Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Raad Winkel. Donderdag 16 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9246 MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 7 Maart. Egmondaan Zee. HIJ ZOCHT HET HOOGER OP! De heer Engel P., 'n Egmonder, in de strooperswereld. en op het kantongerecht geen onbekende, was op 14 Augustus door den kantonrechter veroordeeld wegens het loopen in de duinen te Castricum, waarheen hij in den vroegen morgen, voorzien van speurhonden en delf- materiaal, op de konijnenvangst was getrokken. De ver oordeelde strooper nam geen genoegen met dit vonnis en kwam in appel, dat echter niet ontvankelijk bleek te zijn. want de arme Engel had in cassatie moeten gaan. Het is wel noodig dat een werkelooze vlsscher zich tracht te bekwamen als rechtsgeleerde. Hij zit dan direct dik in de klanten, en beste klanten! Sijbekarspel. DE SLORDIGE AUTOMOBILIST. MAAR SUCCES VOLLE APPELLANT. De niet aanwezige heer Jan V. had op 26 September 1932, des nachts omtrent 3 uur. ter gelegenheid van de kermis te Sijbekarspel. blijk gegeven van zijn kunst in de autobesturing, die geen hoog denkbeeld gaven van zijn bekwaamheid. Hij reed namelijk tegen den persoon van zekeren heer J. F. Glas aan. die zich juist onledig hield met het consumeeren van een vette Holandsche nieuwe of 'n minder vette banaan, en door het vehi- culum van Jan V. zoodanig werd aangereden, dat hij met zijn rijwiel, dat hij als een trouwen hond zorgvuldig meevoerde, omver tuimelde en schade aan de flets be kwam. Nadat de kantonrechter van Medemblik deze zaak aanvankelijk had afgehandeld en de verdachte werd veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen, kreeg de Meer voudige Kamer dit nieuwe snufje ook nog eens te ver werken. De voornaamste acteur ln dit nachtelijk lande lijk spel van de kermis had echter zoo gezegd, geen tee- ken van leven gegeven, zoodat men het appèl buiten zijn tegenwoordigheid moest behandelen. De zaak had echter zoo ongeveer haar beslag gekregen toen kwam de kap per Jan V. nog uit Hoorn aansukkelen. Alles werd nu weer dunnetjes overgedaan en zelfs nog een getuige a decharge gehoord. Het was voor ons een groote strop en alle illusies om trent een warm bakkie ..Troost" werden den kop inge slagen. De appellant gaf zorgvuldig de schuld van het gebeurde aan den haringminnaar, die volgens de insu- niatie van den heer V. geen afschuw heeft van een ste vig biertje en borreltje. De 21-jarige getuige a decharge Gerardus Frederik Rühi. kon met de hand op het hart verklaren, dat de aangeredene zelf de schuldige was. Hij stond zoowat midden op den rijweg en was kennelijk dronken, voila tout! Glas protesteerde: hij was absoluut niet dronken. Hij had niet meer dan 5 potjes bier ach ter zijn kiezen gewerkt! Potz tausend! zei de officier verschrikt. Vijf potjes bier! De samenstelling van de dagvaarding bracht den of ficier nu juist niet in verrukking en werden daarop de noodige aanmerkingen gemaakt. In twijfel geraakt, was onthouding geboden. In abstine pro reo, derhalve vor derde de officier vrijspraak. Ca 11 a n t s o o g. EEN ONVOLDANE JUSTITIABELE OVER DE RECHTSPRAAK VAN DEN SCHAGER KANTONRECHTER. Een automobflist uit Velzen, de 26-jarige chauffeur Willem van V.. was veroordeeld tot f 10 boete of 10 da gen. omdat hij op 12 September te Callantsoog op den Kruising van den Rijks- en Nieuwenweg een melkauto. die hij aan de rechterhand had. geen voorrang had ver leend. waardoor een aanrijding plaats greep