Mr. P. J. Oud. Uit OMGEVING Vereeniging yan Groothandelaren in Groenten en Aardappelen „De Koop handel", te Broek op Langendijk. de Donderdagmiddag half 4 hield bovengenoemde ver eeniging een algemeene vergadering, ten huize van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. Een 30-tal leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer C. Wagenaar, opende met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering door den secretaris, den heer P. F. Slot, wer den voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Van het Centraal Bureau voor de Veilingen was een schrijven ingekomen met bericht, dat met de Centrale voor den Handel in groenten enz. een vergadering zal worden gehouden om de kwestie van de fusthuren en statiegelden landelijk te regelen, waar deze vereeniging voor werd uitgenoodigd. Voorzitter merkte op, dat hier alleen tomaten en druiven in fust worden gekocht. Spr. vond het niet zoo buitengewoon belangrijk voor onze vereeniging en vroeg of men deze vergadering moest bijwonen. De heer J. Kloosterboer achtte het wel belangrijk. Spr. wilde de tomaten inclusief bak verkoopen net als In het Westland. De heeren Rijper en Greeuw vonden het noodig dat het statiegeld werd verhoogd, omdat men met dat fust soms 5 of 6 reizen doet, waardoor de handelaren met eigen fust worden benadeeld. De Voorzitter stelde voor om op de vergadering aan te dringen, dat.de fusthuren en statiegelden gelijk wor den gesteld, doch dat er streng op wordt gelet, dat de kisten niet langer dan den vastgestelden tijd in gebruik worden gehouden. De heeren P. F. Slot en P. Deutekom waren er niet voor dat tomaten mét fust werden verkocht, omdat men dan met de kisten zou blijven zitten als deze moeten worden overgepakt. Het voorstel van den Voorzitter werd na eenige be spreking aangenomen. Hierna kwam aan de orde een vpor de vereeniging te verkrijgen reductie van vrachten door bemiddeling van den expediteur H. Hentzen te Rotterdam. De secretaris deelde mede. dat de heer Hentzen een contract kan afsluiten voor 10.000 ton, voor de Neder- landsche havens en naar België en Frankrijk. Wat rem- boursementen betreft, zal worden onderzocht, of deze direct aan de verzenders kunnen worden uitbetaald, evenals de terug te betalen reductie. Als een tariefsver laging door de spoorwegen wordt toegepast ral het con tract vervallen. Voorzitter deelde verder mede, dat de expediteur zal traohten om ook voor Dultschland een contract te kun nen afsluiten. De heer J. Kloosterboer wilde liever een contract ma ken met de N.T.G. Trouwens zoo'n contract als wordt voorgesteld, heeft spr. zelf al. Spr. vond de eisohen te hoog. Spr. wilde het bestuur volmacht geven om bij welken expediteur ook, een overeenkomst In 't voordeel der leden af te sluiten. De heer Keeman begreep de Spoorwegen niet Ze kun nen met ons tooh ook een contract maken. De heer P. Deutekom wilde voor 1 jaar een contract afsluiten, doch spr. wilde van de reductie een hooger percentage ontvangen. Er zullen echter moeilijkheden komen als we niet op onzen eigen naam kunnen verzen den, bij eventueele ongevallen. Daarin moet worden voorzien. We moeten op onzen eigen naam kunnen ver zenden. Na'eenige besprekingen wérd dit voorstel vah den heer' Deutekom aangenomen. De heer Hoogland meende, dat men door het afsluiten van dit contract zou kunnen veroorzaken dat geen ver dere vrachtverlagingen zullen worden verkregen, daar het hier gaat om de concurrentie van de scheepvaart naar de havenplaatsen. Vervolgens werden in bespreking gebracht de door de regeering te nemen