Het nieuwe land De geest van Potsdam herleeft. Donderdag 23 Maart 1933. SCKAGER COURANT. Tweede blad. No. 9250 Een Crisis-aardappel centrale De brand op de „Maasstroom" De Engelsche oorlogsschulden Ontvlucht uit de diergaarde. Het droeve avontuur van den verlaten her dershond. De „wolfsjagers" van Rot terdam. Dinsdagmorgen heeft een jonge wolf kans gezien uit de diergaarde te Rotterdam te ontsnappen. Na tuurlijk heeft dit rond Rotterdam groote consernatie verwekt en wordt er alles op gezet om het dier, dat nu door zijn schuwheid misschien nog niet gevaar lijk is, maar dat toch wel anders zal worden, te van gen. Allerwegen zijn jachtclubs gevormd, die zich voor genomen hebben desnoods ten koste van alles den wolf te ontdekken. Gistermorgen vroeg ging er een gerucht, dat het beest gezien was op een onbebouwd stuk land achter een fabriek. Het gerucht bleek juist te zijn. Op een groot gras veld SDrong een dier, dat uit de verte gezien inder daad wel voor een wolf kon worden aangezien, eenigszins schichtig heen en weer en trok daardoor de belangstelling van honderden menschen, die, op een veihgen afstand voorloopig zich aan allerlei plan nen-tot om^'ngeling te buiten gingen. Angstige moe ders i dden voor alle zekerheid haar kinderen in huis gehaald. Tenslotte moest er iets gedaan worden. Een ver nuftig-plan de campagne werd uitgedacht Men wa pende sich met stokken en allerlei andere atributen die men voor het vangen van het wilde dier noodig dacht te Hebben. Welke rol een schepnetje, dat ie mand bij zich droeg, daarbij gespeeld zou moeten hebben is ons en velen anderen niet duidelijk gewor den, schrijft ee medewerker an de „Msb.", die ook van de partij was. Nog duisterder was ons het feit dat een van de iagers met oen groote bruine doek wapperde. Als toreador sloeg de man geen kwaad fi guur. Maar een wolf is tenslotte geen stier. Met deze losse opmerkingen bedoelen wij echter allerminst de verdiensten van de dappere mannen, die eigen leven niet achtend, een kring rond het beest .vormden, te kleineeren. De cirkel van jagers werd steeds kleiner gemaakt en op een gegeven moment stond men om zoo te zeggen oog in oog met den wolf. Het beest maakte niet het minst den indruk van een verscheurend dier. Bij een „Ksst" van een der jagers schrok de wolf zichtbaar en toen een ander met het gebruikelijke lip- gesmak hem lokte, kwam hij gedwee aanloopen. Als men hem verzocht had op te gaan zitten en een poot te geven zou hij het waarschijnlijk gedaan hebben. We bedoelen daar weer niets onvriendelijks mee, want het is achteraf natuurlijk makkelijk pra ten. Juist gezien was het dan ook om het dier een touw van respectabele dikte om den hals te leggen. In optocht werd de wolf daarna naar een pakhuis ge voerd en daar stevig vastgelegd. Waar de lichaamsbouw, de zwarte kleur en het goedmoedig, bijna sullig optreden van het beest bij enkelen reeds eenigen twijfel had doen rijzen aan gaande zijn identiteit werd alle verwachtingen dat men den wolf nu onschadelijk had gemaakt radicaal de bodem ingeslagen toen de directeur van de Dier- gaarde, Dr. Kuiper met een gevolg van oppassers, gewapend met vangnetten en strikken arriveerde. Een eerste blik overtuigde Dr. Kuiper reeds dat de gevangene een soort herdershond van uiterst twij felachtig ras was. Het constateeren van dit feit verwekte onder den drom van belangstellenden natuurlijk een machtige hilariteit. Hetgeen begrijpelijk maar niet heelemaal in den haak is. Vooral niet als dat lachen als een soort. hoon aan het adres van de dappere wolfsjagers 