lliiuii Bitlis- Uitmuit- LulMlil Aan een bloedige catastrophe ontsnapt. Raad Br. op Langendijk. 76ste Jaargang No. 9252 UitgeversN.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Groote opwinding in Brunswijk DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Het R.K. kerkje ingewijd Noodlottige gasontploffing bij Londen DORP IN PERU BEDOLVEN De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders Dinsdag 28 Maart 1933. SC HAGER CTÏRM Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit dree bladen. Een contra-revolntionnalre onderneming van Marxistische organisaties. Ont wapening van de Stahlhelm-hulp- politie. Brunswijk, 27 Maart (V.D.). Naar officieel van wege het Brunswijksche staatsministeric wordt me degedeeld, is op bevel van den Brunswijkschen mi nister van binnenlandsche zakeri, Kiagges, order ge geven, dat in het geheele land Brunswijk de Stahl- helmhulppolitie moet worden ontwapend. De redenen van dezen maatregel. De Brunswijksche minister van binnenlandsche laken deelt officieel mede: De Stahlhelm, afdeeling Brunswijk, heeft sedert eenige dagen heele scharen leden van de ontbonden en verslagen Marxistische organisaties opgenomen Heden heeft deze beweging van toetreding tot den Stahlhelm een massaal karakter aangenomen. Honderden voormalige rijksbannierlerlen, sociaal democraten en communisten, trokken in deels ge sloten afdeel ingen en onder bescherming van de Stahlhelmhulppolilie nar het wachtlokaal van den Stahlhelm in hetg ebouw van het plaatselijk ziekenfonds Voortdurend werd „Frei Heil, Front Heil. en Rot Front" geroepen. Voor het gebouw en in de aangrenzende straten schoolden opgewonden mas sas communisten en sociaal democraten samen, uit wier midden dreigende kreten tegen Adolf Hitier en tegen de NSDAP opstegen. Terwijl de Stahlhelm dit duldde nam het roode gepeupel, dat sedert weken zich niet meer uit zijn schuilhoeken gewaagd had. een dreigende houding aan tegen nationaal socialis ten en Hitlerjongens. Het kwam zelfs tot mishande lingen van Hitler-jongens door Stahlhelmleden. Ten gevolge van deze ongehoorde houding van den Stahlhelm, waardoor het succes van de nationale verheffing in Brunswijk ten zeerste in gevaar werd gebracht, maakte zich van de bevolking der stal een onbeschrijfelijke opwinding meester. Minister Kiagges zag zich toen gedwongen in te grijpen. Schupo werd ontboden en naar het ziekenfondsge bouw gezonden, terwijl SA en SS de pleinen en stra ten in de omgeving afzetten en schoon veegden. De Stahlhelmhulppolitie werd ontwapend, van honder den in burger gekleeden, die zich in het gebouw be vonden, werden de namen genoteerd, terwijl heele pakken ingevulde inschrijvingen in beslag werden genomen. Onder de in beslag genomen papieren be vinden zich ledenlijsten van gesloten Schupo-forma- ties en plaatselijke sociaal-democratische groepen, van rijksbannierleden van deze groepen en verder materiaal, waaruit blijkt, dat de Stahlhelmleiders bewust de Marxisten in hun organisatie bijeen brachten. Verder is geconstateerd, dat de Schupo-af- deleingen op bevel en in afspraak zich tot den Stahlhelm hebben gewend, teneinde op deze wijze den strijd te kunnen voeren tegen de NSDAP en do nationale verheffing. Verscheidene in het gebouw aanwezige Stahlhelm- leiders en alle daar aangetroffen in burger gekleede personen zijn gearresteerd, verdacht van voorberei ding van een contrarevolutionnaire onderneming. Ook de nationaal socialistische staatsleiding van den groep Brunswijk geeft een verklaring uit, die gelijken inhoud heeft. Wat de gevolgen hadden