DE IJZEREN DEUR De Brabantsche Brief Een Lagere Tuinbouwschool voor Langendijk. van Dré. Zaterdag 11 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9243 Ulvenhout, 7 Maart 1933. Menier, D'n Fielp is do loste da gen veraanderd as 'n Maai ke aan 'nen boom. De vrin- delijkheid zeivers! Hij weet 't dus. d'n bobberd! Afijn! Na die vergadering van verlejen week, hadde we 't tóch nie veul langer on der-ons kunnen houwen en.... daar was mee dieën olifaant toch ok gin goei garen meer te spinnen! Gin huis meer mee te hou wen. Zoo Zondagmiddag, om *n veurbeeldje te noemen, in „de Gouwen Koei", ochèrme, hij perbeerde heel onzen kustelijken mid dag te verknoeien. Om te beginnen, kwam ie 'n vol uur te laat En zoow as ge wit, hij. d'n Fielp, vourzitter van de propcluh, en bovendien 'nep liefhebber van 'n potje- kaart as er maar weinig zijn, waant gin-mensch mokt zo'n ruzie onder 't kaart spul as sjuust hij en da zijn de ware kaartspulders, die da doen! maar d'n Fielp dan, is altij prompt d'n eerfcte, die present is. Ja, hij kan zelfs nie hebben, da-d-een van ons drieën, de club is maar vier man sterk. één ke- tierke te laat komt. Dan gaat ie te keer, of ze 'm be stolen hebben. Lest nog, mee d'n Joep, d'n jongste uit de club, virtig is ie. In plots van haalf drie, kwam ie om kwart voor drieën. „Middag samen", zoow viel d'n Joep binnen: ten me maar dalijk beginnen, 'k ben 'n ketierke te laat, 'k had visite van m'n schoonmoeder." „Zoow", zee d'n bakker vuil: „had ons Joepke vi site van z'n schoonboetje? En hedde 'n kuske gekregen veur ge weggong, Joep Koontjbs?" „Fielp", zee d'n Joep: „ik waarschouw oew, leg nouw niet te zuigen, aanders ben 'k 'n boon as ik vanmiddag 'n kaart vasthouw!" „Ge hedt op tijd te zijn, snotneus, al was er 'n re giment schoonmoeders bij oew op visite, begrepen? M'n schoonmoeder, m'n schoonmoeder, wa-d-heb ik mee jouw schoonmoeder aan m'n pet; as die soms denkt dat. ze mijn m'nen kaartmiddag kan vergal len, dan kan jouw schoonmoeder veur mijn part d'n pot op, mee 'n deken om, verstade da?" D'n Blaauwe schupte me teugen m'n beenen en knipte 'n ogske. „Laten gaan", beteekende da! En toen d'n bakker ging geven, toen zee d'n Blaauwe zoow veur z'n eigen, om 'm op gaank te houwen: „neeë, da's gin soort van 'n werk." Da dee d'n bakker goed. Eindelijk had ie steun. Hij boog veurover, naar d'n Tiest, stopte even mee geven en zee: „is 't. waar of nie Blaauwe, wa 'k zeg?" „Déurgevcn", zee d'n Tiest: „d'n oone komt veul en veuls te laat en nommer twee zit z'n tijd te ver kletsen". En weer schupte-n-ie me onder tafel. Wel sodemearcl!" viel d'n bakker uit: „nouw zal ik 't gedaan hebben!" „D'n Tiest hee gelijk", zee ik, hatelijk kalm. D'n bakker deelde deur. „Maar d'n Fielp ok", zee d'n Tiest weer. „Sjuust", zee d'n veurzitter: „de kwestie is deze..." En toen viel d'n Blaauwe 'm in de rede: „dat de Joep, as ie weer 's trouwt, en lid van de propclub wilt blijven, dat ie dan maar 'n meske op mot gaan zoeken in 't weeshuis, wa gij, Dré?" „Klap af", zee d'n bakker. „Veur de negen", zee d'n Tiest. „In de troef", zee d'n Joep. „Pas", riep d'n bakker. „Ok zoow", zee ik. En d'n Joep gong veur de negen in de troef en.... hi' haalde ze! Wa veur d'n bakker heelegaar de deur dicht dee. „Dieë snotneus begint toch aardig te speulen", pestte