ilimiii Niciws- limit LuilomkUj. Alarm in Oostenrijk Uitgevers: N.V. vJi, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Socialisten tegen de regeering AMERIKA OPNIEUW GETEISTERD De Joden-uittocht naar Polen fferkioozenonlustsn in Poolsch Silezië De laatste aardbeving in Japan EEN LUGUBERE GRAP Hoenderpark in brand Het conflict te IJ muiden Uit het raam gesprongen Ontploffing in Canadeesche fabriek Donderdag 16 Maart 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9246 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- "tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Mobilisatie van verschillende partijlegers. - Insbrnck In rep en roer. Het parle ment door politie bezet. Hevige opwinding te Weenen. De drukkende stilte in Oostenrijk is plotseling verstoord. Gister heeft de parlementaire crisis, die op 4 Maart begon door het achtereenvolgende aftre den van de drie voorzitters van den Nationalen Raad, Eijn hoogtepunt bereikt. Groote spanning heerschte er in Tirol, in verband met den binnenlandschen toestand en Innsbruck leek wel één groote legerplaats. Gisternacht ontving de landsregeering van Tirol mededeeling omtrent een mobilisatie van den sociaal- democratischen republikeinschen Schutzbund en om trent een algemeene staking In verband hiermede werd denzelfden nacht door de Tirolsche landsregeering de Heimatwehr te Inns bruck officieel aangesteld tot hulppolitie. De geheele Heimatwehr werd in den loop van den nacht gealarmeerd en samengetrokken. Do sociaal democratische Schutzbund heeft zich eveneens ge reed gemaakt en zijn permanente stormtroepen in het sociaal-democratische vnlksgebouw belangrijk versterkt Er zouden te Innsbruck Schutzbundfor maties uit geheel Tirol zijn samengetrokken. Op de binnenplaats van het volksgebouw te Innsbruck we melt het van in uniform gekleede, manschappen en, naar men zegt voor een deel ook gewapende Schutz- bund-leden. Ook de gendarmerie en het bondsleger zijn in den loop van den nacht gealarmeerd en staan sedert gistermorgen vroeg gereed. Gendarmerie-patrouilles op motorrijwielen door kruisen Innsbruck en omgeving Op het dak van het gebouw van de Tirolsche landsregeering zijn twee muurkanteelen uitgebroken. De gouwleiding Tirol van de Oostenrijksche natio- naal-socialistische partij publiceert een oproep, om de rust te bewaren. Ondanks elle tegenstanders zul len de nntionaal-socialisten ook in Oostenrijk hun denkbeelden weten te verwezenlijken. Huiszoekingen bi} communisten. Gisternacht is te Schwaz in Tirol een aantal huis zoekingen bij bekende communisten gedaan. In een woning waar een aantal communisten bijeen was, verzette men zich hiertegen De gendarmerie moest de deur openbreken en pas toen de gendarmes met gevelde bajonet het huis binnendrongen wetd het verzet opgegeven. Twee en-dertig personen wer den aangehouden, waarvan zeven in arrest bleven gesteld. Een hoeveelheid wapenen, die naar werd medegedeeld, voldoende was voor de bewapening van ongeveer honderd man, alsmede een hoeveelheid propaganda-rnateriaal, werd in beslag genomen. Uit de in beslag genomen stukken zou zijn gebleken dat er een nauwe samenwerking tusschen de commu nisten en de sociaal-democratische organisaties be stond. De toestand zeer critiek. Parlement door de politie bezet. Naar Reuter uit Weenen meldt, wordt de binnen- landsche toestand in parlementaire kringen zeer cri tiek geacht, daar dr. Straffner de voorzitter van den Nationalen Raad na een nieuwe conferentie met bondspresident Miklas bleef staan op het stand punt dat de vergadering van den nationalen raad hedenmiddag in elk geval zou plaats vinden. De regeering beval toen de zittingszaal af te zetten. Een sterke politiemacht bevindt zich in de nabijheid van bet parlementsgebouw, het garnizoen is gealar meerd. Om kwart voor drie opende Straffner de vergade ring van den nationalen raad. Aanwezig waren ze ven Groot-Duitschers en 60 a 70 sociaal-democraten, waaronder de burgemeester van Weenen, Seitz, en de leider der