DE IJZEREN DEUR Radioprogramma Duitschland wil land ontginnen. Om den invoer van levensmiddelen met tweederde te verminderen Ingezonden Stui ken. Sproeten komen vroeg in Bestaansmogelijkheid voor twee mlllioen menschen. Bijzondere correspondentie. BERLIJN, Maart 1933. IN Duitschland heerschte tot nu toe de meening en Nederland voerde daar wel bij. dat het niet in staat was de noodtge levensmiddelen uit eigen bodem te halen. Deze meening werd no.i versterkt door de herinnering aan den wereldoorlog., toen bleek, dat Duitschland Inderdaad niet in staat was voldoende levensmiddelen voort te brengen. Men zal zich weten te herinneren, dat de blokkade, die toen dooT de vijanden van Duitschland werd toegepast, een onmenschelijke uithongering van de burgerlijke bevolking werd ge noemd. Misschien heeft Duitschland uit deze blokkade veel geleerd, want een feit is het. dat de laatste jaren de nieuwste uitkomsten van de landbouwwetenschap en de techniek alom toepassing vinden. De geweldige voor uitgang van de betrekkelijk jonge landbouwwetenschap heeft het mogelijk gemaakt ook die landstreken in cul tuur te brengen, die eenige jaren geleden nog als vol maakt onvruohtbaar werden beschouwd, en niet loo- nend te exploiteeren waren. Duitschland voert op dit oogenbllk nog ongeveer 2 milliard Mark aan levensmiddelen per jaar ln en de huidige koers in Duitschland meent, dat daar resoluut een einde moet worden gemaakt. Er zijn zelfs lie den, die propageeren. dat sinaasappelen, bananen, ci troenen, en andere exotische producten best gemist kunnen worden, omdat ook de oude Germanen er zonder mee stelden! De voor land- en tuinbouw in cultuur gebrachte op pervlakte van Duitschland bedraagt op het oogenbllk 29.4 millioen hectaren. Van deze 29.4 mill. hectaren bren gen 8.4 millioen of ongeveer 30 pet. niet voldoende pro ducten op wegens de gebrekkige bevloellng, waardoor een goede bemesting en het gebruik van prima zaaigoed niet mogelijk is. Door verschillende verbeteringen zou een verbetering van 30 50 pet. bereikt kunnen wor den. Ruim 4 millioen hectaren van den Duitschen bodem, dat is een gebied dat grooter is dan Oost Prulssen, lig gen volkomen nog braak. Meer dan de helft van dit ge bied bestaat uit moerassen, de rest uit hei- en zand gronden. Deze reusachtige vlakte kon tot dusverre niet in cultuur gebracht worden omdat men nog geen goede oplossing voor de waterafvoer, resp. de bevolking had gevonden. Tegenwoordig hoort men ln Duitschland hier en daar verkondigen, dat bij een Juiste bewerking der moeras sen bedragen zullen afwerpen, die de vergelijking met de opbrengst van mineraalsproducten glansrijk kunnen doorstaan. De instituten voor moerasonderzoek, die in verschillende deelen van het Duitsche Rijk bestaan heb den door proefnemingen met meststoffen en zaaigoed en door een uitgebreid bodemonderzoek waardevol voor bereidend werk gepresteerd. De successen, die tot nu toe binnen het kader van de ter beschikking staande middelen zijn bereikt, zijn zoo groot dat men van plan Is met de grootst mogelijke energie de ln cultuurbren- ging van moerassen door te zetten. Vooral verwacht men hierbij veel yan den vrijwiUlgen arbeidsdienst. Van groote beteekenis voor het productief maken van de moerassen en andere onvruchtbare landstreken is de regeling van de bevloeiing. Hierdoor kunnen tege lijkertijd beschadiging van de oogst door overstroomin gen cn mislukkingen wegens gebrek aan water door het uitblijven van regen tot een minimum worden be perkt Men denkt hierbij ook aan het reguleeren van bergstroomen en overstroomingen te verhinderen en gedurende droge perloden water toe te voeren, ook om het water van bezinksel te reinigen. Het bouwen van krachtwerken, die uit de kracht van het water electrl- sche stroom moeten opwekken heeft men eveneens in studie genomen. Verder