illfUill NltllS- Uitmuit- LuMliL Verkeersongelukken. Duitsche manieren. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. AANKOOP VAN DE HOOGE VELUWE TEWERKSTELLING VAN LANDARBEIDERS Excursies naar Friesland Auto rijdt tegen een zandheuvel Vliegtuigongeluk Aanslag op een taxi-chauffeur DE BOYCOT TEGEN DE JODEN STRENGE PERSWET IN AMERIKA Moeilijke redding van een ski-Iooper Dinsdag 4 April 1933. SCIAGER 76ste Jaargang No. 9256 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- "tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-* TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend, EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN Wetsontwerp thans Ingediend tot aankoop van een landgoed voor een mlllioen gulden. Aanleg van een parkbosch. Werkver schaffing en plantenafzet. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bij de Sta ten-Generaal een nota van wijziging inge diend op het wetsontwerp tot het verleenen van een rentedragend crediet ten behoeve van boomkweekers, vit te betalen in 1933 en zoo noodig in 1934. Hierbij tijn thans ook inbegrepen de kosten van aanleg op het aan te koopen. landgoed De Hooge Veluwe" van een parkbosch en een arboricum. In de memorie van toelichting was reeds gewezen op de mogelijkheid, het kweekersbedrijf, behalve door credietverleening, te hulp te komen door aankoop van planten. Deze mededeeling hield verband met het stre ven van een eenigen tijd geleden tot stand gekomen comité tot stichting van een nationaal park, gevormd onder voorzitterschap van jhr. G. F. van Tets van Goid- achalxoord, voorzitter van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Dit comité, waarin behalve verschillende boomkwee kers, het Staatsboschbeheer, de Nederlandsohe Heide- Maatschappij enz. zitting hebben, heeft zioh tot doel ge steld het stichting van een uitgestrekt parkbosch, ten einde met de in hoofdzaak voor export bestemde en thans onverkoopbare producten der kweekerijen, die anders naar den brandstapel zouden moeten worden ver wezen, iets moois en blijvends te stichten in het belang van het Nederlandsche volk. Het comité heeft verschillende terreinen, die voor het overbrengen van het bedoelde plantmaterlaal in aan merking zouden kunnen komen, in oogenschouw geno men en heeft ten slotte haar aandacht bepaald bij het landgoed ,.De Hooge Veluwe", waarvan zij een gedeelte, ter grootte van circa 500 H.A.. voor het beoogde doel uit nemend geschikt acht. Dit landgoed, eigendom van de commanditaire Vennootschap Wm Müller en Co., is den staat te koop aangeboden. De staat zal dit landgoed in vollen en vrijen eigendom kunnen verkrijgen, tegen betaling van een koopprijs van één millioen, te voldoen in 3 pet. rentende obligaties, on der garantie van den staat. Grootte 6000 HA Door den aankoop van het landgoed zal de Staat in het bezit raken van een ten deele omrasterd terrein van ongeveer 6000 H.A. voor het overgroote deel bestaan de uit cultuurgrond en ten deele uit heidegrond en stuifzand met een opstal van 39 goed onderhouden en ten deele voor productieve exploitatie te benutten ge bouwen, -waaronder een landhuis. Met toeslag op de loonen. Aandrang der organisaties bi] de regeering. Vor- waarloozing der bedrijven. De drie centrale landbouworganisaties hebben de zer dagen een adres gezonden aan den Minister van Binnelandsche Zaken en Landbouw, waarin verzocht werd het daarheen te leiden, dat ter bestrijding van de werkloosheid onder de landarbeiders., de Overheid een gedeelte van het loon zou betalen voor die arbei ders, die boven een zeker aantal per H.A., op de landbouwbedrijven tewerk worden gesteld. Adressanten betoogen, dat allerlei werkzaamhe den, welke voor het behoud van de productiviteit der landbouwbedrijven onmisbaar zijn, doch welke zich bij de hedendaagsche productenprijzen niet betaald maken, achterwege blijven. Een toenemende verwaarloozing valt op de land bouwbedrijven te constateeren. Zulks gaat echter ge heel in tegen het nationaal belang, hetwelk eischt, dat onze landbouw zoo intensief, als onder de ge geven omstandigheden mogelijk is, blijft werken. Men bedenke, dat een eenmaal doorgevoerde ex- tensi veering, alsook de verwaarloozing der bedrij ven, niet spoedig te herstellen is. Het verdient dan ook alle aanbeveling volle aandacht te schenken aan het, te werk stellen van werklooze landarbeiders op de particuliere landbouwbedrijven