De ijzeren deur Polder Waard Nieirwland. ■iliLÜf \"i.r LKMAARSCHE as CAUSERIE en daarom Aspirin Zaterdag 25 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9251 I iiaii] Een reuze-vogel voor den start gereed. eenig op de wereld w. c. van gf.elem Ieder klaagt over de bezuinigings koorts, maar niemand wil zeil de pillen slikken! De gloriezon van Grootgortbuikenbnrg gaat in de Residentie schijnen! Mijn stembiljet ligt klaar. Ik maak 'n rooie van Wendelaar! Geachte Kaninefaten! Het is natuurlijk van algemeene bekendheid, dat zoo wel land- als stadsbestuur, als wel de wonderbare In stelling. meer bekend onder den wel wat kleinburgerlij ken, maar toch van een zekere intimiteit getuigenden naam „Tante Pos" uitmunten door practlsche en econo mische bekwaamheid en 'n voorbeelir zijn van prijzens waardige zuinigheid! Dat getuigen de duizenden pegels, die uitgegeven zijn in verband met de volkstelling, waar heel Nederland als 't ware naar snakte, zoodat ze niet meer konden wachten, geen dag en geen uur. Wij Grootgortbuiken- bitrgers. doen al gehoorzaam sinds 1928 nog met het zelfde adresboek, dat langzamerhand op een aanspre kerslijstje gaat rooien en 'n staalkaart van „valscho aangiften", want geen adres is er juist meer! Ik ga door. geen dag en geen uur. hoewel er feitelijk niemand werd gevonden, die nieuwsgierig was naar het feit. hoeveelNederlanders er wel in de dalles zaten! Dan hebben we weer Tante Pos, die doodvalt op een halfje en de burgers steeds meer begint te kortwieken, terwijl een schat van geld wordt verklad aan dien lam- lendigen luchtpost op Indië. 'n soort van geurartikel ter bevordering van nationale hoogmoedswaanzin nog steeds Zoowat 'n ton God zij met onzen a f 1 per stuk. is gemoeid geweest met 't in elkaar flansen van 'n bezui nigingsrapport. waarmede zoo ongeveer alléén de sa menstellers en hun ministriëele steekdragende vrienden accoord gaan en nu weer moeten er dertig millloen ko peren centen aan de uitgemergelde staatskas worden onttrokken voor de verkiezing voor dc Tweede Kamer, die met krabbelen en bijten zoo ongeveer 4 die drie maanden voorschot geef ik ze cadeau, want benauwd ben ik niet. dat kan geen mensch van me zeggen, 4 jaar tegen 'n honorarium van 100 pop per week. weer heeft doorgebakerd en nu op dezelfde condities, dus zonder een cent minder, gereed staan om den strijd om het politiek bestaan te aanvaarden. Het zou toch zeker een wonderschoone daad van on baatzuchtige vaderlandsliefde zijn geweest, indien do heeren. alvorens de beenen te nemen, het arbeidstarief hadden herzien en aangenomen met algemeene stem men. om het salaris der komende Kamerleden te bepa len op 75 gulden per, nu we zullen dan maar zeggen, zes werkdagen! In Maart 1901. toen de prijs van leverworst was 50 cent per pond. nu 20 dito, en de vette varkenslapjes 30 ct.. nu 26, enfin alles naar verhouding veel duurder was dan nu,« alleen de jenever, die was 70 cent per liter, maar die drinken we niet meer, en zeker geen kamer leden die het goede voorbeeld aan Jan Pet moeten ge ven. was het salaris voor de heeren volksvertegenwoor digers 40 pop, zegge 40 gulden per week! Aha! Daar hoor ik jé", zei doove Jaap! Laten dus al die beroemde opperkletsers. die vanaf het podium de heele zaal voljanken over bezuiniging, vanaf Lou Bulk tot Dominé Kersten, de anti-zegeltjesplakker, eerst eens beginnen om eigen salarisverlaging voor te stellen. En