Meten met twee maten Het stroopersdrama te Egmond Officieele tocht over den Afsluitdijk Verbittering te Barneveld Begrafenisvereeniging Oudkarspel Oorlogzuchtige Japanners. Massa-arrestaties wegens meineed Marktberichten. Radio en Filmcensuur. Waarom wei een militairistische film toege staan en mogen er geen woorden van vrede door de radio worden gesproken. Mr. J. E. W. Duys, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en van Wa terstaat gevraagd: Is het juist, dat aan den heer A B. Kleerekoper ver boden werd op Zaterdagavond 11 Maart de volgende zinsnede voor de radio uit te spreken: „en op den voorgrond staat en blijft staan onze strijd tegen de wapenen der barbaren, om het even of zij gekeerd worden tegen de kinderen van een ander volk, of dat de zonen van één volk ze richten tegen elkaar, wat zoo mogelijk nóg afschuwelijker is," op welke zinsnede de heer Meerekoper liet volgen de volgende woorden: „dat niet met geweld en niet met kracht, maar door den geest alleen het heil van een volk kan worden be paald" Is het juist, dat in ons land toegelaten wordt, de >rertooning van een Duitsch-militairistische oorlogs-pro pagandafilm „Morgenrood", een film, die blijkbaar een (verheerlijking is van wapengeweld en militairisme? Wat is de reden, dat de regeering, die zich ten doel •telt, naar zij zegt, de christelijke grondslagen van ons volksleven te verbeteren, woorden van vrede, voor de radio, op deze wijze te uiten, verbiedt, doch vertoo ningen, die geen ander resultaat kunnen hebben, dan bier in Nederland te Importeeren methoden van bul- tenlandsch geweld, volkomen vreemd aan onzen volks aard, daarentegen wèl toejaat? Kardinaal Verdier spijzigt de armen. Kardinaal Verdier, de aartsbisschop van Parijs, speelde dezer dagen als gastheer voor de armen van het 12de arrondissement. Op de foto hier boven de kardinaal voor den kookketel. De Officier van Justitie gaat in hooger beroep. Naar wij vernemen, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar hooger beroep ingesteld in de zaak tegen den jachtopziener te Egmond, die op 7 Maart jl. door de rechtbank te Alkmaar van rechtsvervolging werd ontslagen, zoodat er een be handeling van de zaak voor het Hof in Amsterdam zal volgen. Door een groot deel van Egmonds bevolking was reeds tot den procureur-generaal een rekest gericht, waarin, met het oog op een juiste berechting even eens verzocht word hooger beroep in deze strafzaak te gelasten. Minister Reymer naar Heerenveen. Op initiatief van het comité voor de verbinding van afsluitdijkHeerenveen zal de minister van Wa terstaat, vergezeld van de heeren dr. ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat en de hoofdingenieur-directeuren van den Rijkswaterstaat ir. G. J. van der Broek en ir. G. Redeker Maandag a.s. met het comité een excursie maken. De minister zal om 12 uur aan het eindpunt van den afsluitdijk aan de Friesche kust arriveeren om vervolgens over Zurich en Wons naar Bolsward te gaan, waar de minister en het comité op het raadhuis zullen worden ontvangen. Van Bolsward uit gaat de tocht via Sneek naar Uitwellingerga om de tegenwoordige pontver binding in oogenschouw te nemen. Nadat te Sneek de lunch is gebruikt, gaat de tocht over Spannenburg via Joure naar Heerenveen. Het comité meent, dat deze dag van zeer groote nationale en provinciale beteekenis is, gezien de zeer groote belangstelling bij de geheele Friesche bevol king voor dezen zoo noodzakelijken verbindingsweg. Een beeld, zooals op de groote eieren markt te Barneveld nog