BEKRONINGEN. Coop. Boerenleenbank te Wieringerwaard dit vuurwerk, en spreekt den wensch uit, dat alle aan wezigen hier bij het vuurwerk tegenwoordig zullen zijn. Spr. wijst er op, dat aanvankelijk de meening over al of niet afsteken van vuurwerk niet eensluidend was, maar de commissie verheugt er zich over dat dit vuur werk de feestvierende vereeniging kon worden aange boden. Het optreden van den heer Contran. muziek en het complimenteeren van het bestuur wisselen elkaar dan af en tenslotte is dan het woord aan den Voorzitter van de Paaachtentoonstellingsvereenlging, den heer J. B. Wilken, die zegt dat hem nog nooit zoo gebleken is wat een tentoonstellingsdag voor Schagen beteekent als vandaag. Spr. heeft vanmorgen reeds er op gewezen, dat het succes van onze tentoonstelling niet alleen te danken is aan het bestuur onzer vereeniging, dooh ook aan den flnantieelen steun en de medewerking van het gemeentebestuur, aan de leden onzer vereeniging, die door hun contributie ons steunen, maar ook aan den middenstand van Schagen, voor de wijze waarop hij zijn medewerking verleent. Ook wij hebben den tijd gehad waarop ons voortbestaan werd bedreigd, en het was de Srhager middenstand, die ons moed insprak en tot vol houden aanspoorde. Spr. wijst op de toekomst die er voor Schagen ia weggelegd, met Friesland als achter land. Men graaft aanstonds kanalen, maar imen denke er aan dat voor Schagen straks goede toegangswegen gemaakt moeten worden. Schagen gesteund door Fries land, zal een goede markt kunnen krijgen, en daarvoor ia niet alleen onze vereeniging, maar ook de steun van den middenstand noodig. Toen 't onze herfsttentoonst. betrof, hebben wij geen vergeefsch beroep op den mid denstand gedaan. Ons succes is dus ook aan den Seha- ger middenstand te danken. En onze vereeniging heeft verder een machtig middel doordat de directie van de Schager Courant gedurende de 40 jaren steeds haar ko lommen voor onze zaak beschikbaar heeft gesteld. Dat moeten wij niet onderschatten. Voor de bloemen die de vereeniging zijn geschonken, dankt spreker hartelijk. Hij hoopt nog lange jaren den bloei van de Paaschtentoonstelling in het belang van Schagen te kunnen waarnemen. Maar spr wekt hen, die nog geen lid zijn van de vereeniging, op, zich als zoodanig op te geven, want in de toekomst zal onze vereeniging geld noodig hebben. Voor de hartelijke woorden, die vanmiddag zijn ge sproken, dankt spr. oprecht en spr. wekt op de ver eeniging te blijven steunen, In het belang van de vee houders, in het belang van den geheelen lanbouwenden middenstand Applaus. Als de heer Louis Contran dan nog eens ls opge treden en de Jazz-band onvermoeid de muziek laat weerklinken, is het einde van dit matinée aangebro ken, doch de aanwezigen verlaten niet eerder de feest- zaal, dan nadat de heer Schmalz het slotwoord heeft gesproken. Hij dankt daarin den burgemeester voor de ondervonden gastvrijheid op het raadhuis en den heer Wilken voor de hartelijke, waardeerende woorden tot den Schager Middenstand gericht. Spr. hoopt dat het 't volijverig bestuur moge gelukken, dezen tentoonstel lingsdag, deze monopolie van samenwerking, nog tot in lengte van jarer. te organiseeren. Van den steun van den Schager Middenstand kan men verzekerd zijn. Spr. dankt allen voor hunne aanwezigheid en sluit de bijeenkomst. En hiermede was ook dit gedeelte van dezen jubileum- dag achter den rug, een gedeelte dat eveneens uit muntend was geslaagd en dat tot eer van de huldi- gingscommiasie strekte. Het bleef den ganschen middag en avond een leven dig