die dan de goedkoopste offerte doet. die krijgt mijn Toole potloodklodder, o zoo! Dan is dat nu niet het alarm voor de daad. zooals de man van moeder Drent heeft rondgevent, maar de man van den daad en die kan van mijn zwakke stem verzekerd zijn. Maar ik ben er van overtuigd, dat niet één van die hezuinigings-groote-trom-beukers met een dergelijk in grijpend voorstel op de proppen zal komen. Ze kijken wel uit. Eerst het hemd en dan dg rok. Ik zal dus deze illusie maar laten zwabberen in het aquarium der on bereikbare idealen bij de Koedijker vlotbrug en wil U het geheim mijns levens openbaren, dat ik voornemens FEUILLETON Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. 13. Sint Jimmy glimlachte niet langer. „Ik geloof, dat je mijn belangstelling overschat," zeide hij kort. „Ik heb niet de minste begeerte om naar jou of iemand anders te luisteren over dit onder werp." ..Och, niet?" hoonde de man op het paard. ,Jk had zoo gedoch, dat je'r nog wel eens wat van zou willen hcoren, nou de nieuwe je zoo onderkropen heb bij die meid." Toen Sint Jimmy niet antwoordde, vervolgde de Sallemander met deugdzame verontwaardiging: ,,'t Was al erg genog met 'p, maar nou die nieuwe d'r is, is d'r geen houen meer an. Je ken ze op alle mogelijke tijen samen zien bij zijn hut of bij de beek, waar ie doet of ie werkt, of ergens in het bosch. En as ze niet bij zijn hut is, of ergens met 'm rondloopt, dan zie ie vast en zeker bij haar an huis. Ik heb ze daarnet nog samen gezien, toen ik hierheen kwam. Ik ten niet goed genog voor d'r om tegen te praten, en ik ben d'r buurman geweest zoolang as ze hier woont, maar met zoo'n vreemde kan ze gauw genog anknoo- pen." Dr. Burton was opgestaan. „Al genoeg." zeide hij op scherpen toon. .Je zoudt nu wel verder kunnen gaan. Je hebt blijkbaar gezegd "wat je kwam zeggen." ,.0. da' weet ik nog zoo niet," antwoordde de Salle mander onbeschaamd. „Je hoef tegen mijn niet zoo uit de hoogte te doen. Ze heb mijn dikwels genog laten loopen voor jou, en nou 't jou ook is overkomt, kon je wel wat vrindelijker zijn, vin ik. En die andere vent, die zal wel krijgen wat 'm toekomt, en zij ook." Jimmy hield den adem in. „Wat wil je daarmee zeggen?" „Nou, dat de lui d'r over praten, en da' ze dezen heer wel is wat meer konnen doen as praten. We hebben altijd wel vermoedens op die meid gehad ben mijn stem te geven aan den eerlang na de geves tigde volkskeuze, scheidenden burgemeester van Groot- gortbuikenburg! Dat is m ij n candidaat en het kan mij geen lor schelen of hij vegetariër is of levende konijnen smikkelt, maar dat is mijn man! Burgemeester Wende- laar ken ik. en weet wat hij waard is. Met hem heb ik de vredespijp gerookt, de kachel aangemaakt, voor hem heb ik mijn hart uitgestort, hem heb ik mijn intieme gijntjes verkocht. Weg dus met al die vreemde snoes hanen. voor wie Cave Canem de bullebijter niet meer is dan een buiten dienst gesteld oud vuilnisblik. Ik stem mijn 18 karaats burgemeester, mijn 100 procent geklofte bink. miin draufganger par cxcellence! Burgemeester Wendelaar, dat is mijn gewapend beton- vaste overtuiging, zal zijn dierbaar Grootgortbuikenburg. waarin hij 12M; jaar heeft rondgeslenterd, gestreden en ook wel eens geleden, maar dat was in lichte mate en met wat boorzalf te genezen, beeldsprakig gesproken, nooit of-te nimmer in den steek laten. Hij zal een voorbeeld nemen aan vroegere geniale