RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad op Vrijdag 81 Maart 1933, des avonds kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester; secretaris de heer A. C, Roggeveen. Aanwezig alle leden. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 1. Burgemeester en Wethouders achten den tijd nog niet gekomen, den Raad voor te stellen de belooning van den heer Vlottes voor hulp bij het stempelen door werkloozen, te verhoogen. 2. B. en W. vinden geene termen aanwezig, de nog zoo gezonde boomen op den Stationsweg bij het huls van den heer Kool] te doen rooien. 3. Aan God. Staten is verzocht den aanleg van den weg VerlaatSchagen te bespoedigen. 4. Wat de gladheid van het Noord op een zekeren marktdag betreft, zoodanig, dat de koeien uitgleden, verklaarde de architect,dat op den bewusten dag over al. ook op het Noord voorbij het café van den heer Kamp, goed gestrooid was. Van gebrek aan strooizand Is geen sprake geweest. 5. De aansluiting van Lasschoten aan het electrl- sche net is ondoenlijk wegens de hooge kosten. Ook de aansluiting van de nieuwe boerderij van den heer De Graaf is thans ondoenlijk daar gewacht moet worden op den aanleg van het kanaal en den primairen weg. 6. De storing van het electrisch net op Grootewal was volgens den directeur der lichtbedrijven te wijten aan den heer De Veer, wiens knecht takken afhakte, die op de electrlsche draden neervielen. Wat de electrische aansluiting van de Lasschotfen betreft, begrijpt de heer Schoorl dat dit nog wat wordt uitgesteld, het is een te ingrijpend werk, waarvan men eerst een berekening noodig heeft. Maar wat de nieuwe boerderij van De Graaf betreft, acht spr. het onbillijk, dat deze zoolang het nieuwe kanaal en weg er nog niet zijn, die jaren van stroom verstoken blijft, zeer onbillijk. Spr. vraagt of B. en W. niet eens willen nagaan of een voorloopige aan leg mogelijk is. De heer Van Erp ondersteunt dit verzoek en be grijpt de motieven niet waarop B. en W. niet tot aansluiting willen overgaan. Voorzitter belooft nader onderzoek. De heer Bakker bepleit nogmaals het rooien der boomen voor perceelKooij. De bewoners daar plaat sen zelf nieuwe mooie boomen en de ziekte vertoont zich ook al reeds daar. Spr. waarschuwt dat het een onhoudbaren toestand wordt. Spr. uit ook zijn afkeuring dat de gemeente een hooge ligustrum-haag plant naast het perceel Blaau- boer, dat het geheele uitzicht ontneemt. Voorzitter zegt, dat de bewoner de heer Heijligers er niet op gesteld was dat de haag werd ingekort. De heer Bakker zegt dat hier eigenaar en huurder een verschillende meening hebben. De heer De Veer, terugkomend op de storingen aan het electrisch licht op Grootewal, zegt dat de werk man van zijn broer ongelukkig is geweest met het snoeien van boomen. Maar toen spr. klaagde over de storingen op Grootewal, had hij hierop niet het oog. Minstens 2 a 3 maal per winter is er storing en dit is zeer onaangenaam, daarom heeft spr. voor ziening gevraagd. Wat de directeur nu heeft gezegd is een dooddoener la Blaeser, de verslagg.) Ingekomen stokken en adressen. Ged. Staten zonden afschrift van een Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van 's Raads besluit tot nletrheffing van personeels belasting grondslag bil jarten. Ged. Staten keurden goed het besluit tot aanvaarding van een legaat van wijlen Wed. D. Wit. De heer L. van Rijswijk zond bericht dat hij de her benoeming tot lid van de PI. Comm. van Toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt. De