Waai de Duitsche Rijksdag thans bijeenkomt. De grootste klok van Engeland. „Ik zeep de heele regeering in..." Woensdag 22 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9249 Alweer een record. Big Ben niet meer de bas van alle Engelsche klokken. (Van onzen Engelschen Briefschrijver.) HOOG boven Trafalgar Square, het plein, waarop het kolossale standbeeld van Lord Nelson prijkt, is sinds oen paar maanden de grootste klok van Engeland verschenen. De wijzerplaat er van weegt veertien duizend kilogram, de minuutwijzer is een stalen balk van vijftien en een halven meter lengte. Alweer een nieuw record! Big Ben. die een heel nabije buurman van dit monsteruurwerk is, zal zich van de komst er van wel niet heel veel hebben aangetrokken. Hoogst waarschijnlijk zal hij die komst zelfs met leedver maak hebben gezien. Want Big Bon was al eeni- gen tijd niet meer de baas van alle Engelsche klok ken. Al een tijd lang was onze vriend nummer twee geworden, sinds hel benzinepaleis op de Embank- ment zich met een klok had versierd. Met gelaten heid zal Big Ben zich thans ongetwijfeld naar de der de plaats heben laten dringen. Over een paar maan den komt er toch immers wel een klok met een wij zerplaat van vijftien duizend kilogram, en een minuutwijzer van zestien en een halven meter. Je moet het bij klokken nu eenmaal in lengte en zwaarte zoeken. Niemand gaat er graag prat op, dat zijn uurwerk vlugger loopt dan dat van zijn buurman. Wat dat betreft, zijn klokken toch heel wat anders dan roeiers, zwemmers, en automobilisten. Vol eer biedige bewondering lezen we, dat die of die zwem ster of zwemmer het wereldrecord over de honderd of tweehonderd meter met een vijfde seconde heeft verbeterd. Ja, zoo noemen ze dat: verbeterd. Eerlijk gezegd moet ik verklaren, dat ik het met vijfde se condes bij mijn horloge niet heel nauw neem. Zelfs vijfde minuten zou het wat mij betreft, met ge noegen mogen voor of achter icopen. Maar als het aantallen van heele minuten gaan worden, ja, dan ga ik met mijn al te ambitieus uurwerk naar den klokkenmaker. En als die weet te bewerken (wat meestal niet het geval is), dat voortaan mijn horloge, niet veel vlugger loopt dan een van zijn col lega's, dan noemt mijn uurwerkmaker dat ook al verbeterd. Big Beu (sinds we allemaal radio in ons huis heb ben, zijn we zonder uitzondering heel familiaar ge worden met deze klok van het Londensche Parle mentsgebouw), Big Ben heeft altijd bekend gestaan als een uiterst betrouwbaar uurwerk. Voor of achter loopen zijn voor Big Ben steeds ongekende begrippen geweest. Als er eens iets in zijn tijdsaanwijzing man keerde, dan lag dat aan de zon, niet aau Big Ben. Maar zelfs die accuraatheid is niet langer een glo rie van Big Ben alléén. Elke electrische klok doet hem dit kunstje na, schijnt het. Volgens de adver tenties, die we ui de kranten lezen, kunnen de electrische -klokken, zelfs niet voor of achter loopen. Ze kunnen alleen maar stil gaan staan, als de elec trische stoom weigert of uitgeschakeld is. Dat is toch eigenlijk wel een angstig idée. Er man keert wel eens iets aan ons licht midden op den avond, en dan scharrelen we met kaarsjes, of een oude fietslantaarn, tot plotseling liet licht weer aan gaat. Wanneer we nu een electrische klok hebben, ■welnu, dan weten we, dat hij bij zoo'n gelegenheid, ondanks al zijn perfectheid, lcelijk van streek is ge raakt. En we bellen den telefoondienst op, krijgen den juisten tijd te hooren en zetten ons dwalend uur werk weer terecht. Maar stel U nu eens voor, dat die aberratie van den electrischen stroom zich midden in den nacht voor doet. Stel U voor, dat U van 's nachts kwart vóór tot kwart over drie van clectrisch licht verstoken zijt. Tien tegen een, dat U daar niets van merkt. U was omstreeks dien tijd juist bezig aan een interessanten droom. U droomde, dat Uw buurman zijn zieke koe (en de man heeft heelemaal geen koeien, alleen maar eenden £n duiven) bij zich boven op de slaap kamer had genomen, om