Grootgortbuikenburgers. die we naar dc Tweede Kamer hebben gezonden tegen een hongerloon van 25 sioof per week! En onder die groote geesten is er zelfs één. die het heeft gebracht tot minister van justitie! Dat was meester Willem. Let op dat Willem, Willem I dus. van der Kaaij. zopn van de ouwe v. d. Kaajj, de olie-Van der Kaaii niet te verwarren met olie-Kolijn, zooals Da- vid Miinglas altlid saggerijnt. Maar deze van der Kaaij had zijn schrabbers eerlijk verdiend aan de olie-leveran ties ten behoeve van de Grootgortbulkenburger straat lantaarns en heeft dus met de petroleumsuccessen van Kolijn. den braven boerenzoon, niets uit te staan. Dan hebben we nog eens afgevaardigd zekere Mr. A. P. de Lange, 'n sierraad van de Grootgortbulkenburger balie, die altijd beroemd was door de weinige stommerikken. die daarvan het lidmaatschap uitmaakten. Die Mr. A. P. de Lange was natuurlijk familie van al die de Lange's waarmede je destijds de straat wel kon plaveien en waarnaar, zoo men zegt. de Langestraat is vernoemd! Het was zelfs zóó erg. dat ten tijde van een mazelenepidemie, toen bijna ieder huis was gesierd met het waarsehuwingsplakkaat: Besmettelijke ziekte: Mazelen! 'n oude boerenvrouw, die toevallig lezen kon en in de Langestraat de naambordjes bestudeerde, na afloon van haar inspectie met groote verbazing getuig de: Nou. nou. d'r weune 'n houp de Lnnges in die Lan- gestrelt. maar mazeëies nag veul en veul meer! 'k Hew d'r krek op r'n kop honderd ien en twintig feit! Hoe het ook zij. ik blijf bij mijn idee om mijn besto burgervaer Willem Wendelaar te sturen naar 't Haegje. maar. om dan daar. frfsch en gaar. niet als de sigaar of kankeraar, maar van zessen klaar, te boomen daar, tot heil der kiezersschaar en Allekmaar, want Wendelaar is geen ellendelaar, dat behoeft geen commentaar. Dus me nig jaar, op recht en waar en nimmer raar. hoe 'k u ook bestaar, 't scheelt geen haar. m ij n stem krijgt Wen delaar! Met vreugde In mijn hart Maar een traan In het oog. als teeken mijner smart. Want scheiden doet wee. zoo mijn grootje steeds zee Trek naar de Kamer in vrede Willem de Tweede! Uw snikkende vriend. CAVE CANUM. Het nieuwe Amerikaansche reuze-luchtschin „Macon", waarvan de doop op den llden Maart j.1. voltrokken werd, zal dezer dagen voor het eerst de lucht ingaan. De foto hierboven toont het enorme gevaarte op het oogenblik dat het aan de ankermast, die rechts opde foto te zien is, bevestigd zal worden. Vergadering van Hoofdingelanden van den Polder Waard Nieuwland te Wieringen op Woensdag 22 Maart 1933 te Hippolytushoef. De voorzitter, de heer Breebaart, opent de vergade ring. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. De geloofsbrieven van opnieuw benoemde Hoofdinge landen worden onderzocht en goedgekeurd. De rekening en verantwoording wordt onderzocht en goedgekeurd. Onderhoud wegen en bemalingskosten (wegens het vele waterbezwaar in October) leverden belangrijke overschrijdingsposten der begrooting op. Komt in behandeling de begrooting dienstjaar 1933. Wordt medegedeeld, dat vanwege de afdeeling Wie- ringen van de Holl, Mij. van Landbouw een verzoek schrift bij Ged. Staten is ingediend geworden, waarin met klem wordt aangedrongen, de stroomkosten voor bcmalingsinstallaties te verlagen. Wordt medegedeeld, dat bij den Minister van Water staat wordt aangedrongen om een bijdrage als tegemoet koming in de bijzonder hooge