nooit te zien is geweest. De groote verkoophal van de eierenmarkt te Bar neveld bood Donderdag in den vroegen morgen een beeld, zooals in deze gemeente, met de grootste vrije eierenmarkt van Nederland, nog nimmer te zien is geweest. Aan de verbittering over de maatregelen, welke de Duitsche regeering ten aanzien van de Ne- derlandsche eieren getroffen heeft, maatregelen, die zoo ongeveer neerkomen op een verbod van den ex port van dit product naar het Duitsche rijk, was uiting gegeven door het ophangen in genoemde ha! van een geweldig schild, waarop in groote zwarte letters het opschrift was aangebracht: „Als Duitschland onze eieren niet koopt, kannen wij geen Duitsche producten blijven koopen!" Onderteekend: de gezamenlijke landbouworganisa ties. De begrafenisvereeniging te Oudkarspel hield Vrijdag avond, op verzoek van een aantal leden een buitenge wone algemeene vergadering ten huize van den heer K. de Hart. Een groot aantal leden was aanwezig. De Voorzitter, de heer Jb. de Boer, opende de verga dering met welkom, in het bijzonder tot den heer bur gemeester, die als gast aanwezig was. Het wordt zeer op prijs gesteld, dat de burgemeester zooveel belang stelling voor de vereeniging heeft Voorz. had het in zijn 20-jarige bestuursloopbaan nog nooit meegemaakt dat een buitengewone vergadering moest worden bijeen geroepen. Spr. vatte dit op. als een bewijs van wan trouwen in het bestuur. Als er iets niet goed wordt ge daan, is critiek goed. Ieder kan een abuis maken, doch van opzet is geen sprake. Voorz. hoopte op aangename zakelijke besprekingen. Hierna verkreeg de burgemeester het woord, die het bestuur dankte voor de uitnoodiging. Er is thans iets bijzonders aan de hand. Wie geen vreemdeling in Jeru zalem is, weet dat er ontevredenheid in de vereeniging is. Spr. hoopte, dat het persoonlijke niet zoo op de spits werd gedreven, dat de mooie vereeniging er door op de straat werd gegooid. Spr. was vol lof. over de wijze, waarop de begrafenissen worden uitgevoerd. Het speel spr. dat 'n wig in de vereeniging werd gedreven. Spr. hoopte op opbouwende critiek. Als de vergadering geen goed verloop had, zou spr. zich verwijderen. Hierna heette de Voorzitter den oud-voorzitter, den heer J. Keizer te Noordscharwoude, nog hartelijk wel kom. De notulen der vorige vergadering werden vast gesteld. De heer J. Kuilman verklaarde door deonderteeke- ning van het verzoek om een vergadering zich niet te gen het bestuur te hebben verklaard. Spr. was van mee ning, dat recht moest worden gezet, was krom was. De secretaris deed mededeeling van eenige ingekomen brieven van den heer A. G. Visser, waarin werd ge vraagd om een onderhoud met het bestuur. Op een vraag van het bestuur waarover dit onderhoud zou gaan, wilde Visser niet antwoorden. Een derde schrijven was een soort ultimatum, dat als voor Vrijdag s*en uitslag was gegeven, er een buitengewone vergadering zou wor den aangevraagd. Aangezien het bestuur niet werd in gelicht over de te behandelen punten, ging men hier niet op in. In het vierde schrijven werd een vergadering aangevraagd. Aan de orde werd gesteld Bedanken vooriooper-aanspreker. De heer Jb. de Wit, de vorige voorlooper-aanspreker vroeg om welke redenen spr. er uitgegooid was. Er zijn In 1932 geen klachten over spr. ingekomen. De heer J. Keizer, de oud-voorzitter wilde het woord hierover voeren, naar aanleiding waarvan de heer De Wit vroeg of een nlet-lid wel op de vergadering mag spreken. We hebben al poppenkast genoeg gehad. De Voorzitter achtte alle redenen