Plaatselijk Nieuws. VERKEERSONGEVALLEN MET DE PAASCHDAGEN Woensdag 19 April 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9264 Holl. Mij. van Landbouw, afd. Schapen. Zware brand te Groenlo De veroordeelde negers De eerste „natte week" in Amerika Paaschvuren in Twente Patiënt uit het raam gesprongen Het geheim van de „City of Liverpool" Spoorwegongeluk in Duitschland Ernstig autobusongeluk bij Rome Weerklank der Duitsche Jodenvervolging aanbesteding. Door de N.V. H.A.B.O. te Noordscharwoude werd Dinsdagmiddag in het lokaal van den heer C. LJff, het wachtlokaal der Habo aan den Stationsweg alhier aan besteed: het bouwen van een garage met twee boven woningen, met verdere bijbehoorende werkzaamheden, op het terrein bij bovengenoemd café. Ingekomen waren biljetten van Blaauboer en van der Hoven. Schagen f 14676; C. Knuwer. Schagen f 14850; Bijl en Boots. Oudorp f 15979; G. Koning. Schagen f 16498; P. Doorn. St. Maartensbrug f 16740; Holman. Alkmaar f 16850; D. Giltjes. Broek op Langendijk t 16923; Gebr. Boekei. Nieuwe Niedorp f 17665; J. Faus, N. Niedorp f 18129; W. Uitte rd Uk. Schagen f 18740; H. Balder. Alkmaar f 18928. De begrooting was f 15270. Het werk is opgedragen aan de heeren Blaauboer en Van der Hoven alhier. VAKONDERWIJS. Onze vakteekenschool die nog maar slechts zeer kor- ten tijd is aangesloten bij de Vereeniging ter bevorde ring van het Vakonderwijs ln Westfriesland. heeft thans ook deelgenomen aan de groote tentoonstelling die deze vereeniging jaarlijks houdt. De tentoonstelling werd ditmaal in Wognum gehouden en de Schager af- deeling mocht daarbij een aardig succes boeken. De volgdende leerlingen behaalden een prijs: J. Balk, Scha gen, 2e klas een eerste prijs in de afdeeling smeden: J. Goet, Oudesluis, 4e klas, een eerste prijs in de afdee ling schilderen; P. Speelman, Oudesluis, 2e klas, een tweede prijs ln de afdeeling schilderen De afdeeling Schagen en omstreken van de Holland- Bche Mij. van Landbouw, kwam in vergadering hijeen op Dinsdag 18 dezer, des avonds om half 8 ten huize van mevr. de wed. L. Zwaag. De vergadering stond onder presidium van den heer D. P. Timmerman, voorzitter der afdeeling. De opkomst was niet bevredigend. De heer Timmerman opent de vergadering met een woord van welkom. De notulen der laatst gehouden vergadering wor den door den secretaris, den heer Joh. de Veer, ge lezen en onveranderd onder dankzegging goedge keurd. Ingekomen stukken. Ingekomen is bij het bestuur in 1932 December een vragenlijst betreffende verplichte stierenkeuring. Een voltallig bestuur heeft over een en ander een bespre king gehouden en doet de secretaris over do gevoer de besprekingen eenigc mededeclingen. De vragenlijst was. naar de meening van het bestuur, op eenige punten wel aanvechtbaar, al mogen de goede zijden niet over het hoofd worden gezien. Het voorstel Diddens kon niet worden gesteund. Voorts is ingekomen een bericht van hot hoofdbe stuurslid Joch. Blaauboer, dat genoemde heer we gens ongesteldheid verhinderd is aanwezig te zijn. Voorzitter wcnscht den heer Blaauboer een spoedig herstel toe. Vooral bij de bespreking van punt 4 zou 't deskundig advies van den heer Blaauboer van be lang wezen. Van het Hoofdbestuur kwam bericht in. dat een film genaamd „De Groote Gedachte" is vervaardigd. Indien de afdeeling op vertooning prijs stelt, wordt opgave tegemoet gezien. Een brochure kwam in over de vervaardiging van alcohol uit suikerbieten. Indien het mogelijk zou wezen het plan te verwezenlijken, dat in het uitvoerig rapport wordt uiteengezet, zou