onderhoudskosten van de wegen, die in aansluiting zijn gebracht met het we gennet in den Wieringermeerpoldcr. Wordt besloten in verband met het toenemend ver keer de volgende voordacht van Dijkgraaf en Heemra den gced te keuren: "Hoofdingelanden van den Polder Waard Nieuwland; Gezien de voordracht van Dijkgraaf en Heemraden inzake de behandeling van de oppervlakte van den hoofdweg met basaltspllt en wegenteer; Overwegende, dat het onderhoud van den hoofdweg door het jaarlijks voorzien van een spreidsel van ba saltslag, in verband met de toeneming van het verkeer, niet meei aan redelijke eischen voldoet; omdaf in tegenstelling met vele .Ersatj'-preparaten, Aspirin een beter functioneeren van het nart bewerkt, door dat het den bloedsomloop gunstig beinvloedt, de kleinste bloedvaten verwijdt en zoo den bloeds omloop vergemakkelijkt, netgeen bij griep en an dere intecfie-ziekten van niet geringe beteekenis is, is Aspirin onschadelijk en tast noch hart noch nieren aan. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes von 2 tabl. a 10 ets. zoo opgebrocht as die was door die twee ouwe kerels, en met d'r naam naar ze allebei, en allebei doende of ze d'r pa waren en niemand die wat wist van d'r echte pa en ma en of zed'r wel had. Maar de lui heb ben d'r nog verdragen, omdat 't hiette dat je d'r les gaf en omdat je Sint Jimmy ben.' Hij lachte hoonend, „Sint Jimmy nogal aardig, hè? Maar die nieuwe, die d'r nou heb die Edwards, zooas ie zich noemt die windt er geen doekies om. Hij en zij Dr. Burton deed met vlammende oogen een stap naar voren en zei met klinkenden stem: „Zwijg! als jij je smerigen bek weer open doet, zal ik je van dat paard halen en je vuile ziel uit je corpus smoren!" Ontsteld over dien uitval van den zachtaardigen Sint Jimmy, schoot de Sallemander overeind in den zadel en vatte de teugels. „Maar dat je wegkomt!" beval de ander. „Zoek een vuilaardigen kwaadspreker als jezelf bent op. om naar je gemeene praatjes te luisteren. Ik heb er genoeg van." „Als gij geen zieke man was grauwde de Salle mander. maar toen Sint Jimmy aanstalten maakte hem aan te grijpen, deed hij zijn paard de spoor voelen, zoo dat hier dier wegstoof. Twintig minuten later was dr. Burton op weg naar de blokhut in de kloof. Marta was thuis en zat met haar naaiwerk op de ver anda. toen haar leermeester de Goudkloof binnenreed. Zij zag hem. toen hij het pad naar de hut insloeg, en was tijdig ter plaatse om de beide mannen aan elkander voor te stellen. HOOFDSTUK XII. Geesten. Marta had niet kunnen zeggen, waarom zij zoo ver langend was om Sint Jimmy en Hugh Edwards te za- men te zien. Zij deed trouwens geen moeite om een verklaring te vinden. In die jaren, dat hij haar leermeester was geweest, was Sint Jimmy voor haar als het ware de verpersoon lijking van haar geestelijk ideaal geworden. Hij had haar geestelijke Idealen helpen vormen, hun dagelijksche omgang, hun vriendschap, hun liefde want zij had Sint Jimmy lief dat alles wortelde en groeide in een atmospheer van boeken en studie, die zuiver Platonisch was. In haar leermeester was zij de belichaming gaan zien van de groote waarheden, die hy haar onderwees, maar geen oogenblik had zij aan dr. Burton en zich- zelve gedacht als aan man en vrouw. Hij was eenvoudig Sint Jimmy, en zij was zijn dankbare leerlinge, die hem van harte liefhad. Maar van het eerste oogenblik van hun kennismaking af was Marta zich