Vraagt gratis proefwasch met de VELO Raad Hoogwoud. Raad Oude Niedorp. Sneevliet veroordeeld Moderne Don Quichote Alcohol-smokkel naar Finland Onbewaakte overwegen Gereformeerde kerk te Alkmaar DE MOOISTE FOTO Gevecht tusschen politie en stroopers Vergadering van den Raad op Woensdag 12 April 1933, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burgemeester secretaris. Na opening volgt lezing en vaststelling der notulen, waarna mededeeling wordt gedaan van de ingekomen stukken, oa. het Koninklijk Besluit, waarbij is bepaald dat de steunregeling voor werklooze land- en Wierin- germeerarbeiders door den Minister is goedgekeurd tot 18 Maart en dat het percentage van rijkssubsidie na der zal worden medegedeeld. Voorts is ingekomen het schrijven van den directeur der gasfabriek omtrent de kosten van de gasverwarmlnS van de school aan de Langerels. In ons nummer van Dinsdag JJ. hebben we reeds mededeeling gedaan van dit schrijven en tevens van het oordeel van den Voorzitter over deze kwestie. De raad gaat met de zienswijze van zijn Voorzitter accoord. De elektriciteitsprijzen In deze benarde tijden. Door de „Vereenlglng „Aartswouder Belang" wordt bezwaar gemaakt tegen de elektriciteitsprijzen en met name tegen het vastrechttarief en de meterhuur. Velen kunnen een mlnimumstroomprijs van 30 cent per K.W. U. niet meer betalen en hebben zich verplicht gezien, zich te laten afsnijden. Door den Voorzitter wordt opgemerkt, dat B. en W. reeds in October 1932 hun grieven tegen het tarief hebben kenbaar gemaakt, maar spr. acht het niet lo gisch, de onbillijkheden thans maar op de gemeente te schuiven. De heer Glas deelt mede, dat het de bedoeling is een algemeene actie te ontwikkelen en dan vooral te agee- ren tegen de meterhuur, want deze drukt het meest op de kleine menschen. Wanneer alleen de werkelijke stroomafname moest worden betaald, zou men wellicht nog wat kunnen bezuinigen. De heer Bossen wijst op het feit, dat 1 Januari de meterhuur nog is verlaagd van 50 op 35 cent. Span broek en onze gemeente staan thans met den gemid delden stroomprijs het laagst, 20 cent per K.W.U. Toen de gemeenten nog exploiteerden was dat 60 cent. De kwestie is alleen dat alles wat tegenwoordig moet worden betaald, te veel is, omdat men niets ontvangt. De heeren Glas en Ham blijven de meterhuur toch onbillijk vinden. Door den Voorzitter wordt toegezegd, de directie van het PJCN. hier nog eens op te zullen wijzen. Werkverschaffing en een redelijk bestaan. De afd. Hoogwoud van den Bond van Arbeiders In het land-, tuinbouw- en zuivelbedrijf verzocht een toe slag op de loonen ln de werkverschaffing, opdat eer. redelijk bestaan verzekerd is. Er wordt thans 26 cent per uur verdiend, d.l. f 12.48. waarvan voor werkelijk levensonderhoud nog geen f 6 overblijft. Premie op luiheid? Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat toen de haggerregeling van de Vier Noorder Koggen werd ge staakt, er uit Hoogwoud, na bespreking met den ad junct-inspecteur der rijkswerkverschaffing 25 werkloo- zen ln de Wieringermeer te werk gesteld zijn. Deze menschen klaagden dat zij zelfs met hard wrken geen uurloon van 25 cent konden bereiken. Spr. heeft deze klacht overgebracht bij de Ned. Heide Maatschappij en kreeg tot antwoord, dat de Hoogwouder werkloozen dan blijkbaar niet hard werkten, want 90 pet. der tewerkge- etélden kwamen er wel degelijk aan toe. Als de gemeente dus een toeslag geeft, zou dat beteekenen, een premie op luiheid. Volgens eigen opgave, blijkt bet loon nu 26 cent te bedragen. De heer Glas merkt op, dat het blijkbaar nogal vei- Bchil maakt, wat voor grond moet worden verwerkt. 