Roosevelt's herstelplan. Spartall Texel II. Te lage wolprijzen De steun aan de Suikerbietenteelt Vrachtauto rijdt tegen en boom Zoo kan het niet langer' Ralletjes bij werkverschaffing Chineesch vrachtschip vergaan I geen de heeren Veenstra, Smit en Lindenbergh in hun ne functie ln het belang van de U.L.O.-school hebben gedaan. Inlichtende mededeelingen. Het volgende agendapunt, inlichtende naededeelingen, wordt ingeleid door den heer Visser. Spr. herinnert er aan dat in de vorige bijeenkomst de wensch werd geuit dat door een spreker zou worden behandeld het onder werp: „Opvoeding van de rijpere jeugd". De ouder commissie heeft geoordeeld dat de behandeling van een dergelijk onderwerp zich meer voor een najaarsverga dering eigent, en dat deze vergadering beter dienstbaar kan worden gemaakt voor propaganda voor de school Spr. zal enkel mededeeliugen doen, speciaal over onze U.L.O.-school en deelt mede. dat hij daarover ook reeds enkele stukjes in de Schager Courant heeft geschreven en een boekje is verspreid, vermeldende de voordeelen aan het bezoeken van de U.L.O.-school verbonden. Spr. deelt dan mede: Leermiddelen worden gratis in bruikleen gege ven, maar blijven eigendom van de school. De ouders blijven aansprakelijk. Cohlers, een stel woordenboeken en atlas moeten de leerlingen zelf aanschaffen. Voor leermiddelen staat een tamelijk groote post op de be grooting, n.1. f 1000, verschillende leermiddelen zijn reeds aangeschaft en over enkele jsïen zullen we er goed voorstaan, Aanschaffing van gramofoonplaten ten dien ste van talenonderwijs staat op het programma, ook een projectielantaarn is in het bezit van verschillende scholen, doch wij hebben het geluk dat de heer C. War denaar een zeer goede heeft en deze voor de school be schikbaar stelt. Uit de regelmatige boekencontrole blijkt dat er bij de leerlingen voldoende zorg voor de leermid delen bestaat De school als gebouw ziet er van buiten aar dig uit Wel vragen verschillende dingen verbetering, maar de gemeentefinantien maken dat ze niet met goed recht gevraagd kunnen worden. De medewerking van het gemeentebestuur is den laatsten tijd zóó. dat daar voor dank gebracht dient te worden. Het is wel eens anders geweest De bevolking van de school was in 1828 ge middeld 54 leerlingen. 1929 gemiddeld 49. 1930 gemiddeld 64, 1931 gemiddeld 78. 1932 gemiddeld 88, en voor 1933 naar schatting gemiddeld 95. Ondanks de verslechtering van de wet-Terpstra zijn we dus safé. en komen we met 95 leerlingen aardig op weg naar de vijfde leerkracht. Daarvoor is de school echter niet ingericht. Reeds nu moet het natuurkundelokaal gebruikt worden voor ge woon leslokaal. Als dus een vijfde leerkracht aangesteld zou moeten worden, zou een lokaal bijgebouwd moeten worden. Bij den bouw der school is daarmede reeds re kening gehouden, maar in dezen tijd zou het niet bil lijk, niet redelijk zijn van het gemeentebestuur een der gelijke uitgaaf te vorderen. Door de Wleringermeer heeft de school reeds enkele leerlingen verloren, maar in overleg is getreden met de HA.B.O. en met de hoofden van scholen te Slootdorp en Middenmeer en er is nu kans dat met Mei leerlingen uit de Wleringermeer op onze U.L.O.-school komen. Als die trek kwam. zou dat niet alleen in het belang van de school zijn, maar ook ln het belang van de gemeen te Schagen. De tienguldenkwestle wordt uitvoerig door spr. behandeld en gewezen op de billijkheid dat waar een groot percentage leerlingen uit andere gemeenten de school bezoekt, een geringe bijdrage In de kosten wordt gegeven. Verschillende gemeentebesturen hebben dat Ook Ingezien. Spr. zou het toejuichen als ook de gemeente Barsingerhorn weldra die billijke regeling aan vaardde. Misschien kunnen ouders van leerlingen uit Barsingerhorn, in samenwerking met de Oudercommis sie, invloed op het gemeentebestuur van Barsingerhorn uitoefenen. Het is van veel belang voor het onderwijs aan de school als die belangrijke post voor leermiddelen op de begrooting gehandhaafd" kan blijven. De opleiding is speciaal voor het M.U-L.O.