Raad Warmeishuizen. Vergadering van den Raad op Woensdag 12 April 1933, des middags half 3. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeeeter, secre taris de heer H. G. Rijs. Alle leden zijn aanwezig. Na opening worden de notulen onder dankzegging aan den Secretaria goedgekeurd. Ingekomen stukken en meded relingen. Ingekomen zijn de volgende stukken: Een besluit van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur om aan huurders van het weiland een reductie op de huurprijzen over 1932 te vorleenen van 50 pet» Wordt goedgevonden. Het bestuur van de afdeellng Warmenhulzen van het WitrGele Kruis bericht, dat de Vereeniging heeft besloten haar subsidie-aanvrage over 1933 in te trek ken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De volgende verslagen kwamen in: Van het gemeente" tuinbouwbedrijf over 1932 en van de Vereeniging van Ned. Herv. Diaconieën in de classis Alkmaar voor Ge zinsverpleging. Beide verslagen zullen circuleeren. Blijkens een proces-verbaal waren kas en boeken van gemeente-ontvanger en administrateur van het tuin bouwbedrijf in orde bevonden. Voorrang aan georganiseerd en. Toeslag op de huishuur. Ingekomen is een adres van het bestuur van de afd. Warmenhulzen van den R.K. Land en Tulnbouwarbei- dersbond, waarin verzocht wordt: a. om georganiseerde arbeiders in de werkver schaffing den voorrang te geven en tevens f 1 in de week meer uit te keeren; b. om de huishuur zoodanig te regelen, dat deze ten hoogste 1/6 van het loon bedraagt; c. om een toeslag op de huishuur bij steunultkes- rlng boven f 2 te geven. B. en W. stellen voor. dat met het onder a. vermelde verzoek zooveel mogelijk rekening zal worden gehou den en deelen verder mede, dat geen regeling inzake de huishuur kan worden getroffen en dat door burge meester en wethouders aan den minister Is verzocht om op de huishuur bij steunultkeering boven het bedrag van f 2 een toeslag te verleenen. B. en W. zien in dat hot in het 'belang is van de gemeente, dat de arbeiders zich zooveel mogelijk or- ganlseeren. Wat den toeslag betreft, de loonen wor den door het rijk vastgesteld. De heer Dekker dacht wel gelezen te hebben dat elders toeslag werd gegeven, doch de Voorzitter denkt dat de heer Dekker zich vergist, en dat de toeslag de steunregeling zal hebben betroffen. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Mej. Wed. P. Kooi) kwam in het verzoek om haar met Ingang van 1 Juli 19S3 eervol ontslag te verleenen als schoolscboonmaakster- aan de o.l. school te Warmenhulzen. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eer vol te verleenen. Aldus wordt besloten. Het bestuur der R.K. bewaarschool vraagt ook nu weer een subsidie van f 800. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De prcmlo van het dokternfonds. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de besluiten van den raad tot het aangaan van een nieuwe rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten ten behoeve der gemeente en van het gasbedrijf; tot het aangaan van een kasgeldlee- r.ing groet f 15C0C; tot het aangaan van geldleenlngen groot f 8600 en f 10.000; tot aankoop van grond van Mr. J. H. Zililnger Molenaar e.a. By Koninklijk besluit van 4 Maart 1933 is goedge keurd de verordening op do heffing van een verlofs- recht. De premie van het doktersfonds. Ingekomen is een adres van bestuurders van be staande organisaties in deze gemeente, waarin er op werdt gewezen, dat de ongunstige tydsomstandig- heden de diverse bevolkingsgroepen zoodanig getrof fen hebben, dat zelfs de allernoodzakeiykste uitgaven niet meer kunnen worden gedaan. Een dier uitgaven is de premie voor het doktersfonds, terwijl het toch nocdzakeiyk moet worden geacht, dat men verzekerd la voor medische en specialistenhulp bij ziekte. Tal van menschcn kunnen do premie niet meer betalen en by sommigen is ai een belangryke achterstand ontstaan. Over het algemeen wenscht