Allllltl Bitlis- Alratmit- Lailliiillii Dc geest van Potsdam herleeft LAGE PRIJZEN. Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. eerste blad dit nummer bestaat uit twee bladen Opening van den Duitschen Rijksdag. Naar MAISON MODERNE de vos-roep - hoogzijde 102 - schagen. Brand op een Nederlandsch stoomschip „MORGENROT" VERBODEN Woensdag 22 Maart 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9249 CODRAHT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Enorme volksmassa's op de been. Geest driftige enthousiasme voor president Hindenburg. De regeerings- verklaring. Uniform-geschitter als uit den tijd van den grooten Pruisenkoning Frederik den Grooten. Het was koud, en af en toe kwam een flinke sneeuwbui opzetten toen gister op den eersten lente dag Potsdam zich opmaakte om den openingsdag van den nieuwen Duitschen Rijksdag met een pracht volle ensceneering, welke alle middelen der moderne techniek heeft uitgebuit, te vieren. Het is een histo rische en symbolische dag geworden, die het sinds 1918 eenigszins ingeslapen Potsdam weer in het mid den van de internationale belangstelling heeft gezet. Vroeg in den ochtend was er reeds een ware volks uittocht van Berlijn naar Potsdam, Duizenden auto's trokken naar buiten. Elke 10 min. vertrokken trei nen die steeds propvol waren. Autobussen en alle mogelijke andere vehikels brachten de duizenden belangstellenden naar de oude residentie. In de nabijheid van hel station heerschte tenslotte een levensgevaarlijke drukte, Het station werd go- sloten en de treinen reden door naar een buitensta tionnetje, vanwaar de reizigers trachtten zoo snel mogelijk het centrum der stad te berefken. Het wemelde natuurlijk van uniformen. Uniformen van het oude rijk, van het nieuwe en toekomstige Duitschland. En wat niet in uniform was, had toch een of ander insigne op de borst. Menschen zonder dit laatste waren een zeldzaamheid. Het ging er dus weer „dik" toe, als in den goeden ouden tijd en de ccne golf van gejuich was niet van de lucht, of dc volgende zwol al weer aan. De om roepers voor de microfoons, die op verschillende plaatsen stonden opgesteld, concurreerden tegen el kaar in uitbundigheid en zij die door de radio naar hen hebben geluisterd, moeten het wel betreurd heb ben, dat de televisie nog niet volmaakt genoeg ge weest is, om naast de verwrongen stem ook nog dc ongetwijfeld verwrongen armen en beenen dezer om roepers voor de luisteraars zientbaar te maken. Ze waren „hoorbaar" ontroerd, zoo mogelijk nog meer dan de bevolking van Potsdam zelf en ze wis ten blijkbaar niet goed hoe zij in de juiste proporties hun ontroering moesten verdeelen. Voor den grijzen Hindenburg, die ondanks zijn 86- jaren nog rechtop gaat, en voor wien een luid ge jubel alleszins gerechtvaardigd was dan wel dat zij hun trilende stem moesten laten overslaan voor „den Fuhrer" den verafgoden Hitier wiens strak gespannen gezicht niets verried, van wat er in zijn binnenste omging, maar wiens borst onge twijfeld gezwollen moet hebben bij het zien van zóó veel huldebetoon. Met één slag heeft hij verwezenlijkt, wat Musso- lini eerst na jaren kon wagen de door het parle ment erkende dictator. Voor hoe lang? Want nog heeft de huidige revolutie, die zich over het volk heeft voltrokken, de macht der massa achter zich. Zij behoeft nog slechts de stuwkracht der elite en het steunpunt van het leger. Daarvoor zal zij ech ter nog moeten strijden en die strijd zai haar lot bezegelen. De massa-regie van het nationaal-socialisme is geweldig en overweldigend. Het program, dat opge steld is om den dag van Potsdam tot een feest te maken, hetwelk niet meer uit de gedachten van het volk zal kunnen verdwijnen, heeft voldaan aan de hoogste eischen van populaire propaganda. Maar de heropbouw, van Duitschland, de al-omvattende her leving van het Duitscbe volk stellen geheel andere, veel hoogerc eischen dan uitsluitend suggestieve pro paganda. Zelfs bestaat gevaar, dat die propaganda aan haar eigen toespitsing ten gronde zal gaan, als niet heel spoedig het allesoverheerschende probleem: arbeid, arbeid en nogmaals arbeid opgelost wordt De concentratiekampen kunnen met communistische straks ook met socialistische leiders ge»vuld worden. Maar uit de werkloosheid zullen steeds weer nieuwe lleiders opkomen, die zullen beloven en daarom een iplaats in het hart van het volk zullen innemen. Onder de tonen der muziek trekt dc ontzaglijke menigte langzaam door de straten en velen hebben reeds post gevat op de trottoirs, ook veel kinderen met vlaggetjes in de hand. .Om 8 uur begint de po litie de eerste maatregelen te treffen om den weg vrij te maken, hetgeen volkomen ordelijk geschiedt. Het plaveisel wordt met zand bestrooid en inmid dels stroomen steeds meer menschen Potsdam bin nen. Men spreekt van 100.000 