d'n Blaauwe zoow laangs z'n neus weg. „Moeite wèèrd". zee d'n bakker: „pfoe, mee zukke kaarten. Da ziede altij, de gekken emmen de kaart." „Da's de kif', zoog d'n Blaauwe. „Sjuust", viel uit d'n Joep z'nen mond en toen, amico, toen Nooit hee d'n bakker zoow slecht ge: spuld. Hij dee niks as z'n kaarten overbiejen. En ver loor, verloor! D'n Tiest wier zat van ie winst. Wa-d-hebben we gelachen! FEUILLETON Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. Thad nam zijn verhaal weer op. „Wel. mijnheer, wij hadden daar onze waterzakken gevuld en maakten een praatje met het ouwe mensch dat er bij was komen staan d'r man was niet thuis toen er om den hoek van dat huisje ineens zoo'n jon getje kwam anloopen." „Van zoo'n drie. vier jaar." viel Bob in. „Ja, zoo iets", bevestigde Thad. ..En toen ie ons zag, bleef ie staan, as of ie bang was en begon te hullen. Nou. mijnheer, ik en Bob snapten dadelijk, dat ie daar niet thuis hoorde. We wisten wel. dat die twee ouwe Mexicanen geen kinderen meer hadden, die niet al lang gToot waren. En 't jochie zag d'r ook niet erg Mexi- caansch uit. Het ouwe wijf leek er geen zin in te heb ben. dat we zoo naar dat joch keken, en begon ons te vertellen, dat de muchaohito een kleinzoontje van haar was. Nou. dat klonk eerst zoo gek niet; maar toen be gon ze dat joch uit te krijschen in 't Mexicaansch, om dat ie niet achter het huis was gebleven, zooas ze 'm gezegd had, en toen zagen we, dat 't geval niet pluis was, want ie verstond zoomin Mex als wij Chineesch. neesch. Nou. die kleine stumper stond daar te huilen en was stijf geschrokken, omdat ie 't ouwe wijf niet eens begreep en Bob hier ging op een knie liggen en stak zn handen uit, en ie zei tegen dat joch in 't Engelsch: „Kom eens hier, ventje, laat je eens bekijken." Wel, toen begint dat schaap ineens door z'n tranen heen te lachenen komt hard aanloopen. Het ouwe wijf wist niet wat ze doen zou. maar ze kon niet veel beginnen, omdat ik 'n oogje op d'r hield. Bob zei tegen dat kind. „Hoe heet je. ventje?" en het joch zegt meteen zoo duidelijk as wat: ..Marta." „Marta?" zegt Bob, en we keken mekaar an. „Dat is een rare naam voor een jochie." En da-d-allemaal, omdat d'n Joep 'n ketierke te laat was gekomen. Maar nouw kwam ie zelf 'n vol uur tc laat, d'n lesten- Zondag. „As ie nouw binnenkomt, Joep", zee d'n Tiest: „dan zeggen wij niks, gij ok nie. Maar gij pakt heel laankzaam oewen horloge, ge kekt 'r 's op, ge schuit 'm laanks oew oor en dan vraagde aan ons hoe laat of 't toch eigenlijk is. Meer nie! Laat de rest maar veur mijn over." „Maak 't nie te erg, Blaauwe", suste-n-ik: >yge wit dat 'm die vergadering dwars zit, van verlejen week Donderdag mee da radio-bericht over z'n braandende bakkerij! Hij voelt z'n eigen gepaseerd, dat witte nouw, waant as 't aan hum lag, dan zouw hij veur zitter willen zijn van z'n eigen huldigingskommissie." „Hij zal over ennigte weken de lol hebben van 't feest, dus zal ie er nouw 't sjagrijn veur over motten hebben", zee d'n Tiest ijskoud: „lot mijn maar doen, Dré." Om haalf vier kwam d'n bakker binnen, 'n gezicht, 'n bakkes, neeë, of ie 'n heel koninkrijk verspuld had. Of 'm de heele weareld, ja of 'm heel Ulvenhout niks meer aan ging! Z'nen mond hong naar benejen of ie afgezakt was en z'n petje hong naast z'n