beter op het arme dier te kunnen passen. U vondt het eerst wel vreemd, dat U het geloei van dat koebeest zoo vlak naast U in de slaapkamer te hooren kreeg, maar bij nader inzien vond U, dat Uw buurman toch groot gelijk had. Al leen begreep U niet, dat Uw buurman zijn koe de trap op had weten te krijgen. Maar plotseling be greep U, dat hij er den veearts bij had gehaald, en veeartsen hebben natuurlijk in Utrecht geleerd, hoe ze koeien langs trappen moeten leeren loopen. Deze droom, waarde lezers, is geen verzinsel, Ik heb er mij zelf in den afgeloopen nacht mee onledig gehouden, en herinner me nog zeer goed, dat ik de aanwezigheid van buurmans koe op zijn slaapkamer doodnatuurlijk vond Maar, om op onze electrische klok terug te komen, wat zou nu het betreurenswaardig gevolg zijn, wan neer we werkelijk eens tijdens de nachtelijke uren voor eenigen tijd van electrischen stroom verstoken waren? Doodeenvoudig, dit, dat we den volgenden ochtend precies evenveel minuten te laat op ons werk kwamen, als de stroom had stil gestaan. En ziet U, ook dat is nog niet zoo bijster erg. Als ons boordenknoopje onder dc kast rolt, komen we ook te laat. Maar wat zal er gebeuren over tien, twintig, vijr en twintig jaren, wanneer we allemaal electrische klokken in ons huis hebben? Wanneer alle toren klokken, en alle straatklokken electrisch zijn? Wan neer onze vulpenhouder de antennne is geworden om de golven op te vangen voor ons electrisch horloge? Groote genade! Dan komen we den volgenden dag allemaal drie kwartier of een uur te laat op ons werk, en als zich dat eenige malen mocht herhalen, gaan we ten slotte heel gedwee op klaarlichten dag naar bed. Ik hoop, dat U uit dit glashelder betoog zult inzien, dat electrische klokken een groot gevaar zijn voor ons maatschappelijk leven, en dat we ze dus niet moeten invoeren. Als ik een voorstel zou mogen doen, zou het dit zijn: Laten wc veel liever terug- keeren naar de tijdwijzers van onze goede vorovade- ren, naar de zonnewijzers. Njet ten onrechte spreken we van den goeden ouden lijd. Eén tijd, toen een mensch alleen maar wist, hoe laat het was, wanneer de zon scheen. Wat kan het een verstandig mensch eigenlijk schelen, hoe laat het is, wanneer de zon zich verstopt heeft achter een dikke regenwolk, of bezig is de Mexicanen bij te lichten bij een nieuwe revolutie? Niets niemen dal natuurlijk! Wat zou ons leven anders worden! Je zou met den besten wil van de wereld nooit meer een trein kunnen missen, om de doodeenvoudige re den, dat er geen treinen meer zouden loopen. Of als ze wel liepen, zou or op de spoorboekjes moeten staan: Zon en weder dienende. Ik heb altijd veel voor zonnewijzers gevoeld. Als se dert mijn kinderjaren. Hoogstwaarschijnlijk, omdat ik er nooit uit wijs kon worden, hoe laat het nu toch eigenlijk was, En dat heeft heel wat voor, wanneer je op een zekeren tijd thuis moet komen, om nu ein delijk dien brief aan Oom Jan te schrijven, of die taaloefening over te schrijven, waar je gister zooveel fouten in gemaakt had. Die voorliefde, die ik bij mezelf heb geconstateerd voor zonnewijzers, heeft me met de diepste belang stelling doen kennis nemen van een plan in Enge land om de oude zonnewijzers op de middeleeuw- sche kerken van een zekeren ondergang te redden. Een commissie is reeds hard aan het werk. en de middeleeuwsche zonnewijzers in Engeland kunnen voortaan verzekerd zijn van een rustigen ouden dag. Ze hebben dien wel verdiend, want slechte jaren zijn over hen heen gestreken. Een hard lot moet het zijn voor een ambitieus zonnewijzer, wanneer een onwetende metselaar bij de verbouwing van de kerk hem een plaats geeft binnen in het voorportaal, zooals te Castle Frome, in Herelordshire. De man wou or zeker bij voorkomende gelegenheden met een lucifer op kijken. Of, wanneer een andere wijze met selaar den armen zonnewijzer tot sterrenwijzer doet degradeeren, door hem, zooals te Bodenham. eveneens in Herefordshire, aan den Noordkant van de kerk in te