die hier bijeen zullen ko men. Uit Berlijn waren 50 afdeelingen Schupo's met 5000 man gekomen. Het lange wachten van de menigte wordt bekort door het geven van concerten, waartusschen door speelt het Hollandsche carillon van de Garnizoens kerk. Inmiddels zijn terwijl nu ook het zonnetje zoo af en toe doorbreekt de verschillende officieele per sonen gearriveerd en wanneer ook eindelijk Hinden burg arriveert, stijgt een daverend gejuich uit de me nigte op/Kaarsrecht schrijdt de oude Rijkspresident die er echter opvallend slecht uitziet voort. Dan kan de plechtigheid in de kerk beginnen. Nadat dc officieele personen zich in de kerk ver zameld hadden, hield rijkspresident Hindenburg de volgende rede: HINDENBURG SPREEKT. Door mijn verordening van 1 Februari heb ik den Rijksdag ontbonden om het Duitsche volk de gelegen heid te geven zijn oordeel over de nieuwe regeering te vellen. Op 5 Maart heeft het volk deze, door mijn vertrouwen beroepen,, regeering bevestigd én de noo- dige grondslagen voor haar werk gegeven. Zwaar en moeilijk is het werk dat gij, heer rijkskanselier en pij, hecrcn ministers voor u ziet. Op binnen- en buiten- landsch gebied moeten moeilijke vraagstukken opge lost worden. Ik weet, dat kanselier en regeering met moed en ijver aan de oplossing van deze vraagstuk ken zullen beginnen, en ik hoop van u, dames en heeren leden van den nieuwen rijksdag, dat gij u achter de regeering zult plaatsen, en ook van uwen kant alles zult doen om haar bij haar zware taak te steunen. De plaats waar wij vandaag saamgekomen zijn, is een aanmaning om een terugblik te slaan op het oude Pruisen dat in noesten arbeid en nooit versa gende vaderlandsliefde groot geworden is en daar door het Duitsche volk vereenigd heeft. Moge deze geest ons samenhouden tot heil van een vrij en trotsch Duitschland. Met dezen wensch begroet ik den nieuwen Rijksdag en geef i.u het woord aan den heer Rijkskanselier. Hierna stond Hitier op tot het afleggen van de regeeringsverklaring, waaraan het volgende is ont leend: DE REGEERINGSVERKLARING. „Mijnheer de rijkspresident, afgevaardigden, man nen en vrouwen van den Rijksdag. Zware zorgen drukken sinds jaren op ons volk. On danks vlijt en arbeidswil, ondanks mergie en cul tuur, heeft menig Duitscher geen brood. De financiën zijn in de war. het oeconomisch leven is verlamd. De wereld laat zich bedriegen door den schijn die onze groote steden nog opleveren, de armoede en ellende ziet zij niet. Sinds 2000 jaar wordt ons volk door een afwisselend lot begeleid. Op bloei volgde steeds weer verval. Hoe meer volk en rijk vervielen in de laat ste jaren, hoe meer ee heid en saamhoorigheid noo- dig waren. Het ergste was de vernietiging van het geloof in eigen kracht, de vernieling van onze tradities. Maar ook de andere wereld is door de uitschakeling van De eere-tribnne op het plein voor de garnizoenskerk, waarop de rijkspresident; de rijks- regeering en de eeregasten gezeten waren, toen de parade voorbij trok. Duitschland als een der voornaamste schakels van het oeconomisch leven niet gelukkiger geworden. Uit de verdwazing van een eeuwigen overwonnene en een eeuwig-overwinnaar is de waanzin van de her stelbetalingen geboren en als gevolg daarvan weer de ramp van den geheelèn wereldhandel. Maar nu is gelukkig weer het jonge Duitschland geboren, waaraan gij, mijnheer de rijkspresident, sinds 30 Januari 1933 weer de leiding hebt toever trouwd. Wij mannen van deze nationale regeering hebben ons toen tot het volk gericht in de overtui ging dat het dit jonge Duitschland erkennen wil en wij zijn niet bedrogen uitgekomen. In eenige weken heeft het Volk het huwelijk vol trokken tusschen de symbolen van de oude grootheid en de jonge kracht en zijn eigen eer hersteld. Op het oopenblik dat de nieuwe nationale regeering voor de eerste maal voor den nieuwen Rijksdag treedt, betuigt zij haar vasten wil om het groote her vormingswerk van de complete reorganisatie van het Duitsche volk en rijk ter hand te nemen. Wij willen een hechte regeering vormen die aan ons volk weer een ongeschokte autoriteit zal geven. Wij willen ons oeconomisch leven herstellen, dat zijn nut bewezen heeft voor ons en andere volken. Wij willen het primaat der politiek herstellen die geroe pen is den levensstrijd der natie te organisecren en te leiden. Wij willen oprecht trachten allen bijeen te met de PAASCH-TENTOONSTELLING, daar vindt U voor iederen leeftijd een aparten hoed, groote en kleine maten. Rolt uw oudste hoed op. Voor weinig geld als nieuw terug. Hieronder een foto van het binnenste der garni zoenskerk. Rechts ziet men de graftombe van Fre derik den Grooten, waarop president Hindenburg gister een krans gelegd heeft. brengen die met ons van goeden wille zijn en diege nen onschadelijk te maken die mochten probeeren het