11(11111 BillII- Plaatselijk Nieuws. 5 April. 76ste Jaargang No. 9254 Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Gratis bus Wieringermeer V.A.V. „Schagen". Ziekenhuisverpleging. Nieuwe vice-president van den Raad van State. De vloedgolf in de Jonische Zee Donderdag 30 Maart 1933. SC ÜAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bcwijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UTT TWEE BLADEN. Schitterend vuurwerk. „Veel zien voor weinig geld"daarmee meen den wij in ons nummer van gister te kunnen vol staan, toen wij ons daarin nog eens in het bijzonder tot de bezoekers wendden, die de volgende week Woensdag naar Schagen zullen optrekken om er het feest van de 40-jarige Paaschtcntoonstelling tc vieren. Eenige bijzonderheden, over wat op dien dag staat te gebeuren, willen we hieronder nog even ver melden. Wat het officieelo gedeelte betreft, vindt des mor gens ten raadhuize de ontvangst plaats door het ge meentebestuur. De „Harmonie" zal daarbij aan de jubileerende vereeniging een aubade brengen, om vervolgens ook over het tentoonstellingsterrein haar opgewekte tonen te laten weerklinken en aan het geheel een feestelijk karakter te geven. Waar geen tijd verloren mag gaan, zullen de verschillende commissie's evenals andere jaren op hetzelfde uur haar taak aanvangen. 's Middags van 2 tot 5 uur wordt de jubileerende Vereeniging in Hotel Igesz door de Schnger Handel drijvende- en Industrioele Midden^tandsvereeniglng de Hanze en Algemeen Belang een matinée aange bodenf waarbij door mr. Buiskool, den voorzitter van Algemeen Belang, een feestrede zal worden uitge sproken. Tijdens dit matinée zal gelegenheid be staan om de jubileerende Vereeniging te compll- menteeren. Een aardig strijkje, jazz-band, onder leiding van den heer Kos en het optreden van den bekenden humorist Louis Contran uit Amsterdam, zullen de genoegens van dezen middag verhoogen. En tot slot in den waren zin van het woord de klap op de vuurpijl. Een groot en schitterend vuurwerk ter eere van de Vereeniging die Schagen vooruit hielp. Dit zal worden afgestoken op de be kende plaats op de Markt en wel des avonds te 9 uur. De commissie voor dezen dienst, samengesteld door de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging en R.K. Middenstandsver- eeniging „de Hanze", bestaande uit de heeren C. D. Schmalz, voorz., C. Rol, secr., J. Kruit, penn., J. de Moei en H. Kntiwer, zijn voornemens te beginnen Zaterdag 1 April weer iederen Zaterdag een gratis bus vanuit de Wieringermeer naar Schagen te laten loopen. Gezien de buitengewone resultaten van dezen gra- tisdienst, met Sint NicoTaas, kunnen we niet an ders dan dit plan met het grootste enthousiasme toe juichen. De commissie rekent op medewerking van pl.m. 50 winkeliers tegen betaling van 25 ct. contributie per week. Mocht het aantal winkeliers zoo groot zijn, dat méér dan een bus kan loopen, dan zullen 2 dien sten ingesteld worden. Nog deze week zullen de commissieleden bij de win keliers rondgaan, en rekenen natuurlijk op aller medewerking. op Wocradïr H .ath!etlokveree"'Sfn« ..Schagen" hield avonds om 8 uur een algemeens d!n h T' leden en donateurs, ten huize van aen heer H. Raven. ..n0? rU'm 8,UUr opent de voorzitter, de heer K. S. Leg- uit de vergadering met een welkomstwoord tot de aan- Tn rfk»ii sPr' it°°Pt dat de 10 voeren besprekingen kort en zakelijk zuilen wezen en in 't belang der vereeniging. Hierop memoreert de voorzitter eenige belangrijke fei ten en gebeurtenissen. Het terrein Is tot 1935 weder ln- gehuurd van de gemeente. Een trainer Is aangesteld en ze houdt wekelijks zijn lessen, waarvan goede resulta ten zijn te verwachten. Een andere terreinknecht is aan gesteld en deze werkt tot volle tevredenheid van be- stuur en commissarissen. Voorts memoreert de voorzitter een droevig feit en wel het overlijden van het trouwe lid P. Schouten, die na een lang ziekbed is heengegaan. Aan het graf isseen laatste groet gebracht a. n dezen sportmakker. Allen verheffen zich dan een wijle van hunne zetels om den afgestorvene in stilte te gedenken. Een verloting is wederom georganiseerd en spreker hoopt van harte dat hiervan een finantieel voordeel 't gevolg mag worden. Op 22 April wordt de groote feestavond gehouden, waaraan eerste krachten hun medewerking zullen