Modebladen. 40ste Paaschtentoonstelling. Stier. Openbare Vergadering bij H.J.Kossen, Nieuwe Niedorp. TINUS WESSEL TRAPMAN Co. Welkomstwoord van Burgemeester Cornelissen Openingswoord van den Voorzitter. Het Alkmaarsche zwembad DE BOYCOT WORDT NIET HERVAT DE VLIEGRAMP DIXMUIDEN BIJ Het ongeluk met het Fransche luchtschip STEUNMAATREGELEN AAN LAND EN TUINBOUW De Vice-Precident van den Duitschen Rijksdag gearresteerd Advertentiën. Na tal van vo-rbere;dingcn cn allerlei beslomme ringen was de groote dag, de dag van het 40-jarig be staan onzer Paaschtentoonstelling daar. En het is vanzelfsprekend, dat al enkele dagen te voren, toen het weer wat minder mooi werd en de re gen dreigde, menigmaal met angst naar de lucht werd gekeken en de windrichting en de barometer stand aller belangstelling had. Vroeg uit de veeren vanmorgen, was onze eerste stap naar het raam om te zien hoe het weer was en goddank dat was in orde. Ja, want wat is onze Paaschtentoonstellingsdag zonder mooi weer? Als 't goed is moet een stralend zonnetje alles in feestdos zetten, regen kun nen wij niet gebruiken, want dan is 't mooi er af. Nu, wat dat betreft, kan Schagen tevreden zijn. 'tWas, zooals steeds, vanmorgen vroeg 'n levendig gedraaf en vele nijvere handen waren bezig om te bouwen en te voltooien. Het moest er vandaag feestelijk uitzien en het is allen volkomen gelukt om er iets aparts en fraais van te maken. Zooals elk jaar, was de Gedempte Gracht en de Gedempte Laan vol en nog eens vol met allerlei voor werpen cn inzendingen die vele cn grage kijkers trok ken. Er was veel en velerlei to zien en de catalogus gaf ons een lange opsomming van al het tentoonge stelde. Landbouwartikelen natuurlijk die mochten niet ontbreken en deze waren er ook. Ijzerwaren, huis houdelijke artikelen, klokken, barometers, radio, pluimveeartikelen, meubelen, tapijten, rijwielen, rij tuigen, naaimachines, stofzuigers, waschstampers, za delmakersartikelen en nog veel en veel meer. De lezer ziet wat een bonte mengeling, die steeds weer de aan dacht trok en op de meest smaakvolle wijzo was ge- etaleerd. En dan is Schagen's Paaschtentoonstelling, wij heb ben dat al meer neergeschreven, een kleine R.A.I., vol automobielen en motoren, ja zelfs autobussen wa ren tentoon gesteld. Het was een schitterende rij van mooie en sierlijke wagens en de meest bekende mer ken staken elkaar naar de kroon. Moeten wij er nog meer van zeggen, wij geloovon niet dat 't noodig is om onzo lezers een nog duidelij ker beeld van wat geboden werd te geven. Alleen de inzendingen bloemen cn planten mogen wij niet ver geten. Ook hier was veel sierlijks. En behalve dit al vormde de veetentoonstelling met de daaraan verbonden pluimvee- en konijnenafdeel in- gen een groote attractie. Wat Schagen's marktterrein in dat opzicht oplever de, was prima. En ook hier sloeg deze 40ste ten toonstelling een record. Het was als elk jaar een pracht-gezicht dat mooie vee in zijn „Zondagsche" plunje rij aan rij daar ge plaatst te zien. Maar veel tijd tot kijken werd ons niet gegeven, want het liep al spoedig naar TV uur en dan was op het Raadhuis de Olficlëele ontvangst. Op de raadzaal vonden wij behalve Burgemeester, Wethouders en Gemeente-Secretaris, nog enkele raadsleden. Dan verder de voorzitter en verschillende bestuursleden der Paaschtentoonstellingsvereeniging voor zoover hun werk dat toeliet Enkole keurmeesters waren ook present en verder do voorzitter van de Schager Middenstandsvereeniging en Algemeen Be lang, de