men in het doktersfonds te biyven en ook niet ingedeeld worden in de categorie armlastigo patiënten. Steun, in dezen vorm gegeven, is een h'j uitstek goed sociaal werk. Voor de uitvoering van een en ander dient een com missie jiit de verschillende bevolkingsgroepen in het leven te worden geroepen, waarvan een lid van het gemeentebestuur als voorzitter zal fungeeren, om elk geval afzonderiyk te beoordeelen. Adressanten verzoeken daarom dringend den raad 't daarheen to willen lelden dat van gemeentewege de premie voor het doktersfonda zal worden betaald voor diegenen die naar het oordeel van bovenbedoelde commissie daarvoor ln aanmerking komen. De Voorzitter vraagt of de raad dit adres thans reeds wgnscht te behandelen of dat het in handen van B. en W. zal worden gesteld om prae-advies. De heer Dekker deelt mede, dat adressanten er prijs op stellen, dat het adres vandaag wordt be handeld. De Voorzitter brengt dan In herinnering, dat deze kwestie in de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen is behandeld en dat wat de verlaging van. de dokterstarieven betreft, niet het minste re sultaat is bereikt. Om de premie voor rekening der gemeente te nemen, is een onbegonnen werk. Als er een enkel geval is, waarbij hulp noodzakeiyk is, dient men zich tot het Armbestuur te wenden en zoo noo- dig zal de gemeente wel ingrypen. Maar B. en W. cordeeler., dat de gemeente zich moet bepalen tot de algemeer.e hulp. Vandaag zou het anders zijn onder zoek naar steun voor het doktersfonds, morgen weer voor electrlclteit, gas of waterleiding, enz. enz. De gemeente moet zich bepalen tot algemsenen steun, als werkverschaffing, credietverleenlng, enz. Dat een commissie uit bevolkingsgroepen de regeling in han den zou hebben, zou geheel onjuist zyn. Dat de com missie buiten het. gemeentebestuur zou beschikken over gemeentegelden, zou ontoelaatbaar zyn en als de raad dan ook op het verzoek zou Ingaan, zou spr. 't beslist ter vernietiging mosten voordragen. De hesr Slot zegt, dat B. en W. deze zaak al meer dere malen cr.dcr de oogen heeft genomen en het college van B. en W. dezelfde zienswyze er over had, zooais dcor den Voorzitter is toegelicht. Spr. merkt op dat de dokteren en specialisten rekening met den algemeenen toestand dienen ts houden en tot tariefs verlaging dienen ever te gaan. De wekeiyksche by- drage voor het doktersfonds is voor vele gezinnen onmogelijk te betalen. Als de gemeer.to echter de premie zou betalen, zou dat zich misschien wel uitstrekken tot 90 pet., want een klein percentage is op het oude loonpeil gebleven. Daarom meenen B. en W. er niet aan te kunnen begin nen. Het was beter geweest het gemeentebestuur in deze zaak te betrekken, dan een commissie. De heer Dekker deelt medo dat Maandagavond de commissie heeft vergaderd en de raadsleden waren ult- genoodigd. De heer Slot zegt geen uitnoodiging t* hebben ont vangen. De heer Dekker zegt dat de wethouders niet waren uitgenoodigd, omdat die toch geen medewerking ver leenden. Spr. heeft in die vergadering ook gezegd, dat bet ondoenlijk was dat de gemeente de premie zou be talen, dat was te gevaariyk met het oog op de conse quentie. Spr. heeft ook gezegd dat het door de oommle- sie niet uit te zoeken was wie het niet en wie het wel zou kunnen betalen. Tenslotte verkeert de gemeente in dezelfde positie, ook zy vangt niet. De heer MIn-k heeft de vergadering van Maandag avond niet kunnen bywonen, wel een vorige vergade ring, en voor zoover hy toen kon nagaan, had de com missie zich rechtstreeks tot den raad gewend, omdat geen contact met het gemeentebestuur was te bereiken. Spr. wijst er op dat bet dokterafonds uitstekend werkt dat de contributie voor gezinnen met jonge kinderen niet te hoog is, maar anders wordt het met kinderen boven 16 Jaar, omdat deze tegenwoordig veelal niet verdienen. Spr. heeft van den Voorzitter vernomen dat het advies van B. en W. niet