Raad Wieringen. Vergadering van den Raad op Vrijdag 17 Maart 1933, des middags 2 uur. Voorzitter de heer L. C Kolff, burgemeester; secre taris de heer C. F. van Duin. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen van de drie vorige vergaderingen worden gelezen; ze worden goedge keurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Van de mededeelingen en ingekomen stukken ver melden we: een verzoek van de slagersvereeniging „Wieringen", om spoedige behandeling van het ver zoek om den alhier gevestigden veearts aan te stellen als keuringsveearts voor den vieeschkeuringsdienst. De Voorzitter deelt op de vraag van den heer Lub mee, dat zoodra alles in kruiken en kannen is, B. en W. praeadvies zullen uitbrengen. De heer Lont wijst ook op het belang voor de vee houders. De heer P. Kooij vraagt, waarom nog geen prae advies kan worden uitgebracht. De Voorzitter deelt mede, dat nog een conferentie moet plaats hebben met den Inspecteur van den Vee artsen ijkundigen Dienst te Amsterdam, die Ged. Sta ten over deze zaak moet adviseeren. Voorts zijn ingekomen: de maandstaten der Zee- gras-exploitatie over de maanden December en .Tan.; in December is geen en in Januari zijn 500 pakken zeegras verkocht; het proces-verbaal van kasopne- ming bij den gemeente-ontvanger; in kas was f 5324,27; van Ged. Staten: bericht van verdaging hunner be slissing op het besluit tot wijziging der bouw- en wo ningverordening; bericht van goedkeuring van ver schillende kasgeldleeningen; bericht van goedkeuring der verordening tot beperking van het aantal vergun ningen en verloven A ingevolge de Drankwet in deze gemeente; het Provinciaal blad, houdende de afkon diging van het besluit tot toepassing van een tijde lijke korting op de jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers; van den Ontvanger der Registratie te Den Helder de pachtakte der wier- waarden voor de jaren 1933—1936. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Wegens vertrek wordt aan den heer J. de Wit ont slag verleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, met dank voor de in die func tie bewezen djensten. Verder zijn ingekomen een verzoek van de afd. Wieringen van de Ned. Ver. tot afschaffing van Al- coholh. dranken om beschikbaarstelling van een sub sidie voor 1933. Op voorstel van B. en W. wordt f20. verleend. Van het gemeentebestuur van Ambt-Hardenberg een verzoek om adhaesiebetuiging aan zijn adres aan Regeering en Tweede Kamer tot verlaging van de belastbare opbrengst der grondbelasting ongebouwde eigendommen. B. en W. adviseeren afwijzend, daar de belasting reeds zeer laag is en practisch geen in vloed zou hebben om den toestand der landbouwende bevolking te verbeteren. De heer Lont vindt de grondbelasting een onbil lijke belasting, maar hij vreest dat adhaesiebetuiging wel in Den Haag in de prullemand zal geraken. De Voorzitter wijst er op dat in het adres zoowel van de gebouwde als de ongebouwde eigendommen sprake is. Conform het voorstel van B. en W. wordt beslo ten. Van den Rijksveldwachter J. H. de Jong te Den Oever een verzoek om hem tegemoet te komen in zijn huishuur, die f 6."0 per week bedraagt B. en W. stellen voor, ingaande 1933, evenals des tijds aan den rijksveldwachter Haazelager is geschied, een tegemoetkoming te verleenen van f 52.per jaar. De heer Lub is het met adressant eens, dat de huishuur te hoog is, maar hoe moet het gaan met andere menschen voor wie de huur te hoog is. Kun nen zij zich ook tot de gemeente wenden om een bij drage. De Voorzitter zegt dat zoo algemeen de gemeente geen huurtoeslagen kan geven. Hier betreft het een geval waarbij de eene veldwachter die een gemeente woning huurt, een tegemoetkoming krijgt en met den ander te Den Oever dat tot nu toe niet het geval is. De heer Lont oordeelt, dat het hier beschouwd kan worden als een tegemoetkoming voor bewezen po litiediensten. De heer Oden vraagt wat adressant dan doet voor politiediensten voor de gemeente. Inzake de honden belasting moest de heer Bergsma er af. De heer Lub denkt dat op deze wijze de gemeente beter een gemeenteveldwachter kan aanstellen. De Voorzitter denkt dat dit duurder zal zijn. De heer Bakker vindt het niet billijk als de een wel een tegemoetkoming krijgt en de ander niet. De heer P. Kooij zal daarom voor stemmen, maar z.i. dient het rijk er voor te zorgen. Die fooitjesgeverij aan rijksambtenaren behoort niet voor te komen. We moeten vechten voor een goed salaris. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het hiermee eens zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Lub, Oden en RL Kooij. Vergoeding kosten instandhouding bijzon dere scholen. B. en W. stellen voor het voorschot over 1933 voor de R. K. school te bepalen op f S99,60, zijnde berekend naar een gemiddeld aantal leerlingen over 1932 van 86y2 en voor de Christelijke schoo. te Den Oever op f 1983.80, naar een gemiddeld aantal leerlingen van 19034. Wordt goedgevonden. Aanleg van kllnkerbestrating op het Vier voetspad en van rioleering in dat pad en in de Pompsteeg. Nu Teeds een paar maal in den Raad ter sprake is gekomen de wenscheHjkheid om de Pompsteeg tot den Slingerweg door te trekken door verbreeding en ver harding van het daarachter gelegen Viervoetspad, ver klaren B. en W. zich bereid aan de beoogde verbete ring mede te werken, indien de eigenaren van de be lendende gronden genegen zijn op billijke voorwaarden grond beschikbaar te stellen, ten einde o.m. de ge- wenschte verbreeding te kunnen bewerkstelligen. B. en W. meenen te weten, dat het aan die medewerking niet zal haperen. Intusschen willen zij waarschuwen tegen een te groot opzetten van het plan. Eerstens Is het volstrekt noodig rekening te houden met de weinig rooskleurige financieele vooruitzichten der gemeente en ten tweede is op den te maken weg voorloopig geen groot verkeer te verwachten. Zij kunnen zich daarom geheel vereenigen, met het plan van den gemeente opzichter om het Viervoetpad te verbreeden tot 6 M. tusschen de wegscheidingen en de verharding, bestaan de uit klinkerbestrating, te bepalen op 3.80 M. tusschen de kantlagen. Over bepaalde lengten, in hoofdzaak, waar de aangrenzende perceelen bebouwd zijn. is gere kend op een goot van 5 lagen en een. bestrate berm van 0.80 c.M. breed, te maken van reeds gebruikte etcenen. De kosten worden geraamd op f 4800. Verder zal gerekend moeten worden op het leggen van gedeelten rioleering langs de bebouwde en het aanbrengen van greppels langs de onbebouwde gedeelten terwijl ook de Pompsteeg van rioleering zal moeten worden voorzien. Deze kosten worden nog geraamd op f 800, zoodat B. en W. een crediet aanvragen van totaal f 5600. De heer Boersen vraagt waar het einde zal wezen, spr. wijst als voorbeeld op het geval met zijn zoons, die willen ook den grond wel afstaan, als ze een weg kun nen krijgen. De heer P. Kooij zegt dat als we een uitbreidings plan hadden, daar op zou voorkomen een verbinding via de Pompsteeg. De gemeente zou dan toch daar aan moeten meewerken. Het geval door den heer Boer sen genoemd, is heel anders. Voor spr. is het nog do vraag of daar geen bouwverbod op dient te komen. De heer Lont zegt dat rekening gehouden dient t e worden met de tijdsomstandigheden en de heer Tijsen heeft te Den Oever ook rioleering en straat moeten aanleggen. De heer Bosker zegt dat dit een particuliere onder neming was. De Voorzitter wijst erop, dat het gemeentebestuur niet gauw zal meewerken om een straat aan te leg gen ten behoeve van een particulier, maar hier betreft het niet een belang van de huiseigenaren, doch een algemeen belang, doorde doortrekking naar den Slin gerweg. Spr. is het met den heer P. Kooij eens dat dit op het uitbreidingsplan zal voorkomen. Met het oog op den financieelen toestand willen B. en W. juist geen breedte van 6 meter. De heer