boven het ver- eischte minimum-aantal, door middel van het geven van een toeslag op de loonen. Naar aanleiding van het feit, dat de regeering elke poging, om dc werklooze arbeiders weder in de be drijven te werk te stellen, verijdeld heeft, wordt op gemerkt, dat het landbouwbedrijf, als producent van onontbeerlijke voedings- en grondstoffen, voor iedere nationale gemeenschap van de grootste beteekenis is, zoodat voor dit bedrijf een uitzondering wordt ge maakt. De Minister heeft naar aanleiding hiervan bericht, na nauwgezette overweging van het voor en tegen van het geven van loontoeslagen zijn standpunt: geen loontoeslagen in vollen omvang, te moeten handha ven. Van de zijde van den Minister zal ook niet kun nen worden goedgekeurd dat gemeentebesturen voor eigea rekening dit stelsel toepassen. Twee autorijders verdronken. Vrachtwagen vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting te water gereden. Gisteren om vier uur is een ledige vrachtauto van de firma J. Roggen, handel in zandsteen en grint te Groningen, die op weg was naar Winneweer om te laden, tusschen Ten Post en Garrelsweer, vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting, in de bocht van den weg tegenover de steert fabriek van de firma Bolhuis onder Ten Boer in het Damsterdiep ge reden. De inzittenden, de zestienjarige A. Roggen, zoon van den firmant, en de ongeveer dertigjarig gehuwde chauffeur T. Arkes uit de Molenstraat te Groningen, zijn verdronken. Eerst na twintig minuten was men er in geslaagd de drenkelingen op het droge te brengen. Auto omgeslagen. En In een modderpoel terecht gekomen. Een der inzittenden in den modder gestikt. In den nacht van Zondag op Maandag is te Goch een auto uit Nijmegen, waarin twee heeren en een dame zaten, op weg naar Dusseldorf in de Mariawaterstraat in een modderpoel gereden en omgeslagen. De dame is daarbij onder de auto geraakt en voor men haar kon bevrijden in de modder gestikt. De politie heeft het lijk van het slachtoffer en de auto in beslag ge nomen en den bestuurder van den wagen- gearresteerd. Deze Is naar Kiel overgebracht ten einde aldaar aan een nader verhoor te worden onderworpen. Noodlottig ongeluk te Staphorst. Drie schoolkinderen onder een auto. Een 7-jarig meisje gedood, een ander zwaar ge wond. De auto sloeg over den kop. Gistermorgen werden te Staphorst bij Meppel drie schoolkinderen, die plotseling den weg overstaken, door een autobus aangereden, waarbij een 7-jarig meisje werd gedood en een tweede zwaar gewond. Nader wordt omtrent dit noodlottige ongeluk gemeld: Een tiental arbeiders uit de omgeving van Dokkum gaat eiken Maandag voor betonwerken per auto naar Bilthoven en ook gistermorgen maakten zij dezen auto tocht De arbeiders zaten als haringen in een ton in den zespersoons auto die werd bestuurd door den heer J. Z. uit Utrecht. In het dorp Staphorst stak de onge veer 7-jarige Trijntje Veyer plotseling den weg over. De chauffeur kon een botsing niet meer voorkomen. Het kind werd ruim tien meter meegesleurd en verminkt opgenomen. De auto sloeg over den kop aan den kant van den weg, waardoor ook de 7-jarige Hilligje Visser werd getroffen. Zij kreeg een gebroken sleutelbeen en liep verwondingen aan de voeten op. Per auto werd het kind naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De inzittenden va-n den auto kregen allen verwondin gen en moesten hun reis per trein voortzetten. De ma rechaussee en gemeenteveldwachter stelden een onder zoek in, waarna den bestuurder van de auto toestem ming werd gegeven zijns weegs te gaan. Hoewel de auto beschadigd was, kon hij nog voortbe wogen worden. De onbewaakte overweg. Wielrijder door den trein gegrepen \n go- dood. Gisterochtend 9 uur is de 64-jarige P. v. d. Ven i\nd- bouwer- te Hooge Zwaluwe in de buurtschap Helkxnt door den sneltrein uit Den Bosch overreden en gedood De man had zich per fiets op de spoorbaan begeven om langs de lijn stapels riet te bezichtigen voor de dek king van zijn landbouwsehuur. Vermoedelijk heeft hij door den wind den trein niet hooren naderen. De overledene laat vrouw en kinderen achter. Tegen een tram geloopen. On slag gedood. Zondagavond omstreeks 10 uur liepen twee Belgen, die onder den invloed waren van sterken drank, nabij de Maas te Roosteren tegen de tram op, komende uit Echt. Een van hen, de 63-jarige de R.. werd op slag gedood. De andere werd met lichte