6pr. heeft werkloozen gesproken die hem vertelden dat ze eerst niet hooger kwamen dan 18 a 19 cent en dat se van de goedgeefschheid van den opzichter afhingen. De Voorzitter wijst er op dat als een toeslag wordt gegeven, men in conflict komt met de loonen ln de par ticuliere bedrijven. De heer Ham wijst op de onbillijkheid dat de menschen uit de stad tamelijk meer per uur verdienen. Onze men schen zijn er de dupe van, dat ze in een randgemeente billijkheid tegenover de randgemeente® niet inziet. Door de Wieringermeer heeft de gemeente juist zooveel werkloozen. Het resultaat van de bespreking is dat afwijzend op het verzoek wordt beschikt Een verzoek van dezelfde afdeeling om van gemeen tewege de bondscontributie te betalen, wordt om prae- advies in handen van B. en W. gesteld. Ged. Staten berichtten dat voor de school aan de Langereis tot 1 Januari 1934 ontheffing is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs ln de li chamelijke oefening. Accoord ging de raad met het voorstel van B. en W. om bij het bedanken van Mej. Van der Veen als amb- tenaresse ter secretarie, het salaris op f 600 te bepalen met 3 jaarliiksche verhoogingen van f 50. In verband met den flnantleelen toestand der ge meente stellen B. en W. voor de subsidie voor de Op- meersche tentoonstelling op f 25 te bepalen, vorig jaar f 50. De heer Glas bepleit het geven van f 50 subsidie, daarbij wijzende op de uitkeeringen aan het Witte Kruis, uit de opbrengst der loten. De heer Ham meent dat deze tentoonstelling haar tijd gehad heeft. Het i3 meer een jaarlijks terugkee renden feestdag en als het ding aan bloedarmoede be gint te lijden, moeten de gemeenten het niet subsidi eeren. De heer Glas zegt dat het Witte Kruis vorig jaar nog ruim f 700 kreeg uitgekeerd. Ook andere gemeenten steunen; Opmeer b.v. met f 100. Ook de heer Bossen wijst op den steun die het Witte Kruis geniet Het voorstel-Glas om f 50 subsidie te geven wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Glas. Bossen en Groen. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens aange nomen- Voor de kleine bedrijfjes. B. en W. stellen voor tot het verleenen van een ere- diet voor het steunen van door de crisis getroffen per sonen. die een klein bedrijf hebben. Door den Voorzitter wordt toegelicht dat de afdeeling Weere van den L.V.B. een uitkeering vroeg van f 6, gedurende 10 weken, benevens 50 cent per kind. B. en W. stellen voor deze bedragen te stellen op f 4 en f 0.30 voor ieder kind beneden 14 Jaar en voor alleenwonende personen op f 2.50. Zij achten het gewenscht dat een oommissie wordt benoemd bestaande uit B. en W. en 2 raadsleden, welke commissie dan verder met de uitvoe ring dezer regeling is te belasten. De heer Vijn vraagt zich af, waar de gemeente de eenten vandaan moet halen, en als de Voorzitter ant woordt dat op „onvoorzien" nog f 750 staan en de raad pas nog f 25 heeft verdiend, noemt de heer Vijn dat aar digheidjes. De Voorzitter raamt de kosten op f 1000. De heer Klaver had liever gezien dat het verzoek ■was ingewillgd, zooals het is ingediend. Ook de heer Groen acht steun dringend noodig. De heer Glas beaamt dit, maar spr. zou het niet goed vinden als de steunverleenlng werd gebruikt voor be taling van rente en huur. De gemeente zou dan op deze wijze een geheel andere categorie steunen. De heer Klaver merkt op, dat men de menschen toch geen brood en aardappelen kan sturen. De heer Ham wijst op kleediivg. Met den te verleenen steun