N e d e rlanders, «"■•Abdijsiroop \miwnlcdt Zaterdag 11 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9243 NIEMAND DEED EEN BOD HERZIENING VAN DE WINKELSLUITINGSWET Smokkelaar doodgeschoter Vliegongeval te Venlo Gevecht in een woonwagenkamp De moord te Maastricht GROOTE HOUTBRAND IN RUSLAND De geheimzinnige branden in Friesland KIEST EIEREN VOOR UW GELD! Bestrijdt toch die Bronchitis! Communistische actie bi) een exe cutoriale verkooping. Het eenigste bod kwam van de tafel, waar de notaris met zijn klerk zat. Donderdagmorgen zou te Hekelingen wegens op zegging van de hypotheek een executoriale veiling plaats hebben van een woonhuis met schuur, aldus lezen we in de N.R.Ct. De hypotheekhouder had beslag gelogd op een vrachtauto en eonig vee van den eigenaar, omdat ge vreesd werd, dat de onroerende goederen door de waardevermindering niet voldoende zouden opbren gen. Een half uur voor den aanvang van de verkooping kwamen van alle kanten groepjes fietsers opdagen. De burgemeester en een vijf veldwachters versche nen ten tooneele. Toen notaris van Bergeijk uit Zuid- land de akte van verkoop voorlas, was de zaal van het café Minster geheel gevuld met communisten uit Rotterdam, Oostvoorne, Vierpolders en Heenvlict.. Het communistische raadslid Rouderink uit Rotter dam had de leiding. De eigenaar van het pand, dat verkocht zou worden, was eveneens aanwezig. Hij verzocht den notaris, ter voorkoming van mis verstand bij de aanwezigen, nog even te willen me- dedeelcn, om welke reden de verkoop plaats had en te vermelden, dat hij steeds op tijd zijn verplich tingen tegenover den hypotheekhouder was nageko men. Notaris Van Bergeijk bevestigde dit. Met de gewone vraag: „Wie zet het aan bod?", be gon de bode, maar geen stem werd vernomen. Eindelijk klonk van de tafel, waar de notaris en zijn klerk en de burgemeester zaten, het bod van driehonderd gulden. De hypotheek bedraagt f3800. Na de herhaalde vraag: „Wie verbetert dat hod?" klonk ten slotte het „eenmaal, andermaal, ten derde maal" en de veiling was afgeloopen. Epn spontaan applaus weerklonk, waarna men de zaal ordelijk heeft verlaten. De Kon. Ned. Middenstandsbond dringt op spoedige indiening van het ontwerp aan, ondanks de Ka mer-ontbinding. Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft dezer dagen het volgende onder de aandacht van den minister van oeconomische zaken en arbeid gebracht: In antwoord op de vragen gesteld door het lid der Tweede Kamer. mr. J. G. A. M. van Hellenberg Hu- har, heeft uwe excellentie onlangs medegedeeld, dat een wetsontwerp tot wijziging dor Winkelsluitings wet in voorbereiding is. Het heeft echter .de aandacht getrokken, dat op de onlangs gepubliceerde lijst van weteontworpen, waarvan de behandeling met de Sta- ten-Generaal door de regcering, ook na het besluit tot Kamerontbinding op termijn, op nrijs wordt gesteld, niet voorkomt het hierbedoelde wetsontwerp tot wijzi ging der Winkelsluitingswet. Het algemeen bestuur is van meening, dat dit wetsontwerp, in verhand met de gebleken zeer ern stige nadcelen voor bepaalde groepen uit het winkel bedrijf. dermate urgent is. dat een spoedige indio- ning en behandeling In de Staten-Generaal vóór de ontbinding gewenscht is. Het dringt derhalve bij uwe excellentie aan op het nemen van maatregelen, welke een spoedige wijzi ging der winkelsluitingswet kunnen bevorderen en zou het op prijs stellen te mogen vernemen, of deze binnenkort te verwachten zijn. Stervend uit een brandende auto gespro gen. De in vlammen gehulde