C. Roggeveen, «.«"Abdijsiroop AFSCHEID VAN E. VAN DER LAAN. Ü,T de OMGEVING Hij dacht in een HOESTBUI te blijven Ingezonden Stukken. Staatsloterij. Als leeraar aan de Rijsklandbouw- winterschool te Schagen. Gisteren, Vrijdag, werd na de openbare les aan de Rijkslandbouwwinterschool afscheid genomen van den heer E. van der Laan, die weldra bij het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn ambte lijke loopbaan zal verlaten Onder de vele aanwezigen merken we op Mevrouw Lienesch, de dames Piet en Wynia, respectievelijk directrice van en leerares aan de Landbouwhuis- houdscbool, de heeren J. Corneüssen, burgemeester, Ir. Smeding en Ir. V eens tra, oud directeuren der Rijkslandbouwwinterschool alhier. Ir. Hazeloop, rijks- tuinbouwconsulent voor Noordholland, Ir. Huisman, secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, voorzitter en leden der Commissie van Toezicht, heeren leeraren en overig personeel, zoo mede de leerlingen van de beide klassen der school. Nadat de heer H. K. Koster, voorzitter van de Com missie van Toezicht, de aan de leerlingen toegekende diploma's met een toepasselijk woord had uitge reikt, en daarbij op het groote nut van het land bouwonderwijs wees, nam de heer Ir. Lienesch, di recteur van de school, het woord, om te wijzen op dun geest van samenwerking die er bestaat, tus- scben leeraren en leerlingen en op het belang van het bewaren van contact tusschen de leeraren en leer lingen, Directeur en leeraren zullen gaarne mede werken om dat contact te doen blijven bestaan. Aan leeraren, commissie van toezicht en overig personeel der school brengt spr. dank voor de ondervonden medewerking. Het alscheld van den heer Van der Laan. De heer Ir. Lienesch richt zich dan tot den heer Van der Laan en doet dat in velerlei functies, nl. namens leeraren en overig personeel, als directeur van de school en 3e als particulier. Spr. dankt den heer Van der Laan voor het vele en goede werk, dat deze in het belang van den landbouw en in dat van deze school heeft gedaan. Het is spr. bekend, dat het de wensch van den heer Van der Laan is, dat de sprekers kort zullen zijn, met dien wensch zal spr. rekening houden en bovendien de korte periode die spr. hier is, zal daar toe tevens medewerken. Spr. wijst er dan op, dat de heer Van der Laan niet alleen zijn kunde, maar vooral zijn menschelijkheid naar voren wist te bren gen en biedt als blijk van sympathie, namens leera ren. oud-directeuren Smeding en Veenstra en de leerlingen der school, een bureau-ministre aan. Spr. verbindt hieraan den gelukwensch dat de heer Van der Laan in zulk een goede conditie ook zelfs tot in de laatste dagen aan de school zijn taak heeft mogen verrichten. Hij gelooft dat dit voor den heer Van der Laan zelf een groote voldoening zal zijn. (Applaus.) De heer KI Kaan Vz., leerling van de tweede klas. drukt er zijn spijt over uit, dat de heer Van der Laan de school to Schagen gaat verlaten, herinnert aan den vriendschappelijken omgang, als leerlingen in moeilijkheden zaten en wenscht den scheidenden leeraar in zijn verder leven veel geluk toe. De heer Kraak, leerling van de 2e klasse, dankt directeur en leeraren voor alles wat zij voor de leer lingen hebben gedaan. Wel werd eens streng opge treden, maar toch ontstond vriendschap. Spr. hoopt dat deze vriendschap zal blijven voortbestaan en tot prettige samenwerking zal mogen leiden. Namens leerlingen, die den cursus voor melkcontroleurs heb ben gevolgd, dankt spr. den heer Eriks voor zijn prettige lessen. De heer Bakker, leerling eerste klas, wijst op den veelzijdigen arbeid, die de heer Van der Laan in het belang van de maatschappij heeft gedaan, dankt hem voor de bijgebrachte kennis en hoopt, dat