illllEID NitlWS- Altettmti Het lijstnmer van de S.D.A.P. voor de a.s. Kamerverkiezingen is no. 11. Lijstaanvoerder l. E. w. öuijs. Uit rtHf,pwl Uitgevers: N.V. vk TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Norman Davis over zijn bezoek aan Berlijn NAAR ROME Een laffe daad de OMGEVING Bij de blinden is uitkijken de boodschap Melkwagen door den trein gegrepen Bijna 700 K.M. per uur De ramp van de „Akron" Verzet tegen Duitschland Het Alkmaarsche „Carlton"-Hotel in vlammen Dinsdag 11 April 1933. SCB1GE1 76ste Jaargang No. 9260 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Optimistischer gestemd daan voorheen. De Amerikaansche chef-gedelegeerde van de ontwa- penings-conferentic te Genève, Norman Davis, is Maandagmiddag met den Noord Express van zijn be zoek aan Berlijn te Parijs teruggekeerd. In denzclfden trein bevond zich de Fransche ambassadeur te Ber lijn, Francois Poncet. Aankomst van Norman Davis te Berlijn. Norman Davis toonde zich zeer voldaan over zijn reis naar Berlijn. Het is, aldus verklaarde hij, voor hem buitengewoon interessant geweest de opvattin gen van Rijkskanselier Hïtler te hooren over den hul digen toestand. Een verklaring betreffende de hou ding van Duitschland kan evenwel pas worden afge legd na contact met de andere belanghebbende rcgea ring. In ieder geval, aldus besloot Norman Davis, ben ik thans optimistischer gesterad clan voor mijn reis naar Berlijn. rige Duitscher H. Dörenkemper uit Hilversum raakte met zijn linkervoet tusschen de deur van de cabine en den grond bekneld. Hij brak twee voetwortelbeen tjes. Twee andere Duitschers, uit Hilversum, die tot de bediening van den tractor behoorden, kregen geen letsel. Auto geslipt en over den kop geslagen. Tusschen de Provinciale brug over de Oude Maas en de kade van de gemeente Barendrecht, is gister nacht een auto geslipt en over den kop geslagen. De auto behoort aan de garage Van der Sluis te Oud- Beyerland en Rotterdam. Zes passagiers werden ge wond, van wie een vrij ernstig, die een arm en een rib heeft gebroken. Door een autobus overreden. De 63-jarige J. den B., uit Hoek vèn Holland is op het Marktplein te 's-Gravenhage onder een autobus van de N.V. Westlandsche Stoomtramweg Mij. ge raakt. Een der achterwielen ging hem over het lichaam. Met een zware verwonding aan het onder lijf en ernstige kneuzingen is den B. naar zijn wo ning te Hoek van Holland gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Een agent In overtreding. Zaterdag hield te Amersfoort een politie agent een auto aan, omdat de bestuurder bij het nemen van een bocht links hield. Bij het infornieeren naar de gegevens voor het procesverbaal, bleek, dat de over treder een agent van politie uit 'sGravenhage was. Verblindende lichten. Op den Bodegravenschen straatweg te Gouda wera Zondag een automobilist uit Lunteren verblind door de felle lichten van een tegenkomer. Hij zag daardoor te laat den 48-jarigen landbouwer A. Koster uit Reeuwijk, die met een fiets aan de band aan de rech terzijde van den weg liep De man werd aangereden en bleef bewusteloos liggen. Met een hersenschudding en een gescheurde nier is hij per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het Van Iterson Zieken huis vervoerd De fiets werd geaeel vernield. Tegen den autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN. Bü een vechtpartij een man levensgevaarlijk gestoken. In de LIndenJaan te Enschede is een vechtpartij ont staan tusschen eenlge personen, die de opbrengst van 130 door hen vervaardigde Palmpaschen in sterken drank hadden omgezet. Een hunner, een berucht type uit Enschede, werd met een mes in de borst gestoken. In het r.k. ziekenhuis bleek, dat een der longen was geraakt. De toestand van het slachtoffer is gevaarlijk. De dader i8 aangehouden. EEN 16-JARIG MEISJE VERBRAND. Te Zoelmond nabij Culemborg was Zaterdagmorgen een 16-jarig meisje bezig een stapeltje oud behangsel papier te verbranden, waarbij haar kleeren in brand geraakten. Het meisje liep hevige brandwonden op en is tengevolge daarvan 's middags overleden. Bezoeken van vooraanstaande staatslie den bij