npj r \iS~"I LKMAARSCHE m CAUSERIE Waarnaar men luistert III Op zoek naar „menschenl" Sinjeur H. I. K. voor het voet licht. Een schitterend idéé van Grootgortbulkenburgsch naar lucht snakkenden middenstand. Waarde lezers! Ja. geliefden, niet allen, die uiterlijk op een geculti veerde Baviaan gelijken en mensch genoemd worden, kunnen daarom nog als mensch worden bestempeld. Geen kroon, geen toog. geen bef. geen wandelstok van 3 kilo of een borst vol blikken en andere medailles, ge ven u het praedicaat van mensch! De dichter, ik zeg niet welke dichter, niet omdat ik het niet weet. maar omdat ik het niet zeggen wil, want jullie hebben zonder betaling niet alles te weten, klaagt niet ten onrechte: Men bleef voor mijn vragen doof, Geen oor neeg naar mijn wenschen, 'k Vroeg niet naar kleur, noch naar geloof, Ik vroeg alléén naar... menschen! En daar heeft u nu de heele preek! Adeldom, niet van geest of van arbeid, maar 'n titelatuur van klater goud en 'n naam ter lengte van 60 centimeter; geen stand, geen wetenschap of duimkruid bij Hectoliters vol. kunnen ons dat voorrecht, mensch te zijn. bezorgen. Hè hè, 'n beetje uitkijken alstublieft, ik ben ook al boven de zestig en niet van bisquiblik. zooals de Heldersche auto bus, die werd afgestroopt als 'n palingvelDit inter mezzo danken jullie, lieve lezers en lezerinnen, aan mijn geaohten patroon, mijnheer P. Trapman, die mij een stomp in den rug geeft en mij toesnauwt: Zeg, ben je nu 'n dominee of 'n Grootgortbuikenburger broodschrij ver, die ik heb geëngageerd om causerietjes te breien en niet om te preken? En ik tik nederig aan mijn pet, zooals mijn vader mij dat leerde als hij zijn werkgever ontmoette en ik zeg: Ja, meneer, dank u. ik zal een ander onderwerp aansnijen; want ik behoor niet tot de moderne arbei ders. die hun patroon observeeren als hun uitzuiger en terrorist! Ik ben dan tot de diepste diepte van mijn ziel ont roerd over het ontstellende feit. dat de ziekte van Weihl die voor eenige jaren heerschte onder de advocaten van de Grootgortbuikenburger- en andere rechtbanken nu ook verder de plattelands autoriteiten schijnt te hebben aangetast. Veel kan ik daar nog niet over praten, want je kan tegenwoordig, niemand, zelfs geen journalist, tot dusver altijd voorbeelden van ridderlijkheid en goede trouw, nou alstublieft niet lachen, jongelui: Risum Te- sieatüs. Amici! meer vertrouwen, maar ter gelegener- tijd zullen deze kolommen misschien kraken onder het gewicht van de gezagsproleten, die er in zullen worden opgehangen. Zooals eenmaal Saint Just mop perde, toen hij op 21 October 1793 achter den moordkar sjokte, die Lodewijk de Zestiende, door het vriendelijke volk Louis Capet genoemd, naar de Guilottine expedi- eerde. Nu. zóó'n vaart, zal het wel niet loopen, maar toch begint de aloude glorie van de gezagsdragers leelijk te tanen. Ik zou heel wat van die hooge titula rissen kunnen nummeren als boomen die voor brand hout zijn opgeschreven. Zoo heb ik nog 'n vriend, dat is geen Opperkaffer- steiner. maar die komt aus Kartoffelen oftewel Pie persburg: 'n verduveld leuke knul sag! dat is nou van adel: Sinjeur H. I. K. Schwindelkopf von Schwiebel- feld zu Steckrübe-Höhle und Schnapslecker, en opperste burger van Oberschmeerbauch. 