metselen. Of. wanneer een van groen houdende kerkeraad hem voor goed aan het oog onttrekt, door den heelcn muur. met zonnewijzer incluis, met klim op te laten begroeien. Aun al die wantoestanden zal nu een einde worden gemaakt. Wanneer u in Holland over vijf en twintig jaar allen electrische klokken hebben, en we geen van allen meer weten, hoe laat het is, kunnen we altijd even naar Engeland over steken, en op de eer ste de beste middeleeuwsche kerk constateeren, hoe het werkelijk met den tijd staat. Dat wil zeggen. Zon en weder dienende! Bij den hoofdingang zijn nog metselaars bezig en robuuste transportarbei ders laden juist telefoon cellen van een wagen af. Drie gescheiden Ingan gen bezit de Kroll-Opera: een voor volksvertegen woordigers, een voor de Pera en een voor het publiek. Het publiek is streng gescheiden ge houden van de vertegen woordigers van het volk. In de hoogte, op de tweede galerij zijn 350 plaatsen voor het pu bliek gereserveerd! In een handomdraaien zijn deze plaatsen verdwenen wapt wie op de een of andere wijze tot de ver tegenwoordigers in min of meer nauwe relatie staat, tracht dit vanzelf sprekend te benutten..- Ook parlementsleden en journalisten betreden het gebouw langs gescheiden wegen... Binnen, in een der bescheiden wandelhallen, wordt den journalisten dan gelegenheid gegeven, zich onder de afgevaardigden te verspreiden en hun kopie aan te vullen. Het lijdt geen twijfel of de journalisten hebben de zwaarste en on dankbaarste taak bij de Rijksdagbesprekingen. Voor het goede functioneeren van het groote Persapparaat heeft men in het nieuwe parlementsgebouw alle voor zorgen getroffen. Drie honderd drie-en-twintig pers plaatsen zijn er voor de binnen- en buitenlandsche pers beschikbaar gesteld. Vijftig telefooncellen staan voor het gebruik gereed. Niet minder dan 38 werk- en schrijf kamers zijn gereserveerd voor de heeren journalisten! De persmenschen zitten gedeeltelijk op de eerste, gedeel telijk echter ook op de tweede galerij. Van alle plaat sen uit kan men gemakkelijk de besprekingen volgen. De wandelhallen achter de perstribunes maken het den journalisten mogelijk in de pauzes de „beenen eens wat los te maken"! Ontbijten kunnen de persmenschen ook, maar dan op de galerijen van het ..Rijksdagrestaurant". Vandaar heeft men een panorma in vogelvlucht van de etende afgevaardigden... Men staat steeds weer opnieuw in bewondering, als men ziet, met welke betrekkelijk eenvoudige middelen men de wijzigingen en verbeteringen heeft ten uitvoer gebracht. De nieuwe zittingszaal, die waarschijnlijk ruim twee jaar de volksvertegenwoordigers zal moeten herbergen, ziet er in de fraaie bruinroode uitvoering buitengewoon aantrekkelijk uit! Natuurlijk willen wij graag weten, hoe hoog de kosten van de verbouwing zijn. Maar nu mengt zich de chef van de Rijksdagbouw- directie in het gesprek. Wij moeten ons maar tevreden stellen met de mededeeling, dat alles met de minste uitgaven gepaard is gegaan. Dat kunnen wij thans be grijpen... evenals de voldoening van de architecten, die met zichtbaar welgevallen hun werk in oogenschouw nemen! Wie en wat was „Kroll"? Vraagt de lezer, waar eigenlijk het woord „Kroll" van afkomstig is, dan is het antweord daarop, dat Kroll is voor den Berlijner een begrip, evenals in ons land de woorden „aapje", „taxi", of „kermis" zijn ingeburgerd. De man, die dit begrip zijn naam schonk, heeft een eeuw geleden werkelijk geleefd, ja zelfs heeft hij tien jaar achtereen zelf een „établissement" geleid, doch reeds in 1885 zegende zijn sterfelijk om- De „Figaro" van „Kaiserhof" Sinds 25 jaar „erikapper" van alle Duitsche regeeringen. (Bijzondere correspondentie). EEN STILZWIJGEND MONOPOLIE. „Wie volgt, alstublieft!" Een portière wordt gesloten. Een minuut later is vice-kanselier Von Papen in een wit schuimmasker gehuld „Wie volgt, alstublieft!" Rijksminister Göring laat zich in de stoel daarnaast neer. Een houten wand scheidt gedurende het sche ren de beide