met dien melkwagen en de luxe auto door appellant bestuurd. Laatstgemelde noemde het een ongelukkige samenloop van omstandigheden, doch die opvatting vond geen vol doende grond en werd dus door den officier niet ge deeld. zoodat bevestiging van het gewezen vonnis werd gerequireerd. Niemand kon trouwens doorgronden de oorzaak, waarom appellent feitelijk in hooger beroep was gekomen. Alkmaar. DE PROPAGANDIST VOOR DE POëTISCHE VOLKSONTWIKKELING. De tot landkrab gedegradeerde zeeman Arnoldus An- thonius Balk. had zich noodgedwongen een nieuw be staansmiddel trachten te verschaffen door de versprei ding van Lyrische poëzie tegen vergoeding van een klein douceurtje en op 29 Nov. 1932 ook de bewoners der St. Antonlusstraat te Alkmaar geestelijk verfrischt door de aanbieding van een aandoenlijk lied op aange name wijs. getiteld: vergeet mij niet! Alvorens echter de heer Arnoldus B. nog de occasie kreeg, om de St. Anthoniusstraters verder te bewerken in verband met het te verwachten honorarium, werd het onschuldig be drijf van den dichter-propagandlst ruw gestoord door een prozaïsch politieagent, die zonder eenige gevoelpns- kwelling den ijverigen heer B.. om het nu maar plat te zeggen, op de bon slingerde en zijn voorraad litteraire „vergeet mij nietjes" in beslag nam. Op 9 Dec. verscheen alsnu de poëet voor den Alkmaarschen kantonrechter, die hem. vermoedelijk geroerd door zijn treffend betoog, waarin hij de eerlijkheid van zijn broodwinning in een voordeelig licht stelde, en deed uitschijnen, dat men met jatte in de lik kwam en hij, indien hij van ieder burger 'n heitje kreeg, weldra tot kapitalist zou zijn bevorderd, veroordeelde tot f 2 boete of 2 dagen en last gaf. zijn liederenschat weer terug te geven. Het scheen echter dat de heer B. dit vonnis niet naar waarde schatte, althans kwam hij ln hooger beroep, he den behandeld. Vermoedelijk echter had de appellant andere besognes, aangezien hij niet was verschenen. Be vestiging van het vonnis werd gerequireerd. zoodat de actie van den heer B. vermoedelijk weinig effect zal eorteeren. U i t g e e st. EEN KIPPENVERZAMELAAR MET ECONOMISCHE BEGINSELEN. De 44-jarige heer Corn. K.. geboren in het door het geheele vaderland overbekende Ruephen. wonende te Uitgeest, aan de Kleis. en thans in pension in villa Hoe- vervaartzicht, stond heden terecht ter zake een tegen hem gerezen ernstige verdenking in den nacht van 19 op 20 December te hebben gestolen ten nadeele van den heer C. Bakker, alsmede 2 kippen, eigendom van den heer C. Glijnis op Assum. De heer Tilstra, rijksveld wachter te Uitgeest, had in den morgen genoemden heer Corn. K. gezien, gezeten op een rijwiel, waarop een mand waarin kippen zaten, en herinnerde zich deze omstan digheid. toen hij van gemelden diefstal aangifte kreeg. Op 31 Dec. had Tilstra gezegden Corn. K. aangetroffen op de Alkmaarsche kippenmarkt, juist op het moment, dat hij een toom kippen had verkocht De heer Corn. K. in zijn exotisch uiterlijk een wandelende reclame van het beroemde Ruephen, was zoo vrij pertinent te ont kennen en te insinueeren dat het doorgestoken kaart was om hem er tusschen te krijgen. Hij bezegelde zijn verklaring met een plechtig: Zoo waar as t'er een God in den Hemel is! De Rijksveldwachter had voorts op 27 December den verdachte opgemerkt met een mand op de fiets, welke mand ledig was. In dit geval deelde de heer de C. mede. toen eenige kippen op de Purmerender markt te hebben gekocht; ook had hij *n „ongt" gekocht voor 