Allllttl Niciws- Uitmuit- Lailltiillal. mg i Amerika's financieele toestand. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Meerderheid voor het bewind van Hitier. De officieele uitslag n Proclamatie van Roosevelt Dinsdag 7 Maart 1933. SC1AGE1 76ste Jaargang No. 9240 CTmaït. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Tegen alle verwachting in een rustige verkiezingsdag. De officieele uitslag van de Zondag plaats gehad hebbende verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag luidt als volgt: In totaal zijn uitgebracht 39.316.873 stem men; dat is bijna vier millioen meer, dan met de laatste Rijksdagverkiezingen op 6 November j.1. Ze zijn als volgt verdeeld: Aanial Aantal Pet. stemmen zetels N.S.D.A.P. 17.295.823 288 43,9 S.P.D. 7.176.505 120 18,3 Communisten 4.815.379 91 12.1 Centrum 4.423.191 10,9 Zwart-wit-rood (Duitsch Nationalen) 3.132.595 52 8,0 Beiersche Volkspartij 1.072.893 19 3,1 Duitsche Volkspartij 432.105 2 1,1 Christ. Socialen 384.116 4 1,0 Staatspartij 333.487 5 0,9 Duitsche Boerenpartij 114.231 2 0,3 Landvolk 83.828 1 0,2 Hannoveranen 47.723 Soc. strijdgemeenschap 3.909 Strijdhond Arbeiders en Boeren 1.118 Ter vergelijking met den uitslag van de verkiezin gen van Zondag geven wij hieronder de verdeeling der zetels en de stemmencijfers zooals die waren bij de vorige verkiezingen. Zetels stemmen 196 11737.015 33 1 121 7.247.959 20,4 100 5.980.163 16.9 70 4.230.644 11,9 N.S.D.A.P. Sociaal-democraten Communisten Centrum Zwart-Wit-Rrood (Duitsch Nationalen) Beicrsche Volkspartij Duitsche Volkspartij Christ. Soc. Vd. Staatspartij 52 2.950.051 20 1.095.427 11 661.794 5 403.674 2 336.451 De verkiezingszondag in het algemeen rustig verloopen. Ongeveer 85 der kiezers is opgekomen. De verkiezingszondag is ofschoon er nog verschei dene hotsingen hebben plaats gehad, waarbij helaas ook weer dooden z::n te betreuren, over het geheel genomen en tegen alle verwachtingen in, toch in het geheele Rijk rustig verloopen. De opkomst der kiezers is "buitengewoon groot geweest en wordt, voor wat de steden ten minste betreft, op ongeveer 85 ge schat. Groote groepen menschen hebben zich door de straten van Berlijn bewogen. Te Neukolln hebben nationaal-socialisten en Stahl- helmers tegen den middag op het raadhuis de haken- kruisvlag geheschen. Ook op de Karl Marxschool was een zwart-wit-roode vlag gestoken. Incidenten. Te Offenbach is het tot een botsing gekomen tus- schen Rijksbanierleden en nationaal-socialisten, waar bij een Rijksbanierman werd doodgeschoten en een tweede ernstig werd gewond. Te Leipzig is het tot kleinere incidenten gekomen. Een man werd gewond. Te Keulen zijn schoten gelost op een politie-auto. Twee mannen en een vrouw zijn gearresteerd. Te Stuttgart en Dresden, waar bizonder sterk ge stemd werd, is het niet tot ordeverstoringen of botsin gen gekomen, welke de moeite van het vermelden waard zouden zijn. Ernstig incident te Breslau. Te Breslau heeft ongeveer 85 der kiezers ge stemd. Tegen vier uur Zondagmiddag is het tot een schietpartij gekomen tusschen communisten en de politie. Een politiepatrouille van vier man werd in de stadswijk Brigittental van de daken der huizen beschoten. Direct nadat de Schupo met hulppolitie was versterkt, werd een hulpagent (S.A.-man) door een schot in den buik doodelijk gewond. De politie was de toestand spoedig meester. Hier en daar viel nog wel een schot. Dc huizen werden doorzocht. 70 personen zijn gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. De S.A.-man is 20 jaar oud en heet Otto Fischer. Botsingen in Hessen. In Hessen is zeer druk gestemd. Te Darmstadt is het overdag rustig gebleven, daarentegen is het te Griesheim bij Darmstadt tot een schietpartij gekomen, waarbij een S.A.-leider een schampschot en een K.P.D.-functionnaris een schot in het dijbeen oplie pen. Bij een botsing tusschen Nazi's en leden van het IJzeren Front werden twee leden van liet IJzeren Front ernstig, eenige andere personen licht gewond. Te Pfeddersheim is een S.A.