kop. En aanders hce-t-ie Zondags nog wel z'n bolhoedje op.... „Middag", zce-t-ie, mee allebei z'n handen in z'n zakken en staan blijvend. Toen kwam de vrouw van achter 't buffet. „Wa zal 't zijn, bakker? Gewoon?" Da was al genogt. „Gewoon, gewoon?'' zee-t-ie: „niks gewoons. D'r is teugenswoorig niks gewoons meer. Breng me maar n pilske". „Frit me maar nie op," bromde 't wijf, weggaande. Wij zwegen. D'n bakker zuchtte. Toen zuchtte d'n Tiest; schupte mijn aan onder tafel en ik zuchtte ok. Daarop zuchtte d n Joep. As 't pintje pils kwam, gong d'n Fielp maar zitten. Toen begost d'n Tiest de kaarten te géven, keek 's veulbeteekcncnd naar d'n Joep, die toen mee zn horloge begost te excerceeren, sjuust zoow as d'n Tiest 't 'm veurgezeed had. „Blaauwe?' vroeg ie ten lange leste mee 'n verwonderd gezicht en 'n bietje lastig: „hoe laat le ven me eigenlijk, is nouw da dink kapot, of „Jouw klokskc is bestig, pront zte d n Blaauwe nadrukkelijk: „maar en toen deed ie d n bakker na:- maarde kwestie is deze, wij beginnen aanderhalf uur overtijd, Joep! Net as lest, mee die schoonmoeder van jouw." Ik docht da'k bezweek. D'n Joep kost niks aant- woorden en d n Fielp keek onverschillig deur 't horreke naar buiten. „Saantjes zee d'n Fielp on hij dronk 's van z'n pilske. Wij klonken mee ons citroentje, waarop d'n Blaauwe vroeg: „van d n draank af, bakker?" Hij zuchtte en zee: „prop Zwijgend en plichtsgevoclig kaartte d'n bakker mee. Schoot bok op nok, betaalde telkens en was ner gens bij mee z'n harsens. Op 'n oogenblik gong ie misère, haalde negen sla gen en zee: „da-d-heb ik netjes gedaan!" „Das waar', zee dn Blaauwe: „as ge den man negen cent betaalt, zijde van t schandaal af!" „Geven guilie mijn nouw m'n vijf centen", zee d'n bakker, mee n gezicht-van-mokt-nouw-gin-lolletjes: „*k heb al genogt verloren, vanmiddag. Zoo koom ik er weer 's boven op!" „Ge zij toch misère gegaan, bakker!" „Hè-è-è??" „Misèèèèr!" Toen zweeg ie. Dramatisch zweeg ie. En betaalde de zeuvenentwintig centen mee 't gebaar van 'nen mensch, die op z'n doodsbed z n bezittings gaat ver doelen. En in dieën zelfden trant zee d'n Tiest: „is-t-er wa, bakker? Ge zij zoow ja, hóe za 'k zeggen? Ge zit zon bietje te kijken of ze 't in oew bord gedaan emmen? Zurgen?" ,,'t Gaat nie goed," zee-t-ie: „neeë". En weer zucht- te-n-ie. „Oew brood is d'n lesten tijd tenminste vrekt slecht", zoow gaf dn Blaauwe 'm toen dn genade- stoot. Waarop d'n Fielp z'n kaarten wegschoof en straf op 't tafelblad gong zitten kijken, net of ie 'n ding op z'n hoofd had g'ad. De lol gong er af. Er was mee dieën bobberd nie te eggen of te ploegen. Onwillekeurig was 't kaartspul afgeloopen. „Gij zij van de week nie op de vergadering gewiest ce, Joep zoo begon d n Tiest 'n protje. Ge wit, amico, d'n Joep zit er thuis lillijk onder en da mot d'n Joep nog al 's* beuren. „Och, neeë, zee-t-ie: ,,'t zal zonder mijn ok wel marcheere, maareen mee 'n schuin oog keek ie „Ik is geen jochie", zegt me dat ding meteen; „ik is een meisje." „En het was waarachtig waar!" viel Bob in. „Ja, zeker", vervolgde Thad, „maar toen dat ouwe wijf zag. dat 't kleine ding met ons praatte ze kon zelf geen woord anders dan Mex. maar ze begreep na tuurlijk wel wat er gezeid kon worden toen graaide ze dat wicht naar zich toe en lurfde 'r