het bouwen van dijken en stuwen om het waterpeil op te voeren. Hierbij hoort ook de ontwatering van veenstreken door het aanleggen en onderhouden van slooten. zoonoodig het onderaardsch voeren van water en het bouwen van watermolens. De heerschappij over het water is een eerste ver- eischte om dorre landstreken in cultuur te kunnen bren gen. voor rationeelen landbouw en het verkrijgen van de beste resultaten- De totale onkosten van dit ontzaggelijke ontginnings werk worden op 5 tot 10 milliard Mark geschat. Nogal een erge vrije schatting! Volgens een plan, dat af komstig is van het Pruisisch ministerie van landbouw, domeinen en bosschen zouden de werkzaamheden bij een verdeeling over 30 jaar 180 millioen Mark per Jaar eischen, waarmee men jaarlijks 25 millioen dagtaken FEUILLETON. Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. a. Voor een poos was het meisje stil, en lag met half gesloten oogen en het hoofd op haar arm alsof haar ge dachten haar in het rijk der droomen hadden meege voerd, droomen even onaantastbaar, maar even werke lijk als de blauwe en purperen schaduwen In het verre verschiet. Ook Sint Jimmy zweeg, met zijn oogen naar den ho rizon gericht, alsof hij daar dingen zag, waarover hij niet kon spreken. Op de hooge toppen van Mount Lemon lag er nog sneeuw tusschen de dennen, waar de kracht van het voorjaar nog niet geheel had overwonnen; maar de lucht was mild en vervuld van de geuren der warme aarde en groeiende planten en opengaande bloesems, en van het zachte gegons der bijen die in de welriekende kattedoorns hun goud aan het delven waren, om het in hun geheime schatkamers in de rotsen te verbergen Ergens in de nabijheid verzekerde een patrijs hoffelijk geruststellend zijn mollig grijs wijfje, dat onder een hooge mescal plant op haar nest zat. dat er nergens ge vaar was. Uit den top van een eenzamen sahuaro liet een Sonoraduif haar diepen, zachten lokroep hooren. Een roode vliegenvanger sprong van zijn takje de lucht in. hooger en hooger stijgend ln de blauwe lucht, om dan na een oogenblik zweven, zijn vuurkleurige veertjes uit te zetten en. kwetterend in dolle verrukking, weer naar beneden te komen drijven als een schitterend ge kleurde distelbloesem of een reusachtige vurige paar- denbloemkaars. Marta's leermeester had niet vergeten, dat de com pagnons hem hadden opgedragen hun pleegdochter dat gene te vertellen wat "zij allen beaamden, dat zij weten moest En Sint Jimmy had zich ook voorgenomen het haar te vertellen; maar nu scheen het weer niet het rechte oogenblik. Hij wierp een steelschen blik op het meisje, zooals zij daar op dien steen lag. Neen. dit was niet het rechte oogenblik. Hij kon het haar thans niet voor werkloozen zou kunnen verschaffen. In vroeger ja ren heeft men ongeveer 50 tot 60 millioen Mark per Jaar voor ontginning uitgegeven, zoodat voortgaande in dit tempo, minstens honderd jaar zou kunnen verstrijken voor de Duitsche bodem geheel en al gecultiveerd was. Volgens een ander plan, dat afkomstig is van het „Ver- band Deutscher Landeskulturrgenossenschaften", zou den 10 milliard noodig zijn. Hierdoor zouden 10 jaar lang 400.000 arbeiders te werk kunnen gesteld worden. Door verhooging van de landbouwrentabiliteit en door de invoer der levensmiddelen met 2/3 te verminderen, gelooft men bovendien 2 millioen menschen nieuwe be staansmogelijkheden te kunnen verschaffen indien de ontginningswerkzaamheden beëindigd zullen zijn. Een dergelijk geweldig project eischt natuurlijk lang en zorgvuldig voorbereidend werk, dat voor het groot ste gedeelte echter al voltooid is. In landbouwkringen ziet men in dit plan een groote stap in de richting van de wederopbouw van Duitschland. Geachte redactie! Zou ondergeteekende nog eens van uw gastvrijheid ge bruik mogen maken voor onderstaande regels? Bij voor baat reeds m'n