Californië 1933. CHAGEN. zitten prettig D. MULDER GUSTAVE DORE Vrouwenportret Slecht beloonde zuinigheid! Hoezee, eindelijk weer licht in de duisternis f 19,- ƒ25,- en f32,- ongelooflijk en zijn verreweg het goedkoopst. Wij bieden U een collectie, zooals U ze - nergens vindt T$r herinnering aan de aardbe ving sramp van Maart 1933. Een enkele trilling... en 't is weer gebeurd, De aarde eenvoudig aan stukken gescheurd, Een grond, die gewoonweg vanéén wordt gereten. De lucht is vervuld slechts van kermende kreten... Gebouwen als torens... zoo groot als paleizen, Zooals z'ln Amerika énkel verrijzen, Ze wankelen... schudden... en storten inéén. De wereld verpletterend onder hun steen... Een énkele schok, en dp grondvesten trillen, De menschen, waanzinnig, verdringen zich... gillen... Ze wringen en douwen en rennen door straten. Wanhopig van angst om de stad te verlaten, Maar óveral is het hetzelfde beeld, Het is... of een kind... met een blokkendoos speelt.. Baldadig de stukken tot torens verheven Moedwillig doet wankelen, trillen en beven... Tot élles, met kletterend blokkengeweld, Door 'n maaiende kinderhand néér is geveld... HULP VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE AARDBEVING. Het ojv ruimingswerk in het door de aard bevingsramp geteisterde gebied in Zuid-Californië is nog steeds in vol len gang. Een groote hulpactie is op touw gezet om de duizenden in woners die door de catastrophe dakloos geworden zijn van onderko men, voedsel en kleeding te voor zien. Een geluk is het nog, dat op deze schoone, bevoorrechte plek op aar de, waar men feitelijk alleen maai lente en zomer kent, koude de ramp niet komt vergrooten Onze foto hier boven Iaat zien, hoe onder de slacht offers uitdeeling wordt gehouden van de binnengekomen gaven en de door de regeering beschikbaar ge stelde noodzakelijke levensbehoel ten. Indien men niet heter wist, zou men eerder denken hier met een vroolijke pic-nic op een zonnige plek in het bosch onder het groe ne loover te doen te hebben. HOLLYWOOD, Maart 1933 (Bijzondere correspondentie.) Wij zitten om vijf uur 's middags in een der cafeteria's van Long Beach, de mooie elegante en goedkoope badplaats van Los An gelos en Hollywood. Goedkoop is het er geworden sinds de jongste financieele crisis in Amerika en de daardoor veroorzaakte chaos der betalingsmiddelen. Als men temid den van noodgeld, chèques van de groote filmmaatschappijen en par ticuliere schuldbekentenissen nog een paar „echte" dollarbiljetten heeft, krijgt men direct 50 en meer rabat. Wij zaten er met ongeveer een do zijn menschen uit de filmindustrie, de voornaamste van Zuid-Califor nië. Er werden de wildste geruch ten herhaald van het sluiten van alweer andere studio's, van plotse ling werkloos geworden beroemdhe den, van failliete rcuzenmaatschap- pijen. Er werd kwaadaardig gespr»»- ken, onnoozel en tegelijk cynisch, over bekende figuren; er werden voorvallen verteld uit de filmwe reld, nieuwe films besproken, kort om, het was het gewone gepraat van filmmenschen na afloop van hun dagelijksch werk en het zal in tientallen andere gelegenheden pre cies eender geweest zijn, toen de eerste aardschok kwam. Nu is men in dit vulkanische kustgebied aan aardschokken ge wend, men kijkt ternauwernood op als de glazen op tafel beginnen te rinkelen. De schilderijen kunnen van den muur vallen en de murer kunnen scheuren, zonder dat men zich ongerust maakt. Maar ditmaal besefte het publiek toch dadelijk, dat er iets ernstigs aan de hand was. De strandboulevard scheurde in de lengte door, plotseling en toc.fi met iets van een machtige rust. alsof het een dagelijksch voorko mend verschijnsel was. Een regen van dakpannen en stukken van vensterruiten viel neer. Men vlucht te maar waarheen? Onder een vreeselijk angstgehuil uit tiendui zenden kelen stoof alles uit elkaar: de ir~ssa"s stormden volkomen doelloos heen en weer en een groep vluchtelingen:rende- zelfs- recht, op een gasontploffing in. Het ineensforten van het steiger- werk rondom de nieuwe electrische centrale, van viaducten en wolken krabbers was tot ver in den omtrek te hooren. Niemand wist wat er in de eerstvolgende vijf of tien minu ten met hem zou gebeuren. Ik was gevlucht tusschen eenige bloeiende rhododendrons. Wel had ik bloedi ge sneden gekregen door de neer vallende scherven, benevens een groote buil aan het achterhoofd door een dakpan, maar ik haa toch niet te klagen. Een haif uur later was alles voor bij. Wij hoorden geen onderaardscn gerommel meer; de rust in de na tuur was teruggekeerd. Maar de geheele kuststreek ten Zuiden van San Francisco is vernietigd. En toen wij nog ternauwernood bekö men van de schrik naar den wel stand van eenige bekenden gingen informeeren, werd ons reeds een extra-editie van de Los Angelos Examiner