Kijk uit en let op! WIJ HEROPENEN 81 Schagen. Wasch* machines L fik Etamine Marquisette J. H. SCHENE SCHAGEN. C. BEERS - Schoenmagazijn 1 Hoogzijde - SCHAGEN. Fa. G. Ranke „Madrigal", Berliner Leverworst Electrische f 65.00. Wringmachines Daar moet U aan denken! M. Boersen, HAKENKRUIS ZWART-WIT-R00D Tandtechniek. J. KOSTER, Bankpresident gearresteerd. De „Vredesreis" van Mac Donald. Het scheepson?eluk bij Terschelling onze Zaak, welke geheel is gemoderni seerd, op ZATERDAG 1 APRIL A.S. BADPAK te BREIEN. 't SPINNEWIEL Voile en gekleurde Gordijnvoile, iets üjns, 16 cent per ons. HeerlQke LEVERWORST IN T ZUUR. GEBR. KWELDAM SCHAGEN. TELEF. 64. primt Nederl. fabrikaat met motor-garantie, in houten raam, met garantie en kogellager, vanal 19.50. HOOGZIJDE SCHAGEN Is goedkooper met grooter keus. Zuiverheid! Hoog Vitaminegehalte- Aangenaam van smaak. Onder controle van dr. J. W Birza, Amsterdam. Wettig gedeponeerd. En slechts 55 cent per flesch. Dat is wat wij van KROON Levertraan kunnen getuigen. Overal verkrijgbaar. Fa. GEBR. ROTGANS SCHAGEN. Alvorens U een rijwiel koopt, kijkt dan eerst eens bij Laagzijde B 28, Schagen. NIEUWE RIJWIELEN vanaf f2730 Vertrouwd, solied, goedkoop en goed. Vakkundige reparatie-inrichting. EN UIT DE GESCHIEDENIS DER NIEUWE DUITSCHE RIJKSVLAGGEN. Bij het vlaggenbesluit van dan Duitschen Rijkspresident, is tot nader order de Haken- kruisvlag en de Zwart- Wit-Roode vlag als de nieuwe Rijkssymbolen aangegeven. Op alle vlaggemasten zijn de „roemrijke' vlaggen van het Oude, Duitsche Rijk geheschen En daarnaast fladdert de Hakenkruis banier, het teeken van het „herbo ren" Duitschland! Twee sterke sym bolen van het „Deutschland ist er wacht" dat op den 5den Maart 1933 door heel het Germaanschp land weerklonk, dat zich uitte in vreugdevuren, dat. door den luid spreker door heel de wereld schal de om tenslotte in bloed te worden gedoopt. Na den oorlog van 1866 was hel Bismarck, die bet Noordduitsche Verbond met krachtige hand wist door te zetten. De eerste schrede naar de Verecniging der Duitsche landen was gedaan. Op 9 Decem ber 1866 werd Bismarck het onr werp voor den Grondwet van het Noordduitsche Verbond voorgelegd Nóg bevatte dit ontwerp geen voor stel betreffende de Eenheidsvlag van den Bond! De meeningen hier over liepen sterk uiteen. Met de fijne intuïtie van den grooten staats man voorzag Bismarck hier reeds de waarde van een algemeen er kend volkssymbool. Zonder zich lang te bezinnen, bepaalde Bis marek daarom op 9 December, da' de koopvaardijschepen van alle bondsstaten voortaan de zwart-wit roodevlag moesten voeren. Bis marek heeft daarmede het voorma lige koninkrijk Pruissen een groo! aandeel in het nationale symbool gegeven (zwart-wit). terwijl tegelij kertijd aan de wenschen van de Hansesteden tegemoet gekomen HET HAKENKRUIS. werd, die tot dien datum een rood witte vlag op hun schepen voerden Van 1867 aan wapperden dus ot alle schepen van het Noordduitsche Verbond de zwart-wit-roode vlag Op advies van Prins Adalbert had Bismarck de kleuren van de vlag horizontaal laten aanbrengen, In plaats van zooals eerst zijn be doeling was geweest verticaal Toen in het vuur van den Fransch Duitschen oorlog van 1S70—1871 het Duitsche Keizerrijk werd gesticht viel het Bismarck niet zwaar de vlag van het Verbond tot Rijksvlag te laten erkennen. Weliswaar pleit te Beieren breedvoerig voor de in voering van de zwart-goud-roodc rijksvlag en ook de Duitsche Kroon prins gaf de