ver- leenen. Daarop leest de heer S. Breebaart de notulen der ver gadering van 2 Augustus 1932, welke onveranderd worden vastgesteld. Den samensteller wordt dank gebracht voor de juiste weergave. Mededeel trigen. Medegedeeld wordt dat op 9 Mei de wedstrijd Bel giëHoland zal plaats vinden. Ulterl. tot 4 April e.k. kunnen kaarten worden verkregen bij het secretariaat Finantieel verslag. De penningmeester, de heer Van Geelen, brengt ver volgens finantieel verslag uit over het afgeloop'en jaar. Uit dit verslag blijkt dat vele verbeteringen flnantieele offers hebben geëischt, terwijl ook de recettes Iets te rugliepen. Zoodoende is de flnantieele toestand niet erg rooskleurig te noemen. Gehoopt wordt dat er het ko mende Jaar weer beter zal worden „geboerd." De training. Het bestuur stelt voor om een jaarcontract af te slui ten met den heer Reitsma te Den Helder, die momen teel reeds de leden traint. Indien een contract wordt afgesloten, zal lnplaats van des Vrijdags, op Woensdag avond kunnen worden getraind. De vergadering ls 't er unaniem over eens, dat de heer Reitsma op uitstekende wijze zijn taak vervult en al gaat 't trainen met flnan tieele offers gepaard, men spreekt zich vóór handhaving uit Besloten wordt dan, dat een jaarcontract zal wor den afgesloten. De heer E. Bulskool dringt er op aan. dat 't contract vóór het geteekend wordt door een deskundige wordt goed bevonden. Aldus zal geschieden. Van de elftalcommissie. Aan de orde Is de benoeming van een lid der elftal commissie in de vacature v. d. Sijde, wegens diens ver trek. Voorzitter dankt den heer v. d. SUde nog voor al wat deze deed in de commissie. Voorts wordt dank gebracht aan den heer E. Buiskool, die geruimen tijd de vacante plaats innam. Na stemming over een lid der elftalcommissie blijkt te zijn gekozen de heer Buiskool met 19 stemmen (1 blan co, 1 ongeldig). De heer Buiskool laat zich deze benoe ming welgevallen. Voorzitter wenscht de vereeniging en den benoemde geluk met dezen uitslag. (Applaus). Rondvraag. Daarop volgt de rondvraag. De heer W. Watertor vraagt hoe hoog de terrein- huur bedraagt. Voorzitter antwoordt, dat deze bedraagt f 325; het terrelen is onderverhuurd voor f 175 per jaar. De heer W. Watertor wil pogingen aangewend zien om weer een athletlekdag te houden. Het bestuur zegt alle medewerking toe. De heer Chr. Tjalkens ls niet tevreden over het wer ken der Elftalcommissie. Spreker wil deze commissie uit 4 personen laten bestaan, die dan leder een maand voor een bepaald elftal zullen moeten zorgen. De heer Tjalkens ls voorts van meening dat de leden der E.C. te weinig met de lagere elftallen meereizen op uitwedstrijden. Voorzitter wijst den heer Tjalkens er op, dat het een moeilijk jaar is geweest voor de E.C. Er waren 4 elftallen in competitie, waarvoor feitelijk niet voldoen de spelers waren, daar veel zieken zich aanmeldden. Noodgedwongen is het 4e eltfal reeds uit de compe titie terug genomen. De heer C. Keizer, voorzitter der E.C., licht een en ander toe. Een elftalcommissie, bestaande uit 4 leden, is niet mogelijk, daar dan geen meerderheid van stemmen zal kunnen worden verkregen. Steeds zal een oneven aantal personen de E.C. moeten vormen. Dan wijst de heer Keizer er op, dat door 't te ge ringe spelmateriaal men verplicht was den spelers vriendelijk te verzoeken of ze wilden spelen (enkelen althans). Afberlchten worden niet ingezonden en de Elftalcommissie moet maar zien dat het steeds weer In orde komt. Bij volle medewerking der leden zal al les wel beter gaan. Voorts zegt de heer Tjalkens, dat hij' 't niet goed kan keuren, dat de leden der vereeniging op den feestavond evenveel moeten betalen als nietrleden. De Voorzitter geeft toe, dat'dit een moeilijk punt is. maar 't is, gezien het magnifieke programma, waar aan eerste krachten medewerken, niet mogelijk geble ken hier van af te wijken. De heer H. de Jager vindt 50 cents entrée voor zóó'n avond zeker niet te hoog. De heer W. Watertor vreest, dat voor werklooze leden en vele adspiranten 50 cents entrée wèl een be zwaar zal wezen. Ook de heer A. Vader ls die meening toegedaan. Nadat de zaak van alle kanten ls besproken en toe gelicht wordt besloten, dat de feestcommissie dit punt nog nader onder oogen zal zien De heer J. Lingeman wil de controle op het voetbal veld verscherpt