zullen de menschen niet zooveel oude schuld kunnen betalen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten en de commissie zal bestaan uit B. en W. en de heeren Klaver en Glas. Op het verzoek van de afdeeling van den Bond van arbeiders in het Landbouw Tuinbouw- en Zuivelbe drijf om een contactcommissie in te stellen voor te- werkgestelden, wordt afwijzend beschikt, met het mo tief, dat de gemeente zelf weinig invloed kan uitoefe nen op de gang van zaken en de betrokken arbeiders wel met klachten zullen komen indien die er zijn. De Langerelzer school. Door B. en W. wordt voorgesteld, tot wijziging der overeenkomst met de gemeente Nieuwe Niedorp, Inzake de gemeenschappelijke school aan de Langereis. In ons nummer van Dinsdag hebben wij reeds uitvoe rig de strekking van dit voorstel medegedeeld. We herinneren er aan dat he\ gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp niet wilde Ingaan op een voorstel van Hoog woud, waarbij Hoogwoud geheel in bezit zou komen van de openbare lagere school aan de Langerels. In afwach ting van de verdere plannen van de Vereen, tot stich ting en instandhouding van een Neutraal Bijzondere school aan de Langereis. willen B. en W. nu aan den Raad. v. N.Niedorp voorst, de regeling te herzien .vooral met het oog op de te maken kosten van verbouw. Tot nu toe betaalden beide gemeenten elk de helft der kos ten. Het schoolgebouw, met onderwijzerswoning behoort voor de helft aan de gemeente Nieuwe Niedorp en voor de helft aan de gemeente Hoogwoud. Wanneer er een verbouwing moet plaats hebben van de school is het noodig, dat de gemeenten Hoogwoud en Nieuwe Niedorp elk de helft der kosten dragen, benevens de helft der kosten van het onderhoud der school en van de onder wijzerswoning. De huur van de onderwüzerswoning kan dan ook door de gemeenten Nieuwe Niedorp en Hoog woud elk voor de helft worden genoten. Verder zou voor het gebruik der school een vast bedrag per jaar vastge steld kunnen worden, wat de gemeenten Hoogwoud en Nieuwe Niedorp onderling met elkander verrekenen naar gelang van het aantal leerlingen, dat vanuit elke ge meente (Hoogwoud en Nieuwe Niedorp) de school be zoekt. Wordt b.v. het bedrag der jaarlijksche vergoeding vastgesteld op f 400 en bezoeken er 40 leerlingen de school, waarvan 14 uit Hoogwoud en 26 uit Nieuwe Nie dorp, dan komt voor rekening der gemeente Hoogwoud een bedrag van f 140, en voor Nieuwe Niedorp een bedrag van f 260. De verdere koeten die op de school drukken, zouden door de gemeenten Hoogwoud en Nieuwe Niedorp naar verhouding van het aantal leerlingen, dat uit de ge meenten Hoogwoud en Nieuwe Niedorp bezoeken, ge dragen moeten worden. De heer Ham wijst op de huidige onbillijke kosten- verdeeling en meent dat waar de raad van Nieuwe Nie dorp altijd zoo ijvert voor behoud van deze school, toch voor een billijker regeling moet zijn. De Voorzitter vraagt den heer Ham of, wanneer de kosten verdeeling zoo eerlijk mogelijk wordt, het plan voor een bijzondere school toch nog blijft bestaan. De heer Ham beantwoordt deze vraag ontkennend. Het is niet meer dan een verweer geweest. Het ging bij ons om het behoud van de school. Anders wordt het wan neer Hoogwoud de school weg wil hebben. De heer Bossen meent dat Nieuwe Niedorp daartoe noodzaakt en de Voorzitter durft gerust zeggen, dat Hoogwoud 6 leerlingen voor Nieuwe Niedorp betaalde. De heer Ham vraagt wat B. en W. nu denken te doen. De Voorzitter zegt dat allereerst het besluit tot wijzi ging van de overeenkomst naar Nieuwe Niedorp zal worden gezonden en