De regeering wil ons laten buigen, de gemeente moet betalen voor werk ten behoeve van het rijk, alleen zal het rijk waarschijnlijk 40 pet. bijdragen. Spr. wijst er op dat thans de koopprijs voor een perceel grond voor sportterrein niet zoo hoog is als voorheen. Dan zou de gemeente wat voor het geld hebben en het nageslacht misschien zeggen dat we dat nog niet zoo slecht hebben afgeschoten. Spr. zou willen dat B. en W. alsnog op dracht kregen een dergelijk plan voor te bereiden. De Voorzitter deelt de meening van den heer Van Zoo- nen volkomen en zegt dat het maken van een woonwa genkamp al ter sprake is gekomen en getracht zal wor den met een voorstel in den raad te komen. Het stich ten van een sportterrein lacht spr. buitengewoon toe. Betaling en opbouw van een sportterrein zou in geheel andere lijn gaan, n.1. gevonden worden uit een geldlee- ning en dus over een reeks van jaren verdeeld, en dus niet zoo zwaar drukken als de werkverschaffing. De gemeente zou zelf een werkobject hebben. Toch kunnen we niet afstappen van de gelegenheid om werkloozen te plaatsen in de Wieringermeer en spr. wijst hier op de toezegging, dat als menschen aan die werkverschaffing voor andere werken onttrokken wor den, zij na voltooiing van die werken, weer in de Wie ringermeer geplaatst kunnen worden. Een goede aanvul ling dus. het restant werkloozen zou naar de Wieringer meer kunnen, en spr. wijst op de groote beteekenis dat de menschen dan tenmiste werken, steunverleening werkt zoo demoraliseerend. De heer Dekker zegt dat wij wel zeer onsympathiek moeten staan tegenover de werkverschaffing in de Wie ringermeer. Als de menschen nu nog een behoorlijk loon verdienden, maar misschien kunnen ze niet eens de 25 cent halen, en daarvoor moet de gemeente dan nog een offer brengen. Spr. kan er echter mee accoord gaan dat de Voorzitter de Wieringermeer als aanknoopings- punt wil houden. Wat een sportterrein betreft, spr. wijst er op dat men als werkobject daarover niet te optimis tisch moet oordeelen, want de arbeiders zullen daar geen maanden mee bezig zijn. De Voorzitter wijst er op dat als er gedurende 4 weken 15 menschen aan werken. 60 menschen een fatsoenlijk loon krijgen, en de gemeente een bezit heeft, terwijl in het andere geval de gemeente niets krijgt. De heer Van Zoonen merkt op dat voor dit werk subsidie aan de provincie zou kunnen worden gevraagd en spr. heeft eens gehoord dat elders voor het maken van een sportterrein f 2800 was verloond. Er is dralnee- ren, vlakken, beplanten enz. De Voorzitter wil nu allereerst in stemming brengen het voorstel om met het Hoogheemraadschap een over eenkomst aan te gaan voor het werk aan de Boerensluis. waarbij de gemeente 25 pet van de arbeidsloonen bij draagt, dit aan den Minister te vragen en dan aan de provincie om een bijdrage. De heer Kamp is bang dat de provincie geen bijdra ge zal verleenen. De gemeente Winkel staat niet zoo gunstig aangeschreven, de gemeente Winkel staat op 't standpunt „we zullen ons zelf wel redden, we volgen onzen eigen weg" en dan zeggen ze van bovenaf, dat we ons dan financieel ook maar moeten redden. De Voorzitter merkt op dat de Oosterpolder-kwestie het rijk betrof, de provincie staat er buiten. De heer Kamp denkt dat dat hetzelfde is. De heer Van Zoonen toont nog eens aan, dat de ge meente wat den Oosterpolder betrof, niet op de ge stelde voorwaarden kon ingaan, slechts een zeer ge ring aantal personen kon dan te werk worden gesteld en de secretaris-generaal die zich anders niet verwaar digt een stuk te onderteekenen, heeft nu getoond bij zonder weinig begrip van het werk te hebben. Met algemeene stemmen spreekt de raad zich uit voor de voorgestelde bijdrage ten behoeve van het werk aan de Boerensluis. Opnieuw komt nu weer ter sprake de tewerkstelling in de Wieringermeer en de Voorzitter wijst er op dat we willen medewerken het algemeen peil voor