aanwezig om den heer Keizer het woord to geven. De heer Keizer ging de geschiedenis terug naar de vergadering met het personeel. De voorlooper-aanspre ker wordt per jaar benoemd door het bestuur, Men heeft op de vergadering met het personeel gezegd, dat het tijd werd den knoop door te ha'-ken, omdat er dingen gebeurden, welke onaangenaam voor de vereen, waren. De Wit weet nog wel hoe hij voor het bestuur is geroepen om klachten te bespreken. Volgens den heer De Wit was het altijd leugen wat de menschen vertel den. Er deden zich op het laatst dergelijke feiten voor. dat men meende, dat het niet langer zoo kon. Conform het reglement werd een andere voorlooper benoemd. Spr. zou den heelen avond wel kunnen vullen met het geen gepasseerd is. Spr. was gaarne bereid feiten te vertellen, doch zou de zaak liever niet erger toespitsen. De heer De Wit zeide, dat hij in 1932 geen enkele keer is opgeroepen. De Voorzitter geloofde niet, dat de heer De Wit de waarheid spreekt. Eerder is hij toóh wel opgeroepen. Er zijn meerdere klachten ingekomen. Spr. wilde liever geen namen noemen. De heer Carnas wilde gaarne opheldering, al moesten dan ook namen worden genoemd. Da Voorzitter zeide, dat men De Wit niet zoo maar heeft ontslagen. Wij hebben het vertrouwen toch wel? De Wit is meermalen gewaarschuwd, doch wilde niet luisteren. De heer Keizer noemde de kwestie Carnas en een geval, waarbij de heer De Wit woorden sprak, welke niet olrbaar zijn bij een begrafenis, wat tot gevolg had, dat een der dragers ontslag heeft genomen, nJ. de heer Van Twuijver. De dragers zullen zich het nog herinne ren. Als nog meer moet worden gezegd, kan de heilig heid van de begrafenis niet worden bewaard. Het per soneel wilde men gaarne verdere inlichtingen verstrek ken. Spr. wendde zich tot den heer Visser, zijn verwon dering uitsprekend, dat die niet als no. 1 op de lijst had geteekend. Dat was fair geweest. Spr. zou het niet aan De Wit hebben overgelaten. De niet-benoeming van Visser is den ondergrond. Op de vragen van den Voorzlter of het personeel door de Wit en Visser is gepasseerd, werd door de dragers bevestigend geantwoord Ieder heeft z'n eigen wijk. De heer De Wit zeide, steeds de besten mee te nemen, daar er waren, die geen kist konden sluiten. Er zijn er onder het personeel die niet deugen. De heer Carnas zeide. dat het personeel voor zijn taak is berekend. De dragers tenminste. Door nog enkelen werden hiervan voorbeelden gegeven. De heer Visser zeide, dat het niet werd gewaardeerd, als men het werk van oudere men schen overnam. De vergadering ging geheel accoord met de handelwijze van het bestuur. Hierna werd de benoeming van een voorlooper-aan spreker besproken. De heer Visser deelde mede. een jaar geleden een onderhoud te hebben gehad met twee bestuursleden over deze betrekking. Als De Wit z'n leven niet verbeterde, zou spr. het aannemen. Een on derhoud met De Wit heeft niet plaats gehad De heer Keizer zeide, dat dit toch geen nut zou heb ben gehad, daar de her D Wit er van overtuigd was, alles goed te doen. Er werd altijd beterschap beloofd, doch nooit ontdekte men er iets van. Het gaat er nu zeker wel om, waarom Visser niet is benoemd, wat Visser bevestigde. De voorzitter merkte op, dat er in een jaar veel kan gebeuren. En er is wat gebeurd. Er zijn klachten ge komen. Bijv. het inhalen van een statie uit Alkmaar, waar het bestuur de kleeding der vereen, voor wilde gebruiken ter verhooging van het aanzien Daar had het bestuur volgens de heeren Visser en De Wit niets mee te maken. De heer Visser: Niet waar. De heer Keizer zeid, iets zeer onprettigs te moeten zggen van den heer Visser, die echter opmerkte „zoo hard als een spijker te zijn." De heer Keizer deeldemede, dat Visser heeft gezegd, dat men in dezen tijd „er van moet scheuren en trek ken wat je kan". Dat is geen behoorlijke uitdrukking. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat men den dood van een ander wenscht De vergadering toonde luide hare instemming met de woorden van den heer Kei zer. De Voorzitter merkte op, dat men menschen, die zoo hard als een spijker zijn, niet kan georuiken. De vergadering sloot zich bij het bestuur aan. Bij de te houden bestuursverkiezing stelde de heer De Wit voor, het bestuur in te krimpen tot 7 leden, wat niet geoorloofd was volgens de statuten. Aftredend was de heer A. Timmerman, niet her- kiesbaar. Na drie stepamingen werd de heer G. Zee man gekozen met 26 stemmen. De heer L. Dekker had 25 stemmen. "Sij de gehouden rondvraag werden eenige vragen ge steld en een toelichting gegeven, waarom men de auto maat voor de teraardebestelling aan de gemeente had gegeven. Klachten zullen schriftelijk moeten worden Ingediend. De levering van kisten enz. zal over de vereen, gaan. Medegedeeld werd, dat niet meer van de diensten van den accountant zal worden gebruik gemaakt. In het vervolg zal het bestuur strenger op treden. De heer J. Keizer wekte, naar aanleiding van geruchten, dat een tweede vereeniging zou worden opgericht, allen op. het bestuui trouw te blijven. De vereen, heeft tè veel goed gedaan. Ook de burgemees ter richtte een ernstig woord tot het personeel. Spr. drong er op aan dat men, als er ook iéts was, steeds direct naar het bestuur te gaan. Spr. lichtte toe, dat de opzichter van de begraafplaats de competentie heeft om bij het begraven per automaat ook nog een paar touwen te doen gebruiken, Hierna sluiting. 50.000 voormalige Japansche soldaten marcheerden langs het keizerlijke paleis te Tokio om het uittreden vaü Japan uit den Volkenbond te vieren en de Japansche troepen aan te moedigen, den Chineeschen generaal Chang met zijn soldaten alt Jehol te verdrijven. In een echtscheidingsprocedure te Den Haag Reeds zes personen opgeborgen. In November 1931 ia voor de Haagsche rechtbank een echtscheidingsprocedure behandeld, waarbij de vrouw op grond van beweerd overspel van haar man echtscheiding vorderde. Na gehouden getuigenverhoor is daarop de scheiding uitgesproken, doch de man, die het gestelde overspel beslist ontkende, berustte daarin niet en diende een klacht bij de politie in. Na een nauwgezet onderzoek, dat geruimen tijd in be slag nam, is de politie tot de veronderstelling gekomen, dat in deze zaak inderdaad meineed was gepleegd. Op grond hiervan is zij er de vorige week dan ook toe over gegaan om drie personen, een man en een vrouw, die in de echtscheidingsprocedure als getuigen waren opgetre den. te arresteeren als verdacht van meineed. Deze per sonen zijn Maandag jj. in. het Huis van bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. Voorts is in verband hiermede nog een vierde persoon gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid. Ook deze manspersoon is inmiddels reeds in het Huis van Bewaring ingesloten. Vervolgens heeft de politie de gescheiden vrouw even eens gearresteerd. Laatstgenoemde bevindt zich thans nog op het politiebureau in verzekerde bewaring. Tenslotte heeft de politie termen gevonden om ook te arresteeren den zaakwaarnemer Mr. Z.. die bij de echt scheidingsprocedure betrokken