SCHAGER COURANT DE VOORJAARSMODE Knippatronen Kies de gordijnen in overeen stemming met het interieur. Flatteuse kleuren Gekleede Japon. MODEWENKEN Wat voor nieuwtjes zullen wij te zien krijgen? De cape zal een groote rol spelen. De ontwerpers der Mode hebben het in zekeren zin beter dan hun navolgsters: Zij bezitten n.1. het yermogen om in de toe komst te kijken, waar het betreft de japon nen, die zij weten, dat niet alleen dit voor jaar, maar reeds in den zomer gedragen zullen worden. Voor ons is de toekomst nog min of meer in een geheimzinnig waas gehuld en wij vragen ons af: „Wat voor nieuwtjes zullen wij het a.s. voorjaar te zien krijgen." In de groote modehuizen der min of meer mondaine steden-zijn de shows reeds in vol len gang en menig maal is het een genot de elegante mannequins vol gratie datgene te zien dragen, wat Parijs wenscht te scheppen. Men behoeft echter geenszins tot de mon daine wereld te behooren of benieuwd te zijn naar de dingen die komen. De belang stelling kan reeds uit een economische overweging ontstaan, want, niet waar, wij allen wenschen er toch gaarne goed ge kleed uit te zien. „Goed gekleed" wil niet zeggen overdadig of in het oogvallend, doch een vrouw met smaak zal zich in overeen stemming met haar figuur, leeftijd, uiter lijk weten te kleeden. Ingrijpende modeveranderingen zijn niet te verwachten, hetgeen trouwens allerminst in overeenstemming zou zijn met de veelal zeer beperkte inkomsten. Laten wij er ons dus op verheugen, dat voor bescheiden beurzen ook zeer zeker veel te bereiken is. Vele stoffen zijn enorm gedaald in prijs; aardige gewerkte en gestreepte dessins zien wij, ook ruiten, de laatste meestal in mi niatuur-afmetingen, die zich weldra in de gunst der dames zullen mogen verheugen. Van de ruitcombinaties zijn zwart-wit- blauw-wit en bruin beige wel de meest voor komende combinaties. De cape zal een groote rol spelen gedu rende de komende maanden, zoowel bij mantels als japonnen. Vermoedelijk zal het „cape ensemble" wel aftrek vinden, d.w.z. rok, blouse en cape (zonder mantel) ofwel japon met cape. De lengte van de laatste reikt tot den elle boog, maar veelal ook tot de heup. Zeer aardig is een rok en cape van souple don keren stof met licht zijden blouse, b.v: don ker bruin met champagne kleur of beige. De cape kan bij een meer gekleed geheel met een smal randje zomerbont worden afgezet. Hierbij behooren lichte handschoenen, kou sen in de snit der rok of iets lichter en een modern hoedje. Men ziet ook capes, die bij de wandeling op de japonnen worden gedragen en van voren een elegante strik vertoonen. Het dragen hiervan heeft, behalve dat het veel al elegant staat, nog dit vóór, dat men veelal met mooi weer van huis gaat en bij kouder worden, de cape de rug min of meer bedekt. Blouses worden ook weer voor gekleed gedragen, b.v. een bruine rok met goud- -lamé blouse; hierbij behoort een aanslui tende mouw. Een punt- of ook wel vierkan te halsuitsnijding. Kanten garnituren zijn modern voor hals- en mouwgarneering; men vindt groote kra gen en liooge manchetten van stijf geste ven kant, die buitengewoon flatteus staan, vooral op zwart fluweel. Wij hooren onze lezeressen al vragen: „...en de mouwen?" Hierin zal men groote verscheidenheid aantreffen, ook wat de lengte betreft, n.1. lange, driekwart en korte MEISJESJURK. 