afwyzend is en dat het de bedoeling is. indien noodig, helpend op te treden. Het gaat natuurlijk niet aan dat het volle tractement den geneesheeren wordt gegarandeerd uit de gemeentekas. Spr. kan zich niet vooratellen dat de doctoren hun hen den aftrekken van particulieren dis hulp behoeven. Als zy dat wèl zouden doen, zal de overheid hulp dienen te bieden. De Voorzitter gelooft niet dathier Iemand van honger of van gebrek aan geneeskundige hulp is omgekomen. De heer Molenaar onderschryft de bezwaren door den Voorzitter geopperd en oordeelt ook dat de commissie niet zal kunnen uitmaken wie het niet kan betalen. Zooleta groeit aan als een sneeuwbal. Spr. begrijpt niet hoe in een vergadering gezegd kan worden dat B. en W. afwyzend tegenover deze zaak staan, de commissie heeft nooit contact met B. en W. gehad en een derge lijke bewering noemt spr. dan ook nonsens. Het was de dokter die deze zaak aan 't rollen heeft gebracht. De heer Slot protesteert ook tegen een dergeiyke be wering. De heer Mink zegt ln die vorige vergadering aange drongen te hebben op het verschaffen van gegevens, waaruit bleek, hoe erg het met het niet-betalen was. De heer Dekker deelt mede dat de dokter dan de commissie geen gegevens wenschte te verstrekken. De Voorzitter stelt voor het adree voor kennisgeving aan te nemen. Zonder stemming wordt aldus besloten. De verordeningen op de bedrijven worden opnieuw geldig verklaard tot 1 Juli 1934. Het verzoek van den sluiswachter te Schoorldam, om vermindering van pacht is by B. en W. in onderzoek. De bedrijfsresultaten over het afgelocpen Jaar zyn nog niet bekend. Heffing vergunningsrecht In verband met een schryven van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende de verordening op de heffing van een vergunningsrecht waarin medegedeeld wordt dat, aangezien de gemeente onderstand heeft gevraagd in de koeten harer huishou ding, het belastingbedrag tot het in artikel 23 der Drank wet aangegeven maximum moet worden opgevoerd, wordt voorgesteld een nieuwe verordening vast te stel len, waarin het vergunningsrecht gesteld wordt op f 12.50 voor elke 50 gulden huurwaarde of gedeelte daarvan met een minimum van f 40. De tegenwoordige regeling was f 6 voor elke vyftig gulden huurwaarde De Voorzitter merkt op dat dit het gevolg is van bet feit dat we onze eigen hulshouding niet kunnen betalen. Conform het voorstel wordt besloten. Ter voorziening in de vacature J. Turkstra worden tot lid van de oommissie tot wering van schoolverzuim te Krabbendam aanbevolen: 1. A. van Dalen; 2. Da J. J. Bosma. De heer Van Dalen wordt met algemeens stemmen benoemd. 'Voorgesteld wordt voor het dienstjaar 1933 aan het bestuur van de R.K. Meisjesschool een voorschot op de gemeentelyke vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O. wet te verleenen van f 1550; voor de R.K. Jongens school 11 1350; voor de bijz. school te Krabbendam f 400. Wordt goedgevonden. Aan- en verkoop van grond. In verband met den aanleg van den provincialen weg KoedijkNoordscharwoude, stellen B. en W. voor een strookje van het perceel water Sectie D. No. 332, groot pl.m. 150 c.A. aan de provincie Noordholand af te staan voor den prijs van f 1 ln totaal. Tevens wordt voorgesteld alsnog een besluit, te no men tot aankoop van een perceel grond van Sectie D, No. 997. gelegen aan den Oudewal van J. Blom te Alk maar tegen een koopprijs van f L AldU3 wordt besloten. Overeenkomst met het Hoogheemraadschap In verband met het voornemen, dat het Hoogheem raadschap N.H. Noorderkwartier van de gemeente ln eigendom, beheer en onderhoud enkele weggedeelten overneemt, stellen B. en W. voor met het Hoogheem raadschap een overeenkomst te sluiten, overeenkomstig het overgelegde concept Verder wordt voorgesteld een nieuwe overeenkomst aan te gaan met de N.V. NoordeT Stoomtram Maat- schappy omtrent het overdragen van beheer en onder houd van het weggedeelte by