Schager Handeldrijvende en Industrieele Midden standsver eeniglng betuigde dank voor subsidie handels avondschool. Van de Commissie van Uitvoering van den Vleesch- keuringsdienst, was Ingekomen verslag van de verga dering op 21 Januari 1.1. Ingekomen was het jaarverslag van het eierveiling- bedrijf, over 1932. De baten bleven belangrijk beneden de begrooting en het is aan de getroffen voorzorgs maatregelen, als verlaging salaris en loonen, ophaal- kosten en vrachtvergoedingen en zoo economisch mo gelijk beheer te danken dat de exploitatierekening nog heeft kunnen sluiten. In 1932 is afgeschreven voor een bedrag van f 290.46 Blijkens Ingekomen rapporten van het Verificatie- bureau, werd de kas van de elerveillng op 27 Dec. j.1. in orde bevonden, terwijl dit ook het geval was met de administratie over 1932. De opbrengst der veilloonen bedroeg tengevolge van de abnormaal lage eierprijzen selchts f 3334.27 tegen f 4683.22 over het exploitatiejaar 1931. Ook van het gas- en electriciteltsbedrtff werd op 9 Februari 1933 de kas in orde bevonden. In kas was f 3028.85, waarvan f 483.45 bij den postcheque- en giro dienst. Ingekomen is proces-verbaal van opneming kas en boeken van den gemeentoontvanger op 20 Maart j.L In kas was en moest zijn f 23112.63. waaronder saldo Hoorn- sche Crediet- en Effectenbank ad f 17000 en saldo bij den postcheque- en girodienst ad f 5446.55. Door de Commissie tot wering van schoolverzuim was Ingekomen het jaarverslag over 1932. De commissie vergaderde 5 maal en behandelde een groot aantal ver zuimen, evenwel verdeeld over een niet groot aantal gezinnen. De heer Orsel zegt, in dit verslag niets te hebben gelezen over de vele verzuimen van een meisje, dat steeds vent. Het is het kind van Spel. Spr. meent, dat hier scherper tegen moet worden opgetreden. Voorzitter zegt, dat Spel vaak is vervolgd. Thans is er bij de politie niets over schoolverzuim aan hangig tegen hem. De heer De Veer zegt, dat het aanhangig maken van dergelijke zaken niet voor de commissie is, wel voor het Hoofd der school. De heer Orsel zegt, dat deze heeft meegedeeld, dat het geval in behandeling is. De heer Schoorl, die secretaris der commissie is zegt dat haar taak adviseerend is en zij niet ver volgen kan. Wel is dit geval besproken, en zal ook de volgende vergadering dit het geval zijn. Wat er verder moet gebeuren, is niet aan de commissie. Verzoek om ontslag. Door mevr. J. Sombroek-de Vries is ontslag aange vraagd als onderwijzeres in de handwerken aan de U.L.O. School tegen 1 April a.s. B. en W. hebben bereids sollicitanten opgeroepen. Het ontslag wordt op de meest eervolle wijze ver leend. Huldeblijk Paaschtentoonstelling. Door een commissie uit de drie Plaatselijke vereeni- gingen Schager Handeldrijvende en Industrieele Mid- denstandsvereenlging „De Hanze" en Algemeen Belang werd een subsidie van f 75 gevraagd voor het aanbieden van een huldeblijk aan de Paaschtentoonstelllngsvereeni- ging, ter gelegenheid van haar 40-jarlg jubileum. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie ad f 75 te verleenen. De Raad gaat hiermede accoord en wordt de ge vraagde subsidie verleend. Crisis-rabat op electrischen stroom. Zooals bekend geven Ged. Staten onzer provincie aan de van het Prov. Bedrijf eiectr. stroom afne mende gemeenten een crisisrabat. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. onzer gemeente voor om ingaande 1 Maart JI. den prijs voor lichtstroom tot ultimo Februari 1934, te verla gen met 1 cent per K.W.U. De heer Schoorl zegt dat deze mededeeling geen verrassing is, immers de begrootingscommissie heeft in haar rapport dit punt reeds aangeroord. Maar spr. kan er niet mede accoord gaan. Geëischt wordt dat het crisisrabat ten volle aan de plaatselijke verbrui kers ten goede zal komen. Dit nu zal hier niet het geval zijn, immers de krachtstroomverbruikers val len in het voorstel van B. en W. er buiten. Een re ductie ook aan deze verbruikers wordt door spreker bepleit. De heer Van Nuland gaat geheel met de redenatie van den heer Schoorl mee. Bovendien zullen Ged. Staten niet met het door B. en W. voorgestelde ac coord kunnen gaan. De heer Buiskool zal zijn stem niet geven aan het amendement-Schoorl. Spreker vindt het veiliger om aan de f500.— die op deze wijze kunnen overblijven, een andere bestemming te geven. Wethouder De Vries gaat met Mr. Buiskool mee. Men moet voorzichtig wezen. De krachtstroomtarie ven zijn hier reeds zeer billijk. De heer Schoorl is van meening, dat het niet aan gaat om een winstje te gaan maken of een reserve te vormen. De tijd is voor de industrieelen slecht en elke tegemoetkoming is welkom. Spreker blijft bij zijn meening. De heer Mr. Buiskool ziet er geen onbillijkheid in Fr wordt gerekend naar de cijfers van een begroo ting en daaraan heeft men niet de minste houvast. De heer Orsel wil er niet te veel van zeggen, maar kan de meening des heeren Schoorl niet deelen. Daarop komt het voorstel van B. en W. geamen deerd door den heer Schoorl, als zijnde het verst strekkend, het eerst in stemming en wordt dit ver worpen met 74 stemmen. Voor stemden de heeren Stam, Klaver, Van Nuland en Schoorl. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen. Overname Verlengde Bokst raat. Het bestuur der Woningbouwvereniging „Scha- zen' heeft aan de gemeente ter overname aangeboden de Verlengde Bokstraat. B. en W. stellen voor deze straat met de daarin zich bevindende rioleringswerken, over te nemen voor fl.— Aldus wordt besloten. Voorschot Woningbouw. De woningbouwvereniging „Goed Wonen" vraagt voor het bouwen van 4 arbeiderswoningen een voor schot ad f 12250.—. B. en W. stellen voor, dit toe te staan en tot dek king van dit bedrag een annuiteitsleening te slui ten met een looptijd van 50 jaar op een rentevoet van ten hoogste 4 Y* De Voorzitter deelt mede dat de exploitatiereke ning is gewijzigd en wel op verzoek van B. en W., die bij informatie de mededeeling van Gemeentecre- diet ontvingen, dat de annuiteitsleening niet naar 4V2 %s maar naar 48/, zou worden aangegaan. Daardoor zal do huur niet f 4.50 per week zijn, maar f4.70. De heer Van Nuland vindt dezen huurprijs te hoog en vreest groot risico voor de gemeente. De Voorzitter zegt dat B. en W. de huur ook hoog vinden, maar er blijft toch altijd wel een categorie van menschen die dezen huurprijs zullen kunnen betalen. Het betreft maar 4 woningen. De heer Orsel deelt mede, dat het bestuur van de woningbouwvereeniging er naar streeft de huur toch op f4.50 te stellen. De heer Schoorl gelooft niet dat dit mogelijk is, ge zien de krappe exploitatierekening die opgezet is. Spreker gelooft ook wel dat deze 4 woningen ver huurd zullen worden. De heer Van Erp dringt er op aan dat voortaan advies wordt gevraagd van den gemeente-architect Voor architectuur cn opzicht f200— per woning, vindt spr. rijkelijk hoog. Het gevraagde voorschot wordt toegestaan, evenwel tegen een rentevoet van