-man ernstig gewond. Ne gen communisten zijn hier gearresteerd. Te Ochshausen (Kassei) is het tot een schietpartij gekomen, waaraan hulppolitie te pas is gekomen. Een S.A.-leider die als hulpagent dienst deed, kreeg een schot in den buik en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Stemmers uit Nederland. Ook aan de Nederlandsch—Duitsche grens is druk gestemd. Duizenden Duitschers, die in Nederland wo nen, hadden zich over de grens begeven om te stem men. Met drie extra treinen waren de Duitschers uit Rot terdam, Amsterdam en Den Haag naar Cleve geko men. Te Kaldenkirchen werd gestemd door Duit schers die per extra trein uit de richting Breda wa ren aangevoerd. Von Hindenburg ter stembus. Toen de grijze Rijkspresident, die oudergewoonte getrouw en als een der eerste kiezers even na 9 uur aan het stemlokaal arriveerde, vergezeld van staats secretaris Meissner, werd hij door de wachtende me nigte enthousiast begroet. Een groep oudere heeren, die expres uit de provin cie gekomen waren om in het stemlokaal van den Rijkspresident te stemmen en het staatshoofd te kun nen zien, begroette den ouden veldmaarschalk met don roep: „God zij met u, heer Rijkspresident!" De Rijkspresident dankte voor deze begroeting door zijn hoed af te nemen. Hitier stemt Rijkskanselier Hitlcr heeft Zondagochtend om kwart voor tien zijn stemplicht vervuld. Voor de menigte tijd had, hem te herkennen, had de politie de straat reeds afgezet. Nadat hij géstemd had, begaf Hitier zich naar zijn hotel terug. Raadhuis van Hamburg door SA bezet. De SA was Zondagmorgen tegen 9 uur met onge veer 700 man voor het raadhuis op de Rathausmarkt verschenen. Tegen 10 uur trokken zij onder aanvoe ring van den pas-benoemden „Polizeiherr" Richter het raadhuis binnen. Aan de beide groote op dea Rathausmarkt opgerichte masten werd de swastika vlag geheschen. De nieuwe chef van de politie, Rich ter, die overigens, naar verluidt, tot rijkscommissa ris voor Hamburg benoemd zal worden, heeft van het balkon van het radhuis, waar eveneens een swastikavlag wapperde, een toespraak tot de me nigte gehouden. Een verklaring van Göring. Rijksminister Göring verklaart naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen van Zondag het volgende: „De grootste politieke beslissing is geslagen. Het nationale front heeft door de toewijding en offervaar digheid van zijn aanhangers onze overwinning over de geheele linie bevochten. Ik ben gelukkig en dank baar, dat ons Duitsche volk het besluit van den rijkspresident het kabinet Adolf Hitier te benoemen, met zoo overweldigende meerderheid heeft gevolgd. Voor den eersten maal sedert de tijden van Bismarck is de positie op den wip van het Centrum gebroken. De ontzaggelijke superioriteit van het nationale front juist ook in de Zuid-Duitsche landen geeft den Zuid- Duitschen regeeringen niet meer het recht uit naam van het volk verder te regeeren, daar ook hier het volk zich achter Adolf Hitier heeft geplaatst. Na den slag. Het verrassend re sultaat der verkiezingen. De regeering HitierHugenbergVon Papen Seldte heeft dus de overwinning. De volksstemming heeft haar 340 zetels (288 nationaal-socialisten en 52 afgevaardigden van het strijdfront zwart-wit-rood) op de 647, welke de nieuwe rijksdag zal tellen, toegewe zen. Niet te verwonderen na een bijna exclusieven ver kiezingsstrijd, dien dc Hitlerianen hebben kunnen voeren. Dat de Hitlerianen onder dergelijke gunstige om standigheden geen eigen fiksche meerderheid ge haald hebben, moet wel vooral hieraan worden toege schreven, dat de overige partijen of partijgroepeerin- gen merkwaardig tegen den aanval uit het nationaal- socialistische kamp hebben stand gehouden. De ver liezen, welke daar, in absolute cijfers geleden zijn, zijn absoluut onbeteekenend; dat zij naar het per centage iets moesten prijsgeven, is alleen het gevolg hiervan, dat bij de veel grootere deelneming het sal do op de cijfers tegenover de vorige verkiezing bijna geheel naar de Hitlerianen is gegaan. Als men van de communisten, die meer dan een millioen stemmen verloren hebben, afziet, heeft geen partij zich over den uitslag te beklagen. Te