'n Echt type van 'n aristo craat uit Schiedam, en z'n postzegel is een natuurge trouwe afbeelding van het devies in zyn geslachtswa pen: Geef me nog 'n drupske! Ik ontmoette hem laatst in Grootgortbuikenburg en zei: Hé. jij hier Hik?. Nu moet u weten dat zijn voornaam is: Heinrich Izak Karl. bij verkorting Hik... en nu zeggen wij, zijn intieme klap- loopers altijd: Hik. ook alweer omdat ie altijd hikt, van wege de geheelonthouding! Enfin, ik zeg dan zoo: Hik, jij hier? Ja, Bul, antwoordt hij: Saeke hé! hik. Altijd maar saeke hé! hik. Wel. zeg ik opnieuw: Wie gehts mit die Karla!... Karla. hik zegt ie. was mach's mir die Karla, hik. wa'st da lóós mit. hik. die Karla... Wel zeg ik: Heist sie dan kein Karla meer? Nein, Lummel, Schweinhund, Lump... sie heist nun Aaltje, hik... de zuinige keukenmeid! Ik, hik.... hou me nu maar bij de Keuken hik meiden. Auf wiederschen. old sjap... Wat zeg jelui me nu daarvan? Da's nu 'n handhaver van het gezag die dat tegenover u en mij moet verte genwoordigen! En voor zulke snurkers met een adelljk etiketje moesten nu de degelijk-ouwe Opperkafferstei- ne* boeren de vlag strijken! worden uit alle windstre zïch van de uitloopers der Catalina-keten mijl na mijl eentonig uitstrekt, totdat zij zich in de blauwe verte oplost. Voor de meesten onzer, gewoon om den Indiaan on zer dagen in de kleeding der blanken het werk der blan ken te zien doen op de wegen en rancho's der blanken, zou Natachee een voorwerp van bijzondere belangstel ling, zoo niet van vermaak, zijn geweest. Van de veer in den hoofdband, die zijn lange ravenzwarte haren bij een hield tot aan zyn met kralen bestikte moccasins. was hij gekleed in de schilderachtige dracht van zijn wilde voorvaderen. Behalve met een breed jachtmes, was hij slechts met boog en pijlen gewapend. Hij was in de beste jaren van den mannelijken leeftijd, en zijn houding en gelaat zouden den helden van Fenimore Coo- pers Indiaansche verhalen waardig geweest zijn. Maar hoezeer ook in strijd met den tijd, paste die eenzame gedaante als een schildwacht overeind op die rotspunt, volkomen in de lijst van zijn wilde omgeving Zoo had een zijner voorzaten daar kunnen staan om den trek der vreemdelingen te bespieden, toen zij voor het eerst de wegen vonden, die tot dusverre slechts door de sandalen en moccasins van vóórhistorische volken wa ren betreden. Een uur verstreek, maar de Indiaan bleef even onbe weeglijk als de rots waartegen hij leunde, terwijl zijn sombere blik over die wijde uitgestrektheid van woestijn, bergland en uitspansel zwierf. Hoog boven den Rice Piek dreef een goudarend in wijde kringen om het nest van zijn koninklijke gade, maar Natachee scheen hem niet te zien. Van een dorren eik op den Samaniego Rand krijschte een roodstaartvalk zijn schrillen, tartenden roep, maar de Indiaan hoorde het blijkbaar niet. Een zwerm buzzards draaide rond boven een donker lichaam in het wed onder de corrals van Wheelers rancho, maar Nattachee lette er niet op. Een aardeekhoorntje sprong op een dicjitbijzijnde rots en zat daar steil rechtop met zijn schitterende oogjes op den roodhuid gericht, een schril vraaggeluidje uitsnaterend. Maar de blik van den Indiaan bleef standvastig gericht op het verre verschiet, waar hy op den weg naar Oracle een stofwolk kon zien. door een snelrijdende automobiel opgeworpen. Op den grooten Bankhead weg bewogen zich twee soortgelijke wolken. In den purperen mist voorbij de verste kaap der Tortollita Bergen verried een rookpluim de nadering -an een trein, die Tucson van uit het westen inreed, 'et gelaat van den rooden wachter stond strak en ken de burgers, die behandeld worden als doove neut, maar wel in de dizak moeten tasten als het trak tement-halen is, opgeknapt met allerlei vreemde eenden in den bijt. waarvan sommigen nog blijken lang geen 18 karaats marchandise te zijn. Nou, God zegene de wapens; ik wend mijn gekwetst oog van die ongerech tigheid af. die als gezag moeten beschermd worden, en zal het restant van den mij toegemeten tijd en plaats ruimte besteden om u een lumineus idee van de Groot- gortbuikenburgers te openbaren! 