15 gulden, dit alles ian Seld, dat hij te Schermerhorn met grondwerk had verdiend. Zoo had de verdachte voor eiken spijker een prima gat. Do 40-jarige veehouder Cornelis Bakker, wonende aan den Nieuwen weg te Limmen had op 20 December 5 witte kippen en haan gemist, welk pluimvee vermoede lijk in dien nacht uit het hok waren gestolen. De 39-jarige collega van Bakker, Cornelis Glijnis, wonende te Assum. gemeente Uitgeest, vermiste begin Januari 2 Rhode Islanders, groote kippen met rood achtig gekleurde veeren. De veldwachter had deze kip pen niet getoond, omdat Glijnis beslist beweerde, die kippen toch niet te kunnen herkennen. Get. Glijnis wist ook niet, of de kippen kalkpooten hadden. Mej. J. W. Broekhuijzen. van beroep huishoudster, en voorheen in dienst van verdachte, ontkende te weten of haar voormalige chef een kippendief was. welke ver klaring in strijd was met haar verklaring voor den Rechten-Commissaris. Jui3t zij had de zaak aan 't rol len gebracht en dus achtte de president het meer ratio neel, dat zij buiten tegenwoordigheid van verdachte werd gehoor*'. Zij werd door verdachte onaangenaam behandeld en had toen brieven geschreven, waarin verdachte werd beticht. Deze getuige beweerde nu den brief te hebben ge schreven onder instigatie van haar voormaligen man, met wlen zij nu weer samenleeft. Zij erkende nu, dat verdachte op 27 December was uitgegaan met een ledigen mand. Zij list uitschijnen, dat zij een verklaring had afgelegd onder pressie van den rechter-commlssaris, wat de president ernstig be twijfelde. Mej. Broekhuizen zou ook gezegd hebben: ik moet geld hebben en toen had verdachte geantwoord: Ik zal zorgen, dat er kippen komen, maar dat was. vermeende zij, bij een vroegere gelegenheid. Op Oude- jaaravond had zij wel in de keuken een zak gezien, waarin zich kippen bevonden. Voorts erkende de getuige, dat verdachte haar wel eens had gedreigd en geslagen. Ook dat zij op 31 De cember de politie had gewaarschuwd en wel den rijks veldwachter Tilstra en verdachte eveneens wel eens had gezegd: Als ik geen geld heb, ga ik kippen gappen! Aan getuige werd getoond een volgekrabbelden. lang- werpigen brief, die zij aan de politie had geschreven, en welk geschrift zich in het dossier bevond. Daarin had zij beweerd, dat ze ontzettend bang was voor Ver dachte en zij weg wilde. Vervolgens deelde zij mede. dat verdachte er op uit was om kippen te slelen. Ook gaf zij aanwijzingen en waarschuwde den veldwachter, dat verdachte een mes by zich had. Getuige had later aan den verdachte een brief ge schreven, die heel wat aangenamer klonk en waarin zij het betreurde, verdachte niets te kunnen toestoppen. Deze brief ademde een geest van vertrouwelijkheid, die wees op een meer intieme verhouding. De verdachte heer C., die eenlgen tijd was gesepa- teerd in de corridor, werd nu weer binnengeleid, waar op de president hem mededeelde de belangrijkste din gen die getuige mej. Broekhuizen over hem had ver- Vergadering van den Raad op Woensdag 15 Maart 1933, des middags half twee. Voorzitter de heer J. 