Alteitei Bitlis; Wetgevende macht voor de regeering. Lag de sleutel te Rome? Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Vredesplan van Mussolini DUITSCHLAND Poging tot brandstichting in het Rembrandt-theater te Amsterdam Dinsdag 21 Maart 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9248 CO MANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. i HET BEZOEK VAN DE ENGELSCHE AFGEVAARDIGDEN. Samenwerking voorgesteld tusschen de vier groote Westersche mogendheden. Een bestand van vijf jaar. Op de besprekingen, die Zondag door de Engel- sche afgevaardigden MacDonald en Sir John Simon te Rome met Mussolini zijn gehouden, is de belang stelling van gansch de wereld gevestigd geweest. 'Men kan er dan ook zeker van zijn, dat MacDonald niet voor een buurpraatje naar Italië ging, maar veel eerder het lot van de Ontwapeningsconferentie afhangt, en dat is op zichzelf reeds gewichtig ge noeg. Er moet meer duidelijkheid komen in den toestand van Midden- en Zuid-Europa. Op het oogenblik hecrscht een onzekerheid omtrent de bedoelingen van allerlei staten, die gevaarlijker is dan eenig ma terieel geschil. Laten we hopen, dat te "Rome de sleu tel gelegen heeft voor dit alles. Als MacDonald Mus solini heeft kunnen overreden om de qpvattingen en plannen van Italië volkomen ondubbelzinnig te kennen te geven, als hij hem heeft kunnen winnen ronduit aandeel te nemen in het regelen en onder drukken van alles wat op het oogenblik gevaar op levert voor den vrede, dan zijn wij een stuk verder. Als Frankrijk zal weten dat Italië zich niet door fascistisch Berlijn zal laten gebruiken, als de kleine entente de zekerheid kan krijgen, dat Italië geen dub belzinnig spel speelt met Hongarije, maar bereid is zonder eigen grootpolitieke bedoelingen na te jagen aan het streven tot bevestiging van den vrede deel te nemen, dan zijn wij weer een stuk verder. Hebben wij nu, na den Zondag te Rome, zekerheid omtrent al deze dingen. Laten wij het hopen, want die onzekerheid, die uiterste onzekerheid vormt het grootste gevaar van dezen tijd. Officieel communiqué van de besprekingen. Omtrent de Engelsch—Italiaansehe besprekingen is Zondagavond het volgende officieele communiqué ge publiceerd: Het hoofd der Italiaansehe regeering heeft Zater dag van 18 tot 19.30 uur in het Palazzo Venezia en Zondag van 14.30 tot 16 uur in de Engelsche ambas sade met, den Britschcn ministerpresident MacDonald cn den minister van buitenlandsche zaken sir John Simon besprekingen gevoerd. Na een uitgebreide en grondige gedaehtenwisse- ling over den algemeenen toestand werd bij deze be sprekingen een nlan tot toenadering betreffende de voornaamste politieke quaesties onderzocht, dat door het hoofd fier Italiaansehe regeering was voorbereid en ten doel heeft de samenwerking der vier weste lijke groote mogendheden, een einde in den geest van het Kollogg-paet en de verklaring over het niet toe passen van geweld voor Europa en de wereld een langdurig tijdperk van vrede te waarborgen. De inhoud van Mussolini's plan. Het. plan d-t den Engelschen minister MacDonald cn Sir John Simon te Rome is voorgelegd, draagt d i titel: Een politiek pact der Entente en samen werk ïp tusschen de vier Westersche mo rendheden. Het verdrag bevat 8 a 9 artikelen. De vier Wester sche mogoiifHieden zijn Engeland, Frankrijk, Duitsch- land cn Italië. De tekst legt de geheole politieke toekomst van Europa vast en erkent alle bestaande verdragsver plichtingen opnieuw, met inbegrip van het verdrag van Locarno, zonder evenwel Engeland nieuwe ver plichtingen op te