'n Adres van adhacsie zult u als medestrijders ter opruiming van de heerschen- de beroerdigheid, hen hoop ik. niet onthouden. Luister dus. kinderen! Reeds in 1910 werd in Grootgortbuikenburg het plan geopperd om over te gaan tot demping van het Ver- dronkenoord, 'n pittoreske stadsgracht, dat valt niet te ontkennen, maar die de verbetering van het verkeer niet weinig in den weg stond. De smalle gracht is- een be letsel voor 'n behoorlijke promenade. Het rqverkeer is bijna onmogelijk en men begrijpt dat de toestand In de laatste jaren nu het verkeer zoo reusachtig is toegeno men, zooveel meer gevaar oplevert, en dus zooveel meer eischt van den verkeersweg, er lang niet beter op ge worden is. Bovendien is deze gracht als winkelwijk waardeloos! Wanneer het Verdronkenoord zou worden gedempt, en de oudbakken, totaal overbodige vischmarkt gesloopt en opgeruimd werd. dan verkrijgt men een pracht van een ZONDAG 12 MAART. HILVERSUM (1875 M.) VARA.: 8.30 Tuinbouwhalfuurtje; 9.00 Veiligheidskwar tiertje; 9.15 Voetbalmededeellngen; 9.18 Orgelspel door Johan Jong; 9.40 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek; 10.00 Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.40 Toespraak door A. B. Kleerekoper; 10.55 Gramofoon- muziek; 11.00 Orkest; 11.40 Filmkwartiertje; AVRO.: 12.00 Lunchconcert; 2.00 Boekenhalfuur; 2.30 Radio- tooneel 4.00 Gramofoonmuziek; 4.45 Idem en Sportuit slagen; VARA.: 5.00 Kinderuurtje; V.P.R.O.: 6.00 Le zing over moderne dichters; 6.45 Wijdingsdienst; AVRO 8.00 Vaz Dias; 8.15 Concert door het Omroeporkest; 9.00 Cünge Doorenbos; 9.20 Vroolijk progamma door Kovaes Lajos en zijn orkest,m.m.v. Weensch Schrammolkwar- tet; 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZE N (236 M.) N.C.R.V.: 8.30 Morgenwijding; K.R.O.: 9.30 Hoogmis; 11,30 Gramofoonmuziek; 12.00 Middenstandskwartiertje; 12.15 Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 2.00 Godsdienst onderricht voor ouderen: 2.30 Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 3.00 Hoorspel; 3.45 Orkest; 4.15 Ziekenlof; N.C.R.V.: 5.00 Gewijde muziek; 5.50 Kerkdienst uit Breukelen; K.R.O.: 7.45 Lezing: 8,10 Voetbaluitslagen; 8.15 K.R.O.-boys; 9.15 Cello-recital; 9.35 Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 10.15 Va» Dias; 10.20 Cello-concert; 10.40 Epiloog door Klein Koor. BRUSSEL (509 M.) 12.50 Gramofoonmuziek; 5.20 Dansmuziek; 8.20 Con cert; 11.20 Concert. KALUNDBORG (1154 M.) 11.20 Orkest; 2.40 Omroeporkest; 9.35 Idem; 10.20 D3ns muziek. BERLIJN (419 M.) 12.20 Concert; 6.20 Oude muziek; 9.16 Omroeporkest. ILAMBUBG (372 M.) 12.20 Concert; 4.20 Gewijde muziek. KOXTGSYVUSTF.RHACSEN (1635 M.) 12.20 Concert; 4.50 Concert 6.25 Pianorecital. LAXGENBERG (472 M.) 12.20 Kamermuziek; 6.45 Concert. DAVENTRY (1554 M.) 1.20 Concert; 2.20 Gramofoonmuziek; 4.35 Concert; 9.20 Concert; 11.30 Epiloog. grimmig, en in zy'n sombere oogen brandde een wilde gloed. Juist toen de zon de toppen der Tucsonheuvels aan raakte. richtte de Indiaan zich plotseling op en boog zich met hernieuwde belangstelling voorover. Geen gewoon oog zou dat zwarte vlekje in het uitge strekte la.ndsohap hebben opgemerkt, nog minder had een gewoon opmerker kunnen uitmaken wat het pre cies was. dat de aandacht van den Indiaan had getrok ken. Maar Natachee zag. dat het stipje, dat zich zoo langzaam over den ouden weg naar de Canada del Oro bewoog, een man was. en zijn belangstelling was opge wekt door het feit. dat die man te voet was en zelfs geen pakezel bij zich had, De avondwind stak op uit de woestijn en droeg