en druk beweeg in de gemeente. En toen 's avonds het klokje van negen naderde, waarop het vuurwerk zou worden ontstoken, kwam er weer een geduchte menschen/massa opzetten. Het bezoek was zóó groot, 'dat het de drukste Harddraverij-vuurwerk-avond in de ach ad uw stelde. Trouwens, alles werkte mee om ook dit deel van den feestdag tot een succes te maken en zij die zoo pessimistisch spraken over het idéé om een vuurwerk af te steken, hebben vierkant ongelijk ge kregen. Voor de zooveelste maal bleek het al weer dat Schagen een „feestterrein" is dat algemeen ln trek is. Het vuurwerk zelf, ofschoon de walm wat neersloeg, was van uitmuntende kwaliteit en menig werkelijk schitterend nummer werd ons te zien gegeven. Het verdere van den avond en den nacht werd door 'velen nog dienstbaar gemaakt aan een bioscoopje en •en dansje. En hiermee is ook dezen feestdag voor Schagen en haar Paaschtentoonstelling weer achter den rug. Men kan algemeen, allen die zich ervoor hebben geïnteres seerd en geijverd, met groote voldoening er op terug zien. Het is één en algemeen succes geweest. De volgende bekroningen werden toegekend: A. VETVEE. Na 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os. met hoogstens 6 breede tanden: le prijs f 25, M. Muijs, Uitgeest; 2e prijs f 15, A. Spaans, Kolhorn. No. 2. Voor den besten, fijnsten 2-jarlgen Os, met hoogstens 2 breede tanden: le prijs f 20, A. Spaans, Kol horn; 2e prijs f 15, J. Breebaart Kz.. Winkel; 3e prijs f 10. A. Spaans. Kolhorn; 4e prijs f 5, J. Smit. Oudesluis. No. 3. Voor de beste en fijnste gemeste Koe, met 8 breede tanden: le prijs f 40. K. v. d. Meer. Westwoud; 2« prijs f 30. G. Kooij, Heerhugowaard Noord; 3e prijs f 20. J. Poppen, Den Oever, Wieringen; 4e prijs f 10, als voren. No. 4. Voor de zwaarst gemeste koe met 8 breede tanden: le prijs f 40, P. Velseboer, Beemster; 2e prijs - f 30, P. Deken, Hoogwoud; 3e prijs f 15, Th. Smit, Alk maar. No. 5. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe met 6 breede tanden: le prijs f 40, Erven W. J. Zwet sloot, Leiden; 2e prijs f 30, als voren; 3e prijs f 15, Jb. de Ridder, Purmerend; Besturspriis Gebr, Bulk. Haar lemmermeer. No. 6. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe met 4 breede tanden: le prijs f 40, Erven W. J. Zwet sloot, Leiden; 2e prijs f 30, als voren; 3e prijs f 15, J. M. Groot, Alkmaar; Bestuursprijs Cor Donker Pz., Twisk. No. 7. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe, dikbil, niet afgewisseld. Geen bekroning toegekend. No. 8. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste vaars, met hoogstens twee breede tanden, gewloht boven 600 Kg.: le prijs f 40, C. Zwaan, Hoorn; 2e prijs f 30, Gebr. Bulk. Haarlemmermeer; 3e prijs f 20. Baars en Oos terman. Schagen; Kwaliteitsprijs: C. Zwaan, Hoorn; Bestuursprijs C. Zwaan, Hoorn. No. 9. Voor de beste en fijnste gemeste vaars, met hoogstens twee breede tanden, gewicht tot en met 600 Kg.: le prijs f 30, Gebr. Bulk, Haarlemmermeer; 2e prijs f 20, C. Zwaan, Hoorn; 3e prijs f 10, J. Keppel, An na Paulowna; 4e prijs f 5, Baars en Oosterman. Scha gen; Kwaliteitsprijs Gebr. Bulk. Haarlemmermeer; Be stuursprijs S. Breebaart Kolhorn. No. 10. Voor de beste vette koe (melkgevend): le prijs f 30, K. Commandeur. Andijk; 2e prijs f 20, Jac. Groot Jz.. Twisk; 3e prijs f 10. J. Goedhart, Velsen; 4e prijs f 5, Joch. Blaauboer, Schagen. Het kunstvoorwerp voor het beste beest van de ten toonstelling, gekozen uit de eerste prijswinnern der ru brieken 110, werd toegekend aan Erven W. J. Zwet sloot, Leiden, voor koe met 