de men schen omhoog te houden, de menschen aan het werk te houden en als daarbij het loon niet meer dan 25 cent bedraagt, stuit dat spr. tegen de borst, maar toch moet de tewerkstelling aangegrepen worden. De heer De Veer vraagt hoe het mogelijk is, dat het rijk bij de steunregelingen voor de eene gemeente de bijdrage bepaalt op 40 pet., voor een andere gemeente 50 pet. of hooger. De heer Kamp noemt Nieuwe Niedorp met 65 pet. Opgemerkt wordt dat daarbij invloed zullen doen gelden het aantal werkloozen, de belasting die geheven wordt, enz. De heer Kamp noemt een brief van het departement, waarin te kennen wordt gegeven, dat Winkel eerst in nauw contact dient te komen met het departement en dat schriftelijk dient ter kennis te brengen. De ge meente zou b.v. eerst maar in een andere klas moeten gaan. Spr. herhaalt dat we ons weldra naar de eischen van de regeering zullen hebben te regelen. De heer Van Zoonen zegt dat het mogelijk is, dat veranderen van klasse invloed zal hebben, maar overi gens hebben B. en W. bij tewerkstelling nooit iets ge daan buiten de regeering om en telegrammen zijn wel verzonden om antwoord op gestelde vragen te krijgen. De Secretaris merkt den heer Kamp op, dat wat deze met het nauw contact bedoelt, niet is van algemeenen aard, maar in speciale gevallen, als het rijk subsidie verleent voor werken of voor steunverleening. De Voorzitter zegt dat verder de gemeente elk nieuw geval eerst voor zichzelf heeft te bekijken. Spr. antwoordt den heer Van Wijk dat een conferen tie over de ingetrokken subsidie zal worden gevraagd. De heer Van Wijk wil dat B. en W. ook trachten hooger loon te bedingen en noemt Wieringen, waar het loon ook met 2 centen is verhoogd. De Voorzitter deelt mede, dat een commissie van actie daartoe pogingen aanwendt, maar B. en W. zullen het evengoed ter sprake brengen. De heer De Pre zegt dat als de raad consequent wil blijven bij de menschen, ook niet voor een gulden of 12 per week naar de Wieringermeer moet trappen. Als de menschen nu werkende voort dood moeten, is het maar beter, dat ze niet-werkende voort dood gaan Spr. vraagt zich bovendien af of als de raad de voor waarden aanvaardt, de arbeiders dat ook zullen doen. Spr. hoopt erg dat ze dat niet zullen doen. De Voorzitter: Dat moeten de arbeiders zelf uitmaken* De heer De Prée merkt op dat de menschen al la ger worden gedrukt, totdat ze weldra tot het paupe risme vervallen. De heer Van Wijk is het in vele opzichten eens met den heer De Pré, maar laat de' heer De Pré dan maar aangeven wat er gebeuren moet, als de werkver schaffing in de Wieringermeer niet wordt aanvaard. De heer De Pré zegt dit al te hebben gezegd, het maken van een woonwagenkamp, terwijl de heer Van Zoonen de stichting van een sportterrein heeft genoemd De heer Van Wijk zegt dat die zaken niet direct klaar zijn. De heer De Pré: Dan laten we zoolang de steunre geling duren. Als alle werkgevers in de gemeente mee werkten, en gebruik maakten van de arbeidsbemidde ling, was er geen werkloosheid in onze gemeente. De Voorzitter zou de voorwaarden ook liever beter zien, maar nood breekt wet. De heer Van Zoonen merkt op dat als we in Den Haag iets willen bereiken, dan moeten we beginnen met de regeling te accepteeren. Het voorstel om indien noodig de rijksregeling voor tewerkstelling in de Wieringermeer te aanvaarden, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren De Pré en Dekker. Voorloopig met de steunverleening doorgaan. De Voorzitter zegt dat de werken intusschen nog niet aan den gang zijn en vraagt of zoolang met de steun verleening kan worden doorgegaan. De heer Kamp is in principe tegen de steunverlee ning, maar zal niet op een paar weken vallen.Spr. raad nog eens aan in nauwer contact te geraken met het rijk, teneinde een hoogere uitkeering te krijgen. De Voorzitter zegt dat zeer waarschijnlijk het rijk de steunverleening 