In huis en smeet de deur dicht. Ik en Bob kampeerden dien nacht daar dichtbij, en toen we gegeten hadden en 't goed en wel donker was, en we nog zoowat bij 't vuur zaten te praten, toen hoorden we op eens het geluid van een wagen en kin- dergeschreeuw maar zoowat verstikt. Je snapt wel, dat we d'r gauw bij waren, en daar waren die Mexi canen op weg om met die kleine meid uit te snijen over de grens. Nou, ik en me maat waren toen al zoo doodzeker, dat het zaakje niet pluis was, dat we maar geen tijd ver- deeën met praatjes, maar we namen dien vent zoo stijf te pakken, dat ie ten slotte vertelde, dat 't wurm bij ze was achtergelaten door een partij witmenschen, die op de jacht waren, en dat ze 't alleen meer zoolang be waarden tot 'r paatje en maatje d'r kwammen afhalen. Te ken wel voelen zooveel as ik en Bob daarvan geloof den, en dus maakten we met mekaar uit, dat het de vei ligste weg zou zijn as we dat wicht zelf maar meena men naar Tucson, en dat deeën we. En mijnheer, tegen dat we daar kwammen, had de kleine meid ons allebei zoo ingepakt, dat we er niet aan mochten denken d'r weer af te staan." ,'t Lekkerste, vrindelijkste ding ter wereld", viel Bob in. „Ze hechtte zich sebiet aan ons twee ouwe landloo- pers alsof ze al d'r leven bij ons gehoord had, en zei „paatje" tegen ons allebei." „We hebben toch wel ons best gedaan om d'r echte familie te vinden", zeide Thad. „We zijn meer dan een maand in Tucson blijven hangen. Maar de politie en niemand wist niks van een verloren of gestolen kind en ze konden er ook niks van te weten kommen. En 't was net nogal een roerige tijd, zoodat de sheriff z'n handen tooh al vol had, en zoo duurde 't niet lang of d'r was weer een herrietje over wat anders en ik en Bob ble ven met 't kind zitten. Nou. toen leek er wel niet an ders op te zitten, dan dat we maar annamen dat de voorzienigheid of een gelukkig toeval of wat ook be sloten had. dat wij twee ouwe vrijers een kleintje zouen hebben, al hadden we er dan ook eigenlijk geen recht naar den bakker. D'n Fielp begost z'n ooren te spitsen. „Da's waar ok", zee d'n Tiest: ,,'k had gin erg in "m, maar witte wa-d-ik gedocht heb, Dré, waar die heerepoort mot komen te staan......?" „Nouw?" vroeg ik. „Bij de kerk." (Ge zult oew nog herinneren, amico, dat d'n bakker teugenover de kerk woont!) „Neeë," zee d'n Joep, die 't begost te snappen: „dan liever ineens veur de pastorie." D'n bakker zweeg. Keek wantrouwend en kleurde van ergernis. „Emmen jullie mijn oew conterbusie al betaald?" vroeg ie. Hij kreeg z'n drie kwartjes, stond op, zee: „seluu" en verdween as 'n veurbijrijdende vrachtauto. Kepot hebben w' ons gelachen. „Tiest", zee ik eindelijk: „ge maak 't te erg! We krijgen van de week weer brood da gewoon nie om te bijten is!" Maar.... d'n aanderen dag, as ik 'm teugenkwam in z'n broodsjees, heurde-n-ik al aan 't klappen van z'n zwipke, dat ie veul opgeknapt was. En as ie me zag, stopte-n-ie, liet z'n driehonderd pond lijf uit 't wageltje zakken, dat de veeren piepten en kwam lachende naar me toe. „Dré', zee-t-ie: „ge mot me maar nie kwalijk ne men, da'k kisteren gin plazier had in 't kaartspeulen, waant eh eh 'k was heelegaar nie lekker, ziede!" „En nouw?" vroeg ik. „Puik in orde", zee-t-ie. „Zoow ineens?" „Er ja zoow ineens. Ollee, wa za'k