leggen. Bovendien wordt een be stand voor den duur van vijf jaren voorgesteld. In een clausule van het verdrag wordt gezegd, dat een herziening van de vredesverdragen slechts door de machinerie van den Volkenhond kan worden tot stand gebracht. Deze bepaling is ingelascht met het oog op Frankrijk. De onderteekening van het verdrag zal naar de meening van Mussolini de politieke at mosfeer van Europa opklaren en het welslagen der oeconomische wereldconferentie garandeeren. Het oorspronkelijk ontwerp verdrag was zoowel den Franschen ambassadeur de Jou venei als den Duit- schen ambassadeur Von Hassell overhandigd. Een uitlating van MacDonald. Na jen gesprek met journalisten voor zijn vertrek uit Rome, heeft MacDonald gisterochtend gezegd, dat het bovenstaande communiqué alle punten aangeeft, waarover gesproken is. Het denkbeeld van de ministers is niet van boven af anderen den vrede op te leggen, maar een vergelijk te treffen op den grondslag van een waarachtigen vrede, die voldoening zal schenken aan alle naties. MacDonald gelooft, dat de besprekingen te Rome het uitgangspunt zullen blijken van vruchtdragende onderhandelingen en dat zij de mogelijkheid geopend hebben om tusschen alle betrokken landen tot vol ledige overeenstemming te komen. MUSSOLINI. De toestand van Europa is beschouwd met de be doeling tot vrede te komen. MacDonald zei verder, dat hij morgen te Parijs de Fransche regeering op de hoogte zal brengen van de strekking der gebeurtenissen zoowel te Gcnève ,als te Rome. Er zullen ook onderhandelingen met Duitschland gevoerd worden, daar naar zijn meening geen land mag worden overgeslagen. Ook de Vereenigde Staten zullen op de hoogte wor den gebracht. Op de vraag van een Duitschen journalist, wat met een „lange vredesperiode" bedoeld is, antwoordde MacDonald, dat men geen lapwerkvrede wil bereiken door een oplossing, die ten gevolge zou hebben, dat over drie, vier jaar een nog gevaarlijker toestand ontstaat dan de huidige. Daartoe is vóór alles vertrou wen noodig. vertrouwen vooral ook met betrekking tot de ontwapening, die zonder het vertrouwen van plle staten vooreerst niet mogelijk is. De buitenlandsche pers over de resulta ten. Frankrijk gereserveerd, en Enge land over het algemeen tevreden. De Fransche bladen bestudeeren met eenige voor zichtigheid en terughouding het plan van Mussolini voor de organisatie van Europa, zooals hij dit aan MacDonald en sir John Simon voorstelde. Vooral wordt de nadruk gelegd op het feit. dat de onderhandelaars te Rome zorg droegen. Parijs niet afzijdig te houden van de besprekingen en op de voor dc kleinere landen geruststellende woorden van MacDonald. 1 Vele bladen zien in de door Mussolini beoogde club, een concurrent van den volkenbond, inplaats van, zooals passend zou zijn. een orgaan hiervan. Tenslotte veronderstelt dit plan een herstel van de Fransch-Italiaansche vriendschap welke moeilijk vereenigbaar zal zijn met het Duitschland van Hitier, na de Frankrijk-vijandige campagne. Niettegenstaande deze ernstige aanmerkingen, zijn de bladen het plan toch niet vijandig gezind. Men verwacht thans nadere inlichtingen, welke MacDonald ongetwijfeld bij zijn bezoek aan Parijs zal verschaffen. Londen, 20 Maart. Over het algemeen is de Britsche pers tevreden met de resultaten van het on derhoud tusschen de Britsche ministers en Mussolini, welke zijn vastgelegd in het uitgegeven communiqué. Uit het feit, dat hierin slechts sprake is van de ideeën van Mussolini besluit men dat MacDonald geheel hiermede instemt. Het vertrek van MacDonald uit Rome. MacDonald en