ilfiitu Niiiis- 76ste Jaargang No. 9250 Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. President Masaryk over het fascisme Amerikaaosch protest Geen versch kadetje aan het ontbijt AMERIKA „NAT" HOE FINLAND DOET Een nieuwe stratosfeer tocht m Een ovatie voor Mussolini Een film-industrie in Spanj i j e Gasverstikking te Gorinchem VEE NAAR DE WIERINGERMEER De actie tegen de film „M o r g e n r o t" De brand in het Rijksdaggebouw Donderdag 23 Maart 1933. SC HAGER ClURAÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN vajï 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Hij ducht geen gevaar van Dultschland. Voorstander der Vereenlgde Staten van Europa. „Het fascisme heeft een zeker democratisch element fel zich, doch om te slagen moet het overeenstemmen met het publiek belang en fascisme is volgens Musso- llni zelf geen exportartikel". Aldus uitte de Cecho- elovaaksche president Masaryk zich ln een onderhoud, dat hij gisteren aan een Reuter-correspondent toestond •n waarvan het fascisme het voornaamste onderwerp Preeldent Masaryk. uitmaakt. „Mussolini aldus ging de preeldent na deze inleiding voort heeft het monarchisme op den achtergrond geschoven en in zekeren zin de republiek Ingsteld. Het fascisme streeft naar invoering van een poort volksregeering, doch neigt tevens naar de auto cratie. Eén man alelen kan geen bevolking van 40 mii- Jioen menschen regeeren." k President Masaryk was verder van meening, dat de kleine mogendheden zich niet ongerust moeten maken pver de gebeurtenissen in Dultschland, doch deze lan den moesten met des te grooter ijver medewerken aan de Internationale toenadering. Ceohoslowakije vreest geen gevaar van Duitsche zijde, want Dultschland heeft de handen vol aan zijn eigen 8roblemen. President Masaryk zeide ten slotte voorstan- er te zijn van de Vereenlgde Staten van Europa, die door economische politieke banden moesten worden verbonden. Tegen de Jodenvervolging ln Duitach- land. Uit Washington: Het democratische lid van het Huis van afgevaardigden Celler (New York) heeft in het Huis een motie ingediend, waarin het staatsde- partement opdracht krijgt te protesteeren tegen de vervolgingen der Joden in Duitschland. Groote bezorgdheid ln de Ver. Staten. Op t doen van diplomatieke stappen aangedrongen. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de Ame rikaansche regeering haar gezant te Berlijn opgedra gen, een volledig rapport uit te brengen omtrent den toestand wat betreft de molestaties der Joden in E'uitschland. De hieromtrent in Amerika ontvangen erichten zijn door de regeering ter kennis van den gezant gebracht, met de mededeeling, dat die be richten in de Vereenigde Staten groote bezorgdheid verwekken. Tot dezen stap is besloten naar aanleiding van het verzoek, door een delegatie van den Bond van Ame rikaansche Joden tot het departement van Buiten landsche Zaken te Washington gericht De delegatie verzocht, een onderzoek in te stellen naar de molesta lies, waaraan de Joden in Duitschland volgens de in Amerika ontvangen berichten zijn blootgesteld, en di plomatieke stappen te doen, wanneer deze inlichtin gen juist zouden blijken. Afwijzend standpunt door den minister, gehandhaafd. Gistermiddag heeft minister Verschuur ln zijn in de Eerste Kamer gehouden rede wederom het versche kadetje aan het ontbijt van de hand gewezen. De Re- geering handhaaft derhalve haar afwijzend stand punt in deze. Bier- en wijnverkoop ln 13 staten. Wet door Roosevelt geteekend. Reuter seint uit Washington: President Roosevelt heeft heden het wetsontwerp geteekend, waarbij de verkoop van bier en wijn met een alcoholgehalte van 3.2 wordt gelegaliseerd. Deze dranken zullen van 7 April af in dertien sta ten te koop zi'-.: in 24 staten zijn wetsontwerpen han gende, waarbij deze verkoop wordt toegestaan, ter wijl er