maatregelen in 1933. Voorzitter zeide, dat de Rotterdamsche Kamer van Koophandel een adres aan den minister heeft gezonden, waarin werd verzocht maatregelen te treffen tegen prijsbederving op de buitenlandsche markten, door de in dezen tijd overmatige consignatiezendingen. Voorta om bij eventueele steunregelingen aan den tuinbouw en bij bovengenoemde maatregelen, waardoor In den ex port naar het buitenland wordt ingegrepen, den handel er in te kennen. De Voorzitter stelde voor om een adres aan den minister te zenden met het verzoek om den handel in deze zaken te kennen. De heer J. Kloosterboer vroeg, of men er voor was, dat de regeering het prijsbederven op de buitenlandsche markten tegengaat, of niet. Spr. was van meening, dat bij lage prijzen meer kan worden afgezet. De heer C. Keeman wilde een adres, tegenoverge steld aan dat van Rotterdam, aan den minister ver zenden. De heer J. Kloosterboer steunde dit voorstel en wilde het voorstel van den voorzitter er aan toe voegen. Met een regeeringscommlssaris in alle voorname plaatsen, zal het niet veel beter worden. Na nog eenige besprekingen besloot men met 18 tegen 8 stemmen, het bestuursvoorstel aan te nemen, nadat de heer J. Hoogland er nog op had gewezen, dat het zeer gevaarlijk was om in deze zaak een beslissing te nemen. De heer P. F. Slot vroeg het oordeel der vergadering over een vast te stellen minimumprijs Moet die hoog of laag zijn in verband met de richtprijzen. Spr. was voor zoo laag mogelijk. De heer Bonnet was ook voor lage minimumprijzen. Andere heeren spraken zictfi ook voor lage minimum prijzen uit. De heer K. Zeeman wilde zich niet met de vaststel ling van richtprijzen bemoeien, daar dat voor het be staan v. d. tuinedr is, terwijl' de minimumprijzen laag moeten zijn voor den handel. Omzetbelasting. Vooratter zeid, dat zeer waarschijnlijk een omzet belasting van 1 pet. zal worden geheven, welke echtei wel 3 a 4 maal kunnen worden geheven. Voorzitter was van meening, dat de omzetbelasting moest worden te gengegaan, doch als dat niet mocht gelukken, er op aan te dringen dat het eenmaal wordt geheven en wel bij den bron. De export valt er bulten. Spr. wilde een door de Kamer van Koophandel* uit te schrijven vergadering afwachten De heer K. Zeeman wilde uit alle macht deze wet tegengaan. De heer C. Keeman stelde voor, om de regeering te verzoeken, de groenten vrijgsteld te krijgen. De heer J. Hoogland wilde dit steunen. Als goede Nederlander zal men de regeering echjer in staat moeten stellen aan de kasmiddelen te komen en deze wet niet tegengaan. De heer Zeeman merkte op, dat de redeneering van den heer Hoogland zoo inconsequent mogelijk is, daar men dan toch ook als goed Nederlander, als het eigen belang er bij te pas komt, deze producten niet buiten sluiten moet. Tenslotte besloot men na nog eenige bespreking, den Minister te verzoeken, groenten en aardappelen van deze belasting vrij te stellen. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Kloosterboer of de Kamer van Koophandel te Alkmaar niet wat kon be zuinigen, zoodat de vereeniging met de halve bijdrage kón volstaan. Voorzitter antwoordde, dat de finan- cieele commissie der Kamer van oordeel is, dat niet meer kan worden bezuinigd .Er ia op zoo goedkoop mogelijke manier gewerkt. De heer J. Hoogland lichtte een en ander nog toe. De heer K. Zeeman merkte op, dat de baseulehuur zoo hoog is, zoodat spr. zelfs in een jaar meer moet betalen dan een nieuwe bascule kost. Spr. wees er op, dat er zoo vreeselijk onzachtzinnig met deze Instrumen ten wordt omgesprongen. De