Duitscby bindt in. i 4 Hudson en Essex Terraplane AUTOMOBIELEN* DANSEN Paaschtentoonstelling te Schagen Garage „KennemerlancT* Zaaimachine, Voor een Dameshoed naar Maison Moderne Zaterdag 1 April 1933. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9255 boycot tegen Joden alléén vandaag OP DE C. NIEUWLAND - Bergen (N.H.) De Amerikaansche presidentsvrouwe op een moramrit Hitier voorwerp van een April-grap Burgemeester van Hoorn Ernstige broedertwist te Amsterdam De hond in de coupé Doodstraf door ophangen Burgerlijke Stand. HötellGESZ Schagen Plaatselijk Nieuws. Jn. Wit Sr., HOEK HOOGZIJDE LAAN Doch Woensdag hervatting en in verscherp ten vorm, indien de „gruwelcampagne" niet gestaakt wordt. In den boycot tegen de Joden in Daitschland schijnt op het laatste oogenblik toch eenige matiging te rijn gebracht. Niet, dat de boycot is afgelast al hadden er zells hierover reeds talrijke doch oncontroleerbare geruch ten de ronde gedaan maar in ieder geval worden de maatregelen niet in hun vollen omvang ten uit voer gebracht. Slechts éen dag, vandaag, zal de boycot worden ingevoerd, waarna een pauze zal vol gen tot Woensdagmorgen 10 unr. Wanneer de hetze in het buitenland dan niet opgehouden is, wordt de boycot verscherpt uitgevoerd. Naar Wolff uit Berlijn meldt, heeft rijksminister Göbbels tegenover vertegen woord i pers van de pers gisteravond over de boycot-beweging de volgende ver klaring afgelegd: De Rijksrepeerinp heeft met voldoening ervan ken nis genomen dat de gruwel hel ze in het buitenland aan het afnemen is. Zij ziet daarin een succes van de bedreiging met boycot, die de nationaal-socialisti- sche beweging in de afgeloopen dagen geuit heeft. Maar zij ziet daarin tevens dat het vereenigde jo den dom in Duitschland de mogelijkheid heeft deze gruwelhetze absoluut in te perken en te doen ophou den. Zij is overtuigd dat do gruwelhetze over haar hoogtepunt heen is. De nationaal-socialistische Puitsche arbeiderspar tij heeft met het oog op dat feit tot het volgende be sloten: Onder deze omstandigheden wordt de boy- cott Zaterdag met alle zwaarte en ijzeren discipline ingezet. Zij begint, als vastgesteld, om 10 unr en krijgt Zaterdagavond een pauze. Deze pauze wordt voortgezet tot Woensdag voormiddag 10 nor. Wanneer tot Woensdag morgen 10 unr de gruwelhetze in het buiten land absoluut opgehouden is, verklaart de N.S.D.A.P. zich bereid den normalen toestand te herstellen. Wanneer dat echter niet het geval is, zal de boycott Woensdagmorgen 10 uur opnieuw beginnen, maar dan ook met een hevigheid en heftigheid, waarvan nog geen precedent bestaat. Verscheiden zaken blijven vermoedelijk heden gesloten. Waarschijnlijk zullen de meeste Joodsche winkels en warenhuizen om incidenten ie vermijden reeds uit zich zelf vandaag gesloten blijven. Het publiek heeft zich reeds hierop voorbereid, en het was vandaag dan ook een gedrang van belang. De kooplustigen zijn zeker niet voor hel meerendeel Joden, zoodal daaruit reeds blijkt, dat de boycot geen spontane volksbeweging is. De boycott in eenige steden begonnen. Berlijn, 31 Maart (V.D.). In eenige steden van het Rijk is de „afweerboycott" reeds gister ingezet. Te Munchen staan sinds den middag SA mannen geposteerd voor de gruote Joodsche zaken. Zij zijn uitgerust niet karabijnen of geweien. Verscheidene Jouusche zaken zijn vrijwillig gesloten. in het gerechtsgebouw te Keulen is gisterochtend de actie tegen de Joodsche advocaten en rechters ingezet. Een groot aama. hunner is tijdelijk m ver zekerde bewaring gesteld. Te Gheinnitz zijn de beide warenhuizen Tietz en Schocken gesloten, 'ie Ver den aan de Aller hebben SA-afdeeliugen zich voor