zijn kruidengeuren tegen den berg op. De Tucson heuvels teekenden zich zwaar en donkerblauw met scherpe om trekken tegen het avondrood af. Natachee zag. hoe de eenzame figuur, die hij gadesloeg, de Goudkloof binnen ging en in de toenemende duisternis verdween. Bij het groeien der schaduwen kwam het nachtge dierte op zachte voeten uit zijn donkere holen geslopen. Op geruischlooze vlerken wiekten uilen en vleermuizen voorbij. Geesten uit het doode verleden werden roerig op de oude woestijn- en bergwegen. In de diepe duis ternis van den canon ontwaakten stemmen vreemde, murmelende, fluisterende stemmen, die van een ontel bare menigte hopeloos treurende zielen schenen te ko men. Aan den westelijken hemel doofde het licht. De vormen van rotsen en struiken vervaagden, verdwenen. Wild en onheilspellend, als een geheimzinnige geestver schijning broedende over het landschap, stak nog steeds de donkere figuur van den Indiaan tegen den sterren hemel af. In het witte huisje tegen de berghelling peinsde Sint Jimmy over het vreemde verhaal, dat de compagnons hem verteld hadden. In de hut bij het riviertje in de kloof sliepen de oude goudzoekers en hun pleegdochter, zonder te droomen van de zonderlinge verwikkeling, waarin vele levensdra den in dj Canada del Oro te zamen zouden loopen. Ver in het zuiden, in het oude Mexico, zaten twee mannen samen in een cantina. Op de tafel tusschen hen in. bij een flesch mescal en glazen, lag een ruw getee- kende kaart uitgespreid. Zij spraken op gedempten toon te samen, daarbij herhaaldelijk de ruwe schets raadple gende, waarop in onbeholpen schrift de woorden ston doorgaanden verkeersweg in aansluiting met de Lange- straat, naar het geheele Zuidoostelijk deel van den om trek. Bovendien wordt ook het thans altijd gevaarlijk verkeer belangrijk verbeterd bij den beruchten Llmmer- hoek, de oorzaak van talrijke aanrijdingen. En nu er, zoo men zegt. over gereuteld wordt, om de in staat van seniele aftakeling verkeerende brug bij de Accijnstoren te vernieuwen, waar 'n slordige 50.000 pop mee gemoeid zal zijn, nu is het voor onze ondernemende winkeliers den aangewezen en aangenamen tijd om dat geld te be steden aan de demping van het Verdronkenoord. De werkloosheid wordt daar door bestreden, de werkver schaffing productief gemaakt, Maatschappelijk Hulp betoon belangrijk ontlast, het verkeersvraagstuk groo- tendeels opgelost en aan Grootgortbuikenburg geschon ken een prachtigen winkelstraat, waarin de zomerrei- zigers van de Alkmaar Packet met genoegen zullen loo pen en koopen en de geloovigen. die opgaan naar den Tempel van St Laurentius, met meer veiligheid hun kerkelijke plicht kunnen vervullen! Het is jammer dat een stuk al oud stadsschoon moet sneuvelen, maar minister Donner vond het nuttig om 7 rechtbanken, waaronder de Grootgortbuikenburgsche en 50 kantongerechten op te offeren, waarbij het vaderland in het algemeen en Gortbuikenburg In het bijzonder, werd benadeeld, dus. over dit verlies, dat alleen de stads- sohoonheid schaadt, zullen we ons in 't algemeen be lang heen moeten zetten. Het doet mij zelf ook leed, dat mooie grachtje te zien verdwijnen, maar in 't jaar 1910 heb ik al de noodzake lijkheid bepleit en de voordeelen aangetoond, thans 23 jaar later, zijn mijn argumenten zoo ik vermeen, klem mender en nog meer waardevol geworden. In feliciteer myn beste mede-gortbuiken dus met het initiatief en zij kunnen ten allen tijde op mijn medewer king en sympathie rekenen. Het zal niet veel baten als bestuur en raad koppig blijven en ik vrees dat onze overigens weinig beduidende schoonheidscommissie, waar nog jaarlijks 'n paar duizend pop volkomen nut teloos aan vermorst wordt, dat vuurtje der oppositie wel ijverig zal aanblazen, maar ala, ik stel mijn zwakke krachten beschikbaar en in de mythologie werd een heel leger geweldenaren totaal verslagen door 'n zoodje mug gen. dus laat ik de conclusie maar over aan mijn ge trouwe Cave Canumianen, o zoo! Als steeds in liefde, BULLEBIJTER. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS RADIO (1725 M.) 12.40 Gewijde muziek; 1.20 Populair concert; 6.50 Gra mofoonmuziek; 9.50 Concert. MILAAN (331 M.) 6.50 Gramofoonmuziek; 7.20 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 4.20 Concert; 6.50 Gramofoonmuziek; 8.05 Operette. BEROMUNSTER (460 MO 7.20 Omroeporkest; 8.05 Idem; 9.00 Dansmuziek. MAANDAG 13 MAART. HILVERSUM (1875 M.) AVRO.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Voordracht; 11.00 Orgel concert door Frans Hasselaar; 12.00 Kovacs Lajos en zyn orkest; 1.00 Gramofoonmuziek; 1.50 Kovacs Lajos 2.15 Verzorging zender; 2.30 Causerie; 3.00 Gramofoon muziek; 4.00 Pianorecital; 4.30 Causerie door Max Tak; 5.30 Orgelconcert dcor Pierre Palla; 6-30 Boekenhalf uur; 7.00 Vervolg orgelconcert; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Causerie door W. Graadt van Roggen over: „De 28e Nederlandsche Jaarbeurs"; 8.00 Vaz Dias; 805 Con cert dcor het Omroeporkest; 9.00 Causerie; 9.20 Ver volg concert; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.30 Dansmu ziek uit Cabaret ,.La Galté" te Amsterdam. HUIZEN (296 M.» N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing; 8.15 Morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Lezen van Chr. Lectuur; 11.30 Gra mofoonmuziek; 12.00. Politieberichten; 12.15 Gramofoon muziek; 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart; 2.00 Uitzen ding voor scholen; 2.35 Gramofoonmuziek; 2.45 Voor de Keuken; 3.15 Cursus knippen en naaien; 3.30 Cursus Stofversieren; 3,50 Verzorging zender: 4.00 Bijbellezing; 5.00 Gramofoonmuziek: 5.15 Christelijk liederenuurtje; 6.15 Lezing; 6.30 Vragenuurtje; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Concert; 9.00 Lezing; 9.30 Vervolg concert; 10.00 Vaz Dias; 10.35 Gramo foonmuziek; 11.15 Concert. BRUSSEL (509 M.) 1.30 Operettemuziek; 5.20 Concert; 8.20 Concert; 10.80 Gramofoonmuziek. BERLIJN (419 M.) 3.50 Pop. concert; 6.45 Concert; 7.50 Gev. programma; 9.20 Dansmuziek. den:: ..La mina con la puerta de fierro en la Canada del Oro" „De my'n met de ijzeren deur in de Goud- kloof." HOOFDSTUK VL In den nacht. De man. die den ouden weg in de Goudkloof volgde, was nog ruim een myl verder gegaan, voorbij het punt, waax de Indiaan hem het laatst gezien had, toen de toe nemende schemering hem waarschuwde voor het inval len van den nacht. Aan zijn besluitelooze bewegingen en blijkbare onzekerheid omtrent het kiezen van een geschikte plek om te kampeeren, was duidelijk te zien, dat hij niet alleen vreemd was in de Canada del Oro. maar dat hij ook niet gewend was aan een dergelijke omgeving. Het was een jongmensch van twee- of drie en twin tig jaar, lang en slank, met een blijkbaar gewoonlijk gladgeschoren gelaat, dat nu echter een stoppeligen baard van verscheiden dagen vertoonde. Zijn huid was verbrand door de zon, maar nog niet diep gebruind als gewoonlijk bij lieden, die voortdurend in de buitenlucht zijn. Hij maakte eenigszins den indruk kortelings van een ernstige ziekte hersteld te zijn; maar toch scheen hij niet oververmoeid, hoewel het pak, dat hij droeg, niet licht was en hy blijkbaar vele uren gaans had afge legd. In weerwil van zijn grove kleeding en onverzorgd uiterlijk had hij onmiskenbaar het voorkomen van een man