4 breede tanden. No. 11. Voor het beste vette kalf: Geen prijs toegekend. Voor de beste inzending vet rundvee, minstens 6 stuks, van één eigenaar-mester, was beschikbaar gesteld een prijs van f 50. Deze prijs kwam in het bezit van Gebr. Bulk. Haarlemmermeer. Eerste kampioensprijs Erven W. J. Zwetsloot Lei den, aan wie tevens het kunstvoorwerp uitgeloofd voor het beste bee3t van de tentoonstelling werd toegekend. De tweede kampioensprijs verguld zilveren medaille van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier werd toegekend aan Erven W. J. Zwetsloot Leiden, koe met 6 breede tanden. De derde kampioensprijs, zilveren medaille van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier, aan C. Zwaan, Hoorn, voor vaars boven 600 Kg. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan werd door de Schager Handeldrijvende- en Industrieële Midden standsvereeniging, door „de "Hanze" en door „Algemeen Belang" een verguld zilveren herinneringsmedaille toe gekend aan koopera van runderen met een der uitgeloof de prijzen bekroond. B. WOLVEE. No. 1. Voor de beste oonschapen. van Texelsoh ras. met of zonder lammeren: le prijs f 15. J. Wagemaker. Abbekerk; 2e prijs f 10, M. Kant, Schagen; 3e prijs f 5. als voren. No. 2. Voor de beste overhouders: le prijs f 15, H. Limpers, Wieringerwaard: 2e prijs f 10. H. van Hoorn, Wieringerwaard3e prijs f 7.50. P. E. Eenhoorn, Valk koog; 4e prijs f 5. C. Kant, Jullanadorp; 5e prijs f 2.50, D. Bakker. Bobeldijk. No. 3. Voor den besten ram. van Texelsch ras, gebo ren ln 1931 of vroeger: le prijs f 7.50, D. P. Timmer man, Schagen; 2e prijs f 5, D. Kant Schagerbrug. No. 4. Voor den besten jarigen ram. van Texelsch ras, le prijs f 10, J. Wagemaker, Abbekerk; 2e prijs f 5, K Reijne, Barslngerhorn; 3e prijs f 2.50, W. v. d. Oord. Barsingerhorn. C. VARKENS. No. 1. Voor de beste vette varkens: le prijs f 10, P. Donker Jz.. Twisk; 2e prijs f 7.50, Joh. C. Bruin, Bur- gerbrug; 3e prijs f 5. A. v. Zoonen, Kolhorn; 4e prijs f 2.50. H. P. Bot Wervershoof; kwaliteitsprijs ad f 10. Jb. Jongejan. Lutjewinkel; kwaliteitsprijs ad f 5, C. N. de Wit Schagerbrug. No. 2. Voor de beste fokzeug met of zonder biggen: le prijs f 15, N. Hopman, Schagerbrug; 2e prijs f 10, Corn. Spaans, Barsingerhorn; 3e prijs f 5, D. Jimmink, Schagen. No. 3. Voor de beste fokzeug met biggen, ingeschreven in het Noordholalndsch Groot Yorkshlre-Varkensstam boek: le prijs f 20. J. Portegijs, 't Zand; 2e prije f 15, S. v. d. Wai. Winkel; 3e prijs f 10. als voren. No. 4, Voor de beste dragende fokzeug, ingeschreven in het Noordhollandsch Groot Yorkshire-Varkensstam- boek: le prijs f 20, P. Borst Heerhugowaard Noord; 2e prijs f 15, S. v. d. Wal, Winkel; 3e prijs f 10. P. Vlam. Burgerbrug. No. 5. Voor den beeten dekbeer, ingeschreven in het Noordhollandsch Groot Yorkshire-Varkenss tam boek: le prijs f 20. Alb. de Wit, 't Zand; 2e prijs f 15. P. NooiJ Cz., Midwoud; 3e prijs f 10, P. N. Laan, Opmeer. D. PLUIMGEDIERTE. No. 2. Hollandsche hoenders (Hamburgers): le prijs f 2.50. D. Wit Cz., N. Niedorp; 2e prijs f 1.50, Jb. de Groot Alkmaar. No. 3. Wyandottes: le prijs t 2.50, J. N. van Diepen, Alkmaar. No. 4. Leghorns (wit): le prijs f 2.50, W. C. v. Geelen, Schagen; 2e prijs f 1.50. C. Korn, Alkmaar. No. 5. Leghorns (andere kleuren): le prijs f 2.50, C. Korn. Alkmaar; 2e prijs f 1.50, D. Wit Cz., N. Niedorp. No. 8. Minorca's: le prijs f 2.50. G. Jongejan, Schagen; 2e prijs f 1.50. P. Mulder Dz.. Elft. Wieringen. No. 9. Rh ode Is! and Reds: le prijs f 2.50. J. Blaauboer Alkmaar; 2e prijs f 