kannen zijn. ö"^keuhet- geb,eurde n Brunswijk schrijft de niJt ^ni «Wei1B e LaHdeszeitung' o.a.: „Wanneer Rnnfiii f bedriegen, zijn wij Maapdag in Brunswijk tenauwernood op het laatste oogenblik ïiïlvS-5l0S^lge. ^atastr°Pbe ontsnapt. Honderden \e z i'eeds Stahlhelmleden waanden, hadden zich bewapend; totaal waren volgens de po- Iïïnwge-nimi?de^nacht in het gebouw van het plaat- ziekenfonds behalve 200 Stahlhelmleden 1100 sociaal-democraten en communisten geconcentreerd. Men kan op zijn vingers uitrekenen wat de concen- h^>benVgehad ^Iarxisten voor gevolgen zou Stahlhelm in het land Bronswijk ont bonden. Hrïa??r ïlit BrunswÖk: Tusschcn twee en drie uur in aen afgeloopen nacht maakte de Brunswijksche mi- ÏÏivSi .van, b,Innenlandsche zaken de volgende be schikking bekend: -do?r m*i ontvangen berichten heeft de ahlhelm in het geheele land Brunswijk volgens een vast plan in massa leden van Marxistische organisa ties opgenomen. Zelfs heele plaatselijke groepen van den Rijksbanier en de soc.-dem. partij zijn op grond van onderhandelingen en afspraken in hun geheel tot den Stahlhelm overgegaan. Het verder voortbe staan van deze thans overwegend Marxistische orga nisatie zou een ernstig gevaar voor het succes van de nationale opheffing beteekenen. Ik ontbind derhalve den Stahlhelm, Bond der Frontsoldaten en al zijn nevenorganisaties in den vrijstaat Brunswijk vanaf heden. Ook te Hannover. Verklaring van den Stahlhelm in Hannover. Uit Hannover, 27 Maart (V.D.): Met betrekking tot de ontwapening van de Stahlhelm-hulppolitie in Brunswijk. deelt de Stahlhelmleiding van Hannover mede, dat ook hier de toeloop van personen, die tot dusver in andere kampen streden, buitengewoon groot is. Nieuwe leden worden echter eerst na een onderzoek van weken aangenomen. VERDAAGD TOT 25 APRIL. Genève, 27 Maart (V.D.). De Ontwapeningscon ferentie is Maandagavond verdaagd tot 25 April. De hoofdcommissie heeft met 44 stemmen een voor stel van den algemeen-rapporteur Benesj aangenomen, waarbij bet Engelsche plan wordt verklaard tot grond slag Voor verdere onderhandelingen, onder voorbehoud van amendementen en wijzigingen. De conferentie zal einde April onverwijld overgaan tot de artikelsgewijze behandeling van het Engelsche ontwerp. Het bovenstaande besluit viel, nadat de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie vandaag. Maan dag, nog twee vergaderingen had gehouden die aan het ontwapeningsplan van MaoDoald waren gewijd. In de ochtendvergadering hebben de vertegenwoor digers van Spanje. Britsch-Indië, Perzië en Portugal hun ware instemming met de hoofdlijnen van het Britsche ontwerp-conventie uitgesproken en zich bij de vorige negentien delegaties aangesloten die reeds ge- wenscht hadden dat het verdere conferentiewerk op grondslag van het ontwerp-conventie van MacDonald zou worden voortgezet. De Sovjet-gedelegeerde heeft die niet bepaald uitdrukkelijk verklaard, doch uit zijn rede vlei wel af te leiden dat Sovjet-Rusland het plan een aannemelijke basis voor verdere besprekingen vindt. WIERINGERMEER Tal van belangstellenden by de plechtigheid aanwezig. Zaterdagmorgen om 10 uur is het R.K. kerkje te Mid- denmeer in de Wieringermeer. waarvan wij in ons Don derdagnummer var. de vorige week een foto afdrukten, plechtig ingewijd. Deze plechtigheid, welke werd bijgewoond zoowel door geestelijke en wereldlijke autoriteiten als door de een voudige bewoners van dit nieuwe land, werd verricht door den hoogeerw. heer H. v. d. Ven uit Scheveningen Er waren o.m. aanwezig de hoogeerw. Deken Gulllo- nard van