werkt Nieuwe Niedorp daarin niet mee, dan zal Hoogwoud zich tot Ged. Staten wenden. De heer Glas vraagt zich af of f 8000 voor verbou wing wel noodig is. Spr. vreest dat er in de toekomst te weinig leerlingen zullen zijn en daarom zou hij het eerst eens een paar jaar willen aanzien. Met de oude school te Aartswoud heeft men het ook verscheidene jaren aangezien. De Voorzitter zegt dat als de school wordt een bij zondere school, zij zal moeten voldoen aan het bouw besluit en blijft ze een openbare school, dan zal de In specteur haar afkeuren. De heer Vijn denkt, dat ze daar wel mee zullen wach ten. Maar de heer Ham zegt, dat ze 't zelf niet moeten betalen. De Voorzitter zegt dat hij er zelf voorstander van is geweest om de school op te heffen en spr, deelt dan ook den heer Glas mede. dat hij maar niet klakkeloos zal meegaan met verbouwing der school, maar zich daar tegen zal verzetten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt ver volgens besloten. Nadat bij de rondvraag nog enkele opmerkingen zijn gemaakt of vragen gesteld wordt de openbare verga dering gesloten. RECHTSWEZEN- Tot 5 maanden gevangenisstraf veroor- deeld. De rechtbank te Amsterdam heeft Donderdagmor gen den heer H. Sneevliet, voorzitter van het N.A.S.. veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis wegens het bij ge schrifte in het openbaar opruien tot een strafbaar feit, meermalen gepleegd. In verband met deze uitspraak had de politie in de omgeving van het gerechtsgebouw uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Op de Prinsengracht en in de omgeving van het Leidscheplein werd druk gesurveilleerd door een groot aantal agenten te voet en een aantal politieruiters. Publiek werd op de Prinsengracht voor het gerechtsgebouw niet toegela ten. Op de hoeken van de Leidscheslraat, Prinsen gracht en Leidschegracht en in de Leidschedwars straat werd groepsvorming tegengegaan. Incidenten deden zich niet voor. In verband met de uitspraak hield het N.A.S. 's avonds een protestmeeting in het Concertgebouw waar o.m. mevr. Roland Holst als spreekster optrad. Molenaar vecht tegen windmolens. Hij kwalificeert de Tarwewet als een „rotzooi". Tot een boete van f 5C0.veroordeeld. Voor het kantongerecht te Hoorn had zich Woensdag te verantwoorden de molenaar P. M. wegens een overtreding van de tarwewet. Hij had de betrokken registers niet voldoende bijgehouden. Tijdens het verhoor kwalificeerde verd. de tarwewet als een „rotzooi" en gaf te kennen, zooveel mogelijk lijdelijk verzet te zullen plegen. Gehoord werden een tweetal inspecteurs van de tarwewet, waarvan er een verklaarde, dat men met niemand in het land zoo veel last had als met dezen verdachte. De ambtenaar van het O.M. mr. De Bruys Tack, liet in zijn requisitoir uitkomen, dat zonder het bijhou den dezer registers de tarwewet een doode letter is en dat bij verd. den opzet had voorgezeten zich ten koste van anderen te bevoordeelen. Hij requireerdc tegen verd., die reeds meermalen met de justitie ln conflict is geweest, wegens dit z.i. zeer ernstige feit flOÓO boete, subsidiair 200 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. jhr. dr. Van den Brandeler. veroordeelde hem tot een boete van 500 gulden, te vervangen door 50 dagen hechtenis. Daar tegen verd. naderhand nog meer processen-verbaal zijn opge maakt, is hij er hiermede nog niet af, temeer waar er op dat deze overtredingen een maximum boete van f 10.000 is gesteld. •s NACHTS GEEN SLAAP, OVERDAG GEEN RUST. Na zenawrheamatiek verdwenen. Tot goed voorbeeld van anderen, die misschien