AltEieci Nitiis- Steun aan jen landbouw Uilgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Instelling van een J a n d b o u w-c r i s i s f o n d s" DE JODENVERVOLGINGEN IN DUITSCHLAND Nnnr Mnicnn MnHornP wy on,vingen een nieuwecollec,ie apar' Engelsch officier voor den krijgsraad Zaterdag 25 Maart 1933. SC1ACE1 76ste Jaargang No. 9251 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag eD Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenliën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 PrijB per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN Algemeens toepassing van regeeringsbe- voegdheden. Medewerking van de landbouwers zal zoo noodig wor den afgedwongen. Het wetsontwerp, dat de regeering alge meene bevoegdheden moet verleenen ten aanzien van maatregelen, die zij meent te moeten nemen ten behoeve van den land bouw, is thans bij de Staten-Generaal inge diend. De bedoeling is een fonds, genaamd „landbouwcrisisfonds", in te stellen, waaruit alle credieten gefinancierd moeten worden. De mogelijkheid van tijdel iike beperking van de teelt en den handel in het binnenland en naar over de grenzen .is mede daarin ver werkt. De regeering deelt mede, dat zij groo te offers van vriiheid vraagt, en dat zij me dewerking van de zijde der landbouwers zoo noodig zal afdwingen. In de Memorie van Toelichting wordt betoogd, dat steunverïeening door kunstmatige prijsvorming op den duur niei kan nalaten een toestand te scheppen, waarbij regeling der productie moet volgen. De in stelling van een fonds, waaruit de geheele geldelijke steunverïeening geschiedt, bevordert de overzichtelijk heid en is tevens wenschelijk om cumulatie tegen te gaan. De redenen die tot het indienen van dit ont werp hebben geleid, zijn volgens genoemde ministers niet het minst gelegen in de vooruitzichten omtrent de afzetmogelijkheid en de prijzen- van producten in verband met hun voortbrengingskosten. In een uit- vocrigen staat schetst de regeering het noodlottige prijsverloop dat zich over een zestal van onze voor naamste exportartikelen heeft voltrokken. De algemeen bekende feiten, de resultaten van na dere studie, het geheele aanzien van den toestand in den land- en tuinbouw hebben de regeering doen besluiten ten spoedigste en stelselmatig tegen de voortschrijdende ontwrichting alle beschikbare ver weerkrachten in het geweer te roepen. Van het ge heele volk mogen thans offers gevraagd worden in den strijd tegen de ellende van uitputting en verar ming van het platteland. De boeren- en tuindersstand zelf moet in en door organisatie en onderlinge solidariteit tot de taak ge roepen worden om geboden steun zoo volledig en doel matig mogelijk te doen strekken tot behoud van een zekere welvaart te lande. Thans dienen de gezamenlijke klachten en vermo gens, die men in den landbouwenden stand aantreft, de grondslag te zijn van een poging om van het be drijf, zij het in kleineren omvang en met aanpassing aan de nieuwe omstandigheden, zooveel doenlijk te redden en voor een zoo groot mogelijk aantal per sonen een plaats te behouden. Offers van vrijheid in teelt, in bewerking en verhandeling der geproduceer de goederen zullen moeten worden gebracht door alle belanghebbenden of door vereenigingen en groepen en ook door individueele personen. De regeering zegt, zich hierbij bewust te zijn dat zij buitengewone be voegdheden vraagt om te kunnen ontreden. Positieve Typografenstaking te Weenen. Gevolg van censuur op bladen. Uit Weenen werd Vrijdag gemeld: Bij het meerendeel der Weensche bladen zijn avonds om acht uur de zetters onverwachts in staking gegaan Slechts bij enkele bladen is het bedrijf niet stopgezet, doch wordt