wage'- reed den weg af. Donderdagmorgen te 7 uur is nabij het Hooghuis tusschen Baarle-Nassau en Chaam een smokkelaar doodgeschoten. Op den weg stonden, naar het „Dbl. van N. Bra bant" meldt twee posten der kommiezen opgesteld op eenigen afstand van elkaar, bestaande uit vier kommiezen. Vanuit de richting van de grens kwam de vracht voerder L. K. uit Chaara aangereden met een vracht auto, beladen met 2000 K.G. poedersuiker. De kommiezen sommeerden den bestuurder te stoppen, doch deze reed snel door. Na herhaalde sommaties werden schoten gelost, vermoedelijk vier in het geheel. Eon dezer schoten trof den bestuur der in de hartstreek. De man sprong nog uit de auto, doch zakte langs den weg ineen. Hij werd door den rector van de Duitschc broeders van het Hoog huis van de laatste H.H. Sacramenten voorzien en is kort daarop overleden. De benzinetank van de auto was door een kogel ge troffen, tengevolge waarvan de auto totaal uitge brand is Nader vernam het blad dat één kogel den wagen van voren is binnengedrongen, dwars door de ben zinetank is gegaan en daarna den bestuurder K. in de hartstreek heeft getroffen. De wagen vloog in brand en de nagenoeg stervende man sprong uit den voortsnorrenden wagen. Hij smakte neer vlak voor den ingang van het Hooghuis, het klooster der Duit- sche broeders. De wagen reed nog even door en reed brandend met een boog van den weg. De commiezen wisten den wagen te ontladen en 20C0 K.G. voor het vuur te vrijwaren. Toen het doo- delijk schot viel, stonden de commiezen voor en ach ter het Hooghuis. Het slachtoffer is uit Chaam afkomstig; hij was ge huwd en vader van zeven kinderen. Hij was een bekend smokkelaar en reeds eenige jaren oefende hij dit gevaarlijke beroep uit. Als smokkelaar van gedistilleerd is hij menigmaal be schoten, maar het gelukte K. steeds om den kogel te ontgaan. In België kende men hem niet minder dan aan onze grens. Hij stond in België op de zwarte lijst en hij mocht er niet komen. Van al die waar schuwingen trok hij zich niets aan. Hij vertrouwde op zijn gelukkig posternte totdat gisteren hem de doodende kogel trof, die een einde maakte aan het bestaan van een avontuurlijk leven. TUSSCHEN DE DRUKPERS BEKNELD. Ongeval op een drukkerij te Maastricht. In de drukkerij van den heer W. te Maastricht kwam de arbeider J. uit Vaals met den rechterarm tusschen de drukpers. Met verbrijzelden arm werd J, overgebracht naar het ziekenhuis. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 - - DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. Militair toestel van 20 meter hoogte naar beneden gestort. De twee Inzittenden en een toe schouwer gewond. Donderdagmiddag is te Venlo het militaire lesvlieg- tuig no. 119, uit Soesterberg, bemand met den leerling vlieger korporaal A. Mouthaan en den werktuigkundige H. Bleukens, van ruim 20 meter hoogde, door totdusver onongehelderde oorzaak, omlaag gestort. Na met een vleugel den grond te hebben geraakt, is het vliegtuig met de schroef in den grond gedrongen. Het vliegtuig werd geheel evrnield. Beide Inzittenden werden uit hun benarde positie bevrijd en naar het r.k. ziekenhuis gebracht. Tijdens den val van het vliegtuig werd een toeschou wer, de 20-jarige krantenbezorger P. Ketelings, uit Venlo, door een stuk van den vleugel van het vliegtuig gewond. Ook hij is naar het ziekenhuis gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk vernemen wjj nog het volgende: Op de Groote heide vertoefden negen lesvliegtuigen uit Soesterberg, die voor een oefenvlucht op het