Alpicei Muis- ilraiiiiit-laiiirtlii. Californiê's puinen. Politiek uit de aether. ONTWAPENING" De toestand in Duitschland. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. ROOSEVELT PAKT AAN Dinsdag 14 Maart 1933. schager 76ste Jaargang No. 9244 cTIïaït. [Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 'tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Aanslag voorbereid tegen Hitier. Graat Arco gearresteerd. Burgemeesters in ongenade. Volgens een modedeeling van de politie-autoritei- ten te München, is Zondagavond graaf Arco in ver zekerde bewaring cesteld, omdat hij volgens eigen uitlatingen een aanslag wilde voorbereiden op Rijks kanselier Hitlcr. Het betreft hier denzelfden graaf Arco, die in Fe bruari 1019 den Beierschen premier Eisner heeft doodgeschoten. Graaf Arco liep toen bij den aanslag zelf een schotwonde op. In Januari 1920 werd hij ter dood veroordeeld, doch reeds een dag later begena digd. Zijn straf werd gewijzigd in levenslange ves tingstraf. In April 1924 kwam ook een einde aan deze straf, terwijl hij ter gelegenheid van den SOsten ver jaardag van den Rijkspresident door do Beiersche re geering weer in het genot van zijn burgerrechten werd gesteld. Nog meer burgemeesters met verlof. Het gemeentebestuur van Frankfurt am Main ont ving gisteren een brief van den Oborbürgemeistor, dr. Landmann, waarin deze mededeelt, dat hij in het belang van de stad en ter vermijding van strijd om de bezetting van den burgemeesters-post, met ingang van 12 Maart zijn ontslag neemt. Een V. D. bericht meldt nog, omtrent het heengaan van dr. Adenauer het volgende: Gistermorgen te gen elf uur ver drong zich voor het raadhuis tc Keulen een groote menigte, aange zien de Nationaal- Socialistische „West Deutsche Beobachter" het afzetten van den Ober - bürgemeis- ter dr. Adenauer had aangekon digd. Met een mu ziekcorps voorop marcheerden eeni- ge S.A.-afdeelin- gen naar het stad huis. Van het balkon van het raadhuis hield de gouw-lei der Grohc een toe spraak waarin hij zeide: „Oberbürgemeister dr. Adenauer is afgezet, evenals de sociaal-democratische burgemeesters Meerfeld en dr. Fresdorf. De zuivering in het raad huis zal met ijzeren bezems geschieden. Het vertrou wen dat de kiezers ons gisteren hebben betoond, zal niet teleurgesteld worden. Als gouw-leider der N.S. D.A.P. en als leider van de sterkste fractie in den ge meenteraad, benoem ik tot commissariaal burge meester van Keulen partijgenoot dr. Rijsen". In Frankfort is ook den tweeden burgemeester en zes wethouders verlof verleend. Tot mississ. „Oberbür gemeister" is benoemd dr. Krebs, lid van het „Land gericht." Göring wil zelf de te nemen maatrege len aangeven. De rijkscommissaris voor het Pruisische ministe rie van binncnl. zaken, rijksminister Göring, maakt bekend: De laatste dagen is om dringende redenen door nationale organisaties directe actie gevoerd bij gemeentebesturen, de rechtspraak, kunstinstellin gen, in het bijzonder bij theaterondernemingen. Op grond van het decreet van den rijkskanselier van 12 Maart zijn dergelijke interventies onnoodig gewor den. De rcinigingsactie binnen mijn ressort zal door mij zelf stelselmatig worden voortgezet. Mocht er gens gevaar beslaan, dan moet ik per telefoon wor den gewaarschuwd, opdat ik kan ingrijpen. Ik ben er van overtuigd, dat de nationale bevolking het noodige vertrouwen heeft in mijn maatregelen en daarom in den vervolge directe handelingen onnoo dig zal achten. Joodsche zaken te Karlsrnhe gesloten. Te Karlsruhe hebben zich heden voor de waren huizen en verschillende Joodsche winkelzaken sa menscholingen gevormd, welke den politie-president aanleiding hebben gegeven, deze zaken met het oog op de openbare veiligheid tijdelijk te doen sluiten. Hetzelfde geschiedde met het gebouw van het Cen trumblad „Badischer Beobachter", waarvoor door een groote menigte een betooging was gehouden. De politie te Hamburg heeft gisteren de bureaux van de soc.