Jlliiiiii Hitifs- De revolutie in Duitschland in vojlenjang. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co, Schagen. TERREUR DER NAZI'S Een bruine horde op Duitschland losgelaten NEDERLAN D—IN DI PER LUCHTSCHIP De laatste eieren naar Duitschland Zangara ter dood veroordeeld PANIEK-VELDTOCHT IN FRANKRIJK Zaterdag 11 Maart 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9243 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Thans ook Beleren bedwongen. - Alle open bare gebouwen door Hitler's troepen bezet. •- Gewelddadigheden nemen toe, en geen politie, die de ben den in loom houdt. De meerderheid van bet publiek veroordeelt de anti-Joodsche actie. De revolutie in Duitschland is in vollen gang. Zij beheerscht de regeeringsbureaux en zij beheerscht de straat. Het is een terreur der Nazi's geworden en er is geen politie, die de swastika-benden in toom houdt. De nationaal-socialistische heerschappij, die op het ©ogenblik in gansch het Duitsche rijk gevoeld wordt, ontwikkelt zich in toenemende mate als een heer schappij van het gepeupel. Wat thans in allerlei Duitsche steden mogelijk is, is alleen voorgekomen in de allerwildste faso van het spartakistonoproer, toen burgerlijke en socialisti sche bladen door het gepeupel werden bezet. Maar toen was er een staatsgezag dat daar spoedig een einde aan wist te maken. ,Nu terroriseert men onge straft de groote magazijnen en joodsche winkels. Nu staat men toe, dat de bruine horden, die op Duitschland zijn losgelaten, doen wat ze willen. De politie heeft geen ander wapen tegen hen, dan het zoete lijntje, als zij het tenminste waagt zich te we ren tegenover deze heeren en meesters in het rijk. Wie het waagt hen bij hun willekeurigheden tegen te spreken, loopt gevaar te worden neergeschoten; dat heeft, volgens de berichten gister een socialistisch dagbladdirecteur moeten ondervinden. En dat doen menschen, die gisteren het volgende zeiden: „Het succes der verkiezingen legt de regeering den plicht op een eind te maken aan het aan het volk vijandige Marxisme. Er moet een einde aan worden gemaakt, dat de communisten in de parlementen der steden, der landen en van het rijk nog iets te zeggen hebben. Wanneer op den dag van den aan vang van do lente, op 21 Maart, de nieuwe rijksdag bijeen zal komen, zullen de communisten door drin gende en nuttiger werkzaamheden verhinderd zijn deel te nemen aan de zitting. Deze heeren moeten weer gewend worden aan vruchtdragenden arbeid. Wij zullen hun daartoe in concentratiekampen gele genheid geven. Wanneer zij zich dan weer tot nuttige leden van het volk laten opvoeden, zullen wij hen als volwaardige volksgenooten welkom heeten, maar an ders zullen wij hen op den duur onschadelijk weten te maken." Dat is nu de nieuwe ordestaat die men in Duitsch land ter vervanging van de anarchie, die totnogtoe hcerschte, bezig is te stichten. In geen periode der vorige revolutie zijn in Duitschland magazijnen ge plunderd. Vooral in de laatste jaren heeft niemand ooit zelfs maar aan deze mogelijkheid gedacht. Arm Duitschland! Beieren aan de beurt. Het succes, dat Hitier bij de rijksdagverkiezingen heeft behaald, is waarschijnlijk in geen land zoo be langrijk voor hem geweest als in Beieren. Alleen daar was een regereing die hem durfde weerstaan en die hij nog niet scheen aan te durven. Na 5 Maart is dat anders geworden. Toen is gebleken hoe sterk Hitler's aanhang ook in Beieren is. Hitier heeft het daarna kunnen wagen te doen wat hij ook in de andere Zuid-Duitsche staten gedaan heeft: hij heeft te Mun chen de wet verzet. Generaal von Epp heeft hij aan gewezen als rijkscommissaris voor Beieren. Dit is geschied met groot machtsvertoon van de natio naal-socialistische legioenen. Als voorwendsel heeft, als steeds, gediend, dat an ders het handhaven van rust en orde in Beieren niet meer mogelijk was. Als dit laatste echter juist is, dan is het gevaar eerst onder het bewind van Hitier ontstaan. Proclamatie van Hitier aan S.A. en S.S. Berlijn, 10 Maart. ((V.D.) Rijkskanselier Hitier heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Partijgenooten, SA