voorzittei herinnerde aan den tijd, toen leder koopman nog z"n eigen bascules had. wat ook lang niet alles was, zoodat men met beide handen het voorstel der veillngsvereenigingen heeft aangegrepen, dat deze voor bascules zorgden. Maar als de huur te hoog Is. zal worden geprobeerd deze lager te krijgen. Wordt de nachtverbinding opgeheven? Verder stelde de heer Zeeman voor, om de nacht verbinding van de telefoon op te heffen, daar er z.i. zeer weinig gebruik wordt gemaakt van dezen dienst. Zal op de agenda worden geplaatst voor de volgende vergadering. Er zal worden getracht een vrachtverlaging bij de Stoombootmaatschappijen te verkrijgen voor de leden der vereeniging. De Voorzitter bracht het In- en Verkoopbureau ter sprake. Er waren klachten, dat te veel werd gedistribu eerd. Daarin Is thans voorzien. Er wordt nu niet meer dan 10000 Kg. per week en pe: 200.00G inwoners gegeven In een kortgeleden gehouden vergadering met verte genwoordigers van den handel was men tevreden over de werking van het bureau. Klachten kunnen bij den directeur van het bureau worden ingediend. Hierna sluiting. SCHOORL PI. vereen, voor Ziekenhuisverpleging. De ledenvergadering van de plaatselijke vereeniging voor Ziekenhuisverpleging: „Draagt Elkanders Lasten" was door 34 personen bezocht. De voorzitter, de heer R. Wognum, memoreerde bij zijn opening, hoe D.E.L. in een behoefte voorziet. Ver der deelt hij mede dat. ondanks de extra bijdrage van f 0.50 per lid, in 1932 toch is achterultgeboerd. en ge looft dat ook in 1933 men niet buiten een extra-bijdrage zal kunnen werken. De federatie breidt zieh uit over bet geheele land en doet goed werk; oa. tracht ze de lig gelden in de ziekenhuizen te verlagen, terwijl de onder linge operatiekas reeds meer dan 1000 leden telt met ruim 550 gulden aan kasmiddelen. De notulen worden gelezen, waarna de secretaris-pen ningmeester, de heer J. W. Schoone, een goed samenge steld jaarverslag, en een jaarrekening voorleest, waar uit we merken dat het ledental in 1931 tellende 204 ge zinshoofden en 613 leden, per 31 Dec. 1932 bedroeg 623 leden (214 gezinshoofden); 15 leden werden door middel van de vereeniging in de ziekenhuizen verpleegd, over 308 ligdagen, waarvoor f 909.50 was uitgegeven. Er wer den twee bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. De ontvangsten bedroegen in 1932 f 1237.85en de uitga ven f 1109.33, zoodat er f 128.52H aan kasmiddelen over bleef. In 1931 beliep dit een bedrag van f 282.29. zoodat ondanks de extra-bijdrage van f 0.50 per lid, de flnaotlen met f 153.77 waren achteruitgegaan. Het verslag eindigde met de beste wenschen voor de vereeniging. Namens de heeren, welke met het nazien van de reke ning waren belast, rapporteerde de heer Adr. Kroon schriftelijk in goeden zin. zoodat de vergadering de re kening goedkeurde, en de secr.-penn. werd bedankt voor zijn vele werk. Ook de oommissie kreeg dank. Het bestuursvoorstel om, zoonoodig een extra bedrag van ten hoogste f 1 per lid te heffen tot dekking van de exploitatie, werd met algemeene stemmen aanvaard. De heer Jb. Mooij vroeg of het bestuur wilde aandrin gen op verlaging der ziekenhuiskoeten. Ook de federatie wilde hij in deze actief zien. en met klem drong hij op de noodzaak hiervan aan. Als motief noemde hij de prijsdaling van de levensmiddelen. In 1914 bedroeg het liggeld f 1-50- per dag. In de mobilisatie steeg dit toL-f 3, doch* ofschoon alles goedkooper wordt, vergeet men steeds om de liggelden te verlagen. Spr. begreep dit niet De secretaris las een schrijven voor van het college van