Mussolini. Hartelijk onderhoud met Von Papen. De Duitsche vice-kanselier. von Papen, is te Rome ontvangen door de Duitsche gezanten te Rome en ter Vaticaanstad. In den loop van den dag heeft von Papen een be zoek gebracht aan de tentoonstelling van de fascisti sche revolutie. Gistermiddag is von Papen door Mussolini ontvan gen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur en had een zeer hartelijk karakter. In een kort interview verklaarde von Papen, dat hij zijn reis naar Rome een volkomen particulier ka rakter wilde doen houden. Wanneer hij desondanks op zijn tocht door Italië door hooggeplaatste ambte naren op opmerkelijke wijze was ontvangen en te Rome hartelijk verwelkomd is. heeft hij zich hierover in het bijzonder ook daarom zoo verheugd, omdat hij dit beschouwd als een teeken voor de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen het Italiaansche en Duitsche volk. Bij de bespreking van de reis van von Papen en Goering naar Rome wordt in de Britsche pers vooral de aandacht gevestigd op het bezoek aan den Paus. De Romeinsche correspondent van de „Morning Post" voorziet reeds, dat „de houding vdn het Va- ticaan ten aanzien van het nationaal-socialisme wel gewijzigd zal worden en dat het nat.-socialisme be schouwd zal worden als een bolwerk tegen het com munisme in Europa. Göring in Rome aangekomen. De Duitsche Minister Göring is gistermiddag na een vlucht van 3V£ uur uit Munchen in Rome aange komen. Göring had het Junkcrvliegtuig zelf gestuurd en landde met een sierlijke manoeuvre op het vliegveld, waar hij o.a. door minister Balbo werd verwelkomd. Ook prinses Mafalda was op het terrein aanwezig, wier echtgenoot, de prins van Hessen, met het vlieg tuig was meegekomen. Na de begroeting van de bij de ontvangst aanwe zige personen, begaf Göring zich in de auto van den prins van Hessen, wiens gast hij tijdens zijn verblijf tn Rome is. Ook Göbbels gaat naar Rome. Behalve von Papen en Göring zal ook Göbbels een bezoek aan Italië brengen. Laatstgenoemde besprak vandaag met den directeur-generaal der Luce, San- soni, de propaganda door film, radio, en pers. Meer dan tos dusver zullen de Italiaansche en Duitsche films uitgewisseld worden. Sansoni zal ook door Hit- Ier worden ontvangen. Dolfass naar Rome. Bezoek aan Musolini. Uit Weenen, 10 April: (Reuter): Bondskanselier dr. Dollfuss vertrekt morgen per vliegtuig naar Rome, waar hij korten tijd zal vertoeven. Hij zal aan de plechtige Paaschviering op het Vaticaan deelnemen. Ook zal hij een bezoek aan Mussolini brengen. ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en half:. Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilftrs Lijnmeel Soyascbilfers Soyakoekjes 7-8'/, vocht, dat is 5 vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeelc voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODjE. Kluizenaar beroofd. Haaksbergen, 10 April. J.1. Zaterdag heeft een drie tal personen, afkomstig uit Enschede, te weten B., W. en van V. een bezoek gebracht aan Gradus Wegdam, iemand, die al tal van jaren in gróote verlatenheid leeft in een hut op de Buurserheide, nabij de Zoddebeek. Men heeft den bejaarden man voor eenige oogenblikken naar buiten weten te lokken en toen de gelegenheid benut om de spaarduitjes van den kluizenaar weg te rooven. De oude man kwam later tot de ontdekking dat hij een bedrag van f 30 kwijt was. Eerst Zondag kreeg de po litie van het geval kennis. Het mocht gelukken de da ders te Enschede op te sporen; eerstgenoemde twee zijn gearresteerd. De derde persoon is in de richting Zwolle vertrokken en zijn aanhouding is binnenkort te ver wachten. Op de aangehouden personen bevond de poli tie een bedrag van ongeveer negen gulden, dat van de zen diefstal afkomstig is. Zij bekenden en werden naar Almelo overgebracht. A IK M A A H Waarschuwing van den Alkmaarechen Commissaris van politie. Alkmaar 10 April. De Commissaris van Politie te Alkmaar geeft belanghebbenden in overweging alvorens door middel van het koopen van bonnen van colporteurs voorwerpen aan te schaffen van de „Werkverschaffing aan Blinden en andere Invalieden in