sociaal-democraten, Dannenberg. Straffner legde, gezeten op het voorzittersgestoelte, een verklaring af waarin hij zeide dat zijn standpunt volkomen wettig was en mededeelde, dat hij een klacht had ingediend bij hot staatsgerechtshof. Daar op verklaarde hij onder luiden bijval de zitting voor gesloten. De aanwezigen riepen: „Leve de republiek, weg met de legitimisten!" en verlieten toen het gebouw. Daarbij werd hun door de politie medegedeeld, dat de vergadering van heden ongeldig was verklaard en door de politie was verboden geweest. De Weensche politie in alarmtoestand. De maatregelen, die de politie in Weenen had ge nomen, waren buitengewoon omvangrijk. Bereden po- litie-agonten, met karabijnen gewapend, hielden de menigte op een afstand en bovendien zond de regee ring eenige compagnieën soldaten met stalen helmen op en gewapend met geweren en handgranaten naar het voormalig keizerlijk paleis en andere openbare gebouwen, die door de troepen werden bezet, welke direct prikkeldraadversperringen gingen aanleggen. Het Weensche garnizoen, dat versterkt is met twee regimenten, die uit de provincie zijn gerequireerd, staat in gevechtsuitrusting gereed, om zoo noodig wanordelijkheden te onderdrukken. Drieduizend le den van de Heimwehr zijn gemobiliseerd en er zijn maatregelen genomen, om nog meer Heimwehrleden uit de provincie naar de hoofdstad te ontbieden. Gisteravond laat werd gemeld, dat leden van do Heimwehr ingekwartierd waren in het voormalige ministerie van Landbouw, klaarblijkelijk met goed keuring der regeering. Zij hebben voor den nacht rantsoenen gekregen, bestaande uit brood, worst, bier en 10.000 sigaretten. Straatdemonstraties tegen Dolffuss. De politie heeft in volle bepakking, met karabijnen bewapend, bepaalde punten der stad bezet, waar bo vendien posten waren opgesteld, voorzien van machi negeweren. Toen auto's door de Ringstrasse reden, vermoedde men, dat leden der regeering er in zou den zitten. Er werd gehoond, terwijl de menigte spreekkoren vormden met: Duitschland ontwaakt, Dollfuss verrekke! Er werd zelfs het Horst-Wessel- lied en het Duitschland-lied gezongen. Bereden po litie dreef de menigte uiteen. De orde is thans her steld. Thans door een tornado. Wederom tal* rijke dooden en gewonden en voor mil- lioenen schade. V.D. verneemt uit New York: Dinsdag trok een hevige wervelstorm over het oostelijk deel vuil den staat Tennessee De tornado richtte groote schade aan te Jellico Nashville en in Cheeryhill, een voorstad van Kings- ford. Te Nasljville werden drie personen gedood en ruim 120 gewond. Te Cheeryhill werden vijf personen* gedood en 25 personen gewond, waarvan 9 zeer ernstig. In totaal werden tengevolge van de tornado onge veer 15 personen gedood. Nader uit New York: In de verschillende steden van Tennessee en Mis- souri zijn door den wervelstorm 23 menschen om het leven gekomen en 200 gewond. De materieels schade wordt op verscheiden millioe- nen dollars geschat. 32 dooden en 300 gewonden ten gevolge van tornado. Nog nader uit Nashville wordt gemeld, dat bij den tornado 32 personen om het leven zijn gekomen. Het aantal gewonden bedraagt 300. De materieele schade bedraagt eenige millioenen dollars. Die trachten te ontsnappen aan de Hitlerl- aansche terreur. Krachtige reactie bij de grensbevolking. Warschau, 15 Maart (V.D.). De toeloop van Joden naar Polen om te ontsnappen aan de Hitleriaan- sche terreur, leidt tot een krachtige reactie bij de grens bevolking. Tot vandaag bedraagt het aantal Joden dat op wettige wijze de Poolsche westgrens heeft overschreden 1500, om niet te spreken van het aantal overschrijdingen op ile- gale manier. Bijna al deze vluchtelingen zijn beroofd en zonder ba gage of geld. De bevolking leent het oor aan agitators, die beweren, dat Polen 10 pet. aan Joden telt en moet weigeren er nog meer op te nemen. Bij de ongeregeldheden te Zywieck in Tesohen-Silezlë betrof het een actie tegen nieuw aangekomen Joodsche vluchtelingen. Het aantal gewonden bij deze excessen bedraagt 15, terwijl vijf personen werden gedood. De Joodsche afgevaardigden in den Poolschen Land dag hebben geprotesteerd tegen de vervolging der Joden in Duitschland. Zij doen een beroep op de beschaafde wereld en verklaren, dat het hier niet een binnenland- sche kwestie betreft, maar een internationale kwestie, terwijl zjj er aan herinneren, dat Goering heeft gezegd, dat de Duitsche politie niet gehouden is Joodsche be zittingen te verdedigen. 