-dem. „Hamb. Echo" en van de afd. Ham burg der S.P.D. bezet. Te Ludwigshafen zijn de burgemeester, alle soc.- dem. en twee comm. raadsleden en de hoofdredac teur van de Pfalzische Post in politiebewaring ge steld. In Hessen zijn alle soc.-dem. bladen tot 19 dezer verboden. Te Berlijn is een beambte van het Pruisische Landdaggebouw, Muller, op staanden voet geschorst, daar hij gezegd had: „Het was eerder geloofwaardig geweest, dat de brand in den Rijksdag door kortslui ting was veroorzaakt. Thans echter ben ik van mee ning, dat de nationaal-socialisten den Hollander hebben laten komen om den Rijksdag in brand te steken." Geen presentie-geld voor de communisten. De voorzitter van den Pruisischen Landdag Kerrl heeft bepaald, dat de communistische afgevaardig den geen presentiegelden meer uitbetaald krijgen. Ontplofbare stoffen gevonden. Dertig personen gearresteerd. Een Wolffbericht uit Gottingen meldt, dat de po litie in de Westelijke Harz een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen heeft gevondena De opslagplaats was in het bosch op zeer vernuftige wijze verstopt. Een deel daarvan is gebruikt voor oefeningen, wel ke communisten in de bosschen van Hannover en Munchen hebben gehouden. O.m hebben zij daarmee zelfgebouwde bruggen vernield. De juiste plaats van het gevonden materiaal is door do politie, om het publiek niet te verontrusten, niet bekend gemaakt. Vechtpartij in verkiezingslokaaL Uit Maagdenburg. Zondagavond is het in het naburige Felgeleben tot ongeregeldheden gekomen in een openbare gelegenheid welke als verkiezings lokaal had dienstgedaan. Een SA man werd door een schot gewond, terwijl de sociani-democratische wethouder van Maagdenburg, Kresse, om het leven kwam. Een „held." Uit Schweinfurt: Van NSDAP. nastaande kringen wordt medegedeeld, dat de SA-man Fritz Krug, va'an- deldracer bij den SA-siormtroep Schweinfurt Ober- dorff hij het binnenkomen in de ouderlijke woning ruzie kreeg met. zijn broer, die links georiënteerd is. De SA-man schoot zijn broer tijdens de woordenwis seling dood. CANDIDAATSTELLINGEN TWEEDE KAMER. Kieskringen HaarlemDen Helder. 1. Ch. L. van de Bilt, Haarlem; 2. mr. .1. A. G. M. van Hellenberg Hubar, Rijswijk Z.-H.: 3. .T. Groen Az., Zuidscharwoude; 4. E. J. M. Stumpol, Hoorn; 5. Jac. Braakman, Bovenkarspel; 6. J. M. J. A. Meyer, Rot terdam. DR. ADENAUER. Heropening der banken te New-Tork President Roosevelt laat geen gras over de dingen groeien. Hij heeft zich door het Congres tot dictator van het bankwezen in Amerika laten benoemen. Verzet heeft hjj daarbij niet gevonden: het Huis van Afgevaardigden gunde zich zelf ternauwernood den tijd om de voorstel len in hun geheel te bekijken. Zoo groot was het vertrou wen in den man die tot snel handelen den moed heeft, dat binnen een paar uren de te voren onbekende en in gewikkelde voorstellen met algemeene stemmen waren aangenomen. In den bedachtzameren Senaat hebben slechts 7 leden hun stem tegen het verleenen van buiten gewone volmachten aan den President uitgebracht. Bij de heropening der banken te New York bestond gister geen overgroote opwinding en er was geen spe ciale bewaking ingesteld. De meeste bankinstellingen verwachten geen grooten toevloed van opvragingen van deposito's. Het aantal heden geopende banken bedraagt 346. De definitieve aanneming van de wet, die Roosevelt dictatoriale volmacht geeft tot verlaging van salaris sen, pensioenen e.d. en daardoor tot het in evenwicht brengen van de begrooting wordt heden verwacht. Daarna zal Roosevelt strenge hervormingen voor het beursbedrjjf voorstellen Het vertrouwen van het pu bliek schijnt geleidelijk terug te komen en ook gedu rende het week-end te zijn toegenomen. Het goud komt terug uit de particulier huizen, waar men het in de laatste dagen had opgepot en wordt weer ter beschikking van de banken gesteld. Roosevelt vraagt wyzlglng drankwet. Toelating van