verkocht, waarin alle mo gelijke bijzonderheden stonden ovei de ramp, die wij zoo juist hadden meegemaakt zonder eenig besef van haar omvang. En de. activiteit maakte haast nog meer indruk dan de aardbeving zelf! en het Madame X of de zelfoverschatting. Een rijke Parijsche dame had er haai' zinnen op gezet om door Doré geteekond te worden. De vrouw was even arrogant als dom; even lee lijk als ijdel. Door haar rotsvast ge loof in eigen schoonheid en ver stand was ze feitelijk een onaange name, belachelijk iemand. Maar had geld in overvloed en Doré kon in dio dagen best een goed betaal de opdracht gebruiken. Toch meende hij op het \*erzoek van de dame niet te moeten in gaan. ,Jk ben geen portretschilder", zei hij, „ik kan alleen maar symboliek* figuren op papier zetten, zooals mijn illustraties voor den Bijbel en voor Don Quichotte. Als gij de moeite wilt nemen die te bekijken mevrouw, zult ge mij volkomen ge lijk geven. Heusch. ge doet verstan diger naar een schilder te gaan die zich speciaal op vrouwenportretten toelegt," De opdrachtgeefster wcnschte echter van geen weigering te hoo ren. Ze bleef aandringen en toen Doré tenslotte een gepeperde prijs noemde, verklaarde zij zich aan stonds bereid dien te betalen. De schilder, ten einde raad, gaf zich gewonnen. En wanneer moet ik poseeren0 O. mevrouw, dat is overbodig iemand als U schildert men uit zijn geheugen. Gevleid verliet het verheelde le ven het atelier van den meester. Reeds na enkele dagen zond Dor de bestelling thuis, vergezeld van een kwitantie, die terstond betaal" werd. Vol venvachting ontdeed" <1-* opdrachtgeefster het werk. van de partiereh. die het bedekten. Zij zag een heeldschoone, slanke vrouw, met een lief gezicht en een onberispelijk figuur. De teekenine vertoonde niet de minste gelijkenis maar was precies zoo, als de vrouw in kwestie zichzelf in haar verbeel ding zag. Een en al verrukking bestudeerde zii den krabbel nauwkeuriger en toen pas zag ze, dat de figuur door een grooten spiegel werd weer kaatst. Vóór den spiegel, dus op den voorgrond, bleek een kleine, onoog 1'ke gestalte te staan met een ar rogant, leelijk gezicht En die fi guur leek als twee druppels water op de vrouw, die den kunstenaai .gedwongen had haar te teekenen. Ten overvloede had Doré onder de teekening gezet: madame X ót de zelfoverschatting. Jammer genoeg werd dit ondeu gende, maar buitengewoon geestige \verk door de woedende bezitster in honderd stukjes gescheurd. 5 Dollar in viar maanden voor levensonderhoud. En ten slotte 3 maanden de gevan genis in. De spaarzaamste man in heel Amerika is gevonden en onverwijld naar de gevangenis gebracht Het is de 25-jarige James Moore, te New York, die kans heeft gezien vier maanden lang niet meer dan vjjf dollarcents per dag uit te ge ven en zoodoende in die korte pe riode 500 dollar te sparen. Hij was namelijk cementmenger en wat hij daarmede verdiende, bracht hij ge regeld naar de spaarbank, 's Avonds waschte hij vaterij in een restau rant, waar hij voor dien arbeid werd betaald met een stovigen maaltijd, waarop hij dan teerde tol den volgenden avond. Op Zaterdag middagen en des Zondags deed hij alles, om op strikt eerlijke manier iets bij te verdienen. Zijn haar knip pen kostte hem niets, want hij liet zich op een kappersschool door de leerlingen als proefkonijn behande len. Zeep, om zich te wasschen, werd vermoedelijk overbodig door den reinigenden invloed van het va ten spoelen en geen zijner beroepen en bezigheden stelde hooge eischen aan zijn kleeren of linnengoed. Hoe deze model-jongeman in de gevan genis terecht is gekomen? Zeer een voudig: hij had ontdekt, dat het in de stations van den ondergrond- schen spoorweg in New York zeer goed en rustig slapen is, wanneer men niet te hooge eischen stelt. Jaarom nam hij 's avonds geregeld een kaartje voor het kortste tra ject a 5 cent, en kroop daarmede onder de wol, of liever: in zijn tun nel! Doch hier werd hij ontdekt door een plichtsgetrouwen politieman die den zuinigen jongeling aan het verstand bracht, dat de „subway niet bedoeld is als hotel en die hem bekeurde! En do New Yorksche rechter, die blijkbaar van'oordeel was, dat men alles kan overdrijven, gaf Moore drie maanden tijd om er achter slot en grendel ovèr na te denken, dat men zelfs met zuinigheid niet bui ten de gevangenis kan blijven. DE 3 PRIJZEN: voor onze beste Colbert-costuums, vormen zeker 3 groote lichtpunten een den confectiehemel. KOOPT U ÓÓK EEN VAN DEZE C OS TUUMS, welke, meer dan welk costuum ook,hun prijs ten volle waard zijn» Heereneotfuum» van f Ö.75 tot f44.- iheer voor 19.-, 125.- en f 32.. krljflt U Iets heel bijzonder» L.BOLTE - de betere soorten LAAN SCHAGEN. ALKMAAR: Hoogstraat, hoek Nieuwe Sloot 107. PURMEREND, Nieuwst raat 6 m

Schager Courant | 1933 | | pagina 2