nog met de zetters onderhandeld. De reden voor deze verrassende actie is in de om standigheid gelegen, dat op de beide sociaal-democrati sche bladen „Arbeiterszeitung" en „Das kleine Blatt" door de autoriteiten preventieve censuur waa uitge oefend. Vandaag geen bladen. Weenen, 24 Maart (VJD.) De typografenbond heeft de staking afgekondigd tot Zaterdagmiddag 8 uur, zoodat hierdoor dus opk de middag-editie zal worden ge troffen. De typografen achtten zioh benadeeld ln hun (materieele belangen door de toepassing van de censuur. De staking zou echter geen politiek karakter dragen. In den loop van den nacht zal de bondskanselier nog confereeren met de uitgevers van de dagbladen en afga- vaardigden van de pers. De Heimwehren volgen den toestand aandachtig en trachten dezen ln hun invloedssfeer te neutraliseeren. Het eenige morgen verschijnende blad zal het eerste nummer zijn van het blad der Heimwehren, dat met hulpmiddelen zal worden gedrukt 1 medewerking zal, zoo niet vrijwillig geboden, door de overheid moeten kunnen worden afgedwongen. Strafbepaling. Overtreding van een der krachtens deze wet vast gestelde voorschriften, alsmede overtreding van een voorwaarde wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste f 10.000. Het feit wordt beschouwd al9 een cverteding. Voor werpen den veroordeelde toebehoorende, waarmede of ten aanzien waarvan de overteding is gepleegd, kunnen worden verbeurd verklaard. De rechter kan de openbaarmaking van zijn uit spraak gelasten. De regeering. die voor bepaalde onderdeelen van het bedrijf geldelijken steun verleent, zal de bevoegdheid niet kunnen ontberen om door ingrijpende productie regelingen of -beperkingen en afzetvoorechriften dien geldelijken steun zoo effectief mogelijk en waar het kan overbodig te maken. Bij de vaststelling der steunmaatregelen en het be palen van steunbedragen zal nauwkeurig op d» marktpositie en het conjunct uurverkoop gelet worden Zooveel mogelijk met inachtneming van alle geves tigde belangen, zonder hinder voor het gezonde ver loop van het algemeen herstel van de geheele volks huishouding. hoopt de regeering in samenwerking met een solidairen, in organisatieverhand werken den boeren- en tuindersstand, deze wet voor het ge stelde doel te benutten. De bedoeling van de instelling van het fonds is om den steun aan land- en tuinbouw zooveel mogelijk tot één geheel te maken, wat verschillende voordeelen biedt, o.a. productiever aanwending van beschikbare gelden, betere samenwerking van de verschillende or ganen, meer centralisatie in de leiding, en inperking van de beheerende en advisecrende organen. Op klei ner gebied en in onderdeelen zullen ter uitvoering van deze wet gewestelijke en plaatselijke organen re gelend en uitvoerend hebben op te treden. Verklaringen uit officieele nat sec. bron. Transatlantisch interview tusschen Duitschland en Amerika. New-York, 24 Maart (V D.). In opdracht van rijkskanselier Hitier heeft hedenmiddag de buiten landsche perschef van de NSDAP, Hanfstaengel in een transatlantisch telefonisch interview met den directeur-generaal van de International News Ser vice, J. V. Connoly, verklaringen afgelegd omtrent de berichten inzake de Jodenvervolgingen in Duitsch land. Aan dit interview is het. volgende ontleend: Hanfstaengel verklaarde: „De berichten over Jo denvervolgingen zijn gemeene leugens." Op de vraag: „Zijn de berichten over zoogenaamde Jodenmishande- üngen in Duitschland waar of onwaar?" antwoordde hij: „De Rijkskanselier heeft enkele minuten geleden, toen ik hem op het vliegveld van Munchen na zijn aankomst uit Berlijn, ontmoette, mij de machtiging gegeven, te verklaren, dat ai deze berichten in hun 'totaliteit gemeene leugens zijn". Op de vraag: „In Amerika zijn geruchten in om loop, dat Katholieken mishandeld en gefolterd zijn geworden. Zijn deze berichten waar?", antwoordde Hanfstaengel: „Deze beschuldiging is belachelijk. Ik verwijs u naar het antwoord op uw voorafgaande vragen." Vraag: „Zouden bij den tegenwoordigen toestand mannen als Lion Feuchtwanger en Einstein naar Duitschland kunnen terugkeeren zonder lastig geval len te worden?" 