zeggen ee, die dingen komen onverwachts en gaan onverwachts weer weg!" Lachende kroop ie weer in z'n broodsjees. „Pffft", floot ik. „Jaaa?" „Die eerepoort zetten we veur nommer 100, op jou wen erft!" Hij haalde hoog z'n schouwers op en schudde z'nen vetten kop, of ie zeggen wouw: ,,'k weet nie, wa go bedoelt." Maar leutig klapte z'n zwipke weer, en ratelend as 'nen lach, zoow rolde z'n sjees over de keien. Hij weet 't dus, d'n schobbejak. Afijn! Hij moest er wel achter komen en nouw is 't brood tenminste weer om te genieten! Kom, ik gaai er afscheiden. Over ennigto weken vieren me z'n feest. En cl'n Blaauwe hee gezeed: ,,'t zal 'm centen kosten!" En nouw ie 't toch wit," zee d'n Blaauwe: „nouw za'k 'm wijsmaken, dat ie 'n standbeeld krijgt.' Hl is er dus nog nie mee klaar, dn bolle!" Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Uit een gehouden vergadering van de afd. Broek op Langendijk van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond is gebleken, dat te Broek op Langen dijk een lagere tuinbouwschool met 4-jarigen cursus zal worden gesticht. In een streek, waar de tuinbouw op zoo uitgebreide schaal en op zoo intense wijze wordt uitgeoefend, is zoo'n tuinbouwschool inderdaad geen overdadige weelde en het kan slechts verwon dering wekken, dat het zoo lang heeft geduurd, eer een dergelijke inrichting voor tuinbouwonderwijs hier werd gesticht. Uit het feit, dat in dezen crisistijd da regeering gelden wil beschikbaar stellen voor deze nieuwe onderwijsinrichting, terwijl overigens overal moet worden bezuinigd, mag wel worden afgeleid, hoe men ook in regeeringskringen, geadviseerd door de tuinbouwdeskundigen, van de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van een lagere tuinbouwschool over tuigd is. Toch zullen zonder twijfel velen zich afvragen, waarom deze tuinbouwschool een christelijke moest zijn. In den tegenwoordigen tijd, waar een kind in de wieg roept om eenheid, was er toch veel meer te zeggen geweest voor een tuinbouwschool op neu tralen grondslag, eene, waar ieder ouder zijn kinde ren kan heen zenden. Door er nu een christelijke van te maken, worden de „niet-christelijken" uitge sloten en waar het aantal neutrale tuinders in deze streek zeer veel grooter is dan dat der confensionee- le van christelijken huize, is het voor het tuinbouw onderwijs jammer, dat er niet is geijverd voor een neutrale school. Het is nu ruim een jaar geleden, dat bekend werd, op. Daarna ziin we toen de Graham bergen ingetrokken, en hebben d'r natuurlijk meegenomen. En omdat we er toen al haast om vochten wie d'r va der zou zijn, spraken we af, dat we om en om zouden doen en ieder om de beurt een week. En zoo hebben we d'r ook onze beide namen gegeven Hillgrove. En dat is zoowat alles, totdat we hier zijn gekommen en je d'r bent gaan lesgeven." „Zie je mevrouw", zeide Bob. „ik en Thad hebben zóó gedacht: Dat kind mot bij die Mexicanen gebracht zijn. want er is niks Mexicaansch aan d'r. Nou, wat voor soort van ouwers motten dat geweest zijn, die zoo'n klein ding bij zulk schorum achterlieten? 