Alitltci Ititus- AlKttCllit- LaMlinlIii Be bankcrisis in Amerika. Kabinet-Hitier aan het werk. Uilgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Besluiten van de Rijksregeering Links wordt niet meer geduld DE RADIO-STORING. DE STAATSGREEP GRIEKENLAND IN Vier Japansche vliegtuigen neergestort Van der Lubbe ONTPLOFFING IN EEN BELGISCHE FABRIEK Een noodlanding Woensdag 8 Maart 1933. SCHEER 76ste Jaargang No. 9241 ClURA N T. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De nleuw-gekozen Rijksdag zal 3 April bijeenkomen. Gister is de Duitsche Rijksregeering in de Rijks kanselarij in zitting bijeengekomen onder voorzitter schap van Hitier ten einde haar standpunt te bepa len tot den uitslag der verkiezingen. Bij besluit van het kabinet zal de nieuwgekozen Rijksdag van 3 tot 8 April bijeenkomen. De plechtige openingszitting z-al plaats hebben in de garnizoens kerk te Potsdamm. Voor de zittingen, welke daarna zullen plaats hebben, is de zetel nog niet vastge steld. De kerkdiensten voor de afgevaardigden zullen op den dag der Rijksdagbijeenkomst plaats vin den in de protestantsche Nikolai-kerk en voor do ka tholieken te Potsdam. Rijkspresident von Hindenburg zal dien dag op het graf van Frederik den Groote een krans leggen. In de zitting van heden legde Hitier er den na druk op, dat thans een groote arbeid voor de deur staat. Voorts wees hij op de noodzakelijkheid van de: gemeenschappelijke politiek In Rijk en landen. Den Rijksdag zal een Machtigingswet worden voor gelegd welke het karakter zal dragen van een grond wetswijziging. Von Papen dankte den Rijkskanselier en de natio- naal-socialistische organisatie namens het Rijkska binet voor de geweldige prestaties bij de verkiezin gen. Voor het strijdfront zwart wit-rood dankte mi nister Seldte. Dr. Frick rapporteerde de gebeurtenissen te Ham burg, Brernen, Lubeck en in Hessen. Dr. Frick zei- de, dat de maatregelen van het Rijk moesten vol gen, omdat anders groot gevaar zou bestaan voor de orde en veiligheid in deze landen. De discipline der politie schijnt in gevaar, wanneer het Rijk niet in grijpt. De juiste datum voor de bijeenkomst van den Rijksdag is dus nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk gaat Hitier niet. naar Genève. Misschien spreekt Hitier einde dezer week voor de microfoon. Er zal een ministerie voor propaganda in het leven worden geroepen met als leider Dr. Goebbels. Er wordt druk gevlagd Berlijn, 7 Maart (V.D.). Op het huis van den Rijksdagprosident, dat tegenover het Rijksdagge bouw is gelegen, is Dinsdagmiddag de swastica-vlag geheschen. Te Haunover werden op het nieuwe stadhuis de zwart-wit-roode en de hakenkruisvlaggen geheschen. Te Maagdenburg op de regeeringsgebouwen en op eenige kazernes. Te Altona heschen SA lieden de Ha- kenkruisvlag op het gerechtsgebouw. Zij zongen on- dertusschon het Horst Wessellied. Te Breslau, Ko ningsbergen, Potsdam en Liegnits en tal van andere plaatsen geschiedde hetzelfde. Te Breslau is het tot een incident gekomen, toen men op het gerechtsgebouw tot deze plechtigheid wilde overgaan. Dr. Zint, de president, die lid is van de SPD, maakte bezwaren. De menigte eischte even wel, dat hij de plechtigheid zou bijwonen. Een af deeling SA en Stahlhelm begaf zich naar binnen om den president te sommeeren naar buiten te ko men om de voorstelling bij te wonen. Ten slotte stemde Dr. Zint toe. Hij werd op straat door de me nigte uitgefloten. Dr. Zint heeft ontslag aangevraagd hetgeen hem is toegekend. Te Stutgart had een soortgelijke plechtigheid plaats. De president van den landdag, Mergenthaler, nam hier het woord en stelde in zijn toespraak den eisch, dat Dr. Bolz onverwijld zou aftreden, omdat de Rijksregeering