Bakker vraagt of de belendende eigenaren geen bfjdrage zouden willen verleenen. De grond krijgt meer waarde. De Voorzitter meent dat zij door beschikbaarstelling van een strook grond reeds bijdragen. De heer Oden zou medewerking van belendende eigenaren willen vragen, opdat we een weg van 6 M. breedte kunnen krijgen, en de gemeente zorgt voor een breedte van 3.80 meter. De heer M. Kooij zou willen trachten het verkeer daar te weren, opdat deze weg dan de eenlgste weg wordt om rustig te wandelen. De Voorzitter meent dat er nog genoeg stille wegen zijn. Spr. zegt den heer Oden toe, dat aan de grond eigenaren gevraagd zal worden of ze willen meewerken een weg van 6 meter breedte te krijgen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heer Bakker, Lont en Boersen. Verzoek tot vergoeding der huur van den grond, waarop dc hulplokalen der Chrlst, school te Den Oever zijn geplaatst. Omtrent het verzoek van het bestuur der Vereen, voor Chrlst. Nat. schoolonderwijs om uitbetaling van een be drag van f 154.58. zijnde de huur van twee perceelen grond, waarop de hulplokalen van de bijzondere school te Den Oever zijn gebouwd, over het tijdvak, loopende van de opening van het nieuwe schoolgebouw op 6 April 1932. tot en met 31 December da.v. merken B. en W. het volgende op. Naar het Bestuur mededeelt, staat het op het- stand punt, dat de kosten van den bouw en die van het gebruik van den grond der hulpschool tot den dag der opening van de nieuwe school (6 April 1932) behooren tot de stlohtingskosten. Hoewel B. en W. dit standpunt niet deelen, behoeft daarop op dit oogenblik niet te worden Ingegaan. Anders is het echter met de aanvraag, hier boven genoemd, omdat daarover een beslissing genomen moet worden. Te dien aanzien merken B. en W. op. dat omtrent de stichting van het hulplokaal nimmer eenig overleg met het Gemeentebestuur heeft plaats gehad of de goedkeuring van dat bestuur is gevraagd. De kwes tie van het hulpgebouw hebben zij dan ook steeds be schouwd als een. waar de gemeente buiten staat en die alleen het betrokken schoolbestuur aangaat Uit deze zienswijze vloeit voort dat B. en W. de aanvrage om uitbetaling van-de huur der perceelen grond, waarop dat hulpgebouw is verrezen, niet voor inwilliging vat baar achten, zoodat zij voorstellen deze af te wijzen. In de aanvaarding van dat standpunt ligt niet opge sloten, dat zij het niet billijk zouden achten, dat aan het schoolbestuur vergoed worden eventueele kosten van huur of gebruik van hulplokalen, noodig gebleken om dat de nieuwe school te klein was om aan alle leerlingen plaats te verschaffen. Hierover ware nader te spreken. Hun bezwaar is echter, dat in de voorliggende aanvrage die huurvergoeding gekoppeld wordt aan het zeer kost bare op eigen gelegenheid opgerichte hulpgebouw. Daar tegenover staan zij principieel afwijzend, zoodat zij voorstellen niet aan het verzoek te voldoen. Zonder bespreking wordt conform bet voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming besloten. Aanwijzing stemlokalen. Bij de vorige kamerverkiezingen was voor het varend personeel der Zuiderzeewerken een stemdlstrict VI met stembureau te Den Oever ingesteld. De aanwijzing van het stembureau voor dit district kan thans worden In getrokken. Voor stemdlstrict V was aanvankelijk aangewezen een lokaal In de school te Oosterland en sedert 1 April 1931 het ontspanningslokaal der Zuiderzeewerken te Den Oever. Nu de gemeente door de stichting van de O. L. school te Den Oever thans zelf over een gebouw de be schikking heeft gekregen, lijkt het B. en W. wenschelijk voor dit stemdistrict in het vervolg als zetel van het stembureau aan te wijzen een lokaal van dat schoolge bouw. waartoe zij het voorstel doen. Wordt goedgevonden. Heratrating weg te De Haokee. In verband met den slechten toestand van den straat weg te De Haukes is door B. en W. reeds overgegaan tot verbetering. Het werk is echter