regenten van het Neutraal Centraal Ziekenhuis, waaruit bleek, dat het college geen vrijheid kan vinden om verlaging van liggelden voor te stellen. De heer J. Stam Mz. kan zich dit standpunt van re genten voorstellen. Hij meent dat de heer Mooij de zaak verkeerd voorstelt Spr. wil niet als pleitbezorger van de gemeente Alkmaar optreden, doch gelooft dat de hoogere leggelden zijn oorzaak hebben gevonden in den bouw van bet nieuwe ziekenhuis. Dit gebouw Is prima ingericht, en goed geoutilleerd, met een corps verpleeg sters, welke werken onder menschwaardige voorwaar- 66 JAAR EN NOG ACHTER DE TOONBANK. Alle vroegere kwaaltjes verdwenen. Haar bron van energie. Hoe trotsch is deze vrouw op haar werkkracht! Maar uit haar brief, dien wij hieronder afdrukken, zult U zien, dat ze reden heeft om trotsch te zijn. „Ik ben 66 en 15 jaar lang ben ik nu als assistente in een zeer drukke manufacturenzaak. Tegenwoordig sta ik van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds achter de toonbank. Het zal nu ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik begon Kruschen te nemen, en ik ben er vast van overtuigd, dat mijn tegenwoordige energie het gevolg is van „de kleine dagelijksche dosis". Voor dat ik Kruschen Salts nam had ik wel aanvallen van galzucht en leed aan eon algeheele vermoeidheid, zoodat ik het gevoel kreeg, dat ik spoedig mijn werk zou moeten opgeven. Hoe 't ook zij, nu denk ik daar niet over, hoewel ik spoedig gepensioeneerd zal wor den. De tijd voor pensioeneering zou voor alle em- ployé's gemakkelijk vijf jaar later gesteld kunnen worden, als ze ook allen Kruschen Salts namen." Mevr. E. W. Hetzij U nog in Uw volle jeugd bent, of dat Uw beste jaren reeds voorbij zijn, het is nooit te vroeg en nooit te laat om met „de kleine, dagelijksche do sis" te beginnen. Niets dan dat kleine beetje Kru schen Salts, dat U niet proeven zult, in Uw eersten kop thee of koffie, dat is Kruschen-wet voor volmaak ten en ongestoorden levenslust Kruschen is een ideale combinatie van zes natuurlijke zouten, welke de lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot een gezonde, geregelde functionneering. Daardoor bewerken zij een inwendige zuiverheid en een fris- schen, gezonden bloedsomloop. Nieuw, gezuiverd bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen. Begin morgen direct met Kruschen Salts. In den tijd van een week zult U zich al zoo heerlijk gezond voe len en jonger zeker, ontegenzeggelijk jonger. En dan zult U, als zoovele anderen, erkennen, dat U lie ver Uw ontbijt zoudt missen dan Uwe „kleine, dage lijksche dosis" Kruschen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon. den. De levensmiddelen vormen tenslotte in een zieken huis een klein onderdeel van de vele onkosten, en de prijsdaling kan dus weinig invloed hebben op de liggel den. Spr. vindt goed, wanneer de federatie wakker blijft, opdat tjs.t. mogelijk iets bereikt kan worden, doch in geen geval mag dit ten koste van de verpleegsters of van de verpleging. Ook andere heeren alsmede de voorzitter, uiten zich in deze geest, terwijl den heer Mooij wordt toegezegd, dat. Indien verlaging mogelijk zal zijn, zonder bezwaar voor de omstandigheden, het bestuur niet ten achter zal blijven. Een tweetal brieven werden voorgelezen, waaruit bleek, dat men buitengewoon tevreden was geweeet over het practlsch werk van de vereeniging. Een gratis verloting had tot uitslag, dat een viertal leden in 't bezit kwamen van extra-fijne vleescbwaren. Een der gelukkigen stelde zijn bezit weder aan het Bestuur ter hand. Dit werd, ten gunste