sir John Simon hebben gistermid dag per vliegtuig Rome verlaten, om over Genua en Parijs naar Londen terug te keeren, waar de En gelsche staatslieden Woensdag aan een zitting van het kabinet moeten deelnemen. Het verblijf te Parijs, waar rapport zal worden uitgebracht over de Ita- liaansch-Engelsche besprekingen, is dus tot Dinsdag beperkt. Bevoegdheid voor de regeering-Hltler gel dend tot 1 April 1937. Voorstel aan den Rijksdag. Als resultaat van een besluit van het Duitsche Rijksdagkabinet, welke beslissing, naar het Wolff-bureau uit Berlijn meldt, gis termiddag is genomen, heeft de Duitsche re geering gisteren, Maandagnamiddag, den Rijksdag een ontwerp doen toekomen van een wet ter verlichting van den nood van volk en Rijk. Beteekenis van het wetsontwerp. Het wetsontwerp dat, naar het Wolff-bureau ver neemt, als initiatiefvoorstel bij den Rijksdag zal in gediend worden door de regeeringspartij en dat on derteekend is door de leiders van deze partijen, geeft de Rijksregeering en, in het hijzonder, den Rijkskan selier. de meest vérstrekkende bevoegdheden. In het bijzonder den Rijkskanselier nu Hit Ier omdat, zooals artikel 3 bepaalt, hij degene is die de wetten redigeert, op schrift stelt en in het staatsblad doet afkondigen. Dat sluit in dat deze wetten niet meer onderteekend behoeven te worden door Rijkspresident von Hindenburg, wat bovendien nog blijkt uit de laatste zin van artikel 3, waarin artikel 74 van de Rijksgrondwet wordt uitgeschakeld, welk artikel luidt: De wet treedt op den dag van afkondiging in wer king. Zij treedt op 1 April 1937 buiten werking; zij treedt voorts buiten werking: wanneer de tegenwoor dige Rijksregeering door een andere wordt vervan gen. Aanneming der machtigingswet zeker ge acht. Volgens Wolff geldt het in politieke kringen te Berlijn als zeker, dat deze machtigingswet in den Rüksdag de vereischte tweederde meerderheid zal vinden. Joodsche rechters in Berlijn ontslagen. Nog meerdere zullen er volgen. Uit Berlijn. Naar van welingelichte zijde ver luidt, is aan alle Joodsche rechters van het Amtsge- richt Herlin-Mitte thans verlof verleend. Met ingang van de nieuwe rechterlijke periode, 1 April a.s., zullen eveneens alle Joodsche rechters uit de strafkamers van het Kriminalgericht, het Schncll- gericht en de Jeugdrechtbank verwijderd worden. Bij het Landsgericht zal hetzelfde geschieden. De opengekomen plaatsen zullen bezet worden door per sonen, wier opvattingen in overeenstemming wor den geacht met die van de nationale beweging. Amerikaansche bladen over Jodenver volging in Duitschland. New York, 18 Maart. (V.D.). De bladen brengen berichten over Jodenonderdrukking in Duitschland, waarbij ook melding wordt gemaakt van het com mentaar der Duitsche pers op de bekende verkla ringen van Einstein. De „New York Times" merkt op, dat Einstein zich niet tegen Duitschland maar tegen Hitier heeft uitgesproken. Dr. Samuel Lipp- schitz stelt vast dat het verbod van zijn correspon dentie in de „New York Times" volkomen past in het kader van de gewelddadigheden, die door de Duitsche fascistische leiders worden gepleegd. Hij zegt verder: „De openbare meening in de geheele wereld moet een inzicht krijgen in het ware karak ter van de huidige Duitsche regeering, die onder het mom van nationale revolutie met opzet de grond slagen van het Duitsche volk, alsmede zijn cultu- reele en sociale vorderingen vernietigt. De pacifistische organisaties in Amerika wijten het weinige succes dat de Ontwapeningsconferentie tot nu toe heeft aan de Duitsche regeering. Scherp protest van Poolsche