kabinetscollega's. „Wie volgt, alstublieft!" Freiherr Eltz von Rübenach, minister van Blomberg, graaf Scwerin Krosigk. en Minister van Buitenl. Za ken von Neurath, de Amerikaansche gezant Sackett, M. Frangois Poncet: kortom... de geheele Wilhelmstrasse bezoekt den winkel van meester Engbart, teneinde zijn uiterlijk te laten verfraaien. Niet gerekend de tallooze ministers b. d., die ouder gewoonte ook tegenwoordig nog den „regeeringsfriseur" opzoeken! Beschermd door den „steenen Moltke", verscholen achter fraaie, oude boomen, ligt, vlak bij den Berlijnschen Dierentuin, de Krol l-O pera, waar gister, den 21sten Maart, het nieuwe parlement voor het eerst is bijeengekomen. van Berlijn Als men de kleinsteedsche verhoudingen nagaat, waarin de Pruissische residentie zioh toen nog bevond, lijkt het bijna ongelooflijk, dat de zalen voor ruim vijfduizend personen berekend waren! Maar ook tegenwoordig zijn er maar weinig amusementsgelegenr heden ter wereld, die zich met Kroll, wat betreft om vang, kunnen meten. Tegen het einde van de vorige eeuw werd het Kroll'sche tooneel omgejjorwd tot Koninklijke Opera en geheel nieuw ingericht. Tegelijkertijd verloor de on derneming van K$oll haar zelfstandigheid. Terwijl de overige gelegenheden van Kroll hun plaats als de meest representatieve amusementsgelegenheden van Berlijn behielden, verliep de geschiedenis van de Kroll'sche Opera, die nu als zittingszaal voor het nieu we parlement wordt Ingericht, niet geheel zonder wrij ving. Gedurende den wereldoorlog zou het oude ge bouw afgebroken worden, om op dezelfde plaats een geheel nieuw, moderner Operagebouw te laten verrij zen. Maar de Rijksbouwcommissie stelde dit plan in overleg met het departement van financiën uit, zoodat de Kroll-Opera in den loop der daarop volgende jaren geheel in verval raakte. Overigens is het gebouw reeds sedert meer dan een jaar gesloten geweest, daar de noodige staatsmiddelen voor de exploitatie ontbraken. Maar nu heerscht in dit eerwaardige gebouw weer nieuw leven, zooals in de jaren van het verbouwen... Het buffet wordt opnieuw gerestaureerd, want de leden van den Rijksdag zijn niet minder hongerig dan de Operabezoekers! Talrijke telefooncellen worden in den foyer gebouwd. Waar vroeger nog dames met avond décolleté en heeren In rok en smoking rondliepen, lachend en pratend, zullen nu stenografen heen en weer rennen, met dichtbeschreven vellen papier.... dringend om een telefooncel machtig te worden. De Cerberussen van den Rijksdag zullen hier als ouvreuse dienst doen en de bodes zullen tusschen de parket, parterre en orkest-fauteuilrijen doorloopen om acten rond te deelen Het gaat er zeer stilzwijgend en onopvallend toe. Wie niet weet, dat de heeren die hier aehter de por- tières verdwijnen, de „groote heeren" zijn, zou dat be slist niet vermoeden. Geen plichtplegingen, geen diepe buigingen verraden den oningewijde den rang van den. bezoeker. De heer Engbart, die zijn groote zaak. op den hoek tegenover de Rijkskanselarij, in een deel van het ge schiedkundig vermaarde hotel „Kaiserhof' sedert een 25-tal jaren drijft, heeft nog het ongeschreven, stilzwij gende monopolie de heeren van de hooge politiek, di plomatie en economie als Figaro te mogen behandelen. HITLER SCHEERT ZICHZELF! Van de bewoners van de Wilhelmstrasse ontbreekt er slechts één, de gewichtigste, in de prominente klan tenkring: rijkspresident Von Hindenburg. De „oude, grijze heer" laat zich altijd door zijn kamerdienaar soheren. Rijkskanselier Hitier is een zeldzame gast, want hij komt alleen om zijn haar te laten knippen. Het sche ren cn het bijknippen van zijn beroemde snorretje doet hij zelf. Dat was reeds zoo, toen hij nog gewoon hotel gast in Kaiserhof was... De ambtsplichten hebben, daarin geen verandering gebracht! In de laatste dagen bestelt de rijkskanselier de kapper in zijn dienstver trekken, die schuin tegenover Kaiserhof gelegen zijn. Over het algemeen brengt iedere minister dagelijks een half uur door in de