Java door noodweer Onze handel met LAGE PRIJZEN C. Roggeveen, Zaterdag 18 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9247 Koopt bij MAISON MODERNE uw hoed. 1 B O E R D E B IJ. Ter voorkoming van verdere daling der vleeschprijzen. - Minister Verschuur zegt ernstige overweging toe. Het Haagsehe Corr. Bur. meldt: De drie centrale landbouw-organisatios (de Chr. Bie ren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Land bouw-comlté en de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond) en de Alg. Ned Zuivelbond (F.N.Z.) hebben op 16 Maart te 's Gravenhage een bijeenkomst gehouden ter bespreking van maatregelen, welke zullen moeten worden genomen tot beperking van den Nederlandschen runveestapel. Deze beperking, aldus wordt gezegd, is noodzakelijk en wel op zeer korten termijn, omdat zonder deze de vee- en vleeschprilzen (van het rundvee zoowel als van de varkens) onvermijdelijk nog verder zullen wegzak ken en daarenboven het effect van de Crisls-Zuivelwet zeer ernstig in gevaar zou worden gebracht. De vergadering kwam tot de conclusie, dat zal moe ten worden overgegaan tot de Instelling van een fonds, waarvan de inkomsten gevormd worden uit heffingen op voor de binnenlandsche consumptie geslacht rundvee en waarvan de gelden worden gebruikt om overtollig rundvee uit de markt te nemen. Aan het eind der bijeenkomst werd besloten deze con clusie onmiddellijk ter kennis te brengen van den mi nister van Economische Zaken en Arbeid en deze door een delegatie uit de vergadering mondeling te doen toe lichten. De minister bleek terstond bereid de delegatie te ontvangen. Het hierop volgende onderhoud had tot resultaat, dat de minister, die het zorgelijk karakter van den toestand volkomen bleek te beseffen, zeer ernstige overweging van dit denkbeeld toezegde. In de eerste plaats moet melkgevend vee alt de markt genomen worden. Conservee ring de voorkeur boven vernietiging. Uit de gedane mededeelingen. die het Ned. Corr. Bur. kreeg bij informatie in welingelichte kringen bleek, dat de organisaties zich op het standpunt stellen, dat het niet onbillijk is te achten, dat de consument den voor- oorlogschen prijs voor het rundvleesch betaalt De prijzen van thans liggen daar echter ver beneden en sluiten een aanzienlijk verlies in. Men wensoht thans een heffing in te voeren, waardoor dit verschil tusschen den huldigen prijs en den voor oorlogschen prijs zooveel mogelijk verdwijnt en de opbrengst van deze heffing te storten In een fonds. Uit de middelen van dit fonds zal dan rundvee uit de markt worden genomen. Men zal daartoe in de eerste plaats melkgevend vee nemen, opdat tevens de overproductie van melk en zuivelproducten wordt beperkt. Wellicht zal er ook toe overgegaan moeten worden jong vee op te koopen, waardoor ook In de toekomst een bepaalde vermindering blijft doorwerken. Mén oordeelde ingrijpen zeer noodig, mede in verband met de crisis varkenswet. Wanneer de prijs van het rundvleesch steeds lager wordt, zal dit vleesch in grootere hoeveelheden ge bruikt worden en een mindere consumptie van var 'kensvleesch zal er het gevolg van zijn. Algemeen was men er van overtuigd, dat men moest komen tot een beperking van den rundveestapel en men hoopte, dat de regeering deze meening zou deelen en spoedig de noodige maatregelen zou treffen. Zuivering der Marine Verklaring aan de manschappen te Den Helder ter teekenlng voorgelegd. Door enkele hunner geweigerd. Donderdag, toen hot personeel van de verschillende schepen en de inrichting der Koninklijke marine te Den Helder zich aan boord hegeven had, werd be kend gemaakt, dat allen beneden den rang van offi cier moesten aantreden, meldt het HdMd. Daarna werd een troep geformeerd en opgemar cheerd naar het. terrein van dc marine-sportschool of rijkswerf. Aldaar werd van de militairen een verkla ring gevraagd en vervolgens ter teekening voorge legd, inhoudende dat de onderteekenaar geen lid was van een socialistische vakorganisatie of verceni- ging op socialistischen grondslag. Verder moest wor den verklaard, dat men trouw was aan het vorsten huis en zich onderwierp aai- de krijgstucht. Eenige manschappen beneden den rang van offi cier, resp. aan boord van Hr. Mr. ..Heemskerck", „Van Speyk" en het wachtschip, hebben geweigerd deze verklaring te teekenpn. Ga onbewaakte overweg Man door den trein gegrepen en vermor zeld. Gistermorgen te ongeveer 11 uur is door den trein, komende van Woensdrecht op den onbewaakten over weg onder de gemeente Bergen op Zoom de ruim 40-jarige slager J. van Dael gegrepen en totaal ver morzeld. De ongelukkige werd ongeveer 30 meter meege sleurd. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Auto rijdt het trottoir op Gecompliceerd ongeluk te Almelo. Aan de Kerkstraat te Almelo is Donderdagmid dag een vrij ernstig auto-óneeluk gebeurd, meldt de ..Zwolsche Crt.". H. V., chauffeur van beroep, zou een auto huren uit de garage Meichle aan het Kerkplein. Hij kende het merk van den auto niet en wilde even hot besturen probpp.ren. De man dacht, dat de auto in de eerste versnelling stond, hij gaf gas. doch het bleek, dat hij op de hoogste versnelling had inge schakeld. De auto schoot vooruit naar den overkant van de straat en reed het trottoir op. Daar liep toe valhg de heer S., schilderspatroon te Utrecht. Deze werd aangereden en viel. Zijn toestand niet zich aan vankei ijk ernstig aanzien, waarom hij per auto naar het Algemeen Ziekenhuis werd overgebracht. Op het oogenblik van de aanrijding had de chauf feur het stuur omgegooid, met het gevolg, dat hij aan den overkant van de straat tegen een stilstaan- den turfwagen opreed. Deze wagen, die ernstig be schadigd werd, kwam door het voorraam van het woonhuis van den heer W.,'waardoor een paar groote ruiten werden vernield. In het huis werd ecnigo schade aangericht. De lurfventer en het paard hieven ongedeerd en ook verdere ongelukken wamen niet voor. daar de chauffeur den auto tot stilstand wist te brengen. Dc toestand van den heer S. geeft geen reden tot bezorgdheid. Het volgend jaar wordt Iedere hoed GRATIS geappreteerd. - In groote maten specialiteit. DE VOS-ROEP HOOSZIJDE 102 SCHAGEN. UIT ONZE OOST. Enkele dooden en gewonden. Steden vrijwel geheel geïsoleerd. Het verkeer gestremd. Batavia, 17 Maart (Anets): West- en Midden-Java zijn in den afge- loopen nacht door noodweer geteisterd. Het observatorium te Batavia registreerde een record. Een inlandsche vrouw werd gedood, een kind gewond door een omvallenden boom. De treinenloop tusschen Batavia en Cheribon is gestremd. Bandoeng is slechts te bereiken via Buitenzorg. Tusschen Tji- karang en Lemahabang is een goederentrein ontspoord. Twee personen werden gewond, twee anderen worden vermist. Semarang is vrijwel geisoleerd. Een noodweer van ongekende hevigheid. Nader wordt gemeld, dat het ongekende noodweer in West- en Midden-Java belangrijke schade heeft toegebracht aan de aanplantingen. Zware cement- blokken van de pieren in Tandjong-Priok zijn tenge volge van den zeer zwaren zeegang weggeslagen. De verbinding met Onrust en de „Zeven Provinciën" is door de zware zee verbroken. Vele straten en wijken der hoofdstad staan onder water. Tusschen Tjikarang en Lemahabang, waar een goederentrein ontspoorde, werd een verzakking van de spoorbaan geconstateerd over een afstand van 700 meter. De stremming zal waarschijnlijk drie weken duren. Bij dit spoorwegon geluk zijn twee personen gedood, terwijl twee ande ren worden vermist. Personeel van den Gezondheids dienst is derwaarts vertrokken. De hulpverlcening bleek zeer moeilijk. De geheele postverzending naar het Oosten is een dag vertraagd. In geheel Batavia zijn diverse electrische leidingen gebroken. Ook bui ten de stad schijnt dit het geval ie zijn. Ter hoogte van het landhoofd van de haven Pasar Ikan, sloegen twee prauwen om met resp. 12 en 14 opvarenden. Van ae eerste prauw werden er twee vennist, van de tweede prauw is een persoon verdronken. Alle ove rige werden gered. De situatie rondom Semarang. Bandjirs. Vrijdagmorgen was Semarang voor asverkcer ge heel geisoleerd. Dc wegen naar het Oosten, Zuiden en Westen zijn gestoord. De verbinding mot Pekalongan is verstoord. Een aardverschuiving te Soekoredjo is hersteld. De Gombolhelling is volkomen ingestort. De