zien. De schutting bij den ingang, welke het volgen van een wedstrijd van den weg af verhinderen, wil spreker steeds geplaatst zien. Hiervoor zal worden zorg gedragen. De heer Lingeman vraagt, waarom bij de wedstrij den van 't 2e en 3e elftal geen entree's worden ge heven voor zitplaatsen Voorzitter deelt mede, dat door omstandigheden dit wel een enkele maal is verzuimd, maar voortaan zal het geregeld geschieden. De heer Watertor zou den controleur met de verkoop van tribunekaartjes willen belasten, inplaats van dat bij den ingang der tribune een kaartje wordt verkocht. Het bestuur zal zich in dezen beraden. De heer B. v. d. Hoven pleit voor 't organiseeren van een adspirantendag. Voorzitter vreest dat zulks niet uitvoerbaar zal zijn. maar pogingen in die rlohting zullen worden aangewend. Nadat de voorzitter nog heeft medegedeeld, dat In geschreven zal worden voor deelname aan de wedstrij den om den Rauchbeker en om 't Gouden Kruis als ook deelname aan 't Schager Bekertournooi, volgt slui ting van deze geanimeerde vergadering. LEVERING OPGEDRAGEN. Door B. en W. dezer gemeente is aan de firma Trapman en Co. na gehouden inschrijving de leve ring der schoolboeken en school behoeften voor de openbare lagere school opgedragen. Woensdagavond vergaderde in hotel Igesz de Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging alhier, onder lei ding van den heer J. Schoorl Pz. Een 16-tal leden wa ren aanwezig. De secretaris, de heer P. Lap, las de notulen, die werden goedgekeurd en voorzitter zeide naar aanlei ding daarvan dat de onderafdeeling Wieringermeer bloeide en dat het voorloopig bestuur met ijver en toewijding haar taak vervulde en het aantal leden zeer toenam. Spr. heette de beide vertegenwoordigers uit Wieringermeer hartelijk welkom en bracht hun hulde voor hun werk. Uit het 7e jaarverslag hoorden wij, dat het ledental steeds steeg, maar dat de financiën een leelijken knoei hadden gekregen door het groote bedrag aan vergoeding dat aan de leden was moeten worden uit gekeerd. Het aantal leden bedroeg 1946, waarvan in Schagen 1645, tegen 1541 vorig jaar. Wieringermeer telde 301 leden. Het aantal betalende leden heiiep 1493, waarvan 1308 in Schagen, tegen 1219 vorig jaar en 185 in Wie ringermeer. Het aantal niet-hetalende leden bedroeg 453, waar van 337 in Schagen, tegen 322 vorig jaar; in Wie ringermeer 116. De operatie-afdeeling telde 784 tegen 734 vorig jaar en in Wieringermeer 28. Er waren 62 patiënten verpleegd met 1221 verpleeg- dagen. Operatief waren behandeld 17 personen, wat f 1416.30 had gekost, wat f330 meer was dan vorig jaar. De afd. verpleging had gekost f3552.20, tegen f2429.62 vorig jaar. De omslag per lid was geweest f2.35. Het jaarverslag werd goedgekeurd. En toen volgde de rekening van den penning meester, den heer Jé Burger. Wij noemen: dat is uit gegeven voor verpleegkosten f3552.20, operatiekosten f1014.vervoerkosten f402.30, salarissen f140.en f 198.83. De omslag verpleging bedroeg f2933.35, omslag operatie f 1728.35. entrée-gelden f86.25. Het tekort was f 573.41, zoodat de reserve terugliep van f 760.45 op f 187.04. De heeren Strijder en Van Stralen hadden deze rekening nagezien en in orde bevonden en werd ze vastgesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren L. Bolte en K. Krapman. Tot lid der financieele commissie werd herkozen de heer Van Stralen en gekozen de heer Doves. De vergoeding voor penningmeester en secretaris werd wederom bepaald op f 140.—. Wel was er alle aanleiding tot verhooging, en kwam daarvoor ook een voorstel uit de vergadering, als blijk van waar deering voor het vele en goede werk, maar de be trokkenen zelf wezen dit met het oog op de finantiën af. Deze sympathieke daad vond algemeen waardee ring en werd het oude salaris voor 1932 wederom vastgesteld. Ook de kleine dotatie aan den secretaris in de Wie ringermeer, bleef gehandhaafd voor 1932. Voorzitter deelde mee, dat de vereeniging lid is van de Noordhollandsche Federatie, die ongeveer een 16 a 17 tal vereenigingen telde. Hierdoor was het moge lijk dat leden die verhuisden naar aangesloten ge meenten, vrijgesteld werden van wachttijd en entree gelden enz. Nu telde de Nederlandsche Federatie, die zijn werkkring uitstrekte over bijna heel Nederland, be halve Limburg en Brabant., veel en veel meer aange