heeren Schmalz en Buiskool. De Hanzo was vertegenwoordigd door den heer Van Leuven terwijl ook nog andere bestuursleden van de hierbovengenoemdo vereenigingen van hun belang stelling blijk gaven. Het was even na negen uur, dat de heer J. Corne lissen, burgemeester der gemeente Schagen het woord nam en zeide: Geachte aanwezigen, Vele jaren reeds was het een aangename plicht voor mij, tegenwoordig te zyn bij de opening van de Paasch tentoonstelling in deze gemeente. Ditmaal zal die ope ning niet op de oude, traditioneele plaats gesohieden, doch men heeft het gemeentebestuur verzocht, op dezen dag wat meer luister aan het Jaarlijksche feest te ge ven. door het raadhuis voor die opening beschikbaar te stellen, het tentoonstellingsbestuur en andere corpo raties aldaar te ontvangen, terwijl dan op mij, als burgemeester dezer feestvierende gemeente, de taak rust, een enkel welkomstwoord te spreken. Ik behoef U niet te zeggen, dat het gemeentebestuur gaarne aan het uitgedrukte verlangen gehoor gaf en dat, U, geachte aanwezigen, hier te midden van het raadscollege welkom te heeten, voor mij een aangename plicht is. Heeren leden van het tentoonstellingsbestuur, ik wensch U, mede namens het bestuur dezer gemeente, van harte geluk met dezen dag. Veertig jaren reeds bestaat de door U bestuurde vereeniging, een lange tijd, waarin door haar veel is bijgedragen tot de aanmoedi ging van de veeteelt in deze streek. Wij kunnen er trotsch op zijn, een dergelijke instelling alhier te be zitten, temeer, waar, naar men mij verteld heeft, in andere plaatsen vereenigingen als de Uwe moesten op houden te bestaan. Ik voor mij, en velen zuilen dit wel met mij eens zijn, vind dezen dag altijd een der mooi ste in het leven van onze centrumgemeente. Deae dag, toch, is meer aan het nut dan aan het genoegen gewijd, al zal deze jubileumsdag daar natuurlijk een uitzonde ring op maken. Ik breng hiervoor U, heeren bestuurs leden, den dank dezer gemeente. Niet gaarne zou ik willen nalaten, ln het bijzonder Uw geachten Voorzitter mijn dank te betuigen voor de steeds aangename sa menwerking. Het is zeker te bejammeren, dat dit jubileum niet onder betere omstandigheden wordt gevierd. Hoe goed herinner ik mij nog, dat Uwe vereeniging 25 jaar be stond. Ook toen was het een kommervolle tijd, immers woedde nog steeds de oorlog, onder welks gevolgen wij thans allen nog zuchten, doch deze crisis kent toch zeker nauwelijks haar gelijke, ook voor den landbou wenden stand. Moge het Uw bestuur gegeven zijn, Uwe volgende tentoonstellingen onder opgewekter omstan digheden te houden. Ik heb gezegd. De voorzitter der Paaschtentoonstellingsvereeniging de heer J. B. Wilken antwoordde als volgt: Mijnheer de Burgemeester! Mede namens het Bestuur van onze vereeniging dank ik U hartelijk voor de vriendelijke woorden van wel kom tot ons gericht Mijne heeren! Wanneer door onze vereeniging de jaarlijksche Paasch tentoonstelling wordt gehouden, dan is dat altijd een dag die met groote belangstelling door Schagen en de omgeving wordt tegemoet gezien. De dag van vandaag is dat zeker wel in het bijzon der. omdat het is een jubileumdag. Het is mij daarom als voorzitter een aangename taak U. mijnheer de Burgemeester en heeren leden van den Raad dezer gemeente, namens het Bestuur onzer ver eeniging hartelijk dank te zeggen voor de vriendelijke ontvangst hier op het gemeentehuls en voor Uw har telijke gelukwenschen met het veertigjarig bestaan van onze vereeniging. Wij zijn hiervoor