anders een ander woordje met hem te spreken zou hebben. Regeering hoopt op den steun van Cen trum en Beiersche Volkspartij. Het W. B. verneemt nog als aanvulling van de me- dedeelingen omtrent het plan tot indiening van een machtigingswet, dat de rijksregeering hoopt door de ondersteuning van het centrum en de Beiersche volks partij, een 2/3 meerderheid te bereiken, welke nood zakelijk is voor de aanneming van een ontwerp met grond we ts wijzigend karakter. Bij 647 afgevaardigden is de 2/3 meerderheid 432. Alle partijen van rechts met inbegrip van Centrum en B. V. P. tellen 440 afgevaardigden, wat dus ruim schoots een 2ƒ3 meerderheid beteekent, Quaesties van buitenlandschen politieken aard schijnt het kabinet in zijn jongste zitting nog niet te hebben behandeld. De eerstvolgende zitting zal Zaterdag worden ge houden. Het kabinet zal zich dan in de eerste plaats bezighouden met quaestie betreffende den landbouw. Het optreden tegen links. In Anhalt geen sociaal-democratische ambtenaren. De Landdag van Anhalt is gister bijeengekomen. Communisten werden niet tot de tribunes toegelaten. Zij, die de vergadering mochten bijwonen, werden op wapens gefouilleerd, evenals de. persvertegen woordigers, De Landdag heeft een voorstel der N.S.D.P. aange nomen, volgens hetwelk staatsambtenaren en -beamb ten in de toekomst geen lid meer van de S.D.P. mo gen zijn. De nationaal-socialisten hebben verder voorgesteld, dat de staatsautoriteiten verplicht zullen zijn in het vervolg hun inkoopen niet meer te doen in wa renhuizen, coöperatieve vereenigingen en eenheids- prijzenwinkels. De uitgaven moeten veeleer worden gedaan bij de goede, oude, christelijke middenstanders. De politieke politie te Celsenkirchen heeft naar het W. B. meldt, het communistische Volkshuis ge sloten en verzegeld. Zij nam duizenden rcvolution- nairc vlugschriften in beslag en ontdekte ten slotte een onderaardsche verblijfplaats, waar de bestuurs leden hun zittingen hielden en vanwaar zij onge merkt naar buiten konden komen. De communisti sche roode vlaggen werden voor het huis verbrand. Te Kassei is een afdeeling S. A -mannen met volle muziek naar het vakvereenigingsgebouw ge mar- ccheerd. De leiders gingen zonder op verzet te stui ten het gebouw binnen en wierpen de gevonden vlug schriften op straat, de hakenkruisvlag werd gehe schen en de menigte op straat zong het Horst-Wes- sëellied. Op een plein in de nabijheid richtte men een brandstapel op, waar de gevonden roode vlaggen en een portret van Scheidemann werden verbrand. Veroorzaakt door den 500 K.W. sterken zen der te Moskou. Het onderzoek naar de onbekende stoorder van de 1875 meter golf. waardoor de ontvangst van het Hilver- sumsche station de laatste dagen bijwijlen ongenietbaar is, heeft uitgewezen, dat de storingen veroorzaakt wor den door den nieuwen 500 K.w. sterken zender te Mos kou. Men neemt aan. dat het niet de bedoeling van de Russen is. uit politieke of propagandistische overwe gingen de Nederlandsche radio-uitzendingen te storen. Intusschen hebben de Nederlandsche omroepen het con trolestation van de Internationale Unie van Radio-Om roepen te Brussel van een en ander op de hoogte ge steld. Er worden reeds maatregelen beraamd, in overleg met den dienst der P.T. en T. O. om storingen tegen te gaan. De N.R.Ct. schrijft naar aanleiding van de storingen het volgende: Wij mogen als bekend onderstellen, dat er een nijpend plaatsgebrek heerscht in de voor den omroep bestemde golfband. Op het oogenblik zijn er al veel te veel zenders in de beperkte ruimte ondergebracht. De fu neste gevolgen daarvan ondervinden de luisteraars lede ren dag, zoodat wij daar niet lang bij stil behoeven te staan. Minder bekend is