in elf staten nog in het geheel niets is beslist De kwestie der algeheele intrekking van het drank verbod is zooals men weet nog hangende. Boeren en pluimveehouders heb ben besloten om alle Duitsche goe- derèn te boycotten. Reuter meldt uit Helsingfors: Als gevolg van het besluit der Duitsche regeering om de invoerrechten op eieren te verhoogen, waar door aan het bedrijf van hondarden kippenfokkers in Finland een vernietigende slag wordt toegebracht, is op een groote vergadering van boeren en pluim veehouders te Sagu in een van Finland's voor naamste landbouwdistricten besloten, alle Duit sche goederen te boycotten en de voorkeur te geven aan Engelsche waren. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Te HaJtern (Westfalen) reden gisteren, naar het W. B. meldt, twee vrachtauto's tegen elkaar, ais gevolg waarvan de benzinetank van een der wagens ontplofte. Zeventien personen werden daardoor zwaar gewond. Eén van hen Is des avonds overleden, een ander verkeert ia levensgevaar. De voorbereidingen in vollen gang. Aan de voorbereiding van een nieuwen stratosfeer tocht, die thans niet meer door prof. Piccard, maar door den Belgischen ingenieur Cosyns zal worden on dernomen, blijkt zeer ernstig te worden gewerkt. De assistent van ir. Cosyns, zal ir. Jacques De Bruyn, oud-student van de Brusselsche universiteit zijn. De opstijging zal dezen zomer, vermoedelijk in het Zui den of in het Oosten van België plaats hebben. Ir. COSYNS. Over dezen tocht lezen we in „de Tel" nog de vol gende bijzonderheden: Zooals gemeld wordt, zal dezelfde ballon worden gebruikt als voor de twee vorige tochten. De nieuwe gondel zal ook denzelfden vorm en gelige afmetin gen hebben, doch zal inplaats van uit aluminium worden vervaardigd van een metaal-mengsel, dat voor 90 uit magnesium bestaat. Hiermede zal on geveer 50 Kg. op het gewicht worden gewonnen, ter wijl de sterkte nog grooter zal zijn dan vroeger. Het ligt in de bedoeling van Cosyns piet onmid- lellijk een groote hoogte te bereiken, doch geruimen ïjd te blijven op 40005000 meter, ten einde daar op uetingen te doen alvorens tot 16—17.000 meter wordt ipgeklommen. Het doel van den tocht, is de samenstelling en de richting van de kosmische stralen te bepalen. De stralen bestaan vermoedelijk uit electro-magnetisehe trillingen en gedeeltelijk uit corpusculaire stralen. Bovendien is reeds gebleken, dat de kosmische stra Ien in de lucht secondaire stralen verwekken. Thans komt het er op aan zooveel mogelijk precies te be palen, waaruit de kosmische stralen bestaan en de verschillende theorieën dienaangaande aan de wer kelijkheid te toetsen. De twee vorige opstijgingen heb ben betrouwbare gegevens opgeleverd over de sterkte der kosmische stralen en ook aanwijzingen omtrent de richting. Nu wil men, volgens een nieuwe methode vooral de richting der stralei vaststellen. Het staat nog niet vast welke instrumenten daar voor zullen worden gebruikt, doch de instrumenten i die de vorige maal zijn gebezigd, zuilen thans belang rijk gewijzigd worden. Groote verwoestingen aangericht. Eenige menschen verdronken en veel vee in de golven meegesleurd. Uit Buenos A ire s, 22 Maart (V.D.): Tengevolge van de zware regens zijn verschillende wateren buiten hun oevers getreden; Coronel Dorrego is overstroomd. Het water heeft groote verwoestingen aangericht, vee werd in de golven meegesleurd, de toegangsdammen naar bruggen werden vernield, wegen opgewoeld. Voor zoover tot dusver bekend is, zijn 6 personen verdronken, terwijl 15 anderen ver mist worden. VOOR ZIJN VREDESPLAN. Toen gistermorgen bij de opening van de vergadering van den Senaat Mussolini de zaal binnenkwam, sprong Fedezoni, de voorzitter op en sprak de volgende woorden: „Als tolk van het eenparige gevoelen van den Senaat begroet ik in den minister-president den- gene, die