15 Maart stopzet. Opnieuw wordt ter sprake gebracht het verschil van rijksbijdrage, terwijl de heer Van Wijk vraagt of onder de steunverleening vallen die met Maart in onze gemeente zijn komen wonen. Opgemerkt wordt dat bijzondere omstandigheden daarvan oorzaak kunnen zijn, dat ook menschen uit Winkel naar elders kunnen vertrekken en dat als de steunverleening wordt stopgezet, de menschen op het Armbestuur zijn aangewezen. Besloten wordt dat met de steunverleening zal worden doorgegaan voorloopig tot 1 April. Ontheffing van schoolgeld. Ingekomen is een verzoek om ontheffing van school geld van Th. de Pree. Jb. Zander. Jb. van Essen, allen op grond van verleende vrijstelling voor het betalen van Rijksinkomsten-belasting. B. en W. stellen voor op deze verzoeken gunstig te beschikken. Aldus wordt besloten. De rente van 6.214 pCt. Door de gemeente Kerkrade wordt in een uitvoerig adres aan den Minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen uiteengezet de onbillijkheid, dat voor school gebouwen, meubelen en terreinen, welke op 1 Januari 1921 bestonden 6.214 pCt. voor gebouwen aan bijzondere schoolbesturen moet worden uitgekeerd. Een schatting naar den tegenwoordigen tijd zou een veel billijker per centage geven. Teneinde aan een zoodanige poging steun te verleenen wordt aan alle gemeentebesturen adhaesie gevraagd. B. en W. stellen voor aan dit verzoek adhaesie te be tuigen. De heer De Veer wijst er op dat vele gemeentebestu ren dergelijke adressen verwijzen naar de Vereeniging van Ned. Gemeenten; het vragen om adhaesiebetuiging daardoor weinig zin heeft en spr. zou daarom ook der gelijke verzoeken maar voor kennisgeving willen aan nemen. De Voorzitter wijst op het belang van deze zaak en merkt op dat als de Vereeniging van Ned. Gemeenten een actie zou willen, zij zich toch ook eerst weer tot de gemeentebesturen zou moeten wenden. Het resultaat van de bespreking is dat besloten wordt adhaesie te betuigen. Leden stembureaus. B. en W. stellen voor tot leden der stembureau* te benoemen: Hoofdstembureau tevens Centraal stembureau: Voor zitter ambshalve de burgemeester. Tot leden de heeren D. Brugman Jbzn., P. van Zoonen. G. Kamp, en P. Dek ker, tot plaatsvervangende leden de heeren L. van Wijk, J. de Veer. en Th. de Pree. UlT de OMGEVING TV 1 N K EL De Floraliacommissie hield haar bijeenkomst ten huize van den heer R. Laan, ten einde haar stand punt voor 1933 te bepalen. Werd in 1932 gemeend dat de tijdsomstandigheden geen festiviteiten zouden toelaten, thans werd beslo ten wel een Floraliadag te organiseeren, teneinde het contact met de Floralialiefhebbers niet te verliezen. Aan de ingezetenen zal derhalve weder gelegenheid worden geboden een 5-tal stekjes te bestellen. Na eenige discussie wordt besloten dit jaar nog eens een proef te nemen met de schoolkinderen der hoogste klassen en kosteloos 3 stekjes t e verstrekken. Beide voorgaande jaren is dit een mislukking gewor den, en hoewel er stemmen opgingen om deze uitga ven te sparen, zal dit de laatste proef zijn. Ten opzichte van de bloemen wordt bepaald: dat in hetzelfde gezin maar één stel mag worden betrokken; dat beroepsbloemisten buiten mededinging blijven en ook deelnemers, waarvan blijkt, dat zij hun stekken hebben laten opkweeken bij een tuinman in kassen, enz. Besloten wordt weder vergunning te vragen voor een te houden loterij. Voorts is uitvoerig besproken de aanvulling van de tentoonstelling en bepaald, dat naast Floralia een huisvlijttentoonstelling zal worden georganiseerd. Ook naar buiten zullen eenige festiviteiten plaats hebben, waarvan nadere plannen zullen worden ont worpen. Het geheel zal zoo mogelijk op 9 en 10 September a.s. plaats hebben. Op 30 en 31 Maart a.s. zal alhier de keuring plaats hebben van dienstplichtigen der lichting 1934, uit deze gemeente en de gemeenten Hoogwoud, Wie- ringen, Opmeer Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Spanbroek. De