'Koster, burgemeester; secreta ris de heer A. de Ridder. Afwezig is de heer Brugman ihet kennisgeving van verhindering, wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering. De notulen van de vergadering van 31 Januari 1933 worden goedgekeurd. Mededeel ingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: Van Ged. Staten kwam namens den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht in, dat tegen de voor gestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor het U.L.O. ernstige bezwaren bestaan, aangezien het tarief in verhouding tot het tarief van het L.O. te hoo& is. B. en W. overwegen een nadere regeling. Bij Koninklijk Besluit van 13 Januari 1933 is de ge meente in zijn beroep tegen het besluit van Ged. Stoten dezer Provincie vna 17 Augustus 1932, niet ontvanke lijk verklaard. Het betreft hier de bijdrage in de kosten van ver voer van kinderen van den heer Ferwerda naar Scha- gen. De heer Van Wijk zegt dat het hier dus betreft twee puntjes, waarvan de raad bij het eene een zeker per centage moet laten vallen en de gemeente in het an dere geval verplicht wordt zich een uitgaaf te getroos ten. En dat wordt ons in Den Haag gedicteerd. Hoe denkt de Voorzitter over de tarieven voor het U.L.O.- onderwys, of zullen we in onze eigen huishouding niets meer te zeggen hebben? Een en ander valt bij spreker niet erg in don smaak. De Voorzitter zegt dat zooals B. en W. mededeelen, B. en W. een nadere regeling overwegen en daar kan spr. niet op vooruitloopen. In ieder geval was er in het begin van de regeling een foutje. Wat de bijdrage in de vervoerkosten betreft, deze zaak is voor den Raad van State voor de gemeente verdedigd door den Secretaris in het bijzijn van den heer Brugman, doch er is af wijzend op beschikt geworden. De heer Van Wijk zegt dat het jammer is, dat alle moeite die B. en W. zich voor deze zaak hebben ge troost, niet beter beloond is geworden, maar dat is onze schuld niet. We moeten ons bij die inzichten neer leggen. Maar t.a.v. het andere punt merkt spr. op. dat we straks nog een paar gevallen krijgen, waarmede men zich in Den Haag niet kan vereenigen. Vroeger kreeg de gemeente ook wel eens een vingerwijzing, maar tegenwoordig is het keer op keer. Het begint a la Hitier te worden. De Voorzitter zegt dat er niets anders aan te doen zal zijn, dan zich te richten naar de eischen die van hoogerhand worden gesteld, al zullen wij niet nalaten onze eigen meening in de regeling vast te leggen. Spr. merkt op, dat in de Schager Courant de nieuwe autobusdiensten hebben gestaan en daaruit is spr. ge bleken, dat de leerlingen die naar Schagen vervoerd moeten worden, zeer goed van deze diensten gebruik kunnen maken. Getracht zal dus worden, goedkeuring te verkrijgen op een regeling, waarbij deze goedkoopere wijze van vervoer kan plaats vinden. De heer Van Wijk geeft in overweging, zich daartoe dan met de betrokken personen te verstaan. De heer Van Zoonen zegt dat de wet voorschrijft dat de gemeente het goedkoopste vervoer mag kiezen. De heer Dekker vraagt of die geheele schoolgeldrege- ling niet uit den weg kan. Spr. komt tot die vraag om dat een heele groep van betaling wordt vrijgesteld en daaronder komt men personen tegen die met een luxen wagen rijden. De Voorzitter zegt dat de schoolgeldregeling gebaseerd dient te zijn op de inkomstenbelasting. De heer Van Zoonen acht het wel gewenscht dat el ders geinformeerd wordt naar de echooldgeldregellng voor L. O. en voor U.L.O. en de verhouding daarvan. De Secretaris merkt op dat hij het niet eens in niet de opmerking dat de verhoudin» tusschen het school- teld, waarop de verdachte bruusk te kennen gaf, dat letuiee stond te liegen. Het onderhoud tusschen het paartje nam zoo lang zamerhand het karakter aan van het bekende spreek woord: Als de kok met de keukenmeid kijft, dan weet ie waar de boter blyft. De scène werd door den pre sident beëindigd en het woord verleend aan