bier en licht-alcoholhouden de dranken met het oog op de inkomsten uit den accijns. Uit Washington: President Roosevelt heeft gister onverwacht tot het congres een speciale boodschap gericht met de uitnoodiging om zoo spoedig mogelijk de Volstead-Act zoodanig te wijzigen, dat bier en an dere dranken met een alcoholgehalte als door de con stitutie wordt toegelaten, mogen worden gefabriceerd en verkocht, opdat door de belasting dezer dranken epxi dringend noodzakelijke bron van inkomsten kan worden geschapen. Ik acht het van het hoogste belang, zoo verklaart de president, dat reeds thans een desbetreffende maat regel wordt genomen. Bier van 3.2 De democratische leden der financieele commissie uit het huis van afgevaardigden hebben een voorstel aangenomen, tot. het opstellen van een wetsontwerp, waarbij bier met een alcoholgehalte van 3.2 wordt toegestaan. Het opruimingswerk begonnen. 45 milH- oen dollars schade. Omtrent de aardbeving in Californic (zie ook Derde Blad) .wordt nog het volgende gemeld: Hedenmorgen is weer een nieuwe aardschok gevoeld, terwijl ook daarvoor de bodem nu en dan in beweging was, met het gevolg, dat nog ettelijko wankele muren ingestort zijn. Ten gevolge van het springen van de gas leidingen is de bevolking genoodzaakt haar maaltijden op straat te bereiden. Een zware regenval vergroot nog de ellende der inwoners. Des avonds zijn weer drie nieuwe hevige schokken waargenomen, te Los Angeles twee. De schokken duren nog steeds voort, maar zijn thans minder hevig. Gisteren had men in Zuid-Californië eenigszins een overzicht van de schade, welke de aardbeving in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft aangericht. Er zijn ongeveer 150 dooden te betreuren, van wio meer dan de helft te Long Beach, Compton en Hun tington Park, waar de vernieling het grootst is. Het aantal gewonden bedraagt tusschen de 1000 en 1500, van wie velen in ernstigen toestand zijn opgeno men in alle beschikbare ziekenhuizen. Het totaal bedrag van de aan eigendommen toege brachte schade wordt door de autoriteiten van het aardbevingsgebied, dat zich uitstrekt van Santa Barbara tot San Diego, naar Reuter meldt, geschat op 45 milli- oen dollar. De staat van beleg was, zooals gemeld, afgekondigd te Long Beaoh en te Compton, waar tienduizend soldaten, matrozen en marine-soldaten geconcentreerd zijn. Men is reeds begonnen met het opruimen van de puinhoo- pen, waarmede echter geruimen tijd gemoeid zal zijn. Duizenden zijn dakloos geworden en geven er de voorkeur aan in de open lucht te overnachten in plaats van naarh un verwoeste huizen terug te keeren Vooral voor oudere menschen vreezen de gezondheidsautori teiten het gevaar van longontsteking, indien ook zij de nachten in de open lucht doorbrengen, hetgeen het ge val was in den nacht van Zaterdag op Zondag met een groot gedeelte van de 140.000 inwoners van Long Beach. Ten gevolge van den hevlgen schrik zijn talrijke personen, die in allerijl uit hun woningen vluchtten, door een hartverlamming getroffen en bezweken. Reuter meldt van Malta: Zaterdagochtend is hier een merkwaardig verschijnsel waargenomen, dat, naar men gelooft, verband houdt met de aardbeving in Callfornië. Het water in* de zeehaven en inhammen zakte name lijk, waardoor de bodem tot op grooten afstand bloot kwam te liggen. Een dergelijk verschijnsel is ook waar genomen ten tijde van de groote aardbeving van Messina In 1908. Engeland mag weer wapenen le« veren aan Japan en China. LONDEN, 13 Maart (V.D.). In het Engel- sche Lagerhuis heeft Baldwin verklaard, dat het verbod van uitvoer van wapenen naar China en Japan met directen ingang is ingetrokken. De weg naar ontwapening is wel een zéér, zéér lange. Een nieuw Amerikaansch voorbereiding. voorstel in Uit Washington: In kringen van het Staa'sde-- pariement verluidt, dat Norman Davis over enkele dagen naar Genève zal vertrekken. De regeering-Roo- sevelt bereidt een