gemeente Wieringen is thans voor het eerst ge voegd bij Winkel. SINT MAARTEN VALKKOOG. Maandagavond vergaderde de tuinbouwvereeni- ging „St. Maarten", ten huize van den heer Van Schoorl. Aanwezig waren 53 leden. De voorzitter, de heer P. Gootjes, opende met een welkomswoord de vergadering, terwijl hij de hoop uitsprak, dat de volkeren elkaar spoedig leerden be grijpen, opdat de tuinder zijn brood weer zou kun nen verdienen. Hierna volgden de notulen, jaarverslag en rekening en verantwoording. Vermeld zij hiervan dat de ver eeniging telt 147 leden, dat de vereeniging in kas heeft f 46.55^, terwijl nog te vorderen is f 214.17V2- De rekening is nagezien door de heeren P. Smit en W. Kuiper, die verklaarden alles in orde te hebben bevonden. Medegedeeld werd nog, dat er gewonnen was 24 pond Denenzaad a f2.S5 per pond. Nu volgde de vaststelling der salarissen van voor zitter en secretaris; ze bleven f20 en f90. In het bestuur werden herkozen de heeren T. Rens Az., Jb. Mantel en C. Gootjes, terwijl de heer P. Goot jes opnieuw werd gekozen als afgevaardigde in het Marlctbestuur. Hierna was men gekomen aan voorstellen voor de algemeene vergadering. Na uitgebreide discussies werd aangenomen een voorstel van den heer Jn. Paarlberg, om de leden in de Provinciale Commissie te doen verkiezen rechtstreeks door de afdeelingen, ten einde meer invloed in dat tegenwoordig zoo in vloedrijke lichaam te verkrijgen. Verder werd aangenomen een voorstel van den heer J. Boontjes, hetwelk tot doel heeft, de goederen van de bedrijven, die door schuldeischers worden ver kocht, te boycotten op cle veiling. Men meende, dat de tuinders alles moesten doen, om verkoopingen te voorkomen en achtte dat een heel goed wapen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren Kiekens en G. Dekker Jr. en voor het bestuur de heer H. Kuiper, plaatsvervan gers zijn de heeren Jn. Paarlberg, K. Gootjes en Jb. Paarlberg. Bij de nu volgende rondvraag worden inlichtingen gevraagd en verstrekt over de Tuinbouwsteunwet, zoodat sommigen hoorden waarom zij niet voor steun in aanmerking kwamen. Ook werd besloten coöperatief aan te schaffen aardappelkratjes van 35 pnd., betaling vooruit, bij be stelling; zoo ook met sublimaat. Na nog enkele besprekingen over minder belang rijke onderwerpen, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Stembureau I: Voorzitter ambtshalve de burgemees ter. Plaatsvervanger ambtshalve de heer D. Brugman Jbz. Tot leden G. Kamp en P. Dekker; tot plaatsvervan gende leden de heeren P. van Zoonen en Th. de Pree. Stembureau Ü.Tot voorzitter de heer D. Brugman Jbz. Tot plaatsvervangend voorzitter de heer J. de Veer. Tot leden de heeren: J. de Veer en L. van Wijk. Tot plaats vervangende leden de heeren A. de Ridder en C. Faber. De voorgedragenen worden allen benoemd en voor zoover aanwezig nemen ze de benoeming aan. Rondvraag. De heer Kamp zegt gezien te hebben dat de wegen thans weer onder handen zijn genomen. Vooral de bui tenwegen behoefden voorziening, b.v. Langereis en Paadje en spr. vraagt of B. en W. hun aandacht er aan willen schenken, dat het onderhoud geregeld plaats vindt. De Voorzitter zegt dat met de vorst niet aan de we gen kon worden gewerkt. De heer Van Zoonen vraagt nu het oordeel van den raad over opdracht aan B. en W. om voorbereidend werk te maken voor de stichting van een sportterrein. De heeren Van Wijk en Dekker spreken zich uit voor het maken van plannen. De heer Kamp zegt dat we allen in principe wel voor een sportterrein zijn. doch in dezen tijd zullen werkloos heid en armenzorg ontzaglijk veel van de gemeente vra gen en zal de raad daar allereerst zijn aandacht aan moeten schenken. Sport enz. zal in de tweede plaats moeten komen. De heer De Veer zou het ook schriel vinden als in een tijd, waarin zooveel menschen martelen om rond te komen, de