behaaglijk ingerichte zalen en wachtkamer van Engbart, waar zij van hun ambtelijke bezigheden uitrusten. Met trots toont de „hoffriseur der Duitsche regee ringen" de talrijke fotografieën, die voorzien van op drachten en handteekeningen de wanden van de wachtkamer versieren. „Ik ken geen partijen ik ken alleen klanten, die met dezelfde zorg bediend worden", zegt Engbart Dat is soms gemakkelijker gezegd, dan gedaan. Het is geen kleinigheid om heeren, die elkaar nog kort tevoren ia den Rijksdag met inktpotten hebben geworpen, vreed zaam in de wachtkamer te vereenigen. Niet zelden gebeurt het, dat een minister met drie of vier van zijn voorgangers in de salon van Engbart samenkomt. Reeds menigen scherpen blik is daar gewisseld, maar tot twisten is het dank zij de vriendelijke voorko mendheid en de rust van meester Engbart nooit gekomen! POLITIEK IN DE KAPPERSSALON. Wel heeft zich het tegenovergestelde voorgedaan. Po litici hebben bij den „regeeringskapper" de krijgsbijl begraven, personen, die elkaar slechts van hooren-zeg- gen bekend waren, hebben hier de eerste woorden met elkaar gewisseld... Voor zulke doeleinden bestaat er op de eerste étage nog een kleine salon. Eigenlijk is dat een manicure-salon, maar meester Engbart weet steeds met tact het juiste oogenblik te kiezen. Een wenk aan de dames-assistenten en de heeren blijven onder vier oogen. En de deuren zijn goed gesloten. ,.U moet de discretie zeker strikt in acht nemen?" „Discretie dat mag ik U gerust verraden is mijn eerste en heiligste principe. Wij kappers zijn gewoon dingen te zien. die voor anderen verborgen blijven. Daar bij komt dat de zwijgzaamste menschen onder de scheer kwast zienderoogen ontbolsteren en dikwijls meer los laten. dan hen later wel lief is. Niet zelden gebeurt het, dat de .ongenaalcbaren" met de bedienden zeer openhartig over de problemen der politiek spreken, waarbij zij soms plannen en gedachten laten doorsche meren. die zij anders alleen aan hun vertrouwelingen of secretarissen mededeelen. Op deze wijze zijn mijn bedien den steeds volkomen op de hoogte van de politiek maar ik kan hen volkomen vertrouwen! Het komt wel eens voor. dat die of gene een van hen geld aanbiedt, om een bepaald geheim te vernemen, maar onder wel ke omstandigheden ook, zij laten nooit iets los! Mijn personeel spreekt overigens zonder uitzondering de vreemde talen en is in den omgang met hooggeplaatste persoonlijkheden zoo geschoold, dat zij, zonder met de hand te trillen, den keizer van Ohina zouden scheren!" UITGANG DOOR ACHTERDEUR..» De heer Engbart verontschuldigde zich een oogen blik. De beeoeker kan door de glazen toegangsdeur naar buiten kijken... Daar staat een nieuwsgierige menschen- menigte. Niet iederen dag is er gelegenheid een pas- geschoren minister te zien. De fotographen richten in gespannen de lenzen op de ingangsdeur. Engbart keert terug: „Ik heb ©ventjes den heer Vice- kanselier Von Papen door de achterdeur naar buiten gebracht!" zegt hij glimlachend. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 23 MAART. HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding: 10.15 Gramofoonmuziek: 10.30 Solistenconcert: 11.00 Knippen van Kinderkleeding; 11.00 Voortzetting soiis- tenconcert; 12.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 2 30 Gramofoonmuziek; 3.00 Naaicursus; 3.45 Gramofoon muziek; 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Solistenconcert; 5.00 Verhalen voor groote kinderen door Ant. van Dijk; 5.30 Omroep orkest o.l.v. Nico Treep; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Omroeporkest; 7.30 Engelsch voor go- vorderden; 8.00 Vaz Dias; 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouw-klein- orkest o.l.v. Pierre Monteux; 9.30 Aansluiting met Tuschinski te Amsterdam: Optreden van Jeanette Mao Donald; 10.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 11.00 Vaï Diaz; 11.10 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramofoon muziek; 1045 Zang; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.