SPORT. Eereteeken. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 25 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9251 Schagennieuws Raad Schagen DE MOOISTE FOTO Theater Royal Een lente-wandelingetje. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Uitgeest—E.V.C. Q.S.C.—D.T.S. ZilvermeeuwenAlkmaar BeverwijkSchagen. Uitgeest zal met E.V.C. veel moeite hebben. Een ge lijk spel ligt in de lijn der verwachtingen. Q.S.C. zal wel revanche nemen op het gelijke spel in Oudkarspel. Zil vermeeuwen zal op pittigen tegenstand stuiten van Alkmaar, maar zal niettemin winnen. Schagen za! niet kannen winnen van Beverwijk. Schagen Ef—Oudesluis I. 2.S0 uur. Schagen mOudsluis EI, 12 uur. ALGEMEEXF LEDENVERGADERING. Op Woensdag 29 Maart a.3. zal een algemeene leden vergadering gehouden worden van de V.A.V. Schagen ten huize van den heer H. Raven, des avonds 8 uur. Agenda zal zijn: L Opening. 2. Voorlezing vorige notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Finantleel overzicht. 5. Mededeelingen. 6. Benoeming E.C., lid vacature 8. v. d. Sijde. *7. Verslag Schager Bekertournooi 1932. 8. Sluiting. Programma 4e kl. K.N.VJ. voor Zondag 2 April a.«. Alkmaar—Texel SchagenQ.S.C. EV.C.Zilvermeeuwen. VroneUitgeest Z.F.C. 2—N.H.V.B.-elftal. Te Zaandam. Zondagmiddag om half drie speelt het NJEV.B.-elftal, waarvan we de samenstelling j.1. Dinsdag vermeld heb ben, een laatsten oefenwedstrijd tegen Z.F.C. 2 te Zaan dam. Een pracht oefening derhalve, want de Zaansche reserves vormen met hun elftal een ploeg die zoo goed als reserve-kampioen van afd. I ls. Voor het meeren- deel onzer tweede klassers zullen zij niet onderdoen en ze zijn dus minstens met Hollandia gelijk te stellen.Dat de provincialen een zwaren wedstrijd krijgen staat dientengevolge reeds vast K.N.V.B.-PROGRAMMA. 26 MAART. Afd. I: HBS.—RCH.; 't Gooi—Feijenoord; Hermes V.S.V.; Blauw Wit—DHC.; ADO.—ZFC. Afd. II: Sparta—Ajaxr StormvogelsVUC.; West Fri» «iaHilversum: HaarlemXerxes; KFC.DFC. Afd. I 2A: AlcmariaEDO. DEC.—HRC.; Zeebur- giaWFC.; TOG.-WA.; Kinheim—ZW. 2 B: HerculesA.F.C.; Alphen—Spartaan; D.W.S. B.F.C.; H.F.C.—Velox; Bloemendsal—Baarn. 3 A: Purmersteijn—D.W.V.; K.V.V.Hollandia; Hel der—Assendelft; VolewijekersO.S.V.; ZaandijkMeer- vogels. Res. 3 A: H.R.C. 2—West Frtsla 2; R.C.H. 2—Alcma ria 2: V.V.A. 2Ajax 3. Res. 3 A: O.S.V. 2—Kennemers 2; W.F.C. 3Helder 2; Hollandia 2—Q.S.C. 2; Z.V.V. 2—Z.F.C. 3. (Sportkroniek). Oude Betje was al jaren In de keuken, bij mevrouw. Met d'r witte neepjesmuts je. Eerlijk, opgeruimd en trouw. Heel d'r leven was op koken, En op dienen ingesteld, Want ze had al drie geslachten Onder haar gezag geteld! Oude Botje was nog kranig, In de keuken was ze baas. Niemand had daar iets te zeggen Bij de boter en de kaas. En zoo zwaaide ze de scepter. Plechtig naar 't fornuis gekeerd, Tot ze eind'lijk vijftig jaren Stoer en trouw had geregeerd! Op haar jubileum-middag Was er veel geloop in huis. Oude Bet werd weggeroepen Van haar pruttelend fornuis, En ze slofte naar de kamer. Waar een heel gezelschap was, Met wat bloemen en cadeautjes, Net alsof het bruiloft was! Even stond ze stil te kijken. En wat angstig klonk haar roep: „Ik ruik hier al m'n coquetjes, „En 't is zonde van de soep!" Maar meneer zei in de stilte: „Betje dat is vijftig jaar!" En hij spelde een medaille Op haar witte boezelaar! Toen vroeg ouwfe Betje zachtjes: „Heeft meneer zich niet vergist? „En kunt U me ook vertellen, „Hoo de Koningin dat wist? ,,'k Zou U vriend'lijk willen vragen „Ook al lijkt het wat astrant, „Laat 't in de familie blijven, „Zet m'n naaui niet in de krant!" Toen ze 's avonds in de stilte In haar oude spiegel keek. Was het net of er iets vochtigs Langs haar rimpeloogen streek. En in zachte rose watten, Achter in het kabinet, Werd haar levens-eereteeken Heel voorzichtig weggezet!! Maart 1933. (Nadruk verboden). KROES. Vergadering op Vrijdag 31 Maart 1933, des namid