'bedoeld zou zijn. Wij zouden dan ook willen voor stellen deze mannen in een vaste brigade tot ver delging van wilde dieren bijeen te brengen. Men schen die op een dergelijke manier een hond weten te vangen zijn ook wel opgewassen tegen wolven, ja zelfs tegen nijlpaarden en alligators. Met dat al loopt de wolf nu nog steeds vrij rond. Wel is hij hier en daar gesignaleerd maar het is be grijpelijk, dat men na het gebeurde van gisterochtend 'iets sceptischer tegenover deze mededeelingen is gaan staan. De grootste waakzaamheid blijft echter geboden. Beter dat ieder meent zijn hond een wolf te zijn, om deze variatie op 't klassieke voorbeeld van een accusativus cum infinitivo-vorm te gebruiken dan dat op een gegeven moment iemand een hond meent te streelen en wolfstanden in zijn vleesch krijgt. De wolf moet gevangen worden! SMOKKELAAR ONTVLUCHT. Maandagmiddag is de ongeveer 25-jarige H. S. uit Vonlo, die ongeveer drie maanden geleden als be stuurder van den gepantserden smokkelauto in Duitschland werd gearresteerd, tijdens zijn over brenging naar Gladbach, waar hij Dinsdag wegens smokkelarij moes terechtstaan, op het station aan zijn bewakers ontsnapt. Ofschoon pogingen in het werk werden gesteld, om den man te achterhalen is zulks tot dusver niet gelukt. Wegens smokkelarij was hij tot 3Y* jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij be hoorde tot de beruchtste smokkelaars uit de Duitsche grensstreek. Men vermoedt, dat S., de Limburgsche grensstreek reeds heeft bereikt. Hij zou zich in de streken van Venlo ophouden. BOERDERIJ PLANNEN VOOR BIJSLAG VAN 25 CT. PER 100 K-G. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Betreffende den steun voor de consumptie-aardappe len zal waarschijnlijk opgericht worden eèn Crisis- Aardappelcentrale, door welke bemiddeling een bijslag van 25 ct. per 100 Kg. zal worden uitbetaald over de aardappelvoorraden, welke op een nader te bepalen datum aanwezig zullen blijken te zijn. Deze worden op ettelijke millioenen geschat. Voor dezen steun zullen alle consumptie-aardappelen in aanmerking komen, behalve de aardappelen, welke In de aardappelmeelfa brieken verwerkt zullen worden en de aardappelen, welke beneden de maat van 33 m.M. blijven. De uit betaling van den steun zal, om de administratiekosten zoo laag mogelijk te houden, geschieden via de gewes telijke Tarweorganisaties, terwijl zooveel mogelijk de handel belast zal worden om bij den landbouw t« con troleeren hoeveel aardappelen deze heeft. Het vorenstaande is medegedeeld in een vergadering der Centrale van Vereenigingen voor den aardappel-, .groenten- en fruithandel te Den Haag. Besprekingen zijn in deze bijeenkomst nog gehouden over de bij het Uitvoercontrolebureau ondergebraohte uienkeuring. ONTSLAG GEVRAAGD. Op Zijn vèrzoek met ingang van X Maart JJ. eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies Crisisinvoerwet aan den heer F. V. Valstar ZUIVELBEREIDING IN DENEMARREN* De Deensche minister van Landbouw heeft gister bij het parlement een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk de minister kan voorschrijven, dat bij het bereiden van margarine, kaas e,d. in Denemarken bln- nenlandsche reuzel tot een hoeveelheid van 12% pet. van het totale vetgehalte moet worden gebruikt. De schade valt mee. Het schip nog vol komen zeewaardig. Omtrent den brand op het Nederlandsche stoom schip „Maasstroom", liggende in de haven van Bris- tol, wordt nog van de zijde van de directie der Hol- landsche Stoombootmaatschappij meegedeeld, dat de brand geen ernstige gevolgen heeft