10—14 jaar. (719) F. ff en donkerblauw is het meest ge schikt om dit jurk je van te maken met een blouse in een of ander aardig dun zomerstofje. De geplooide rok geeft met het opge knipte gladde stuk een aardig figuur tje; vanuit het puntstuk komen twee bretels, die over de schouders heen den rok dra gen. Een witte voile blouse met smalle Valencjienne kant jes is hier aller liefst bij. Patronen kunnen aangevraagd worden onder no. 719. Juiste leeftijd niet vergeten op te geven! De kos ten bedragen i 0.58. HUIS- OF KANTOORJAPON. (713) Allerlei vroolijke zomerstoffen bren gen ons reeds nu in verleiding ora een aardige mor genjapon te maken. Frottéweefsels ziet men thans ook weer geëtaleerd in geruite en andere dessins. Bij frotté moet wel rekening gehouden worden met krimpen en is het aan te bevelen om de japon iets wijder en langer te maken. Het groote voordeel ervan is echter, dat men de ze stof zoo goed als niet behoeft te strij ken. Een andere mogelijkheid is na tuurlijk, het goed eerst te krimpen, maar dan gaat het nieuwe er natuur lijk af. Het lijfje heeft een piqué kraag en mouw opslagen en de rok aparte zijstuk ken, die op de afbeelding duidelijk te zien zijn. Met lange mouwen, zooals de kleine af beelding te zien geeft, is het model zeer ge schikt voor kantoorjapon. De lange mouw is aangesloten tot even onder den elleboog, wordt daarna wijder en afgewerkt met een smalle manchet Patronen in alle maten kan men aan vragen onder no. 713. De kosten bedragen f 0.58. GEKLEEDE JAPON. 721. Effen wollen stof met ivoorkleurige garneering maakt van bijgaand model een zeer gekleed ge heel dat speciaal voor slanke figuren geschikt is, door de zeer aparte lijn, die door de inzetting van de mouw ge vormd wordt. Het lijfje heeft hoog vallende re vers .en sluit met drukknoopen aan de linkerzijde, terwijl fantasieknoopen als garneering dienen. Kraag, zoowel als manchetten, worden op de japon gere gen. zoodat zij ge makkelijk gewas- schen kunnen wor den. De rok bestaat uit zes banen, die vier plooien vormen aan voor- en achterzijde en op kniehoogte wijken, waardoor de on derwijdte wordt verkregen. Patronen verkrijgbaar in de maten 42— 44—46. Prijs f0.58. van de in deze rubriek voorkomende mo dellen zijn verkrijgbaar aan het adres van „Het Practische Modeblad' te Den Haag Het bedrag hiervoor moet per postwissel of giro (No. 203203) worden opgezonden. Wellicht niet iedere huisvrouw begrijpt van hoeveel belang het is om gordijnen te kiezen in overeenstemming met het inte rieur. Ware dit het geval, dan zou men niet veelal ramen zien, waarvan de gordijnen er inderdaad hoogst-onsmaakvol uitzien. Wanneer men een kamer binnen komt, valt het oog onwillekeurig op de ramen en op de gordijnen, die hiermede ten nauwste verhand houden. Hoe prettig is het niet om door de open staande deuren van een kamer, die aan den tuinkant gelegen is, naar buiten te kij ken, terwijl aardige voile of all overnet-gor- dijnen hiervan als het ware de omlijsting vormen; zonder ook maar eenigszins de zon en het licht buiten te sluiten. Ook het geknoopte filet is zoo buitenge woon practisch en behoeft na het wasschen slechts goed gerekt te worden, daarna voch tig ophangen. De zoom hiervan kan een voudig doorgeregen worden met waschech- te zijde of dikke coton peilé. Heel aardig staat bij grof filet een doorgehaald smal zwart bandfluweel. Bij voile kan men de zoom eveneens in strijken en daarna 4 of 5 rijtjes zacht ge kleurde rijtjes doorgeregen mouliné. Langs voile-gordijnen is een smal inge haald strookje eveneens een aardige afwer king. Heeft men weinig of geen uitzicht van uit een raam, doordat men min of meer in gebouwd is, of heeft men dichtbij achter buren, dan zijn gekleurde gordijnen pas sende bij de tint van het intérieur zeer aan te raden, b.v. oud goud, bruin, groen en indanthren geverfd, zoodat zij niet aan ver schieten onderhevig zijn. mouwen; de zomer geeft zelfs mouwlooze japonnen met een kleine volant over den bovenarm. De blouse zal zich bijzonder in de kunst der mode mogen verheugen, niet alleen als morgenkleeding, maar in zijde ook voor ge kleed, doch niet alleen meer in, doch ook boven den rok. Voor