omvangrijker dan ge dacht werd, terwijl de uitvoering bij gedeelten duurder wordt dan bij publieke aanbesteding van het geheele werk. B. en W. stellen daarom voor te besluiten tot uitvoe ring van de herbestrating in eens en vragen hiervoor een crediet van f 5000, terwijl zjj tevens machtiging vra gen om voor gewoon onderhoud van bestrating nog een 10000 klinkers aan te schaffen. Aldus wordt besloten. Verbetering verharding van Slingerweg en Lonjeweg. B. en W. deelen mede, dat In het plan tot het ma ken van een doorgaande verbinding naar den afsluit dijk te Den Oever, mede begrepen was een verbree ding van den Slingerweg en verbetering van het weg dek. zoo ook eenlge wijziging in het tracé van dien weg. Inmiddels ontvingen B. en W. van den Hoofdingeni eur der Directie Wegenverbetering een schrijven, waar uit blijkt, dat de uitgaven voor de verschillende wer ken tot het tot stand brengen dier doorgaande ver binding in belangrijke mate hooger zijn geworden dan de raming. Volgens voorloopige gegevens zal de ge meente rond f 4000 en het Rijk f 12883, daaraan meer ten koste moeten leggen dan begroot was, zoodat met het oog op het op de begrooting uitgetrokken bedrag niet meer dan f 10000 van Rijkswege beschikbaar kan worden gesteld voor verbetering van den Slingerweg. Het plan zal echter vorderen een som van f 22000, wes halve de gemeente, naar de hoofdingenieur mededeelt, een bedrag van f 12000 extra tot dit doel zal moeten voteeren. De Hoofdingenieur maakt in zijn brief echter even eens melding van een beperkt plan, kostende f 17000, waarbij geen grond voor verbreeding wordt aange kocht, doch alleen de greppels van Slingerweg en Lon jeweg worden gedicht en gerioleerd en het wegdek ver beterd. De bijdrage van de gemeente zou in dit geval dus f 7000 beloopen. Met den Hoofdingenieur achten B. en W. weliswaar het bovenaangeduide plan meer afdoende, docli naar hun meening is het niet alleen wenschelijk de uitgaven der gemeente eenigszins te beperken, doch kan, wat de gemeente betreft, het beperkte plan voldoende worden genoemd. Zij stellen daarom voor aan de uitvoering van het beperkte plan mede te werken, tenzij het Rijk door verhooging van zijn bijdrage het mogelijk zou ma ken het ruimere plan te verwezenlijken De raad gaat fn comité. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. met algemeens stemmen aangenomen. Door den Hoofdingenieur wordt nog gevraagd of de raad kan besluiten om het werk onderhands op te dra gen aan de N.V. Geruischlooze weg te Heemstede, om dat deze vennootschap met het maken van den hoofd weg bezig Is, het werk zal er door worden bespoedigd en goedkooper worden. Verschillende personen verklaren zich daar tegen en besloten wordt dan ook tot publieke aanbesteding. Aanvaarding perceelen grond met bestem ming tot den openbaren dienst. De heer Jb. Bruul heeft aangeboden aan de gemeente af te staan een gedeelte van den grond vóór zijn nieu we woonhuis in de Koningstraat, welke gedeelte reed? eenigen tyd bij de straat was getrokken, groot 42 M2. De koopprijs ware te bepalen op f 1 met de overdrachts kosten. Verder heeft de N.V. Mij. tot Uitvoering van Zuider zeewerken aangeboden om voor totaal f 1 van haar over te nemen do straten en plantsoenen, behoorende tot baar te Oosterland gelegen woningcomplexen. Overdrachts kosten eveneens voor gemeenterekening. B. en W. stellen voor de genoemde perceelen aan te koopen met bestemming tot den openbaren dienst. De heer Doves is er erg voor om het aanbod van Bruul aan te nemen, maar wat de straten en plantsoenen van de M.U.Z. betreft, vreest spr. dat het een dure ge schiedenis zal worden. De Voorzitter wijst er op dat in de toekomst die stra ten en plantsoenen geen eigenaar meer zullen hebben en dus verwaarloosd zullen worden en daarom achten B. en W. het beter straten en plantsoenen voor f 1 over te nemen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Samenstelling