kwetsuren naar het hospitaal te Maasdijk vervoerd. Jongetje door een autobus overreden en gedood. Een verkeerde manoeuvre op de flets ge maakt. Het negen-jarig jongetje Dorresteyn is Zaterdagmid dag op den Eikbosscherweg te Hilversum door een auto bus van den dienst HilversumUtrecht overreden. Zijn borstkas werd ingedrukt, hij overleed vrijwel onmiddel lijk. De oodzaak was een verkeerde manoeuvre van 't slachtoffer dat op een voor hem te hooge fiets reed. De chauffeur is in zijn poging om een aanrijding te voorko men tegen een ijzeren lantaarnpaal aangereden, welke afknapte. Door een anto aangereden. Een jongeman gedood. Zaterdagmiddag is de 16-jarige Frans van Nunen te Helmond aangereden door een auto. waarbij hij zoo on gelukkig kwam te vallen, dat hij een hersenschudding kreeg, aan de gevolgen waarvan hij Zondagmorgen is overleden. Tocht van de Heldersche afd. der Ned. Relsvereeniging over den afsluitdijk. Met ruim 120 deelnemers heeft de Heldersche afdee- ling der Ned. Reisvereeniging een exsursie gemaakt over den afsluitdijk naar Friesland. Op Friesch grondgebied werden de deelnemers ontvangen door het bestuur van de afdeeling Sneek der vereeniging, welke gedurende den verderen tocht de gids geweest is. In Makkum had de directeur der N.V. Tichelaar's Kieiwarenfabriek, de heer Tichelaar, een tentoonstel ling georganiseerd van Makkumer aardewerk. In Hindeloopen werd het gezelschap verwelkomd door den burgemeester, den heer Avenhorn van Nauta. Het mooie Hindelooper Museum alsmede een toonka- mer der N.V. Hindelooper meubel-industrie werden bezichtigd. Te Rijs, aan de grens van Gaasterland, werd thee gedronken en te Sneek gedineerd. De excursie is bij zonder geslaagd. Legerofficier en soldaat het slachtoffer. Reuter meldt uit Cairo: Een Egyptisch legeroffier en een soldaat, beiden behoorend tot de grensbewa king, zijn overleden aan de gevolgen van een onge luk met de auto, waarin zij het Italiaansche kroon prinselijk echtpaar op een tocht naar Wadi Natroen vergezelden. De auto, waarin de officier met twee sol daten was gezeten en die de koninklijke auto met den Italiaanschen kroonprins en kroonprinses voor- uitreed, stiet onverwacht op een zandheuvel, slipte en sloeg omver. Dc drie inzittenden werden naar het zie kenhuis vervoerd, waar de officier en een der man schappen overleden. Bij een noodlanding in brand gevlogen. De bestuurder in de vlammen omgeko men. Uit Berlijn, 3 April (V.D.): Het vliegtuig D 534 heeft vanmiddag, toen het van Dortmund op weg was naar Hannover, door tot nu toe onbekende oorzaak een noodlanding moeten maken bij Hamperoden (bij Detturn). Het vliegtuig is na de landing in brand gevlogen. De piloot v. Riedheim is om het leven gekomen, ter wijl de boordmarconist Schipper lichte brandwonden opliep. Er bevonden zicli geen passagiers aan boord. Aanslag op een taxi-chauffeur te Amsterdam. Met een revolver schot in het onderlij! getrolien. De daders gegrepen. Amsterdam, 3 April. Op den hoek van de Brou wersgracht en de Langestraat hield hedenavond om streeks kwart over elf de Atax Taxi No. 43 stil. De chauffeur, Rapenberg geheeten, vroeg zijn passagiers, twee Duitschers, den vrachtprijs van f 1.30. Inplaats van dit bedrag te betalen, namen zij een dreigende houding aan en poogden zij hem zijn geld afhandig te maken. De chauffeur is toen gaan schreeuwen en liep achteruit om weg te komen. Dit was zijn aanvallers niet naar den zin. Een van hen trok een revolver en loste a bout portant een schot, dat den 26-jarigen man in het onderlijf trof. De jongeman zakte in elkaar. Op dit schot kwamen burgers toeloopen. Van de verwarring die op dat oogenblik ontstond trachtten de beide Duitschers gebruik te maken om een goed heen komen te zoeken. Dit is hun niet gelukt. Zij werden na gezet en door hun vervolgers gegrepen. Intusschen toe geschoten politie bracht de arrestanten over naar het posthuis aan het Droogdok om vandaar verder te wor den getransporteerd naar het bureau Warmoesstraat. De gewonde chauffeur, die pas 2 maanden bij de Atax Maatschappij in dienst was, werd door den G.G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand was van dien aard dat men dadelijk tot operatie overging. Heden nacht om drie uur kon men meedeelen. dat de operatie goed gelukt was, doch verder kon men zich nog niet over den toestand van het slachtoffer uitlaten. Commissaris Hoogenboom heeft