Schagen. de Zeereerw. heeren Koopman en Van Veen. pastoors te Den Helder; pastoor J. .Verhoeff van Breezand;" pastoor Bakker van Medemblik; burge meester Peters van Medemblik namens de Wieringer- meerdirectie, het gemeentebestuur van Medemblik, waaronder Middenmeer ressorteert; Rector J. Kok na mens den L.T.B.; mr. Van Haastert namen den Ned. Boeren- en Tuindersbond e.a. Om 10 uur verzamelden de belangstellenden zich in het eenvoudige, maar sfeervolle kerkje, dat plaats biedt voor 200 personen, nadat de hoogeerw. heer H. v. d. Ven met assistentie van genoemde geestelijken de wij ding van het gebouw, uit- eninwendig had verricht, om daarna de eerste H. Mis in dit Godsgebouw op te dragen Na de H. Mis betrad Pastoor Braak, die vanuit Slootdorp deze statie bedient den kansel, om naar aan leiding van de woorden van St. Lucas: „Ziet Gij zult in Uw schoot ontvangen en een Zoon baren en Gij zult Zijn naam Jezus noemen", de beteekenis van dezen dag te schetsen. Dooden en gewonden. Uit Londen. 27 Maart. Tengevolge van een gasont ploffing bij het uitgraven van een weg in een der Lon- densche districten werden zeven personen gedood en vijftien gewond. Nader vernemen we omtrent dit ernstig ongeval het volgende: Te Gateshead in Durhem werd aan een ondergrond- sche gasleiding door een aantal arbeiders in een put gewerkt, terwijl een groot aantal nieuwsgierigen op straat rondom den put toekeek. Plotseling ontplofte een gasbuis en sloeg een hooge steekvlam omhoog. De toe schouwers werden naar alle kanten weggesligerd, ter wijl twee huizen en een prieel geheel werden vernield. Door een aardverschuiving. 20 personen het leven verloren. Bonden, 27 Maart (V.D.). In de Peruaanschc provincie Trujillo is heden naar uit New-York wordt gemeld, een geheel dorp door aardmassa's, die in beweging gekomen waren, bedolven. 120 personen hebben bij deze aardverschuiving het leven ver loren. GROOTE KERKBRAND TE MONTREAL. 300.000 dollar schade. Uit Montreal. 27 Maart. De beroemde Roomsoh-Ka- tolieke kerk van St. Jacques alhier 13 door brand ver nield. De schade wordt geraamd op bijna een half mil- lioen dollar. Een man en zijn echtgenoote zijn gearres teerd onder verdenking van brandstichting. Toen de brand uitbrak, bevonden er zich tweeduizend personen in de kerk, die de Mis bijwoonden. Er brak 'n paniek uit, met het gevolg, dat vier vrouwen en zes brandweerlieden gewond werden. De kerk ia tot den grond toe afgebrand. DOODELIJK ONGEVAL. Loodgieter van het dak gevallen. De 40-jarige loodgieter M. S.. wonende te Schiedam is gisternamiddag van een dak van een huis gevallen, toen hy daar werkzaamheden verrichtte. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort daarop is over leden. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond half 8 ten raadhuize. Voorzitter de heer P. Slot, burgemeester, secretaris de heer H. Schelhaas. De heer Glas was wegens ziekte verhinderd. Ingekomen was goedkeuring van Ged. Staten op de onderhandsche verhuring van het rietland De Plomp! op de verleening van pachtreductie en op verhuring van het Postkantoor. Van de Kroon goedkeuringen op diverse verordenin gen tot heffing van opcenten op belastingen en van schoolgeld. Proces-verbaal van kasopname op 16 Maart. Alles was in orde. In kas was f 96.03. Overgelegd is de balans en exploitatierekening van de Woningbouwvereeniging. De exploitatierekening sloot met een totaal van f 7709. De bijdrage van het Rijk voor 19321933 wa3 vastge steld op f 2775.55. Jaarverslagen over 1932 van den correspondent der Arbeidsbemiddeling en de vereen, voor vakonderwijs in Westfriesland. De kosten voor deze gemeente bedroegen f 34.94. De rekening van den Vleeschkeuringsdienst. Voordee- lig saldo voor deze gemeente f 20.67. Verslagen van het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis over de t.b.c.