is geweest. Ook deze be vindt zich sinds Donderdag in verzekerde politiebewaring De vraag of nog meer personen bij deze zaak zijn betrokken, is nog bij de politie in onderzoek. EEN HITLER-ENTHOUSIASTEI Duitsche dienstbode maakt het zich lastig. Op het Waterlooplein te Amsterdam heeft Donder dagmiddag een Duitsche dienstbode het zich erg lastig gemaakt. Zij hetuigde in het openbaar haar in stemming met het Hitler-regime in Duitschland, het geen onder de vele Israëlieten op de markt groote verontwaardiging veroorzaakte. De politie ontzette de dienstbode, die danig in het nauw werd gedreven en bracht haar naar het bureau J. D. Meijerplein. La ter is zij door een rechercheur naar huis gebracht. LANDELIJKE RUITERSPORT. Onderscheiding der federatie. De „Nederlandsche Federatie van Landelijke Rij vereen igingen", die begin Maart met een ploeg lan delijke ruiters te Dortmund zoo'n goed figuur sloeg en o.a. den landenwedstrijd won, is bij besluit van 5 Maart jj. door den burgemeester der stad Dort mund de groote bronzen stadsmedaille van-verdienste verleend. Een schitterende onderscheiding voor het mooie werk onzer boerenjongens en een blijk van sympathie. HET DOODELIJK VLIEGONGEVAL TE ROTTERDAM. De oorzaak van het ongeluk. Het doodelijk vliegongeval op het vliegveld Waal haven te Rotterdam (zie ook elders in dit nummer) is aan een verkeerde manoeuvre te wijten geweest- Piloot Cremers nam een draai nog al kort doch in plaats van dien draai te maken naar rechts tegen den wind in, wendde hij het toestel naar links met den wind af, zoodat de schroef den winddruk verloor en de machine in snelle vaart naar omlaag stortte. Overigens waren beide inzittenden gebreveteerd. Heidebrand bi] Amersfoort. Ruim 3 H.A. vernield. Gistermiddag, zoo lezen we In 't Alg. Hdbl., is door tot dusver onbekende oorzaak een heidebrand uitge broken achter het kamp der genietroepen, dat gelegen is tusschen Soesterberg en Amersfoort. De Soester- bergsche brandweer en de militairen der luchtvaartaf- deeling aldaar rukten onmiddellijk voor blussching uit. Het vuur greep echter door den feilen wind zóó snel om zich heen, dat voor een snelle uitbreiding werd gevreesd. Men riep dan ook voor verdere assistentie de hulp van het garnizoen Amersfoort In, dat zich direct naar de plaats van den brand, welke grensde aan de Leusderheide, spoedde. De militairen behoefden echter geen dient te doen. Ongeveer drie a vier hectaren heide zijn afgebrand. Langere werktijd in Polen. Met twee uur per week verlengd. Uit Warschau. 24 Maart. Het Poolsche parlement heeft besloten de 48-urige werkweek in te voeren in plaats van de 46-urige, welke thans bestaat Deze twee extra uren zullen tusschen Maandag en Vrijdag aan den arbeidstijd worden toegevoegd, daar de Engelsche Zaterdag niet wordt aangetast De reden van deze verlenging van den werktijd ls, dat men Polen in een ongunstige positie acht tegenover andere landen, die de conventie van Washington voor een 48-urige werkweek hebben geratificeerd. De auto riteiten meenen, dat deze twee extra uren per week of twaaJf dagen per jaar, aan de ind. strie ten goede zul len komen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 775J* m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 5 gr. C. is 40 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hooqztjde E 103, Schagen. Gedtpl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. INBRAAK BIJ GEMEENTEONTVANGER. De brandkast opengesneden; 500 gulden buitgemaakt Gisternacht is ingebroken bij den gemeente-ontvan ger to Hccswijk, den heer J. J. van Aspert, De dievon hebben zich door opschuiving van een raam aan de achterzijde van het huis toegang tot de woning ver schaft De brandkast is van achteren opengesneden. Een bedrag van ongeveer 500 gulden, tocbehoorende aan de gemeente Heeswijk, werd gestolen. Voorts werden nog eenig geld, een gouden horloge en enkele andere goederen, tocbehoorende aan den heer Van Aspert, vermist EIHRVEILING SCHAGEN. 