Joden. Boycott van Duitsche waren voorge steld. Te Wilna heeft volgens Reuter een vergadering plaats gehad van joodsche handelaren, waarop meer dan drieduizend personen aanwezig waren. De ver gadering nam een motie aan waarin verontwaardi ging wordt uitgesproken jegens de anti-semitische represailles in Duitschland en waarin besloten wordt een oproep te richten aan alle joodsche economische organisaties op de wereld om zich gereed te houden voor een boycott van Duitsche koopwaren. De spre kers ter vergadering onderstreepten dat de Duitsche eischcn betreffende Pommeren zouden stuiten op een solidair joodsch wereldfront. Aanslag op Hitier verijdeld. Te Hun- chen gepleegd. Omstanders zagen een pakje op straat neerleggen. Naar Wolff uit Munchen meldt, werden gisteren in de nabijheid van het standbeeld van Richard Wagner, dus vlak bij de tijdelijke woning van den rijkskanselier, drie mannen bemerkt van wie er een Duitsch en 2 Russisch of Tsjechisch spraken. Zij kwamen met een auto die de letters van Berlijn droeg cn legden na zorgvuldig om zich heen te hebben ge keken, drie handgranaten en eenige munitie bij het standbeeld neer. Eenige getuigen hadden dit echter gezien en waarschuwden dc politie, bij wier nade ring de mannen in hun auto sprongen en ontkwa men. Naar de ligging der handgranaten te oordeelen staat het vast, dat een aanslag op den rijkskanselier voorbereid was, die te 12 uur ongeveer in zijn auto uit de Prinz Regenten-straat komend, het standbeeld had moeten ps»"secren. Munitie en handgranaten zijn in beslag genomen. De politie-president van Munchen maakt in een pro clamatie aan de bevolking bekend, dat zij verplicht is van de beweging van verdachte vreemdelingen ter stond bericht te geven, want dat een aanslag, zelfs een mislukte, ene progrom in Duntschland zou doen ontstaan, dat door geen macht of regeering ter wereld zou te stuiten zijnl De dader aangehouden. Tijdens de tweede avondvoorstelling in het Rem- brandt Theater te Amsterdam, waarin de film „Morgen- rot" vertoond werd, heeft een jongmensch, dat in de zaal zat, uit protest tegen deze film. een hoeveelheid zwavel, die hij bij zich droeg, in brand probeeren te steken. Gelukkig bevond zich in zijn onmiddellijke na bijheid een agent, die den brandstichter in den kraag greep en hem overbracht naar het bureau Singel, waar hij is opgesloten. Men mag van geluk spreken, dat niemand in de zaal alarm heeft gemaakt door „brand!" te roepen, aange zien het gebeurde in het geheel gevulde gebouw dan hoogstwaarschijnlijk een paniek met zeer ernstige ge volgen zou hebben veroorzaakt. Later op den avond is ook op het Rembrandtplein en in de omgeving daarvan de politie enkele malen op getreden tegen kleine groepen demonstranten. Van po litiezijde had men rekening gehouden met de moge lijkheid, dat na afloop der gisteravond in de Diamant beurs tegen de vertooning van „Morgenrot" gehouden protestvergadering, waaraan ongeveer 1300 personen hebben deelgenomen, in optocht naar het Rembrandt plein zou worden getrokken. Om dit te verhinderen had zich voor het gebouw onder leiding van een inspecteur eer. politiemacht van 4 ruiters en 16 agenten opge steld, die echter niet behoefde op te treden. Nog een tweede poging Nader vernemen we. dat ook door een tweede per soon, welke boven gezeten was. gepoogd is in zijn om geving brand te veroorzaken. Men is er niet in geslaagd hem aan te houden. Verscheidene personen, die merkten dat er iets gaande was, wilden de zaal in allerijl ver laten. Het kalme optreden van de politie voorkwam ech ter, dat er