bewust geweest, dat er van Hugh Edwards' persoon iets geheel nieuws en vreemds naar haar uitging dat hij een indruk op haar had gemaakt als zij nog nooit van iemand had ontvangen. Zij had trouwens nog nooit iemand als hij ontmoet. Zooals zij zeide. deed hij haar aan Sint Jimmy denken, en toch was hij anders. En daar deze ervaring haar geheel nieuw was, kon zij het niet begrijpen. Omdat nu Hugh Edwards haar zoo vaak aan Sint Jimmy deed denken, en omdat hij toch zooveel van hem verschilde, was Marta verlangend en benieuwd om die beide mannen samen te zien. Zij begreep ook niet, waarom haar leermeester nog steeds in gebreke was gebleven om hun nieuwen buurman op te zoeken. Het was niets voor Sint Jimmy. Misschien kwam Marta's gebrek aan ervaring in dergelijke dingen door niets zoo duidelijk aan het licht als door haar niet-begrijpen van Jimmy's traagheid op dit punt. Maar nu werd eindelijk haar wensch vervuld. Haar gelaat straalde, haar stem en lach waren uitgelaten vroolijk en het was onmogelijk niet met haar mee to lachen. Toen de beide mannen elkander de hand drukten, zag zij met zulk een gretige belangstelling in haar gloeiend gezichtje toe, dat ze zich er inderdaad eenigszins ver legen onder gevoelden. ..Ik had waarlijk al veel eerder moeten komen." zeide Sint Jimmy. „Goede buren zijn in de Canada del Oro niet zoo dik gezaaid, dat wij ze zouden mogen ver- waarloozen. Overigens heb ik al zooveel van je ge hoord, dat ik haast het gevoel heb, alsof je al een oude kennis van me was." En hij zag met een glimlach naar Marta. Hugh Edwards scheen de gedachte, dat het meisje over hem placht te praten, niet onaangenaam te vinden. „En ik." antwoordde hij met een veelbeteekenenden blik op haar, „heb zooveel over dr. Burton gehoord, dat ik heb vergeten, dat ik hem niet altijd gekend heb." Marta was in de wolken. Het was niet mogelijk zich er in te vergissen, dat de beide mannen, zooals som tijds gebeurt, onmiddellijk sympathie voor elkander had den opgevat. Inderdaad hadden ook zijzelven het feit met eenige verlichting opgemerkt. Dr. Burton zag in Marta's buurman een niet gewone persoonlijkheid. Dat iemand van zijn type en ontwikke OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZUDE B 40 TEL.26. SCHAGEN. OOGONDFntOCK GEHEEL* GPATIS Overwegende, dat daarbij nog een belangrijk bedrag aan arbeidsloon verloren gaat; Overwegende, dat een behandeling met 420 Kg. wegen- teer. 1.25 M3. basaltsplit 5 x 15 mm. en 0.85 M3. basalt- split 3 x 5 mm. per 100 M2., na opploeging en behoor lijke inwalsing van het bestaande wegdek een bevredi gende oplossing van het onderhoudsvraagstuk zal brengen; Overwegende, dat ongeveer 4 K.M. lengte ter breedte van ongeveer 3.50 M. als zoodanig zal moeten worden behandeld, alzoo tot een oppervlakte van 14000 M2. a f 0.35 met een post voor onvoorzien te begrooten op rond vijf duizend gulden; Besluiten: Tot behandeling van het wegdek als in hoofde dezes omschreven; Tot dekking der kosten eene leening aan te gaan van ten hoogste vijf duizend tegen ten hoogste vijf ten hon derd in het jaar. af te lossen in 10 jaarlijksche termijnen ieder groot vijf honderd gulden uit den omslag des polders; Dijkgraaf en Heemraden te machtigen deze werken te doen uitvoeren en bedoelde leening aan te gaan op de wijze in dit besluit vervat Zullende dit besluit aan Ged. Staten van Noord Hol land ter goedkeuring worden opgezonden. De