militaire landingsterrein waren gedaald. Esca drille- comandant was tweede luitenant vlieger N. W. Sluyter. Deze waa met zijn vliegtuig opgestegen, om de terugreis te aanvaarden. Het laatste vliegtuig van het escadrille steeg op na een vlotte start. Op ruim 20 meter hoogte nam de piloot een bocht, waaruit het vliegtuig, vermoedelijk door te geringe snelheid, Is af gegleden en tegen den grond is gesmakt. De verwondingen van de Inzittenden en ook van den toeschouwer K. zijn niet va erstlgen aard. Beide mili tairen hebben hoofdzakelijk hoofdwoden. K. heeft een wond aan het been Hun toestand was gisteravond be vredigend. In den laten middag zijn .de overige vlieg tuigen naar Soesterberg teruggekeerd Tusschen voorzitter en ondervoorzitter van het Strydcomlté. Sinds eenigen tijd is in het woonwagenkamp te Bus- sum een strijdcomlté opgericht, ten doel hebbende het behartigen der belangen van de woonwagenbewoners. Dit comité heeft thans zijn actie ingezet met een bloedigen strijd tusschen den eersten en den tweeden voorzitter van het comité. De eerste voorzitter, zekere S. ontvangt steun ten be drage van één rijksdaalder per week, hetgeen den twee den voorzitter, zekeren P. O., die niets ontvangt, blyk- baar een doorn in het oog is. Over deze steunverlee- ning ontstond hevige ruzie, waarbij de tweede voorzit ter den eerste zoodanig mishandelde, dat deze bloedend verwond in den woonwagen bleef liggen. Zooals het ln een woonwagenkamp gebruiklljk is be moeiden andere kampbewoners zich met het geval en het gevolg was. dat al spoedig de politie er aan te pas kwam. waarmede tevens de twist beslecht was. D wordt no GRATIS aangevuld door het gebruik van Edel weiss. Want bij aankoop van 2 pakken Edelweiss Zeep poeder geeft Uw winkelier U een mooie theedoek cadeau, bij 3 pakken een ijzersterke handdoek of 2 fijne, witte zakdoeken Prijs per pak 14 cents. De vermoedelijke dader gearresteerd. Hij stond ln familierelatie met de dienstbode van den vermoorde. Donderdagavond heeft de Maastrichtsche politie een belangrijke arrestatie verricht. De wijze, waarop deze arrestatie geschiedde, deed vermoeden, dat deze in ver band stond met den moord op den heer Melotte op Car- nevalsavond te Maastricht. Een drietal rechercheurs van politie brachten een zwaargeboeiden jongeman van vrij tengere gestalte over naar het bureau van politie. Hier werden op uitdrukkelijk bevel van den rechtercommis saris, mr. J. Gadiot en den Officier van Justitie, Mr. Fabius, geen inlichtingen verstrekt. Later vernam de „Msb." dat de politie uit Limmelt kwam. Het blad beeft zich toen met deze voorstad van Maastricht ln verbinding gesteld en vernam dan, dat daar ter plaatse in den loop van den middag in een perceel aan de Dolmanstraat door de justitie een huis zoeking had plaats gehad. Drie rechercheurs bleven sindsdien in de omgeving verdekt opgesteld en toen omstreeks half acht de Duit- scher H. v. d. S. naar het bewuste perceel kwam, werd hij gearresteerd. De aangehoudene is even twintig jaar en was sedert korten tijd op bezoek bij den Pool Krystolskl. S. staat in familiebetrekking met de dienstbode ten huize van den vermoorde. In het resultaat der huiszoeking, benevens uit enkele inlichtingen, welke aan de Justitie werden verstrekt door ooggetuigen, heeft de recherche voldoenden grond gevonden om S. aan te houden en onder zware verden king te stellen ter beschikking van den rechter van Instructie. De geweldige houtopslagplaatsen bij Ar- changelsk ln brand. 