in deze dagen opnieuw een der grootste diensten heeft bewezen aan de hoogste belangen van Italië en den wereldvrede." De ministers, onder-staatssecretarissen en senatoren, die allen opgestaan waren, brachten den minister president een ovatie, die minutenlang aanhield en waarbij voortdurend een „Vive il Duce!" klonk. Ook de vele Kamerleden, die op de parlementaire tribune plaats hadden genomen, juichten den minister president geestdriftig toe. De betooging brak telkens weer opnieuw met groot élan los, totdat Mussolini er met het handgebaar van den Romeinschen groet een eind aan maakte. Niet meer afhankelijk van Amerika en En geland. Reutor meldt uit Madrid: De republikeinsche autoriteiten stellen pogingen io het werk om de bioscopen onafhankelijk te maken van Engelsche en Amerikaansche filmmaatschappijen, waar toe een speciale bioscoop-raad is ingesteld onder leiding van een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw en Handel. Deze bioscoopraad overweegt plannen om bioscopen te verplichten een aantal Spaan- sche films op te voeren, om de invoerrechten op bulten- landsche films te verhoogen, om propaganda te maken voor het toeristenverkeer door middel van de film en leerrijke films te vervaardigen over industrleele aange legenheden- Voor films uit Zuld-Amerikaansche landen zullen spe ciale preferentie-bepalingen gelden en In den bioscoop- raad hebben dan ook vier vertegenwoordigers van Spaansch-Amerikaansohe maatschappijen zitting. De autoriteiten zullen ook een groot modern ingericht filmstudio bouwen en de regeering stelt gelden beschik baar voor een studie-reis naar de Amerikaansche film kolonie. EEN INVAL TEN HUIZE VAN EENSTEIN. Op zoek naar wapens. Ten gevolge van een mededeeling bij de politie dat ln 't huis van professor Elnstein bij Potsdam wapenen en munitie verborgen waren, doorzocht de plaatselijke- en hulppolitie zijn huis. Ze vonden echter geen wapenen en niets wat een misdadig karakter had. Zooals men weet zal professor Elnstein niet meer naar Dultschland terugkeeren, maar zich in België ves tigen. PORTEFEUILLE GESTOLEN. De „vinder" ingerekend. Dinsdagavond zag een assistente van de Passencon- trole te Hoek van Holland dat een reiziger voor de Har- wichboot, nl. de 40-jar. Pers F. F. een portefeuille op raapte en in den zak stak. Even later kwam een Duitsch passagier aangifte doen, dat hij zijn portefeuille met 70 Pong Sterling had verloren. Een onderzoek werd inge steld in de hut van den Pers en daar werd de porte feuille leeg gevonden. Bij verder onderzoek werd het geld op verscheidene plaatsen verstopt gevonden. De Pers, die zei, dat hij den kapitein van zijn vondst in kennis had willen stellen en dat hij tot zoolang het geld niet los ln de portefeuille had willen laten zitten is van boord gehaald en naar Rotterdam op transport gesteld. Jongeman gestikt. Gisteravond zes uur werd de politie gewaarschuwd «lat zich een geval van gasverstikking had voorge daan in de woning van Jonkman in de Nieuwsteeg aldaar. Toen de politie de woning binnentrad, bleek een gaskraan open te staan en vond men de echtge- noote van J. zittend op haar stoel, terwijl haar 24- jarige zoon op den grond lag. Met behulp van zuur stofapparaten werd door een inmiddels ontboden ge neesheer getracht de levensgeesten weer op te wek ken, hetgeen bij de 50 jarige moeder gelukte; de zoon bleek achter reeds overleden te zijn. Er wordt door de politie een onderzoek ingesteld- Veel aanbod. Voor de bij advertentie bekend gemaakte gelegen heid tot inscharing van jong vee, bleek groote animo te bestaan. Door een der secretarissen der landbouw* organisaties, die hun bemiddeling konden aanbieden, werden niet minder dan 700 stuks aangegeven. In totaal zijn pl.m. 4000 hokkelingen opgegeven, terwijl slechts pl.m. 3500 stuks plaats beschikbaar is. De ge legenheid