sloten vereenigingen en werd zoo daarbij werd aange sloten, het bovengenoemde voordeel veel grooter van beteekenis. De kosten waren maar f 10.voor Scha gen. Tevens verkreeg men door aansluiting rechts persoonlijkheid en was de dure koninklijke goedkeu ring niet noodig. Algemeen voelde de vergadering dat aansluiting noodig was en werd daartoe besloten. De heer Schoorl, Wieringermeer, deelde mee, dat. spoedig aldaar een algemeen vergadering zou wor den gehouden om een definitief bestuur te kiezen en bracht spr. hulde voor de werkzaamheid van dei. secretaris, den heer Tijken. Het salaris van den bodf in de Wieringermeer werd nog besproken en kwam men ten dien opzichte tot een bevredigend resultaat Bepleit werd tevens het gemakkelijk maken van toetreden van nieuwe leden, die tot dusver lid waren geweest van een zoogenaamde speculatievereeniging. De heer Dijken, Wieringermeer, beklaagde zich dat hij nooit omtrent zijn aanvraag voor vergoeding verpleegkosten van zijn dochtertje enz., bericht had ontvangen en laakte dit ten zeerste in het bestuur der Wioringermeerafdeeling. Bij de verdere uitvoerige discussie bleek echter, dat dit afdeelingsbestuur volkomen vrij uitging en dat door een samenloop van omstandigheden de brief, die vanuit Schagen had moeten worden behan deld, was weggebleven. Verder was alles reglemen tair geloopen, maar zal, nadat den heer Dijken ex cuses voor het onwillekeurig verzuim waren aange boden, alles nog eens worden nagegaan. Verschillende vragen werden vervolgens nog ge daan en beantwoord en werd de zeer geanimeerde vergadering vervolgens gesloten Ontevreden Spaansohe studenten. Uit Madrid werd gemeld: Als uiting van ontevredenheid met de voorgestelde hervormingen aan de Spaansche universiteiten zijn de studenten in verschillende universiteitssteden in staking gegaan. In Sevilla hebben zij geprotegeerd door beel den en bi'\'.nba!;!:en. die het universi ic'tjgcbouw sie ren, onner te werpen en in Barcelona hebben zij brand geslicht in een collegezaal. Min. Reelaerts van Blokland als zoodanig benoemd. Blijkens de „Staatscourant" van gisteravond ls met ingang van 20 April jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken, tot vice-presldent van den Raad van State benoemd. Jhr. Beelaerts van Blokland. Met ingang van dienzelfden datum zal minister Ruva de Beerenbrouck ad interim als minister van Buiten landsche Zaken optreden. Groote schade De vloedgolf in de Jonische Zee, die, zooals men ai weet, tal van vernielingen op de spoorwegen langs da kust van Sicilië en Calabrië op zijn geweten heeft, ia ook verder leelijk te keer gegaan. Tal van schepen neb ben averij beloopen, evenals verschillende kustplaatsen Vooral in den omtrek van Catania is de schade geweldig Er zijn 152 gezinnen dakloos. Ook in de omstreken van Messina en in de streek van Reggio di Calabria is groote schade aangericht door den storm, waarmee de vloedgolf gepaard ging. Greta Garbo weer naar Amerika. Aan boord van een vrachtschip. Het bericht, dat de bekende Zweedsche filmster Greta Garbo zich Maandag te Gothenburg aan boord zou heb ben begeven van het 400 ton groote Zweedsche vracht schip Annie Johnson, dat naar Amerika vertrokken i3. wordt, naar Reuter verneemt, door de directie der scheepvaartmaatschappij bevestigd. GRETA GARBO. De filmster, zoo werd eraan toegevoegd, reist geheel alleen en onder een schuilnaam. Het Svenska Dagbladet weet nog te melden dat Gret* Garbo den avond tevoren per auto te Gothenburg \va| aangekomen, dien nacht in een hotel had gelogeerd en zich den volgenden dag heeft ingescheept aan boord van de Annie Johnson, die des avonds naar Los Angeles ia vertrokken. Salarissen In Hollywood weer normaal. Zaterdag herstel van de oude betalingen. De Film-Kurier verneemt uit Hollywood dat de sa larisverlaging, die 4 Maart j.1. .verd doorgezet, waar schijnlijk reeds deze week eindigen zal. Zaterdag ver wacht men dat de normale salarissen weer zullen wor den betaald. De salarisverlaging werd noodzakelijk door de bank crisis en de daarmee verbonden schaarschte aan betaal middelen. Men zag geen kans de gelden voor de weke lllksche betaling. 1.100.000 dollar bijeen te krijgen en koos toen. tusschen sluiting der ateliers en betaling vaa halve gages, het laatste.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1