gehad. Volgens door haar ontvangen berichten is het schip als zoodanig niet beschadigd en geheel zee waardig gebleven. Ook de lading heeft geen schade opgeloopen. De brand is vermoedelijk ontstaan in de hut van den steward. Do oorzaak heeft men niet kunnen vaststellen. Door het buitengewoon actief optreden van het scheepspersoneel i6 men erin geslaagd den brand in de kiem te smoren en hem te beperken tot de hut ten en eenige salons, waarover in de telegrammen sprake is. De blussching geschiedde met eigen brand- bluschmiddelen, terwijl ook de bulp van de brand weer werd ingeroepen. Het schip zal zijn reis gewoon voortzetten en via Swansca naar Amsterdam komen. Ook daarna zal het schip gewoon in de vaart blijven. De aan boord aangerichte schade zal tijdens de vaart worden hersteld. Nader meldt men: Op een gegeven oogenblik dreigde het geheele mid dengedeelte van het schip in vlammen op te gaan. De in de nabijheid van de „Maasstroom" liggende schepen hebben echter alle de noodige hulp geboden, waardoor erger kon worden voorkomen. Om zich in veiligheid te brengen was de kapitein van de Maasstroom gedwongen, zich een weg te ba nen door de dikke opslaande rookwolken, met het reeds gemelde gevolg. Het gevaar, dat het schip geloopen heeft, werd nog vergroot door het feit, dat het geladen was met pa pier en carton. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Lagere gebieden ontruimd. Uit Cincinnati: Tengevolge van den aanhoudenden re genval is het overstroomingsgevaar langs de Ohio-ri- vier overal toegenomen. Men is er toe overgegaan de lager gelegen gebieden, welke nog niet overstroomd zijn. doch elk oogenblik gevaar loopen, te ontruimen. Honderden gezinnen zijn overgebracht naar de kam pementen, welke men Maandag voor de eerste vlucht had ingericht en welke thans belangrijk zijn uitgebreid. Ook een gedeelte van het oevergebied in Kentucky en Indiana is ontruimd. De nationale garde is gemobiliseerd, om, waar dit noodig is, hulp te bieden. STINKDIEREN IN DEN GEMEENTERAAD. Tijdens de stemming losgelaten. De vroe de vaderen op de vlucht. In verschillende parlementen heeft men allerlei zacht zinnige en hardhandige manieren toegepast om een po- litieken strijd te voeren, maar wat thans in den ge meenteraad van San Domingo op Cuba is voorgevallen, mag toch wel een unicum genoemd worden. Tijdens een stemming die voor de meerderheidspar tijen gunstig scheen te verloopen, weerklonk plotseling de kreet: „Stinkdieren". De vroede vaderen stoven uit elkaar, maar verschil lende gemeenteraadsleden werden toch getroffen door een straaltje van het onbehaagelijk scherpe vocht der stinkdieren, die door de oppositie waren losgelaten: de stank van dit vocht blijft nog maandenlang in de klee- ren hangen en er is geen middel om deze onbehagelijk scherpe lucht te verdrijven. De oppositie had echter den strijd gewonnen. HET KALKEN TE HAARLEM VERBODEN. Ook :t aanplakken van biljetten op ge meentee'gendommen. Borden ter be schikking. Ook in Haarlems raad is bij herhaling gesproken over het kalken op straat. Thans wordt door het ge meentebestuur medegedeeld, dat schilderen van ver kiezingspropaganda op het straatoppervlak niet zal worden toegestaan, evenmin als het aanplakken van verkiezingsbiljetten op gomeenteeigendommen op tien plaatsen in de stad zullen worden worden ge plaatst, waarop voor elk der ignediende lijsten ge legenheid zal zijn tot aanplakken van aanbevelings- oüjetten. Moet Engeland in Juni weer 27 millioen pond betalen? Woensdag werd uit New York gemeld, dat Presi dent Roosevelt