stembureau* voor de verkie zing van de Tweede Kamer. Voor benoeming worden aanbevolen: District I: behalve de burgemeester, die ambtshalve voorzitter Is; tot leden: de heeren P. Kaan en W. F. Lub; tot plaatsvervangende leden de heeren:Jb. Lont Dz., en B. Kat District Et: tot voorzitter de heer J. Bosker; tot leden: de heeren P. Kooij en J. Doves Sz.; tot plaatsvervangen de leden: de heeren S. P. de Vries en N. Engel. District UI: tot voorzitter de heer D. Oden; tot leden: de heeren M. Kooij Pz. en J. Kooij Cz.; tot plaatsver vangende leden: de heeren H. N. Cornellssen en D. Blaauboer; District IV: tot voorzitter: de heer M. Bakker Sz.; tot leden: de heeren Jn. Lont Cz. en Th. H. Boersen: tot plaatsvervangende leden: de heeren C. Maars en K. Maaskant District V: tot voorzitter: de heer J. Tijsen Jz.; tot leden: de heeren W. Hermans Jz. en#L. Spaander; tot plaatsvervangende leden: de heeren 'c. Koorn Vz. en A. Buma. De voorgedragenen worden allen gekozen en nemen, voor zoover aanwezig, de benoeming aan. Do begroottagen. Aan de orde Is de vaststelling van de begrooting van den zeegrasexploitatiedienst 1932—1933. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Bij den post salarissen ambtenaren vraagt de heer Lont hoe het met dien post gaat als er geen zeegras la De Voorzitter licht toe dat het hier betreft de begroo ting 1932—1933, loopende tot 1 Juli as. en hoe het na 1 Juli met het zeegras zal loopen, moeten we afwach ten. De begrooting wordt onveranderd vastgesteld. Ook ten aanzien van de gemeentebegrootlng. dienst 1933 worden geen algemeene beschouwingen gehouden. Bij den po3t salaris gemeentelijke schoolarts, vraagt de heer P. Kooij of deze post niet kan vervallen, nu er een gemeenschappelijke schoolartsendienst is en de kos ten daaraan verbonden elders op de begrooting worden aangetroffen. De Voorzitter deelt mede, dat het hier betreft de be looning voor Inentingen en doodschouw. De heer P. Kooij heeft dan geen bezwaar. Voorzitter» die zoek zijn. Van twee ouder- oommissles. Bij den post kosten oudercommlssiën f 25, zegt de heer. P. Kooij ln 't algemeen over dezen post te willen spre ken. Reeds meerdere malen heeft spr. er op gewezen, dat er geen leven in deze commissiën is, maar thans loopt het op Westerland als gesmeerd, en zijn er twee ouderavonden gehouden, waarbij het bezoek groot was. De andere hoofden van scholen schijnen er niet aan mee te willen doen. Spr. oordeelt dat het dan op den weg van B. en W. ligt om den hoofden aan te schrijven en wel aan de hand van de wet. omdat ouderavonden gehou den moeten worden. In geval ook te Oosterland en Hlp- polytushoef ouderavonden^zullen worden gehouden, zal de post echter verhoogd moeten worden. De Voorzitter wijst er op dat het Initiatief voor het uitschrijven van een ouderavond moet uitgaan van de oudercommissie en niet van de hoofden der scholen. De heer P. Kooij merkt op. dat zoowel te Oosterland als te Hippolytushoef de voorzitters zoek zijn. Het hoofd der school te Westerland lapt dat echter aan zijn laars en heeft zelf gezorgd dat er ouderavonden kwamen. Den Voorzitter is dit bekend, maar ingevolge de wet kunnen de hoofden der scholen niet verplicht worden. Indien de post niet toereikend blijkt te zijn, kan hij bij suppletolre begrooting aangevuld worden. De heer Lont zegt dat de ouders aandrang moeten uitoefenen. De heer P. Kooft oordeelt, dat het initiatief van de hoofden der scholen dient te komen. De Voorzitter zegt toe, dat hij eens zal kijken wie er voorzitter is van de commissie te Hippolytushoef en te Oosterland. De heer P. Kooij hoopt niet dat de zaak tot gezwam blijft Bindende kracht voor de adviezen der Ad- vlezencommlssle-bouwontwerpen. Bij den post kosten welstandsbepaling, de kosten ver bonden aan het adviseeren omtrent bouwontwerpen door de Adviescommissie te Amsterdam, brengt de heer P. Kooij ter sprake, dat zoowel eigenaars van