dank. De heer J. B. van Hensbroek vraagt me of ik dan den weg aan wil geven, dien Ik noodig oordeel om uit de misère te komen. Hij houdt er hoop ik toch wel reke ning mee. dat ik dat in een paar woorden niet kan zeg gen. Als hü^oed lezen kan heeft hij reeds begrepen dat mijn oordeel luidt: Een andere vorm van samenleving. Op de tegenwoordige manier door blijv4n gaan ls niet meer mogelijk. Men moet ons heele maatschappelijke stelsel ln het groot zien. Niet alleen naar de tulnder3 of de arbeiders kijken, maar naar ons geheele productie- en distributiestelsel. Welnu, ons tegenwoordig stelsel dat we kapitalisme noemen heeft als hoofdvoorwaarde: Winst. We mogen de zaak bekijken zooals we willen, ieder die eigenaar is van de productiemiddelen (grond, mijnen, fabrieken, enz), laat alleen werken als er kans ls op winst Wanneer is er echter winst te maken? Alleen als er gebrek is aan de producten. Dan loopen de prij zen op. Vandaar dan ook dat zij die winst willen b lij - ven maken, zij die deze samenleving in stand willen houden, op alle mogelijke manleren de productie gaan beperken of vernietigen. Of hierdoor de werkloosheid met al haar schrijnend leed grooter wordt schijnt deze economen niet te deeren. En nu redeneert men wel. ja, maar vroeger kwam er na een crisis toch altijd weer een periode van opbloei, waarom dan nu niet? Och, dat ls toch zoo moeilijk niet te begrijpen. Wanneer vroeger de tijd kwam dat er aan bepaalde artikelen weer ge brek begon te komen, de vraag dus grooter werd, begon men weer te werken en langzamerhand raakte ieder weer aan den arbeid en het duurde misschien dertig of veertig jaar er er weer een crisis kwam. Maar wanneer er tegenwoordig aan een bepaald artikel gebrek zou komen, behoeft men niet eens de heele productiemoge- liikheid In werking te stellen, om binnen een jaar weer .te veel" te hebben. Er zijn takken van bedrijf, waarin tegenwoordig één man in één uur evenveel voortbrengt als 'n man in 9000 uur in 1914. We stappen dus zoomaar zonder dat we van de ..opbloei" iets merken, van de eene crisis ln de andere. Twintig menschen zijn tegen woordig in staat om bij een achturige arbeidsdag voor allen zooveel voort te brengen, dat ze een rijk bestaan zouden hebben. De andere tachtig zijn dan ook regelma tig werkeloos. J. B. voelt nu misschien wel dat het ka pitalisme (de productie om de winst) moet verdwijnen om plaats te maken voor het socialisme (productie voor de behoefte) wanneer we uit de misère willen geraken, en hierbij kunnen noch het politieke parlement (Tweede Kamer. Gemeenteraad), nooh het economische parlement (de vakvereeniging) ons helpen, om de eenvoudige re den. dat zl.1 die belang hebben bij het Instand houden van de tegenwoordige samenleving, zich niet aan de regels van het spel willen houden. Zoolang het gaat zon der schade voor het stelsel, och. dan mag het wel. maar wordt het te lastig dan doet men alsof er geen parle ment bestaat. En de heeren mogen het prettig vinden of niet. als de werkelijke heerschers. de bankiers, het noodig oordeelen. dan worden ze voor de keus geplaatst: of onze zin doen. of de laan uit. Zie in dit geval naar Duitschland of Oostenrijk. Er blijft voor de groote mas sa van arbeiders, boeren, tuinders enz. dan ook niet an ders over dan precies zoo te handelen als hun tegen standers doen, n.I. zich niets van de wetten en hun ma kers aan te trekken, maar zelf gezamenlijk doen wat noodig ls om tot een andere samenleving te komen. En dat ls. heel kort gezegd: „Alle productiemiddelen In handen van de gemeenschap". Niet door middel van de wet. maar door middel van daden. En hiervoor is niet anders noodig dan moed en een vasten wil. Een zeer goed strijdmiddel hiertoe is de boycot van alles en ieder die vasthoudt aan het oude. Nog vandaag is hier in Anna Paulowna een boerderij tje