ten hoogste 43/ Polltlenoodoproep, brandalarmsysteem en radiocentrale. Verwijzende naar de zeer uitvoerige voordracht van B. en W. omtrent het voorstel van de heeren H. Wll- lemse en Zonen om aan de radio-centrale te verbinden een polltlenoodoproep- en brandalarmsysteeminrlchting, zie het nummer van Zaterdag 25 Maart IJ., deelen wij nog mede: Bij schrijven van 20 Febr. JJ. deelen de heeren Wil- lemse in verband met het onderhoud van Dinsdags te voren mede. dat zii niet kunnen besluiten hun voorstel aan den Raad in te trekken en In de plaats daarvan aan de gemeente te betalen een bedrag van f 500 per jaar. Nu de raad zich uitdrukkelijk tegen heffing van pre- cario-gelden heeft uitgesproken, lijkt het adressanten on billijk dat men alleen van één Inwoner wel een beta ling vraagt voor het hebben van voorwerpen boven openbare gronden (l.c. straat- en grondkruisingen). Wel iswaar wordt er deze vorm theoretisch niet aan gegeven, maar ln de praktijk komt het toch hier op neer. Volgens hun raadsman Is het dan ook niet waarschijn lijk dat Ged. Staten een dergelijke heffing zullen goed keuren, omdat de gemeentewet voor dergelijke gevallen heffing van precariogelden voorschrijft en het niet aan gaat om In strijd met de uitspraak van den raad toch een dergelijke heffing te eischen, die ln naam iets an ders, doch in wezen hetzelfde is. Het prae-advies van B. en W. Dit luidt afwijzend, In verband met de groots gelde lijke offers, aan een politienoodoproep verbonden, terwijl herinnerd wordt aan de afwijzende beslissing van den raad ta.v. een eenvoudige belgeleiding ten behoerve van een brandmeldingsinrichting. B. en W. willen aan adressanten berichten, dat als nog een 10-jaarlijksohe concessie, als bovenbedoeld, kan worden verleend tegen een jaarlijksche betaling van f 500, Indien adressanten daarop niet wenschen in te gaan, verzoeken zij het ollege tot het openbaar doen inschrijven naar een dusdanige concessie van 10 jaar, met voorbehoud van het recht van gunning. Ten aanzien van de dekking van het tekort op de begrooting, ontstaan door de niet vaststelling der verordening op de heffing van precariorechten, stel len wij voor hiervoor aan te wenden: f500.— recognitie op de radio-centrale. f600.— uit de winst van het G.E.B. 1933. Mocht ons voorstel ten aanzien van de heffing van recognitie niet worden aangenomen, dan zou de minderheid in ons College ons een ondereoek zien willen opgedragen, in hoeverre gemeente-exploitatie der radio-centrale mogelijk zou zijn. Het daardoor wegvallende bedrag der recognitie zou genoemde minderheid alsdan willen vinden uit de opbrengst van een te heffen straatbelasting. (Zie uitvoerige toelichting in ons no van Zondag j.1.) De heer Orsel gaat niet accoord met het voorstel van B. en W. en meent dat de recognitie in strijd is met art. 275 der gemeentewet Spr. begrijpt niet dat waar B. en W. tegen de heffing van precario rechten waren, zij van één persoon f500 willen heffen. Bovendien vindt spr. dat het den heer Willemse wordt afgedwongen. Spr. meent dat de gemeente door het voorstcl-Willemse op een goedkoope manier aan een brand-alarm- cn politie omroep-inrichting kan komen. Tenslotte zou spr. met het idéé van de min derheid in B. en W.: gemeente-exploitatie, accoord kunnen gaan. Den heer Bakker doet het leed dat het voorstel der begrootingscommissie is verworpen en dat nu van één persoon precario-belasting geheven zou worden. Spr. meent dat er reeds een flinke greep in de