voorkeur aan zwart rood goud, maar Bismarck wist zijn wensch door te zetten. En sedert 8 November 1892 gold de zwart-wit roode vlag der handelsmarine als de Duitsche nationale banier! Pas in November 191S werd zij weer van de vlaggemast omlaag getrokken. Van jongeren dattim is de haken kruisvlag. D Nationaal-Socialisti sche Partij bestaat eerst vanaf 1919 en sedert dien tiid wapperen over al in de Duitsche steden en dorpen de hakenkruishanieren. Omtrent dp herkomst van het hake -kruis zijn de meeningen der geleerden zee» verdeeld. Het schijnt thans vastge steld te zijn, dat het hakenkruis niet van Germaanschen oorsprong is. Door opgravingen is aan hel licht gekomen, dat er in Trojc reeds om 2000 voor Christus haken kruizen bestonden. De oudste ha kenkruizen. die gevonden werden zijn afkomstig uit Susa in Mesapo tamië en zijn ongeveer afkomstig uit den tijd van 3000 jaar voor Christus. Staat ter dekking de dravers hengst aan den renstal te Alkmaar. Kam pioen zoowel op lange- als korte haan, record 1.24. Buitengewoon goed humeur. Dekgeld f 40 contant. Gelegen héid tot stalling. Aanbevelend, R. van WIERINGEN, Publiek Trainer, Nienwpoortslean 134, ALKMAAR. Plantsoen Schagen houdt alle dagen behalve Zaterdags, Spreekuur van 9 tol 12 en 2 tot 4 uur. De voormalige president van de National City Bank of New York. Charles Mitchell, is wegens valsche aangifte voor de inkomsten belasting gearresteerd. Verslag uitgebracht in het Engelsche parle ment Scherpe aanval van ChurchiU, die de atmosfeer in het Huis gezuiverd heeft. „Volgens mijn opinie rijn wij veel dichter bij den oorlog dan vier jaar geleden." Donderdagmiddag heeft in het Engelsche Lagerhuis de minister-president Ramsay Mac-Donald verslag ge daan van zijn reizen naar Rome en Genève, waarheen hij Is gegaan toen de berichten vandaar steeds ongunsti ger werden, en de ontwapeningsconferentie dreigde te mislukken. Spreker had te Genève veel zenuwachtigheid gevon den en helaas ook veel gebrek aan onderling zelfver trouwen. Het Engelsche voorstel was vooral berekend op vereffening van deze beide storende elementen en spr. mocht zeggen, dathjj vol goeden moed was dat een overeenstemming bereikt zou kunnen worden, natuurlijk na ampel overleg en met hier en daar eenlge wijzi gingen. Maar het voornaamste was dat de moeilijkheden die spr. zooeven genoemd had en die den achtergrond vormden van het onverkwikkelijk tooneel dat Genève ln de laatste maanden geboden had, opgeruimd werden Te Rome hadden spr. en zijn ambtgenoot een ander plan van Mussolini aangetroffen dat evenwel ook uiting van de gedachte dat Duitschland recht had op volko men gelijke behandeling als de andere groote mogend heden. Tijdens het debat dat daarop volgde, heeft Winston ChurchiU een scherpe rede gehouden, die sterk pro- Fransch was en tegelijkertijd een bijtende satyre op het beleid van de regeering. Door deze rede had het debat zulk een wending genomen, dat de Engelsche draadloo- zen dienst van zijn gewoonte om een resumé van het gesprokene te geven, is afgeweken, en den bekenden journalist Wickham Stead voor de radio heeft gezon den om een overzicht te geven van de zitting, waaraan het volgende is ontleend: MacDon&ld heeft veel minder enthousiast gesproken dan vorige week te Genève en vooral tegen het einde van zijn rede. toen hij van notities voorlas, daalde zijn stem vaak tot fluistertoon die een vrij somberen in druk maakt ChurchiU had MacDonald reeds een paar maal