-diplo- ma, miar de moeilijkheden om de eerste klas onzer school als een soort brugklas te doen zijn naar de R-H. B.S., zijn thans ondervangen. Wat de meer prettige dingen betreft, noemt spr. de schoolreisjes, de gelegenheid te correspondeeren in vreemde talen en waarmee aardige resultaten zijn be reikt, ja vriendschapsbanden zijn gevormd. Verder noemt spr. het beschikbaar stellen van tuintjes, ter wijl in een beginstadium is het voornemen om een gezellig U.L.O.-avondje te houden, ln de Kerstvacantie. Het onderwijzend personeel doet» alle moeite om het den leerlingen zoo aangenaam mogelijk te maken. Na de pauze wordt gelegenheid gegeven vragen te stellen of opmerkingen te maken. De heer L. van Rijswijk stelt de vraag of de leerstof niet in te groote mate wordt toegediend en of toedie ning in minder groote hoeveelheid niet in het belang van de school zou zijn. De heer Vi9ser antwoordt, dat de Inspecteur nog al tijd op het stanpunt staat, dat het diploma A in 3 jaar behaald moet worden; spr. heeft een tijdvak van 4 jaar verdedigd. Soepelheid wordt betracht, de mogelijkheid bestaat dat goede leerlingen er 3 jaar over doen, maar anders 4 jaar. Om er 5 jaar over te doen zou verzet van de autoriteiten ondervinden en dat komt ook nergens voor. Wat het huiswerk betreft, speciaal met het oog hierop zijn de drie vrije middagen Ingevoerd. De leer lingen moeten vooral hun tijd beter verdeelen, en niet tot den laatsten dag wachten met het maken van hun huiswerk. Minder vakken kan ook niet, want de leer stof ls gericht naar het diploma. De heer Kaan vraagt naar de autobusregeling, waar op de heer Visser mededeelt, dat een nieuwe busrege ling komt. De heer Koppes informeert of de examenstof in stij gende lijn gaat, doch de heer Visser heeft den indruk dat ze juist omlaag gaat. Verschillende vereenvoudigin gen zijn ingesteld en spr. schrijft dit toe aan het feit dat het examen wordt afgenomen door onderwijzers van de U.L.O.-school en die dus de bezwaren als door den heer Van Rijswijk genoemd, kennen. Uit enkele opmerkingen die worden gemaakt, blijkt dat niet geheel wordt gedeeld, de opmerking van den heer Van Rijswijk, maar dat het veelal van de leerling zelf afhangt. De een leert gemakkelijker dan de ander. De beer Van Rijswijk stelt ook de vraag, of als het vak wiskunde struikelblok is, een leerling evengoed de U.L.O. kan bezoeken met het oog op de talen. De heer Visser antwoordde dat voor het behalen van diploma A van drie vakken vrijstelling gegeven kan worden. Alleen als het noodlg blijkt wordt die vrij stelling verleend. De heer Jb. Smit Az. dankt voor de prettige samen werking die hij als lid vg.n de Oudercommissie heeft ondervonden en spreekt den wensch uit, dat de Scha ger UX..O.-school ln bloei moge toenemen, tot heil van Schagen en zijn omgeving. De heer Visser dankt voor die vriendelijke woorden en brengt in zijn slultingswoord in het bijzonder dank aan Mevrouw Zijdewind, die steeds op zulk een voortreffe lijke wijze als gastvrouw optreedt In de bijeenkomst die de nieuwbenoemde oudercom missie daarna had. werd tot voorzitter gekozen de heer P, Wardenaar; tot secretaris-penningmeester de heer Starreveld, beiden te Schagen. v.v.v. Onze plaatselijke tooneelvereeniging V.V.V. heeft in studie genomen: „'n Pracht-idée" (het stuk dat zich zelf schrijft). Een ongewoon stuk in 3 bedrijven, naar het Amerikaansch door A. E. Thomas Hamüton, bewerkt door G. van Kerckhoven Jr. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor Schagen werd in den loop der maand Februari op spaarbankboekjes ingelegd f6411.33 en terugbetaald f 11413.08. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f5.001.75 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 8. GEMEENTE-AVOND NED. HERV. KERK. Woensdag j.1. werd in de Herv. Kerk, die zeer goed bezet was. een gemeente-avond gehouden. Begonnen werd met het zingen van Gez. 194 1, waarna Ds. Eikema een kort openingswoord sprak, Spr. wees er op, hoe nuttig het is, dat de gemeente niet alleen sa menkomt in haar officieele godsdienstoefeningen, maar ook af en toe op minder officieele wijze. Daarna hield Ir. J. E. Muntinga zijn lezing over zijn reis naar Sovjet-Rusland, waarvan indertijd in dit blad reeds een uitvoerig verslag is opgenomen. De aanwe- gen hebben genoten van de boeiende, duidelijke lezing en de mooie lichtbeelden. Aan het slot bracht de voorzitter een woord van warmen dank aan den heer Muntinga en aan zijn helper, den heer Waiboer. Na het zingen van Gez. 77 1 ging men voldaan huiswaarts. IN VASTEN DIENST. Onze plaatsgenoot, de heer R. Rus, ambtenaar in tijdelijken dienst bij het Prov. Waterleidingbedrijf in Noordholland, is door Ged. Staten van deze provincie tot ambtenaar in vasten dienst aangesteld, ter stand plaats Schagen Zondag a s. de belangrijke ontmoeting Aanvang 2 uur. Terrein Loet. Er kunnen geen maatregelen worden ge nomen zonder de industrie te verzwak ken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Braat, betreffende het nemen van maatregelen tot het doen verwerken hier te lande van Nederlandsche wol r verbetering van de thans voor die wol gel dende verkoopprijzen, heeft de minister van Econo mische Zaken geantwoord, dat het hem bekend is dat de boeren de wol van de schapen niet kwijt kunnen dan tegen te lage prijzen. De minister is genoopt afwijzend te staan tegen over het verzoek te bevorderen, dat de Nederlandsche wol hier te lande verwerkt wordt aleer men buiten- landsche koopt, om langs dien weg de prijzen hier te verbeteren; hem zijn vooralsnog geen maatregelen bekend, we'ke ten deze van Overheidswege zouden kunnen worden genomen zonder daardoor al te zeer de reeds weinig gunstige economische positie van de Nederlandsche wolverwerkende industrie te verzwak ken. Het Dagelijksch Bestuur der Hollandsche Maat- van Donderdag 9 Maart o.m. het uitblijven van de be- vanDonderdag 9 Maart o.m. het uitblijven van de be kendmaking van de Suikerbietensteunregeling in 1933. Naar aanleiding daarvan had de Voorzitter, Dr. Lovink, een persoonlijk onderhoud met. den Minister van Economische Zaken en Arbeid. Als resultaat van dit onderhoud kan medegedeeld worden, dat Zijne Excellentie verklaard heeft, dat binnen enkele dagen de steunregeling voor de Suikerbietenteelt in 1933 bekend zal worden gemaakt. DOOR AUTO AANGEREDEN. De voetrem brak. Donderdagavond heeft een auto, die met snelle vaart de gesloten boomen van den spoorwegover gang bij de Ramstraat te Utrecht naderde, een on geluk veroorzaakt, doordat de voetrem van den wa gen brak. De bestuurder poogde de situatie te redden door rangs de boomen heen te zwenken, maar reed daar bij "een 71-jarigen ouden heer aan, die zeer ernstig werd gewond, en later aan zijn bekomen verwondin gen is bezweken. De bestuurder van den wagen heeft het slacht offer naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht en zich daarna naar het politiebureau begeven om verkla ring van het gebeurde af te leggen. Hij bleek toen in het bezit te zijn van een reeds verloopen