dags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den'Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: Ged. Staten, goedkeuring niei-heffing grondslag biljarten peisoneele belasting. Ged. staten, goedkeuring aanvaarding legaat Wed. D. Wit. I.. van Rijswijk neemt aan benoeming lid Gom missie van Toezicht Lager Onderwijs. Dankbetuiging Middenst-andsverecniging voor subsidie. Commissie van Uitvoering Kring Bars inger hom, verslag vergadering. Jaarverslag Eiervciiing 1932. Yeriiicat.iebureau, rapport kasopname Eiervciiing. Verificatiftbureau, rapport jaarrekening Kier- veiling. Verit'icatiebureau, rapport kasopname gas- en electnciteitsbedrijf. Proces-verbaal kasopname Gemeente-Ontvanger. Verslag Commissie tot Wering van Schoulver- zuitn over 1932. Verzoek van Mevr. J. Sombroek de Vries om ont slag als onderwijzeres in de handwerken aan de U.L.O. School. Verzoek Commissie jubileum Paaschtenloonstel- ling om subsidie. Diroctie P.E.N., betreffende tijdelijke tariefsver laging. Bestuur Woningbouwvereniging „Schagen" biedt in koop aan de verlengde C. Bokstraat. Bestuur Woningbouwvereniging „Goed Wonen" vraagt een voorschot voor den bouw van 4 wo ningen. Adres van H. Willemse en Zoon, betreffende noodoproep- en brandalarmsysteem. Verzoeken om voorschot op de vergoeding art. 101 L.Ü. Wet 1920. 3. Voorstel tot aanvulling van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 4. Benoeming Conciërge U.L.O. School. 5. Benoeming leden stembureau. 6. Voorstel tot verkoop van grond aan het Rijk. Politienoodoproep, brandalarmsysteem en onze Radiocentrale. Al reeds enkele malen is in onzen Raad ter sprake geweest het heffen van een recognitie van het Radio distributiebedrijf der heeren Willemse en Zn. alhier. Deze kwestie konu a.s. Vrijdagavond andermaal in onzen Raad aan de orde. En B. en W~ geven daar over het volgende schriftuur: Bij besluit van ons College d.d. 21 Juni 1932 werd de bij besluit van 3 December 1326 aan den heer H. Willemse tot wederopzegging verleende vergunning om drandleidingen te mogeu aanleggen over de openbare wegen met'ingang van 1 Januari 1933 inge trokken; deze datum werd bij besluit van 28 Decem ber 1932 nader bepaald op 1 Mei 1933, behoudens tus- schentijdsche intrekking. Den heer Willemse werd toen tevens medegedeeld, dat wij bereid waren ver lenging der vergunning te verléenen tegen een op ons voorstel door den Raad vast te stellen recognitie. Bij de naar aanleiding hiervan gehouden bespreking lUsschen de heeren H. Willemse en Zoon en ons Col lege werd den neeren Willemse medegedeeld, dat wij bereid waren den Raad voor te stellen de concessie te verlengen voor 10 jaar tegen een recognitie van f4 ,»er aansluiting met een minimum van f 1200 per jaar. De heer Willemse achtte dit een te hoog bedrag en wees erop, dat reeds aan het Rijk en aan de om- roepvereenigingen een bijdrage moet worden betaald; bij zou echter voor 8 September zijn beslissing aan ons College mededeelen. doch hij zag gaarne den duur der concessie bepaald op 20 jaar. üp een inmiddels door den heer Willemse inge diend aanbod tot het aanleggen van een politienood oproep- en brandalarmsysteem, werd bericht, dat het ooilege met hel oog op de hooge kosten geen vrijheid kon vinden, den Raad een voorstel tot bet aanleggen daarvan te doen. Inmiddels worden door ons bij de besturen van ver schillende coöperatieve radio-centrales inlichtingen verzocht omtrent de rendabiliteit dier bedrijven. La ter had een onderhoud plaats met den rechtskun dige van den Bond van radio-centralehouders, die daarna namens de heeren Willemse een schriftelijk verweer tegen de voorgestelde recognitie indiende. Een en ander heeft ons College, gelet op de ingeko men inlichtingen der coöperatieve bedrijven, niet kunnen overtuigen, dat de radio-centrale alhier niet een belangrijke winst zou overlaten, in verband waarmede werd besloten bovenvermeld voorstel te handhaven. Een deskundig advies omtrent het al of niet bil lijke van het bedrag der heffing is afgestuit op de