het portret van de leerlingen der eerste klas, den heer Van der Laan aangeboden, dikwijls in herinnering za! brengen de band van vriendschap die is ontstaan. De heer Molenaar, leerling eerste klas, brengt in dichtvorm dank aan directeur en leerlingen en biedt In het bijzonder den heer Van der Laan zijn beste wenschen aan. De heer Ir. Smeding richt als nud-directeur van de school, maar ook als oud vriend het woord tot den heer Van der Laan Spr. herinnert er aan, dat de kennismaking met den heer Van der Laan reeds da teert van 25 jaren terug, dat de tweede kennisma king volgde in 1915, toen beiden hun tenten opsloe gen in Noordholland, terwijl de derde periode ont stond, doordat de tuinbouwschool te Alkmaar werd opgeheven en de heer Van der Laan in 1923 leeraar aan de R.L.W.S. te Schagen werd. Behalve docent was de heer Van der Laan ook plaatsvervangend di recteur en had ook in dit opzicht een taak te ver vullen. De vele werkzaamheden door hem in velerlei opzicht verricht, worden door spr. genoemd. Met groote ambitie en toewijding heeft hij zich steeds aan de zaken gegeven, terwijl hij in leeraarkamer een prettige geest wist te scheppen. Spr dankt hem voor alles wat hij in deze inrichting heeft gedaan en ook voor alles wat hij voor ons beteekende. Een woord van hulde brengt spr. hem voor alles wat hij wist te bereiken en hoopt, dat vele jaren van ambtelijke rust, doch vol van activiteit zijn leven en dat van an deren rijk zal maken en dat die jaren vele mogen zijn. De heer Ir. Veenstra spreekt zijn oud-medewerker, zijn oud-vriend, waarmede hij gedurende 5 jaren heeft mogen samenwerken, toe en zegt daarbij dat he geheele optreden van den heer Van der Laan door een bepaalde karaktertrek werd beinvloed, nl. zijn groote gevoel voor recht Zijn groote gevoel voor waarde kenmerkten zijn lessen en al zijn handelin gen. Dat is het wat hem heeft gesierd en een band van vriendschap heeft doen ontstaan. Spr. dankt hem voor alles wat hij voor hem is geweest en zegt dat de rust door den heer Van der Laan dubbel en dwars is verdiend. Ook spr. eindigt met de beste wen schen voor den scheidenden leeraar en diens vrouw. De heer Ir. Hazeloop roemt de uitmuntende leeraarscapaciteifen, capaciteiten die spr. reeds 18 jaren geleden tijdens een openbare les opmerkte en spr. biedt den heer Van der Laan een bloemstuk aan, daarmede hulde brengend voor het uitnemend onder wijs dat deze aan de tuinbouwschool en aan den op leidingscursus voor tuinbouwonderwijzers heeft ge geven. De heer Ir. Huisman spreekt namens de Holland sche Maatschappij van Landbouw, daarbij wijzende op het nut dat ook de organisatie ziet in goed en de gelijk onderwijs en wat speciaal t.a.v. de school te Schagen tot uiting komt, omdat vele oudleerlingen als leiders of als bestuursleden van organisaties veel nuttig werk doen. Spr herinnert aan het feit, dat door de komst van den heer Van der Laan aan deze school, spr. er als leeraar uitgeknikkerd werd, maar toch een vriendschappelijke omgang is ontstaan. Spr. dankt namens zijn organisatie den heer Van der Laan voor het vele dat hij in het belang van land en tuinbouw heeft gedaan en wenscht hem, met vrouw en kinderen, een gelukkig leven toe. De heer W. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn, spreekt namens de Vereeniging van Oudleerlingen der R.L. W.S., schetst het optreden van den heer Van der Laan, dankt hem voor het ontvangen landbouwon derwijs, voor den bijzonderen steun cn vriendschap en biedt een bureaustoel aan. Mej. Piet, directrice van de Landbouwhuishoud- school, gewaagt van de groote opgewektheid waar mede de heer Van der Laan nog steeds over zijn werk sprak en het ter hand nam, zijn groote toewij ding, wat een groot voorrecht voor hem is geweest en spreekt den wensch uit, dat hij met genoegen op de vruchten ervan zal kunnen terugzien, dat de leer lingen bekwame en flinke landbouwers zullen wor den. En dan is het woord aan den heer Van der Laan zelf, die ons vertelt, hoe hij 4 October 1915 met vrouw en 5 kinderen uit Friesland in Noordholland aan kwam, na een lang niet gemakkelijk leven, goede vrienden achterlatende, en na de opheffing van de Alkmaarsche tuinbouwschool, aan de R.L.W.S. te Schagen terechtkwam. De geest die thans tusschen directeur en leeraren bestaat, kan ideaal genoemd worden, waardeering is er voor eikaars werk en als eerlijke menschen gaan zij met elkaar om. De samen werking met de directeuren Smeding, Veenstra en Lienesch is steeds genoegelijk geweest en op pret tige wijze heeft spr. steeds met de jongens gewerkt. Vooral is dit den laatsten winter met de jongens het geval geweest en spr. brengt de jongeren daar voor een compliment. Met een enkel woord herinnert hij aan de 4 eerste klassers, die dupe geworden zijn van het voetbal verbod. Tenslotte dankt spr. voor de vele mooie woorden die tot hem zijn geriuht, voor de prachtige manier waarop dit afscheid plaats vond en voor de mooie cadeaux hem aangeboden. En een bijzonder woord van dank richt spr. dan tot den amanuensis, den heer D. Waiboer, met wien spr. zoo prettig en in vriend schap heeft gewerkt. Spr. zal vaak aan allen terug denken en hoopt dat de aanwezigen dat ook ten op zichte van hem zullen willen doen. Door den heer Ir. Lienesch wordt dank gebracht aan de aanwezigen voor hunne belangstelling en hij verbindt, er den wensch aan dat deze bijeenkomst nog lang in herinnering van de aanwezigen zal blijven. Laat thans uw Meubelen, Matrassen etc. vakkundig nazien en repareeren en ver nieuwen. Speciaal ingericht voor het repareeren en vernieuwen van Zonneschermen en Mar- qnizen. LAGE PRIJZEN. - PRIMA AFWERKING. Aanbevelend, Meubelmagazijn, Hoogztjde 114, Telef. 73 RIJK SLANDBOUWWINTEBSCHOOL. Bij het gister gehouden eindexamen der Rijksland bouwwinterschool te Schagen, werd het diploma uit gereikt aan: S. van Eeten, Anna Paulowna; N. Hoorns man, Julianadorp; A. D. Kaan, Bergen (N.-H.); KI. Kaan Azn., Sloten (N.H.); KJ. Kaan Vzn., Anna Pau lowna; Jb. J. Kater, Wieringerwaard; W. Kraak, Ech ten (Fr.); C. Mosk, 't Zand (N.H.); J. D. v. d Oord. Moerbeek; KI. Schenk, Wieringerwaard; M. Zander, Wageningen. Afgewezen twee. Het diploma als melkcontroleur ontvingen de leer lingen: N. Hoornsman, Julianadorp; A. D. Kaan, Ber gen (N.-H.); Jb. J. Kater, Wieringerwaard; W. Kraak, Echten (Fr.); KI. Schenk, Wieringerwaard. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevor derd: J. Bakker, Heiloo; P. Binnen wijzend, Akersloot; G. Blaauboer, Kolhorn; J. P. Bruin, Sint Maarten; W. den Engelsen, Wieringermeer; K. Kaan Nzn., Wierin gerwaard; H. M. Molenaar, Winkel; A. Nobel, Oude sluis; G. Schoorl, Burgerbrug; C. Waiboer, Anna Pau lowna. MABKTO VERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j.1. mer kelijk beter bij de'vorige week, de handel was lang niet slecht De beste koe werd verkocht door den heer J. de Wit, Nes, Schagen, aan slager P. Wit Den Hel der, voor den prijs van 205 gld., kwam dus op 26 A 27 ets. per pond. De handel in kalfkoeien was redelijk, in geldekoeien matig; er werd nog wel een koe ver kocht; er was op die markt heel veel belangstelling; de tijd komt weer dat er wat noodlg is, er was dan ook wel vooruitgang te bemerken, wat den aanvoer betrof. Pinken waren er ook weer aangevoerd; die tijd komt ook weer; de handel was anders nog weinig. Op de nuchtere-kalveren-markt was het weer druk; veel aangevoerd; er werd daar veel verhandeld. De handel