beurs van de bedrijven is gedaan. Zoo mogelijk zou spr. go- meente-exploitatie willen. Spr. begrijpt niet dat mon den moed heeft van één persoon f 500 te verlangen. De Voorzitter wijst op het verschil van recognitie en precario en op het feit dat als precario-belasting zou zijn geheven, de heer Willemse f 550 had moeten betalen. Van afdwingen is geen sprake, het betreft hier opleggen voor verkregen recht. Politie- en brand- omroep is een prachtig iWs, maar niet voor een plaats als Schagen. De heer Mr. Buiskool zegt dat de heer Willemse thans voorstelt, wat spr. reeds eerder voorstelde en dat door den Raad is verworpen. B. en W. haddon den plicht de f 1100 to vinden, maar spr. meent dat zij deze beide dingon niet met elkaar hadden moeten verbinden. Een heffing van f500 vindt spr. onbillijk, waar er anderen zijn die ook gemeentegrond gohrui- ken en niets betalen. Spr. zou willen accoptooron het eerder gedane aanbod door den heer Willemse van f400, maar dan over de nog resteerende 9 maanden van het jaar f300, het restant uit hot G.E.B. putten en dan aan B. en W. opdracht willen geven om voor de behandeling van de begrooting 1934 met den heer Willemse overleg te plegen over overdracht van hot radio-distributiobedrijf. Spr. wijst er op dat wij nu in een impasse zijn gekomen. De heer De Vries: Mr. Buiskool heeft eenige ma len het woord impasse gebruikt, maar de zaak is toch feitelijk doodeenvoudig. Indien we den heer Wil lemse een concessie verleenen voor 10 jaar a f500 per jaar, is dat zeker niet onbillijk. Do heer Willemse wilde f400 geven en zoo meent spreker dat de beide partijen al aardig elkaar zijn genaderd. Men staal niet op een dood spoor, maar indien we nu, zooals Mr. Buiskool voorstelt voor 9 maanden een concessie verleenen, zal de heer Willemse er niet blij meo wo- zen. Het. voorstel van B. en Wr. is voor beide partijen te aanvaarden. De heer De Veer zegt zich met het voorstel van B. en W. best te kunnen vereenigen. De heer Mr. Buiskool merkt op, dat het woord impasse slaat op de begrooting. Deze moet sluitend gemaakt worden. Er kan niet anders gezegd worden dan dat het zorgelijk is gesteld met de gemeente- financiën en zit men wel degelijk in een impasse. De heer Willemse zal met het voorstel van B. en W. juist niet erg ongestoord wezen. Om zich te verbin den 10 jaar lang f500 te zullen betalen, terwijl niet kan worden voorzien wat in dien tijd kan gebeuren, is niet erg ongestoord. Spreker zegt nooit zijn stem te zullen geven om voor 10 jaar een verbond aan te gaan. Dat is een gevaarlijk iets. (Instemming.) Er kan zeer veel gebeuren in 10 jaar en dan zouden de gegeven rechten niet terug genomen kunnen wor den. Spreker handhaaft zijn voorstel. De heer Van Nuland merkt op dat het voorstel van B. en W. feitelijk 3 voorstellen inhoudt, tw.: 1. brandalarmsysteem, enz.; 2. de concessie voor 10 jaren; 3. het scheppen van recognitie. Wat het eerste betreft, is spreker het met B. en W. eens, Scha gen is nog lang niet aan zoo'n inrichting toe. Wat betreft de te verleenen concessie is spr. het geheel met den heer Buiskool eens Spr. wil concessie verlee nen tot 17 April 1937, den datum, waarop ook de rijksconcessie afloopt Dan kan een andere regeling getroffen worden. Wat het laatste betreft B. en W. willen de f600 van het G E.B gebruiken om het gat in de begrooting te stoppen met de f 500 van den heer Willemse. Dit kan spr.'s goedkeuring niet weg dragen. Spreker wil de straatbelasting ingevoerd