11 Cl dl 1 l&lOUll 1 1UUC111C* te modellen voor aannemen en trouwen. DE VOS-ROEP - - HOOGZIJDE 102 - SCHAGEN. Antwoord: „Deze vraag kan ik niet beantwoorden. Daarover moeten de gerechtshoven beslissen. Het is zeer te betreuren, dat deze beide mannen zich in het buitenland zoo afkeurend over Duitschland hebben uitgelaten." Vraag: „Er zijn hier geruchten in omloop, dat de regeering alle Joden uit openbare functies verwijdert. Zijn deze geruchten waar?" Antwoord: „Het beste bewijs voor de onjuistheid van deze berichten is het feit, dat nog heden vele hooge officieele functies door Joden bekleed wor den." Op gedetailleerde vragen betreffende vervolging van Joden antwoordde Hanfstaengel: „Het onderzoek van de Zweedsche, evenals die van de Nederland- sche ambassade te Berlijn heeft uitgewezen, dat niet één Jood gedood of gewond is geworden. Ieder reiziger kan zich zelf er van overtuigen, dat nooit zoo veel vrede en rust geheerscht heeft gedurende al de 14 jaren van socialistische heerschappij als geduren de de laatste weken, met uitzondering van de eer ste paar roerige dagen." Vraag: „Zal Hitler Mussolini een bezoek brengen?" Antwoord: „Dat kan ik u thans werkelijk nog niet met zekerheid zeggen Wij hebben het op het oogen- blik zeer druk met de binnenlandsche politiek; des ondanks is een dergelijk bezoek niet onmogelijk. (Vol gens een bericht van United Press zou Hitler begin April naar Rome vliegen voor een bezoek aan Mus solini. Red. Sch. Crt.1 Het gesprek van den directeur-generaal Connoly had plaats van uit een kantoor in New-York door bemiddeling van oen vertegenwoordiger van de Tele- graphen-Union in New-York, von Doemming, en duur de 15 minuten. De verbinding was buitengewoon duidelijk. Moderne BRUIDS-FOTO's van de eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. TREINONTSPORING IN SPANJE. Trein ln talud gestort. 3 Dooden, 2 zwaai gewonden. Madrid, 24 Maart (V.D.) Bij Avila zijn twintig wa gens van een goederentrein losgeraakt, gederailleerd en van een 40 meter diepe talud gestort. Drie man van het treinpersoneel werden gedood, twee anderen ernstig gewond. Het traject moest eenige dagen worden afge sloten. TUSSCHEN DRAAIDEUR BEKNELD GERAAKT. Noodlottig ongeluk in de hoofdstad. Gisteravond is een jongen met een zijner, polsen be kneld geraakt tusschen de draaideur van den ingang van het Hoofdpostkantoor te Amsterdam. De hulp van de brandweer moest worden ingeroepen, die de deur heeft opgevijzeld, waarna de jongen kon worden bevrijd. Na door den geneeskundigen dienst te zijn verbonden, kon de knaap huiswaarts keeren. Smokkelaars aangehouden. 700 Kg. margarine Ln beslag genomen. Te Venlo is gisteren een auto met 700 Kg. margarine ln beslag genomen. De chauffeur reed door, terwijl de mede-inzittende uit den wagen sprong om het brug geld te betalen. De dienstdoende agent vertrouwde dit eohter niet Toen de chauffeur dit merkte, wilde hij vol gas geven, doch de agent was hem te vlug af, sprong op de treeplank en sommeerde den chauffeur, met een revolver in de hand, uit te stappen, waaraan deze vol deed. Bij onderzoek werd 700 Kg. margarine in de auto gevonden. De brugbetaler had kans gezien te ontsnappen, doch werd gearresteerd. Beide personen