weg naar Demak staat oen meter onder water. In de kota van Pekalongan staat het water een hal ven meter hoog. De treinenloop in Midden-Java is practisch normaal. Overstroomingen in het Krawangsche- Uit Batavia, 17 Maart: Kampong Babakan in het Krawangsche staat een meter onder water. De Hol- landsch—Chineesche school te Krawang en een aan tal toko's zijn overstroomd. De onderdistricts hoofdplaats Paboeran staat een meter onder water. Te Tjikampek zijn drie rijstpcllerijen overstroomd. Dc provinciale weg bij Tjikampek is onberijdbaar. De eendaagsche loopt alleen op Bandoeng. Reizi gers voor Cheribon kunnen vanaf Kroja overstappen, die voor Batavia gaan door tot Bandoeng. Geweldige regenval. Het Observatorium te Batavia registreerde van 11 uur 20 n.m. tot 7 uur v.m. 158 mm. regenval, waarvan 96 tusschen 11 uur 1 gr. en 1 uur 1 gr., hetgeen een record is. Vele straten en wijken der hoofdstad staan onder water. DE VERMISTE BRIGADE. In een brief wordt meegedeeld, dat al len in leven zijn. Door voetwonden en buikziekten niet in staat verder te trekken. Aneta seint uit Digoel: Donderdagmorgen is door een Papoea Tanahrac- ra een brief gebracht van den commandant van de brigade, welke werd vermist. In dezen brief werd gemeld, dat allen in leven zijn en aan dc Kacb, een zijrivier van de Digoel op hulp uit Tanahmera wachten, aangezien zij door voetwonden en buikziekten niot in staat zijn ver- dor te trekken. De toevallig aanwezige gouvernementsstoomer „Fo- malhout" is terstond naar de Kaoh-rivier opge- stoomd voor het opsporen en terugbrengen der bri gade naar Tanahmera. De brigade, bestaande uit een sergeant, 14 min deren en 16 veroordeelden, was 14 Februari uit Ta nahmera vertrokken en zou op 25 Febr. van een te voren vastgesteld punt per motorboot worden afge haald. De oorzaak van het verdwalen is onbekend. Het terrein is nagenoeg geheel reeds eerder door patrouilles bezocht en in kaart gebracht. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT CT - - DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. Geheimzinnige diefstallen te Groningen Een dief, die zijn buit terug brengt. Terwijl de Groningsche politie en recherche nog ijverig speurt naar de talrijke geheimzinnige inbra ken die de laatste maanden aldaar hebben plaats gevonden, wordt zij thans weer voor een andere puzzle gesteld, aldus meldt de „Msb.". Het betreft nu geheimzinnige diefstallen, die haar waakzaamheid en speurzin vragen. In het begin der week vermiste een dokter in het Academisch Ziekenhuis uit zijn jas, die daar hing een portefeuille en een paar siga retten. De portefeuille werd later bij den directeur van het ziekenhuis in de brievenbus teruggevonden, zonder dat daaruit iets was ontvreemd. Een dag later werd uit een auto, die een oogenblik onbeheerd stond in de Kleine Pelsterstraat, een acten- tasch gestolen. Dienzelfden nacht werd de actetasch teruggevonden in het portaal van het hoofdbureau van politie. Een tijdje tevoren had de dienstdoende inspecteur aan het hoofdbureau van politie in de deuropening een pakje gevonden, waarin eenige oude gymnastiek schoenen zaten. Er was een briefje bij, waarin stond dat die schoenen gestolen waren. Een eigenaar is echter nimmer komen opdagen. De politie is thans ijverig in de weer om deze ge heimzinnige dieverijen, die waarschijnlijk door een zelfden persoon worden gepleegd, op te helderen. Tot nu toe is dit haar echter niet gelukt. Sensationeele vlucht Deviezensmokkelaarsler aan haar bewaker ontvlucht Op 9 Maart J.I., aldus verneemt V. D. uit Bazel, heb ben do Duitsche douanebeambten aan het grensstation Otterbach-B3zeI de reeds gerulmen tijd van het smok kelen van deviezen verdachte bankiersvrouw Irene Bium uit Munchen gearresteerd, toen zij poogde in een taxi over de grens te komen. Zij werd naar het Huis van Bewaring overgebracht, terwijl een op haar gevonden bedrag van 54.000 Mark in beslag werd genomen. Donderdag zou mevrouw Elum uit Loerrach via Bazei naar Munchen worden overgebracht, om aldaar terecht te staan. Op het station te Bazel werd de bewaker, die i mevrouw Blum begeleidde juist op het moment, dat hij met zijn