zien, maar niets meer afnemen van de winst uit een ge meentebedrijf. Voorzitter is van meening, dat straatbelastinp nooit f600 zal opbrengen. Slechts enkele menschen maken van den openbaren weg gebruik om er wa ren uit te stallen en hoe meer dit wordt bevorderd hoe beter het is. De heer Schoor! is het met Mr. Buiskool geheel eens dat we in een impasse zitten. Spreker zal er tegen wezen om eenig bedrag van don heer Wil lemse te heffen, in dien dit zoo op zich zelf staal. En concessieverleening tot April 1937 is naar spr.'s raeening het beste. Ons f600 af te nemen van do winst van hot G.E.B., waar al een bedrag van f8300 is afgenomen, noemt spr. onbescheiden. Men moet niet vergeten dat de tijdsomstandigheden slecht zijn. Het gat in de begrooting moet worden gestopt, als het mogelijk is, maar niet door één man. Aan even tueele naasting van het bedrijf hoeft voorloopig niet te worden gedacht. De heer Van Erp juicht het idéé van Mr. Buiskool van harte toe. Spr. is er tegen om zich voor 10 ja ren te binden. Spreker wil wèl een straatbelasting zien. Daarin schuilt geen onbillijkheid en men zal wèl tot een bedrag van f 600 komen. Anders kan de gemeente de muzicktuin, die momenteel geld kost, verpachten, dat levert ook wat op. Spr. zal voor het voorstel van den heer Buiskool stemmen. Voorzitter is ook vóór een straatbelasting, welke zal moeten drukken echter op alle kombewoners Men heeft 't gerief van spoedige hulp van de politie (gelach) en van de brandweer en vuilnisdienst. De heer Van Erp: We betalen daarvoor al in in komsten- cn personeele belasting! Maar een straatbe lasting wil spr. voorstaan, omdat het bittere nood zaak is. De heer Schoorl wil even wijzen op de gevolgen van een straatbelasting, als door Voorzitter bedoeld. Het gevolg zal wezen, dat de huiseigenaren deze moe ten opbrengen, waaraan onherroepelijk zal vastzit ten verhooging der huishuren. Spreker verbaast zich er over, dat ér heeren zijn die een straatbelasting heel gewoon vinden, maar een precariobelasting verfoeien. Spr. noemt deze be lasting veel erger dan een precario. 't Gebruik van gemeentegrond is niet minder erg dan het gebruik maken van uithangborden en zonneschermen. Bei den is noodzaak en in het belang van den handel. De heer Blaauboer wil een klein misverstand uit den weg ruimen. Een bedrag van f 1100 is te dekken en dat kan verkregen worden door heffing van een gewoon burgerhuis f 1.50 en van de allergrootste zaak f7 f8. Huurverhooging zal dus niet noodig zijn. Tenslotte komt in stemming het gewijzigde voorstel van B. en W., geamendeerd door den heer Mr. Buis kool, nl. f400 recognitie van den heer Willemse en f700 uit het G.E.B. Het wordt aangenomen met 0 te gen 5 stemmen, tegen stemden de heeren Orsel, Schoorl, Van Nuland, Blaauboer en Bakker. Voorschot bijzondere schol er. Naar aanleiding van de ingekomen verzoeken om voorschot op de vergoeding ingevolge art 101 L.O.-wet 1920 van het -bestuur der R.K. Parochiale Bijzondere school en van het Bestuur der school voor christelijk Nationaal onderwijs wordt voorgesteld het voorschot respectievelijk te bepalen op f 1838.04 en 1 708.32. Aldus wordt voorgesteld. Aanvulling commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. stellen den Raad voor het getal leden dezer commissie nader ze bepalen op 9 en bieden den raad voor het doen van een benoeming van een lid de vol gende aanbeveling aan: 1. M. F. de Nooij; 2. C. Koning. Met 8 stemmen wordt de heer De Nooij gekozen, de heer Koning verkreeg 3 stemmen. Benoeming conciërge UX.O.