was, wat de prijzen betrof, iets minder. De ge regelde gang was 38 gulden, maar er werd een en keling verkocht voor 14 gld. De beste oude slachtschapen golden heel goed; er is besteed 1223 gld; 23 gld. Is ook besteed voor meer dere. De handel in overhouders was zeer matig. Op onze vraag hoe het ging met de paarden, was het antwoord: O, zoo'n beetje rommelen. Zeker geen beste handel. De vette varkens hadden een mooi zetje gehad; deze golden tot 17 ets. Handel vlug. Al heel gauw was alles verkocht; dat gaat goed, laat dat zoo blijven, steeds beter. De handel in schrammen en biggen was heel goed. Op de kippenmarkt was heel weinig te doen. Over het geheel was het een gezellige, goed bezochte marktdag. MALARIA-BESTRIJD ING. Vrijdag vergaderde ten huize van den heer J. K. Boontjes, aan de Markt, alhier, het district Schagen voor de malaria-bestrijding. Wegens vertrek van den voorzitter, dr. H. J. Schrö- der, voorheen te Wieringerwaard, werd de vergadering gepresideerd door Dr. J. J. Werner te Barsingerhorn, die ln een sympathiek speechje het wek van Dr. Schrö- der schetste De secretaris-penningmeester bracht de verslagen uit. In dat van den secr. werd het overlijden van Dr. G. J. Bosch, te Winkel herdacht, terwijl aan het heengaan van Dr. Schröder eenige waardeerende woorden waren gewijd De rekeningen werden gecontroleerd door de heeren P Bronder te Schagen en Dr De Vries te Wie ringerwaard. Beide heeren vereenigden zich met de af gesloten rekeningen, en stelden decharge van den pen ningmeester voor. Alzoo werd besloten. Tot lid van het bestuur werd gekozen Dr. H. U. Nanninga te Schagen, en vervolgens tot voorzitter Dr. Werner te Barsingerhorn. Hierna hield de secretaris der Provinciale Commissie, Dr. E. R. de Vries te Hilversum, een zeer Interessante causerie over de organisatie der malaria-bestrijding, die zoo dringend noodzakelijk is, en de frequentie der mala ria. Naar aanleiding hiervan werden enkele vragen ge steld, welke tot voldoening van allen, door den causeur werden beantwoord. Ook werd de malaria-film besproken. Wegens het veelvuldig gebruik, hetwelk van den film gemaakt was. werd met genoegen vernomen, dat de provinciale com missie had besloten tot het laten vervaardigen van een nieuwe film te moeten overgaan. Verwacht wordt dat deze bij den aanvang van het nieuwe seizoen gereed zal zijn. Hierna volgde rondvraag en sluiting. HEERHRGOXV AAR l» Naar wij vernemen, zal de Rederijkerskamer „Har raonie" te Heerhugowaard (Zuid) a.s. Zondag 26 Maart een uitvoering geven in de tooneelzaal van den heer A. Rus. Opgevoerd zal worden „Als de poorten opengaan". Een tooneelspel in drie bedrijven, door Jos. Smits en Jac. Braun. „Als de poorten opengaan!" is een tooneelwerk dat staat in het teeken des tijds Het schetst ons, de nij vere arbeidersbevolking in fabriekscentra. Door den huidigen toestand, kan de fabriek niet meer die winsten afwerpen als voorheen, en besluit de directie een loonsverlaging van 15 pet door te voeren. Daar de loonen der arbeiders toch al niet hoog zijn, beteekent dit voor hun, dat zij voor hunne gezinnen niet meer 't dagelijksch brood hebben. Ze stellen alles in het werk om den Directeur H. v. Vel sen, (rol te spelen door den heer P. J. Mienes) van zijn standpunt af te krijgen, hetgeen echter niet lukt Hij zegt liever de fabriek te sluiten, dan zich door zijn arbeiders de wet te laten voorschrijven. Ondanks de smoekbeden zijner huisgenooien, ondanks de ont roerende woorden van de gouvernante van zijn ccnig kind, Van Velsen blijft bij zijn halsstarrig egoisme. Menschen die strijden voor het recht van hun be staan, zijn verantwoord, maar hij die hun dat recht weigert is nooit verantwoord. Van Velsen, welke weduwnaar