verkocht, waarover door enkele boeren-organlsatles de boycot is uitgesproken, waardoor de kans bestaat, dat de eigenaar als huurder kan blijven zitten. Wanneer de boeren en tuinders nog een stap verder gaan cn geen rente of huur meer betalen en zich als producen ten vereenigen dan is feitelijk de grond in handen van de gemeenschap. En wanneer de fabrieksarbeiders wei geren de producten die ze hebben gemaakt aan den vertellen; hij zou nog wachten. Misschien zou het op een anderen keer gemakkelijker gaan. „Jimmy" zeide het meisje ten laatste langzaam en op droomerigen toon. ..toen jij school ging ik meen niet toen je een kleine jongen was. maar toen je al haast volwassen waart -- ging je toen op een groote school?" Sint Jimmy antwoordde niet onmiddellijk; toen zeidc hij. zonder zijn blik van het verre verschiet af te wen den: ..Ja. zeker: het was nogal een groote school." ,.En studeerden er mannen en meisjes allebei?" ..Ja. er waren veel meisjes aan de universiteit, en ook eenigen aan dc medische faculteit, toen ik afstudeerde." „Je had zeker veel vrienden daar. Jimmy? Mannen en meisjes allebei? En ik denk, dat er veel plezier ge maakt werd partijen en bals en picnics en zoo." Dr. Burton wendde zijn hoofd om en zag haar aan. „Waar ter wereld wil je naar toe?" vroeg hij. „Toe Jimmy." zeide zij met iets verlangends in haar stem. „ik zou het graag weten." Een onverklaard gevoel deed hem het hoofd weer af wenden. „Ik heb ook mijn vrienden gehad." antwoorddo hij. „En er werd ook pret genoeg gemaakt, zooals altijd aan de scholen, zooals je weet. Maar wij de meesten van ons werkten hard ook." „Ja," hervatte zij snel, „en dan had je natuurlijk je droomen en je plannen over alles wat je doen zoudt als je leertijd voorbij was. en in weerwil van al je vrienden en het andere prettige, kon je nauwelijks afwachten om tc beginnen zoo moet het geweest zijn." Sint Jimmy zeide niets. „En toen je later klaar was en dokter in een groote stad. toen had je natuurlijk ook nog vrienden en vrien dinnen. en je had nog wel eens een beetje tijd over voor uitgaan en zoo niet. Jimmy?" Met een bleek, geduldig glimlachje antwoordde hij: „In den eersten tijd liet mijn praktijk mij tenminste tijd genoeg voor het andere." Het meisje merkte zijn glimlach niet op; zij zag hem niet aan. „En je woonde in een mooi huis met boeken en schil derijen en vloerkleeden. Weet je. ik heb altijd zoo gewenscht in een huis te wonen met kleeden op den vloer. Ten minste, dat heb ik gewenscht toen ik een maal wist. dat er zoo iets bestond. Weet je. Jimmy. ik had nog nooit een huis met vloerkleeden gezien, voordat ik bij jou en moeder Burton kwam." Zij lachte zachtjes. „Dat is nu al heel lang geleden, niet? Toen kon ik eigenaar af te geven, omdat rij zo willen ruilen met hun makkers op het land. voor land- en tuinbouwproducten, dan is de onteigening een feit Maar dit is moeilijker dan een hokje rood of zwart maken achter iemand zijn naam. Maar het socialisme is geen vraag meer van g e- 1 o o v e n dat het komen zal, het is nog slechts de vraag of men het vestigen wil. Er is op 't oogenbllk voor de menschheid nog slechts te kiezen tusschen twee stel sels: het socialisme of het fascisme. Het kapitalisme in zijn ouden vorm (vrijhandel, concurrentiestrijd enz.) heeft onverbiddelijk afgedaan. Men zal moeten kiezen tusschen het vrije socialisme (vrije samenwerking tus schen vrije menschen) of fascisme (strenge dicipline en absolute onderwerping aan het gezag). Het eerste ls In ternationaal en gebaseerd op de vrede. Het tweede is sterk nationaal en voert onherroepelijk tot oorlog. (Wat oorlog zeggen wil weten we misschien) Wat wil men nu? Naar een vrije samenleving? Dat men er voor werke. Verkiest men het fascisme, houdt dan de menschen nog een oogenblik zoet met het stem biljet en houdt ze af van elke revolutionaire gedachte of handeling. Maar klaag dan ook niet als straks de hedendaagsche cultuur met menschen en al vernietigd wordt: Misschien heb Ik J. B. en anderen een illussle ontnomen, maar lk kan het niet anders zien. Breezand (N.H.) G. VERGAAIJ. OOGONDERZOEK INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - RE FR ACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN OOGONOFH/OCK GEHEEL1 GPATI5 VRIJDAG 17 MAART. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor- genwijding; V.A.R.A.: 10.15 Mac's Radiokwartet; 11.10 Onze Keuken door P. J. Kers; 11.40 Mac's Radiokwar tet; A.V.R.O.: 12.00 Lunchconcert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep; 2.00 Causerie; 2.S0 Kovacs Lajos en zijn orkest; V.A.R.A.: 4.00 Kleliv-orkest o.l.v. Paul Duchant; 4.50 Voor de kinderen; 5.30 De Fliere fluiters o.l.v. Hugo de Groot; 6.10 Gramofoonmuziek; 6.15 Orgelspel door Johan Jong; 6.40 „Van leed en strijd, van hoop en geluk ln Sovjet-Rusland; 7.00 Or kest o.l.v. Hugo de Groot; V.P.R.Ó.: 8.00 Een half uur samen lezen in den bijbel; 8.30 Concert; 9.00 Cursus: De functie van het beroep in volk en cultuur; 9.30 Vervolg concert; 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz DIas; 10.15 Causerie; 10.45 Gramofoonmuziek; V.A.R.A.: 11.00 De Notenkraker» o.l.v. Daaf Win». HUIZEN (296 M.) 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Harmoniumbespeling; 12.00 Politieberichten: 12.15 Trio v. d. Horst; 2.00 Zender- verzorging; 2.30 Lezen van Chr. Lectuur; 3.00 Huis houdelijke raadgevingen; 3.30 Concert; 5.00 Botanisch halfuurtje voor de Jeugd; 5.30 Halfuurtje voor jeugdige amateur-photografen; 6.00 Lezing: „De beteekenis en uitvoering tarwewet voor land- en tuinbouw; 6.30 A. J. Herwig: .E.enjarlge zaaibloemen, die we thuis of ln een bak zaaien"; 7.00 Literair halfuurtje; 7.30 Politiebe richten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 De Amster» damsche Orkestvereenlging o.l.v. Frans van Diepen beek; 9.00 T. Cnossen: „Amerika van vandaag"; 9.30 Vervolg concert; 10.00 Vaz Dlas; 10.30 Gram.-muziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.30 Concert; 5.20 Concert; 8.20 Idem; 9.20 Idem. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.20 Harmonie-orkest; 7.30 Strijk kwartet; 8.50 Russische Volksmuziek; 9.40 Concert; 10.10 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 3.50 Populair concert; 6.55 Zang; 7.20 Idem; 7.50 Con cert; 9.50 Dansmuziek. KONINGSWUSTERHAUSEN (1635 M-) I.20 Gramofoonmuziek; 5.20 Pianorecital; 10.30 Pro gramma van Berlijn. LANÜENBERG (472 M II.20 Concert; 12.20 Concert; 4.20 Vesperconcert; 10.00 Populaire en dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelrecital: 3.20 Schoolconcert; 4.50 Concert door Strijkkwartet; 11.00 Dansmuziek en gramofoonmuziek. PARIJS EIFFEL (1446 M.) 7.50 Concert door Symphonie-orkest; 8.35 Muzikaal- literair programma voor de jeugd. nog haast niets behalve lezen. Jee! wat was lk toen bang voor jou en moeder Burton!" „Je hebt geweldige vorderingen gemaakt in je studie en op alle manieren." zeide Jimmy met trots. „Ja," antwoordde zij. „Dat hebben die vloerkleeden ge daan, en jij en moeder Burton. Ik kan me niet begrij pen. hoe je mij zoo goed kon lesgeven. Ik denk, dat je dat geleerd had door al dat helpen van zieke menschen. Het moet een heerlijk werk zijn. om de menschen te helpen als een dokter of een onderwijzer of zoo iets. Heel anders dan goudzoeken in den grond. Want jc moet wel hard werken om goud te vinden, maar 't is toch wat anders dan voor de menschen te werken of met de menschen. Het is net of dat gouddelven je van de andere menschen verwijdert. Het is. alsof je niets voor iemand doet. alleen voor jezelf. Goudzoekers en zoo leven ook haast altijd alleen, heb ik gemerkt, en ik geloof niet. dat de meesten erg gelukkig zijn. Zie je. ik heb