wellicht, dat er verschillende stati ons. als zij al te zeer in de verdrukking komen of geko men zijn, probeeren op een minder ongunstige golfleng te gaan werken. Deze zoekende zielen nestelen zich dan opdeplaatsenvanden minsten weerstand hetgeen in de praktijk eenvoudig hierop neerkomt, dat zij golflengten bezetten, in welker buurt stations met geringe energie werken. Nederland, dat door de eeuwen heen als gastvrij be kend heeft gestaan, houdt ook met betrekking tot het bovenstaande, ziin naam hoog: onze zenders behooren tot de zwakste in Europa en laten derhalve ruimschoots plaats voor die zoekende zielen. Herhaalde malen zijn onze golflengten in het gedrang gekomen. Zondagavond j.1. heeft vermoedelijk Rusland ongevraagd van de geboden gelegenheid gebruik ge maakt en de uit uitzending op de Nederlandsche lange golf totaal bedorven. De A.V.R.O.. die ook al aan han den en voeten gebonden is wat haar zender betreft, is een beetje met haar golflengte omhoog gekropen, ten einde te redden, wat te redden viel. Althans voor eigen luisteraars, want hoe de situatie werd voor de golfleng ten op die hoogere golf, is niet bekend. Nu is een goede buur beter dan een verre vriend, doch wij willen hier catagorisch verklaren, dat wij op een buurman, zooals die zich Zondag presenteerde, heele- maal niet gesteld zijn. En verder lijkt het ons meer dan tijd. om de handen ineen te slaan, teneinde een krachtigen gezant in den aether te zenden, met zooveel energie bezield, dat nie mand het zal wagen hem zijn terrein te betwisten. Dezer dagen ontvingen wij van een lezer uit Zwitser land de klacht, dat de golf van 1875 meter daar prac- tisch niet ontvangen kan worden, terwijl dit wel het ge val Is met Radio-Paris, Daventry, Warschau e.a. Enthousiaste brieven uit Genève maakten indertijd ge- j wag van de prachtig geslaagde proefuitzendingen door het radio-station te Kootwijk, dat twee jaar geleden op 1071 meter golflengte een paar maal uitgezonden heeft Een provisorisch, dooh kraohtig en uitstekend gemo- tuleerd rftkszendstation staat ter beschikking. Met be- rekkelijk geringe veranderingen kan het geschikt ge naakt worden voor de lange omroepgolf. Mede met het oog op de komende internationale omroepconferenties te Zurich lijkt het ons alleszins de overweging waard, dit station voorloopig op de lange golf te laten werken tot definitief een respectabele zender voor de nationale 1875 meter golf gereed is. Tijd voor kleinzielig part ij ge drijf zooals de campagne van de V.A.R.A. tegen de inwilliging van het verzoek der A.V.R.O. om een krachtigen zender te bouwen, is er nu niet meer, aldus eindigt de NR.Ct. zijn betoog, Wordt er niet spoedig handel»ud opgetreden, dan is er alle kans. dat wij weggeblazen worden. De eenige mo gelijkheid, om dit te voorkomen bestaat hierin, de plaats van den geringen weerstand te -versterken i.c. zelf hard te blazen. - Hoe harder, hoe hetecl y i i v i Met allen spoed wordt getracht de crisis te bezweren. De Ame- rikaansche regeering werkt on afgebroken aan de te nemen maatregelen ter bezwering der bankcrisis. Het door het staatsministerie van financien goed gekeurd noodgeld, dat in alle staten geldig zal zijn, zal met ingang van 10 Maart door de clearing-houses worden uitgegeven. Het noodgeld zal gedekt zijn door bankdeposito's. De beschikking van het staatsminis terie houdt overigens de reserve in, dat de permissie noodgeld uit te geven ieder oogenblik kan worden teruggenomen, in geval ht ministerie intusschen een gemeenschappelijk plan voor de financieele consolida tie van het geheele bondsgebied mocht hebben uitge werkt, dat onvereenigbaar zou zijn met de clearing- house-certlficaten. Aangenomen wordt dat het staats ministerie