geïnterrumpeerd en hem bijna van de wijs gebracht met zijn scherpe vraag: ..Wat verstaat u onder gelijk heid voor Duitschland?". waarop de premier beteuterd had geantwoord: Alleen gelijkheid van status. ChurchiU begon den liberalen vorigen redenaar ironisch geluk te wenschen. dat hi1 ..troostrijke woorden had gevonden voor zeer troostelooze uitziende feiten", en toen don derde hij zonder verdere inleiding los: „Onze eerste en eenlge plicht is om den oorlog van ons lilf te houden en volgens mijn opinie zijn we veel dichter bij den oorlog dan 4 jaar geleden." De reden is dat buitenlandsche zaken thans vrijwel onder leiding van den premier (MacDonald) staat en deze premier niets anders schijnt te doen te hebben dan Frankrijk te wil len dwingen tot ontwapening. De premier heeft een massa cijfers genoemd die met het Britsche ontwape ningsplan in verband staan. Uit die cijfers blijkt dat w Ij ontwapend zijn, maar als ze zouden aanvaard worden dan zou het ..gelijkgestelde" Duitschland spoedig weer een grooter leger hebben dan Frankrijk. God zij dank is Frankrijk op hetoogen- bTik nog het sterkst gewapend en in staat toezicht aan den Rijn uit te oefenen en daarbij vredelievend, maar de poli tiek schijnt er slechts opgericht te zUn om Frankrijk, dat hechte bolwerk van den vrede, dwars te zitten. Toen. na een korte terugblik op de laatste weken van 1914, toen de Fransche vloot om het oorlogsgevaar af te wenden, naar de MlddeUandsche zee was gedirigeerd, en aan Engeland had overgelaten om de Duitsche bedrei ging ln de Noordzee af te wenden, ging ChurchiU eens klaps over op de reis naar Rome en onder groote aan dacht en een storm van toejuichingen riep hij uit; „Welk een schouwspel." „De meesters van sentimenteele woorden en de mees ters van brutale daden te Rome vereenlgd om de ont wapeningsconferentie te redden."" ChurchiU verweet den premier dat hij zich te Rome eenvoudig een nieuw plan ln de hand had laten stop pen, dat hij nu weer ijverig thuis zou gaan bestudee- ren en hij sloot met het bijtende sarcasme: „De pre mier begint meer en meer over de ongelukkige eigen schap te beschikken om het grootst mogelijke aantal woorden te gebruiken, om het geringst mogelijk aantal concrete feiten te bemantelen." Toen Churchlll ging zitten brak een storm van ap plaus los, vooral onder de Jonge conservatieven en de tweede labour-spreker. overste Wedgrood, maakte daar onmiddellijk een handig gebruik van. „Het Huis. zoo zeide hij. heeft zoo juist geluisterdl naar de meest pro-Fransche rede die er in jaren ge hoord is, en dat deze rede het oor van het gebeele Huis en de sympathie van een groot deel ervan gehad heeft, bewijst dat er in de laatste 14 dagen iets ver anderd is in de stemming van het Huls en het volk. en de oorzaak van die verandering is Hltler en het Hitlerisme In Duitschland. Spr. kon zich die verande ring uitmuntend voorstellen. De verkrachting van de wet. de volkomen rechteloosheid waaronder miljoenen Duitsche staatsburgers gebukt gingen, de mishandeling van een priester als Ulitzka en van duizenden Joden, de broodroof aan katholieke en joodsche ambtenaren en Intellectueelen, uitsluitend terwille van hun ras of godsdienst gepleegd, dit alles had niet kunnen nalaten in Engeland een diepen indruk te maken, en het wa® de diepere, menschelijke oorzaak geweest van de blljk- bare Ingenomenheid waarmee het Huls ChurchiU'® Fransche rede had ontvangen. Wickham Stead, de hierboven genoemde journalist, besloot: Ik heb het debat 4Vs uur bijgewoond en weet niet wat Simon of Eden antwoorden zullen, maar Churchills en Wedgroods redevoeringen hebben ©en •nmlskenbaar dieperen indruk gemaakt. Wij voelden alsof we weer verplaatst werden in het a.s. rijk van peweld. Het feit dat Chlrchill onomwonden zijn hart lucht gaf tegenover de voorzichtige en onduidelijk® ?erklaringen van den premier, is als een blijkbare op luchting in de geheele atmosfeer van het Huls onder vonden. Fransche stoomtrawler gezonken. 