indertijd heel wat goudzoekers ontmoet. Eigen lijk heb ik. behalve jou, nooit anders gekend dan goud zoekers en dat soort mannen tot nu." Sint Jimmy had haar oplettend gadegeslagen. „Ja zeide hij zachtjes, om haar gedachtengang niet te storen. „Het was zeker heel hard. Jimmy. toen je zelf ziek werd en je al je werk en plannen moest opgeven en je mooie huis en je vrienden verlaten om hierheen te komen om weer gezond te worden; en toen je merkte, dat je nooit meer terug kon gaan. maar altijd hier moest blijven. Arme Jimmy! Het moet erg hard ge weest zijn voor je." „Het was tenminste niet gemakkelijk", zeide hij lang zaam; „tenminste in 't eerst. Ik verzette mij er vreese- lijk tegen totdat ik wijzer werd. Daarna was het zoo moeilijk niet meer alleen soms. Ik kom nog wel eens in opstand, maar toch nooit lang." En dat was zoowat de ergste klacht, die iemand ooit van dr. Jimmy Burton gehoord had. „Jimmy," zeide Marta ernstig, „ik geloof dat je de meest bewonderenswaardige man van de heele wereld bent." Jimmy haalde zijn schouders op en maakte een af werende beweging. „Ja heusch," verzekerde zij. „en je weet wel, dat ik veel van je houd. doe je niet? Niet alleen omdat je me zoo geholpen hebt, maar omdat j ij het bent. Dat weet je toch. hè Jimmy?" „Marta! Ik Er was een eigenaardige klank in Jimmy's stem blijdschap of afweer misschien belden gemengd het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. PARIJS-RADIO (1725 M.) 12.50 Concert; 1.25 Pianorecital; 1.55 Concert; 7.40 Idem; 9.20 Operette-uitzending. MILAAN (331 M.) 6.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Symphonieconcert; ROME (441 M.) 3.20 Concert; 8.05 Gevarieerd programma; 9.05 Opera uitzending. WARSCHAU (1412 M.) 4.20 Militair concert; 5.45 Populair concert; 7.35 Sym phonieconcert BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Opera-uitzending. ZATERDAG 18 MAART. HILVERSUM (1675 M.) V.AJLA.: 8.00 Gramofoonmuziek9.00 Klein-orkest o.l. v. Paul Duchant; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A. R.A.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders ln de Continu bedrijven; 12.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 2.00 Verzorging zender; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.50 Jan Zadelhoff: „Wat zal na ontwapening met beroeps militairen geschieden?" 3.10 Gramofoonmuziek; 3.40 Causerie; 4.00 Het VARA-Balalaika-orkest o.l.v. Iwan Powarjef; 4.30 Kwartiertje voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling; 4.50 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot; 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong; 6.00 Volksliederen door „De Wielewaal" o.l.v. Piet Tiggers; 6.30 Vioolrecital; 7.00 S. de Wolff: „Karl Marx"; 7.30 Herhaling S.O^.-berichten; 7.32 Gramofoon muziek; 7.45 Orgelspel door Johan Jong; 8.15 Revue „De Bijt seint", auteurs: Meijer Hamel en RIdo; 9.30 Toespraak door A. de Vries; 9.40 VARA^Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.00 „De Dorpsbarbier"; 10.15 Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 11.00 Vaz Dlas en Varia; 11.15 Orkest; 12.00 Tijdsein en sluiting. z HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenooncert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Het Con Brio Trio; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Half uurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Gramofoonmuziek; 4.30 Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten; 5.30 Orkest; 5.50 Oud-Nederlandsche liederen bij de luit; 6.00 Orkest; 6.20 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.40 Orkest; 7.10 Katholieke Radio Volks universiteit; 7.30 Politieberichten; 7.45 Sportpraatje; 8.00 De K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer; 8.35 Vaz Dias; 8.40 Liedjes door Henri Durand; 9.00 Oud-Neder landsche liedjes; 9.10 De K.R.O.