hooge kosten, daraan verbonden. Bij een nadere bespreking met de heeren Willemse, waarbij deze verschillende bezwaren tegen de voor gestelde recognitie naar voren brachten, werd door hen ten slotte medegedeeld, dat zij zich met een re cognitie van f 400 per jaar zouden kunnen ver eenigen. Na overweging werd besloten den Raad voor te stellen, op de alhier bestaande radio-centrale een re cognitie te hetfen van f 1000 per jaar voor het heb ben van draden of kabels boven of in gemeentegrond, verhoogd met f2.50 per jaar voor elke aansluiting boven het getal van 400 en verder concessie te ver- leenen voor den tijd van 10 jaar, waartegenover de concessionaris zich zal moeten verbinden ten allen tijde aan het College van Burgemeester en Wethou ders inzage te geven van de lijst van aansluitingen. Dit voorstel werd behandeld in de raadsvergade ring van 18 November 1932. Na zeer uitvoerige discus sie hieromtrent werd dit voorstel verworpen met S tegen 2 stemmen. Omtrent een voorstel van de heeren Schoorl en Van Nuland, in dezelfde vergadering ge daan, om een recognitie te heffen van f700 per jaar en de concessie te verlengen tot 26 April 1937, staak ten do stemmen, zoodat ingevolge het bepaalde bij artikel 58 der Gemeentewet het nemen van een be sluit tot de volgende vergadering werd verdaagd. In de vergadering van 22 December daaraanvolgde, waarin de stemming over bovengenoemd voorstel zou plaats hebben, deed de meerderheid der Commissie, belast met het onderzoek der begrooting, met name de heeren Schoorl en Van Nuland, het voorstel om een precarioheffing voor deze gemeente vast te stel len op zonneschermen, lichtbakken, reclameborden en radiokabel boven of in gemeentegrond, zoomede de wegkruisingen. Volgens de voorstellers zou deze belasting opbrengen f 1100, waarvan f550 ten laste van de heeren Willemse. Bij stemming over het voorstel van de heeren Schoorl en Van Nuland, in de vorige vergadering gedaan (art 58 der Gemeentewet), werd dit verwor pen, waarna het voorstel van de meerderheid der Commissie, belast met bet nazien der begrooting, tot heffing van bovenbedoelde precariorechten werd aan genomen. In de vergadering van 3 Februari jl. is een ontwerp verordening op de heffing van precariorechten aan geboden en kwam tevens in behandeling een verzoek van de Handeldrijvende- en Industrieele Middcn- standsvereeniging om de verordening niet vast te stellen. Uns College kon zich met de motieven, in dit verzoek neergelegd, volkomen vereenigen, in verbaud waarmede werd voorgesteld de verordening niet vast ie stellen, welk voorstel werd aangenomen. Thans is ingekomen van de heeren Willemse en Zoon een aanbod tot het aanleggen en in bruikleen aan de gemeente afstaan van oen politienoodoproep- en brandalarmsysteem, waartegenover een concessie wordt gevraagd voor den tijd van 10 jaar tot het heb ben en exploiteeren van een radio-distributienet in deze gemeente. In verband rnet bovongoemd aanbod hebben wij de eer Uw Coliege mede te deeien, dat daaruit, in den vorm en onder de voorwaarden als door adressan ten in bun schrijven kenbaar gemaakt, voor de ge meente consequenties zuilen voortvloeien, die onaan vaardbaar geacht moeten worden. Door adressan- ion wordt aangeboden, gelijktijdig met den aanleg van nun ondergronrisch radiodistributienet, het tot stand brengen van een politie-noodoproep- en brand- meldingsinrichting, ten dienste der gemeente en waarvan de centrale post gevestigd zal kunnen wor den in hotzelfde pand, waar ook de radio-centrale zal worden opgesteld en met gratis bediening van deze centrale post door of vanwege adressanten. Een en ander echter onder voorwaarde van een gemeen telijke vergunning voor het exploiteeren van een ra- dio-cemraie geuurenüe den tijd van 10 jaar en zonder oenige heffing van gemeentewege van recognitie- retrioutie oi yrecariogelden. Aannemende, dat adressanten ook nog alle kosten van aanleg van deze politienoodoproep- en brand meldingsinrichting geheei voor