30 Arbeiders ge- executeerd. Uit OSLO, 9 Maart (V.D.): De „Aftonposten* meldt, dat sedert einde Februari in de geweldige houtopslagplaatsen van Archangelsk een ontzaglijke brand woedt. Reeds veertien dagen lang strijdt de brandweer zonder eenig succes tegen de enorme vuurzee. De brand is ontstaan in een op slagplaats van hout, dat voor den export in de ha ven gereed lag. Van hier sloeg het over op de opslag plaatsen van de nabijliggende zagerijen. De gevan genen van de verschillende strafkolonies in Archan gelsk werken dag en nacht om zoo spoedig mogelijk het hout uit de andere eveneens bedreigde opslag plaatsen weg te halen. Groote afdeelingen militai ren zijn uit Wologda herwaarts gezonden om het vuur te bestrijden, waarin men echter tot dusverre nog niet geslaagd is. De overheid vermoedt dat de brand door een contra-revolutionnaire organisatie is aangestoken. Reods zijn verscheidene personen ge arresteerd en 30 arbeiders, die er van verdacht wor den hier de hand in te hebben gehad, zijn op staande voet geëxecuteerd. Nog geen einde en nog geen klaarheid. Reeds eerder hebben we in ons blad melding ge maakt van de groote ongerustheid, welke er hcerscht mder de plattelandsbevolking van Friesland in ver band met geheimzinnige boerderijbranden. Nog is aan dit geheimzinnig optreden geen einde gekomen. Woensdagavond, zoo lezen we in „de Tel.', ont stond brand in de boerderij van den heer Jippes in den Hallumerhock onder Hallum, welke evenwel door kordaat optreden in den aanvang gebluscht kon worden. Er deden zrich echter omstandigheden voor welke er op wijzen dat vermoedelijk ook hier brand stichters aan het werk zijn geweest. Eenige oogenblikken vóór den brand heeft de fa milie een schot gehoord, waarvan niemand een ver klaring kon geven. Tevens herinnerde men zich, dat een paar dagen vóór den brand een verdacht persoon een rondgang om de boerderij heeft gemaakt en alles nauwkeurig heeft opgenomen. Op den avond van den brand werd Iemand bij de schuur er door een fietser op attent gemaakt, dat de boel wel eens in brand kon staan. Daarna verdween de fietser. Brand te Glekerk. Vee omgekomen. Donderdagochtend is weer te Giekerk de boeren- behuizinge van de weduwe R. Sinia afgebrand. Twee koeien, twee hokkelingen en een paard verbrandden. Hier was de vermoedelijke oorzaak kortsluiting. EEN ZELFMOORDENAAR, DIE ZIJN ZIN KREEG. Zelfmoord is ln Engeland niet alleen een zedelijke misdaad gelijk overal ter wereld Japan met zijn ha- ra-kiri niet te na gesproken maar ook een wettelijk strafbare misdaad. Poging tot zelfmoord is dus even eens strafbaar. Dezer dagen nu heeft zich het volgende geval voorgedaan. Een man uit Midhurst had een po ging tot zelfmoord gedaan die mislukt was. H\j was deswege gearresteerd en zou naar de gevangenis naar Lewea worden overgebracht. Op het station Chichester moesten de man en zijn begeleider overstappen. Hiervan maakte de gevangene gebruik om zich los te rukken en er van door te gaan. Op zijn vlucht werd hij gegrepen door een passeerenden trein en zoo deerlijk gewond dat hij aan de gevolgen overleed. OPROEP VAN DEN HEER J. WESTREK, BURGEMEESTER VAN BARNEVELD. In verband met het feit, dat door het sluiten der Dultsche grenzen de Barneveldsche eiermarkt (de grootst vrije markt van het geheele land) te gron de dreigt te gaan, verzoekt de heer J. Westrik, burge meester van Barneveld, ons de volgende oproep te wil len publiceeren: „Nu de slag van de zeer hooge invoerrechten op eieren ln Dultschland, ondanks vele en velerlei pogin gen, dan tóch ingaande 11 Maart vallen