65 op varenden dreven ln bootjes rond. Bang® oren od zee. Omtrent het zinken van een Franschen stoomtrawler bij Terschelling, waarover we in ons nummer van Don derdag reeds berichtten, wordt nog nader gemeld, dat de Madeleine, die op een zich onder water bevindend voorwerp was gestooten. van Aalesund op weg wa® naar Newfoundland. waar het de vischvangst zou gaan uitoefenen. Het had te Aalesund een lading haring in- •rencmen. welke als aas zou worden gebruikt. Het wa® voorts geladen met 650 ton zout en 500 ton kolen, daar het acht maanden ter visscherij zou blijven. De pom pen waren door het zout verstopt geraakt Nog eenlge bijzonderheden: Donderdag om kwart voor twaalf arriveerde de Hol land in de haven met aan boord de equipage van het verongelukte schip Madeleine. De kapitein deelde mee, dat het schip op een onbe kend voorwerp is geloopen. waardoor het zwaar in het voorschip begon te lekken. De pompen konden het bin nenkomende water niet meer verwerken en de toestand werd hachelijk. Woensdagavond 8 uur werd de toestand critlek. Er werd scheepsraad gehouden en 50 man van de equipage verlieten het schip in de sloepen. De kapi tein met 14 anderen bleven nog wat langer aan boord om een paniek te voorkomen. Een half uur later ech'er lag de Madeleine reeds tot de brug onder water. Ook zij moesten zich toen in de booten begeven. Het weer was intusschen zeer ruw geworden en de zee werd steeds woeliger.-waardoor de kleine sloepen leder oogen- 'dik dreigden o mte slaan. Angstige oogonbllkken wer den door. de equipage doorstaan en men keek naar hulp uit Vier uur had men reeds zoo rondgedreven toen oan 1 u. 30 de bergingsètocmer Holland, die om 9 u. 15 van den vorigen avond van Terschelling was uitgevaren, ter plaatse kwam. De Holland was de ronddrijvende Fransche sloepen precies op den kop geloopen. Juist intijds was de redding gekomen. De zee werd steeds hooger en het gevaar, dat de kleine sloepen zou den omslaan, nam hand over hand toe. Men was ongeveer 3 uur bezig met het overnemen van de schipbreukelingen. Om ongeveer 5 uur in den mor gen was men met alles gereed en werd de terugtocht aanvaard. De schipbreukelingen zijn nu over de eenlge hotels op Terschelling verdeeld. Zij zouden gister vertrekken via Harllngen naar Amsterdam. De kapitein heeft niet® dan lof voor de redders en de behandeling aan boord van de Holland. 'BL Zalm 23—1 Haring in tomatensaus 28 Ko. bussen Betuwe Jam Bujes Leverpastel 18 M Busjes gest. Muisjes 28 Oblies, 2 ons 25 Anemonen, 2 ons 25 Advocaatbonbons 25 .Bonbons 251 BERLINER LEVERWORST. DIRK RAAT, SCHADEN. DAMES, nu is het tfjd om Uw Een prachtcollectie BADPAKWOL, zee- en zon-echt, vindt U in LAAGZIJDE B 25 - SCHAGEN. Groote sorteering Witte en Ecru in alle prijzen, vanaf 10 ets. per el WEEFSTOFFEN voor Overgordijnen, mo derne dessins, vanaf 75 ets. per el, Koperen en bronzen Gordijn-garnituren en Rails. - - Zeer voordeelig.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10