de trambrug te Schoorl dam. De Voorzitter merkt op dat het hier louter een forma liteit betreft komt er iets ingrijpends voor, dan zal de raad nader worden gehoord. Wordt goedgevonden. Het kohier hondenbelasting voor 1933 wordt vastge steld tot een bedrag van f 337. Reductie op huur van bouwland over 1032. B. en W. stellen voor den huurprijs van 't bouwland, gehuurd door W. Ooyevaar ea. te herzien tot den nor malen huurprijs van de verhuring, welke 4 jaar geleden werd gehouden en stellen verder voor eeif algemeene reductie te verleenenvan 60 pet., met een minimum huurprijs van f 2 per snees. Aldus wordt besloten. Da Voorzitter hoopt dat dit besluit voor de huurders aanleiding mag zyn om de huur te betalen. Eén pro eent Is nog sleohta betaald. Door het Burgeriyk Armbestuur wordt gevraagd op het bouwland dezelfde reductieregellng te mogen toe passen als voor het gemeente-bouwland wordt toegepast. Wordt goedgevonden. By de rondvraag vraagt de heer Geus of de nieuwe kastelein in de zaak-Snoek al spoedig vergunning tot tappen kan krijgen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit geen dag langer zullen ophouden, maar door den Inspecteur moet ont heffing worden verleend. Snoek had ontheffing, maar intusscben zyn de elschen aan de localiteiten gesteld, verzwaard. Hierna volgt sluiting. ult de OMGEVING W 1 E E N (1 E V Arbeidsbeurs Wieringen. Geplaatst van 5 April tot en met 11 April 1933: geene. Staan nog als werkloos ingeschreven: 155 grondwerkers, 1 bankwerker, 1 Uzervlechter, 6 bakschippers, 7 timmerlieden, 1 opperman, 5 sto kers, 2 machinisten, 2 vuurwerkers, 1 waker, 1 dek- knecht, 1 kok, 1 steenzetter, 2 stuurlieden, 1 kram mer en 1 dienstbode. Buiten Wieringen ku men nog geplaatst worden: Mannen: coupeur-grootwerker (gediplomeerd) f45 per week; kaooersbedlende b. m. scheren en haar snijden, leeftijd 18—20 jaar, R.K., dadelijk, loon naar bekwaamheid plus kost en inwoning; bekw. wolsor- teerder f28 tot f30 per week; behanger-stoffeerder, moet zelfstandig kunnen werken; dames- tevens hee renkapper, volledig bekwaam, loon f35 tot f40 per maand, plus kost en inwoning en fooien; directeur eener gemeentedienst van arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering, jaarwedde f1700—f2075; armbezoeker (gemeentebetrekking) jaarwedde f2000 tot f2600; zwemmeester, met zwemdiploma of diplo ma voor het redden van drenkelingen; concierge- chauffeur-huisknecht (inw. man en vrouw zonder kin deren), eenlge kennis van tüinbouw, beslist beschaaf de personen b.v.k. P.G., f 80 tot f 100 p. maand plus kost en inwoning. Vrouwen: 2 werkmeisjes voor gemeentelijk zieken huis, f300 per jaar plus kost en inwoning; 10 bekw. confectienaaisters voor het maken van eenvoudige jongens- en heerensportkloeding, loon f 12 tot f 15 per week; voor tehuis voor ouden van dagen eenige onge diplomeerde verplegenden (verpleegster) met 1 ol 2 jaren praktijk, f 1500 per jaar. Verder dienstboden, boerendienstboden, keukenmeis jes, werkmeisjes, enz., enz. Onderwijs aan de rijpere Jeugd. Dinsdagavond vergaderde de commissie van toe zicht op den in het afgeloopen winterseizoen te Hip- polytushoef gehouden cursus voor de rijpere jeugd (14—18-jarigen). Deze cursus is georganiseerd door de afd. Wieringen van bet Instituut voor Arbeidersont wikkeling in samenwerking met Volksonderwijs en met financieelen steun van de gemeente. De commis sie bestaat uit vertegenwoordigers der beide vcreeni- gingen, een vertegenwoordiger van de gemeente en de vier leerkrachten van den cursus. De Voorzitter der commissie, de heer J. de Wit (Instituut) constateerde in zUn openingswoord, dat de cdrsus een succes is geworden. Het aantal deel nemers was boven verwachting groot; de financieele steun der gemeente maakte een behoorlijke opzet mogelijk, o.m. door busvervoer der leerlingen en de resultaten van het onderwys blijken uitstekend to zijn. Spr. bracht den burgemeester van Wieringen, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, dank voor de ontvangen medewerking en sprak groote waardeering uit voor het werk der leerkrach ten. De kosten van den cursus zijn bijna f 130 lager gebleven dan de raming was. Nu is er in den loop van den winter een tweede cursus ontstaan en wel voor schippersjongens. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van den heer N. Kaan, die te Do Haukes een aantal schippersjongens had ontmoet, vroeger varend, thans met vaste ligploats aldaar, welke jon gens graag nog eenigszins wilden inhalen, wat zij vroeger aan onderwijs hebben ontbeerd. Na overleg met eenige commissieleden is toen te Westerland voor deze jongens een cursus gevormd, waar de heeren Cornelissen en Cornielje wekelijks les geven aan 13 schippersjongens, Subidie voor dezen cursus is gevraagd aan verschillende schippersverenigin gen e.d. en verschillende bedragen werden reeds ont vangen, echter nog te kort voor volle dekking der kos ten. Spr. stelt daarom voor den Raad te verzoeken hot overschot van het subsidie te mogen bestem men voor den schipporscursus. Krijgt deze nog meer hi,idragen van andere zijde, dan kan het gemeentelijk bedrag ongebruikt worden gelaten. Besloten wordt aldus aan den Raad te verzooken. Do heer Van 't Hof brengt hierna verslag uit om trent den cursus. Er is gewerkt met twee klassen, waaraan gedurende 20 weken 2 maal 2 uur per week les is gegeven in rekenen, eenvoudig boekhouden, Ned. taal en gemeenschapskennis. Les werd gegeven door de h.h. Van 't Hof, Cornelissen, Eden en Boon. De leerlingen zijn zeer trouw opgekomen: in klasse A waren van de 31 leerlingen gemiddeld 27 aanwe zig, in klasse B van de 30 lee-lingen gemiddeld 22 (in deze gemiddelden zijn ook begrepen de enkele leerlingen, die spoedig verdwenen; voor de overigen was het gemiddelde dus nog beter) Er is uitstekend gewerkt en de onderwijzers zUn over de bereikte re sultaten zeer voldaan. Zooals de bedoeling was, heb ben de leerlingen per week een dubbeltje schoolgeld betaald; van deze dubbeltjes zijn thans voor elk een tweetal boekjes aangekocht met schetsen over vre desbeweging, drankbestrijding, dierenbescherming, levensbeschrijvingen van groote personen, enz: Al dus kan aan do leerlingen nog iets van blijvende waarde worden meegegeven. De heer Kolff, Burgemeester, sprak een woord van waardeering voor het verrichte werk. Do heer De Wit sprak in zijn slotwoord de hoop uit, dat het ook een volgend seizoen mogelijk zal zijn dit work te doen. Wellicht kan er dan een klasse voor gevorderden en een voor nieuwelingen worden gevormd. Met medewerking van alle zijden, zooals ditmaal het geval is geweest, valt nog veel te berei ken. Den laataten tyd werd zoo nu en dan van verschillen de ambachtslieden gereedschap vermist, wat in z.g. werkketen by bouwwerken was opgeborgen. Een en ander gaf aanleiding dat de plaatseiyke ryicspolltie daar speciaal haar aandacht aan schonk. Zoo ook werd j.1 Dinsdagavond door de heeren Bergsma en de Jong ge post by het werk van den aannemer B. aan de Hoelm. waar inderdaad een poging tot diefstal plaats had door den 18-jarigen smid, J. B. te Westerkliof, alhier. Van een en ander werd procesverbaal opgemaakt, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Zooals wy reeds eerder vermeldden, ls de cursus voor de rypere Jeugd, welke in den afgeloopen winteT ie gehouden, een succes geworden. Deze cursussen zijn nu beëindigd. J.1. Dinsdagavond kwamen de cursisten in Hotel de Haan byeen, waar do heer Strybos zou spreken over Vogelleven in Nederland. Behalve de cursisten waren vele geïntroduceerden aanwezig, waaronder Burgemeester Kolff, Wethouder Kaan en de gemeente-secretaris van Duin. Tevens was aanwe zig het bestuur van do afd. Wieringen van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling en Volksonderwys, op welks initiatief de cursus tot stand is gekomen. De heer J. de Wit opende dezen avond met welkom. In 't byzonder werd welkom geheeten de spreker van de zen avond; verder de ouders der cursisten. Vervolgens gaf de heer de Wit het woord aan de oudste der leer aren, den heer van 't Hof. De heer v. 