den Offi cier, die nog eens in de puntjes het gebeurde memo reerde om na deduceeren en combineeren, tot de over tuiging te komen, dat de omstandigheden klopten als »en bus waarbij nog kwam de reputatie, die verdachte genoot als kippendief. De Officier, ten slotte de ten lastelegging wettig en overtuigend bewezen achtende, requireerde 10 maanden gevangenisstraf. Mr. A. Prins, verdediger van verdachte, was er als de „kippetjes" bij om de argumenten van de Officier te ontzenuwen en zoo veel mogelijk de zwakheid aan te toonen. waar het betrof den diefstal bij den heer Glij nis. Wat het overige betrof refereerde pleiter zich aan het oordeel der Rechtbank. Pleiter wees er voorts op, dat verdachte geen justi tieel verleden had en drong aan op een reclasseerlngs- onderzoek. wat pleiter achtte in bet belang van zijn cliënt. Eindelijk gaf pleiter het verlangen te kennen, dat de tyd in voorarrest doorgebracht, van den duur der op te leggen straf zou worden afgetrokken. Schagerbru g-A 1 k m a a r. EEN GOED GESPEKTE PORTEMONNAIE GEANNEXEERD. Terwyl het Justitiepaleis daverde van het lawaai dat Cornelis K. maakte tegen zijn voormalige huishoud ster, werd een zaak behandeld tegen don gedetineerden heer Jan N., 'n 39-jarig ingezetene uit Schagerbrug, gem. Zijpe, die terecht stond ter zake diefstal van een portemonnaie, inhoudende f 13.57%, welk feit was ge pleegd op 6 Februari in de rijwielzaak van den heer H. Peereboom te Alkmaar. De verdachte bevond zich ln den winkel met zekeren C. Kuiper en toen de doch ter mej. G. Peereboom zich een oogenbllk uit den win kel had verwijderd en bij haar terugkomst de porte monnaie met Inhoud spoorloos was verdwenen, viel de verdenking op deze heeren, werd een rechercheur van politie gerequireerd en onder meer gefouilleerd de ver dachte. die een bedrag, gelijk aan het vermiste in zijn bezit bleek te hebben. Van de portemonnaie werd geen spoor ontdekt De heer Jan N. werd echter voorzich tigheidshalve ingerekend en in verzekerde bewaring gesteld. De verdachte ontkende heden den diefstal. Het bij hem gevonden geld was zijn eigendom. De heeren wa ren dien dag op weg naar Enschedé per rijwiel en ver- voegden zich bij den heer Peereboom, nadat het rijwiel van Kuiper in 't ongereede was peraakt, ter reparatie. De getuige Corn. Kuiper, mede uit Schagerbrug af komstig. beweerde heden, van den diefstal niets te hebben bemerkt. Hij zelf was in ieder geval de dader niet. Elsch, na uitvoerige toelichting, 5 maanden gevan genisstraf. Verdediger, mr. Thomas uit Hoorn, was in de con tramine en concludeerde vrijspraak en invrijheidsstel- ling. Verdachte kan In de Zijpe aan 't werk worden gesteld. Invrijheidstelling werd echter niet verleend. geld L. O. en idem U.L.O. verloren is gegaan, want de wet bepaalt dat zoo mogelijk verhouding tusschen belde regelingen dient te bestaan. Voor gemeenten als Hoorn. Alkmaar en Den Helder is een dergelijke ver houding mogelijk, maar voor Winkel, dat de mee3le klanten van buiten ontvangt, ontbreekt de mogelijkheid voor eenig verband. B. en W. zullen deze zaak dus ernstig moeten bekijken en eerst laten uitkomen dat onze gemeente aan een verhouding niet heeft. De Voorzitter zegt dat in de volgende vergadering B. en W. hun Idee aaii den raad zullen voorleggen. Door het Prov. Bestuur is goedgekeurd het besluit van den raad tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst t.a.v. een ltasgeldleening. Ingekomen stukken. Ingekomen is een mededeeling van Ged. Staten dezer