in huis worden ook dunne wollen blouses in schotsche ruiten gedragen, pas send bij de rok, die in de hoofdteint der ruit, dus zwart, bruin, blauw of groen zal zijn, terwijl de grrneering der blouses uit de effen rokstof bestaat of wel de blouse is zonder garneering doch op den rok wordt een zelfde jakje gedragen, waarvan de kraag, revers en mouw-opslagen geruit zijn. Variaties zijn tot in het oneindige toe te passen en het welslagen van een aardig ge heel behoeft lang niet altijd rekening te houden met de beurs, doch zeker wel met smaak! Ook bij de grootste voorzichtigheid wordt er weieens water, bijv. uit een vaas, op het behang gespat. Dit moet dan on middellijk met vloeipapier worden opge nomen, waarna men nog eens een droog stukje vloei tegen den wand drukt; het water heeft dan geen gelegenheid, het be hang intensief te bevochtigen, en laat geen sporen na. In Amerika hebben vele winkels deskun digen in dienst om de klanten raad te ge ven bij het kiezen van flatteuse kleuren en smaakvolle kleurencombinaties. Door de stof bij het gezicht te houden in fel dag licht tegen een neutralen achtergrond, wordt de keus zoo moeilijk mogelijk, m.a.w. het succes met de eenmaal gekozen kleur zoo groot mogelijk. Een stof in de kleur en nauwkeurig dezelfde tint als die der oogen is bijna zeker flatteus. De huidskleur wordt geclassificeerd als rood-geel, rood-purper of geel-rose en verder als dof of glimmend. Hierbij wordt alleen de natuurlijke huids kleur in aanmerking genomen, want door zich op te maken verandert men niet aan het feit, dat een bepaalde kleur flatteus is en een andere niet. Het al of niet flatteus zijn van een kleur hangt voor sommige ty pes af van een geringe variatie in tint; het menschelijk oog kan 165 verschillende kleuren onderscheiden; deze kleuren kun Ook voor (71D Dit model met smalle shawlkraag en groote tot de taille reikende vo lant kleedt zeer af, waar toe de aangesloten mouw eveneens medewerkt. Dit model geeft een slanker lijn, dan de bal lons en poffen, die jonge meisjes veelal aardig kleeden. De rok Is eveneens afkleedend en heeft een gladde achterbaan, en een voorbaan met plooien in het midden, die gedeeltelijk opgestikt worden; ook de zijnaad figuren. heeft een plooi, ter ver krijging van meerdere wijdte. Wol met zijde is zeer aan te bevelen voor dit model met een zijden crêpe shawlkraag bij zwart, b.v. vit, bij bruin ivoor of champagne. Ook crêpe de chine, wollen georgette en an dere weefsels, evenals soepele wollen stoffen komen voor dit model in aanmerking. Patronen kan men be stellen onder No. 711 tot en met maat 54. De prijs bedraagt f 0.58. nen elk op zichzelf in lichter en donkerder tinten voorkomen, doch deze tinten zijn slechts in zooverre van belang, dat een blondine liever de lichtere en een brunette liever de donkerdere moet dragen, in het algemeen gesproken natuurlijk. Als een be paalde kleur niet flatteert, zal men echter ook de andere tinten van die kleur niet kunnen dragen. Behalve huid en oogen dragen ook haar en lippen bij tot het coloriet van een per soon. In bruin en bijna-zwart haar komt ge woonlijk veel geel en rood voor, en in ra venzwart haar iets van blauw. De lippen hebben dikwijls iets purperroods. Alle kleu ren, die zoo gevonden worden, kunnen meestal ook in hun verschillende tinten, ge- d agen worden. Ook de complementaire kleuren hiervan zijn aan te bevelen, doch meer bij wijze van garneering dan als hoofdkleur der japon. Levendige kleuren en zeer glanzende stoffen kunnen slechts ge dragen worden door vrouwen met een goe de teint. Wenken voor het zelf naaien. Kleinigheden als garen, naalden en ma teriaal voor de afwerking van onze klee ding maken een groot verschil uit voor het aanzien en de bruikbaarheid