't Hof bedankte namens de leeraren de cursisten voor de tróuwe opkomst en de prettige sa menwerking, den wensch uitsprekende, dat als het vol gend jaar weer een cursus gehouden zal worden, er zich ook weer veel zullen aanmelden. De heer de Wit zegde dank aan het gemeentebe stuur voor de subsidie, dank aan het onderwyzend personeel en aan de jongens en meisjes voor de trouwe opkomst. De cursus is een waar succes go- worden en er zal dan ook getracht worden een ver volgcursus en een cursus voor beginnelingen te orga- r.lsecren. Ruim 60 leerlingen hadder. zich aangemeld, waarvan 80 pet. den cursus trouw tot het einde volg den. Spr. roept dan ook alle meisjes en jongens op, als het komend seizoen een cursus gehouden wordt, zich aan te melden en tevens andere jongens en meis jes te bewegen dezen cursus te volgen, indien een en ander dan natuuriyk gesubsidieerd kan worden door de gemeente. Vervolgens geeft spr. het woord aan den heer Strybos. De heer Strybos begon met te zeggen, dat de boe- zemmeer naby Wieringen wedyvert met Texel. Daar ln de Boezemmeer ook zeer vele en verscheidene vo gelsoorten voorkomen. En in de toekomst waarschyn- .;i': wel een kolonie gesticht zal worden Vervolgens wordt het gesprokene geïllustreerd met lichtbeelden en zien we de Veluwe. een paar herten, uilen, spechten, reigers, kraaien, strandvogels. Ook eenige plaatjes van de Wlerlngermeer nabij de Oude Zeug, het Zwanewater te Callantsoog, enz., teveel om. op te noemen. Daarna wordt pauze gehouden, waarin aan eiken cursist 2 leesboekjes worden uitgedeeld, nl. Omhoog, deel I en II. Na de pauze worden nog een paar films vertoond» Daarna wordt nog een kleine geluidsfilm vertoond, voornamelijk van de Aalscholvers. Na deze geluidsfilm sluit de heer de Wit dezen avond, den spreker, den heer Strij'bos dank brengende voor de aangename en prettige causerie, hopende dat dit bijgedragen heeft tot de vogelbescherming in Nederland. En de cursisten een tot weerziens toeroepende tot het volgend seizoen. ANNA P .4 ULOWNA BREEZAND. Tuinbouwcursus Breezand. Op de eindles van den Tuinbouwcursus te Breezand waren Burgemeester Lovink, do Gemeentesecretaris, de heer C. Keijzer, alsmede do heeren Lubbert en Komen, namens het gemeentebestuur aanwezig en voorts de heer Bartels, de assistent van den Rijks- tuinbouwconsulent Door de heeren A. Kager en I. J. Schroevers werd de kennis, welke de leerlingen hadden opgedaan, ge toetst. Aan 11 leerlingen werd daarop een diploma uitge reikt Burgemeester Lovink voerde aan het slot van den avond het woord. Spr. memoreerde den gang van za ken van den cursus gedurende de laatste twee jaar en legde er den nadruk op, dat het gemeentebe stuur zich zeer interesseert voor deze nuttige cursus sen. Hij feliciteerde de jongelui met het behaalde succes en hoopte dat er het volgend seizoen weer vol doende leerlingen zouden komen om den cursus te kunnen voortzetten. Den tweeden Paa'schdag, wanneer het A.D.O.-ter* rein officieel feestelijk geopend wordt, zullen o.a. wed strijden gespeeld worden tusschen R.C.B. en Z.A.P. (de katholieke clubs van Breezand en Spoorbuurt) en tusschen B.K.C. (Breezand—-Kleine Sluis-combinatie) en A.D.O. (chr. voetbal vereeniging). De elftallen zullen er als volgt uitzien: R.C.B. K. Pijnackcr W. Pijnacker, L. Pijnacker P. Looiensteijn, J. Steenvoorden, B. Leijen J. van Wees, C. Angevaren, A. Gooseri, J. de Ruiter, J. Maatjes. P. Alkemade, G. van Nuland, G. v. d. Berg, Fl. Alkemade, J. Meijer B. Leek, E. Kerkhof, P. Rozenbroek H. Ruysenaers, J. Leijen G. Philipsen. Z.A.P. B.K.C. Koster Jb. Steenvoorden, S. de Jong M. Bakker, K. Steenvoorden, J. de Schipper P. van Duin, H. Blom, J. do