stappen overwoog om de betaling der oorlogsschulden van Juni uit te stellen. Echter wordt nu van het Witte Huis uit officieel verklaard, dat de president niet van plan is om het congres machti ging te vragen om de buitenlandsche betalingen op Ie schorten. In dat geval zal Chamberlain, die van plr.n was om voor de oorlogsschulden niets uit te trekken, weer 27 millioen pd. moeten zien te vinden Dit, terwijl iedereen in December beweerd heeft, dat de toen gedane betaling de laatste zou zijn en Cham berlain zelf het bedrag toen overgemaakt heeft on der de toevoeging dat hij het in mindering niet van de oude, maar van de toekomstige regeling betaald achtte te zijn. Naar voorts bericht wordt heeft het voor Roose- velt's beslissing groote beteekenis gehad, dat van al de sombere gevolgen, die men in December van de Britsche betaling voorspelde, in de oogen der Ameri kanen niets gebeurd is, ook dat Frankrijk zoo goed als besloten zou zijn om zijn Decembcr-betalingen achteraf toch nog te bewerkstelligen. Men meent in de Staten dat Groot-Britannië nu het voor 46 millioen pond goud gekocht heeft, blijk baar in staat is te betalen. Men vergeet daarbij ech ter, dat de aankoop van dit goud niet het resultaat is van wetgevende handelingen maar van verkoop van kapitaalbezit. Naar pastoor Braak te Slootdorp (Wieringermeer) ons meedeelde, wordt Zaterdag as., den 25sten Maart, des morgens te 10 uur, het Katholieke kerkje in de Midden meer ingewijd. Hierboven een foto van het R.-K. Bedehuis. In ons nummer van gister hebben we reeds uit voerig verslag gedaan over de openingsplechtigheid van den Duitschen Rijksdag en gewezen op den geest van Potsdam, die weer schijnt te herleven, het slui merend Potsdam, waarvan elke steen spreekt van Pruisische geschiedenis. Die geest, die waart rond de beelden van al de Hohenzollornvorsten en de ge- denksteenen voor de gesneuvelden uit de eerzuch tige Pruisische regimenten, die geest is weer drei gend naar voren getreden, leeft weer! Zij geeft den stoot tot het ingaan van een nieuwe periode: het begin van een nationaal régime in Duitschland; de terugkeer van het civiele Weimar naar bet solda teske Potsdam, waar weer geducht met den sabel gerammeld wordt. Waar weer alle oude instincten van den Duitscher worden opgewekt, de bewonde ring voor schitterende uniformen en blinkende knoopen, weer wordt wakker geschud. En Potsdam is daarvan wel in de eerste plaats de bakermat Heel de wereld kijkt thans naar deze stad, welks rustige stilte, waarin zij als in een droefgeestige betoovering sluimerde, is verbroken door de beschikkingen van een energieke regeering, die helaas haar werkzaamheden met bruut geweld is begonnenMisschien, dat dit régime de talrijke moeilijke problemen, die zich in Duitschland hebben opgestapeld, zal kunnen oplossen, maar dan zal het noodig zijn, dat het niet te veel het oog heen wendt naar de krijgsoverleveringen, die het ontwakende Potsdam maar al te zeer bezwangeren Hierboven geven wij nog een drietal kiekjes van de openingsplechtigheid van Dinsdag. Eerst rijks kanselier Hitier bij zijn rede in de Potsdammer gar nizoenskerk; vóór hem in de leuningstoel president Von Hindenburg. Beneden links Rijkspresident Von Hindenburg begroet den generaal-veld maarschalk Von Macken- zen met rechts van dezen de ex-kroonprins, terwijl de rechter foto laat zien hoe gelijk vóór J914 opnieuw de legers voor de autoriteiten defileercri, terwijl een opgepakte menigte langs den kant siaaL Inwijding van het R.K. Kerkje te Middenmeet

Schager Courant | 1933 | | pagina 5