1.50, G. Vos, Oude Niedorp. No. 10. Barnevelders: le prijs f 2.50, C. Portegies, Scha gen; 2e prijs f 1.50, als voren. No. 1L Hermelijn Sussex: le prijs f 2.50, J. Bijhouwer. Winkel. No. 12. N.H. Blauwen: le prijs f 2.50, J. Groot, Lage- dijk. Schagen. No. 13. Andere rassen: le prijs f 2J>0. C. Korn, Alk maar; 2e prijs f 1-50, Js. Smit, Spanbroek. No. 14. Hollandsche Krielen; le prijs f 2.50, C. Porte gies, Schagen; 2e prijs f 1.50. P. Kok Jz.. Schagen. No. 16. Wyandotte Krielen: le prijs f 2.50. H. Ma- ohielse. Allernaar; 2e prijs f 1.50. Jb. Smit, Spanbroek. No. 18. Goud en Zilver Sebrlcht: le prijs f 2.50, Ja Smit Spanbroek: 2e prijs f 1.50. als voren. No. 19. Engelsche Vecht-kriel: le prijs f 2.50. L. J. S. Leertouwer. Heiloo; 2e prijs f 1.50, H. Machielse, Alk maar. No. 20. Andere rassen Krielen: le prijs f 2.50. H. Ma- ohlelse. Alkmaar; 2e prijs f 1.50, J. Stikvoort, Alkmaar Eenden. No. 21. Noordhollandsche Spreeuwkoppen: le prijs f 2.50. Js. Smit. Spanbroek; 2e prijs f 1.50. C. Korn, Alkmaar. No. 22. Loopeenden: le prijs f 2.50, Ja Smit Span broek; 2e prijs f 1.50, A. Boontjes Jz., Burgerbrug. No. 23. Khali Campbell eenden: le prijs f 2.50, A Brak Jr„ St Maarten. Diversen. No. 24. Kalkoenen. Fazanten en Pauwen: le prijs f 2.50, C. Franzis, Dirkshom; 2e prijs f 1.50, C. Bijpost, Nes. Schagen. No. 25. Toornen 14. 16: le prijs f 2.50, J. Blaau boer, Alkmaar; 2e prijs f 1.50, C. Boontjes, Oude Nie dorp. E. KONIJNEN. No. 1. Vlaamsche Reus, wit ram: le prijs f 2.50, S. Buis. Winkel; 2e prijs I 1.50. K. Leijen. No. 2. Vlaamsche reus, wit, voedster: le prijs f 2.50, S. Buis, Winkel; 2e prijs f 1.50. Th. v. d. Graoht Scha gen. No. 3. Vlaamsche reus. andere kleur, ram: le prijs f 2.50. Gebr. Pennekamp, Anna Paulowna; 2e prije f 1.50, P. J. Hakof, Winkel; No. 4. Vlaamsche reus. andere kleur, voedster: le prijs f 2.50, P. J. Hakof, Winkel; 2e prije f 1.50, Gebr. Pennekamp, Anna Paulowna. No. 5. Lotharingers. ram: le prijs f 2.50. W. Delissen, Opmeer; 2e prijs f 1.50, L. Anneveldt. Schagen. No. 6. Lotharingers. voedster: le prijs f 2.50. W. Delis- sen. Opmeer; 2e prije f 1.50. L. Anneveldt Schagen. No. 7. Weener ram: le prije f 2.50, Th. v. d. Gracht Schagen; No. 10. Angora voedster: le prijs f 2.50, P. Mulder Dz., Elft Wieringen. No. 11. Hollanders zwart en blauw, ram: le prijs f 2.50, N. Leijen. Schagen. No. 12. Hollanders, zwart en blauw, voedster: le pr. f 2.50, Cor Wit, N. Niedorp; 2e prijs f 1.50, N. Leijen, Schagen. No. 13. Hollanders, andere kleur, ram: le prije f 2.50, J. P. de Boer, Schagen; 2e prije f 1.50, N. Leijen, Scha gen. No. 14. Hollandere. andore kleur, voedster: le prijs f 2.50, J. P. de Boer, Schagen; 2e prijs f L50. als voren. No. 15. Chincilla, rara: le prijs f 2.50, Th. Meereboer, Schagen; 2e prijs f 1.50, P. Mulder. Elft Wieringen. No. 16. Chincilla, voedster: 2e prijs f 1.50, P. Mulder. Elft Wieringen. No. 19. Brandneuzen. ram: 2e prijs f 1.50, Cor Wit, N. Niedorp, Wateringskant No. 20. Brandneuzen voedster: 2e prijs f 1.50, Cor Wit Wateringskant, Nieuwe Niedorp. No. 21. Zilverkonijnen, ram: le prijs f 2.50, P. Kok, Schagen; 2e prijs f 1.50, als voren. No. 22. Zilverkonijnen, voedster: le prijs K 2.50, P. Kok, Schagen; 2e prijs f 1.50, als voren. No. 23. Andere rassen, ram: le prijs f 2.50, Jb. Hen driks, Schagen; 2e prijs f 1.50, Jn. Gielis, Den Oever, Wieringen. No. 24. Andere rassen, voedster le prijs f 2.50, Jb. Hiendrikse, Schagen; 2e prijs f 1.50, als veren. No 25. Voedster met jongen, groote rassen: Geen prijs toegekend. No. 26. Nesten jongen, groote