van zaken, maar dan van dat type. dat iets meer van de wereld kent dan den dagelijkschen sleur der geldmachines, en niet enkel leeft in een omgeving van banken, fabrieken en handelsinstellingen. Toen de invallende duisternis hem ten slotte dwong een plaats uit te zoeken om den nacht door te brengen koos hij een plek aan het riviertje, een honderd schre den van den weg verwijderd. Maar nog nadat hij het zware pak had afgezet, stond hij minuten lang onrustig rond te zien, alsof hy nog steeds twijfelde aan de juist heid van zyn keus. Toch scheen er nog iets anders achter te zitten dan enkel onervarenheid. Zonder aan zijn avondmaal of aan eenige toebereidselen voor zijn gerief tot aan den vol genden morgen te denken, klom hij plotseling weer te gen den steilen berm van den weg op. om terug te zien in de richting vanwaar hij gekomen was. en keek om zich heen langs de berghellingen met oogen vol vrees. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 7.50 Operette; 10.05 Deensche muz. HAMBURG (372 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 7.20 Vroolijk programma; 9.50 Concert, KONINGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Lilian H. von Grapfelt zingt; 6.55 Pop. concert; 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M 12.20 Concert; 4.20 Vesperconcert; 7.20 Gev. program ma; 10.10 Pop.- en dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 1.20 Orgelconcert; 4.05 Concert; 11.45 Sydney Kyte en zijn band. PARUS EIFFEL (1446 M.) 7.50 Concert; PARIJS RADIO (1725 M.) 12.20 Concert; 1.25 Pianorecital; 7.40 Concert; 8.20 Ope ra-comique; MTLAAN (SS1 M.) 4.30 Gramofoonmuziek; 6.20 Idem; 8.20 Concert; 9.20 Gramofoonmuziek. ROME (441 M.) 4.50 Concert; 7.20 Gramofoonmuziek; 7.50 Idem; 9.35 Concert; WE ENEN (517 M.) 5.45 ..Palestrina", muz. legende; 9.50 Juan Llossas en zijn orkest. WARSCHAU (1412 M.) 4.20 Pianorecital; 5.15 Diversen; 7.20 Operette; 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 6.25 Gramofoonmuziek; 7.05 Vioolduetten; 5.20 Gramo foonmuziek; 7.20 Kon. Opera. DINSDAG U MAART. HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; R.V.U.: 11.00 Zuster F. Meyboom; A.V.R.O.: 11.30 Voorz. Solis tenconcert; 12.00 Lunchconcert door omroeporkest o.l.v. Nico Treep: 2.15 Verz. zender; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Knipcursus; 4.00 Gramofoonmuziek: 4.30 Radio-kln- derkoorzang; 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen; V.P.R.O.: 5.30 Menschen in den Bijbel door Ds. B. J. Arts; A.V.R.O.: 6.00 Willy Lewis en zijn band; R.V.U.: 6.30 Dr. Th. van Schelven; A.V.R.O.: 7.00 Willy Lewis en zijn band; 7-30 Engelsche les voor beg.; 8.00 Omroep orkest o.l.v. Nico Treep; 9.00 Avro-radio-tooneel, cyclus; ..Een dokters-dilemma", trag. in 5 bedr.; 10.11 Kovacs Lajos en zijn orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Kovacs La jos; 12.00 Tijdsein. HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 1.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Lunchconcert; 1.45 Verz. zender; 2.00 Middenstands cursus; 2.35 Vrouwenuurtje; 3.30 Modecursus; 4.30 Viool- recital; 5.25 Sextet o.l.v. Plet Lustenhouwer; 6.00 Land- boufcrisi en Crislssteun; vraaggesprek; 6.30 Esperanto; 6.50 K.R.O.-sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 7.10 Gra mofoonmuziek; 7.30 Politieberichten; 7.45 Verbonds- kwartlertje; 8.00 Ldensmedltatie door Prof. Dr. F. Fe» ron; 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 9.35 K.R.O.- orkst o.l.v. Johan Geritsen; 11.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (500 M.) 12.20 Concert; 12.50 en 1.05 Idem; 1.30 Gramofoonmu ziek; 2.05 Idem; 5.20 Idem; 8.20 Concert; 9.20 Idem; 10.55 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.20 Jazzmuziek; 7.35 Omroepork.; 9.35 Idem! 