ernstige dingen gebeurden. Ook te Rotterdam ongeregeldheden bq de vertooning van „Morgenrot." Gisteravond is er buiten het Luxer Theater te Rot terdam eenigen tijd rumoer geweest in verband met protesten tegen de film „Morgenrot". Deze protesten gingen uit van een groot aantal organisaties van com munistische of daarmee sympathiseerende zijde. Voor het theater aan de Kruiskade heeft de politie omstreeks negen uur moeten optreden en protesteerende groepen uiteen gedreven. Ook op den Coolsingel is het eenigen tijd rumoerig geweest. Tijdens de eerste voorstelling moesten een heer en twee dames eerstgenoemde was een bestuurslid van de Filmliga verwijderd worden omdat geconstateerd werd, dat zij door blazen op een fluitje de voorstelling trachtten te verstoren. Tijdens de tweede voorstelling is viermaal een poging gedaan door personen in de zaal om door gefluit en geroep de orde te verstoren. Telkens werd onmiddellijk ingerepen. In totaal zijn 25 a 30 personen verwijderd. In de zaal was zeer veel politie aanwezig. Verscheidene personen werd den toegang tot de zaal geweigerd, omdat gemeend werd, dat zij de kennelijke bedoeling hadden te protes teeren. Na afloop van de tweede voorstelling bleef het nog eenigen t\jd rumoerig. Krachtig ingrijpen was niet meer noodig. Concentratiekampen te Munchen, waarin communistische en marxistische leiders zullen worden ondergebracht. De commissariale politippresident van Munchen, Himmler, deelt mede, dat de personen, die ter wille van hun eigen veiligheid gearresteerd zijn, niet lan ger in arrest zullen worden gehouden dan noodig is. Voorts deelde hij mede, dat in de nahijheid van Dachau bij Munchen Woensdag het eerste concentra tiekamp, dat ruimte biedt aan vijfduizend menschen, zal worden geopend. Hier zullen communistische, Reichsbanner- en andere Marxistische leiders worden ondergebracht. Vooral de communistische function narissen kunnen niet in vrijheid worden gesteld, aan gezien reeds in een aantal gevallen is gebleken, dat zij terstond hun propaganda hervatten, zoodra zij in vrijheid zijn gesteld. Schoten uit een hinderlaag, wonden. Drie ge- In den nacht op Zondag, tegen kwart over twee, zijn twee S.A.-lieden en een partijlooze voorbij ganger uit het portaal van Petersburgerstrasse 19 te Berlijn, door een onbekend gebleven persoon bescho ten. De 35-jarige S.A.-man, Alfred Friehe, kreeg een hek kenschot, de 33-jarige S.A.-man, Georg Albrecht een schot in de borst en de partijlooze Alexander Matter- na een schot in den arm en een in den dij. Alle drie de gewonden moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Een onmiddellijk ingestelde huiszoe king bleef zonder resultaat. Wapens in raadhuis gevonden. Uit Neurenberg: De eerste burgemeester Liebel deelt mede: Tijdens een huiszoeking in het raadhuis onder persoonlijke leiding van den eersten hurgemoes- ter Liebel, heeft men Zondag op zolder een vrij groot wapendepot ontdekt, dat in een zolderkamer verbor gen was. De huisbewaarders hadden geen sleutel van dit vertrek. Het was hen streng verbod— daar binnen te paan. Men vond 112 automatische revolvers, 20 cylinderpistolen en ongeveer 10.000 schoten revol vermunitie. benevens een aantal gummistokken en ploertendooders. De wapens zijn in slag genomen. Dr. Luther, ambassadeur te Washington. Uit Washington: Aan de Amerikaansche regeerimr is agreement vei^ocht voor den oud-president van de Duitsche Rük. :;k dr. Luther, als ambassadeur Washington. De Amerikaansche regeering heeft 1 agreement reeds verleend.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1