ontwapeningsvoorstel voor tot red ding van de conferentie van Genève. Het staatsde- partement weigert de bizonderheden van dit plan me de tc deelen,. doch geeft toe dat het plan voorziet in het nemen van directe maatregelen. Gezicht op Los Angelos, waar de liooge kantoorgebouwen onder de hevige aardschokken 10 a 20 minuten op hun grondvesten stonden te wankelen. Regeling van de radio-uitzendin gen. Advies van den Radloraad over wering van politiek in den aether, thans nitgebracht. De Radio-raad heeft thans zijn advies aan den minister van Waterstaat uitgebracht over een te treffen regeling, waarbij de po litiek tot op zekere hoogte uit den radio- omroep wordt geweerd. Aan de memorie van antwoord van hiinister Reijmer op het voorloopig verslag der Eerste Kamer ten aan zien van het radio-wezen, ontleenen we nog de volgen de bijzonderheden. De beschouwingen betroffen in de eerste plaats de vraag, of en in hoeverre de uitzen dingen in den radio-omroep in het bijzonder voor zoover betreft mededeeling envan politieken aard aan beperkende voorschriften moeten worden onden worpen Na er op gewezen te hebben, dat in beginsel de in ons land zoo zeer op prijs gestelde vrijheid van het woord ook in den radio-omroep in zoo ruim moge lijke mate toepassing moet vinden en dat alleen moet worden gewaakt tegen de bij de uitzendingen zich voor doende excessen, brengt de minister in herinnering, dat hij zich bereid heeft verklaard het initiatief te no men teneinde te komen tot een zoodanige regeling, dat de politiek tot op zekere hoogte uit den radio-omroep wordt geweerd, en dat hij ter zake advies aan den Ra- dioraad zou vragen Dit advies kwam dezer dagen in zijn bezit. Ook de in dat advies in uitzicht gestelde minderheids nota heeft hij ontvangen. Beide omvangrijke stukken zal hij thans nauwkeurig overwegen met gebruikma king van de belangrijke opmerkingen in het voorloopig verslag gemaakt. Het resultaat van die overwegingen zal in overeen stemming met zijn toezegging, vergezeld van de uitge brachte adviezen, aan de Tweede Kamer worden overge legd. De V.A.R.A. en het Wilhelmus. Met betrekking tot het afbreken van het Wilhelmus door de V.A.R.A. na de rede van den Gouverneur-Gene raal. meent de minister te moeten opmerken, dat in het telefonisch bericht van de Indische P.T.T.-administrati» waarbij de medewerking van den Nederlandschen radio dienst werd ingeroepen, alleen sprake was van de red® van den Gouverneur-Generaal. Niet werd medegedeeld, dat de rede zou worden gevolgd door het Wilhelmus. De V.A.RA. heeft later schriftelijk verklaard, dat zij, indien het hoofdbestuur der P.T.T. haar zou hebben me degedeeld. dat men hetzij vóór. hetzij na de toespraak van den Gouverneur-Generaal muziek ten gehoore zou brengen, en dat men er prijs op stelde deze muziek ge heel of gedeeltelijk eveneens te doen uitzenden, aan dit verzoek zou hebben voldaan. Radio-censuiir. Met het oefenen van critiek op de wijze waarop de Radio-Omroep-Controlecommissie haar taak vervult moet men naar de meening van den minister heel voorzich tig zijn. Aangaande gemaakte opmerkingen heeft de minister aan de Radio-Omroep-Controlecommissie om inlichtingen gevraagd, welke hem dë overtuiging hebben gegeven dat de klacht over de vele afkeuringen van stukken voor radio-uitzending bestemd niet gegrond is. Van de ruim 300 teksten, die in 1932 werden opge vraagd. en onderzocht, werden er slechts 8 afgekeurd. Met betrekking tot de instelling van een beroepinstan- tie voor radio-a"ngelegenheden geeft de minister toe* dat hij tot dusv r nog geen gevolg heeft gegeven aan zijne toezegging om zoodanige instantie in het leven te roepen. Dit is echter geenszins een gevolg van de om standigheid. dat hij deze belangrijke materie uit het oog verloren heeft, doch is uitsluitend toe te schrijven aan het feit, dat het hier betreft een uiterst moeilijke zaak.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1