ue Juodscbe zaken gepos teerd. Zij hebben op de ruilen roode plakkaten aan gebracht, voorzien van het opschrift: „Voorzichtig, Jood". Joodsche uitgewekenen nit Daitschland te Amsterdam. Uit Amsterdam: De verschillende treinen uit de richting van de Duitsche grens bicken gisteren tal van personen aan te brengen, die het veiliger had den gevonden, het Duitsche grondgebied te verlaten, vooral de Berlijnsche trein, die gisteravond te 21.14 uur aan het Centraal Station arriveerde, had veel Joodsche passagiers, die op grond van opgedane er varingen of van vrees omtrent wat hun te wachten stond, met een zucht .an verlichting de Ncderland- sche grens waren gepasseerd. Velen hunner, fabrikan ten en zakenlieden, beschikken over ruime geldmid delen en hebben hun hotels reeds gereserveerd. Opwinding te Belgrado. V.D. verneemt uit Belgrado: Gistermorgen verscheen in de straten van Belgrado een extra-editie van de „Novosti" met een groot opge maakt bericht op de voor-pagina meldende, dat op Hit- Ier een aanslag was gepleegd en dat hij bij het verlaten van zijn woning door drie revolverkogels was gedood. Te Belgrado ontstond groote opwinding. De kranten werden den verkoopers uit de handen gerukt en de Duitsche legatie ontving tal van verzoeken om Inlich tingen en condolaties. Inmiddels bleek het blad op de binnen-pagina geanti dateerd te zijn op Zaterdag 1 April en bleek het geheele bericht slechts te zijn bedoeld als een „April-grap". In verband hiermede had de Duitsche gezant Frei- nerr Von Dufour Feronce op zijn verzoek een onder houd met den minister van buitenlandsche zaken, bij wien hij tegen de houding van het blad „Novosti" pro testeerde, terwijl hij bestraffing van de schuldigen eischt te. De Joegoslavische minister van buitenlandsche za- en, Jeftitsj. gaf zijn leedwezen over het gebeurde te kennen en verklaarde maatregelen tegen de schuldigen te zullen nemen Tegen 1 Mei ontslag gevraagd. De burgemeester van Iïoorn, mr, G. J. Bisschop, heeft den Gemeenteraad bericht, dat hij tegen 1 Mei a.s. als zoodanig wegens gezondheidsredenen eervol ontslag heeft gevraagd. Een S4-jarige man ernstig gewond door een stoot met een dolkmes. Een oude veete tusscben twee broers, resp. 37 en 34 jaar oud. heeft gistermiddag in de ouderlijke woning aan de Laurierstraat te Amsterdam geleld tot een zeer ernstige vechtpartij waarbij de jongste broer levensge vaarlijk is gewond. Meer dan een jaar geleden hadden beiden gezamen lijk handel gedreven, welk compagnonschap in groote oneenigheid was geëindigd. Sedert had het tweetal het voortdurend met elkander aan den stok en zoo was er ook gistermiddag tegen zessen nadat beiden waren thuisgekomen weer een hevige ruzie. Zelfs kwam het tot handtastelijkheden. Een derde broer, die daarbij aan wezig was. hield zich als gewoonlijk afzijdig, totdat plot seling de 37-jarige een groot dolkmes greep en daarmee den ander een diepen steek in de borst toebracht. Hevig bloedend zakte het slachtoffer ineen. In zijn blinde woede wilde de dader zich weer op hem werpen, doch de derde broer en een inmiddels op het tumult toege schoten burger overmeesterden hem en hielden hem in bedwang. Een paar politieagenten heeft daarop den da der overgebracht naar het bureau Raampoort, waar hij is Ingesloten. Het slachtoffer Is door den G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. In zijn toestand ls In den loop van den avond eenige verbetering ingetreden, zoo dat de politie hem nog een verhoor heeft kunnen af nemen. SCHATTEN ONDER WATER. Expeditie om de „Braak" te lichten. Binnen een maand zal een nieuwe expeditie wor den uitgezonden om het Engelsche oorlogsschip dt „Braak", dat in 1798 nabij Kaap Henloonen (Dela- ware) is gezonken, te lichten, aldus meldt Reuter. De „Braak" was oorspronkelijk een Nederlandsen oorlogsschip, dat op Java gebouwd is. Het versloeg drie Spaansche schepen voor het zonk en zou eei. lading van 20 mililoen gulden aan goud en zilver hebben. Aanleiding tot deze nieuwe expeditie is het feit, dat bij het baggeren nabij kaap Henloopen eenige maanden geleden hout aan de oppervlakte is ge bracht, dat volgens deskundigen meer dan 150 jaar oud - moet zijn, zooriat men aanneemt dat het af komstig is van de „Braak". ONVOORZICHTIG. In de Potgietersstraat te Amsterdam waren gistermid dag eenige kinderen op een voor een café staanden autu geklommen. Toen de chauffeur, die dit café be zocht had. naar bulten kwam. liepen de kinderen weg. om echter weer achter den auto te gaan hangen, zoodra hy achter het stuur had plaats genomen, om weg te rij den. De chauffeur wilde daaraan een einde maken. Hy zette eerst de auto in beweging stopte toen plotseling en reed daarna eenige meter achteruit, met het gevolg, dat een 7-jarige jongen, die door den schok op de straat was gevallen, onder een der achterwielen is geraakt. Met een beenbreuk is het kind opgenomen en naar het Tesselschadeziekenhuls gebracht. De chauffeur ls ln hechtenis genomen. Nadat proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, is hy later op vrije voeten gesteld. Het gebeurde in den jare 1933. tydens een rit van een Nederlandschen spoortrein, schryft J. W. ic -Spoor- en Tramwegen". In een vrouwenafdeeling 2e klasse zaten twee da mes. Op een tusschenstation stapten in drie dames, van wie étn de baby en éen den hond op den arm droeg. De baby was van die dame en de hond was van de baby. De hond behoorde tot het geslacht der Byenkorf Dohrman Pinchers met mechaniek in staart en kop die blafte als er ln z'n achterste deelen gedrukt werd De hond keek naar de vreemde dame, die schrok van z'n starende eogen. Teen hy dan eok nog z'n bek opendeed door een onwillekeurige beweging van z'n draagster, ging ze op de andere bank zltten.Toen kwam de conducteur, die aan de hand van de hem uitgeleverd de biljetten de bezetting monsterde. En daarby vond by een beginnend geval van fraude. Niet aan de dames en ook niet aan de baby. maar aan den hond. Hy wilde wel aannemen dat de dame-in- kwestie te goeder trouw was en niet beter wist, maar een hond was nu eenmaa.' een hond al kon hy dit beest dan nog wel rangschikken onder het hoofd schoothond jes. En ten slotte en daar was hij voor kon dc spoorwagen ook niet meer van den wind leven. Toen, op het juiste psyohologisch oogenblik, greep de baby in. Met een armzwaai, zoo onverwacht en schijn baar stelselloos, ais slechts een baby '«ui, keilde ze den hond van den schoot van haar buurvrouw tegen de vlakte, tuschen de voeten van den vertegenwoordiger van den spoortrein. Alwaar hij met de vier pooten in de lucht stom en roerloos bleef liggen. Niemand zei wat. Alleen de baby kraaide het ple zier uit, dat allen uit hun binnenste voelden oplaaien. De voorwaarden geschapen voor executie van den brandstichter ln den Rijksdag. B e r 1 y n. 31 Maart (V.D.) De rijksregeering heeft, naar de ..DAZ" meldt, een wet opgesteld over ophangen en het voltrekken van den doodstraf, welke wet op 29 Maart is gedateerd en die door rijkskanselier Hitier, benevens in vertegenwoordiging van den ryksminister van justitie, door den vlcekanselier von Papen la on derteekend. Volgens paragraaf 1 van deze wet ls paragraaf 3 van de verordening van den rijkspresident ter bescherming van volk en staat van 28 Februari ook van toepassing op daden, die in den tyd tusschen 31 