23 Maart Aangevoerd: 8000 eendeieren f 1.50—1.80. 135000 kip eleren: 52—54 Kg. f 1.902. 55—57 Kg. f 2—2.30. 58—60 Kg. f 2.10—2.40, 6163 Kg. f 2.20—2.40, 64—67 Kg. f 2JS02.60. E IER VEILING DEN HELDER, 23 Maart Aanvoer: 23948 kipeleren 52—54 Kg. f 2. 55—57 Kg. f 2—2.20, 58—60 Kg. f 1.90—2.50, 61—63 Kg. f 2.30—2.70, 64—67 Kg. f 2.50-3. 771 eendeieren f 1.40—1.90. HOORN. 23 Maart. Aangevoerd: 12 stapels kaas, wegende 15195 Kg.: 10 st kleine fabriekskaas f 20. 1 st. kleine boerenkaas f 19, 1 stapel boeren comm. kaas f 20. Handel goed. WARMENHUIZEN. 23 Maart Aangevoerd: 42100 Kg. roode kool le kw. f 1.303.20, 2e kw. f 0»702.30, 14800 Kg. gele kool le kw. f 1—1.70. 2e kw. f 0.600.80, 62700 Kg. witte kool le kw. f 0.60, 2800 Kg. uien f 0.800.90, grove uien f 0.90, 700 Kg. bieten f 0.60. ALKMAAR, 24 Maart Andijvie f 1.301.50. Bloemendaler kool f 1.30—4.50, boerenkool f LIO. kropsla f 5.60—10.60. knolselderie f 2.70 4.10, per 100 stuks, bieten f 1.80, gele kool f 0.80—2.20, roode kool f 1—4.90. uien f 0.80—1.80. wortelen f L40. per 100 Kg., prei f 0.804.30, rabarber f 714, raapstelen f 1.50—2.90, radiis f 2.304.90, selderie f 24.10, per 100 bos. spinazie f 0.591.15 per bak, spruiten f 3.5010, witlof I f 5—6.50, n f 2.50—4, per 100 pond. BROEK OP LANGEND IJK, 24 Maart Aangevoerd: 15000 Kg. roode kool f 1.60—2.60, II f 1.50 —2.60, 26000 Kg. gele kool f 1.50—1.90. II f 1.30—1.60, 20000 Kg. D. witte kool f 0.60-0.70, 2800 Kg. uien f 0.80, grove f 1, 15500 Kg. bieten f 0.60. NOORDSCHARWOUDE, 24 Maart Aangevoerd: 1000 Kg. uien f 1, drielingen f 0.80, 7200 Kg. kroten f 0.60. 30800 Kg. roode kool f 1.60—3.20. door schot f 1.30—1.70, 100000 Kg. D. witte kool f 0,60. 11600 Kg. gele kool f 1.20—1.70. doorschot f 0.70. Doorge draaid: 7200 Kg. kroten, 76400 Kg. D. witte kool. ALKMAAR, 24 ApriL Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 591 HJj.'s, als: 146 H.L. tarwe f 3f4, 107 H.L. gerst f 3 —4. gerst chev. f 5, 201 H.L. haver f 3.50—5.50, 88 H.L. boonen, w.o. citroenboonen f 8. duivenboonen f 7—9.25, witte boonen f 7—12. rood mosterdzaad f 22. 21 HL. kar- wijzaad f 23.50, 1 H.L. blauwmaanzaad f 52. 25 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (groote) f 18—19. grauwe erwten f 12—15, vale erwten f 10—23. vale erwten (kl.) f 4. tulnboonen f 6—8, alles per 100 Kg. Handel stug. ALKMAAR. 24 ApriL Aangevoerd: 83 stapels kaas. wegende 75880 Kg„ waarvan de prijzen als volgt: fabriekskaas 69 st. kleine f 22, 11 st. commissie f 22; boerenkaas: 3 st. commissie f 23. Alles met r.m. Handel matig. AMSTERDAM, 24 Maart 1933. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 0.701.40, ld. bl. f 0.701.40, idem blauwe eigenheimers 6070 ct, Beve landers 6070 ct, LJpolder eigenheimers 6070 ct, id. blauwe eigenheimers 6070 ct, idem Bevelanders 60—70 ct. Noordholl. eigenheimers 6070 ct., idem blauwe eigenheimers 60—70 ct., Beverw. zandaardappelen 1.40 —1.75, Hillegommer zandaardappelen 1.401.75, per "0 Kg. Winter Malta f 67 per 100 Kg., Flakkeesche eigenheimers 60—70 ct, Spuische id, 60—70 ot per 70 Kg

Schager Courant | 1933 | | pagina 16