't Kon niet zoo maar eens toevallig gebeurd zijn, want dan waren ze wel teruggekommen om d'r. en dan waren ze ons achterna gegaan. We hadden er in Tucson wel zoo'n be weging over gemaakt, dat er wel iemand wat van af zou hebben geweten, als d'r familie d'r niet had willen kwijt zijn. En later zijn we ook nooit moeilijk te vinden geweest. Dus zie je wel, dat die lui niet veel zaaks ken nen geweest zijn, al waren d'r ouwers behoorlijk ge trouwd en dat lijkt er toch eigenlijk niet veel op. Maar hoe je 't ook draait, 't mot maar een vuil zoodje geweest zijn, om zoo'n lief klein ding op straat te gooien." „Daar ken je van op an" voegde Thad er verdrietig bij, ..want 't is vast. dat die ouwe Mexicanen op geen andere manier aan d'r hadden kennen kommen, want die trokken d'r nooit op uit, en as ze d'r gestolen had den, zou d'r genoeg over te doen geweest zijn. dat de een of ander d'r van gehoord had. Neen, mijnheer, je ken 't bekijken zoo as je wil, maar het ziet er leelijk uit. En dat is al wat me maat en ik daaraf weten", ein digde hU opgelucht Sint Jimmy zeide niets. Blijkbaar had het zonder linge verhaal hem diep getroffen. Mevrouw Burton wischte zich de oogen ai. De beide compagnons wachtten bezorgd. Eindelijk vroeg Bob op verlegen toon: „Zeg je nou nog, dat we 't haar motten vertellen, dok ter?" Noode antwoordde Sint Jimmy: ..Ik vrees, dat Martha het weten moet" Hij zag zijn moeder aan. „Zij moet het zeer zeker weten", zeide mevrouw Bur ton met kalme beslistheid. ..En jij bent degene, die het haar moet vertellen. Het zal minder moeilijk voor haar dat er met ernst gewerkt werd aan pogingen, om hier een christelijke tuinbouwschool te stichten. Dit on derwerp kwam ook aan de orde (en wel n.a.v. het bekend worden dier pogingen) in de jaarvergadering van de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" te Zuid- scharwoude, die zelfs een voorstel voor de Algemeene Vergadering van de Langendijker Groentencentrale aannam, luidende: De L.G.C. dringt er bij den Mi nister op aan, dat, indien alhier een tuinbouwschool wordt gesticht, dit niet zal zijn een christelijke, doch een neutrale. En de korte en toch duidelijke toelich ting tot dit voorstel was: Als er behoefte is aan een tuinbouwschool, dan is .het aan een neutrale, maar niet aan een christelijke. Het Bestuur van de L.G.C., dat in meerderheid tot de neutrale richting behoort, gaf daarop dit onbegrijpelijke praeadvies: Door de afd. Broek op Langendijk van den Chr. Boeren- en Tuindersbond is een christelijke Tuin bouwschool aangevraagd en dat recht kan niemand haar ontnemen. Bovendien kunnen leerlingen van elke gezindheid van die school gebruik maken met volle rechten. „De Toekomst" heeft het recht om een principieele of neutrale school aan te vragen, zoo dat aanneming van dit voorstel ten sterkste ontra den wordt en het beter is, zelf een school, wanneer dit noodig geacht wordt, aan te vragen." Dit praeadvies is wel bijzonder naïef en het mag verwondering wekken, dat de Alg. Verg. van de L.G.C. met het praeadvies is meegegaan, want als de L.G.C. zich er had voorgespannen om een neiitrale tuinbouwschool te krijgen, dan was een dergelijke inrichting waarschijnlijk gesticht en dan was het belang van de tuinders (en de L.G.C. heeft voor de belangen van alle tuinders op te komen) gediend en niet van een bepaalde groep. „Leerlingen vau elke gezindheid kunnen van die school gebruik maken met volle rechten", zegt het Bestuur van de L.G.C. Men is nu toch geneigd te vra gen: Waarom moet de school een