begrooting wordt tenslotte goedgekeurd in ont vangst en uitgaaf op f 13606.45. Op de aanbevelingslijst ter benoeming van een Heem raad wordt als no. 1 aanbevolen de heer Jb. M. Tijsen. De heer Tijsen zal bij aanvaarding der aanbeveling zit ting hebben tot het jaar waarin deze den 70-jarigen leef tijd zal bereiken. Als no. 2 wordt benoemd de heer R. Lont en als no. 3 de heer C. Koorn Sz. Wordt besloten de werken weder in eigen beheer uit te voeren. Wordt besloten de verhuring te houden op Woensdag 5 April a.s. des avonds te 8 uur. De heer C. Koorn Sz. stelt voor de opbrengst van kade en riet te bepalen op f 3 per 100 M. Het voorstel wordt aangenomen. Zij die van deze kade geen gebruik willen maken kunnen de kadesloot op de bij de keur bepaalde wijdte maken, zoodanig, dat een behoorlijke afscheiding tot stand is gebracht. De heer C. Koorn Sz. stelt voor de watcrleidingsloot in de Kaggele opnieuw af te dammen. Hieraan zal gevolg worden gegeven. Daarna wordt de vergadering gesloten. ling verkoos te leven in een omgeving, zoo verschillend van die waarin hij blijkbaar geboren en getogen was. en zich met harden handenarbeid bezig te houden, kwam Sint Jimmy raadselachtig voor. Maar hij was te ruim van opvatting, te onbekrompen van begrip om dadelijk achterdocht t.e koesteren tegen alles wat hem onbegrij pelijk was. En Hugh Edwards was niet iemand, tegen wien een reine geest en gezond gemoed licht achter docht zouden opvatten. En van zijn kant herkende Hugh Edwards in Marta's leermeester onmiddellijk die geestesgesteldheid. die iedereen, armzalig karakterlooze naturen als de Salle mander uitgezonderd, in zijn tegenwoordigheid bij in stinct van ruw- en grofheden afhield. Toen zij samen in de schaduw van de hut zaten, en de beide mannen in het gewone lichte gesprek gewik keld waren, waarmee ook^ een diepere vriendschap meestal aanvangt, vergenoegde Marta zich met luiste ren en toezien. Zij had gelijk gehad, dacht zij. zij geleken elkander en waren toch verschillend. Waar zat het in? Te oprecht en te onkundig in dergelijke zaken om te veinzen, en te onschuldig en' natuurlijk om haar belangstelling te ver bergen, trachtte zij door vergelijking en redeneering tot een verklaring te komen van wat haar zoo wonderlijk voorkwam zonder ook maar een oogenblik op de ge dachte te komen, dat zij inderdaad bezig was een keui te doen. De beide mannen wisten hun gevoelens beter te ven- bergen, maar ook zij waren zich bewust van de eigen aardige situatie. Eensklaps zag dr. Burton het gelaat van het meisje veranderen. Zij zat tegenover hen, met haar gezicht naai den hoek der hut, en de levendige uitdrukking er op was plotseling vervangen door iets dat bijna vrees ge leek. Op hetzelfde oogenblik bemerkte Jimmy. dat Ed wards die verandering ook had waargenomen, en dat een schaduw van schrik en vrees ook over hem heen voer. Zij wendden zich haastig om. Bij den hoek der hut stond Natachee. Gedurende eenige oogenblikken sprak er niemand. Toen hief de Indiaan met een lichten glimlach, alsof hij ergens genoegen in vond, de hand op en uitte zijn gewone begroeting: „How." Zij beantwoordden den groet en hij kwam nader en nam den stoel, dien Edwards hem aanbood. Ofschoon zijn kleeding, gelijk gewoonlijk, die van den wilde was, verschilde zijn optreden op dat oogenblik in niets van dat van welken beschaafden blanke ook. Terwijl hjj zich

Schager Courant | 1933 | | pagina 17