en SS-mannen. Een ontzaglijke omwenteling heeft zich in Duitschland voltrokken. Zij is het resultaat van zeer zwaren strijd, van taaie volharding, doch ook van zeer hooge discipline. Ge- wetenlooze sujetten, hoofdzakelijk communisten, trachten de partij door op zich zelf staande daden te compromitteeren door op te trede* op een wijze wel ke in geen verband staat tot het groote werk der na tionale verheffing, maar ten hoogste de prestaties van onze beweging zou kunnen belasten en vermin deren. In het bizonder wordt getracht door het lastig val len van buitenlanders in auto's met buitenlandsche vlaggen de partij, althans Duitschland in conflict te brengen met het buitenland. SA en SS-mannen! U moet dergelijke creaturen direct zelf opsporen en ter verantwoording nemen. U moet ze verder on verwijld overgeven aan de politie, om het even wie het zijn. Met den dag van heden heeft in geheel Duitsch land de nationale regeering de uitvoerende machi in handen. Daarmede zal de nationale verheffing van boven geleid volgens een bepaald plan kunnen worden voltrokken. 'Slechts daar waar aan deze instructie tegenstand mocht worden geboden of waar achterbaks als vroe ger aanvallen op individueele mannen of marchee- rende colonnes plaats hebben, moet deze tegenstand direct en afdoend worden gebroken. Het lastig val len van individueele personen, hot hinderen van auto's of het verstoren van het zakenleven moet principieel worden nagelaten. U, kameraden, moet er voor zorgen dat in de ge schiedenis de nationale revolutie van 1933 niet ver geleken kan worden met die der Spartakisten van 1918. Overigens laat U geen seconde afbrengen van onze leus: Vernietiging van het Marxisme. Goering te Essen Essen. 10 Maart (V.D.). De Duitsche Rijkminister Goering heeft vanavond in een bijeenkomst van de N.S.D.A.P. het woord gevoerd en daarbij o.m. gezegd dat de uationalo beweging zeer zeker zal verniet!- Interview met dr. Eckener. Hij acht een luchtschependienst het geheele jaar mogelijk. Hit FRIEDRICHSHAFEN, 10 Maart (V.D.): Een vertegenwoordiger van het te Friedrichshafen verschijnende „Seeblatt" had een interview met den dezer dagen aldaar van zijn studiereis naar Neder- landsch-Indio teruggekeerden Dr. Eckener over de re sultaten van zijn reis en de mogelijkheid van het instellen van een luchtschependienst tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië. DR. ECKENER. Dr. Eckener verklaarde op zijn reis belangrijke ge gevens te hebben verzameld over de seizoenen, waar in de climatologische omstandigheden door lucht schipvaarten in de tropen het gunstigst waren en de verschillende snelheden, die men in de verschillende omstandigheden als gemiddelde kon beschouwen. Hij achtte het doelmatig om bij instelling van een vasten dienst op de helft van het ongeveer 13.000 K.M. lange traject, ongeveer in de buurt van Kaap Guarda- fui aan de Roode Zee bij de Golf van Aden een tus- schenlandingsstation met ankermast aan te leggen. De te gebruiken luchtschepen zouden van hetzelfde type als de „Graf Zeppelin" en de nieuwste aanbouw kunnen zijn. De Nederlandsche regeering zal thans hierover een beslissing moeten nemen. Indien men de reis zou laten aanvangen ergens aan de Middellandsche Zee. door daar een vertrekha- ven aan te leggen die ook voor de luchtschependien sten over den Atlantischen Oceaan gebruikt zou kun nen worden, zou men over het traject naar Sumatra of Java 4Vfe a 5 dagen doen waarover de mailschepen thans 21 dagen doen. Dr. Eckener achtte het moge lijk gedurende het geheele jaar een dienst in beide richtingen te onderhouden. Indien Nederland zich luchtschepen zou willen aanschaffen, zouden deze voorloopig waarschijnlijk te Friedrichshafen gebouwd moeten worden. De technische resultaten van dr. Eckeners -studiereis zouden dan bij wijze van proef eerst op een luchtschip moeten worden overgebracht. Moderne BRUIDS-FOTO's van de eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. gen datgene wat tegen het volk en tegen de natie is gericht. Men zegt, dat de bevolking in vreeselijke