zeer erkentelijk en zien hierin het bewijs, dat het werk dat door onze ver eeniging is gedaan, door den gemeenteraad van Scha gen wordt gewaardeerd. Als wij op dit oogenblik de geschiedenis van onze vereeniging nagaan, dan zien wij in de eerste plaats dat het doel waarom zij is opgericht, geheel ls bereikt. Vanaf de oprichting heeft zij zich krachtig ontwik keld en heeft zoo nu en dan getoond, sterk genoeg te zijn, om de aanvallen op haar bestaan gedaan, te trotseeren. De dag waarop onze jaarlijksche Paaschtentoonstel ling wordt gehouden, Is leder jaar weer opnieuw een mooie reclamedag voor onze weekmarkt en in het Noor delijk gedeelte van onze Provincie wordt gefokt, geweid en gemest en op de Schagermarkt ten verkoop wordt aangeboden. Wat onze tentoonstellingen betreft daarover kunnen wij, wat de Inzendingen, het bezoek en de handel be treft, in alle opzichten tevreden zijn. Uit alle deelen van de Provincie komen de menschen ieder jaar naar Schagen om de tentoonstelling te bezoeken en hier zaken te doen. De Paaschtentoonstellingsdag in Schagen is geworden een geëikte dag: die steeds met succes is bekroond. Dit succes hebben wij mede te danken aan den finan- cielen steun en medewerking van het Bestuur dezer Gemeente en waarover ik hun bij deze onzen hartelyken dank zeg. Ook voel ik mij op dit oogenblik gedrongen om een eeresaluut te brengen aan de heeren oprichters van onze vereeniging en aan al de heeren die gedurende de 40 jaar dat onze vereeniging bestaat, geheel belange loos ln verschillende functies hun steun en medewer king hebben verleend. Onze vereeniging is door krachtige samenwerking geworden een mooie vereeniging waar Schagen en zijn omgeving met recht trotsch op kan zijn. Wat onze tentoonstelling vandaag betreft, daarover kunnen wij zeer kort zijn. Alle plaatsen op de markt zijn geheel bezet met een prachtige collectie vetvee, schapen, varkens, pluimvee en konijnen en de Ge dempte Gracht ls geheel bezet met landbouwwerktui gen, enz. enz. Alles te zamen vormt een schitterend geheel en wijst er op, dat de verschillende Inzenders hun best hebben gedaan er een jubileum-tentoonstelling van te maken en ik breng hun daarvoor onzen harte- lijken dank. Mijne heeren! onze tijd is beperkt, omdat de heeren juryleden en de aankoopcommissie met hun werk moe ten beginnen. Ik zal dus eindigen en heet al de heeren namens het Bestuur hartelijk welkom in Schagen en met den wensch, dat dezen dag tot ons aller genoegen goed mag slagen, open Ik de 40ste tentoonstelling. De eerewijn werd rondgediend, een sigaar gepre senteerd en bleef men hoewel kort, nog enkele oogen- blikken bijeen. Het werk op de tentoonstelling riep allen op en zoodoendo werd aan deze officieele ont vangst. spoedig een einde gemaakt. Onze Harmoniekapel had echter nog voor een ver rassing gezorgd en bracht het bestuur der feestvieren de vereeniging een aubade, een attentie die zeer werd gewaardeerd. Vanzelfsprekend bracht dit nummertje muziek er direct de gewenschte stemming in. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar ons nummer van morgen. De Vrijheidsbond vraagt het raadsbesluit niet goed te keuren. De Alkmaarsche raadsfractie van den Vrijheids bond heeft aan Ged. Staten van Noordholland een adres gezonden met het verzoek, het raadsbesluit van 30 Maart betreffende den bouw van een open zwem inrichting niet goed te keuren. Verklaring van de zijde der re geering. Naar Reuter uit Berlijn meldt, wordt uit kringen der rijksregeering meegedeeld, dat de boycot, vandaag, Woensdag, niet wordt hervat, daar zij door de ontwikkeling van den toestand overbodig is geworden. Boycot-organisatie blijft in tact. De rijksregeering heeft mot bevrediging er van kennis genomen, dat de boycot zijn uitwerking niet gemist heeft. Afgezien van eenige uitzonderingen, is de „gruwel'' propaganda in het buitenland volkomen stopgezet. Om tegen die uitzonderingen op te treden heeft vol gens de regeering geen doel, daar zij hun oorsprong in het communisme hebben Hoewel dus de boycot niet hervat wordt, laat de regeering echter mededeelen, dat de boycot-beweging intact blijft, om als de hetze-beweging tegen Duitsch- land hervat wordt, onmiddellijk weer in actie te treden. Nog geen klaarheid. Het geheim dat de ramp van de City of Liverpool omringt, is nog altijd niet opgehelderd. Het parket van Brussel heeft gister het onderzoek betreffende de op een der passagiers wegende verdenking van vrijwillige of onvrijwillige brandstichting voortgezet, aldus de Brusselsche correspondent van de N.R.Ct. Deze passa gier is de heer Voss, die geen tandarts was, zooals eerst werd gemeld, maar handelaar in kunsttanden. Het ls een Duitsche Jood. die eenige jaren geleden de Engel- sche nationaliteit heeft bekomen. Hij bevond zich te Brussel in gezelschap van den heer Deardon, die naar men weet eveneens by de vliegtuigramp om het leven is gekomen. Op 24 Maart» arriveerden zij per vliegtuig uit Croydon te Brussel en huurden een kamer ln een hotel nabij het Noorderstation. Zy informeerden toen na aankomst by den portier van het hotel naar het be staan van speelclubs te Brussel. De portier antwoordde dat hem te Brussel geen speelclubs bekend waren, waar na de heeren volgens hun eigen verklaring naar Spa zouden zijn vertrokken. Op 27 Maart keerden zy terug. Beiden bleken dron ken te zyn. Zy huurden twee kamers, sliepop er niet, maar bleken diverse amusementsgelegenheden te heb ben bezocht. Tydens hun verblijf te Brussel hebben zy ook een bezoek gebracht aan een Brusselschen hande laar in kunsttanden, die vroeger reeds meermalen za ken met den heer Deardon had gedaan, maar die den heer Voss voor de eerste maal zag. By den Brussel schen handelaar bestelden zy 120.000 kunsttanden voor een bedrag van 30.000 francs. De heer Voss heeft als eerste betaling een cheque van 10.000 francs afgege ven. De directeur der Brusselsche firma verklaarde aan het parket, dat de belde heeren een goeden indruk op hem hadden gemaakt. Volgens inlichtingen, door de Belgische justitie uit Engeland ontvangen, verdacht Scotland Yard den heer Voss van handel in cocaïne en andere verdoovende middelen. Op het Belgische gerecht was daarvan echter niets bekend. Scotland Yard vraagt zich ook af of Voss misschien in dronkenschap brand ln het vliegtuig heeft gesticht en verschrikt by het zien van de vlammen uit het toestel is gesprongen. Men is er tot dusver niet in geslaagd de aanwezigheid ln het vliegtuig van het Duitsche nichtje van den heer Voss te verklaren. Het onderzoek .in Dultschland zal dit nu vermoedeiyk wél uitmaken. Nog eenige bijzonderheden. Naar nader omtrent het neerstorten van het Fran sche luchtschip de E 9 wordt gemeld, (zie ook elders in dit nummer) was het luchtschip tegen 9 uur des morgens opgestegen en was het tegen 14 uur in de nabijheid van Lorient gekomen, toen de comman dant plotseling constateerde, dat niet alles goed functionneerde. Het schip werd steods zwaarder, be gon te dalen, zoodat de commandant bevel gaf tot het