rijbewijs. De auto is in beslag genomen. EZN JONG LEVEN GERED. Bijna het slachtoffer van radelooze om standers. De los werkman M. Kist te Rotterdam, zag Don derdagmiddag een groepje menschen aan den Lan- geweg U. Hillegersberg angstig heen en weer loopen; men trachtte met een stok iets uit het water van den Bergscheplas op te visschen. Kist ging er heen en hoorde, dat een klein meisje in het watc. was gevallen, van wie het hoofdje nog net kon worden gezien. Onder een kreet van woede dat niet een der omstanders er was bijgesprongen, heeft hij zonder zich te bedenken, een sprong in het water gewaagd. Na eenige moeite wist hij het kind, de 4-jarige L. V., dat door een vriendje van een vlon der aan den Langeweg was geduwd, aan den kant te brengen. Doktoren hebben eenigen tijd tie kunstmatige adem haling toegepast, waarna de levensgeesten weer zijn teruggekeerd. EINDELIJK GEPAKT. Een gepantserde auto met 84 biggen aan gehouden. De politie te Weert heeft wederom een vrachtauto aangehouden, waarop niet minder dan 64 ongemerk te biggen geladen waren. De auto en de biggen be hoorden toe aan den beruchten smokkelaar Kimme nade. Zij was met ijzeren platen gepantserd en door zeefd met kogels van reeds eerder gemaakte smok- keltochten. Een doode en een zwaar gewonde. Op den rijksweg Diepenheim—Goor heeft gister nacht omstreeks drie uur een ernstig auto-ongeva' plaats gehad, waarbij 1 persoon werd gedood en er- ander ernstig werd gewond. De gebr. v. d. Brink u Rhenen reden met een auto, geladen met zuurste flesschen, welke naar Münster moesten gebracht wc den, op genoemden weg. Vermoedelijk door een d fect aan de stuurinrichting reed de auto tegen eo. boom rechts van de weg. Een der gebroeders was on middellijk dood. Zijn lijk werd naar het lijkenhuis op de algem. begraafplaats te Diepenheim overgebracht. Zijn broeder A. was nog bij kennis, doch deze was zwaar gewond. Hij werd, na behandeld te zijn door dr- Quant uit Diepenheim, per auto naar het algem ziekenhuis te Hengelo vervoerd. De auto werd totaal vernield. Beide slachtoffers zijn ongehuwd. Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid. door afgematheid, terneergeslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijn selen zijn dikwijls de eerste waarschuwingen van verzwakking der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urine zuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, waterzucht, en blaasstoornissen veroor zaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster's Rugpijn Pillen te gebruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende organen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz. a f 1.f 1.75 en f 3.per doos. ONTPLOFFING OP EEN STOOMBOOT. Men meldt uit Winsum (Fr.) aan de „Leeuw. Cou rant: Toen de stoomboot de „Vertrouwen" van den heer Schaaf uit Harlingen tot vlak voor de Winsumer brug was genaderd, weerklonk plotseling een gewel dige knal. De schoorsteenpijp viel om en de motor barstte uit elkaar. Groote stukken ijzer en dekplan ken werden omhoog geslingerd. De machinist, die zich in de machinekamer bevond, bekwam wonder boven wonder geen letsel. De man aan het roer werd door de wegvliegende stukken hout en ijzer licht gewond. De boot werd later door de brug ge sleept. De oorzaak is onbekend. AUTO RIJDT OP EEN MOTOR. Doodelijk ongeluk te Utrecht. Gistermorgen omstreeks half 12 is bij den spoor wegovergang op den Amsteradmschen straatweg te Utrecht een uit de stad komende personenauto op een motorfiets gereden. Op de duo van den motor zat de heer van 't W., die bij de botsing tegen den grond werd geslingerd en daarbij zóó ongelukkig terecht kwam, dat hij enkele oogenblikken latei- overleed. Ook