den gearresteerden Duitschers, jongemannen van 32 en 31 jaar een voorloo- pig verhoor afgenomen. Een van hen bekende gescho ten te hebben. De revolver werd op hem bevonden. Voorts vertelden zij, dat zij acht dagen geleden In ons land waren gekomen om een bezoek te brengen bij het meisje van dengeen die geschoten heeft. Dit meisje woont te Haarlem. Hedenmiddag zijn zij vandaar weer naar hier teruggekeerd. Zij konden aan den Commissa ris niet verklaren, waar zij de Atax hebben gehuurd. Wij vernemen intusschen nog dat de huls van de pa troon in de Langestraat gevonden is. Zooals vanzelf spreekt blijven de beide Duitschers in arrest. Een hervatting niet meer ver wacht. Vrees voor teveel anti pathie tegen Dultschland. In aansluiting met het uitvoerige bericht, elders in dit nummer over de boycot-actie tegen de joden in Duitschland melden de laatste berichten, dat men algemeen verwacht, dat morgen, Woens dag, de boycot niet zal worden hervat. Het is in elk geval niet onmogelijk, dat zoowel de stemming in het kamp der nationaal-socialistische partij, als het eigen inzicht der regeering, dat een al te hardhandige actie tegen de Joden slechts antipa thie tegen Duitschland tot gevolg zal hebben, regee ring en partij zullen nopen, aan het anti-semietische streven een bezadigder karakter te geven. In elk ge val kan men uit diverse uitlatingen van leidende persoonlijkheden opmaken, dat men ook in het na- Iionaal-socialistische kamp een hervatting van den boycot niet verwacht. Hooge straf voor wie de veiligheid of do belangen van de Amerikaansche regee ring in gevaar brengt. Uit WASHINGTON, 3 April (V.D.: Het Huis van Afgevaardigden heeft heden een on verwacht ingediend wetsvoorstel van de regeering aangenomen, waarbij een boete van 10.000 dollar of een gevangenisstraf van 10 jaar wordt ingesteld voor diegenen, die opzettelijk en zonder hiertoe door da regeering gemachtigd te zijn, berichten verspreid, of voor anderen toegankelijk maakt, welke de veiligheid of de belangen van de Amerikaansche rqgeering in gevaar brengen. Welke motieven de regeering voor het indienen van dit wetsvoorstel had, is nog niet bekend. Afgevaardig de Kvale verklaarde, dat het hier slechts een pers- censuurwet betrof, welke doel uitmaakte van da Amerikaansche noodwetgeving. Het motief. Nader uit New York: Naar verluidt heeft de Ameri kaansche regeering de perswet voorgesteld, teneinde o.a. het publiceeren van een boek te verhinderen, dat een zekere majoor W. O. Yardley, een gewezen ambte naar van het staatsdepartement, heeft geschreven en dat getiteld is „Black Chambers". Het boek zou in discreties bevatten over de politiek van de Vereenig- de Staten in het Verre Oosten. Botsing tusschen twee vliegtuigen. V.D. verneemt uit Stockholm: Een merkwaardig en ernstig vliegtuigongeluk vond gisteren plaats boven liet. hooggebergte van Jamtland in Noord-Zweden. Voor een verongelukten ski-looper zou een zieken transport-vliegtuig naar Jamtland vliegen. Aangezien geen groot type vliegtuig beschikbaar was, werden twee kleinere vliegtuigen gezonden. Bij de landing werden de twee machines door een plotselinge he vige windvlaag uit de richting geworpen, ten gevolge waarvan de tweede machine hoven op de eerste te recht kwam. De piloot, kapitein Kindberg, werd even als de dokter Bodelberg zwaar gewond. Do piloot van de tweede machine moest op ski's een afstand van vele kilometers afleggen om telefonisch twee nieuwe vliegtuigen voor het transport dezer beide gewonden te bestellen. Met groote moeite slaagde men er ten slotte in, den ski-looper en de beide an dere gewonden naar een ziekenhuis te vervoeren. Tragische ontdekking. Vader vindt zijn kind, verdronken in da sloot drijven. Te Noordwijkerhout is het vijfjarig zoontje van den heer J. v. d. B., op jammerlijke wijze verdronken. De vader vond het lijkje, drijvende in een sloot na bij zijn bloembollenland. ERNSTIG ONGELUK IN SILEZIë. Landeshut (Silezië), 3 April. Tijdens een transport van z.g. HitleMtnapen is in een scherpen bocht de zijwand van den vrachtwagen, waar grooten druk op stond, losgeraakt Ongeveer 20 jongens vielen uit de vrachtauto. Allen werden min of meer erntsig gewond. LICHTE AARDSCHOK TE TOKIO. Tokio. 3 April. (V.D.) In het district Tokio is gis teravond een lichte aardschok waargenomen, welke evenwel geen schade aanrichtte.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1