van de kas, voor een flink bedrag te gelde gemaakt. De heeren P. Greeuw Dz. en G. Duinmeijer werden als bestuurslid herbenoemd; de heeren Adam Delver, Jacob Jongerling en Arle Nottelman werden voor 1933 belast met het nazien van de rekening, terwij! de heer Jacob Mooij als afgevaardigde naar de federatie werd aangewezen. Het Bestuursvoorstel, om te komen tot verlaging van de vervoerkosten van patiënten, lokte een langdurige bespreking uit Tot heden geschiedde dit door niet aangewezen personen en werd f 6 per geval voor auto huur betaald. Er was een aanbieding van de firma Met uit Alkmaar, en er was er eene van den heer De Jong uit Schoort Deze laatste bad zijn auto voor ziekenver- voer doen Inrichten en wilde f 5 per geval rekenen. Indien hem alle patiënten werden toegewezen. Ook de heer Timmerman wilde zijn auto laten veranderen voor dit doel en wilde het ook voor f 5 doen. De heer Groothoff wilde publieke inschrijving; ande re heeren voelden het billijk als iemand, welke reeds kosten had gemaakt voor dit vervoer werd aangewezen' Algemeen was men er voor, het aan Schoorlaars te gunnen, terwijl een goed en doelmatig vervoer hoofd zaak moest blijven. Men besloot tenslotte en dit was nog de beste oplossing, om het vervoer te gunnen aan de heeren De Jong en Timmerman, terwijl de leden bij Woensdagavond sprak de heer Mr. P. J. Oud, Vrijz. Dem. Kamerlid, voor de klesvereenlging „Burgerplicht" over het onderwerp: „Landbouw en Politiek" te Heer- hugowaard. De heer Kostelijk opent de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder aan den spreker. Spr. zegt, dat het onderwerp aanvankelijk vreemd sohijnt daar men meestal denkt, dat landbouw en politiek niets met elkaar uit te staan hebben. Maar ze staan in nauw verband. In den tegenwoordlgen toestand moeten we contact zoeken met de regeering en dat moest meestal gebeuren over de volkvertegenwoordigers. Daarom heb ben we een kamerlid uitgenoodigd en daarvoor weer gekozen den hier zoo goed bekenden vertegenwoordiger uit het district Den Helder. Mr. Oud. Spr. geeft voor den heer Oud in het bijzonder een verdeeling van de menschen hier in 3 groepen: le de mensohen, die nog altijd kunnen bestaan van het verdiende gedurende tij den van hoogconjunctuur, 2e de middenstand, die met zeer hard werken het hoofd net boven water kan hou den, en ten 3e de land- en tuinbouwers en arbeiders, die In ellendigen toestand verkeeren. Deze menschen kun nen zich zelf niet meer uit dee ellende redden .hier moet de regeering helpen. Een oorzaak van deze slechte toe standen hier zijn de tariefmuren. Spr. noemt als voor beeld dat voor een spoorwagen Deensche witte kool van 10.000 Kg., die aan de veiling f 60 opbrengt, en naar Duitschland uitgevoerd wordt, door de jongste tarieven verhoogingen f 480 invoerrecht betaald moet worden. Dit beteekent dus een belasting van 800 pet. Hierna geeft spr. het woord aan den heer Oud. Mr. Oud dankt den voorzitter voor zijn inlichtingen. Het is niet de eerste maal, dat spr. hier bet woord voert, maar nog nooit is het onder dergelijke omstandigheden gebeurd. In verband met dezen slechten tijd heeft spr. zijn onderwerp gekozen, dankan hij spreken over de middelen tot verbetering. De tegenwoordige toestanden zijn volgens spr. ontstaan door de handelspolitiek der groote Europeesche mogendheden en den laatsten tijd ook door die van Amerika. Spr. noemt deze politiek fout. Deze politiek is door de betrokken landen toege past om de binnenlandsehe toestanden te verbeteren. Dit is begrijpelijk, ofschoon het niet humaan is de na tionalistische