hunne rekening zul ten willen nemen, alhoewel zulks niet met zooveel woorden uit hun voorstel gelezen kan worden, zal niettemin, wil deze politienoodoproep practische waarde hebben, daarvan het gevolg zijn, dat de ge meente zich zeer groote geldelijke offers zal moeten getroosten. Een politieoproep toch, als door adressanten in hun aunuod bedoeld, zal dan alleen tot zijn recht komen, als de politie ook ten allen tijde op te roepen is, met andere woorden, ais op bet politiebureau den gehee- ien dag en den geheelen nacht onafgebroken minstens een politie agent aanwezig is. Um dat mogelijk te maken, zal ons politiecorps met twee of drie agenten moeten worden uitgebreid. Het behoeft ongetwijield geen betoog, dat onze gemoente. nu en in atzienba- ren tijd, zich de luxe en de daaraan verbonden uit gaven niet kan en niet mag peruntteeren. En wat de uraudmelilingsinrichting betreft, willen wij in herin nering brengen, dal verleden jaar een voorstel on zerzijds om een eenvoudige belgeleiding tot stand te brengen, die van aanleg niet meer zou hebben ge kost dan ongeveer f400 en die evengoed zou hebben voldaan als de nu door adressanten in uitzicht ge stelde, hoofdzakelijk uit financieole overwegingen niet de goedkeuring van Uw college heeft kunnen verwerven. Waar dus eenerzijds het aanbod onuit voerbaar geacht moet worden, anderzijds de voordee- leu, daaraan verbonden, onbeduidend, hebben wij de 'eer U voor te stellen daarop niet in te gaan, doch, omdat wij van meening blijven, dat het billijk moet worden geacht, dat voor de vergunning om geduren de een zeker aantal jaren in de gemeente een radio centrale te exploiteeren, jaarlijks een bedrag aan de gemeente wordt uitgekeerd, aan adressanten te be richten, dat alsnog een 10-jaarlijksche concessie, als bovenbedoeld, kan worden verleend tegen een jaar- lijksche betaling van f500. Indien adressanten daar op niet wenschen in te gaan, verzoeken wij Uw Col lege tot het openbaar doen inschrijven naar een dus danige concessie van 10 jaar, met voorbehoud van het recht van gunning. Ten aanzien van de dekking van het tekort op de begrooting, ontstaan door de niet vaststelling der verordening op de heffing van precariorechten, stel- lon wij voor hiervoor aan te wenden: f 500.— recognitie op de radio-centrale. f600.uit de winst van het G.E.B. 1933. Mocht ons voorstel ten aanzien van de heffing van recognitie niet worden aangenomen, dan zou de minderheid in ons College ons een onderzoek zien willen opgedragen, in hoeverre gemeente-exploitatie der radio-centrale mogelijk zou zijn. Het daardoor wegvallende bedrag der recognitie zou genoemde minderheid alsdan willen vinden uit de opbrongs van een te heffen straatbolasting. VOORSCHOT WONINGBOUW. De woningbouwvereeniging „Goed Wonen" vraagt voor het bouwen van 4 arbeiderswoningen een voor schot ad f 12250. B. en W. stellen voor, dit toe te staan en tot dek king van dit bedrag een annuiteitsleening te slui- ton met een looptijd van 50 jaar op een rentevoet van ten hoogste 4)4 OVERNAME VERLENGDE BOKSTRAAT. Het bestuur der Woningbouwvereeniging „Scha gen' heeft aan de gemeente ter overname aangeboden de Verlengde Bokstraat B. en W. stellen voor deze straat met de daarin zich bevindende rioleeringswerken, over te nemen voor f 1.—. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWLAND BERGEN. ONTSLAGAANVRAGE. Door mevr. J. Sombroek-de Vries is ontslag aange vraagd als onderwijzeres in de handwerken aan de U.L.O. School tegen 1 April a.s. B. en W. hebben bereids sollicitanten opgeroepen. TIJDELIJKE TARIEFVERLAGING VAN ELEC- TRISCHEN STROOM. Zooals bekend geven Ged. Staten onzer provincie aao de van het Prov. Bedrijf electr. stroom afne mende gemeenten een crisisrabat. Aan die tijdelijke tariefsverlaging is echter de voorwaarde verbonden, dat de betrokken gemeentebesturen ten genoegen van Ged. Staten zoodanige maatregelen treffen, dat het in den brief omschreven crisis-rabat ten volle aan de plaatselijke afnemers ten goede zal komen. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. onzer gemeente voor om ingaande 1 Maart jl. den prijs voor lichtstroom tot ultimo Februari 1934, te verla gen met 1 cent per K.W.U. Aannemende, dat de maximale belasting over 1933 zal bedragen 185 K.W.. zal de tariefsverlaging voor het bedrijf een voordeel opleveren van f 3062.50. De in 193:? af te nemen lichtstroom kan worden geschat op 258563 K.W.U., zoodat een verlaging met 1 cent per K.W.U. aan de lichtverbruikers een bedrag van f 2585.63 ten goede zal doen komen. Hoewel bij de verlaging met 1 cent per K.W.U. het volle bedrag van het crisis-rabat met geheel aan de lichtstroomverbruikers ten goede komt, achten Bur gemeester en Wethouders dit verschil niet zoodanig, dat daarop niet de goedkeuring van Ged. Staten zal worden verkregen. Poriret-Atelier JAC. Keizerstraat DE BOER, DEN HELDER. „Windy" Riker, sergeant-waarnemer aan boord van het vliegtuig-moederschip Saratoge is het type van oen ouden zeerob, schreeuwerig, een goed kameraad en zeer gezien bij de officieren. Als Steve Nelson, een jong sergeant, bij het eska der komt, ontstaat een wrijving tusschen deze bei de mannen, want Riker weet, dat zijn jongere col lega eigenschappen in zich heeft om vooruit te ko men. Riker haalt een gemeenen streek uit, waardoor Nel son onaangenaamheden met zijn verloofde, Ann, krijgt In Panama brengt Nelson een bezoek aan Mame Kelsey, de vriendin van Windy. Deze, die dienst heeft gaat aan wal om hem te volgen en vecht met Steye. Hij wordt gearresteerd en eerst als het schip.„reeds vertrokken is. gelukt het Mame, Windy vrij tè krij gen. Hij slaagt erin het schip in het Panamakanaa! in te halen en aan boord te komen. In verband met de vele klachten over Windy wordt deze door zijn commandant gedegradeerd tot, soldaat en Steve neemt Windy's plaats in. Bij een oefening verongelukt het vliegtuig waar Nelson als waarnemer in opgestegen is en hij daalt, met zijn parachute op een eiland. Het vliegtuig van Windy komt hem te hulp en bij de reddingspogin gen wordt de piloot gewond. Ook Nelson blijkt ge wond te zijn. Het gelukt Windy de beide mannen in. het vliegtuig te krijgen en hiermede op te stijgen, doch in de mist stort hij met zijn vliegtuig op het dek van het moederschip. De beide gewonden wor den uit de overblijfselen van het brandend vliegtuig gered, doch Windy moet zijn kameraadschappelijken daad met zijn leven bekoopen. Tot zoover over den kostel ijken inhoud van de film, welke deze week in Theater Royal gaat. Onder de luchtfilms, welke in den loop der jaren op het. witte doek zijn verschenen neemt het. werk „Titanen der Lucht" een zeer voorname plaats in. De regie voor een film als deze stelt wel lieel zwa re eischen, maar George Hill, die reeds vroeger proe ven van bekwaamheid heeft afgelegd, is er in ge slaagd een geheel tot stand te brengen, dat in meer dan een opzicht bewondering afdwingt. Grootsch van opzet is dit werk, waaraan een deel van de Ameri- kaansche marine-luchtvloot medewerking heeft ver leend. De Amerikaansche marine-vliegers staan be kend als onverschrokken piloten die zich nergens beter in hun element gevoelen dan wanneer ze los van den grond zijn. Dat zij hun vak tot in de per fectie verstaan, daarvan legt dc film voortdurend een onvervalschte getuigenis af. Het vliegen in escadrilles, in groot verband en het. landen en opstijgen op het moederschip, vormen de hoogtepunten van deze film. welke des te meer aan dacht verdient, omdat Wallace Beery en Clark Gahle naast alle sensatie, welke een luchtfilm als deze nu eenmaal altijd biedt, spel-te bewonderen ge ven, waarvan met waardeering gewag mag worden gemaakt. De Metro Goldwyn 1 eeft de filmproductie met een werk verrijkt, waarmede ze haar goeden naam ten volle bevestigt. Drie jumbo's uit den Parijschen dierentuin, die na een langen wintertijd weer in de buitenlucht mogen, ondernemen een lente-wandelingetje,

Schager Courant | 1933 | | pagina 13