-schooL Voor deze betrekking bieden B. en W. de volgende aanbeveling aan: No. 1: J. Ruig. No. 2: A. E. Lievens. No. 8: P. Kort. De heer Orsel wijst er op, dat deze benoeming zoc lang op zich had laten wachten, doch de Voorzittei kan in openbare vergadering de oorzaak daarvan niet mededeelen. De heer J. Ruig wordt benoemd met 8 stemmen; de heer Lievens verkreeg 3 stemmen. Benoeming leden stembureau. In verband met het bedanken als Vcorzltter-Lid van Stembureau II door den heer D. Leguit, bevelen B. en W. ter voorziening ln de vacature aan den heer J. Blaauboer Kz. Ter voorziening ln de vacature, ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer Th. L. Overtoom, bevelen B. en W. voor een benoeming als lid aan den heer P. A. Klaver. Als voorzittor-lid van stembureau II wordt be noemd de heer Blaauboer, met 7 stemmen, blanco 4 biljetten. De heer Blaauboer neemt de benoeming aan. Voor de vacature-Overtoom wordt benoemd do hoor Klaver met 7 stemmen, blanco 3 biljetten, 1 stom op don heer Van Nuland. Ook de heer Klaver neemt de benoeming aan. Verzocht werd aan het rijk te willen verkoopee een gedeelte van den Laanderwcg, door den spoorweg reeds ingenomen, voor f 12. De heer Bakker wil deze gelegenheid te baat ne men om te trachten friet de Ned. Spoorwegen eon grondruiling aan te gaan, nl. bij den overweg in de lloep, als het hek daar, waar vroeger die blikken doos van Berends stond, een meter achteruit werd geplaatst cn wol voor verbreeding van den weg. De heer Orsel twijfelt aan succes van de poging, misschien zal de woning van Dekker afgebrokon worden cn een nieuwe woning op de door den heer Bakker genoemde plaats worden gebouwd. Hoewel meerdere leden er aan twijfelen of de rui ling tot stand zal komen, wordt, goedgevonden, dat B. en W. pogingen aanwenden. Rondvraag. Do heer Van Nuland wil over do overname van hot G.E.li. aan het P.E.N. oen wuordje zeggen, üe com missie belast gowordon met het onderzoek in ver band met de overmaking, heelt 2H maand aan het rapjiort gewerkt. Dit rapport is vóór 4 maanden om prae-advios in handen van B. en W. geaieltl. Tot nu toe is het prae-advies niet gegeven aan den Ruud en spr. zou gaarne willen weien wanneer dit nu te gemoet gezien kan worden Hoe hel ook zij, spr. wil au op den meeaten spoed aandringen. Voorzitter antwoordt, dat het bedoelde rapport di rect aan de directie van het P.E.N. is gezonden, maar antwoord is nog steeds niet ingekomen. De lieer Buiskool vindt, dm Je maui nu vol is. Di meen mg deelt do heer Van Nuland volkomen. Spr. wil binnen 14 dagen antwoord van het P.E.N. verlangon. Voorzitter zegt, dat de termijn van 14 dagen niet voldoende is. Er moet eerst nog geconfereerd wor den met de directie van het P.E .V en B. en W. wil don die conferentie houden in tegenwoordigheid van de commissie van onderzoek. Ue heer Buiskool is mot voor „vragenmaar wil „eischen'. Het heeft nu heusch lang genoeg ge duurd. De heer Van Nuland is er niet tegen om dan ale uiterste datum 1 Mei te noemen, maar dun moet het ook uil zij.n Wethouder De Vries kan zich daarmee vereenigun. De duimschroeven moeten worden aangezet. In dien geest zai het P.E.N. worden bericht. De heer Van Erp informeert naar het antwoord van de Ned. Spoorwegen wat betreft den toegang tot don Stationsweg, in verbinding met de Corn. Bokstruat. Do Voorzitter zegt dat B. en W. nog geen antwoord hebben ontvangen. De heer Mr. Buiskool deelt