Januari en 28 Fe bruari zyn begaan. Paragraaf 5 van de verordening van 28 Februari stelt de doodstraf in voor een geheele reeks van zware mis daden. waaronder de brandstichting in den Ryksdag ook valt. Paragraaf 2 der verordening bepaalt: Wanneer iemand wegens een tegen de openbare veiligheid ge richte misdaad ter dood veroordeeld ls, kan de regee ring van het Rijk of het land door welks autoriteiten het vonnis moet worden uitgevoerd, bevelen, dat de voltrekking door ophangen geschiedt. Hiermede zyn de legislatieve voorwaarden geschapen voor de door den rijkskanselier ln zyn rijksdagrede reeds aangekondigde executie van den brand stichter in den ryksdag. VEREENIGINGSLEVEN VAN MILITAIREN. Overleg met minister. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: De minister van Defensie heeft eenige militairen van land- en zeemacht ten departemente ontboden voor een bespreking over do nieuwe vormen van het vcrccnigingsleven van militairen, behoorende tot het bcroepspersoneel. GEMEENTE WINKEL Burgerlyke stand over de maand Maart Geboren: Geen. Huweiyken: Slmon Kriek, oud 46 jaar en Trijntje Vo gelenzang, oud 37 jaar; Pieter Hendrik Bakker, oud 26 jaar en Elisabeth Johanaa WaJboer, oud 20 jaar. Overleden: Aaltje Sentis. weduwe van Cornelis Kes- sel, oud SI jaren; Dirk Koster, weduwnaar van Aafje Leeuw oud 78 jaren. Ingekomen personen: H. van der Veen van Leens; D. Mansholt van Haren; I. van Belois en gezin van Schoondyke; J. Huybers en gezin Sybekarspel; G. Bri- an en gezin van Oost en West Souburg; A. Strybls en gezin van Amsterdam: S. Plak van Harenkarspl; Z. Hordyk en gezin van Uithoorn; S. Zwaga van Terwis- pel; J. Moelaart van Schoondyke; A. Klaver van Anna Paulowna; P. Bakker en gezin van Wieringerwaard; K. G. Kuiper geb. Voorn van Anna Paulowan. Vertrokken personen: P. H. Bakker en gezin naar Medemblik; P. van der Vorst naar Rotterdam; O. J. Strobbe naar Schagen; J. Bax naar Amsterdam; J. de Bruyne naar Medemblik; J. Aris en gezin naar Oal- lantsoog; E. van der Wal en gezin naar Medemblik; J. Bilstra naar Leeuwarden; H. van der Wal naar Hens broek: W. van der Vorst naar Amsterdam; J. Appel naar Schagen; T. J. Kuijper en gezin naar Schagen; D. Smit naar N.- Niedorp; C. Wit naar Noordscharwoude; J. Snippe naar Wieringen. GEMEENTE BARSINGERFORN. Burgerlyke stand: Geboren: Hillechien, dochter van Berend Hindriks en van Jantje Mannes: Laramigje. dochter van Willem Hoes en van Egberdina Hulzlnga; Annle, dochter van Aris Wiedijk en van Elisabeth van der Ham; Hlnke, dochter van Anne Terpstra en van Slpke Douma. Ondertrouwd: Geert de Boer. oud 35 jaren, handelaar wonende te Schagen, en Nelly Blaauboer, oud 21 jaren, zonder beroep, te Barsingerhorn; Herman Lantinga, oud 20 jaren, kellner. wonende te Haarlem en Geesje Leeuw, oud 17 jaren, zonder beroep te Barsingerhorn. Getrouwd: Geert de Boer en Nelly Blaauboer. Overleden: Jan Kooyman, oud 66 jaren, weduwnaar van Aaltje Kan. Loop der bevolking over de maand Maart 1933. Ingekomen: G. Baken van Zijpe naar Kreil C 71; J. I.eistra van Hoogwoud naar Vennik D 36; J. M. Zacha- riasse van Stevenisse naar Kolhorn E 7: Mej. T. van der Heide van Smallingerland naar C 86; echtg. A. "h-op van Opperdoes naar A 101; Mej N. Elaauboer van behagen naar Waardpolder G 1: A. Klos van Anna Pau lowna naar Nieuwesluis G 26; Mei. J. Niehoff van Den Helder naar Kolhorn. aan boord; C. Kersbergen en ge zin van Leerdam naar Kolhorn; H. Overzet en gezin van Wieringer vaard naar B 25: J Spin en gezin van Havelte naar Kolhorn E 50; B. Landman en echtg. Mrs. Franklin D. Roosevelt (licks), de echt- genoote van den Amerikaanschen president, maakt haar eerste