Nederland", direc teur P. Visser, kantoor en magazijn Bilderdijkkade 38 te Amsterdam, of deze instelling op andere wijze te steu nen. zich tot zijn bureau te wenden, £>m inlichtingen. Wonder boven wonder de inzittenden vrijwel ongedeerd gebleven. Het aantal verkeersongevallen is Zondag weer zeer groot geweest. In aansluiting met wat reeds in het 3e blad van dit nummer hierover is opgenomen, vervolgen wij hieron der dit treurige lijstje. Zondagavond heeft op den onbewaakten spoorover weg nabij Alting, onder de gemeente Beilen, een on geval plaats gehad, da^ wonder boven wonder goed afgeloopen is. Omstreeks 8 uur passeerde de melkrijder Moes uit Alting, genoemden overweg. Op zijn melkwagen, die met een paard bespannen was, zaten behalve hijzelf, 4 kinderen. Waarschijnlijk had hij geen aandacht geschonken aan den omstreeks dien tijd uit de richting Assen ko menden sneltrein, hoewel het uitzicht op de spoor baan naar heide zijden ter plaatse voldoende is, want toen de wagen de rails bijna gepasseerd was, werd hij gegrepen door de locomotief van den trein. Alle inzittenden werden door den schok van den wagen geslingerd, doch zij liepen geen noemenswaar dig letsel op. Het paard sloeg op hol met het onder stel van den wagen. De melkbussen en enkele plan ken werden later op grooten afstand in het veld te ruggevonden. Door het treinpersoneel werd proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. De trein had uiteraard eeni ge vertraging. Een meisje gedood. Zondagnacht zijn op het kruispunt Valkenbur- gerweg te Heerlen twee auto's tegen elkaar gebotst. Een meisje uit Maastricht, dat in een der auto's zat, vloog door rlc voorruit, waarbij bijna haar geheele neus werd afgesneden; zij liep ook verwondingen aan een der oogen op, welk oog zij waarschijnlijk zal moe ten missen. Vrachtauto gekanteld. Zondagmiddag wilde een tractor met oplegger van Vbrschure's Transportmaatschappij te Hilversum, het erf van de Kon. Beetwortelzaad Cultuur Kuhn en Co., aan den Huizerweg te Naarden oprijden. Daarbij zak ten twee linkerachterwielen in den modder, met het gevolg, dat de auto kantelde. De bestuurder, de 30-ja- Snelheidsrecord voor vliegtuigen verbeterd. Rome, 10 April (V.D.). De onder-officier bij de Italiaansche luchtmacht. Agello, heeft Maandag op het Garda Meer bij Desenzano het absolute snelheidsrecord voor vliegtuigen gebroken. Het record door Agello met een snelvliegend marinetoestel van het type Macchi Casraldi Fiat 2 met Fiatmotoren van 2500 P.K., geves tigd op 692.529 K.M. per uur. De gemiddelde uursnelheid bij proefnemingen door de Aero Club heeft bedragen 682.403 K.M. Het oude wereldrecord staat op naam van den En- gelschman Stainfortb met een gemiddelde uursnelheid van 655 K.M. r 4^IM.Ij.iji:i l\ £»J door overmatig nico- h'ne-enalcoholgebruik ASPIRIN helpt steeds 0 Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ds. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ds. Begin van het onderzoek. Lakehurst, 10 April (V.D.) Heden is men be gonnen met een onderzoek ter opheldering van de oor zaken van het vergaan van de „Akron". Als eerste ge tuige werd de officier van de Akron, WIley, gehoord, Deze verklaarde, dat de nauwkeurige positie van het luchtsochip bij het begin van de catastrophe onbekend was. Getuige, Wiley. zou een anderen koers hebben ge stuurd als commandant MacCord. Verder verklaarde de officier, dat twee uur na het vertrek van Lakehurst ten gevolge van een verkeerd verstaan bevel de koers van het luchtschip met 50 in plaats van met 15 graden was gewijzigd. Lijk van admiraal Mofett aangespoeld. Uit New York. Behalve de lijken van twee officie ren en een der passagiers van de ..Akron" heeft men thans nog één der bij de ramp van dit luchtschip omge komen peivoien opgehaald, t.w. het lichaam ven admi raal Mofett, die als passagier de noodlottige vlucht heeft meegemaakt. Boycotplakkaten te Londen: „Boycott Duitsche waren". Uit Londen, 10 April. De Londensche Joden heb ben in de kwestie der boycottplakkaten, waarin wordt opgewekt Duitschland en Duitsche producten te boy cotten, een overwinning bevochten. Overal ziet men weer de roode plakkaten met de woorden: „Boycott Duitsche waren!" De bladen melden op in het oog loopende wijze, dat de Joden de overwinning behalen. In het Lagerhuis heeft de minister van Binnenland- sche Zaken, Sir John Gilmour, Maandagmiddag een verklaring afgelegd. Hij zeide, dat de Joden plakka ten mogen uithangen, indien zij zulks wenschen, doch, aldus Gilmour, het Huis zal het met mij eens zijn, dat het niet gewenscht is, thans anti-Duitsche gevoelens te uiten. Het is' zeer zeker de bedoeling der regeering in deze aangelegenheid in het land de vrije meeningsuiting te waarborgen. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde Sir John Simon in het Lagerhuis mede, dat de Brit sche consul te Berlijn door de politie er van op de hoogte was gesteld, dat Fraser er van beschuldigd werd „hoogverraad te hebben voorbereid" en derhal ve naar de Moabit-gevangenis was overgebracht in afwachting van het onderzoek. Catchpool was in vrij heid gesteld. Ten aanzien van de positie der Joden in Opper- Silezië verklaarde Sunon, dat de Volkenbond had be paald, dat de procedure volgens art. 11 niet zou wor den toegepast voor gevallen, waarin het betrof de hij verdrag vastgestelde bescherming van minderhe den, doch slechts in ernstige gevallen, welke een be dreiging voor den vrede tusschen de naties zou vor men. In antwoord op een andere vraag zeide Simon, dat de kwestie der positie van de Joden in Duitschland een groot deel der publieke aandacht trekt en dat hij zelf een onderzoek heeft doen instellen. Nader wordt uit Londen gemeld: Op bevel van het ministerie van Binnenlandsche Zaken had de I.ondensche politie in het Oosten van ondèn, alel plakkaten waarin werd opgewekt tot ion boycott van Duitsche producten, laten verwij deren. Na tusschcnkonist van het Lagerhuislid Janner zijn de plakkaten opnieuw aangebracht. Een half millioen niet betalende logé's om gekomen. Omstreeks 12 uur werd Zondagnacht politie en brand weer gealarmeerd naar aanleiding van een uitgebroken brand in een volkslogement, vulgo slaapstee in de Kei zerstraat no. 22. gerant de heer A. J K. Met de bekende activiteit en bluschlust was de brand weer spoedig ter plaatse en wist met een paar krachtige stralen het fel uïtlaaiende vuur te bedwingen. Niettemin kon niet worden verhinderd, dat het perceel zoo goed als geheel uitbrandde, tot groot ongerief van de momen- teele logé's, die hals overkop de kuiten moesten nemen en hun schamele garderobe achterlieten. Enkele hunner hadden bovendien nog snijwonden opgeloopen, als gevolg van het inslaan der ruiten met het doel het algemeen „Sauve qui peut" te bespoedigen. Een inmiddels ontbo den geneesheer verscheen op het tooneel om deze dap peren te verbinden. Zoo men beweerde, moeten ontel bare, welbekende gezellige huisdiertjes een ontijdige ver- asching hebben ondergaan. Eenige konijnen op het ach tererf bleven echter ongedeerd. Het nachtelijk evenement trok vooral groote belang stelling bij *t wegens het sluitingsuur der café's vrijge komen publiek, waarvan er velen kennelijk onder den invloed van Bachus verkeerden, zoodat de aanwezige politiemacht heel wat te "erveeën had om orde te bewa ren en dus niet voor spek en boonen was gerequireerd. Naar de oorzaak van dezen brand is het onderzoek nog niet gesloten. Het perceel was op beurspolU verzekerd. N 1 E UWE I EDO F P Zondagavond hield het Instituut voor Arb. Ontwik keling haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Voor een volle zaal werd door de A.T.V. Kunst na Arbeid een tooneelavond gegeven. Het spel was zeer goed te noemen en de aanwezigen volgden met groote aan dacht de gebeurtenissen voor het "oetlicht. Grimage en regie, ook de geluidsregie achter het tooneel was zeer goed in orde. Er is door ie aanwezi gen volop genoten. De voorzitter kon in zijn slultlngswocrd op een goed geslaagden avond van een goed seizoen terugzien. Hij wekte de aanwezigen op nu tot aan de verkie zingen alle krachten in te spannen voor een mooi» stembuszege. Er was verder gezellige muziek ea bal tot slot.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1