Provincie, waarbij wordt toegestaan een crediet van f 250 te verleenen voor de verstrekking van kunstmest. Van Ged. Staten I3 voorts ingekomen de goedkeuring van de gemeentebegrooting 1930. Deze stukken worden voor kennisgevin gaangenomen. Verslagen. Ingekomen zijn de verslagen over 1932 van: de Wijkverpleging, de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier, de vergadering van den Vleeschkeuringsdlenst van 21 Januari 1933. De loon en en voorwaarden in de werkver schaffing. Over de arbeiderebemiddeling en steunverleening wordt door B. en W. medegedeeld Ingevolge de beslissing van den Raad van 31 Januari j.1., waarbij niet kon worden geaccepteerd de door den Minister van Binnenlandsche Zaken gestelde loonen en voorwaarden voor het uitvoeren va een werkverschaf fingsplan met den Oosterpolder, is door genoemden Minister bericht, dat als gevolg daarvan na 11 Februari 1933 geen Rijkssubsidie in de steunregeling kan wor den verleend. Inmiddels Is de steunverleening op dezelfde wijze voortgezet en heeft thans bedragen over 1932 f 1704.67% en over 1933 f 1415.96 terwijl de begrooting 1933 nog niet is goedgekeurd. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat de Raad zich ten deze uitspreekt of voort zetting al of niet zal plaats hebben. Inmiddels is door den Minister van Binnenlandsche Zaken het Rijkbssubsldie inde steunverleening van 6 No vember tot er met 31 December 1932 bepaald op 40 pet. Blijkens mededeeling van den Minister van Binnen landsche Zaken zal steunverleening vanaf 27 Febr. '33 stopgezet kunnen worden, aangezien er bij de werk verschaffing in de Wieringermeer nog een groot aantal werkloozen geplaatst kunnen worden. Direct daarna is bij de Rijksinspectie der werkverschaffing geïnformeerd welke stappen daarvoor waren te doen, doch tot nu toe is dit verzoek onbeantwoord gebleven. Een zoodanige v/erkvcrschaffing v;ll nog niet zeggen, dat dit gaat zon der uitgaven voor de gemeente. De gemeente zal daar in een zeker percentage hebben bij te dragen, benevens de zorg voor het vervoer der arbeiders naar het werk. Werk b\j de Boerensluis. Inmiddels is nog aanhangig een belangrijk werk hij den Boerensluis aan den Westfrieschendyk uit te voe den door het Hoogheemraadschap. Het Hoogheemraad schap is bereid met dit werk thans reeds een aanvang te maken, wanneer de gemeente bereid is bij te dragen in de meerkosten als gevolg der vervroegde uitvoering. Een soortgelijk werk doet zich ook voor in de ge meente Nieuwe Nledorp en daar heeft de Minister ver klaard geen bezwaar te hebben tegen eene gemeentelij ke bijdrage in de kosten van uitvoering, het mag dus worden verwacht dat ook ovord eze gemeente geen be zwaar zal bestaan. De bijdrage wordt gesteld op 25 pet. der loonen, waarvoor du3 werkloozen uit deze gemeente te werk zullen worden gesteld. B. en W. stellen voor 25 pet. in de loonen bij te dra gen. doch tevens te trachten van de Provincie een bij drage te verkrijgen in deze werkverruiming. Geknoei met Geneesmiddelen. Groote hoeveelheden geneesmiddelen, waaronder zeer oude verlegen partijen, zijn door firma's in het buitenland opgekocht. Hieronder bevindt zich ook Aspirin. Let dus, in het belang van Uw gezondheid, bij aankoop van „Aspirin-tabletten" onvoorwaardelijk np ontvangst van de buisjesverpakking met den oranjeband! Deze alleen waarborgt een product, het welk aan de hoogste eischen voldoet. Voor verpakkingen zonder oranjeband wordt gee nerlei garantie genomen. De toelichting door den