voor financiën zulk een plan reeds voor 10 Maart zal uitwerken. Maatregelen in den staat New York. Machtiging tot dringend-noodlge uitbetalin gen, maar hamsteren moet worden voorko men. New York. 7 Maart (V.D.) Het parlement van den staat New York heeft den gouverneur van den staat, Lehmann, voor den duur der crisis dictatoriale volmachten op financieel gebied ver strekt De staat New York zal waarschijnlijk eigen noodgeld uitgeven, daar de door de Clearing-house te New York voorgenomen emissie van noodgeld op dekkingsmoeilijk heden bij de banken stuit. De meeste banken der Vereenigde Staten zijn thans slechts geopend voor de afwikkeling der weinige door het staatsministerie toegelaten transacties. In verband hiermede hebben over het geheele land de banken een aanvang gemaakt met het heropenen der loketten, om voor dringende behoeften ohéques uit te betalen. De meeste banken te New York zijn weer ge opend, om haar zaken, behoudens de beperkingen, wel ke door het ministerie van Financien zijn opgelegd, weer te hervatten. Zij zullen aan haar cliënten de usantieele bedragen uitbetalen, maar zij zullen deze uitbetalingen beperken, zoodra er eenig vermoeden ls, dat geld wordt opge vraagd om dit op te potten. De goedkeuring der voorstellen van Roose- velt door congres verzekerd. Washington, 7 Maart (V.D.). President Roo- sevelt en de leden van het kabinet zijn thans bezig de Boodschap op te stellen, welke Donderdag in het Congres zal worden voorgelezen. Het is zeker, dat 8lle voorstellen van Roosevelt op de snelst mogelijke wijze zullen worden aangenomen. De democraten heb ben tot stemdwang besloten. De minister van Financiën heeft verdere verge makkelijkingen toegestaan voor de banken met be trekking tot de uitbetaling van loonen, crisisbetalin gen, levensmiddelentransporten, ten einde vitale func ties te waarborgen. Het reconstructieprogram van Roosevelt. De congresleiders hopen, dat het reconstructieplan van Roosevelt voor Zaterdag in het parlement kan worden behandeld en verwacht, dat de bankholiday mogelijk tot Zaterdag zal worden verlengd. Naar verluidt zou het program van Roosevelt uit de volgende voornaamste punten bestaan: E<en federale garantie van 60 pet. voor de deposito's op de liquide banken en een ongelimiteerde uitbreiding van het goudembargo. De practische Amerikanen. Allerlei voor werpen als entréepryzen by een bokswed strijd. Geen geld, maar veel publiek. De bankcrisis heeft ook haar amusante zijde. Maan dagavond werd te New York een boksmatch gehouden en aan de cassa werd bekend gemaakt dat elk voorwerp van waarde, zelfs huishoudelijke artikelen en kruide nierswaren, als toegangs„prijzen" zouden geaccepteerd worden. Als gevolg daarvan lag een collectie van de meestverschillende voorwerpen in de hall opgestapeld, maar de zaal was stampvol toeschouwers. „Wy slaan er ons door heen." In de étalages der groote winkels over geheel Ameri ka zijn plakkaten aangebraoht met de woorden: „Wij zullen ons er door heen slaan!" De straten zijn nog steeds vol bedelaars, maar de straatmuzikanten spelen niet langer het treurige wijsje: „Brother, have you got a dime?" maar het opgewekter „Happy days are here again." In de kerken wordt niet of heel weinig gecollecteerd Den geloovigen wordt aangeraden het geld voor voed sel en brandstof ta besteden. Hollywoods filmbedrijf. Zal het stopgezet worden? Uit Hollywood, 7 Maart. De directeuren der filmon dernemingen hebben, na afloop van een vergadering, verklaard' dat zij overwegen, alle werkzaamheden te doen stopzetten. In verband met de finantieele crisis zijn zij niet in staat, aan hun salarisverplichtingen te voldoen. Eén dag dictator. Daarna ge vlucht. In ons nummer van gister hebben