zijn beruchte smokkelaars. Vurige liefde en een koude kus. Een ijsberen-paar ln gevangenscha p geeft op deze wel zeer zonderlinge wijze blijk van eikaars genegenheid. Beschuldigd van landverraad. Hij ontkent alle schuld. De geheimzinnige Duitsche. Voor den krijgsraad in Engeland is de strafzaak aangevangen tegen den 24-jarigen Schotschen luite nant Norman BaillieStewart. Baillie-Stewart (de voorste met Schotsche muts op) wordt onder geleide van een offi cier voor den krijgsraad gebracht. BaillieStewart, wiens naam tot nu toe angstvallig geheim gehouden was, is ten laste gelegd, militaire inlichtingen aan een vreemde mogendheid te hebben verstrekt. Donderdag is in het openbaar luitenant Cromwell gehoord, een vriend van den beklaagde, die o.a. meedeelde, dat het boek, bij den beklaagde ge vonden aan de jonge officieren, die een bepaalde cur sus te Aldershot volgden, was aanbevolen 'en dat Baillie-Stewart er geen geheim van maakte, dat het boek bij hem berustte. Zoowel luitenant Cromwell als de commandant van den cursus verklaarden nimmer aan de eerlijkheid en goede trouw van den beklaagde te hebben getwijfeld. De vriend vertelde ook van een uitlating van den beklaagde over vrouwen, die hem zeer getroffen had. Hij wilde de woorden niet in het openbaar herhalen, doch schreef ze op voor den rech ter. Baillie-Stewart aan een kruisverhoor on derworpen. Gisteren is Baillie-Stewart door den auditeur mili tair onderworpen aan een scherp kruisverhoor over zijn verhouding tot Obst en Marie Louise, de geheim zinnige Duitsche, met wie Stewart voorgeeft een lief desverhouding te hebben gehad. Behalve de hoofd persoon van de verwikkelingen, waarin Stewart zich gestoken heeft, werden ook andere figuren, onder wel ke de onbekende filmactrice, weer naar voren ge haald. Stewart ontkende, dat de tegen hem uitge brachte beschuldigingen eenigen grond hadden en noemde het eenvoudig belachelijk te veronderstellen, dat de bedragen, die hij van Marie Louise zou heb ben gekregen, in werkelijkheid, een belooning waren voor inlichtingen over militaire zaken. Hij erkende, dat hij aan Marie Louiso had ver zocht, voor haar brieven bescheidener zegellakken te gebruiken, zoodat zij niet door hun gewichtig uiter lijk de aandacht der autoriteiten op zich zouden ves tigen. Hij had dit verzoek gedaan toen hem bij ont vangst van een brief van Marie Louise bleek, dat het couvert was geopend, hetgeen niet door een dief kon zijn gedaan, omdat het ingesloten geld er niet was uitgehaald. Dat hij na zijn arrestatie aan Obst zou hebben geschreven, in moeilijkheden te zijn ge raakt, noemde hij onjuist, en toen hem gevraagd werd, waarom hij niet aan Marie Louise had ge vraagd hem bijstand te verleenen en voor hem te ge tuigen, antwoordde hij, dat wel te hebben gedaan, doch geen antwoord te hebben ontvangen. De auditeur militair besloot zijn kruisverhoor met een aantal directe vragen over de algemeene beschul digingen, welke tegen Steward waren ingebracht. Verdachte ontkende categorisch en noemde de be schuldigingen absoluten nonsens. Een voetreis van 8500 K.M. Ondernemend sergeant Chalmere. een 48-jarige Britsche sergeant, is, naar Reuter meldt, uit Calcutta vertrokken om te voet naar Londen te gaan, een tocht van 8500 kilometer. Hij denkt gemiddeld 40 km per dag af te leggen en in September in Londen aan te komen. Het gewicht aan bagage, dat hij bij zich heeft, bedraagt 12 Engelsche ponden, waaronder een tent is begrepen. Hij is gekleed in khaki-uniform met een helmhoed en draagt een fototoestel bij zich. Te Londen zal hij lezingen over zijn tocht houden aan de hand van lantaarnplaatjes.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1