opwinding verkeert, omdat de Joodsche warenhuizen tijdelijk gesloten zijn. Ik zal moeten ingrijpen. Maar wat is er eigenlijk anders gebeurd dan dat wij Duit- schers hebben verklaard: Duitschers, koopt niet bij Joden, koopt bij Duitschers. Men zegt mij, ik moet de politie laten ingrijpen. Jawel, ik zal de politie laten ingrijpen en wel zonder scrupule, overal daar, waar men het Duitsche volk schade weet te berokkenen maar ik weiger de politie een bewakingstroep te doen zijn voor Joodsche warenhuizen. Er moet eindelijk maar eens een einde komen aan het schandaal, dat iedere schurk, indien hij in een zaak betrokken wordt, maar bescherming der politie zou kunnen in roepen. Neen, de politie beschermt een ieder, die eer lijk in Duitschland verblijft, maar zij is er niet voor om schurken, schooiers, knoeiers, woekeraars en ver raders te beschermen. We leven in buitengewone tij den. De natie is ontwaakt! De achtervolging der joden. Het Poolsche persagentschap meldt, dat de laatste dagen 240 Joodsche families in Polen zijn aangeko men, die Berlijn en Saksen hebben verlaten uit vree- voor anti semietische excessen. Zij hebben zich ge vestigd te Huta en Kattowitz. Overigens worden deze excessen, waartoe het niet alleen te Berlijn, maar ook in vele Duitsche provin eiesteden is gekomen, door de meerderheid van het publiek veroordeeld. De jongste gebeurtenissen. Verder heeft de stroom van nieuwsberichten over Duitschlands binnen- en buitenlandsche politieke si tuatie in deze dagen van nationale omwenteling zulk een omvang aangenomen, dat we uit den aard der zaak gedwongen zijn om alleen nog de belangrijkste en jongste gebeurtenissen op te nemen, die zooveel mogelijk den huidigen toestand weergeven. Zoo zijn, naar bekend wordt, in den nacht van Don derdag op Vrijdag te München een aantal nationaal- socialistische gedetineerden door hun aanhangers uit de gevangenissen bevrijd. De commissaris voor het Beiersche departement van Justitie heeft thans be paald, dat de bedoelde personen niet opnieuw gevan gen zullen worden gezet, „daar de waardigheid en het fatsoen der Duitsche justitie vereischen, dat de vrijheidsstrijders van Adolf Hitier op vrije voeten blij ven." Nadat Vrijdagmorgen de eerste burgemeester van Neustadt, dr. Forthuber, die een rol gespeeld heeft in den tijd der separatisten, gearresteerd was, zijn in den loop van den middag ook de tweede en derde burgemeester uit hun functie ontheven. Een advo caat-lid van de NSDAP, dr. Hammann, heeft de zaken van den eersten burgemeester overgenomen. •- Drie personen in een bosch gevonden. Zij waren doodgeschoten. Uit Berlijn, 10 Maart: Vrijdag tegen drie uur heeft men bij Klein Machnow iri de buurt van de Mannsee Chausse drie onbekende mannen doodgeschoten aan getroffen. Bizonderheden zijn nog niet bekend. Dc commissie voor moordzaken bevindt zich ter plaatse. Botsing in Karlsruhe. Vier gewonden. Gisteravond omstreeks halftien zijn in de Mark- grafenstrasse te Karlsruhe uit twee huizen schoten gelost op SA-lieden. De politie tezamen met de hulp politie, zetten de buurt af en hielden huiszoekingen. De schietpartij duurde tot na middernacht voort. Er zijn ongeveer 30 schoten gelost De politie heeft reeds eenige arerstaties verricht. Tot dusverre zijn vier personen gewond, waarvan een zwaar. STEMT HEDEN AVOND 7 uur af op korte golf. Mr. Fock spreekt. Extratreln van 40 wagens. 4.6 millioen stuks. Gisteren heeft men getracht nog zooveel mogelijk eieren naar Duitschland te zenden met het oog op de in- voerrechtverhooging van 5 op 70 mark met ingang van Zaterdag. Te Roermond werden gisteren volgens het „Hsbl." nog 4.5 millioen stuks eieren naar Duitschland gezon den, waar voor een ext rat rein van 40 wagens, benevens tientallen vrachtauto's noodig" waren. Nog 2.5 millioen naar Duitschland. Behalve de reeds gemelde 4.5 millioen eieren van de Roermondsche velling is gistermiddag ook het geheele aanbod op de Arnhemsche veiling, n.1. 