de bestuurder van den motor kreeg wonden, terwijl motor en auto werden beschadigd. De oor zaak van het ongeluk staat nog niet vast. HET ONBEWAAKTE OOGENBLIK. Vierjarig meisje verdronken. Het vierjarig dochtertje van den heer van G. te Hoogmade (gem. Woubrugge) is gisterenmiddag na bij de ouderlijke woning in de Doere geraakt en verdronken. In een onbewaakt oogenblik is gisteren het één jarig kindje van den landbouwer W. v. d. W. te Oud- Gastel in een kuip water gevallen en jammerlijk verdronken. STEUN AAN DE BINNENSCHIPPERS Wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer heeft de wet-Verschuur, strek kende tot een evenredige vrachtverdeeling in de bin nen Scheepvaart, aangenomen met 63 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de liberalen, alsmede de heeren Goseling (R.K.) en Kortenhorst (R K.) Alle overige fracties, voor zoover aanwezig, stera den voor. Strenge controle op de banken. Beperking der nltkeerlng aan de oud-strijders. Salarisverla ging voor ambtenaren en militai ren. 6000 banken zullen spoe dig heropenen. Donderdagmiddag ls te Washington het Congres der Vereenlgde Staten in een speciale zitting bijeengekomen In deze buitengewone zitting heeft president Roosevelt ROOSEVELT. de „boodschap" voorgelezen met betrekking tot den heerschenden bankcrisis. Hij besloot deze met de vol gende woorden: Ik ben er van overtuigd, dat de leden van het nieuwe Congres de groote verantwoordelijkheid zullen beseffen, die op mij en op hen rust, In de korte periode van vijf dagen is het ons onmogelijk, volledige maatregelen te formuleeren. om te voorkomen, dat de zonden van het verleden zich herhalen. Dit kan en mag echter geen ver traging rechtvaardigen bij het doen van dezen eersten stap. Zoo spoedig mogelijk zal ik het Congres verzoeken twee andere maatregelen te treffen, welke ik als van onmiddellijke urgentie beschouw. Wanneer deze maatre gelen genomen zijn, kunnen wij er toe overgaan een af gerond programma van nationaal herstel in overweging 'i nemen. Het ontwerp van de bankwet, dat aan het Congres voorgelegd, en waarin de buitengewone nood-bevoegd- cden op het gebied van bank- en financle-wezen. die -an den president zijn bevestigd en verlengd. Is door -et Huls van Afgevaardigden aangenomen. De onmiddellijke consequenties van het aanvaarden door den senaat van de voorstellen van Roosevelt zullen zijn: 1. Onmiddellijk openen van alle bij het federal Reser ve-systeem aangesloten valide banken, zonder beper king; 2. Zoo snel mogelijk vrij geven van alle valide banken, zoodra het ministerie van financien overtuigd is van de liquiditeit; Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 770 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 7 gr. C is 44 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hooqztjde C 103. 8chag*a. Gedipl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis De hoofdbaas bloedend verwond. Der tig lieden geschorst. Uit Enschedé wordt gemeld: Bij de werkverschaffing aan het Twente—Rijnka naal, te Wiene, gemeente Ambt Delden, hebben on geregeldheden plaats gehad, waarbij twee ploegen uit de gemeente Lonneker zijn betrokken. Deze tewerk- gestelden stuitten bij hun arbeid op moeilijkheden bij het bewerken van den grond, waarover zij een klacht indienden. De hoofdhaas was echter van meening, dat de betrokkenen daardoor niet benadeeld werden, hetgeen tot gevolg had, dat de tewerkgestelden, 15 personen, een dreigende houding aannamen. Men werd tenslotte handgemeen. Een der arbeiders greep den hoofdbaas bij de keel, terwijl een ander hem met een stok een dusdanige hoofdwonde toebracht, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. Ook een