tot aangifte is thans gesloten, de dieren zijn grootendeels afkomstig uit Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Met het nummeren en schetsen der dieren wordt dezer dagen een aanvang gemaakt. De brandstichter van Maandagavond naar het Huis van Bewaring overgebracht Uit Amsterdam: De 20-jarige kantoorbediende, die Maandagavond tijdens de tweede voorstelling van de film „Morgen- rot" in het Rembrandt-theater op vermoeden van brandsthichting is gearresteerd, is heden, naar door den Officier van Justitie te zijn gehoord, naar het lluis van Bewaring overgebracht Studenten contra de lilm „Morgenrot". Naar aanleiding van de vertooning der film „Mor genrot" heeft een groep Amsterdamsche studenten een petitionnementsactie op de Universiteit georga niseerd, waarvan het doel is, den burgemeester van Amsterdam te verzoeken, gebruik te willen maken van zijn bcvoégdheid volgens artikel 17 van de bioscoopwetten de verdere vertooningen van deze film alsnog te verbieden. (Zooals men weet, zal de lilm morgen, Vrijdag, voor goed verboden worden. Red. Sch. Crt.) liet petitionnement, waarin de film „Morgehrot" als onzedelijk, in strijd met internatio nale verplichtingen en provoceertnd wordt geken schetst, is door den rectormagnificus verboden, in verband met den term „onzedelijk" Reeds werden onder de studenten 486 handteekeningon verzameld, welke, hoewel de film reeds door den Bioscoopbond is verboden, bij wijze van demonstratie aan den bur gemeester zullen worden overhandigd. MOTORFIETS TEGEN EEN TAAL GEREDEN. TE WEERT. Bestuurder op slag gedood. Gistermiddag omstreeks half zes reed de 23-jarige M. Moris uit Weert met zijn motorfiets tegen een paai van het electrische net. De jonge man was bijna op slag dood. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Communistische relaties van den brand stichter. Uit Berlijn: Het Rijksministerie voor Volksvoorlich ting deelt mede, dat de als brandstichter van het Rijksdaggebouw gearresteerde Nederlands c h e communist v. d. Lubbe in den tijd onmiddellijk voor afgaande aan den brand niet alleen in verbinding heeft gestaan met Duitsche communisten, maar ook met buitenlandsche communisten, waarbij zijn die veroordeeld werden tot tuchthuisstraffen wegens den aanslag op de kathedraal van Sofia in het jaar 1925. De personen in kwestie zijn in arrest. Het onderzoek heeft niet het geringste aan het licht gebracht, dat er op zou wijzen, dat niet-commu- nistische kringen tot den brand in betrekking staan. DE VOEDSELSTAKING IN DE KLIMONTOW-MIJN. V.D. verneemt uit, Kattowitz, 22 Maart: De voedselstaking in de Klimontow-mijn in Sosno- wltz is nog steeds niet beëindigd. Dinsdag is de staking weliswaar onderbroken en werden levensmiddelen door de stakers de mijn binnengebracht; denzelfden dag vond te Bendzin een bespreking plaats, waaraan de Wojwode en een delegatie der stakers deelnamen. De regeeringsvertegenwoordlger deed zekere toezeggingen voor het geval, dat de sluiting van de mijn niet ver meden zou kunnen worden. Tot dusverre hebben de stakende mijnwerkers niet verklaard of zijn daar te vreden mee zijn en of zij de staking beëindigen willen. COMMUNISTISCHE HONGERMARSCH NAAR BRUSSEL VERBODEN. Van communistische zijde in België werd besloten uit alle deelen des lands op 29 Maart een hongermarsch te houden naar Brussel. De minister vaD Binnenlandscbe zaken heeft thanr echter aan alle gouverneurs instruc tie gegevetv oen dat met alle middelen te beletten. DOODELIJK VLIEGONGEVAL IN BELGTe. Gister is tusschen Grobbendonck en Nylen e^-n doe nieuwe militaire vliegtuigen van een hoogte van 300 me ter neergestort. De inzittende, een 32-jarig adjudant trachtte nog dicht bij den grond de machine naar boven te trekken, hetgeen echter niet gelukte. Hjj moet op slag dood zjjn geweest

Schager Courant | 1933 | | pagina 1