uitvoeren van een noodlanding. Toen het lucht schip op ongeveer 300 tot 400 M. was gekomen, daal de het vrijwel loodrecht omlaag, waarna het, gelijk gemold, bij het neerkomen in tweeën brak. Aan boord van het luchtschip bevonden zich 3 officieren en 9 manschappen. Van de manschappen heeft slechts de vaandrig ter zee Vaucelle ernstige kwetsuren beko men. De kapitein Benax, die eveneens gewond werd, maakte den tocht als passagier mede. De rest dei- bemanning kwam met den schrik vrij. De E. 9 was het tweede van een reeks van drie even groote luchtschepen. Het eerste werd reeds tij dens de proefvluchten vernield, het derde is nog niet gereed. Felle critiek op de „Machtigingswet". De voorgestelde buitengewone maatrege len scherp afgekeurd. Het ontwerp tot verleening van bevoegdheden aan de regeering tot het nemen van buitengewone maat regelen in het belang van den landbouw geeft naar de meening van zeer vele Tweede Kamerleden aan de regeering een schier dictoriale macht op zeer belang rijk gebied van het economisch leven. Uitschakeling van de Staten-Generaal is h.i. het hoofdelement van dit ontwerp. Vele leden hadden overwegende bedenking tegen het verleenen van zoo groote bevoegdheden, als hier gevraagd, aan dc Uitvoerende Macht. Vrijwel alles wordt overgelaten aan het goedvinden van dc Admi nistratie. Blijkens elders opgedane ervaring opent dit de mogelijkheid van willekeur in allerlei vorm. Algemeens voorziening in tle economi sche moeilijkheden. Verscheidene leden gaven als hun meening te ken nen, dat een algemeene regoling lot voorziening in do bestaande economische moeiiijkhc-den reeds veel corder had behooren te zijn voorbereid Reeds eind 1931, bij dc behandeling van de Rijksbegrooting voor 1932, werd daarop vanuit de Kanjer aangedrongen. De verschillende partieele steunmaatregelen, welke werden getroffen, alsmede de gebrekkig toegepaste Crisis-invoerwet zijn gebleken alle bezwaren van lap middelen te hebben. Geen werkelijke steun te verwachten. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat werkelijke steun voor den land- en tuinbouw ook deze regeling niet is te wachten. Met maatregeJen als de in het ontwerp bedoelde is misschien te bereiken, dat de boeren en tuinders het naakte bestaan redden. De bedrijven zal men daarmee echter niet uit hun ver val kunnen opheffen. Waar onze landbouw ls gedesor ganiseerd tengevolge van het nagenoeg geheel ophou den van den uitvoer van z.g. veredelde producten, is het zeker noodig, dat de voortbrenging daarvan wordt beperkt. Tenslotte werd een regeling bepleit, waarbij de belan gen der landarbeiders worden behartigd. Hierbij werd niet alleen gedacht aan de arbeidsvoorwaarden, doch ook aan voorschriften, welke het gebruik van machines beperken en dus de werkgelegenheid verruimen, Van verduistering verdacht Naar een Wolffbericht uit Keulen verneemt is de af gevaardigde van het Centrum, de vice-president van den rijksdag, Thomas Esser, wegens verduistering gearres teerd. Hü zou meer dan een mlllioen M. verduisterd hebben. Behalve Esser zijn ook de presidènt Weiter, en het lid, dr. Engel, van de Keulsche „Handwepkskammer" gearresteerd. Het betreft hier credietgelden tegen wissels die tot nog toe niet betaald werden, of zonder zekerheid ble ven. Speciaal Thomas Esser zou, als voorzitter van den raad van toezicht van de economische afdeellng van de „Handwerkskammer" in 1925 uit middelen van de eco nomische afdeellng aan de hem bekende familie Loting een bedrag van 20.000 gulden