rassen: le prijs f 2.50, L. Annevel'dt, Sc|:agien; 2e prijs f 1.50, Th. v. d. Gracht, Schagen. No. 27, Voedster met jongen, andere rassen: le prijs f 2.50, Th. v. d. Gracht, Schagen; 2e prijs f 1.50, C. J. Eenhoorn, Schagen, No. 28. Nesten jongen, andore rassen, le prijs f 2.50, Th. v, d. Gracht, Schagen; 2e prije f 1.60, J. P. de Boer, Schagen. Een groot aantal bestuursprijzen werd voorts in deze rubriek toegekend. BUITENGEWONE PRIJZEN. No. 1. De belangrijkste collectieve Inzending van voorwerpren, die tot den landbouw in betrekking staan. Drie bekroningen plus f 7.50. A. Peereboom, N. Niedorp, zadelmakersartikelen; M. Wlssekerke, Schagen, Hooi- en Landbouwwerktuigen; J. Tijema, Schagen. Landbouw- en Zulvelwerktuigen. No. 2. Afzonderlijke voorwerpen, die tot den land bouw ln betrekking staan. Drie bekroningen plus f 7.50. P. Voorthuijsen, Baralngerihorn, Hooischuiver; firma Bruin en Zonen, St. Pancras, Stalinriohting; Derde bekroning werd niet toegekend. No. 3. Andere Inzendingen, ter beoordeeling aan de Jury. Drie bekroningen plus f 7.50. N. J. C. van Geelen, Schagen, Klokken, barometers, enz.; M. Smit, Julianadorp, Ford-automobielen; Oh. H. Th. Schmalz, Sohagen, Slaapkamermeubelen, tapijten, naaimachines. Voor de vijf mooist versierde stands werden vijf prijzen van f 10.— elk uitgeloofd; ze werden toegekend aan: N. J. C. van Geelen, Schagen; J. H. Lutjeharms, Schagen; C. Roggeveen Cz., Schagen; firma Kruit, S<|iagen; J. Denijs Kz., Schagen. No. 4. Voor de schoonste verzameling Boomen en Heesters, decoratief opgesteld, le prije f 5, fa. Kruit, Schagen. No. 5. Voor de schoonste verzameling Bloeiende Planten en Bladplanten voor de kamer, decoratief op gesteld: le prijs f 5. Alb. Lont, Wieringen; 2e prijs f 2.50, J. Denijs Kz., Sohagen; Bestuursprijs J. Blom. Broek op Langendijk. ult de OMGEVING WIE RINOEWAARI) Dinsdagavond vergaderde de Coop. Boerenleenbank W. A. onder leiding van den directeur den heer H. K. Koster. Aanwezig 33 leden. Na een welkomstwoord zei Voorzitter dat men bijna op elke vergadering de malaise ter sprake brengt. Ik wil daar nu niet op wijzen. We zijn wel bezorgd voor het geen er rondom ons gebeurt, doch we zijn niet bezorgd over den toestand der bank. Alles is volmaakt in orde. Wanneer de toestand nog meer zou verslechten, zou 't niet onmogelijk zijn, dat enkelen een veer zouden moe ten laten. Regelmatig worden de credieten gecontroleerd Ik hoop dat we een volgend jaar onder gunstiger om standigheden bijeen zullen komen. De door den heer C. Rezelman voorgelezen notulen worden vastgesteld. De heer Rezelman werd wederom als secretaris benoemd. Medegedeeld werd dat de heer Speets wegens bijzon dere omstandigheden bedankt heeft als bestuurslid. Verder dat regelmatig maandelijks door het beetuur en driemaandelijks door den Raad van Toezioht alles wordt nagezien en uitstekend in orde werd bevonden. Toen onze kaasier eenlgen tijd door ongesteldheid afwe zig was, ls er hulp geweest van de Centrale Baak en zijn door hen ook de boeken afgesloten. Nu is onze kas sier weer hersteld en we willen hem dank betuigen voor de groote welwillendheid waarmee hij ons steeds ten dienste staat en dat niet weinig meebrengt tot den bloei van onze bank. De heer A. Sleutel Az. brengt rapport uit over de be vindingen der commissie met het nazien der rekening belast. De rekening sluitende met een bedrag van f 818501.05, de balans met een bedrag van f 379953.67 en de balans van de spaarbank met een eindcijfer van f 349709.87. worden vastgesteld. Uit het jaarverslag van den kassier