aan dezelfde kwaal zouden kunnen lijden, waaraan zij zelf leed, schrijft een dankbare vrouw ons als volgt: „Het vorige jaar kreeg ik een ernstigen aanval van zenuwpijnen in het been; overdig vond ik geen rust s nachts kon ik niet slapen, om maar niet verder te spreken van de intense pijnen die ik leed. Verschil lende middelen brachten mij weinig of geen verlichting tot een vriendin mij aanraadde Kruschen te prnbee ren omdat zijzelf er succes mee had gehad toen zij op dezelfde manier leed als ik. Ik ben nu zoo dankbaai dat ik haar raad opvolgde! Vanaf den allereersten flacon Kruschen voelde ik al een verbetering en te genwoordig ben ik absoluut vrij van pijn en slaap snacht3 uitstekend. Van deze verklaring mag U naar goeddunken gebruik maken, want ik ben nu uiterst dankbaar voor het succes dat ik verkregen heb." Mevr. H. C. Zoovele pijnen waaraan de menschen lijden, hebben alle een en dezelfde oorzaak hardlijvigheid. Niet alleen geregeld, maar ook volledig moeten dagelijks alle afvalproducten der spijsvertering verwijderd worden. Ischias, evenals spit en rheumatiek worden meestal veroorzaakt door een teveel aan urinezuur, hetwelk zich heeft opgehoopt. Kruschen Salts zil dit overtollige urinezuur en andere afvalstoffen, die de gezondheid benadeelen. langs de natuurlijke wegen zacht en volkomen verwijderen. Rn omdat de .kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts Uw inwendige organen regelmatig en volkomen vrijhoudt van alle afvalproducten, kunnen kwaadaardige stoffen als urinezuur zich nooit meer ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1 60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) Landbouwer door den trein gegrepen en gedood. Uit Amersfoort: Donderdagavond omstreeks 8 mu is de 65-jarige landbouwer De Gulleker uit Nijker- kervecn op den onbewaakten overweg halte Hoevela ken te Hoevelaken bij het passeeren van dezen spoor baan met zijn hittewagen door een passeerenden sneltrein gegrepen en op slag gedood. Ook de hit werd gedood. De trein ondervond geruimen tijd ver traging. De aanbesteding plaats gehad, schrtjvlngen. 38 In- Woensdagmiddag is namens de commissie van be heer der Geref. Kerk te Alkmaar door den architect B. W. Plooy te Amersfoort, aanbesteed: het bouwen van een kerkgebouw met 900 zitplaatsen, dienstver trekken en kosterswoning. Er waren 38 inschrijvin gen ingekomen. Het hoogst was K. Verweel, te Stom petoren met f 63.500, het laagst H. Vos te Alkmaar, met f 41.500. Nu de zee ijsvrij is. De komst van het voorjaar en het daarmee gepaard gaande ijsvrij worden van de Finsche havens is het signaal voor de hervatting van den smokkelhandel in ruwe alcohol uit Noord-Duitschland naar Finland. Deze ongeoorloofde handel neemt trouwens over het algemeen eerder toe dan af en aan de Finsche kustwacht is ter oore gekomen, dat 11 groote smok- kelschepen geladen met alcohol zich op weg bevinden naar Finland. In de golf van Finland zijn reeds twee schepen aangekomen, geladen met 10.000 liter ruwe alcohol, welke aan plaatselijke dranksmokkelaars verkocht worden tegen ongeveer 80 cents per liter. De Finsche kustwacht treft voorbereidingen voor een ongenadig optreden tegen de smokkelaars, wier smokkeldrank niet alleen een schadepost beteekent voor de rijksfinanciën, doch ook de gezondheid der bewoners van Finland ondermijnt. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Op de Lünobnrger heide. Bij Paderborn in Duitschland op de Lüneburger heide i? het deze rdagen bij een vervolging van str >o pers tot een vuurgevecht gekomen, waarin een pach ter, een veldwachter en twee man van de hulppolitie zwaar zijn gewond. De pachter Meyer hoorde schieten in het bosch bij zijn huis en ging met een collega Schluter het bosch in, waar zij stroopers ontdekten die dadelijk liet vuur op hen openden. Schluter werd in dit eerste treffen door twee kogels gewond Inmiddels waren ook veldwachters en hulppolitie op het schieten toe gekomen en vervolgden dc stroopers, die ook op hen schoten. De veldwachter Neugart werd door drie schoteun zwaar, twee man van de hulppolitie lichter gekwetst. Politieversterkingen en 58 man rijkswet uit Paderborn omsingelden intiisschon het s;*h waar één gewonde slroopoj* kon worden gepakt, 'L-en de avond viel moesten de verdere nasporingen wor den gestaakt. Spoedeischende vergadering van den Raad op Don derdag: 13 Aprii 1933 des avonds te 7H uur. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jz., G. de Heer, W. Kolkman, J. Waiboer, W. Slijkerman cn J. van Zooncn. Eén vacature. Voorzitter: B. J. F. Meijer, Burgemeester. Installatie raadslid. De Voorzitter opent de vergadering en stelt, al vorens met de afwerking van de agenda te beginnen, allereerst aan de orde de installatie van den heer A. Molenaar, die tot lid van den Raad is benoemd in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C de Boer. Aan de hand van art. 3 van het reglement van orde verzoekt de Voorzitter de heeren Slijkerman cn De Heer, den heer Molenaar binnen te leiden. Als dit is gebeurd, legt de heer Molenaar de hij art. 45 voorgeschreven eed en eed van zuivering af. Do Voorzitter feliciteert den heer Molenaar en spreekt de hoop en de verwachting uit, dat hij de. belaneen van de gemeente met al zijn vermogen zal voorstaan. U is, zegt spreker, hier geen onbekende, want vanaf 19 September 1923 tot September 1927 is u lid van den Raad geweest, zoodat wij u met volle vertrouwen tegemoet treden en van u mogen ver wachten dat u de burgerij zult vertegenwoordigen zooals u meent dit te moeten doen. U zult ervaren dat de tijden heel wat zijn veranderd en dat zoowel in materieel opzicht als in geestelijk opzicht de nood aan de deur bij velen klopt. Ook de geestelijke nood bemoeilijkt den gemeentelijken arbeid. We vertrou wen echter dat ondanks de critiek die u ongetwij feld te beurt zal vallen, de belangen van de gemeente door u zullen worden voorgestaan. De heer Molenaar dankt don Voorzitter voor deze vriendelijke woorden en hoopt in het belang van de gemeente werkzaam te zullen zijn. De notulen van de vergadering van 31 Maart j.1. zijn nog niet aan de leden toegezonden, zoodat de vaststelling ervan tot de volgende vergadering wordt uitgesteld. Ingekomen stukken. 1. Ingekomen stukken. a. jaarverslag over 1932 van de afdeeling Noord holland der vereeniging van Nederlandsche gemeen ten. b. Verslag over het boekjaar 1932 van de Bank voor Nederlandsche gemeenten. c. Schrijven d.d. 4 April j.1. van W. H. Bierman te 'tVeld, houdende bericht van aanneming der benoe ming als lid der commissie tot wering van school verzuim (vacature C. de Boer). d. Brieven van M. de Graaf en W. H. Schneiders (zuster M. Assisia) onderscheidenlijk gedagteekend April en 5 April 1933, houdende bericht van aanne ming der benoeming als lid der commissie van plaat selijk toezicht op het lager onderwijs. Dc onder c en d genoemde stukken worden voor notificatie aangenomen, terwijl de onder a en b ge noemde verslagen voor de raadsleden gedurende de maand April ter inzage zullen worden gelegd. Een kasgeldleening. 