christelijke zijn?. Komt die toegankelijkheid voor alle „gezindheden'* dan niet veel beter tot zijn recht bij een neutrale school? Is deze dan niet toegankelijk voor alle „ge zindheden"? „De Toekomst" heeft ook het recht een school aan te vragen, werd gepraeadviseerd. Dat zal ieder tuin bouwer wel weten, maar ook weet hij, dat er natuur lijk maar gelden voor één tuinbouwschool in deze streek worden gevoteerd, zoodat de L.G.C voor een school had moeten ijveren, die geen exclusief karak ter had, niet bepaalde groepen uitsluitend, doch om vattend allen, die goed tuinbouwonderwijs een alge meen tuinbouwbelang achten. Wc krijgen dus nu een christelijke tuinbouwschool aan den Langendijk, waardoor de mogelijkheid van de oprichting van een neutrale is uitgesloten. We vinden dit jammer, omdat de tuinbouw meer zou zijn gediend met een inrichting, waar voor allen zonder onderscheid de deuren werden geopend buiten een getrokken grenslijn, die bij voorbaat een scheiding tusschen christelijken en niet-christelijken aanwijst. zijn, ala het van jou, haar leermeester, komt, dan van iemand anders." „Ja, mevrouw," riep Thad gretig uit. „Dat hadden ik en Bob ook ai gedacht" „Wil je dat doen dokter?" vroeg Bob. „Ja." zeide Sint Jimmy, „ik zal het haar vertellen." De beide compagnons slaakten een zucht van verlich ting. „Dat helpt ons fijn uit de pekel", zeide Thad. „En het zal voor 't kind heel wat makkelijker zijn." „Dat zal 't zeker." beaamde Bob. „De Heer weet hoe wij twee ouwe ezels den boel verknoeid zouen hebben. We zijn je allemachtig dankbaar, dokter, voor je hulp." „Dat zijn we", kwam Thad met aandoenlijke ernst. „Maar noudat zoover is. maat", begon Bob in zekere haast, „zou ik zeggen, laten wij hier wegwezen, vóór 't kind hier langs komt. Ik zou niet willen dat ze ons hier snapte voor al het goud dat we hebben zallen, as we dien ader eindelijk eens vinden, waarnaar we aan 't graven zijn." „En dat zal nog niet eens zoo machtig veel zjjn", kwam Thad. „Dat ken je niet zeggen," antwoordde Bob met zijn gewoon optimisme, „goud is. waar je het vindt." Toen Bob en Thad afscheid hadden genomen, en Sint Jimmy de zaak met zijn moeder besprak, moesten zij de beide compagnons gelijk geven, dat het geval er zeer zeker leellik uitzag. Zoo leelijk inderdaad, dat Sint Jim my zich in 't geheel niet kon vinden in de verantwoor delijkheid. die de oude goudzoekers op hem hadden af geladen. Hij voorzag, dat het hem niet licht zou vallen om aan dit meisje, dat hij had helpen opvoeden en wier fijngevoeligheid en trots hij zoo goed kende, het verhaal te doen dat hij zoo even van haar belde pleegvaders vernomen had. Toen Marta wat later op den terugweg van Oracle bij de Burtons aanreed, spraken noch Sint Jimmy noch zijn moeder van het bezoek der compagnons, en haar leer meester scheen geen gelegenheid te vinden om haar dat gene te vertellen wat hij zoo noodzakelijk vond haar te doen weten. Op een ander oogenblik, zeide hij tot zich zelf, zou het misschien gemakkelijker gaan. Dien namiddag, terwijl de compagnonsdochter van de Burtons naar huis reed en haar pleegvaders in hun claim aan 't werk waren, stond Natachee de Indiaan hoog op den berg op een rotspunt zoo hoog, dat hij voorbij de Goudkloof de bruine woestijn zien kon, die

Schager Courant | 1933 | | pagina 17