zal, breekt er voor de Nederlandsche pluimveehouders een zwaren tijd aan. De kippen zullen nu juist gaan verrichten, wat wij ze jarenlang hebben trachten te leeren, name lijk het leggen van veel eieren en ziedaar nu kun nen wij dank zij onze vriendelijke Oostelijke buren, ineens slechts weinig eieren gebruiken. Hadden wij nu maar een algemeen Regeerii.gsteeit- er» fokplar». dar. zouden alle pluimveehouders weten hoe te handelen! ThanB moeten wij maar hopen, dat ze uit zich zelve zoo wijs zullen zijn, om te begrijpen, dat hun slechts één weg openstaat, n.1 .een ingrijpende vermnidering van het aantal kippen. Deze inkrimpig moet zeker meer dan 1/3 van het aantal dieren zijn, omdat wij rrijwel als vaststaande mogen aannemen, dat bij op ruiming van „slechts" één derde der kippen, de eieren opbrengst vrijwel gelijk zal blijven. De stedeling zal wellicht vragen: „Wat nu, gaat het overheerschende 2/3 gedeelte dan. uit dank voor het ln leven blijven, nóg meer leggen?" Stel U gerust, dat zullen ze niet, maar er mag gerekend worden, dat 1/3 van onze kippenstapel heel selcht aan de legplicht voldoet, zoo dat deze „opeters", direct weg moeten. Ook zal het noodig zijn, dat zij, die kippen houden, zonder direct op het voordeel aangewezen te zijn, deze van de hand doen, tets wat niet erg is, omdat ze dikwijls ongeweten dure kostgangers voor hun bezitters zijn. Zoodoende kan er voor de beroepspluimveehouders nog iets van terecht komen. Het is n.1. onmogelijk, nu de eieren- export vrijwel lamgselagen is, het enorme aantal eieren, ik meen 2200 millioen, geheel in het binnenland te plaatsen. Hoewel Dultschland gansch niet in staat is voldoende eieren voor de bevolking te produceeren. staat het toch te bezien, of als het kalme overleg daar teruggekeerd mag zijn het oude tarief op eieren, zal terugkomen. Waar de uitvoer naar Enge land ook al niet schitterend meer is en zeker niet be ter zal worden gezien de kans,dat velen, die op Duitschland exporteerden, thans hun beurt zullen zien te krijgen in Engeland, kad sun selcthts een snele beperking baat brengen. Als elk Jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar- 1 getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten- i schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugen is geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten- 1 de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. Voor de Borst" Alom verkrilgbaar. Thans Fl. 1.-, PI. 1.50. PI. 2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) TEGEN AANVALLEN UIT DE LUCHT. Een stalen netwerk op 4000 meter hoogte. Reuter meldt uit Marseille: Te Toulon worden proefnemingen gedaan met een, nieuwe methode om vijandelijke vliegtuigen af te we ren, n.1. door middel van een fijn netwerk van staal draad, dat in de lucht wordt gehangen ter hoogte van 4000 meter. De netten worden opgehangen uit ballons captifa en volgens vliegtuigdeskundigen zijn zij voor nade rende vliegtuigen vrijwel onzichtbaar. DE BRAND OP DE „ATLANTIQUE". Een helsche machine aan boord? De rechter, die te Bordeaux het onderzoek leidt naar de oorzaak van den brand, welke de Atlantique heeft vernietigd, zou, naar Reuter meldt, de moge lijkheid overwegen of iemand niet tot de bemanning behoorend, te Pauillac aan boord van het schip en op de plaats, waar het vuur is uitgebroken, een van een uurwerk voorziene helsche machine heeft kun nen plaatsen, die, na het vertrek van de Atlantique naar Havre, den brand zou hebben veroorzaakt. DENVER WORDT WEER WILD WEST. Iedereen met