een goede oplossing verkregen wor den. Waar dit punt de volle aandacht van het Hoofdbestuur heeft, kan de afdeeling de resultaten tegemoet zien. Van den heer Lienesch, Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland, kwam een schrijven in, behelzen de de mededeeling, dat het in de bedoeling ligt een jaarverslag samen te stellen over de Noordholland- sche proefvelden. Om medewerking wordt verzocht in dezen. Voorzitter meent dat hieraan alle medowerking moet worden verleend. Voor alle leden der afd. zal een exemplaar van dit verslag worden aangevraagd en een kleine subsidie zal verleend worden. Ingekomen is bij het bestuur een verslag betreffen de de wolinventarisatie. Van een bepaalde politieke partij kwam een ver zoek in of het gcwenscht geoordeeld werd een spre ker te doen optreden vóór de a.s. Kamerverkiezingen. Geantwoord is, dat de afdeeling daarin geen aanlei ding zag en geen politiek wilde dienen. Oprichting melkcursus. Van het Bestuur der Coop. Zuivelfabriek Westfries land, kwam een schrijven in, waarin gepleit wordt voor het oprichten van een melkcursus. De Coop. zal gaarne financieel steun verlecnen. Het bestuur ziet het nut van een dergelijken cur sus wel in. De vergadering besluit een advertentie in de Schager Courant te plaatsen, waarin deelnemers voor den cursus worden opgeroepen. Versnelde beperking rundveestapel. Van het. Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Land bouw kwam een schrijven in, waarin de moeilijkhe den, welke zich in den laatsten tijd voordoen in het veehoudersbedrijf, worden besproken. In verband hiermede wordt de afdeeling verzocht haar meening te kennen te geven op welke wijze haar inziens moet worden gehandeld om deze moeilijkheden te overwin nen of althans tot een minimum te beperken. Het hoofdbestuur kwam tot de overtuiging dat een ver snelde beperking van den rundveestapel noodzakelijk is. De verruiming der export is noodzakelijk, maar wordt meer en meer onmogelijk gemaakt. De uitvoer is sterk ingekrompen, naast een groote binnenland- sche productie. Het resultaat van dit alles is gewor den waardeloos vee, aldus het hoofdbestuur, met daarnaast onverkoopbare vee-overschotten. Het hoofdbestuur kwam zoodoende tot de slotconclusie dat versnelde beperking van den rundveestapel den eenigsten weg bleef. De secretaris, de heer Joh. de Veer, wijst op de groote moeilijkheden die aan een en ander kleven. Getracht moet worden een vlotte export te handha ven maar de groote moeilijkheden rijzen op. Een da ling der rundvleeschprijzen hangt momenteel boven het hoofd. Zeker, er moet iets gebeuren, maar wat en in welke mate. De heer Lakeman ziet in beperking van den rund veestapel nog een moeilijkheid. Minder vee zal ten gevolge hebben overdaad van weilanden en gewas. De vergadering is daarvoor algemeen niet zoo be vreesd. De beperking zal niet van zoo'n omvang zijn, dat van een ongebruikt liggen van land gesproken zal behoeven te worden. Het ligt aldus voorzitter in de bedoeling van de regeering om een fonds te stichten dat het overtollige vee zal opkoopen. Een ontwerp dien aangaande is reeds in zee. In verband nu met een en ander vraagt het H.B. aan de afd. om vóór 20 April haar meening kenbaar te maken. De heer Joh. de Veer, vindt het nemen van zulke drastische maatregelen als het H.B. voorstelt, nog niet noodig. De toestand is wel verre van rooskleu rig, maar in Holland worden de beesten toch nog verhandeld. In Denemarken kan de veehouder met geen mogelijkheid meer van zijn vee af en daar is het afmaken b.v. eerder