llniiii Hints- ilmtiitit-1 Liiiitllil. Plaatselijk Nieuws. MR. W. C. WENDELAAR. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Aanbestedingsnieuws. Theater Royal. Steun aan land- en tuinbouw De overval op de Gebr. Rotter Zaterdag 8 April 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9259 courant. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tenticn nog zooveel mogelijk tn het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.i inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.- EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Voor 'n krachtig gezag. Het eenzijdige ontwapening. gevaar van Voor de afdeeling Schagen van den Vrijheidsbond, «prak de heer Mr. W. C. Wendelaar. burgemeester van Alkmaar, in café „De Beurs" van den heer C. Boontjes, op Vrijdagavond 7 April. De belangstelling was niet groot, doch de heer Joh. de Veer, die de vergadering leidde, gewaagde toch van een voor Schagen nog groote belangstelling, wat spr. vooral In dezen tijd een verheugend feit noemde. In het bijzon der heette hij den heer Mr. Wendelaar welkom, die ln dezen drukken verkiezingstijd nog gelegenheid had kun nen vinden een spreekbeurt te vervullen. Spr. hoopte, dat het den heer Mr. Wendelaar zou mogen gelukken meerdere stemmen voor den Vrijheidsbond te winnen en gaf hem daartoe de gelegenheid. De heer Mr. Wendelaar begon met er op te wijzen dat er bij de a.s. verkiezing sprake is van een nieuwe schei dingslijn in de politiek en van veel belangrijker vraag stukken dan bij vorige verkiezingen het geval was. Heb ben wij ons tot nu onderworpen aan het ideaal van de rechtstaat, in den allerlaatsten tijd is er een andere ten- denz ontstaan, en zijn er groote gedeelten van het volk die meenen dat van bet ideaal van de rechtstaat in de practijk niets terecht komt, doch dat het tenslotte om de macht gaat. Zij weerhouden zich zelfs niet om. In dien zjj daartoe de gelegenheid kregen, de grondwet op zij te zetten. Spr. wijst in dit opzicht op Italië met zijn Mussolini en op Duitschland met zijn Hitier. waar zeer krasse maatregelen zijn genomen tegen personen die van een afwijkend inzicht blük gaven. Met nadruk wijst epr. op de gevaren van een machtstaat. een dictator kan niet aan de regeering blijven. Toch vindt het sys teem van Mussolini en Hitier ook in ons land 'n groot aantal bewonderaars, hoewel de traditie van ons volk in een geheele andere richting gaat en een groote mate van gezag steeds aan het oordeel van de volksvergade ring werd overgelaten. De vrees dat het by ons tot een fascistische staat zou komen, zou dan ook niet behoe ven te bestaan, ware het niet dat andere stroomingen een dergelijke reactie opwekten. Spr. wijst op het ge vaar van het communisme, op het feit dat de S.D.A.P.. als zy tot grooter macht zou komen, meer en meer on der den invloed van de meer linksche partijen zal ge raken. BM de S.D.A.P. is geen eenheid, en juist daardoor wordt het gevaat voor het communisme emlnenter. De S.D.A.P. komt uitsluitend voor één klasse der bevolking op. wat prlnclpiëel verkeerd is en ten koste van het platteland en den middenstand gaat Zoowel een krach tige boerenstand als een krachtige middenstand hebben wij in een gezonde maatschappij noodig. Als men een party tot bloei wil brengen, dan dient de leiding in han den te ziin van mannen van karakter en dat nu blijkt by de S.D.A.P. niet het geval te zijn. want het leven is dergelijke mannen door die partij moeilük gemaakt Als voorbeeld noemt spr. het geval met de 3 S.D.A.P. raadsleden in Amsterdam en wat in het college van Ged. Staten is gebeurd. Verder noemt spr. dan de stelselmatige ondermijning van het gezag, zooal dan niet door de S.D.A.P.. dan toch door deze party met biykbare sympathie begroet De tucht is op ontoelaatbare wijze ondermynd en het geval van de Zeven Provinciën is daarvan niet alleen het bewijs, doch komt ook tot uiting onder politiepersoneel, en bij het openbaar onderwijs, wat spr. met het noemen van een paar voorbeelden aantoont Juist omdat het openbaar onderwijs bij de liberalen warme verdedigers vindt hebben wü den plicht, misstanden, die bij dat openbaar onderwas bestaan, uit te roeien. Spr. noemt dan verder de opruiende taal van de Vara. in ingevoerde spreekkoren bij demonstraties op de openbare straat Uit dat alles biykt dat de S.D.A.P. verre beneden haar opvoedkundige