Voorzitter. De Voorzitter deelt mede dat gister een vergadering te Hoorn is gehouden over het te werk stellen van werkloozen in de Wieringermeer en de Inspecteur voor de werkverschaffing, voor onze provincie heeft be loofd. dat als de raad besloot in te gaan op een overeen komst met het Hoogheemraadschap hij deze zaak zoo- veel mogelijk zou bespoedigen en de Minister wel geen bezwaar zou hebben, dat de gemeente op deze wijze uit- keering op de loonen verstrekte. Wat de tewerkstelling in de Wieringermeer betreft, dat werk is in handen van de Ned. Heide Maatschappij, de gemeente zal behalve het gedeelte van de arbeids- loonen het gedeelte dat overblijft, wanneer het Rijk zijn bijdrage heeft verleend nog hebben tc betalen de rentezegels en de vervoerkosten van de arbeiders, welke kosten in dit geval wel niet hoog zullen worden, omdat het hier werk betreft bij Aartswoud. Waarschijnlijk zul len de kosten nog iets meer bedragen dan thans d« gemeente uitgeeft aan de steunregeling. Wat het werk' aan de Boerensluis betreft, met dit werk wordt een verkeersverbetering in de gemeente zelf verkregen, het werk in de Wieringermeer is geheel ten bate van het rijk. De voorwaarden voor 't werk in de Wieringermeer zijn vrijwel gelijk aan de voorwaarden die voor het werk van den Oosterpolder werden ge steld. zoodat de tewerkstelling ook hier niet beteekent dat a'Ie werkloozen te werk zullen worden gesteld. Maar van welken kant ook bekeken, beide werken bieden een belangrijk werkobject en het grootste gedeelte van de menschen zullen aan het werk gezet kunnen worden Spr. wil echter niet verhelen dat in de Wieringermeer de werktijd geregeld is als volgt: van 7.15 uur tot 12.30 uur en van 1 uur tot 4.30 uur. dat de loonbasis is 25 cent. dat misschien iets meer loon zal zijn te bereiken, maar dat het heele werk den naam draagt van accoordwerk, d.w.z. dat de betrokken arbeider behoort uit te voeren, wat bij accoord zal zijn te bereiken en dan het volle loon ontvangt. Zijn er arbeiders die in dat werk niet zoo sterk zijn. dan zullen zij zeker niet komen tot een loon van 25—27 cent per uur. Huurtoeslag zal niet door het riik worden gegeven. De heer Kamp ziet in het werk aan de Boerensluis een goede werkverruiming en waar het werk waarschijn lijk 5 weken zal duren, zal spr. zijn stem geven aan het voorstel om voor dit werk 25 pet. in de arbeidsloonen bij te dragen. Wat de tewerkstelling ln de Wieringer meer betreft, spr. wijst op het bedrag van f 1415 dat reeds voor dit jaar is uitgegeven, en ziet aankomen dat de gemeente die zich toch steeds heeft willen redden, zal moeten onderwerpen aan de voorwaarden door de regering gestéld. De finantieele toestand van de ge meente toch Iaat niet toe, en het zou onverantwoord zijn als we doorgingen op eigen wieken. De heer Dekker voelt dat er iets gedaan moet worden om de menschen te helpen, maar om bij te dragen in de kosten voor werken, die geheel ten bate van het rijk zullen zijn, daar gevoelt spr. weinig voor. Veel be ter lijkt spr. daarom het werk aan de Boerensluis. Het voorstel vermeldt echter méér kosten en bijdrage in de arbeldsloonen ad 25 pet.. De Voorzitter licht toe. dat die meerkosten geschat worden op 25 pet., en dat percentage zou de gemeente dan bijdragen. De heer Van Wijk informeert ook naar die meerkos ten. waarop de Voorzitter mededeelt, dat die meerkos ten ontstaan doordat zooveel mogelijk in handenkracht het werk zal worden uitgevoerd. Bovendien wordt in het werk opgenomen een gedeelte