onderbaas werd gemolesteerd. De mare chaussee uit Hengelo heeft tegen de betrokkenen pro cesverbaal opgemaakt. De 15 tewerkgestelden uit Lon neker zijn geschorst. Te zwaar geladen. Meer dan 100 opva renden omgekomen. Het Chineesche vrachtschip Hsin Ning Tai is ver ongelukt. De passagiers en de uit 100 koppen bestaan de bemanning kwamen in de golven om, evenals de lading van 250 varkens. Slechts één persoon wist zich zwemmende te redden. De oorzaak van de ramp is, dat het schip te zwaar geladen was. De varkens waren op het laatste oogen blik vóór het vertrek aan boord gebracht, zonder voorkennis der autoriteiten. Het schip geraakte kort na het vertrek in een storm en raa kte zoo zware slagzij, da* de varkens op een hoop werden geworpen, waardoor het schip omsloeg en zonk. De eenige overlevende werd door een visschersboofc* je gered. 3. regeeringstoezicht over alle dubi euze banken. 4. alle normaal vrjj gegeven banken krijgen van de federal reserve bank hoeveelheden contant geld. zoo veel noodlg zal blijken, tegen afgifte van staatspapieren of gelijkwaardige papleren. Rooeevelt's bezuinigingsprogramma. Reuter meldt uit Washington: President Roosevelt heeft het Congres verzocht, hem, aangezien het waarschijnlijk deficit op de begrooting van het loopende Jaar van 1 milliard dollar, hetwelk het tekort voor de laatste 4 jaren op globaal 5 milli ard zou brengen, buitengewone bevoegdheden te ver- leenen om hem ln staat te stellen draconisch* maatregelen tot herstel van hst be- grootingse ven wicht te nemen. De onlangs getroffen bezuinigingen, aldus Rooeevelt, zijn onvoldoende en het evenwicht der begrooting wordt nog dringender door de groote vlottende schuld der regeering, waarvan een bedrag van ettelijke honderden millloenen dollars in het voorjaar vervalt De President wil onmiddellijk de belangrijke betalin gen stopzetten aan de oud-strijders, behalve aan hen, die physlek geheel ingeschikt voor arbeid zijn en dit zijn als direct gevolg van den dienst gedurende den oorlog. Roosevelt wil ook de salarissen van ambtenaren en militairen verlagen. Men schat, dat deze beide bezuinigingsmaatregelen 7 4 800 mill. dollar zullen opleveren. Roosevelt vraagt het Congres hem volle vrijheid te verleenen bij het vaststellen der federale uitgaven, ook wat de salarissen, pensioenen en uitkeeringen aan de oud-strijders betreft. De heropening der banken. Roosevelt heeft een verordening onderteekend, wel ke de minister van financiën machtigt licenties tot heropening der loketten uit te reiken aan 6000 ban ken, aangesloten bij het Fred. Res. systeem, welker positie solide is. In toonaangevende bankierskringen is men van rae^ ning, dat de banken a.s. Maandag hun loketten weer zullen openen en dat Dinsdag het aantal banken, dat het gewone bankbedrijf weer zal hervatten, nog zal toenemen. Men verwacht voorts, dat de beurzen Woensdag weer zullen zijn geopend. Nader wordt nog gemeld, dat Woodin. de secretaris der sohatklst heeft meegedeeld, dat de 12 Fed. Res. banken heden weer geopend zullen worden voor het credietverkeer met name tot het verleenen van eredie- ten aan banken. Het ministerie van financiën heeft een aanvang ge maakt met de autorisatie van de banken tot herope ning. Roosevelt zou verklaard hebben, er op te rekenen, dat de banken van Maandag, 13 dezer af, langzamerhand haar werkzaamheden weer zullen aanvangen. Goud-embargo gehandhaafd. Beperkin gen van het valutaverkeer. Het goud-embargo blijft volgens een decreet van Roo sevelt stipt gehandhaafd. Geen uitvoer van goud ls toegestaan zonder toestem ming en overeenkomstig de voorschriften van den mi nister van financien.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6