gedachte zoo sterk te doen overheersohen Maar men zal in deze landen ondervinden dat ook de toestanden In eigen land daardoor nog slechter worden Wanneer alle landen bij den handel doen alsof er geen grenzen zijn, dan zullen we er het best bij varen. De groote beteekenis van vrijhandel is deze, dat men zich kan toeleggen op die tak van bedrijf, die voor die streek het meest economisch is. De vrijz. dem. hebben altijd den vrijhandel in hun program gehad. Maar als er ver schillende landen zijn, die deze politiek niet toepassen, moeten wij dan toch onze grenzen open houden? Komt ons bedrijfsleven dan niet In de verdrukking? Moeten we dan geen dingen doen, die principieel tegenover vrij handel staan? Ja, zeggen wij vrijz. dem. in de kamer, dan is het de plicht van de regeering om die bedrijven te beschermen. Mede daardoor zijn de verschillende wet ten zooals tarwewet, zuivelwet enz. tot stand gekomen. De gedachtengang is hierbij geweest, wij moeten het be drijfsleven In stand houden, omdat wij de hoop koeste ren, dat het buitenland eens een andere politiek zal gaan volgen. En volgens spreker zal het hiertoe gedwongen wor den. In Duitschland, Frankrijk en Amerika met hun beschermende stelsels zijn de toestanden ook slecht. Als in deze landen de toestanden goed waren, moest onze theorie fout zijn. Maar zoo la het niet Daar heer- schen ook overal de grootst mogelijke crisismoellljkhe- den. Spr. wil Duitschland wegens bijkomstige omstan digheden niet als voorbeeld nemen. Maar Amerika hoefde niets te betalen, was zelfs schuldeischer. Dit Amerika heeft vooral onder den nu paa afgetreden president Hoover zijn tolmuren opgebouwd. En de toe standen zijn er minstens zoo erg als hier. Duitschland probeert op het oogenbllk door bescher mende rechten zijn landbouw te redden. Dit Is Duitsch land nog nooit gelukt Ook tijdens Bismarck heeft men het op die manier geprobeerd. De landbouw staat b.v. In Nederland op veel hooger trap Als het dus een eer lijke concurrentiestrijd 1b, kan Duitschland het niet volhouden Maar nu met de belemmeringen wordt Dultschland's industrie kapot gemaakt. Daar hebben we niet eens tarieven of een boycot voor noodig. Als Duitschland geen landbouwproducten meer van Neder land koopt, kan Nederland geen Industrieprodutcen meer van Duitschland koopen. Hierdoor ontstaat groote werkloosheid. Daardoor dreigt totale Ineenstorting Maar hierop is onze hoop gevestigd De Duitsche regeering moet inzien, dat het zoo niet goed gaat. De belangen van de boeren hangen nauw samen met die van de stedelingen. Er zijn tegenwoordig menschen, die beweren, dat er eön groote tegenstelling in belan gen is tusschen stad en land. Zij willen voor de verkie zingen komen met plattelandscandidaten, die de steden bestrijden. Maar deze twee hebben elkaar noodig. Wij willen het bedrijfsleven ln stand- houden. Daar voor moet het heele Nederlandsche volk offeren. Daar om steunt onze fractie ln de Kamer de steunwetten. Maar we willen de regeering de bevoegdheid niet hee- lemaal in handen geven, de kamer moet kunnen mee spreken. Als we alle Industrieele producten b.v. gingen contingenteeren, zou de toestand voor den landbouw nog verergeren. Verder kihinen we niet voor alle pro ducten de zelfde middelen toepassen. Zoo heeft de regeering, mede door ons toedoen, f 5.000.000 aan den tuinbouw gegeven. Maar dit is o.i. tekort. Wij doen echter niet zoo onzinnig als het soc. dem. kamerlid Duys, die f 27.000.000 wil geven. Dit Is een dikwijls toegepaste verkeerde methode der soc. dem n.1. iets eischen, waarvan ze vooruit