is vraagt, de gouver nante van zijn dochtertje, zijn vrouw te willen wor den, om de diepe liefde die zij, voor zijn Tilly koestert, en om zijne oprechte hoogachting voor haar. Alhoewel hij zelf, eerst niet wou bekennen, moet hij toegeven van haar te houden, zij geeft ech ter, gezien den huidigen toestand, geen definitieve beslissing. Van Velsen besluit nu haar broer, die als gewoon arbeider bij hem op do fabriek werkt, doch nu als één van de kopstukken der arbeiders optreedt, over te halen, aan zijn kant te komen, met het oog dat zij zwagers zullen worden, biedt hij hem aan, mededirecteur te worden op zijn fabriek. Aan gaande de loonen kwestie's wil Van Velsen echter alleen beslissen. Linsen weigert ondanks de geraffi neerde voorspiegelingen van Van Velsen. De verdere ontwikkeling brengt een goed slot voor dit zeer zeker pakkend tooneelspel. (Zie verder adv.) Z IJ P F. Naar wij vernemen, Is met de door het Burg. Armbe stuur ten Raadhulze (ln de trouwzaal) gedeponeerde bus het afgeloopen Jaar ongev. f 50 ingezameld. De levering van de benoodigde leermiddelen en schoolbehoeften voor de zee O.L. scholen in deze ge meente is opgedragen aan den heer K. van Loenen te Schagerbrug. SCHAGERBRUG. Op een door den lotendebltant P. Thomaz alhier ver kocht „ToekomstfMot ls dezer dagen een premie van f 850 gevallen. ZUID-ZIJ PE. Gelegenheid tot kostelooze vaccinatie zal worden gegeven te Burgerbrug op 28 Maart aj., 11 uur; te St Maartensbrug op 29 Maart a.s.. 11 uur; te Petten op 30 Maart a.s., 11.30 uur en te Schagerbrug op 31 Maart 11 uur. T ZAND. Gelukkig gered. Donderdagmiddag geraakte het 6-Jarlg zoontje van den heer Buis alhier, bij de malerij van Zeeman ln de egalementssloot, doordat kinderen gezamenlijk het ventje in een wagentje te water reden. Daar de oude heer A. Zeeman juist langs kwam, wist deze den drenkeling, welke anders zekers In het diepe water was verdronken, behouden op het droge te bren gen. Het ventje heeft verder geen nadeellge gevolgen van zijn onvrijwillig bad ondervonden. Een woord van hulde voor den bejaarden heer Zeeman la hier zeker op zijn plaats. Dat liep wonderbcst af. Door het spelenderwijs den rijweg voor de melkfabriek „Hollandia" oversteken, ls Donderdagmiddag het 4-Ja- rlg zoontje van den heer A. B. Tuin door een auto, be stuurd door den heer Dekker van St. Maarten, gegrepen en er totaal onderdoor gesleurd. Wonder boven wonder heeft het ventje behoudens een verwonding aan den hals, geen noemenswaard letsel bekomen. We verna men dat den chauffeur, volgens ooggetuigen, geen schuld treft. Dat was erger Donderdagmiddag ls het 8-jarig zoontje van den heer Th. Sluis te Stolpen ter hoogte van de malerij Alb. Groot, door de vrachtauto van den heer C. Ambuul te Julianadorp gegrepen. Het ventje werd daarbij aan een der beenen verwond, waarvoor geneeskundige hulp werd Ingeroepen. Daar het ongeval aan de onoplettendheid der spelende kinderen moet worden geweten zou den chauffeur geen schuld treffen. BRAND. Donderdagavond pl.m. 11 uur, ls door onbekende oor zaak brand uitgebroken ln de boerenwoning, eigen dom van den heer J. Nannia te Alkmaar en bewoond door den heer Van Drie, te Kolksluis. De vlammen sloegen hierbij zoo geweldig om zich heen, dat de bewo ners zich met moeite konden redden en het huls met den Inboedel ln een minimum van tijd verbrandden. Een viertal koeien en een geit konden gelukkig wor den gered. We vernamen dat het huis was verzekerd, ook de Inboedel van de bewoners was verzekerd, hoe wel veel te laag, zooals men beweerde. De brandspuit, welke arriveerde, toen aan blusschen niet meer te den ken viel, kon niets meer uitrichten ST. MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede, dat de