hebben we het volgende aangeteekend. Het ledental is met één vermeer derd en telt 103 leden; 281 spaarders maakten gebruik van de boerenleenbank. Het hoogst ingeschreven bedrag was f 20079.36; het laagste f 1.86. Het laatst uitgegeven boekje was nummer 516. In den loop van 1932 werden 5 voorschotten afgelost en 3 voorschotten verstrekt. Op het einde van het jaar waren nog elf voorschotten loo- pende. In loopende rekening werden 2 credieten opgehe ven; 6 nieuwe werden geopend, zoodat het totaal aantal thans 60 bedraagt. Er werden 1863 dagboekpoaten be handeld. In totaal werd ontvangen f 1205211.6L De uit gaven bedroegen f 1198661.79. Het reservefonds bedraagt f 11937.97; de winst f 2629.47, zoodat de reserve thans bedraagt f 14567.44. Volgt een bestuursvoorstel over de wijze van benoe ming commissie nazien rekening. Door den heer Koppers werd een vorige maal in overweging gegeven om dit volgens rooster te doen. Het bestuur stelt nu voor om elk jaar een van de drie te doen vervangen door een plaatsvervanger. Goedgevonden. Deze commissie zal dan voor 1933 bestaan uit de hee- ren C. Schenk Az., C. Kaan Az. en J. Kater, met als plaatsvervangers de heeren C. Waiboer Cz.. en D. Ra demaker. Als lid van het bestuur wordt de heer P. J. VIsscher herkozen, terwiil een nieuw lid gekozen moet worden voor den heer Speets. Voorzitter vroeg of men ook iemand naar voren wilde brengen. Genoemd werd een der leden van den raad van toezicht, waarop door den heer Jb. Kaan Kz. de heer Daan Kaan sterk werd aanbevolen. Toen de briefjee wa ren ingeleverd, werd door Voorzitter gevraagd, of allen gestemd hadden, waarop door den heer A. Sleutel Dz. ontkennend werd geantwoord, omdat hij meende dat men niet iemand mocht aanbevelen. Voorzitter zeide dat het volgens de statuten niet ver boden was. Met overgroote meerderheid werd de heer Daan Kaan gekozen, die zich deze keuze liet welgeval len onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Voorzitter constateert dat een zeer goede keuze ls ge daan. De heer Daan Kaan heeft tijdens de ongesteld heid van den kassier diens functie op schitterende wijze waargenomen. Hierna wordt als lid van den raad van toezicht de heer N. Koppes gekozen en de heer K. Zijp herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden worden de hee ren K. Zijp en Daan Kaan gekozen. Door den heer K. Zijp werd verslag uitgebracht van de op 2 Juni 1932 gehouden vergadering van de Centrale Bank. Hij leest enkele gedeelten uit de openingsrede van den voorzitter, waaruit blijkt, dat de bank volmaakt sa fe staat, ondanks het bedrag der deposito's, gedurende het tijdvak 1 Juni 1931—1 Juni 1932 met mlllioenen is te- ruggeloopen. Uit het gesprokene bleek evenwel duide lijk, dat ten aanzien van deze bank niet de minste re den behoeft te zijn tot ongerustheid. Als afgevaardigde naar de vergaderingen, waar de Leenbank behoort vertegenwoordigd te zijn, wordt de heer P. J. Visscher gekozen, Het bestuur zal eventueel een plaatsvervanger aanwijzen. Rondvraag. De heer N. Koppes vroeg inlichtingen over de boetebepaling. Voorzitter licht toe, dat het be stuur heeft gemeend, geen verhooging van bcete te moeten toenarsen. De heer Jb. Kaan wil in verband met het uitgebracht verslag door den heer Zijp. een klein gedeelte voorlezen uit de Raiffeisenbcde, om te doen uitkomen, dat alle3 volmaakt safe is. In 1932 heeft het weerstandsvermo gen en de innerlijke kracht van de Centrale en van do Letale tanken z'ch ten volle deen gelden. Cver het vertrouwen in de banken behoeft niet te worden ge klaagd. Dit