of 34.000 mark uitbetaald hebben, en wel tegen wissels die tot nog toe niet wer den gehonoreerd. Ook werd er geen rente betaald. Het geld zou. volgens de beschuldigden, verstrekt zijn om een hotel in Buderich te bouwen dus voor een on derneming die buiten het Keulsche district valt. Bij het doorzoeken van het materiaal van de Keulsche Han- delskameor werden Zaterdag omvangrijke acten en do cumenten in beslag genomen, waaruit bleek, dat de ver dachten zich aan corruptie en verduisteringen ln het bedrijf van de Keulsche „Handwerskkammer" schuldig hebben gemaakt. Een nader bericht vermeldt, dat Esser Inmiddels al weder uit de hechtenis ontslagen ls. Wat de beschuldigingen tegen Weiter aangaat, deze heeft medegedeeld, dat het hier behoorlijk geboekte en op grond van de vereischte besluiten verstrekte leenin gen betreft, zooals zy ook aan een heele reeks andere handwerkers zijn verstrekt. Naar Wolff nog meldt zal, ondanks deze vrylating de instructie tegen hem worden voortgezet. Alle drie verdachten ontkennen strafbare handelingen te heb ben gedaan, maar geven toe in vele gevallen incorrect te hebben gehandeld. Het tekort, dat bij een vluchtig onderzoek van de boeken is geconstateerd, zou 1% millioen mark bedra gen. 1 Mei feestdag voer de Duitsche arbeiders. Uit Berlijn. Naar de Nationaal Socialistische Bedryfsgezellenorganisatle mededeelt, ligt het in het voornemen in geheel Duitschland den eersten Mei te vieren als den dag van den Duitschen arbeid. Bijzon derheden zy nog niet vastgesteld. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis te ge ven van het plotseling overlijden van mijn innig geliefde Echt- genoote Neeltje Kooij Md., in den ouderdom van bijna 42 jaar. Uit aller naam G. TIJSEN Rz. Zandburen, Wieringen, 4 April 1933. De ter-aarde-besielling zal plaats hebben op Vrijdag 7 April, nam. 2 uur. oooooooocxjaoaooo Den 14 April hopen onze ge- X z liefde Ouders q B. Jonker o M Jonker-Muntjewerf q bunne 12*4 jarige Echtvereeni- q ging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, 8 JANNY. 8 8 |AN. g Midden-Beemster, April 1333. öoaoöoooaoöocxKX) Te koop, bij F. A. F. GRONEMAN, Wieringerwaard: één-jarige afgekeurde Opbr. m., 2-j.: 4193 K.G., 3.46% vet, 280 d.; opbr. gr.ni., 2-j.: 4232 K.G., 3.71% vet, 280 d.; opbr. v.m., 2-j.: 4078 K.G., 3.68% vet, 287 d. op Vrijdag 7 April, Sprekers en W.VAN DEN HEUVEL uit Amsterdam. Onderwerp „De gevangen revolution- nairen moeten vrij". Aanvang 8 uur. TE KOOP: licht Motorrijwiel, 2 takt, merk „Credos", prima in orde, loopt schitterend, ook genegen te ruilen voor goede Cromatische Accordeon, 5 rij, 120 bassen, 3 korig. K. BAKKER, Nieuwestreek, Kolhorn. Schager Roosjes. Te koop: 12 WITTE LEG- HORIMS, en nieuwe eikenhouten TAFEL. Aan hetzelfde adres een Kostganger gevraagd, bij P. POOL Jdz, Kolhorn. Voeraardappelen te koop a 25 cent per mud, bij D. van der Heuvel, Anna Paulowna, Tel. 87. Te koop: bij G. APPEL te Bur- gerbrug: 4 jarige volbloed Stamboekslieren, waarvan 2 goedgekeurd, hooge pro ductie, tevens 4 KUIKALVEREN, vol bloed, N.R.S. Vader is Frans 111 welke met 84.9 is opgenomen in het N.R.S., opbrengst Vaders Moeder in 10 opeen volgende jaren gezamenlijk 49500 K.G. melk met 3.94 vet, en 2 inge schreven PINKEN, hoog vet. Te huur: 25 H.A. GRASLAND, ook bij gedeelten Te bevr. bij Wed. C. BORST Cz., Oudkarspel, of C. BORST Kz., Barsingerhorn. BROEDEIEREN te koop, van Ivhaki Campb. bij J. BURGER, Schagerwaar^, gem. Ha renkarspel.

Schager Courant | 1933 | | pagina 3