-bestrijding. Van de vereen. „Het belang der Jeugd", een verzoek om subsidie voor het herhalingsonderwijs. Op voorstel van B. en W. zal op de oude voorwaarden f 10 per leer ling met een maximum van f 150 worden bügedragen. Geen subsidie a.d. Arbeidersavondschool. B. en W. stelden voor het bekende adres van de A.rbeidersavondschool, verzoekende voor de werkloozen en in de werkverschaffing te werkgestelde leerlingen de kosten ad f 0.21 per week te willen bijdragen, niet in te willigen. De heer van der Molen wilde het wél toestaan, te meer. omdat de minister er bij de gemeenten op Aan dringt, de werkloozen ontspanning te verschaffen. De voorzitter wees er op dat het meerendeel jongelui Is, die niet voor steun in aanmerking komen. Als men dit pad opgaat, komt men aan geen eind. Na eenige discussie wed het voorstel van B. en W. met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Bonnet en Van der Molen, aangenomen. Van enkele kleine tuinders was een verzoek ingeko men, om ook in werkverschaffing te mogen baggeren. Voorzittter deelde mede. dat reeds eerder was ge vraagd, doch door B, en W, afwijzend beschikt, omdat» reeds vel voor de tuinders is gdaan. B. en W. stelden voor, afwijzend te beschikken. De heer Zuidam vond het voor de gemeente wel moeilijk, doch was voor het adres De kleinen zijn het zwaarst getroffen. De Voorzitter deelde mede, dat men al met al aan steunuitkeeringen over de laatste 14 dagen ruim f 600 voor rekening der gemeente heeft gekregen. De heer Bonnet merkte op, dat het er wel erg in liep. maar als we laten baggeren, komt er meer geld in de gemeente. De kleine tuinders vallen buiten het voordeel van het slikken. De Voorzitter wees er op hoe de tuinedrs als zijn ge steund en dat ze straks weer via de Steunwet zullen ontvangen. Nadat nog eenige heeren het woord had den gevoerd, ging men tot stemming over. De stemmen staakten. De heeren Bonnet, Van der Molen en Zuidam stemden voor inwilliging van het adres. Het voorstel van de Lïchtbedrijven om de salarissen te verlagen, werd aangenomen met den heer Van der Molen tegen. Het zoontje van den heer D. de Jong zal op de school voor buitengewoon lager onderwijs worden geplaatst. Nadat een verordening, regelende de eischen van be noembaarheid van den veldwachter was vastgesteld, en eenige wij*jgingen aangebracht op de begrooting 1932, volgde sluiting. zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder 1—30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 410weken., 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voeder kosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de beer H. Koning, de Wilp. Gr. van 32 fongc bennen 774 eieren In December en 65 5 in de koude maand Januari (.1. dui 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Bertels' Opfokvoeder heeft veel- beter voldaan dan twee best bekende Opfokvoeders: de kuikens zijn grooter en sterker. Van de kunstkorrel krijgen wij de helft meer eieren dan voor heen en de kuikens g-oeien er ook reus achtig van. 5-9-27. Coöp. Stoomzuivelfabriek, Odoorn. De ontwikkeling der jonge dieren van Uw Kunstkorrel is uitmuntend, evenals de leg- resultaten. Gebr. Welleman, Buurmalsem, 12 October 1929. Bertels' Opfokvoer heeft mij verleden jaar uitstekend voldaan. Ik heb wel Opfokvoer gebruikt dat twee- en