gemeente geld zou uitgeven voor een sport terrein. De heer Dekker merkt op dat het efcn werkobject is. al is het dan niet groot, dat licht drukt, dat het later baten zal afwerpen en op grond daarvan zal spr. voor het maken van voorbereidende werkzaamheden stemmen De Voorzitter zegt dat als de moeilijke tijd er dus niet was, de heer De Veer geen bezwaar zou hebben en dus is het aan B. en W. een regeling te zoeken die de heeren past De heer Van Wijk vraagt naar een verzoek van den heer Van Raalte om reductie op huur. De Voorzitter licht toe. dat besloten was dat de reduc tie alle gronden zou betreffen, dat Van Raalte evenwel ten onrechte geen bericht had ontvangen, maar nu wel. De heer Dekker zou willen dat aan het Hoogheem raadschap werd gevraagd langs den omgelegden weg achter de Herv. Kerk nog wat iepenboomen tusschen te plaatsen. De Voorzitter zal dit verzoek overbrengen. Hierna sluiting. LANGEND IJ K ONDANKS MALAISE TOCH EEN OMZET BELASTING. Dat ook de door de regeering voorgestelde invoering van een omzetbelasting niet met onverdeelde sympathie rn tuinders- en handelskringen zou worden ontvangen, is duidelijk voor ieder, die weet, dat tuinbouw en, hoe wel in mindere mate, de handel in noodlijdenden toe stand verkeeren. De eerste wordt door regeeringssteun in stand gehouden en dan nog wel zoo, dat de tuinders al dieper in den put der ellende afdalen. Nu zal op de kool en andere tuinbouwproducten nog een omzetbe lasting worden gelegd, waardoor het tuinbouwbedrijf in nog moeilijker omstandigheden zal komen te verkee ren, daar er voor de bouwers geen middel is, om het op de koopers te verhalen. De belasting kan, in over eenstemming met den inhoud van het ontwerp, al wor den geheven bij den verkoop op de veiling; dan bij den verkoop door den handelaar aan den grossier; verder bij dien van grossier aan den winkelier en ten slotte nog eens bij den verkoop door den laatste. Onder die omstandigheden Is het alleszins begrijpelijk dat de tuinbouw noch de hanjlel in dit ontwerp kunnen berus ten, omdat het de mogelijkheden, om hun bedrijven door de moeilijkheden der crisis heen te helpen daardoo veel geringer worden. Men mag dan ook verwachten (en we vernamen, dat het reeds geschiedt) dat een ac tie tegen de omzetbelasting zal worden gevoerd en zoo het niet mogelijk blijkt, kool en andere grove tuin bouwproducten vrij te stellen, de belasting te heffen bij de bron d.i. dus bij verkoop over de veiling. Dan is men er van verzekerd, dat niet meerdere belasting wordt betaald van hetzelfde object. Gemeenten en landstrtyd. Gemeenten en instellingen, bezitsters van vaak groote oppervlakten land. dat in gewone tijden bedragen op bracht bij verpachting, die konden dienen ter verlich ting harer huishouding. Voor die gemeenten en instel lingen was het bezit van land een uitkomst en met finantieele moeilijkheden hadden zij niet te kampen; de begrooting sluitend te maken was een prettig werkje, een jaarltjksch terugkomende handeling, die niet de minste moeilijkheid met zich bracht. Het is thans he laas anders. Gemeenten en instellingen kunnen met groote moeite het land verhuren, een deel blijft zelfs onverhuurd. De finantieele opbrengst is buitengewoon slecht en met moeite is thans voor de meeste een slul- begrootlng te maken. Ook gelden deze moeilijkheden voor particuliere grond eigenaars. Velen van hen konden vroeger rekenen op een bepaald bedrag aan landhuur. Thans is dit zeer ge ring. terwijl de lasten, die op het land drukken niet zijn verminderd. Dat daardoor diep ingegrepen wordt in de bestaanden verhoudingen, ligt voor de hand. Lieden, die tot voor enkele jaren doorgingen als welgestelden, als menschen, die hun schaapjes op het droge hadden, be- hooren nu tot die groep, welke voor steun in een of an deren vorm in aanmerking zouden komen. Wij kennen er, die in normale tijden ongeveer f 1000 aan landhuur ontvingen