daarvan. Zeer practisch zijn bijv. de randjes in afstekende kleur, waarmee ook een minder gerouti neerde naaister haar kleeren met succes kan afwerken. Hetzelfde geldt van haar ge kochte ruches, enz. Door een aangehaakt wit randje kan men fleurige kraagjes af maken. Naturelkleurige breede banden kunnen dienst doen voor oude dekens, die langs de randen beginnen te rafelen. Spe ciale groote klossen garen komen voordee- liger uit voor wie veel naaiwerk te doen lichbcn. Het voetje van uw naaimachine kan door een groot aantal andere vervan gen worden, waarmee wij allerlei aardige dingen kunnen doen; niemand zal dan ver moeden, dat uw kleeren zelf gemaakt zijn. Ook Madras met licht gekleurde patro nen ingeweven, is hiervoor zeer geschikt. Bij het maken van raamgordijnen, moet er aan den bovenkant een flinke dubbele zoom gemaakt worden, liefst met de hand genaaid, om te kort te worden na het was schen te voorkomen. Gordijnen, die voor den avond als afslui ting moeten dienen, kan men van cretonne, maar natuurlijk evenzeer van wollen stof fen maken. Het eerste is in aanschaffing veel billijker en de patronen hierin zelfs vaak buitengewoon mooi. Verder heeft men koord-fluweel, pluchette velours, damast, en wollen weefsels. Het behoud van gordij nen is echter, indien men ze voert, vooral als de ramen op den zonkant gelegen zijn. Men heeft licht echter voering, die hiervoor zeer geschikt is. Aan den bovenkant van gordijnen wordt, hoewel het natuurlijk niet bepaald noodig is, veelal een strook aangebracht, die een meer afgewerkt geheel geeft. MODERNE GERUITE JAPON. (716) Bij deze geruite zijden of stoffen ja pon past een effen garneering in de hoofdtint der ruit buiten gewoon goed. Het typische ervan is, dat het ons min of meer aan een bolein doet denken. De japon is hoog gesloten en heeft midden voor een split, dat evenals de halsuitsnijding afgebiesd wordt en bedekt door een strik, das, die bij wijze van boordje om den hals gedra gen en aan de voor zijde dichtgestrikt wordt. De zijstukken van de aan vóór- en achterzijde zijn effen, evenals de driekwart lange mouw. De rok heeft een gladde achterbaan, ter wijl de voorbaan uit gedeeltelijk opge stikte stolpplooien bestaat. Een ceintuur met eenvoudige gesp dient als afwerking. Patronen kunnon aangevraagd worden tot en met maat 48 onder vermelding van no. 716; desgewenscht ook mot aanslui tende mouw, wat bij de bestelling dan op gegeven moet worden. De kosten bedragen f 0.58. MEISJESJURK. 22. Geruite jurk voor meisjes van 8—14 jaar! die zeer practisch is voor schooljurk. Heel aardig staat dit model ook, indien alleen vóórpas en mouwen van geruite stof zijn gemaakt en het ondergedeelte b. v. van een effen kleur in de hoofd tint der ruit wordt gekozen. Het patroon be staat uit rug, voor pas, ondergedeelte Dlouse, kraagje, blou semouwen met klei ne manchet en twee baans rokje. Het bovenstuk wordt langs den kant op het voorpand ge stikt, daarna wor den zij- en schouder naden genaaid; do mouw afgewerkt en in het armgat gezet. Boven aan den hals wordt een klein splitje gemaakt en daar na wordt het dubbel geknipte en gestikte kraagje opgezet. De ruimte aan den onder kant van het lijfje wordt ingehaald en moet overeenstemmen met de bovenwijdte van het rokje, dat midden, vóór en achter, een diepe, naar binnen vallende plooi heeft. Patronen f 0.58. Een eenvoudige huis- of kantoorjapon kan ook voor meer gekleed dienen, indien men er een breede platte kraag op draagt, die midden vóór achter of op zijde sluit en aan den hals afgewerkt wordt met een klein staand boordje. De mode vraagt een garneering met -rroote knoopen, die veelal niet alleen op de blouse, doch ook op den rok worden aan gebracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16