ontkennen valt echter niet, en wel iets van het allergrootste belang, dat binnen de regeeringscoalitie welke de absolute meerderheid heeft behaald, een zeer aanzienlijke verschuiving der krachten ten gun ste van de nationaal-socialisten zich heeft voltrokken. De verhouding tusschen nationaal-socialisten en de Buitsch-nationalen was in den vorigen Rijksdag 33,1 tot 8.3; thans is zij geworden 44 tot 8. De beteekenis daarvan wordt nog verhoogd door het feit, dat wel iswaar 20oals minister Goebbels heeft gezegd, het centrum zijn sleutel-positie heeft verloren, maar dat de potentieele meerderheid van nationaal-socialisten en centrum alleen, welke door de von Papen-verkie zingen van November was gebroken, meer dan vol ledig is hersteld, zoodat Hitier steeds de mogelijkheid heeft om met het centrum en de Beiersche volkspartij samen een meerderheid te vormen, welke aanzienlijk veel grooter is dan die welke hij thans tezamen met de Duitsch-nationalen heeft. Deze meerderheid cen- ti um-nationa: 1-socialisten leeft voorloopig een vol strekt theoretisch karakter, maar de theoretische mo gelijkheid, al blijft zij op den achtergrond, pleegt wel degelijk invloed te oefenen op de n-achtische machts verhouding. Verdere maatregelen der regeering. Ge volgen van den uitslag der verkiezingen in verschillende Duitsche landen. Ei- schen der Nazi's. Wolff meldt uit Berlijn: Daar de wegens het niet- aftreden der Marxistische senatoren onder de bevol king van Bremen veroorzaakte opwinding de vrees voor onlusten heeft doen ontstaan, heeft de rijksmi nister van binnenl. zaken op grond van de verorde ning ter bescherming van volk en staat voor de rijksregeering de bevoegdheid der hoogste landelijke autoriteiten op zich genomen, voor zoover dit ter handhaving der openbare rust en veiligheid noodza kelijk is. Om dezelfde reden heeft de rijksregeering in Hes sen ingegrepen. Nazi's eischen nieuwe regeeringen onder nat.-soc. leiding. In verband met den uitslag der verkiezingen, heeft de gouwleider der nat.soc. partij in Baden onmiddel lijk afstand der Badensche regeering geëischt en het vormen ecner nieuwe regeering onder nat.soc. leiding, terwijl volgens een bericht uit Darmstadt de staats- regeering van Hessen den voorzitter van den land dag heeft verzocht den landdag bijeen te roepen met het oog op een ontbinding en het houden van nieu we verkiezingen. Ingeval van een weigering zal de regeering een Volksbegehren uitschrijven, ten einde aldus het ge- wenschte doel te bereiken. Verder zijn in verschillende groote steden de per sonen, die belangrijke posten bekleedden, vervangen door nationaal-socialisten. Manifest van Hugenberg aan zijn partij. Dr. Hugenberg heeft tot de afdeelingen der Duitsch-nationale Volkspartij een manifest gericht, waarin hij volgens het W. B. o a. zegt: De verkiezingen hebben de nationale regeering de meerderheid gebracht. In het rijk en in Pruisen zijn groote mogelijkhe den voor oen ingrijpenden opbouwonden arbeid ge schapen. Het Marxisme is de terugweg naar de macht versperd. Het centrum heeft men voor de eer ste maal sedert 1918 zijn noodlottige parlementaire sleutelpositie in de Duitsche en de Pruisische poli tiek ontnomen. Alle buiten de aaneengesloten volgelingen der re geering staande heen en weer zwenkende groepen zijn tot volkomen onbeduidendheid gedoemd. Wij hebben het vaste vertrouwen, dat wij er in zullen slagen, overal vertegenwoordigingen te vor men, waarin mannen en vrouwen van onze denkwij ze in het kader der nationale totale meerderheden aan den grootcn arbeid kunnen meewerken, waaraan zich thans, van parlementairen tegenstand bevrijd, de regeering den nationalen eerbied kan wijden. Swastica- en zwartwitroode vlaggen op openbare gebouwen. Naar het W. B. verneemt, heeft minister Göring, rijkscommissaris voor het Pruisische dept. van bin- nenlandsche zaken, tot de opperpresidenten en re- geeringspresidenten in Pruisen het verzoek gericht zich in deze dagen niet te verzetten tegen het hij- schen van swasticavlaggen en zwartwitroode vlag gen op de openbare gebouwen. Minder vrouwen