-boys; 9.40 Liedje» door Henri Durand; 10.00 K-R.O.-boys; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. BRUSSEL (509 M.) I.30 Concert; 5.20 Concert; 8.20 Symphonie-concert; II.20 Gramofoonmuziek. KALITNDBORG (1154 M.) 11.20 Strijkorkest; 1.50 Gramofoonmuziek; 2.50 Om roeporkest; 7.50 Radio-bal. BERLIJN (419 M.) 5.50 Zang; 6.55 Coneert; 7.20 „Der fidele Bauer", ope rette van Leo Fall; 9.30 Dansmuziek. HAMBURG (373 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 5.25 Concert; 10.20 Dansmuziek. KONTGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 7.25 Militair con cert; 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert; 4.20 Vesperconcert; 9.50 Populair con cert; 11.20 Gramofoonmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 1.20 Concert; 5.06 Orgelconcert; 8.20 Variété; 10.56 Dansmuziek uit het Mayfair Hotel. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 7.50 Concert. PARIJS-RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek 12.20 Concert; 4.00 Dansmuziek; 9:05 Gevarieerd programma. MILAAN (331 M.) 4.50 Dansmuziek; 6.50 Gramofoonmuziek; 7.50 Idem. ROME (441 M.) 4.50 Orkestmuziek; 7.20 Gramofoonmuziek; 8.05 Uit zending uit een theater. WEENEN (517 M.) 5.15 Populair concert; 7.05 Operettemuziek; 8.02 Weber concert; 9.25 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.05 Concert; 6.10 Vocaal concert; 8.30 Gramofoon muziek; 9.00 Oude en nieuwe dansmuziek. met pijn. Maar hij brak onmiddellijk af, alsof hij niet kon uitspreken, wat hij had willen zeggen. Mogelijk was dit een oogenbllk, waarin Sint Jimmy In opstand kwam tegen het hem toegewezen lot. Marta had het niet bemerkt. Haar gedachten waren met Iets anders bezig geweest, dat zij nu uitsprak. „Ik geloof stellig, dat die Edwards ook zoo'n soort verdriet gehad heeft als jij. Jimmy. Ik bedoel, hij heeft school gegaan en heeft vrienden gehad en een prettig leven, en toen is hij aan zijn echte werk begonnen en zoo. en nu heeft hij om de een of andere reden zijn werk en zijn thuis en zijn vrienden en alles moeten op geven en hierheen komen. Hij heeft ons niet veel verteld maar je kunt zoo iets wel van iemand voelen, is 't niet, Jimmy?" Jimmy knikte. „Dat geloof ik wel." „Ik weet niet. waarom hij niet wat meer over zich zelf vertelde van voordat hij in Tucson kwam. meen ik. Misschien zal hij 't later wel doen, maar het ls net, alsof hij er liever niet aan denkt. Je weet wel, wat ik bedoel, hè?" „Ja" „Het is van groot belang om een verleden te hebben hè Jimmy? Tenminste", voegde zij er met een glimlach bij. ..om het rechte soort verleden te hebben, hè?" „Van heel groot belang, zou ik denken", antwoordde Jimmy ernstig. En de geschiedenis van de belde com pagnons kwam hem weer in de gedachte. Zij knikte nadenkend. „Je hebt roe zoo veel verteld van erfelijkheid en op voeding en goed bloed en invloed van de omgéving en dat alles. Ik denk. dat je daar zooveel om geeft omdat je een dokter bent. En moeder Burton heeft me van je voorouders verteld, een heel eind terug. En dus begrijp ik wel. dat 't je verleden is en wat je je herinnert en dat alles, wat je gemaakt heeft tot wat je bent Als je niet je scholen en je vrienden en je huls met de vloer kleeden en je werk om menschen te helpen had gehad dan zou je niet jij zijn, nietwaar Jimmy?" Sint Jimmy wen.' onrustig. Hij wenschte, In het licht van het verhaal der compagnons en van de daaruit te trekken conclusies, dat hij sommige onderwerpen maar niet met zijn leerlinge behandeld had. Marta vervolgde, bijna of zij overluid dacht; „En als dus iemand dezelfde soort dingen achter zich had als jij dan moest hij dezelfde soort man zijn. Niet precies natuurlijk hij behoefde geen dok ter te zijn, of niet ziek, maar zoo over 't geheel begrijpt wel, hè Jimmy?" Wordt vervolg-?

Schager Courant | 1933 | | pagina 7