2.600.000 eieren naar Duitschland vervoerd. Zangara, die op 15 Februari een moordaanslag pleeg- le op president Roosevelt, waarbij o.a. de burgemeester van Chicago Cermak doodelijk gewond werd. en die- eerst veroordeeld was tot 80 jaar gevangenisstraf, is thans volgens een Reuter-telegram uit Miami, ter dood veroordeeld. Tengevolge van de gebeurtenissen in Duitschland. Vrees voor een Duitsch-Italiaansche blokvorming Eoncour waarschuwt tegan over dreven angst. In de Fransche Senaat is het Donderdagavond tot een bewogen debat gekomen over de buitenlandsche politiek der regeerir.g. De rechtsche afgevaardigde Ybarne Gar- ney wees er in de motiveering van zijn interpellatie op, dat Italië. Hongarije bewapent en dat Mussolini de Adriatische Zee tot een Italiaansche Zee wil maken. Vervolgens wees hu op het gevaar van een overeenstem ming tusschen het Italiaansche en Duitsche fascisme, welke overeenstemming in het teeken van den oorlog zou staan. Spreker uitte de vrees, dat de overwinning van het nationaal-socialistische fascisme niet in staat zou zijn den horizon te doen opklaren. In Centraal Europa is een blok ontstaan onder het teeken van de herziening der verdragen en onder het teeken van den oorlog, een blok dat men.moet vreezen. Sedert 15 jaren heeft men Frankrijk in slaap gewiegd. Zal de regeering in haar slaap blijven, na hetgeen Japan gedaan heeft, na hetgeen Mussolini gedaan heeft en na hetgeen Hitier voorbereid? Vervolgens verklaarde afgevaardigde Guernut o.a. dat hij wist dat het fascisme de wettigheid van den oorlog verkondigt en zich militair diplomatiek en moreel tot den oorlog voorbereidt. De afgevaardigde voor den El- zas Wallach êlschte een protest van Frankrijk in Ber lijn in zake het bezetten van de brug van Huningen doop Duitschers op 19 Februari j.1. Een communistische spreker noemde vervolgens het pact der kleine entente een ernstig gevaar voor de rust in Europa. AAUL BONCOUR. Vervolgens kwam Paul Boncour aan het woord, die da behandeling der opgeworpen kwesties verwees naar de debatten over de begrooting voor het ministerie van buitenlandsche zaken. -Hij verweet afgevaardigde Ybar ne Gerney dat deze vroeger bij gelijke gebeurtenissen gezwegen had en zich thans bizonder intransigent toont In 1923 is de conferentie van ambassadeurs van België er opmerkzaam op gemaakt dat de fabrieken van Hir- tenberg een ongeoorloofde bestelling van 40 millioen pa tronen van een zekere regeering had ontvangen. Ybarne Garney en zijn vrienden hebben toen gezwegen Ditmaal heeft men feiten kunnen constateeren aange zien er in Oostenrijk arbeiders- en vakvereeniginger. zijn en de Fransche regeering heeft onmiddellijk de re geeringen der kleine entente doen weten, dat zij zich aan hare zijde zou bevinden om haar te steunen. Spre ker ziet geen gevaar over het hoofd, maar hij verzet zich tegen den paniekveldtocht, waardoor men de open bare meening tracht te verontrusten. Deze gebeurtenissen zouden te vreezen zijn, wanneer de entente van de drie groote democratische mogend heden Engeland. Amerika en Frankrijk uiteen zou vallen. Deze vriendschap kan niet meer gegoten worden, in den vorm der oude allianties uit den tijd van voor den oorlog. De Fransche regeering blijft den volken bond trouw daar er zonder den volkenbond een wed loop in bewapening zou ontstaan. Verwijzende naar de mogelijkheid van een mislukken der ontwapenings conferentie verklaarde Paul Boncour dat men de cata» strophe moest verhinderen aangezien dit een wedlcopj in bewapening zou beteekenen. Ten slotte werd net voorstel van Paul Boncour om de behandeling der vieii interpellaties over de buitenlandsche politiek uit te stel- totdat de debatten over de begrooting aan de orde komt. aangenomen. DE AARDBEVING IN JAPAN. Hulp voor de slachtoffers. Uit Tokio: De afdeeling Maatschappelijk Werk van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft besloten tegen lage rente 3 millioen yen voor te schieten aan de slachtoffers van de aardbeving, welke de provincies Iwate, Miyagi, Amori, heeft ge teisterd. Van 5380 huizen, welke of vernield zijn. of weggevaagd, zullen 70 van de eigenaars credict ontvangen tegen lage rente.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1