gewettigd. Het lijkt spr. be ter en eenvoudiger om een heffing te plaatsen op buitenlandsche granen, welke voor veevoer worden ingevoerd. Voorzitter wil de discussie sluiten, 't Is jammer dat de heer Joch. Blaauboer niet aanwezig is, die zou wellicht mei meerdere gegevens kunnen komen. De vergadering gaat er tenslotte mee accoord om te vermelden, dat de afdeeling zich niet uitspreken kan voor een extra heffing op vleesch, want dat het daaruit voortvloeiende gevolg, beperking van de con sumptie, uit den booze moet worden geacht. Een groo te export wordt als de juiste weg aangemerkt, des noods met toeslag van rijkswege. Getracht moet worden een groot afzetgebied te vinden in Rusland. Het belasten van voedergranen zal als een middel worden aangegeven. Het H.B. zal daarnevens worden bericht, dat de afd. momenteel nog niet den tijd ge komen vindt om vee uit de markt te nemen. Wan neer beperking zal worden toegepast, zal dit moeten geschieden op melkkoeien. Een matige heffing van invoerrechten op eiwitarme voedingsstoffen is ge- wenscht geacht. De rekening 1932. De rekening over 1932 geeft aan in uitgaven f342.44, in inkomsten f402.73, saldo winst f60.29. De bescheiden worden nagezien door de heeren D. Blom en Laakeman, die alles m de beste orde heb ben bevonden en voorstellen den penningmeester dé charge te verleenen. Aldus geschiedt met dank voor het accurate beheer. De commissie wordt dank gebracht voor het nazien der bescheiden. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting vol gen kan. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Geertruida Jonker, oud 65 jaren, weduwe van Jan Borst POLITIE. Verloren: een handschoen. De R.K. pastorie in de asch gelegd. Spuit gasten waren onvindbaar. In den laten avond van den eersten Paaschdag werd het stadje Groenlo in opschudding gebracht door een zwaren brand in de R.K. pastorie, aldaar. Om ongeveer negen uur ging eensklaps op de bo venverdieping het electrisoh licht uit. Bij onderzoek ontdekte men, dat in een der vertrekken brand was uitgebroken. Do bewoners moesten overhaast de vlucht nemen. Intusschen waren reeds omwoners en brandweer gewaarschuwd on word door velen het reddingswerk aangepakt in de benedenverdieping, waar de bi bliotheek. schilderijen en zeer waardevolle voorwer pen in allerijl in veiligheid werden gebracht. De bo venverdieping, waar zich de kamers der kapelaans bevonden, moest aan het snel om zich heen grijpende vuur worden prijsgegeven. De burgemeester en de commandant van het. vrij willig brandweercorps waren ook weldra op het ter rein van den brand aanwezig. Het duurde echter vrij lang, voordat het water kon worden aangevoerd. De personen, die aangewezen zijn voor de bediening van dezo spuit, waren wegens het Paaschfeest afwe zig, zoodat leeken dit werk moesten overnemen. Toen men eindelijk het vuur kon bestrijden,, stond het ge- heelc gebouw in lichter laaie. Er viel niets meer aan te redden. Te 10 uur stortte het dak in en een uur later be zweek een groot gedeoltc van den voorgevel. Nadat het vuur twee uur lang in geweldige hevigheid had gewoed en alles op zijn weg had verteerd, begon het zichtbaar te minderen. Nog brandde het tot ongeveer 1 uur in den nacht en eerst toen kon de brandweer zich terugtrekken. Van de bezittingen der kapelaans kon letterlijk niets gered worden. Ook het inwonend dienst personeel zag alles in de vlammen opgaan. De oorzaak van den brand ligt vermoedelijk in kortsluiting. Gebouw en inventaris waren verzekerd. Het doodvonnis bevestigd. Het hof te Decatur (Alabama) dat