5 dooden, tal van gewonden. Uit Kattowitz, 15 Maart: In het Teschensche deel van Silezië is het Dinsdag tot ernstige werkloozen- relletjes gekomen. In twee plaatsen in de omgeving van Saybusch werden eenige Joodsche zaken geplun derd. De politie stond tegenover de excessen machte loos en moest een beroep doen op de grenspolitie. De beambten maakten ten slotte van de vuurwape nen gebruik. Vijf personen werden gedood, terwijl een groot aantal personen ernstig of licht werd ge wond. Het aantal dooden tot bijna 4000 gestegen. Uit Tokio, 15 Maart (V.D.): Het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat bij de laatste aardbevingscatastrophe in Japan 3915 personen o-m het leven zijn gekomen of vermist wor den. Voor het herstel der geteisterde gebieden wordt een bedrag van 10 millioen Yen ter beschikking gesteld. Die aan 49 menschen het leven kostte. Het ontzettende bioscoopongeluk in Mexico Het ontzettende bioscoop-ongeluk te Ahualulco de pi nos in Mexico, waai-van we in ons nummer van gister reeds melding maakten, is nog ernstiger gebleken dan de eerste berichten deden vermoeden. Thans zijn reeds 49 personen overleden, 27 ernstig gewond en 30, meest kinderen, licht gewond. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat niet, zooals het eerst bericht werd, een hoogspanningsdraad met de balustrade in aanraking is gekomen, ten gevol ge waarvan een aantal menschen geëlectrocuteerd zou zijn. maar dat een toeschouwer de lugubere gedachte had voor de grap „brand" te roepen, waardoor in het bioscooptheater een verschrikkelijke paniek ontstond. Uitsluitend hierdoor zijn zoo veel menschen om het le ven gekomen. Meer dan duizend kuikens omgekomen. Gereedschappen en broedmachines vernield Gistermiddag is brand ontstaan in de hokken van het hoenderpark „Betty", eigendom van den heer H. Boon stra aan den Vierhuisterweg onder Leeuwarden. De vrijwillige brandweer verleende assistentie, doch de hulp van de Leeuwarder motorspuit werd ingeroepen. Onderweg verloor deze een band, waardoor een voorbij ganger licht aan het hoofd gewond werd. Door een en ander kwam de spuit te laat bij den brand. Meer dan 1000 kuikens kwamen in de vlammen om. Voorts is een groote hoeveelheid gereedschappen en voer een prooi der vlammen geworden. In het gebouw stonden vier electrische en 1 petroleumbroedmachine, welke tevens verloren zijn gegaan. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Men vermoedt, dat do petroleumbroedmachi ne in vlam is geraakt. Verzekering dekt de schade, die uit den aard der zaak aanzienlijk is. De eerste trawler bemand met werkwilligen naar zee vertrokken. Uit IJ ra u I d e n: Gisteravond is de eerste trawler, bemand met werk willigen vermoedelijk leden van den Christelijken Bond naar zee gegaan, nJ. de ..Knikker Ym. 4." De trawler had hedenmorgen ijs geladen. De opva renden zijn in alle stilte met een auto van de gemeente politie aan boord gebracht. Vóór het vertrek was de geheele Trawlerkade afgezet, zoodat de posters der IJmuider Federatie geen gelegenheid kregen, zich met de opvarenden in verbinding te stellen. Thans liggen nog twee gebunkerde trawlers gereed om naar zee te vertrekken. Deze moeten echter nog van ijs worden voorzien. Een 64-jarige overleden. Bij een brand te Sheffield in Engeland, is een man van 64 jaar uit een raam van de derde verdieping ge sprongen en bij het neerkomen zoo ernstig gewond, dat hij der.zelfden avond in het ziekenhuis is gestorven. Als hij nog twee minuten gewacht had, zou hij bijna zeker gered zijn. Toeschouwers hadden hem ook