weg. dat feitelijk ln on derhoud is bij de gemeente, nJ. de kluft van Lutjewinkel, rechtsaf naar Winkel en ook de kluft naar den rein! glngsdienst. De opzet is beide stukken onder het be heer van het Hoogheemraadschap te brengen. De ontevredenheid over de houding die in Den Haag is aangenomen. De heer Van Wijk wijst er dan op, dat na het besluit dat de raad 31 Januari 1.1. nam. het rijk onmiddellijk de steunverleening heeft stopgezet. Achteraf is echter wel gebleken dat zooals het werk nu is uitgevoerd, het veel goedkooper is geworden en meer tot tevredenheid van de betrokken arbeiders. Het is geworden ln het voor deel van de gemeente, van den polder, van de arbeiders en ook van het rijk. En toch heeft men in Den Haag de brutaliteit om te zeggen: ..dan krijg je geen steun." B. en W.. zegt spr.. hebben in deze ten zeerste hun plicht gedaan, maar toch zou spr. gaarne zien dat ze een conferentie aanvroegen met den directeur-generaal, om dien duidelijk te maken, dat men geen recht had de 40 pet. bijdrage in te houden. De Voorzitter: Dat hebben we al bericht. De heer Van Wijk wil dat desnoods in een persoonlijk bezoek duidelijk maken, want als de gemeenten op een dergelijke manier geringeloord worden, zal geen ge meente het meer kunnen bolwerken. De heer Van Zoonen: Laten ze dan een regeeringscom- missaris sturen! De heer Van Wijk wijst er dan verder op dat de ge meente mag betalen en het rijk de Wieringermeer voor een koopje in cltuur brengt. Toch zullen we de tewerk stelling in de Wieringermeer noodig hebben, want met het werk aan de Boerensluis alleen zijn we niet gehol pen. Wat echter de tewerkstelling door het rijk betreft, het is een heele scharrelpolltiek. Voor Hoorn wordt het loon op 3537 cent gesteld; voor Hoogwoud 20 cent en dat terwijl de menschen naast elkaar staan te werken. Dat is een grove onbillijkheid. In de Zaanstreek is het loon 3843 cent Laten de gemeentebesturen trachten in de loonregeling meer gelijkheid te krijgen en dan in de goede beteekenis. Den heer De Pré heeft het ook gefrappeerd dat de regeering na het besluit van 31 Januari de steunverlee ning heeft stopgezet. De raad wilde de menschen niet voor een hongerloon in de Oostersloot trappen, en nu zou spr. door die tewerkstelling jn de Wieringermeer ook maar een streep willen trekken. Spr. Is dan ook voor het voorstel om 25 pet. in de arbeldsloonen bij te dra gen voor het werk aan de Boerensluis, en vraagt of er nu ln deze gemeente niet meer werk uitgevoerd kan worden, in plaats van subsidie hiervoor en subsidie daarvoor te geven. Spr. noemt bijv. de stichting van 'n woonwagenkamp. Als daarvoor aan den Lutjewinkelder- weg een stukje grond werd aangekocht, moest daar omheen een sloot worden gegraven. De gelden moet de gemeente nu toch ook uitgeven en dan is het beter wer ken in de gemeente te doen uitvoeren. Als we zoeken is er wel werk te vinden. Het sportterrein. De heer Van Zoonen onderschrijft dat er In het laatst van 1932 en in het begin van 1933 reeds belangrijke be dragen zijn uitbetaald, en spr. betreurt daarom dan ook dat de meerderheid van den raad niet is ingegaan op het voorstel tot het bouwen van woningen en het stich ten van een sportterrein. Als As meerderheid van den raad op dat idee was ingegaan zou do gemeente dia bedragen aan steunverleening rl?t uitbetaald behoeven ts hebben en was er productief werk gedaan. Spr. vraagt of de raad nu nog niet op dat idee zou willen ingaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5