weten, dat het niet ingewilligd kan worden. Voor de ware democratie zijn er op het oogenblik vooral 2 vijanden, links het communisme en rechts het fascisme. Deze beide uiter sten hebben elk de uitschakeling van den volksinvloed in hun program. In ons land beteekenen ze weinig, maar belden hebben hun naloopers. Zoo gaan de soc. dem. tegenwoordig achter de communisten. Verder wijdt spreker eenige woorden aan een even tueele „nationale regeering", waarin de vrijz. dem. zitting zouden willen nemen, om te bereiken wat we kunnen, echter op voorwaarde, dat het pad der demo cratie niet verlaten wordt. Hiei'na eenig debat en sluiting. eventueele gevallen de vrije keuze hebben. D« auto moet voldoen aan goede eischen. Bij de rondvraag wees de heer G. Duinmeijer op het noodzakelijke dat volgbriefjes bij de bestuursleden werden gevraagd bij ziektegevallen. De heer Groothoff wilde propaganda voor leden werving, hetwelk het bestuur ln handen werd gege ven, evenals het idéé van den heer P. Greeuw Dz. om alle leden-caféhouders op zijn tijd een vergadering te geven in hun locallteit. Hierna sluiting. GEMEENTE SCHOORL. Burgerlijke stand over de maand Febr. 1933. Geboren: Maartje, dochter van D. P. Nieuwland en van C. M. Delver; Jaoobus Johannes, zoon van J. OriJ en van A. Rood; Matthea Maria, dochter van J. Hopman en M. E. Orü; Ellsabeth Elidla, dochter van J. S. de Boor en van I. G. BruiJnis. Huwelijken: Nicolaas Speur, 25 jaar, kapper te Alk maar, en Suzanna Klaver, 19 Jaar. Overleden: Catharina Elizabeth Goudsblom, 29 Jaar, echtgenoot© van N. Kleverlaan; Catharina Maria, 1 mnd. dochter van J. Winder en van E. E. Wittebrood. WIER1NGEW AART) Vanwege de afd. Waard en Groet van de Holl. Mij. van Landbouw in samenwerking met det zusteraf- deelingen Wieringerwaard en Anna Paulowna, werd Donderdagmiddag in 't lokaal van den heer H. v. d. Woude een lezing gehouden door Ingenieur van der Ban over landbouwarbeidsleer. De heer P. KUte- maker heette in zijn openingswoord de talrijk ouge- komenen en in 't bijzonder den heer Van der Ban hartelijk welkom en wees er op. dat niet alles van de regeering moet komen, doch we ook zelf de han den aan den ploeg moeten slaan. De heer Ir. van der Ban begint dan met hetgeen men verstaat onder studie in de rationaliseering in de landbouwbedrijven, welke factoren op de arbeids- behoeften naar voren komen in verschillende bedrij ven en dat men moet nagaan welke menschen het meest geschikt zijn om b.v. met paarden om te gaan en welke men voor het veehoudersbedrijf noodig heeft. Spr. wüst op het verschil van uitvoering van het landbouwbedrijf in Duitschland en hier, waar in Duitschland heele gezinnen soms in het bedrijf werk zaam zijn. Ook vertelt spreker over instellingen, waar men zich bezig houdt met de studie over landbouwar- beid, dit zijn dan proefstations op allerlei gebied om na te gaan, hoe de arbeidsmethoden zijn te verbe teren. Verder werden nog verschillende toestanden enz. besproken. Een organisatie in de arbeidsbedrijven is niet zoo heel eenvoudig. Bij werk in aanbeste ding is men eerder klaar, doch in de eerste plaats moet men rekening houden met den aard van het werk en 't hangt dan ook veel van de leiders af en is 't noodig dat die het werk kennen. Verder wordt gesproken over arbeidsboekhouding, werkstaten in vullen, waaruit een jaaroverzicht wordt gemaakt met een grafische voorstelling. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd eerst gebruik gemaakt door den heer Jb. Kaan Kz., die de kwestie der landbouwschuren in de Wieringermeer ter sprake bracht en vroeg of de heer v. d. Ban zich daar een studie van gemaakt had, wat den bouw betreft. De heer v. d. Ban zeide, dat het een Friesch Groningsch model is. O fde schuur voldoet is echter een andere vraag. Uit de verdere besprekingen bleek, dat ze volgens velen niet praktisch zijn ingericht. Verschillende vragen werden daarna nog gesteld, die door den spreker werden beantwoord, waarna de Voorzitter den spreker en de zusterafdeelingen voor hare medewerking dank bracht. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. vah GEEL EN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFR ACTIONIST LAGEZIJOE B40 TEL. 26. SCHAGEN oor.oNor oroc k <ieMt el* goatis W I E R J N GEN GEMEENTE WIEKINGEN. Burgerlijke stand van 24 Febr. tot en met 9 Maart. Geboren: Maria, dochter van J. Winkels en P. Bouw man; Arie Jacob, zoon van J. de Graaf en M. Tijsen; Wilhelm Ina Gerritdina, dochter van P. Om Is en B. Nobbe. Ondertrouwd: J. Tijsen en A. M. Wetzler. Getrouwd: W. A. Bullooper en J. Scheltus; N. Schel- tus en J. Iedema. Overleden: Cornelis de Wit, 29 jaren, ongeh.; A. Rot gans, 67 Jaar, weduwe P. Ruyter, echtgen. J. Keijzer; Th. A. M. Nulj, 3 weken, zoon van J. Nutj en D. K. M. Strooper; Jan Vroom, 84 Jaar, weduwn. van A. Koof]. ANNA P AU LOW N A De gemeenteraad en verschillende ingezetenen heb* ben den 8en Maart, den dag waarop voor 12H jaar Burgemeester Lovink alhier werd geinstalleerd, niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zij verrasten hem op dien dag met eenige bloemstukken of gaven op an dere wijze van hun belangstelling blijk bij dit jubi leum. BREEZAND. Ouderavond School II. Inleiding door den Schoolarts. Ongetwijfeld was de aangekondigde inleiding van den schoolarts, dokter Grünwald uit Den Helder, de oorzaak dat de heer De Vries Donderdagavond veel meer ouders welkom kon heeten dan tot dusver op deze avonden het geval was. Dokter Grünwald wees er op, dat het in het al gemeen nog steeds treurig gesteld is met de begrip pen die men heeft over hygiëne en alles wat dienen kan om een goede gezondheid te verkrijgen en te behouden. Toch valt wel vooruitgang te bespeuren. Men doktert niet meer zooveel zelf, gebruikt minder kwakzalversmiddelen, roept eerder doktershulp in. En als men de schooljeugd van tegenwoordig verge lijkt met die van vroeger, dan is er zelfs een flinke verbetering op te merken. Toch is geneeskundig schooltoezicht nog gewenscht. In zijn uiteenzetting nam spr. gedurig de gelegen heid te baat om de ouders practische wenken te ge- ven, waarschuwde b.v. tegen overmatige belangstel ling voor sport en bioscoop en overdrijving op ander gebied, waardoor tenslotte in deze „eeuw van het kind" de kinderen de ouders zouden gaan leiden. Spr. besloot met in groote trekken een overzicht te geven, hoe hier het toezicht en hot onderzoek zal plaats hebben, waarbij hij volledige medewerking der moeders vooral op grooten prijs zal stellen. Een hartelijk applaus beloonde spr. voor zijn rede. Enkele vragen gaven daarna nog aanleiding tot ge- dachtenwïsseling. Over de andere punten der agenda zullen we heel kort zijn. Medegedeeld werd dat van het Sinterklaas feest het batig saldo was f24.67. De heeren Nieuwland en Van der Linden werden herkozen in de oudercommissie, de heer Vergay ge kozen. Naar aanleiding van een vraag van den laat st, zal overwogen v.jrJen of met het oog op het tij dig thuis komen voor het middagmaal, de ochtend schooltijd misschien iets vervroegd kan worden. De >"er De Vries sloot, met woorden lan dank de bijeenkomst.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14