toegeroepen, dat hij wachten moest, maar de hitte van het vuur en de rook benauwden den man zoo. dat hij onder den uitroep: „Ik verbrand" uit het raam sprong. Vijf andere bewoners van het huis zagen zich even eens door de vlammen hun weg afgesneden. Een hunner was op het dak geklommen, waar hij in een gevaarlijke positie boven de vlammen hing tot de brandweer hem redde. Twee anderen sprongen uit een raam en wer den door de menigte opgevangen, de twee overigen wer den door de brandweer gered. Talrijke slachtoffers. Uit New York, 15 Maart: In de Canadeesche lu cifersfabriek in Huil bij Ottawa is een ontploffing ontstaan. Vijf arbeidsters werden gedood, 21 werden deels zwaar gewond. Twee personen worden vermist. De winkeliers moeten steeds meer rnlmte in hnn winkel vrij maken voor ,^^3". Steeds meer menschen maken zich los nlt de sleur om bnitenlandsche waschmidde* ion te koopen. Steeds meer menschen komen tot de over tuiging, dat „1. 2. 3" Neêrland's zelfwerkend waschmiddel glansrijk de vergelijking met de duurdere producten nlt het buitenland kan doorstaan. En het prijsverschil 5 cent op elk pak is toch belangrijk. Gebruikt U al „1. 2. 3"? Zoo niet, probeert het dan direct. U zult er bij blijven. Zooals U weet kost „1. 2. 3" slechts 17% cent per pak. Uit de OMGEVING OUDE NIE DORP In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. de Boer is tot lid der St. Ambrosiusvereeni- ging te 't Veld aangewezen de heer E. C. van Oorschot aldaar. Maandag 13 dezer hield de R.K. Middenstandsver- eenlging, afd. 't Veld een propagandavergadering ten huize van den heer G. Ligthart te Zijdewind. De voor zitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze De notulen werden hierna door den secretaris voor gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Hierna werd het woord verleend aan den heer J. G. te Riele, candidaat- deurwaarder, die verbonden is aan het „Eigen Incasso- en Informatiebureau" tot het houden van een lezing over „de Faillissementswet". Dat er werkelijk behoef te bestond aan voorlichting op dit gebied, bleek bij de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan na de lezing gretig gebruik werd gemaakt Onder dankzegging aan den spreker werd hierna deze leerzame vergadering, nadat nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard waren gevolgd op de gebrui kelijke wijze gesloten. NIEUWE N I E DOK P De afd. van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikke ling hield Dinsdag bij den heer Kossen de 4e bijeen* komst in dit seizoen, waarbij een lezing werd gehou den door den heer C. ten Bruggencate over een reisje door Noord-Sumatra, Atjeh, Gajoe en Bahtakland, met lichtbeelden. De heer Ten Bruggencate heeft zijn hoorders eenige zeer aangename prettige uren ver schaft. Wat we kregen te zien en te hooren over Indië was allemaal buitengewoon interessant, vooral wanneer dat wordt vertelt door iemand die vertellen; kan en dat kon de heer Ten Bruggencate uitstekend. De aanwezigen hebben volop genoten van de lezing over dit wonderbare land. De lichtbeelden waren zeer duidelijk. Een uitstekend geslaagde avond en de spr. heeft da belofte gedaan zoo mogelijk ons nog eens op een voordracht over Indië te vergasten. WARMENHUIZEN Woensdagavond had in de zaal van den beer Slikken ten overstaan van den waarn. Notaris J. de Groot te Zuidscharwoude, een openbare verkooping plaats van. drie perceelen bouwland, genaamd „Fokkeven", behoo- rende tot de nalatenschap van wijlen den heer Ger- ment Hart te Oudkarspel en in huur bij mej. Wed. K. Schipper, alhier. Perceel 1, groot 15 snees, kooper P. Beers van Noordscharwoude, f 18 per snees; perceel 2, groot 14 snees, kooper dezelfde, f 20 per snees; perceel 3, groot 19 snees, kooper dezelfde, f 20 per snees. Dat de prijzen van het bouwland sterk zijn ge daald, bewijst wel het feit, dat hetzelfde bouwland ia het jaar 1911 heeft gekost f 110 per snees. De bruggenbouw te Kolliorn in verband met de Westfriesche Kanaalplannen-

Schager Courant | 1933 | | pagina 1