ls ln de tweede helft van 1932 nog wel merkbaar toegenomen. Tenslotte doet voorzitter er.kele rnededeclingen n.1. dat de Rente voor ingebrachte gelden 3 pet. bedraagt; voor een jaar vast 3% en dat voor credieten 4^4 pet. wordt berekend. Credieten boven een bepaald bedrag hebben de toestemming noodig óf van den Raad van Toezicht of van de Centrale Bank. Ook wordt door de Centrale Bank geen goedkeuring verleend aan credieten op langen termijn, wanneer het een zeker percentage hooger is dan een bepaald be drag. De toestand van onze Bank is zeer goed. Het saldo Is even hoog dan verleden jaar. Voor uitstel ver- leenen van rentebetaling en aflossing moet het bestuur krapper toezien, omdat we onder toezicht staan van de Centrale. We hebben ons naar de Centrale Bank te gedTagen. Hierna sluiting. LANGENDIJK Handelsrecht en Burgerrecht, Dinsdagavond hield Mr. C. F. Eecen te Oudkarspel voor de Langendijker Winkeliers, Nering- en Vakver- eeniging een verhandeling over bovengenoemde on derwerpen in „Concordia" te Noordscharwoude. De opkomst der leden was niet groot. De spreker behandelde eerst de taak der rechtsorde, welke bestaat in het uitschrijven van leefregels ter bescherming van belangen, waar de leefregels van den godsdienst, de moraal en van het fatsoen niet in voorzien. Het recht wil geen slachtoffers. De rechts plichten zijn dus ter bescherming van de belangen van anderen. Hierna behandelde spr. de indeeling van hel Bur gerlijk Wetboek, waaruit het familierecht Verder het zakenrecht-, b.v. hypotheek, vruchtgebruik enz., wat het ongestoord gebruik van een zaak waarborgt. Ook het verkrijgen van rechten op een zaak van een an der. Al deze afspraken betreffen vermogensbelangen en vormen het Verbintenisrecht. Het zakenrecht re gelt de vermogensbelangen in ruste, het verbintenis senrecht vermogensbelangen in beweging. Deze vor men tezamen het vermogensrecht. Spr. behandelde het burgelijk, civiel of privaat-recht en ging terug naar de tijden van de republiek, toen nog een groote rechtsverwarring heerschte, waaraan door de codi ficatie van het wetboek in 1838 groote verbetering is gekomen. Door nieuwo belangen zijn er z.g. gewoonte rechten gekomen. Hierna ging spr. over tot de behandeling van het handelsrecht, waarin zekere voorrechten voor han delsverbintenissen zijn geregeld, zooals wisselrecht enz. Verder het procesrecht om de gestelde leefregels te doen naleven. Spr. wees er op dat veel recht bui ten de wet is gegroeid, door do vermoderni sec ring van het leven. Zoo b.v. makelaars in onroerende goe deren kent de wet niet- Ook met het belecnen van ef fecten en assurantierecht hebben veranderingen plaats gehad. De rechtsorde zorgt voor dc veiligstel ling van de belangen der menschen in de samenle ving. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze behandelde spr. de faillissementswet, waarbij de gelegenheid werd gesteld tot vragen stellen. Door verscheidene personen werd hiervan gebruik gemaakt- Deze interessante lezing werd met belangstelling gevolgd. Jammer, dat niet meer leden aanwezig wa ren. Het was een zeer leerzame avond. Met de werkzaamheden aan den weg door het Geestmer-Ambacht is gisteren begonnen. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond werden eenige ijveraars voor de can- didatuur-Sneevliet betrapt door de politie, toen ze aan het kalken gingen. Er werd tegen hen proces verbaal opgemaakt- Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" zal dezen zomer deelnemen aan het concours van den West- frieschen Bond te Hugowaard. SC H 00 RL Dinsdagavond vergaderde de plaatselijke begrafe- nisvereeniging „De Laatste Eer" in het lokaal van den heer G. Marees te Groet. De voorzitter, de heer Wognum, deed uitkomen, dat heden het 10-jarig bestaan werd herdacht, en, mocht feest vieren dan ook niet tot de taak van een begra- fenisvereeniging behooren, spreker zou het toch een genoegen zrijn, als deze avond in een prettig herden ken zou voorbijgaan. Het fiuantieel verslag, uitgebracht door den heer J. Hoogland, deed zien dat de geldelijke aangelegen heden een gunstig beeld gaven. Werd bij den aan vang van het boekjaar met een saldo van f 456.56 be gonnen, door f 741.77 aan contributiën, f 17 boeten, f 111 bijdragen van niet-leden en f 19.35 rente, was de' ontvangst gestegen tot f 1345.68. De uitgaven hadden f571.75 bedragen, zoodat, met nog een ontvangbedrag van f 60, het goed saldo f 833.93 bedroeg, en dus een vooruitgang van f 377.37 viel te constateeren. De heer B. de Leeuw deelde mede, dat de commis sie alles in orde had bevonden. Na een vraag van den heer Groothoff, welke van de bestuurstafel werd be antwoord, werd de jaarrekening goedgekeurd. De penningmeester kreeg dank voor zijn vele en goede werk, de commissie eveneens Hierna gaf de secretaris, de heer C. Jonker, een uitvoerig en keurig gedocumenteerd overzicht van de 10 jaren welke achter den rug zijn. Op 27 Februari 1923 werd de oprichtigsvergadering gehouden, en op 1 Maart van dat jaar met 3Ö0 leden begonnen. Thans bedraagt dit ledental 866, verdeeld over 251 gezinnen. In het laatste jaar is tienmaal van de diensten der vereeniging gebruik gemaakt, en over de 10 jaren 129 keer. De secretaris had den dank van de vergadering in ontvangst te nemen. Ook de voorzitter gaf nog oen overzicht en com plimenteerde de heeren J. RidJer, W. Wognum Sz., S. Hoogvorst en S. van Twuijver, waar deze heeren als dragers, de volle 10 jaren hadden medegewerkt. Ze kregen uit erkenning een klein cadeau. Met dank baarheid werd ook vooral het pionierswerk van den heer C. Kreijgsman herdacht, terwijl naar voren kwam dat op initiatief van „de Laatste F.:. indertijd de vereeniging voor Ziekenhuisverplegin? is opge richt. De heeren A. Nottelman, W. Keizer en J. Hoog land werden bij acclamatie tot bestuursleden nerbe- noemd, terwijl de heeren J. Vriendjes, N. Schuijt en A. Nottelman tot finantieele comra. voor 1934 wer den aangewezen. De bestuursvoorstellen, om een tweede volgkoets in te lasschen bij begrafenissen, om het salaris van den penningmeester van 30 op 40 gulden en dat van den bode van 60 op 75 gulden te brengen, alsook om bij deze vergadering geen boete te heffen van hen die niet aanwezig zijn, werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan het Gemeentebestuur zal worden gevraagd om een automatisch zinkapparaat aan te schaffen, ten dienste van begrafenissen. Bij de rondvraag informeerde de heer P. Keuris welke in 1932 wegens niet betalen van boete werd ge royeerd, weder als lid te worden ingeschreven. Ech ter wenschte hij de boete alsnog niet te betalen. De heer Meedendorp pleitte voor kwijtschelding, waar het van Keuris een principe was. Hiervoor werd niets gevoeld. Nog werd medegedeeld, dat bij controle *t»s geile ken, hoe goed de vrouwen van dragers en •on-loo- per zorgen voor de costumes van de vereeniging. \'oor vernieuwing dezer costumes wordt jaarlijks ICO gereserveerd. In dc pauze werden de aanwezigen verrast met een goede sigaar. Met dank voor den gezelliget; toon van den avond, sloot de voorzitter de vergadering.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6