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 3.50 Concert; 5.25 Zang; 7.05 Concert; 9.20 Concert. HAMBURG (872 M.) 5.55 Pop. concert; 10.50 Concert; 12.35 Gramofoonmu ziek; 1.30 Idem; 6.50 Pop. concert; 10.00 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 7.55 Concert; 10.20 Concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert; 4.20 Vesperconcert; 7.25 Opera-comuni- que; in 3 bedr.; DAVENTRY (1554 M.) 1.05 Concert; 4.45 Concert; 7.40 Concert; 11.00 Lew Stone en zijn band. PARUS EIFFEL (1445 M.) 7.50 Pianorecital; 8.50 Flrmin Touche kwartet. PARIJS-RADIO (1725 M.) 1.55 Concert; 7.40 Idem; 10.20 Gramofoonmuziek. MILAAN (381 M.) 4.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Idem; 6.20 Idem; 8.20 Gev, prog.; 9.35 Dansmuziek. ROME (441 M.) 7.35 Gramofoonmuziek; 9.10 Concert: WEENEN (517 M.) 8.50 Liederenvoordracht; 9.45 Dansmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 4.20 Symphonie-concert; 7.20 Pop. concert; 9.35 Dans muziek. BEROMUNSTER (4«0 M.) 7.05 Concert; 7.20 Symphonieconcert; De man verkeerde blijkbaar in doodelijken angst. Niet vóórdat het te donker was geworden om op eenlgen af stand wat te zien, keerde hij terug naar de plek, waar hij zijn pak had gelaten, en begon het noodzakelijke werk van een maal en een slaapplaats te bereiden. Zoo goed en kwaad als het ging bij het laatste flau we daklicht, verzamelde hij een voorraad hout en slaag de er na eenige vergeefsche, onhandige pogingen in een vuur te ontsteken. Uit zijn pak bracht hij een kleine koekenpan, een koffiekan, een tinnen beker en een klei nen voorraad voedsel te voorschijn. Met behulp hiervan en van water uit de beek. gelukte het hem zijn onge wend maal te bereiden. Verscheiden malen hield hij er mee op, om al in gedachten verzonken In het vuur te staren. Telkens weer wendde hij haastig zijn hoofd om als om te luisteren. Herhaaldelijk draaide hy zich met een schrik om, teneinde te onderzoeken of het schijn sel van zijn vuur eenig gevaar uit de duisternis daar achter kon opgeroepen hebben. Toen hij zijn armzalig maal gedaan had, wikkelde hij zich in zijn dekens en ging liggen. Er was iets deerniswekkends in die kleine, onbedui dende bijzonderheden van dat eenzame kamp in de wil de Canada del Oro. Er leek iets dreigends uit te gaan van het kruipende en sluipende nachtleven in de duis ternis om hem heen. Er was iets aandoenlijks in dien onbeschermden slaap, in een dergelijke omgeving. Het gebergte is de vriend van wie het kent; voor hem die het niet kent. is het vreeselijk en grimmig wan neer het daglicht verdwenen is. De nachtelijke hemel is vriendelijk voor wie de sterren kent en liefheeft; voor anderen is hij kwaar van dreigenden angst. Het schuwe leven der wildernis is een goed gezelschap voor hen, die iedere stem, ieder geluid kunnen herkennen; voor ande ren is ieder geritsel een bedreiging; iedere kreet een sein van gevaar wanneer de zon is ondergegaan. Dicht in zijn dekens gewikkeld, lag de vreemdeling te luisteren naar de onbekende verschrikkingen, die rit selden in de nabije struiken, op de rotsranden, tegen de berghelling boven hem. Hij vernam de fluisterende, pre velende. klagende stemmen der kloof. Het werd diepe nacht. Het vroolijke zingen van de beek werd een dof gegrom. De bergwanden schenen naar elkaar toe te komen, en de sterren boven hun toppen en pieken ge leken ver en eenzaam. Het kampvuur, klein in de om ringende duisternis, begon lager te branden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 18