driemaal zoo duur was. maar heb daarmede nog nooit zulke schitterende resultaten gehad. KI. Wolfls, Machinale Broederij Nuis. Gn. 3 Maart 1933. H E E R H Tl GO XV .4 A R T) Best afgeloopen. Zaterdagmiddag was de radiodistributeur Goed be zig bij den heer IJ. een nieuwe paal te zetten voor een aansluiting. Doordat de paal hem te zwaar werd, kon hij deze op een gegeven oogenblik niet baas blij ven en kwam bij contact met de bovengrondsche electrische aansluiting tot stand, zoodat G. zich niet meer los kon werken. Gelukkig brak de stop en werd daarmede het con tact verbroken, zoodat G. met den schrik vrij kwam. Ernstig gebrand. Zaterdagavond brak van een pan, gevuld met ko kend vet, bij het overzetten een der ooren, waarbij mcj. K., dienstbode bij de familie Stammis, de in houd over haar beenen kreeg en zeer ernstig werd erwond. Over een liond gevallen. Toen Maandagavond de heer Langedijk, werkzaam bij den heer Dirkmaat te Oudorp, zich op zijn motor rijwiel naar zijn woonplaats Nieuwe Niedorp begaf, reed hij ongeveer ter hoogte van café Zijp een aldaar op den weg loopenden hond van den heer Pot aan. Gevolg was, dat L. tegen den grond sloeg, waarbij hij een ernstige wonde hoven het oog bekwam, ter wijl de hond dood op straat bleef liggen. Nadat door Dr. Spierings de wonde verbonden was, adviseerde deze dat overbrenging mogelijk was, waarna het slachtoffer met een auto van den ga ragehouder De Groot naar zijn woonplaats werd ver voerd. Waarborgsfonds. Naar we vernemen, wordt door de burgerij op het waarborgfonds voor het te houden muziekconcours door H.U.G.O. flink geteekend, zoodat ook dit onder deel van het programma gunstig verloopt. LAS (i EST) fJ K NOORDSCHARWOUDE. Steun ingehouden. Een der werklooze bouwvakarbeiders kon eenige dagen geleden bij een timmerman aan het werK komen, 's Maandagsmorgens vervoegde hij zich bij den baas, die echter niet thuis was, zoodat hij Dins dagmorgen terug kon komen om aan het werk te gaan. Dinsdagsmorgens op het werk gekomen, wordt hem door een der andere arbeiders een briefje ge geven, waarop stond: 50 uur voor f22.50, overuren 55 cent. Nu is het contractloon der organisaties, wat eerst f 0.62 per uur was om voor steunverleening in aanmerking te komen, teruggebracht op f 0.56 per uur, zoodat de arbeider er eerst wel eens met den baas over wilde praten, daar hij nu niet meer dau 45 cent per uur kon verdienen Maar er was niet over te praten. De arbeider nam er geen genoegen mee en vertrok. Een paai dagen later werd hij ech ter op het raadhuis ontboden bij den burgemeester, die door een der raadsleden van een en ander op de hoogte was gebracht. De gemeente-opzichter heeft de zaak onderzocht. Op de secretarie werd den arbei der door den burgemeester medegedeled, dat, door dat hij werk had geweigerd, zijn steunuitkering zou worden ingehouden. Thans is het gezin reeds 14 dagen van iedere steunuitkeering uitgesloten. Het hoofdbestuur van den bond, waarbij de bouwvak arbeider is aangesloten, heeft de zaak in handen ge kregen. Wij vragen ons af, is in deze zaak wel juist gehan deld? Er wordt steeds op aangedrongen, dat men zich moet organiseeren. Deze man is georganiseerd, houdt zich aan de voorschriften en reglementen zij ner organisatie en wordt .daarom van de steunre geling uitgesloten. Het is te hopen, dat hier spoedig klaarheid in zal komen. Den len April zal de heer J H. de Laat 25 jaar in Overheidsdienst werkzaam zijn. nl. 6 jaar te Breda en 19 jaar aan de Gemeenschappelijke Lichtbedrij- van alhier.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1