mede, dat do Hobo be richt hoeft ontvangen dut de Nod. Spoorwegen er niet op in wil gaan en de Habo zal dan ook den overgang via do Corn. .Bokstraat maken. In comité wil de heer Van Crp over deze zaak nog wel iets zeggen. De heer ürsel bepleit betere verlichting van het gedeelte van Witte Paal naar Schagen. De Voorzitter wijst er op dat dit gedeelte buiten de kom Is en uit de stemmen die opgaan blijkt dat men mcordere verlichting daar niet zoo noodzakelijk acht. De heer Schoorl verzoekt B. en W. in do volgende vergadering met eon voorstel te konten, waarbij aan de ëtraat achter de V'eldstraat een naam wordt ge geven. Voorzitter zegt dit toe. De heer Van Erp informeert naar het resultaat van het beroep dat de Voorzitter heeft ingesteld naar aanloiding van het besluit van den Rand t.a.v. de korting op het salaris van den gasdirecteur. De Voorzitter deelt mede dat de Kroon geen ver nietiging wil uitspreken omdat Ged. Staten deze zaak in handen hebben door de goedkeuring van de be grooting. In de volgende vergadering komt deze zaak dus wel aan de. orde. Do heer Mr. Buiskool vraagt of al spoedig nadere voorstellen zijn te verwachten omtrent de verbete ring van de Lange en Korte Snevert. De Voorzitter zegt dat een conferentie met het Pol derbestuur en vertegenwoordigers van hot Hoogheem raadschap heeft plaats gehad en de resultaten daar van zullen den Raad spoedig bereiken. Dc heer Orsel zegt dat de landarbeiders een adres aan den Raad hebben gericht. Waarom is dit niet op de agenda geplaatst? De Voorzitter deelt mede, dat aan de bondon opgave van het aantal kinderen is gevraagd, maar de bon den waren traag met het zenden van antwoord, van één bond is het antwoord nóg niet ontvangen. Hierna sluiting. Opruiing van marinepersoneel TEGEN SNEEVLIET 1H JAAR GEëlSOHT. Donderdag heeft voor de rechtbank te Rotterdam te rechtgestaan de heer H. J. F. M. Sneevliet, beschul digd van opruiing, in het openbaar en bij geschrifte ge pleegd, door het schrijven en doen drukken van eon pamflet, waarin opgenomen waren een „manifest", ge richt „aan de opvarenden van de Nederlandsche marine en de werklieden van de marinewerven", en een ..bul letin". Het pamflet, althans gedrukt stuk, is in Den Helder en elders In Nederland in Februari j.1. onder het publiek verspreid. In de tweede plaats is aan ver dachte ten laste gelegd, dat hij in Februari in een num mer van het orgaan van het Nat. Arbeidssecretariaat, als redacteur dit manifest en bulletin heeft opgenomen of doen opnemen. De opruiing had plaats één dag na de muiterij op de Zeven Provinciën. Er werden vele getuigen gehoord. Geëlscht werd een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden, waarbij de officier van justitie er op wees, dat in de straf tot uiting moest komen, dat ln deze moeilijke tijden opruiing een ernstig misdrijf is. Verdachte is een opruier van professie. Het gevaar van benzine. Dame verbrand bij het haarwasschen. In een perceel in de Sneeuwbalstraat te Amster dam is gisteren brand ontstaan, doordat de 40-jarige bewoonster, de wed. J. S., in de kouken het haar waschte met bijzine in de nabijheid van een bran dend spirituslichtje. Zij bekwam ernstige brandwon den aan hoofd, borst en armen en werd, na door den brigadier der motorspuit te zijn verbonden, door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis Zie kenhuis vervoerd. Een deken, welke in brand wa- geraakt, werd met een emmer water gebluscht

Schager Courant | 1933 | | pagina 22