Schipper, P. Harder, G. van Loon. E. Bakker, C v. Helder, A. Molenaar, J. Jeninga, H. Vecnstra A. van Wijk, M. Wiggers, Jac. Wiggers L. Schouten, T. Post G. Schenk. A.D.O. LANGEND IJ K Alhier is een voorlooplg comité opgericht voor „Mo bilisatie", voor den vrede. Bedoeling van dit comité i# tot definitieve oprichting van een afdeeling to komen, waartoe de noodige stappen worden gedaan. We vernemen, dat tot hoofd der Christelijke tuin bouwschool ls benoemd de heer Zwarteveen te Zwijn- drecht De omzet aan de veiling der Langendijker Groenten- centrale heeft over de afgeloopen maand ongeveer f 70000 bedragen, terwyi dit onder normale omstandigheden vroeger f 400.000 tot f 500.000 beliep. De afdeellng ZuidscharwoudeBroek op Langendijk van den bond voor Staatspenslonneering heeft getracht, te Broek op Langendyk aanknoopingspunten to krijgen met hen, die, ofschoon, voorstanders van een christeiyke politiek, ook invoering van staatspensioen wilden. Het is echter niet gelukt, omdat de toezegging, die aanvan- kelijk werd gedaan, later weer werd ingetrokken. De heer H. van Houten, no. 1 der Chrlsteiyk Democratische lyst voor de Tweede Kamerverkiezingen, had zich be reid verklaard ln een openbare vergadering het staats pensioen te bepleiten. Van deze vergadering zal dus wel niets komen, wat niet wil zeggen, dat de lijst Van Houten geen stemmen zal krijgen. BROEK OP LANGENDIJK. Toen Maandagmiddag de heer P. Hart van Koedijk met een benzinelamp zijn motor zou verwarmen, geraak te hy tijdens die bezigheid door het spuiten van ben zine op zyn kleeren, in brand. Door tegenwoordigheid van geest van een der omstanders, welke getroffene een windsel van zakken om zün lichaam bond, werd erger voorkomen, doordat de vlammen stikten. Toch heef'. H. nog verschillende brandwonden bekomen aan handen, gelaat en borst. Naar we nader vernemen zgn de wonden niet inge brand, zoodat de patiënt het redelijk wel maakt. BABSINOERBORN Dinsdagavond hield de vereeniging D.O.G. een leden vergadering in het lokaal van den heer A. de Graaf, alhier. Voorzitter, Dr. J. J. Werner, opende de byeenkomst met een woord van welkom en hield vervolgens een inleiding, wasvoor als onderwerp was gekozen „De Nationale Gedachte". Spreker bracht daarby ter spra ke, de crisis, de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen en de herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje, drie onderwerpen, welke den laatstcn tijd veel zyn besproken en beschreven. Op duldeiyke en onderhoudende wyze gaf spreker zijn gedachten weer en oogstte een applaus van de vergadering. De notulen van de vorige vergadering werden hier na gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd cn geteekend. De bespreking over het eventueel te houden school reisje bracht de tongen in beweging. Van het Ge meentebestuur was een schryven ingekomen, waarin werd meegedeeld, dat voor elk kind f i beschikbaar v/as gesteld. Geoordeeld werd, dat het moeiiyk zou zyn met een dergeiyk bedrag een feest te organisee- ren. Verschillende voorstellen werden aan de hand gedaan, welke ellen een bezuiniging beoogden. Tot een bevredigende oplossing kon men niet komen. Ten slotte werd by meerderheid van stemmen besloten de organisatie van het schoolfeest over te dragen aan de Oudercommissie, omdat de ouders tcch als de meest belanghebbenden konden worden beschouwd. Tot bestuursleden werden by acclamatie herbenoemd de heeren Dr. J. J. Werner, G. G. Loggers, K. Dekker Pz. en Jb. Bakker Az. De heer L. J. van der Kuyl hield daarop een toe spraak over opvoedkunde. Spreker behandelde hierby de varhouding van den onderwyzer tot het kind en van den onderwijzer tot de ouders. De aanwezigen volgden met aandacht deze interessante causerie, v ke een dankbaar applaus ontlokte. Na de rondvraag, welke niets opleverde, vergadering onder dankzegging gesloten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7