2. Voorste! tot het aangaan eener kasgeldleening van f3000.met den Staat der Nederlanden, onder de voorwaarden, vermeld in het ontwerp der overeen komst, behoorende bij missive van den Heer Minister van Financiën d.d. 4 April j.1., afd. Gen. Thesaurie, r.o. 118. De Voorzitter herinnert er aan dat hij het rijk een kasgeldleening was gesloten van f5000, van welk be drag f3000 moest worden afgelost aan een bankinstel ling te Alkmaar, omdat die instelling de leening niet wilde continueeren, omdat de rente was gesteld op 1 Ys bovon het promesse-disconto der Nederland sche Bank. De gemeente ontving dus in werkelijkheid f2000 van de f5000 en B. en W. hebben getracht bij een andere instelling f3000 te leenen. Die poging is niet gelukt en B. en W. hebben zich daarop tot den Minister gewend. De regeering is bereid een kasgeld leening van f3000 ten behoeve onzer gemeente te slui ten tot uiterlijk 1 Juli a.s. De rente bedraagt 5 s jaars. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder discussie besloten. 3. Voorstel tot vaststelling eener verordening als bedoeld in artikel 15 der leerplichtwet De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen om het tijdvak bedoeld bij art 13 voor landbouw, tuinbouw en veehouderij te bepalen op 14 dagen cn wel van 1 tot 15 Juni. De inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Molenaar vraagt of de kinderen dan ook na 15 Juni verlof kunnen krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat de wet een verlof van ten hoogste 4 weken toestaat, maar B. en W. hebben het gevoelen ingewonnen van dc commissie tot wering van schoolverzuim en B. en W. willen nu liever den termijn op 14 dagen stellen, an wel ge durende den z.g. koolzetterstijd. De heer Molenaar wijst op het bloembollenpellcn en ook voor de zilveruien is een langer verlof ge wenscht. De heer Bakker merkt op, dat B. en W. van mee ning zijn dat het beter is geen 4 weken verlof te ge ven, om de kinderen gedurende dien tijd te exploi- teeren. Het is ook vooral tot schade van het onder wijs; de vacantie sluit er ook bij aan en de zilver- uientijd valt in de vacantie. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Kasgeldleeningen. 4. Voorstel tot vaststelling van een besluit tot het aangaan van een of meer kasgeldleeningen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f 10.000.— ter voorziening in kasbehoeften van don loopenden dienst en tot intrekking van een ter inzake eerder genomen besluit De Voorzitter merkt op, dat in de vergadering van 19 December 1932 door den Raad is besloten één of meer kasgeldleeningen te sluiten tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f 10.000. B. en W. hebben ge poogd een dergelijke kasgeldleening te sluiten, maar de pogingen zijn mislukt. Een bankinstelling die in beginsel bereid was de leening te plaatsen, heeft zich teruggetrokken op grond van de bepaling dat de rente 1 "l'2 boven het promesse-disconto van de Neder'ïnd- sohe Bank zou zijn. Bedoelde bankinstelling vond die wisselende rentevoet niet gewenscht, maar verklaar de zich bereid de kasgeldleening te sluiten tegen een rentepercentage van 4V2 B. en W. stellen daarom voor het raadsbesluit van 19 December 11)32 in te trekken en te besluiten één of meer kasgeldleeningen te sluiten tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f 10.000, rentende V/z 's jaars. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. •i. Rondvraag. Bij do rondvraag verlangt geen der leden liet woon!. De openbare vergadering wordt hierna dooi den Voorzitter geslotcu.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14