laatste les van den landbouwcursus, onder leiding van het hoofd der school den heer J. Leeuwen, zal worden gehouden op a-s. Dins dagavond. LANGEND IJ K Men deelt ons mede, dat getracht zal worden, nu te Zuidscharwoude een vereeniging van kleine koop lieden is opgericht, een dergelijke vereeniging ook in de andere Langendijker gemeenten te stichten. Nu de tuinbouwers vergunning kunnen krijgen om suikerbieten in plaats van sluitkool te verbou wen, doet zich de vraag voor, of daarvan nog gebruik van eenige beteekenis zal worden gemaakt. Deze zaak is in de afd. van den L.T.B. besproken en men was van meening, dat veel land hier voor suikerbieten teelt ongeschikt is en er bovendien de noodige or ganisatie ontbreekt, om te zorgen, dat vervoer, tar reering enz. tot hun recht komen. Over het algemeen wordt van deze teelt van suikerbieten weinig succes verwacht ZUIDSCHARWOUDE. In de gisteravond gehouden vergadering van de Coop. Boerenleenbank II G.A. ln het lokaal van den heer Stoffers, werden de opgekomenen door den voor zitter welkom geheeten en werd gewezen op de zorg volle en ernstige tijden, welke deze tuinbouwstreek doormaakt Als secretaris voor deze vergadering werd aange wezen de kassier, de heer M. Vlug, en als stemopne- mers de heeren C. Groot en J. v. d. Busse. De notu len werden ongewijzigd vastgesteld. Het jaarverslag door den kassier uitgebracht, wees ook op de slechte tijden en vermeldde voorts het be langrijkste van wat in het afgeloopen jaar was ge beurd. De rekening en balans werden goedgekeurd. De eerste sluit in ontvangsten en uitgaven op f 223.625,30. Aan spaargelden was ontvangen f 54599.95, uitge- „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nach s hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was fflijn vroeger leven. Slapen deed ik weinig en eten. ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een Duitsche vriend. Deze raadde ml) Abdij siroop aan. Ik lachte erom, maar kocht den volgenden morgen Abdijsiroop. Na gebruik van 3 Ier els van dat wondermid del. voelde ik al verlichting en na 5 fles- schen was ik heelemaal genezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel. goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben." (Origineel ter inzage) LUk VH. BijHoest Griep Bronchitis - Asthm* „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar.Thans F1.1.-.F1.1.50, F1.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 cL, per dubbele doos 60 cL ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) geven f 8981557; aan voorschotten terugontvangen f48226.05 en gegeven f 43.529,63; in loopendc rekening ontvangen f 113.194.13 en uitgegeven f81409,10. De balans vermeldt, aan uitstaande voorschotten f55597,63, in loopende rekening van leden f3750058, terwijl de schuld aan spaarders f52718.29 en die aan de Centrale Bank te Eindhoven f 42281,83 bedraagt. De winst bedroeg f856.13. Gevoegd bij de reserve, stijgt deze daardoor tot f2736.54. Als lid van den Raad van Toezicht werd met al gemeen© stemmen herkozen de heer J. J. Reine. Meegedeeld werd, dat leden, buiten Langendijk woonachtig, als zoodanig zullen worden geschrapt, als te ver buiten het gebied der Bank wonende. De rente der spaargelden werd op 3V2, en die der voorschotten op 4% bepaald. Na rondvraag volgde sluiting met de gewone plicht plegingen. Alhier is een afdeeling van de A.J.G. opgericht De Vrouwenclub T.O.N.E.G.