het te bou wen perceel (met name wordt genoemd een perceel In den Zwinstraat) als B en W. zich niet aan het ad vies van de Adviescommissie hebben gehouden. Op die manier geeft het niet vee! en wordt naast een mooi huls een vogelkooitje gebouwd. Kunnen de adviezen niet bindend worden gemaakt? De Voorzitter deelt mede dat de raad voorheen B. en W. opdracht heeft gegeven dat niet dwingend mocht worden opgetreden. In vele gevallen wordt bij opvolging van het advies met weinig meer of in 't geheel geen meerdere kosten een aardiger gebouw gekregen. Daarom hebben velen dan ook gevolg gegeven aan de verstrekte adviezen. De heer P. Kooij heeft juist gehoord dat men ziel dikwijls niet aan het advies stoort en in dat geval kan de post wel worden geschrapt. Of het advies dient bin dende kracht te hebben, De heer Boersen zegt dat dan minder gegoeden heele- maal niet zullen kunnen bouwen. De heer P. Kooij zegt dat er in de meeste gemeenten een welstandsbepaling bestaat, in de eene straat wor den dan huizen gebouwd van dit bedrag, in een andere straat van dat bedrag. De heer Tijsen wijst ook op de moeilijkheid juist voor de minder gegoeden, om dwingend op te treden. De Voorzitter adviseert den post op f 200 te handha ven en dan zullen B. en W. nader prae-advles uitbren gen over het al of niet dwingend optreden. De moge lijkheid om dat te doen bestaat wel. Wordt goedgevonden. Gratis verloskundige hulp. Bij den post belooning vroedvrouw f 1400, zegt de heer Oden. dat, gezien de lage loonen der arbeiders, het z.1. gewenscht Is dat menschen, die bijv. niet meer dan f 1000 inkomen hebben gratis, verloskundige hulp kun nen krijgen. De Voorzitter zegt dat thans de gang van zaken zoo is dat als men gratis verloskundige hulp vraagt, men die veelal krijgt. Elk geval wordt individueel beschouwd In het door den heer Oden gedachte geval moet men toch ook om gratis verloskundige hulp verzoeken en het lijkt spr. beter toe dat geen vaste lijn wordt g<^. trokken. De heer P. Kooij deelt een geval mede. waarbij iemand bij de werkverschaffing was, daarna twee weken bij de M.U.Z. en nu f 5 vooruit moest betalen, om straks voor zijn vrouw verloskundige hulp te hebben. Waar de ge meente aan de vroedvrouw een vrij goed salaris betaalt, moesten dergelijke menschen de verloskundige hulp gra tis krijgen. De Voorzitter zegt dat vermoedelijk deze persoon daar toe geen aanvrage heeft ingediend. De heer Oden denkt dat de menschen niet bekend zijn met die regeling. De heer Tijsen zegt dat er anders aanvragen genoeg inkomen. De regeling blijft onveranderd. Meer rekening houden met de bijzondere omstandigheden. - Voor kosten werkverschaffing bij te dragen aan het Rijk is f 10.000 uitgetrokken. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat b{j Ged. Staten nog aanhangig is een verzoek om provinciale bijdrage. De inlichtingen die spr. daarover heeft verno men. luiden gunstig. Ged. Staten voelen inderdaad dat de randgemeenten te zwaar worden getroffen door het groot aantal werkloozen. menschen die in die gemeen ten zijn gekomen voor de Zuiderzeewerken. Waarschijn lijk zullen Ged. Staten rekening houden met die bijzon dere omstandigheden en toezegging Is gedaan dat de zaak spoedig zal worden afgehandeld. De begrooting wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De rondvraag. De heer Oden vraagt wat men van plan ls met den hoofdweg te doen. Bij dooiweer ls gebleken dat de fun deering niet hield. Volgt nu eerst herstelling. De Voorzitter zegt dat men si druk bezig is met her stellen en daarvoor f 4000 wordt gerekend. De spramex- behandel Ing zal eind April op den weg komen. De heer Oden geeft In overweging om dan meteen Klieft straat en Mekkenstuinweg een teerbehandellng te geven. De Voorzitter zal dit in de vergadering van B. en W. bespreken. Naar Oomelis Ttfsen. De heer Bakker zegt dat op verschillende plaatsen lantaarns zijn aangebracht, maar spr. heeft