voor een oppervlakte van een paar honderd snees, en die nu niet het vierde deel beuren. Met nog iets er bij konden deze menschen knapjes leven; som migen op hun ouden dag. konden er mee rond komen. Dergelijke menschen zijn op schuldenmaken aangewezen; ze zouden hun vaste goederen moeten verhypotheken, doch waar kunnen ze terecht om nog een bedrag van eenige beteekenis als hypotheek te krijgen. Bij gehou den landverkoopingen blijkt dat de waarde tot 25 pet en minder is gedaald. De opbrengst is vaak niet vol doende om een vroegere lichte hypotheek er mee te kunnen aflossen. Zoo worden hier velen ln ernstige mate door de crisis gedupeerd en raken verscheidenen, wien men op het oog nog tot de gegoeden en welgestelden zou rekenen, afgaande op het uiterlijk, dat nog de her innering, aan betere tijden bewaart, in grooten nood. BROEK OP LAN GENUIJK. Dinsdag 14 Maart ,des avonds half acht, draaide al hier, in de zaal van den heer J. de Boer, een film, uit gaande van de Nationale Christelijke Geheelonthou- dersvereeniging. Deze zeer druk bezochte avond mag in alle deelen geslaagd heeten. De film liet zien, hoe veel ellende de drank teweeg brengt. Zij bracht ons beelden uit een arm, zoowel als uit een rijk gezin en liet tevens zien, dat de gevolgen van dranksmisbruik zich niet alleen openharen in ons gezin, maar zich ook later kunnen doen gelden bij onze nakomelingen, die, hoewel niets geen schuld hebbende aan de zonde hunner vaderen, toch de ellende daarvan kunnen ondervinden. Aan het einde der film gekomen, dankte de afge vaardigde van het hoofdbestuur voor de betoonde be langstelling en gaf tevens gelegenheid, zich aan te sluiten bij de N.C.G.V., waarna sluiting. SINT P A N C R A S De Federatie Alkmaar en Omstreken heeft den heer IL Bruin te Alkmaar candidaat gesteld voor het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionnee- riu". De lieer J. Boskamp te St. Pancras werd als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering be noemd. W 1 E RI N GE N Vervolglezing Joris Ivens. Joris Ivens zal £4 Maart as zijne lezing vervolgen over Rusland en daarbij gelegenheid geven tot het stellen van vragen. Bedrijvigheid in de haringvisscherij. Evenals dit te Harlingen het geval is, heerscht ook aan deze zijde van den afsluitdijk en wel in de vis- schershaven te Den Oever den laatsten tijd groote bedrijvigheid in den haringhandel. De vangsten zijn over het algemeen bevredigend, terwijl de prijzen door den niet al te overvloedigen aanvoer goed zijn te noemen. Het zeebanket wordt door vele vracht auto's meestal uit Volendam weggehaald. Zuiderzeewerken. Voor den duur van een half jaar is door de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken eene collectieve arbeidsovereenkomst gesloten met den Centralen Bond van Transportarbeiders te Rot terdam voor het zoogenaamd „nat bedrijf". Het con tract loopt 30 Juni a.s. af. De oude overeenkomst eindigde op 31 December 1932. NIEUWE NIEDORP Crisis-Comité. Dezer dagen is door hot bestuur van het Crisis comité aan de ingezetenen een lijst ter inteekening aangeboden. Hierop is flink geteekend, gezamenlijk tot een bedrag van f405.—. Het stemt tot tevreden heid, dat door hen die iets kunnen missen begre pen is, dat het nu in dezen tijd hun plicht is te ge ven, al zijn er dan ook altijd nog uitzonderingen on der tot wien dit nog maar steeds niet schijnt door te dringen. Het Crisiscomité heeft nuttig werk verricht en doet dit nog. Deze steun was bovendien wel zeer noodig, omdat de middelen reeds geruimen tijd uitgeput wa ren en dus nu de tekorten weggewerkt kunnen wor den. Werkverschaffing. Bij het Gemeentebestuur is bericht ingekomen, dat een 25-tal arbeiders bij de werkverschaffing in de Wieringermeer geplaatst kunnen worden. Gisteren is reeds een gedeelte daarheen vertrokken. Maandag a.s. wordt dientengevolge de gemeente lijke steunregeling stopgezet. Bij