taak blijft. Ook wijst spr. op het ontoe laatbare van de huurstaking en op de oplitiek die de S.D.A.P. voert ten aanzien van het koloniaal beheer en op de dwaasheid van „Indië aan de Indoneziërs. Als Ne derland het gezag in Indië zou loslaten, zouden er spoe dig andere mogendheden ziin om de vette kluif in te pikken. Dat er kapers genoeg op de kust zijn, is wel bekend en spr. haalt een artikel aan uit „De Fakkel", waarin wordt erkend dat het dan voor de Indiërs veel beter is onder het Nederlandsch imperialisme te biy- ven dan onder dat van de Duitschers. Maar door een dergeiyke strooming ontstaat als re actie bij velen de neiging om door een fascistische regee ring deze wartaal tegen te gaan, wat spr. echter een even groot gevaar acht. Wy moeten zorgen een zeer krachtige regeering te krijgen, niet een krachtige re geering van één sterke man, maar een parlement dat weet wat het wil. Na de pauze behandelt spr. de taak van een krach tige regeering en de wijze om tot een krachtige regee- ring te komen. De taak van de nieuwe regeering zal in de eerste plaats hierin bestaan dat op krachtige wyze het gezag wordt gehandhaafd, opdat de vele vrijheid die het Ne- derlandsche Volk heeft gehad, tot zijn recht kome. De geest op vloot, by leger, by de politie en ook by het ambtenarencorps dient op het gewenschte peil terug ge bracht te worden, immers ook de ambtenaren hebben vrijwillig hun taak op zich genomen en met hun ge heele ziel dienen zij zioh aan hun taak te geven. In de tweede plaats zal de nieuwe regeering voor het moeilijke vraagstuk komen te staan, om de begrooting weer kloppend te krijgen. Immers de begrooting voor 1934 geeft voorlooplg een tekort van 100 millioen aan ®n a*s dat zo° doorgaat, moet een faillissement onver- mydelyk volgen. Spr. wyst hier op het gevaar van in flatie, wat beteekent verarming van een groot gedeelte van de bevolking dat iets heeft. Energieke bezuiniging is daarom geboden. Verder zyn daar het werkloQBheids- vraagstuk en om de gevolgen van de crisis zoo drageiyk mogelijk te maken. Het gemakkelykst zou wel zyn om het leger af te schaffen, het terug te brengen tot een politieleger, doch dit ls een even vrome wensch als de wensch van den Vrijheidsbond om den vrijhandel te handhaven. Zoolang het buitenland de grenzen sluit, zoolang kunnen wy den vrijhandel niet toepaaeen en zoolang het buitenland tot de tand toe gewapend tegenover elkaar staat, zoolang kunnen wy niet tot ontwapening overgaan. Nederland is gedwongen zyn leger te handhaven, om daardoor de oorlog buiten het land tt houden. Wordt het leger op geheven, dan zouden de andere landen by het uitbre ken van oorlog een ren naar onze havens ondernemen en zou ons land het slagveld worden van gewapende troepen. Onze taak is dus om op internationale conf^ renties op de bres te staan voor algemeene ontwape ning, als ook voor internatonalen vrijhandel. En by de vraag hoe nu tot een krachtige regeering te komen, wyst de spreker allereerst op het toppunt van dwaasheid, dat er voor de a.s. verkiezing 53 ïysten van candidaten zyn. Hoe is het mogeiyk te regeeren met zooveel partytjes? Was voorheen de schet- dlngsiyn links of rechts, thans gaat het meer om natio nale partyen of roode partijen. En onder de nationale partyen wil spr. dan rangschikken de vroegere rechtsche partyen en als vryzinnigen, de vrijheidsbond en de vrij*, democraten. Wel spelen d vryz, democraten t.a.v. ontwa pening een rol die voor den vrijheidsbond niet aanno- meiyk is, maar het lykt of de vryz. democraten in dat opzicht een beetje naar ons toekomen, wat spr. zou toejuichen. De heer Mr. Wendelaar bespreekt dan de uiting kie zen een sterke man nJ. Colyn, maar wyst er op dat men dan ook de volgelingen van Colyn stemt en die doen niet zoo liberaal als de heer Colyn zelf. Ook wyst spr. op het gevaar van een Katholiek antirev. beweging Wil men Inderdaad een kabinet Colyn, laat men dan zorgen voor een zoo krachtig mogelyke liberale fractie, die dan met de vryzinnlg democraten ln het nationale bloq mee marcheeren. en waarmede de regeering reke ning zal moeten houden. Spreker wekt daarom op zijn stem uit te brengen op den Vrijheidsbond. (Applaus). Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt geen gebruik gemaakt, waarna de Voorzitter met een woord van harteliiken dank aan den heer Mr. Wende laar voor zyn boeiend betoog, de bijeenkomst sluit. JUBILEUMATTRACTIE. Aan het jubileum, dat zij onlangs gevierd heeft, had de Firma De Waard, in Dames- en Heeren mode-artikelen alhier, een attractie verbonden. Voor den uitslag hiervan zie men de advertentie van genoemde firma in dit nummer. VARA-PROPAGANDAFEESTAVOND. Op Donderdag 13 April geeft onze plaatseiyke af deeling der V.A.R.A. een propaganda^feestavond ln Ho tel Igesz. Hieraan verleenen medewerking Willem van Capellen en de Heldersche Fanfare, terwijl als spreker zal optreden de heer H. Hof. Het programma dat voor ons ligt, is rijk aan afwis seling en geeft tal van mooie nummers, zoodat het zonder twyfel een avond van genot en amusement, maar ook van leering zal worden. Zie adv. In dit nummer. GELUKKIGE MENSOHEN. De hoofdprijs, de jubileumprijs der Schager Paasch- verlotlng, die bestond uit 3 vette koeien en aangekocht was voor f 1000, is gewonnen door den heer L. Schuit en mej. A. Mol te Oudkarspel. De tweede prys, de vette koe, werd gewonnen door mej. Stins in „Avondrust" alhier. De derde prys, de vette vaars won de heer S. Buis alhier. Fortuna deed ditmaal een beste greep. DE PAASCHTENTOONSTELLING. De lijst van bekroningen die wij in het nummer van Donderdag j.1. plaatsten, dient nog aangevuld te worden met een bestuursprijs, die toegekend werd aan den heer S. v. d. Wal, Weere, Winkel, voor zijn ingezonden jonge fokvarkens. Door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen is de uitvoering van bestek 147(1 HS: Het omhoogbren- gen van den spoorweg Den HelderAmsterdam, tus- schen KM 18.600-20, 450, het maken van een onder bouw voor dubbel spoor hij KM 19,500, van duikers en verdere bijkomende werken, in verband met een door de Provincie Noord-Holland ontworpen kanaal met daarlangs gelegen weg benoorden Schagen opgedra gen aan op een na den laagsten inschrijver den heer J. C. Steensma te Lemmer voor de somma van f 156.600.De raming bedroeg f 267.000. MARRTO VERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j.1. niet groot. Dat laat zich gemakkelyk denken, daags na de tentoonstelling. Het was natuurlyk een stille handel; de meesten hadden zich al voorzien. Op de markt van Woensdag kochten 2 Heldersche slagers, de heeren Wit en Korver, koeien van f 425 per stuk, werd 37 ets. per pond; dat leek er nog op. Dit mocht nog even vermeld worden. Er waren heel wat kalf- en geldekoeien aangevoerd. De handel in kalfkoeien was iets duurder. Geldekoeien liepen er best uit. Die handel was vlug; het gras komt. In pinken nog weinig te doen. In den vroegen morgen was de handel heel goed; later op den dag was het even trekkend. Prijzen gemiddeld f 38; voor een enkeling werd 13 gld. besteed, 1 week oud. De handel in paarden was goed. De handel in oude slachtschapen was iets minder, 1218 gld. is er besteed. In overhouders zeer matig; voor den dood ging niets weg; pryzen 713 gld. In bokken en geiten weinig handel. Biggen duur, vlugge handel en hooger ln prys. Vette varkens waren er natuurlyk weinig aangevoerd, die er waren, waren gauw verkocht, dus een vlugge handel; minder in prys deze keer, voor de duurste 16 ets. Op de kippenmarkt was het stil. Die aanvoer kan wel wat grooter worden MIJNHARDTs Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. „Een nacht ln SebastopoL" Met George Bancroft en Miriam Hopkins in de hoofd rollen geeft het theater Royal deze week het spannen de filmwerk „Een nacht in Sebastopol". Deze film is ontleend aan de roode revolutie tegen de aristocratische onderdrukking in Rusland, wanneer het geheele land in oproer is en de vroegere heerschers naar het Zuiden vluchten, om per stoomer Pushkin naar Sebastopol gebracht te worden, het laatste bolwerk der regeeringstroepen. Onder hen bevindt zich Maria Yas- kaja. een populaire danseres. Hoewel hun leven voortdurend bedreigd wordt vieren de vluchtelingen den nacht in Theodosia in een caba ret. waar het vroolijk toegaat. Temidden van hun luid ruchtige pret verschynt plotseling Kylenko, een vroe gere zeekapitein en voorvechter van de revolutie, met zijn mannen, die de stad veroverd hebben. Kylenko is onder den indruk van Maria's onverschillgheid over het lot dat haar wacht Het stoomschip Pushkin. dat een compagnie Kozak ken aan boord heeft doet de rollen weer omkeeren, doch tenslotte krijgen de Rooden toch weer de overhand doordat ze de bemanning