arrestante de trap vand en tunnel, die naar een j ander perron leide. wilde afdalen, neergeslagen, terwijl i mevr. Blum vluchtte. Toen de bewaker wilde opstaan. werd hij opnieuw door drie mannen tegen den grond j geworpen, zoodat mevrouw Blum ongehinderd de Zwit- I sersche grenscontrole aan den anderen kant van het Ba- dische Bahnhof kon bereiken, waar haar man haar op- l -wachtte met een geldig paspoort en een Zwitsersche I verblijfsvergunning. I Een harer bevrijders is een Duitscher, Hagelsbach ge- inaajnd. die op Zwitsersch gebied door de Zwitsersche politie werd gearresteerd en een boete van 20 francs kreeg, omdat hij geen verblijfsvergunning had. Indien hij over de Zwitsersche grens wordt gezet, zal hij in Duitschland veroordeeld worden wegens het bevrijden van een gevangene, Laat thans uw Meubelen, Matrassen etc. vakkundig nazien en repareeren en ver nieuwen. Speciaal ingericht voor het repareeren en vernieuwen van Zonneschermen en Mar- quizen. LAGE PRIJZEN. - PRIMA AFWERKING. Aanbevelend, Meubelniagazijn, Hoogzijde 114, Telef. 73. Opnieuw opwinding te Bazel Een avond van straatrumoer en onlusten. Reuter meldt uit Bazel: Donderdagavond hebben te Bazel, opnieuw onlusten p.aats gehad. Als protest tegen het feit, dat hun ver gadering van Dinsdagavond was ontbonden, hadden de communisten Donderdagavcd een betooging georgani seerd, die vooraf door de politie was verboden. Niettemin waren tegen 8 uur In klein-Bazel eenige fcptoogers bijeengekomen, die echter onophoudelijk door de politie werden verspreid. Daar in den loop van den avond echter steeds meer personen kwamen opzetten, rukte tegen 9 uur een politiemacht van ongeveer 300 man op en maakte de straten vrij. Voor het volkshuis van het socialistische hoofd kwartier waarvoor eveneens talrijke personen bijeen stonden, werd de politie met hoongeroep ontvangen. Ook hier stonden de beambten echter op hun post en het volkshuis werd een poos gesloten. Later kwam ook een menigte menschen bijeen in het centrum der stad. De politie wist deze met behuij van 'n gummistok uit elkaar te jagen. Verscheiden p-" sonen werden gewond en ih totaal 120 gearresteerd. Kort na middernacht was de rust hersteld. Door een auto gegrepen. Jongetje weggeslingerd en zwaar gewond. Donderdagavond heeft te Poeldijk op den Nieuwen Weg een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee kinderen kwa men van achter de tram den straatweg oploopen. Op hetzelfde oogenblik werd een der kinderen, het 6-jarig zoontje van den heer J. van Koppen, door een luxe auto gegrepen en eenige meters verder in het water geslin gerd. Het ventje brak beide beenen en had een groote, ga pende hoofdwonde. In hopeloozen toestand werd het vervoerd naar het R.K. iekenhuis te Den Haag. Een waarschuwend woord van Dr. Postuma Duitschland, blijft van uw besten klant kocpen. Als onze land- bouw-uitvoer verdwijnt, betee- kent dat voor Nederland een ramp. Oud-minister dr. F. E. Posthuma heeft in een te Es sen verschijnend Duitsch Industrieel blad een artikel ge schreven over de Nederlandsche handelsbetrekkingen met Duitschland. De oeconomlsche betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland, aldus dr. Posthuma, dateeren van oudsher; sinds tallooze en lallooze jaren koopt Duitschland be langrijk hoeveelheden van onze land- en tu inbou w-voort - brenselen en visscherij-producten. Anderzijds is Neder land immer een welkom afzetgebied geweest voor Duitschland'a industrieels productie. Vervolgens wijst de schrijver op het enorme overschot bijna 400 millioen dat Duitschland meer naar Ne derland uitvoert dan Nederland naar Duitschland en zegt dan verder: Onze baten uit koloniale ondernemingen, uit scheep vaart en uit andere buitenlandsche beleggingen zijn thans zoo goed als verdwenen. Nederland zou zijn rijk dommen interen, als ook onze landbouwuitvoer naar Duitschland zou komen te vervallen. Die ramp kan er niet meer bij! De Nederlandsche landbouw was. en is, voldoende in staat om producten van uitnemende kwa liteit tegen uiterst concurreerende prijzen te leveren. Maar thans wordt deze uitvoer gedwarsboomd door de enorm hooge invoerrechten, welke veelal 30. 