we gemeld, hoe door generaal Piastrias, bekend uit de revoluties van Chios, waarvan hij het hoofd was, opnieuw een staatsgreep was voorbereid en zelfs door hem de mi litaire dictatuur was afgekondigd, maar denzelfden dag zijn dictatorschap weer eindigde Thans wordt gameid, dat Plastriaat tegen wien een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd, is gevlucht en dat zijn verblijfplaats onbekend ls. Het kabinet Othonaios. Generaal Othonaios. de nieuwe Grieksche minister president, heeft gister verklaard, dat hij zoolang aan de regeering zou blijven, tot de Kamer bijeenkwam. Daarna zou hij de macht aan die partij overgeven, welke de meerderheid heeft. Te Athene was het volgens Reuter gistermorgen rustig De staat van beleg en de pers- en telegramcensuur wa ren opgeheven. In het Grieksche leger worden groote mutaties ver wacht. Voorts is voorgesteld de burgemeester van Athe ne uit zijn functie te zetten. Venizeloa heeft verklaard, dat hij aan het hoofd van zijn partij blijft en dat hij zijn politieke werk zal voortzetten. Het is te verwachten dat Tsaldaris binnenkort de lei ding der regeering op zich zal nemen. ZES DOODEN. Tokio, 7 Maart (V.D.) Volgens een mededee- ling van de Japansche admiraliteit zy'n vier Japansche marinevliegtuigen bij de Koerielen-eilanden neerge stort. Zes inzittenden werden gedood, twee konden door visscher-s worden gered. Het vooronderzoek Ingeleid wegens hoogver raad en brandstichting. Wolff meldt uit Berlijn: Tegen Van der Lubbe is op voorstel van het O. M. een gerechtelijk vooronderzoek wegens hoogverraad, gepaard gaande met zware brandstichting, ingeleid. Op dit misdrijf staat volgens de wet levenslange tucht huisstraf, - V v - 15000 K.G. fllmmaterieel in brand geraakt. —Vier personen onder wie 2 jonge meisjes, gedood. Reuter meldt uit Tervueren bij Brussel dat bij een ontploffing in een fabriek van chemische producten, die zich ook met de vervaardiging van films bezig houdt, 15.000 Kg. filmmateriaal in brand zijn geraakt. Vier personen, onder wie twee jonge meisjes, wer den gedood. Een persoon werd zwaar gewond. Vyf dooden. Een V.D.-bericht meldt nader omtrent dc ontploffing dat de fabriek, waar de ramp heeft plaats gehad, bestaat uit een betonnen gebouw van ongeveer 60 m. lengte en 12 m. breedte. In deze fabriek, welke slechts een ver dieping hoog is, worden oude films na te zijn gewas- schen aan zekere scheidkundige bewerkingen onderwor pen om opnieuw te kunnen worden gebruikt. De fabriek ls eigendom van den heer De Ridder, die pas ongeveer 3 maanden in Tervueren is gevestigd. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had en de brand uitbrak, bevonden zich vijf personen in het geteisteitle gedeelte van het gebouw, n.1. drie mannen en twee jonge meisjes, die allen om het leven zijn ge komen. De zwaar gewonde, waarvan in het eerste bericht sprake was, blijkt dus ook te zijn bezweken. Tegen omheining gebotst. Gistermiddag te omstreeks half vier heeft het mi litaire vliegtuig D 36 uit De Kooij, wegens gebrek aan benzine, een noodlanding moeten maken op het Oostelijk deel van het eiland Vlieland. Hei toe stel kwam op een weiland terecht, waar hel in bot sing kwam met een omheining. Hierdoor werd het landingsgestel beschadigd. De vlieger bekwam geen letsel. Het vliegtuig zal met een loodsvaartuig naar Den Helder worden te ruggebracht. ONDER EEN VALLENDE ZAK BOONEN GEDOOD. Noodlotig ongeval te Veenendaal. Veen endaal, 7 Maart. Gistermiddag kreeg het driejarig jongetje B. van Doorn te Veenendaal. dat aan het spel w.v een zware zak. gevuld met boo- nen, welke v»?n /er'nge hoogte viel, op het lichaam. Het knaapM '^as of slag dood.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1