voor zich weten te winnen, en de Pushkin nu niet naar Sebastopol, doch opnieuw naar Theodosia koers zet. Het slot is echter, dat door een onopgemerkte wyzi- ging aan het kompas Kylenko en zijn mannen misleid worden, hetgeen ze niet eerder ontdekken, dan nadat het te laat is. Maria had nJ, Kylenko in haar hut weten te lokken en ofschoon eerst een spel van misleiding, krijgt zij hem later werkelijk lief. maar ondanks de erdedlging van Kylenko voor de Sovjet-rechtbank zal 'vj. gelijk met de andere aristocraten ter dood veroor deeld worden. Het slot van de film. die tot het einde toe vol span ning en sensatie is, eindigt echter toch nog met een gelukkige toekomst voor Kylenko en Maria. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verknopen wij onder GARANTTR en op PROEF. Garaqe C NIEUWtAND BERGEN. TWEEDE KAMER. Onderscheidene ontwerpen tot steun van land- en tuinbouw aangenomen. In haar vergadering van Donderdag heeft de Twee de Kamer in vier uur tijds niet minder dan negen wetsontwerpjes, strekkende tot steun- en credietver- leening aan verschillende takken van land- en tuin bouw, afgehandeld. Dc belangstelling van de Kamer was, voor zoover zij zich uitte in het aantal aanwezige leden, bepaald gering en de redevoeringen van de wèl belangstellenden waren over het algemeen kort en krachtig. Z.h.s. werden alle ontwerpen goedge keurd. Moderne BRUIDS-FOTO's van de eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. FRITZ ROTTER. Wat zich heeft afgespeeld. Een bijzon der gemeene daad. Zooals we reeds eerder meldden, is op de vroegere Bcrlijnschc theaterdirecteuren, Fritz en Alfred Rot ter, zoomede op de echtgcnoote van den laatste, en een zekere mevrouw Wolf bij Vaduz een overval gepleegd. De gebroeders Rotter en mevr. Alfred Rotter woonden al gedurende ongeveer vijf maanden in het Waldhotel te Va duz, de hoofdstad van Liechtenstein, waar zij eenige dagen geleden bezoek kregen van mevr. Wolf, die in Bel gië woonachtig is. Het was algemeen bekend, dat de gewezen thea terdirecteuren in Liech tenstein vertoefden en als onderdanen van dit miniatuurstadje niet uitgeleverd konden worden aan de Duitsche autoriteiten. Een aan tal jongelui uit Con- stanz, onder wie eenige leden van de plaatselijke en nationaal-socialistische stormafdeeling, hadden daarom het plan opgevat voor die uitlevering op hun manier te zorgen en de gebroeders Rotter met ge weld naar Duitschland terug te brengen. Hoe de overval zich heeft toegedragen, is onzen lezers in hoofdzaak bekend. De eigenaar van hotel Gaflein nabij Triesenberg, Schadler genaamd, had de gebr. Rotter, de echtgenoo- te van Alfred Rotter en een Belgische logée, mevr. Wolf, uitgenoodigd zijn hotel te bezichtigen en hen per auto in Vaduz afgehaald. Nabij het hotel wier pen zeven jongelui zich op de twee broers, doch het gelukte Fritz te ontvluchten. Schadler zou toen Fritz achtervolgd hebben en hem hebben gezegd, dat het gezelschap zich in veiligheid bevond en dat hij naar Vaduz- moest terugkeeren. Fritz Rotter klom in de auto, die vlug naar beneden reed. Hij verzocht den chauffeur te stoppen, opdat hij de politie kon waar schuwen, doch de chauffeur verhuogde het tempo nog meer. Daarop is Fritz Rotter uit de auto ge sprongen, waarbij hij, volgens genoemd blad zijn schouder moet hebben gebroken. De heer en mevr. Afred Rotter werden des avonds dood in een beekje bij Triesenberg gevonden, ter wijl mevr. Wolf, die geheel met bloed bedekt was en wier kleeren verscheurd waren, naar Vaduz werd overgebracht. Het betreft hier een bijzonder gemeene daad. Zij wordt dan ook algemeen door de bevolking van Liechtenstein veroordeeld. De autoriteiten te Liechtenstein zijn van plan de strengste maatregelen te nemen om allen, die bij de zen overval betrokken zijn geweest, op te sporen en te bestraffen. In Vaduz zijn in totaal drie personen gearresteerd, namelijk Schadler, de architect Rackli uit Frankfort a. d. Main en de chauffeur Frommelt uit Vaduz. Het verkeerde ventiel geopend. Door het openen van een verkeerd ventiel op den Amerikaanschen post boot „President Madison" stroomde door een gat in den romp het water met kracht naar binnen, met het gevolg, dat binnen korten tijd het schip een enorme slagzij maakte. Hierboven zien wij het liggen aan de kade van Seattle te Washington.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1