in den rijksdag. Terwijl in den vorigen rijksdag 35 vrouwen zit ting hadden, zullen thans slechts ongeveer 30 vrou wen rijksdagafgevaardigden zijn. Dit vindt zijn oorzaak vermoedelijk hierin, dat de nationaal-socialisten voor hun partij geen vrouwe lijke afgevaardigden dulden. EMBARGO OP GOUD-EXPORT IN DE VER. STATEN AFGEKONDIGD. Uitgifte van noodgeld. Er wordt buiten gewoon rustig gereageerd op de bank crisis. Gebrek aan baar geld te New-York. Hoezeer de financieele nood reeds in de Vereenlgde Staten van Amerika is gestegen, moge blijken uit het feit, dat door president Roosevelt een proclamatie is uitgevaardigd, waarbü een embargo voor goud- en zil verexport is afgekondigd, dus een uitvoerverbod voor goud en zilver is uitgevaardigd, en earmarking van goud wordt verboden, terwijl de „Bankholiday", dat is de sluiting van de beurs tot Donderdag zal ver lengd worden. Deze proclamatie van Roosevelt beteekent nog geen permanent prijsgeven van den gouden standaard in Amerika. Tot a,s. Donderdag zal men waarschijnlijk in onzekerheid verkeeren of Amerika den dollar op goud- pariteit ral handhaven. President Roosevelt kondigde deze proclamatie af op grond van een ln 1917 uitgevaardigde wet, waarbij de president gemachtigd wordt alle banken te sluiten en de regeering de controle te geven over circulatiemidde len. Het hoofddoel der wet is de bankdeposito's te bescher men en de enorme bedragen aan goud en geld, die op gepot zijn, vrij te maken. Zoo hadden de goudhamster- aars reeds Vrijdag voor 260 millioen dollars aan goud ingewisseld. Verder is bij genoemde wet de Minister van Finan ciën gemachtigd, chearinghouse-certificaten of nood geld uit te geven, hetgeen reeds geschiedt. Deze cer tificaten zullen dus door het publiek moeten worden- gebezigd als een vervangingsmiddel voor geld. De litho- grafen en drukkers hebben den geheelen nacht van Za terdag op Zondag en den geheelen Zondag doorgewerkt om voor het tijdig gereed komen van dit noodgeld te zorgen. Het ziet er dus naar uit, dat de regeering zich alle bevoegdheden wil voorbehouden, teneinde hiermede den toestand meester te worden, daar gemeld wordt, dat zij van het congres a.s. Donderdag alle bevoegdhe den opeischt, voorzoover dit binnen de grondwet mo gelijk is. Algemeen neemt men aan, dat de acute bank crisis nog verscheidene dagen zal duren, al hoopt men, dat de bijzondere volmachten, die Roosevelt waarschijn lijk van het congres zal krijgen, er in sterke mate toe zullenbijdragen, om de ergste gevolgen van de crisis te verzachten. President Roosevelt heeft over alle radiozenders der Vereenlgde Staten een oproep gericht tot alle front soldaten en goede burgers van de Ver. Staten, die hij aanspoort tot bestrijding van de economische depressie. Deze strijd zal offers eischen. De opwekking tot dezen strijd in vredestijd is niet minder groot en ernstig dan de sommaties tijdens den oorlog. Verder verklaarde President Roosevelt gister, dat hij bezig is onmiddellijk een programma van actie op te stellen, ten einde den huidigen moeilijkheden het hoofd te bieden. Hij verwacht, dat de eerste daad van het Congres zal zijn, met grooten spoed een wetsontwerp aan te nemen, dat het uitoefenen van een natioaal toe- zich en het treffen van ordenende maatregelen op het gebied van het ontwrichte bankwezen ten doel heeft. De thans getroffen maatregelen zullen echter niet nalaten het wantrouwen in den dollar te vergrooten en al'zal het misschien weer mogelijk zijn om na Donder dag de beurzen en wellicht ook de meeste banken weer te openen, het is de vraag of het mogelijk zal blijken de inwisselbaarheid der Federall Reserve Notes in goud wederom open te stelen. De reeds sterk gedaalde vrije goudreserves van de Federal Reserve Banken zullen dan spoedig geheel verdwenen zijn, zoodat men óf tot een verlaging van het wettelijk dekkingspercentage, óf tot een definitieve opheffing van den gouden standaard zal moeten overgaan. Uiterlijk reageeren New York en de andere groote Amerikaansohe steden buitengewoon rustig op de bank-

Schager Courant | 1933 | | pagina 1