volk te benadeelen. Wij willen een waarachtige ge meenschap opbouwen uit de stammen, standen en beroepen en zelfs uit de vroegere „klassen" van het Duitsche volk. Uit boeren, burgers en arbeiders moet weer ont staan een eensgezind volk dat weer geloof en vertrou wen stelt in zijn eigen cultuur, eer en vrijheid. Tegenover dc wereld willen wij, met in aanmer king neming van de offers die wij zelf gebracht heb ben, oprechte vrienden zijn van den vrede die einde lijk de wonden zal heelen onder welke nu alle vol ken lijden. De regeering van de nationale verheffing is beslo ten haaf voor het aangezicht van het volk aanvaarde taak tot een goed einde te brengen. Daarom treedt zij heden voor den Rijksdag in de hoop in dit lichaam een steun te zullen vinden bij de vervulling van die taak. Moogt gij, mannen en vrouwen als vertegen woordigers van het volk het teeken van den tijd her kennen en meehelpen aan het groote werk van de nationale verheffing. De eerste vergadering van den nieuwen Rijksdag. Weinige uren later had de eigenlijke opening plaats van den nieuwen Rijksdag in het gebouw van de Berlijnsche Kroll-opera. Ook hier met veel uiter lijk vertoon. Vele hoogwaardigheidsbekleders had den in de loge's plaats genomen en in de loge der diplomaten zat de ex-kroonprins. In zijn openingsrede wees voorzitter Göring erop, dat volgens een besluit van het seniorenconvent de eerste vergadering niet meer geopend zal worden door het oudste lid, maar door den in den vorigen Rijksdag fungeerenden president, in dit geval dus door hemzelf. Daarop werd Göring wederom met meerderheid van stemmen tot voorzitter gekozen en vervolgens hadden nog de verschillende andere noodzakelijke stemmingen plaats, welke formaliteiten binnen het kwartier waren afgeloopen, daar de linksche par tijen zich alle van stemming onthielden. Dan is het. oogenblik aangebroken, waarop Göring het woord verkrijgt voor hel uitspreken van een zeer lange redevoering, waarin hij herinnerde aan den roemrijken ouden tijd, die is weergekeerd en die weer een geheel nieuw, vereend Duitschland voor spelt. Donderdag bespreking der machtigingswet. Göring sloot daarna deze eerste vergadering van den Rijksdag en bepaalde de volgende bijeenkomst op Donderdag a.s. te twee uur 's middags met de agenda: wijziging van het reglement van orde, ver klaring van de Rijksregeering en eerste en tweede le zing van het initiatiefvoorstel betreffende de mach tigingswet. Wat de laatste betreft, waarvan wij in ons num mer van gister een overzicht hebben gegeven, geldt in politieke kringen te Berlijn als zeker, dat zij de vereischte twee derde meerderheid zal vinden. Liggende in een Engelsche haven. Eetzaal, twaalf hutten en an dere vertrekken verwoest. Naar Reuter uit Londen meldt, is gisteravond brand uitgebroken aan boord van het Nederlandsch© stoomschip „Maasstroom", liggende in de haven van Bristol. Het vuur verbreidde zich snel en tastte de passa giershutten, de eetzaal en de vertrekken van den hofmeester aan. Deze vertrekken, dc eetzaal, bene vens twaalf hutten werden volkomen door de vlam men verwoest. De bemanning van het schip en de brandweer van Bristol hebben den strijd tegen het vuur aangebon den. Het schip heeft een lading papier aan boord. Het stoomschip „Maasstroom" is eigendom van de Hollandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam. Het is gebouwd in 1900 bij Rijkee en Co. te Rotter dam. Het schip meet 1034 ton bruto en netto 529 ton. Met ingang van Vrijdag 24 Maart. Hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond grijpt In. Bioscoop zij geen mid delpunt van politieke agitatie. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond heeft in zijn gister gehouden vergadering hesloten aan de N.V. Ufa Filmmaatschappij mede te deelen, dat de vertooning van de film „Morgenrof* in de op Vrijdag a.s. aanvangende nieuwe vertoo- ningsweek te Amsterdam, 'sGravenhage en Rotter dam niet geprolongeerd mag worden en dat de filra voorloopig niet verder in ons land fn roulatie mag worden gebracht. Het hoofdbestuur stelt zich hl. op het standpunt dat de algemeene belangen en de waardigheid van 't Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf, met welke? zorg het hoofdbestuur statuair belast is, bedreigd worden als de bioscoop het middelpunt wordt van politieke agitatie. Vandaar, dat het hoofdbestuur gemeend heeft de vertooning van de film „Morgenrot' zoolang de inter nationale verhoudingen zoo gespannen blijven als he den ten dage, te moeten verbieden. Eenzelfde besluit is genomen ten aanzien van de film „Polemkin", welker vertooning reeds onmiddel lijk na het uitbreken van de muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën" door het hoofdbestuur van den Bioscoopbond is tegengegaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1