-Orkest; N.C.R.V.: 2.00 Fraaie hanwerken; 3.00 Vrouwenuurtje; 3.30 Ver zorging zender; 4.00 Bijbellezing; daarna ooncert; 5.00 Liederenrecital; 5.45 Handenarbeid voor de jeugd; 6.15 „Onze Ned. Monumenten"; 7.00 „Wat er op de wereld gebeurt"; weekoverzicht; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Pianoconcert; 8.30 Lezing; 9.00 Kamerorkest; 9.15 Lezing; 9.45 Orkest; 10.20 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (11 Si M.) 11.20 Strijkorkest; 2.20 Pianorecital; 7.30 Symphc-nie- orkest; 10.10 Dansmuziek. BERLIJN (tï9 M.) 3.50 Orgelconcert; 5.30 Liederenrecital; 6.50 Weensch programma; 9.40 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 6.50 Planorecital; 9.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAU3EN (16S5 M.) 1.20 Gramofoonmuizek; 5.50 Concert; 8.20 Ooncert; LANGENBERO (472 Bï.) 12.20 Middagconcert; 4.20 Vesperconcert; 7.50 Or&m> foonmuziek; 10.10 Concert. DAVENTRY '1554 M.) J2.20 Orgelconcert door Reginald Foort; 3.20 Vesper in de Westminster Abbey; 9.55 Ooncert; 11.05 Dansmuziek, PARIJS RADIO (1725 M.) 12.50 Jeugdconcert; 1.55 Concert; 7.40 Concert; 8^0 „Manon", opera van Massenet. MILAAN (5S1 M.) 4.30 Orkestmuziek; 6.20 Gramofoonmuziek; SJ0 Geva rieerd programma; 9.35 Orkestmuziek. In nog geen 10 dagen heelt men het gebouw van de Kroll-Opera omgebouwd tot zittingzaal voor de vergaderingen van den Rijksdag. Tien dagen klopten de hamers (Bijzondere correspondentie uit Berlijn). BERLIJN. 20 Maart '33. VROEGER heette dit gebouw „Staatsopera am Platz der Republik". thans ligt de Kroll-Opera aan den „Königsplatz" en het roetbevlekte dak van het Rijksdaggebouw staat daar verder op, tegenover de kale boomstammen van de „Tiergar- ten", als een stomme aanklacht tegen een onzlchtbaren vijand Sedert tien dagen is de Kroll-opera hier het Rijk van metselaars, van timmerlieden, telefoonarbeiders, meu belmakers. werkvrouwen, e.a In den kortst mogelijken tijd moest bier een theatergebouw tot parlementshuia ingericht worden! Er was geen tijd meer om lang te overleggen en onkostenopstellingen te maken... Archi tecten, aannemers, ingenieurs en arbeiders moesten alle krachten in het werk stellen om op tijd gereed te zijn! En nu is men gereed! De heeren afgevaardigden kunnen komen! hulsel het tijdelijke. Wat echter tot op den huidlgen cfig behouden bleef en hopelijk nog vele jaren zal meegaan, is het begrip „Kroll". Evenals alle echte Berlijners. is Kroll geboren te Breslau. Deze ondernemingslusüge restaurateur ver kreeg door een kabinetsorder van 19 Augustus 1842, dank zij de bijzondere gunst van Koning Friedrich Wilhelm IV verlof om op den vroegeren exercitieplaats van den soldatenkonlng Friedrich Wilhelm I een win tertuin voor beschaafd publiek op te richten.Geleid door 't verlangen de opkomende wereldstad een amusements plaats te schenken, werd deze staatsgrond bij den vroe geren „Königsplatz" ter beschikking van Kroll gesteld, op voorwaarde; „dat de staat van ieder grondrecht zou afzien, zoolang de op te richten gebouwen en be plantingen voor amusementsdoeleinden zouden dienen". De grond en de bodem, waarop het Etablissement ver rees, is tot nu toe staatseigendom gebleven, maar aan de voorwaarde der kabinetsorder zal op 21 Mei a.s. voor het eerst niet voldaan worden, want de Rijksdag Is nu niet bepaald wat men zou kunnen noemen een „pu blieke vermakelijkheid".... Daar weten de leden van mee te praten! De groote brand bij Kroll. Het gebouw, dat tengevolge van den Rijksdagbrand •.tot vergaderplaats van het parlement zal dienen, is reeds kort na voltooiing zélf het slachtoffer van een brand geworden. Op 18 Februari 1851 werd het voor het grootste deel een prooi der vlammen! De muren, welke waren blijven staan, werden bij den opbouw, kort daar op, weer gebruikt. Een groote aanwinst voor het ge bouw was het bijbouwen van een theaterzaal! Kroll werd daarmede het groote amusemer.tslokaal

Schager Courant | 1933 | | pagina 5