Ï.D.O. heeft vergun ning verkregen van B. en W. om een verloting te houden ter gelegenheid der tentoonstelling, die op 8, 9 en 10 April in het lokaal van den heer P. Schoen maker zal worden gehouden. De N.V. Handelsmaatschappij in roerende goe deren Vesta, voorheen Firma C. Eeuwens en Cie. te Amsterdam, heeft aan het gemeentebestuur vergun ning gevraagd tot oprichting van een Geldschietbank in het perceel A Na 107 van A. C Komen. Oudkarspel, 23 Maart 1933. Mh. de Redacteur, BIJ deze verzoek ik U vriendelijk een plaatsje voor onderstaande regelen, in antwoord op het geschre- vone van „en Vrijdenkster" in Uw blad van vandaag, ik vraag mij af, waarom schrijfster niet ronduit on- derteekent met haar naam, want, hoewel wij in de zelfde plaats wonen ,weet ik nu niet anders, dan langs dezen weg haar te benaderen. Schrijfster zegt, de ééne hamert hier en de andere hamert daar op en schrijfster zelf hamert op „Geloof". Nu komt het mij voor, waarde schrijfster, dat gij hier twee dingen verwart, n.m. „Geloof en „Kerk". Volgens mijn ge dachten zijn Geloof en Kerk twee Men kan b.v. vier kant tegen de kerk zijn en toch een geloovig mensch. Ik zelf hel> den strijd meegemaakt, dat ik bijna de kerk verwierp, maar ik ben nooit een mensch gewor den zonder geloot. En waar moest het met de mensch- heid ook heen, wanneer daar in veler harten niet leefde een levend geloof. Nu mag zich dat op ver schillende manieren openbaren: de eene mensch ge loofd in „Goddien hij zich denkt als „de Volmaak te" cn hij trachte dien God voo dicht mogelijk te be naderen, door zichzelf zooveel mogelijk te vervol- makon, een ander noemt dat weer „Het Leven", maar ook hij voelt in zich dezelfde hunkering naar het vol maakte en tracht dat te bereiken; en een derde ge loofd in „Ideaal", probeert ook zooveel mogelijk in overeenstemming daarmee te leven en tracht zijn banier zoo hoog mogelijk boven de menschheid uit te dragen. Maar zij allen hebben „Geloof! Geloof in hun „God", in „het Levenin hun „Ideaal". En dat is goed, want wie geen levend geloof bezit, vervalt tot pessimisme. En zou het niet zóó zijn, waarde schrijf- ster, dat wij menschen langs verschillende wegen hetzelfde zoeken? En dat wij boven dat alles uit in de groote wereld- en levensvragen elkander moeten trachten te benaderen ,om, met erebiediging van ieders overtuiging, zoo, in de toekomst tot een „Hoo- gere Henheid" te komen 8n zoodoende tot een méér volmaakt geluk voor ülle menschen? En om zóó hoog te' klimmen eenmaal, daartoe is volgens mij noodig: een groot en heilig „Geloof", een geloof dat ons in staat stelt ons over alle moeilijkheden, die de strijd des levens meebrengt, heen te voeren, en vast te doen houden aan dat, wat wij zien als recht en waarheid en goedheid en reinheid, aan dat, wat voor ieder van ons het „Hoogste" beteekent Ja, waarde schrijfster, wanneer wij werkelijk den kende en voelende menscben zijn en wfj richten on ze daden naar onze overtuiging, dan zal ons wan trouwen, teleurstelling en smart niet bespaard blij ven, maar innerlijk rijk noem ik den mensch, die trots dat alles, den dichter van Gezang 202 uit onzen Ge- zangbundel zal mogen nazeggen, uit het diepst van rijn hart; 'k Heb het beste toch behouden, 'k Heb 't Geloof bewaard! Met vriendelijken dank voor de plaatsing, E. BANKERSEN-Boot Kroonstraat, OudkarspeL Trekking van Donderdag 23 Maart le klasse 4e lijst No. 11793 f 1000. No, 13388 f 400. Prijzen van f 20. 318 548 938 1850 2092 2379 2617 3194 3493 3507 3602 3647 4152 4274 4415 4455 4659 484S 4849 4958 6250 6269 6715 6786 7669 7992 8150 8174 8413 8753 8947 8964 9022 9053 9108 9183 9208 9568 9634 10170 10482 10510 105S3 10806 10845 10868 10891 10907 10966 11020 11309 11321 11737 11850 12248 12424 12824 12997 13127 13139 13270 13274 13277 13357 13397 13489 13661 13795 13803 13900 15233 15332 16055 16151 16363 16429 16604 16646 17201 17356 1757G 17855 18021 18063 18184 19136 19417 19474 19501 19575 19663 19717 189'5 19863 20262 20290 20505 20795

Schager Courant | 1933 | | pagina 14