40. 50 en soms zelfs 100 pet. en meer %*an de waarde bedragen. Wij beseffen in ons land ten volle, met welke enorme moeilijkheden de Duitsche volkshuishouding te kampen heeft, en geen weldenkend Nederlander wenscht de da ling van onzen export alleen en uitsluitend toe te schrij ven aan de handelspolitieke maatregelen van den gioo- ten buurstaat. Maar men moet niet vergeten, dat geen van de an oere leden in hunne handelsbeweging met Holland een zoo aanzienlijk uitvoeroverschot hebben verkregen als Duitschland; sommige dezer landen hebben zelfs in het geheel geen uitvoer overschot naar Holland. Duitschland moet derhalve niet verwonderd zijn wanneer onze protesten ten aanzien der handelspoli tieke maatregelen in de allereerste plaats tegen Duitschland zijn gericht! En te méér. omdat het in Duitschland niet zoozeer gaat om bestaande bedrijven tegen tijdelijke concurrentie van buiten te beschermen, doch om een geheel nieuwen, geforceerden opbouw van een tuinbouw- en zuivelproductie. die er tot dus verre in bepaalde mate bestond. Na te hebben aangetoond, dat zoowel Duitschland. als Nederland groot belang hebben bij een wederzijde sche goede handelspolitiek, eindigt dr. Posthuma zijn artikel als volgt: Ik kan daarom slechts herhalen wat -ik veeda zoo dikwijls heb te kennen gegeven. „Duitschland. blijft van uw besten klant koopen" en laat Duitschland ons vooral niet door prohibitieve invoerrechten tot tegen maatregelen dwingen waarvan de gevolgen voor de beide landen slechts rampspoedig kunnen zijn. Auto rijdt op een kar. De voerman gewond. Gisteravond stond een, met een paard bespannen voertuig, op den Goirleschen weg te Tilburg ter hoog te van het Sportpark. Een achteropkomende auto reed. verblind door de koplichten van een tegenlig ger. met een hevigen slag op de kar. De voerman van den kar. A. V. uit Goirle, viel achterover van den wa gen en kwam op den weg terecht. Hij klaagde over pijn in zijn rug en moest zioh onder behandeling van een dokter stellen. Het paard was met den deerlijk gehavenden wagen achter zich op hol geslagen, maat kon op de grens van Tilburg en Goirle tot stilstand gebracht worden. De auto, bestuurd door G. P.. even eens uit Goirle, werd aan de rechtervoorzijde geheel vernield en moest worden weggesleept. Zeer toevallig behoorden kar en auto aan dezelfde firma. De bestuurder van den auto, die met verblin dende lichten reed, is onbekend. Lijk van een vrouw gevonden. Door uitputting bezweken. Te Medemblik werd gisterochtend het lijk gevonden van de 67-jarige vrouw Schoen, die gisteravond haar woning had verlaten en daarin niet meer was terugge keerd. Tot laat in den nacht is men aan het zoeken ge weest. Men neemt aan, dat zij door de duisternis niet meer wetende waar zij zich bevond, Is gaan liggen op een stuk land achter het station, waar zij door uitputting is bezweken. Het drama te Putbroek. Civiele vordering ingediend. Bij de Arr. Rechtbank te Maastricht is een civiele vordering ingediend door den vader van Wehrens, die een der verslagenen van het Putbroeker stroopersdrama was. De jonge Wehrens was kostwinner voor zijn ouders Van den ouden van den E. en den Graaf van Afferden wordt veertien duizend gulden schadevergoeding gevor derd. Ontploffing op een Noorsch schip Vermoedelijk 15 dooden en 5 ernstig ge wonden. Aan boord van het Noorsche stoomschip Hinnoy 300 mijl van Colombo eon ontploffing ontstaan, elke aan 15 menschen het leven heeft gekost.. De 13 ■verlevenden, waarvan er 5 ernstig gekwetst zijn, hebben zich in een boot in veiligheid gebracht en zijn door het Japansche stoomschip Naples Maroe opge pikt. Dit Japansche schip wordt vanavond te Colom bo verwacht. De Hinnoy, 3099 ton bruto en 2353 ton netto, is in 1925 gebouwd en behoort aan de reederij Erling H. Samuelsen te Oslo. Spoorwegramp in Mandsjoerije Vijftien dooden, meer dan zeventig ge wonden. Reuter seint uit Moekden: Tusschen Tsjeng Tsjia Toen en Soe Ping Kni is kort na middernacht een goederpntrein op een personentrein ingereden. Vijftien personen werden gedood, meer dan zeven tig gewond, - - -

Schager Courant | 1933 | | pagina 5