er zich over verwonderd dat er Jn de Cornelis Tijsenstraat geen lichtje komt De Voorzitter kan niet beter doen dan de menschen dan te verwijzen naar Cornelis Tijsen. Het zou al te mooi zijn, als de gemeente voor verlichting van een particuliere straat ging zorgen. De heer Boersen Informeert naar de noodslachtplaat» De Voorzitter zegt dat het plan bij de Gezondheids commissie te Schagen ls. De heer Doves vraagt hoe het moet met het hek bij de oude school. De Voorzitter wilde daarover spreken ln het na praatje dat aanstonds wordt gehouden. Hierna volgt sluiting. u't de OMGEVING SINT MAARTEN Donderdagavond vergaderde ten huize van den heer P Schrijver alhier, de afd. St. Maarten van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Gezien het stormachtige weer baarde het geen ver wondering dat er slechts weinigen aanwezig waren on bij opening slechts naast een onvoltallig bestuur 3. leden blijk van belangstelling hadden betoond. Na opening met 'n welkom aan allen en ook aan de pers, werd door voorzitter bij afwezigheid der secretares se, mej. Overbeek, de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van een uitzending van een dochtertje van den heer Schooneveld uit Eenigenburg, welke naar Schiphorst moest worden uitgezonden, meent voorzitter hier een woord van dank te moeten toebrengen aan den heer G. Schoorï welke heer bedoeld meisje geheel gratis en belange loos tor plaatse beeft gebracht. Voorts deelde voor zitter mede, d£i het poontje van Zijdewind uit Groen veld dit jaar was uitgezonden en dat de resultaten hiervan heel gunstig zijn en groote vooruitgang bij dezen jongen is waar te nemen. Hierna volgde lezing van het jaarverslag, waar uit bleek, dat dit jaar heel weinig ter verpleging zijn uitgezonden, hetgeen valt toe te juichen. Voorts dat het met de contributie-inning heel slecht ging wat aan de tijdsomstandigheden werd toegeschreven. De rekening, nagezien door dc heeren P. Breed en J. v. d. Ham, was door deze heeren in orde bevon den en gaf een saldo aan van 1152.10. Met het oog op de geringe opkomst, werd besloten geen bestuursverkiezing te houden en dit tot de herfstvergadering uit te stellen. Tot bode werd, in de plaats van den heer C. Smit, welke door hoogen ouderdom had bedankt, benoemd de heer J. v. Ham, welke deze benoeming in dank aanvaardt. De rondvraag, niets vermeldingswaard opleveren de, ging voorzitter tot sluiting over. LANGENDIJK De Algemeene Vergadering van de Langendijker Groentencentrale zal dit jaar gehouden worden te Ursera op 6 April. Het aantAl te behandelen voor stellen is zeer gering, zoodat de vergadering eerst 's namiddags een aanvang neemt. Vroeger was dit reeds voormiddags. Het einddiploma van den cursus der Ver. tot be vordering van het Vakonderwijs in West-Friesland werd behaalt door J. Oudendijk te Zuidschanvoude, schilderen en C.. Zeeman, Oudkarspel, timmeren, leerlingen van den cursus der afd. Langendijk. ZUIDSCHARWOUDE. De Minister van Defensie heeft aan S. A. Bruin, J. Commandeur, T. Groot, K. Jacet en S. Schrijver, behoorende tot de lichting 1934, voor goed vrijstel ling van den militairen dienst verleend wegens broederdienst. Bond van kleine kooplieden. Voor deze gemeente is een afdeeling opgericht van den Bond van kleine kooplieden. De nood iu-:r tij den heeft ook deze menschen tot organist-u: co ge bracht, waardoor ze zullen trachten beter in kun on derhoud te kunnen voorzien en zich met r ieer kracht door de moeilijke levensomstandigheden heen te kunnen slaan. Al moeilijker wordt het voor hen, om hun brood te kunnen verdienen, niet slechts door de mindere koopkracht van het publiek, maar ook door de grootere concurrentie. In een gehouden vergadering werd een bestuur gekozen, dat als volg' is samengesteld: J. Dirks, voorzitter, H. Stins, cretaris, C. Groot, penningmeester, Joh. Welner C. Balder, commissarissen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14