een revolver op zal^ Reuter meldt uit Denver (Colorado): In verband met de ontvoering van den inmiddels teruggekeerdon Charles Boettcher, den 31-jarigen mil- lioenen-erfgenaam, loopt thans een groot deel van de bevolking weer gewapend rond, evenals driekwart eeuw geleden, toen Denver nog een klein mijnstadjo was. De meeste welgestelde inwoners hebben niet al leen zelf een revolver op zak, doch hebben ook hun chauffeurs, tuinlieden en andere bedienden bewa pend. De chauffeur van een bekend, rijk sportsman komt thans in dienst, gewapend met twee groote revolvers, gestoken in holsters boven zijn uniform. Gelukkig, dat wy nog vóór in het broedseizoen zijn, zoodat de kans nog bestaat, om vroegbroedkuikena ta bemachtigen. Deze toch zullen hun eierproductie begin nen in den tijd, als er verder weinig eieren aan da markt komen, OctoberDecember. Bovendien hebben wij dan dit voordeel, dat vroege kuikens groote eieren leggen en de vraag naar dat soort eieren zelfs ook in Duitschland mogelijk zal blijven bestaan. Ook nu deze, vrijwel eenige met voordeel gedreven tak van landbouw en veeteelt- waaruit zeer veel kleine zand boeren en anderen, nog eenige inkomsten wisten te ha len zoo goed mogelijk te helpen, in den nu komenden overgangstijd van veel, naar betrekkelijk weinig kippen, daartoe zoude ons geheele volk kunnen helpen. Ik wil U gaarne uitleggen hoe, en gelet op het feit, dat zulks kan geschieden, zonder offers en zonder be nadeeling van, eveneens noodlijdende land- en tuinbou wers en veehouders, twijfel ik niet aan uw medewer king. Gelijk gezegd, de kippen zijn gewend, om eenig* maanden geweldig veel eieren te leggen, namelijk in Maart, April en Mei. Vroeger zag ik met vreugde op de Donderdagsch* eiermarkten alhier in genoemde maanden aanvoeren van 1.5 2 millioen stuks, thans huiver ik er voor. Daarom kwam de gedachte bij mij op, via de pers dit verzoek om hulp tot alle Nederlanders te richten: „Blijf dit jaar m* eens lang in een Paaschstemming, eet nu eens meer, eelt nu eens veel eieren, in de maanden van de topproduc- tie". Eieren zijn een goed, eieren zijn nu zelfs een geweldig goedkoop voedingsmiddel. Vervelen ze u gekookt, bak ze dan, verwerk ze op een of andere wijze door ander* spijzen, maar terwille van de zoo zwaar getroffen pluimveehouders eet eieren. (Wilt gij recepten, zo® weet, dat de Nederlandsche Pluimveevereeniging, een boekje daarover uitgaf). Help deze menschen onze landgenooten, die buiten hun schuld zoo zwaar getroffen worden, door deze moeilijke maanden heen. toon dat gij als 't gaat om hen, te helpen, „eieren voor Uw geld te kiezen". Gelijk gezegd, de pluimveehouderij zal wel zorgen, da€ eerlang de overproductie ophouden zal, de afslachting zal zeer zeker heel spoedig beginnen en, eenmaal op een aantal kippen gekomen, voldoende, om voor de binnen- landsche consumptie te zorgen, zullen de prijzen w«| weer loonende zijn. Dan kunt gij uw versterkt eiereneten weder staken en! uw zorg wellicht aan een andere noodlijdende bedrijfs tak geven. Ik ben er zeker van, dat u, gehoor gevend* aan mijn verzoek: 1. niet in gewicht zult achteruitgaan, 2. u er niet „tegen" zult eten en 3. een tevreden gevoel zult hebben; na afloop van uw vaderlandsche eieren- kuur, wetende, dat u vele landgenooten zonder opoffe ring, door een paar moeilijke overgangsmaanden zult hebben heen geholpen. Als burgemeester van „Nederland's grootste vrije eier markt" meen ik in deze Uw medewerking met geru»t« held te mogen vragen,"

Schager Courant | 1933 | | pagina 13