de gemeentelijke werkverschaffing werken se dert eenige weken ongeveer 40 personen, hoofdzake lijk tuinders, welke werken onder de zoogenaamde baggerregeling, welke alleen voor Westfriesland T ZAND. De uitslag van de door de biljartclub „De Caram bole" alhier bij den heer C. Modder op Dinsdagavond 14 dezer tegen een aantal spelers van Schagerbrug gespeelden eindwedstrijd, luidt als volgt: Totaal ge speeld 36 partijen van 40 caramboles libre. Door 'tZand werden hiervan totaal 25 partijen gewonnen en 11 partijen verloren. De wedstrijden hadden onder prettig samenzijn plaats. Men denkt er over om het volgende seizoen meer dere van deze wedstrijden, ook tegen andere clubs, te organiseeren. We vernamen thans dat het melk vervoer voor de Coop. Zuivelfabriek Nieuw Leven in de wijk Cal- lantsoog en Korteweg, alhier hans definitief is ge gund aan den garagehouder L. v. d. Linden, alhier. HEERHUGOWAARD In de op 14 Maart, gehouden verkiezing voor het Polderbestuur, aftredend de Hoofdingelanden J. Gootjes en G. Bakkum, werden de beide aftredenden weder herkozen. Nieuwe bemaling. Daar door de heeren Poland c.s. en P. Kostelijk, geen verder beroep is aangeteekend betreffende de beslissing van Ged. Staten inzake de bemalings- quaestie, is een aanvang emaakt met de plaatsing der Werkspoor-ruw-oliemotoren. Brand. Dinsdagavond om half negen werd de brandweer gealarmeerd voor een in de bewoning van den heer P. Peper aan den Veenhuizer Middenweg uitgebro ken brand. Ofs. oon de motorspuit zeer spoedig ter plaatse was, kon niet worden voorkomen, dat het woonhuis in v! -r.men -Dging. Evenwel kon een belendende schuur voor verbranding worden gevrijwaard. Eenig vee, dat zich in do woning bevond, kon tijdig naar buiten worden gebracht. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. ANNA PA V IQWNA Loop der bevolking. Ingekomen: G. H. van Steijn en gez. van St. Maar- tensvlotbrug. Vertrokken: Mw. I. D. A. Huijg naar Sassonheim; J. C. Baken naar Den Helder; A. F. van de Veire, naar Biervliet; J. Beetsman naar Heerhugowaard. Burgerlijke stand. Geboren: Nicolaas Adrianus, zoon van H. van Ma- ris en E. Wassenaar; Jannette Cornelia, dochter van D. Rezelman en A. J. Zijp; Annig/e Klazina, dochter van H. Bartelds en H. Kruithof. Overleden: Wed. T. Heddes-Verwer, oud 74 j. Politie. Gevonden: Heerenhorloge; combinatietang. Verloren: een belastingplaatje. Verlof aangevraagd. Door den heer Th. P. Jansen te Hillegersberg is een verlof A aangevraagd voor de cafélokaliteit van perceel Benedenbuurt 2. Concert voor Crisiscomité. Dc muziekverecniging Concurdia van Breezand geeft Zondagavond in „Veerburg" een concert ten bate van het Crisiscomité. Bouwvergunningen. B. en W. verleenden bouwvergunning aa.i: A. Harder voor een dubbehvoonhuis met schuurtjes aan de Molensloot; M. de Ridder, een schuur aan den Meerweg; F. K. Koeman, landarbeiderswoning, Kerk- weg; S. Spigt, houten woning, Stouraweg; Jb. Ba ken, Molenvaart, schuur; J. Heiligenberg, Balgweg, schuur; Ver. Pers. Kon. Gist en Spiritus Fabr. te Delft, ketelhuis, Zandvaart; G Smit, Molenvaart, garage; A. Kaan, Zwinweg, boerderij, H. Smit, wo ning aan den Koningsweg. Vrijstelling van dienstplicht. Vrijstelling van dienstplicht wegens broederdienst is verleend aan: A. J. Alkemade; D. Baken, H. J. v. d. Berg, H. de Boer, A. Broersen, J. P. Geense, N. Hoogschagen, J. Huigen, H. Kalter, D. Keppel, A. Leijen, H. L. Looijesteijn, J. Mooij, P. J. Oele, J. Plag- meijer, J. Simons, J. C. Vader, A. Veul, C. T, v. d. Vlugt, J. A. Waiboer, P. Watertor, J. v. Wilsem en M. Wit. OU DE NIEDORP Eenige ingezetenen alhier, hebben het initiatief ge nomen tot het houden van een openbare vergadering op 20 Maart, in het lokaal van den heer Fijs, waar de heer D. Wijnkoop als spreker zal optreden, met het. onderwerp: „Wat willen de Communisten?" Zie advertentie,

Schager Courant | 1933 | | pagina 6