morgenritje te paard na haar aankomst te Washington. Een lijfwacht zorgt voor de veiligheid. op PAASCHTENTOON- STELLINGSDAG - AANVANG 7 UUR. i van Wognum naar Hoogebieren A 112; W. Stuurman en gezin van Wieringerwaard naar Poolland C 30; J. van der Veer en echtg. van Wieringen naar Kolhorn. keet; R. Bakker en echtg. van Zijpe naar Poolland C 39; P. Hoep en gezin van Wieringerwaard naar Waardpolder G 33. Vertrokken. S. J. de Jong en echtg. naar O. Niedorp; Westermoerbeek; G. J. Speelman en gezin naar Scha gen, Nieuwstr.; B. Halsema en gezin naar Schagen, Mo- lenstr. C 28; K. v. d. Klooster naar Lithoyen, Groene- woud 125; A. Stevens naar Emmen, Zwartemeer 75: Mej. G. Schermer naar Haarlem. Sophlastr. 27 zw.; Mej. F. A. G. Hendriks naar Wieringerwaard. Teetjesweg C 22; echtg. Abr. van Willigen naar Zaandam. Rad van Avon- tuurpad 6; H. Bazuin en gezin naar Medemblik. Midden- meer No. 10; Mej. M. Schouten naar Alkmaar. Wilhel- minalaan 11; Mej. M. Eriks naar Schagen, Dorpen D 8; L. Aikema en gezin naar Winkel D 65; Jb. Vink en echtg. naar Heemstede, Billitonstr. 16; J. Leeuw en ge zin naar Medemblik, Middenmeer, Torenstr. 37; A. van der Vorst en echtg. naar Amsterdam, woonwagen ..Hel der 24"; Jb. Bosman naar Opmeer; C. Goverse naar Medemblik, middenmeer, Havenstraat 2. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. De afd. Schagen van den bond voor Staatspensionnee- ring hield een algemeene ledenvergadering op Donder dagavond 30 Maart in de Cércs alhier. De belangstelling was niet bevredigend. Om ruim 8 uur opende de voorzitter, der afd de heer Woudenbeig de vergadering en riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Vervolgens werden de notulen der laatst gehouden vergadering door den secretaris, den heer C. Ileyzer ge lezen en onveranderd, met dank voor de juiste samen stelling, goedgekeurd. Het jaarverslag 1932 werd door den secretaris gelezen. Hieruit bleek dat het bestuur geen gelegenheid heeft laten voorbijgaan om voor het nagestreefde doel werk zaam te wezen. Vervolgens doet de penningmeester, de heer J. Vlottes rekening en verantwoording over 1932. By de nu volgende bestuursverkiezing wegens nerio- dlek aftreden van de heeren Woudenberg. Lutjeharnv? en Schouten, worden de aftredenden met algemeene stemmen herkozen. In behandeling wordt genomen de beschrijvingsbrief voor de te houden bondsvergadering. Er ontwikkolen zich over diverse punten geanimeerde besprekingen. Besloten wordt om de candidatuur-Bruin voor het Hoofdbestuur te steunen. Tot afgevaardigde naar het Bondscongres wordt be noemd de heer J. Vlottes, die zich deze benoeming laat welgevallen. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting van deze goed verlopen vergadering. EEN HOLLEND PAARD. Gisteravond had op 't Noord een botsing plaats tus schen de auto "an den heer S. en de groentenkar van den heer Gr., bespannen met een ket. De botsing was zoo hevig dat het par.rd vcor de wagen losbrak en met volle tuigage op hol sloeg. Het verschrikte dier holde over de Markt, Gedempte Gracht, Laan en Regenten- straal. E'.ndelijr. gelukte het om het wilde dier te vanger. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. PEN7EENTE SCHAGEN. Ondertr"Uwr' Jan van rler Werf oud 27 jaren, timmermar., 7'jpe, en tohanna Holema, oud 21 jaren, zonder beroep, te Schagen. Getrouwd: Albertus Lust en Elisabeth Maria Groot es. POLITIE. Verloren: oen reserveband van een auto. Aan komen loopen: een bok. TE HUUR: 7V2 cent per snees, bij Blokhuizen Groote keuze Lage prijzen Wij veivormen Uw OUDSTE hoed tot de NIEUWSTE modellen t>E VOS Roep - Hoogztfde 102 - SCHAGEN

Schager Courant | 1933 | | pagina 17