belast is met de revisie van het vonnis van het hof te Scottsboro, waar bij zeven jonge negers ter dood werden veroordeeld we gens aanranding van blanke vrouwen, heeft opnieuw den door de jury des doods schuldig bevonden eersten verdachte, den neger Kaywood Patterson, veroordeeld tot den dood op den electrischen stoel. Het revisie-pro ces tegen de zes andere negers duurt nog voort. Nader meldt Reuter dat de rechter te Decatur de behandeling van de zaak tegen Weenis, den tweeden verdachte, voor onbepaalden tijd heeft uitgesteld, omdat hij meende dat een geheel objectieve en billijke proces gang onmogelijk was gemaakt door den advocaat, die lasterlijke aantijgingen geuit zou hebben tegen plaatse lijke autoriteiten en eenige burgers, waardoor de ver bittering tegen den advocaat zeer groot was. De uitvoering van het doodvonnis dat over Patterson is uitgesproken, wordt opgeschort totdat het revisie proces wordt hervat» Bevredigende resultaten. Volgens ontvangen berichten is de eerste week na de opheffing der prohibitie in de Vereenigde Staten ge kenmerkt door een belangrijke stijging der belastingop brengsten en een vermindering van dronkenschap in het geheele land. Uit Chicago, Boston, Cinclnnati en Philadeplhia komen berichten over een daling in het aantal arrestaties wegens dronkenschap. De brouwe rijen hebben tot dusverre 24 uur per dag gewerkt om aan de groote vraag te voldoen, waardoor ook glasfa- brieken en kuiperijen onder hoogen druk werken. In Boston zijn in deze week 6 millioen flesschen, in Chi cago 100.000 vaten bier verbruikt, terwijl in Philadel- phia een half millioen dollars werd geïnd aan gelden voor vergunningen. De „natten" zijn opgetogen over het uitblijven van excessen en wijzen er op, dat tot dus verre het bier is verbruikt op een wijze waartegen niets te zeggen valt. Auto by Voorburg te water gereden. In zittende verdronken. Zaterdagavond halftien is een auto. bestuurd door een heer uit Den Haag, tegen de leuning van de brug langs den Vlietweg te Voorburg gereden, Na eenig slin geren kwam de auto in de sloot langs den weg terecht en kantelde om. De bestuurder kon zich uit de auto bevrijden. De medeinzittende, eveneens uit Den Haag kon eerst later uit den wagen worden getrokken. De levensgeesten bleken toen reeds geweken te zijn. De auto werd per kraanwagen gelicht en is daarna in be slag genomen. Wielrijder op den Haarlemmerweg doodge reden. Maandagnacht is op den Haarlemmerweg te Amster dam ter hoogte van de biscuitfabriek Patria een 50- jarige man in bewusteloozen toestand naast zijn rijwiel gevonden. Blijkbaar was hij door een auto aangereden. De man is naar een der ziekenhuizen gebracht, en daar na aankomst overleden. Het bleek de 50-jarige schipper S. S., uit Amsterdam te zijn. Een getuige heeft gezien dat een auto kwam aanrij den, eveneens in de richting van Sloterdijk. De wielrij der werd aangereden en eenige meters meegesleurd. Daarna bleef hij liggen, terwijl de auto het licht doofde en doorreed. Botsing te Naaldwijk. Maandagavond reed een wielrijder uit Honselaarsdijk nabij Naaldwijk, toen hij plotseling den weg overstak, zonder signalen te geven. Een hem achterop rijdende motorrijder reed den wielrijder aan. Beide personen werden over den weg geslingerd. De wielrijder kwam er met eenige lichte verwondingen af, doch de motorrijder was er erger aan toe. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar een der ziekenhuizen in Den Haag overgebracht Zijn toestand is zorgwekkend. Auto te Zaandam omgeslagen. Vier ge wonden. Te Zaandam is den eersten Paaschdag 's avonds 11 uur een auto van een verhuurinrichting, waarschijnlijk door verkeerd manbeuvreeren tegen de trottoirband aan gereden en omgeslagen. De passagiers, een gezelschap van vier personen uit Amsterdam, die te Zaandam een verlovingsfeest hadden gevierd en zich met een auto naar den laatsten trein, hadden laten brengen, liepen allen verwondingen op, een dame zelfs dusdanig, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De auto. die belangrijk werd beschadigd, is door de politie in beslag genomen. Een motorfiets tegen een huls gereden; de bestuurder brak beide polsen. Te Zaandam geraakte een motorrijder, de 51-jarige M. Fust uit Amsterdam, die in den zij span wagen zijn 83- jarige moeder en op de duo zijn 13-jarige dochter mee voerde, bij het nemen van een lastige bocht zijn stuur kwijt, waardoor hij met vaart tegen den muur van een huis botste. De motorrijder brak daarbij zijn beide polsen, zijn moeder en dochter kwamen met den schrik vrij. Hevige botsing bjj Zwolle. Op den Meppelerweg nabij Zwolle, is Maandagmiddag een zeer gecompliceerde autobotsing geschied. Een auto. komende uit de richting Zwolle, week onvoldoen de uit, waardoor twee auto's die uit de tegenoverge stelde richting kwam de eerste raakten. De botsing was zoo hevig, dat de auto, toebehoorende aan de heeren Rijswijk uit Amsterdam en Schoenmaker uit Nieuw Leusden, vrijwel werden verniel d. Merkwaardig genoeg bleven de passagiers van de 3 auto's ongedeerd. Valpartij by Naarden. Vier gewonden. Op het kruispunt Rijksweg—Thierensweg is Maandag een motorrijder uit Amsterdam in botsing gekomen met een wielrijdster, die den weg overstak. Bij de daardoor veroorzaakte valpartij zijn vier menschen gewond: de motorrijder en zijn duopassagiere, de wielijdster, een juffrouw uit Naarden en het kind dat achter op de fiets zat. Na ter plaatse verbonden te zijn werden moe der en kind per ziekenauto naar huis gebracht; de ver bonden motorrijders werden met een particuliere auto naar Amsterdam meegenomen. Een van 150 wagens hout. Men schrijft uit Goor aan de N.R.Ct: Hoewel in ons mooie Twente tal van oude gebrui ken zijn verdrongen, schijnt het branden van Paasch vuren hierop een uitzondering te maken. In onze gemeente, waar vroeger tal van kleine vuren werden ontstoken, werd thans op initiatief van de vereeni ging Goor Vooruit slechts één groot Paaschvuur ont stoken. De grootte van dit vuur liet niets te wenschen over, daar niet minder dan 150 wagens hout waren bijeengebracht.. De middenlijn van den houtstapel be droeg 12 meter. Het aansteken van den brandstapel ging vooraf door een muzikale rondgang door de ge meente, waarna zich eenige duizenden toeschouwers naar het gemeentelijke sportpark begaven, om getuige van de ontsteking van de „Baoke" te zijn. Droevig ongeval te Voorburg. Een 26-jarige patiënt uit Leidschendam, die in het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg werd ver pleegd, is in een oogenblik van radeloosheid tenge volge van hevige pijnen uit een raam van de zaal, waar hij lag, gesprongen. De zuster, die hem het raam zag openschuiven kon hem niet tegenhouden, evenmin als een andere zaalpatiënt, die een stuk van de kleeren van den man in de hand hield, toen deze zich losrukte. De ongelukkige liep den tuin door, doch in de duisternis vonden de zusters hem niet terug. Een uur later is zijn lijk uit den Vliet, die ach ter St. Anthoniushove loopt, opgehaald. Van T. laat een vrouw met drie kinderen achter. De handel in blanke slavinnen. Afschaffing der leeftijdsgrens. De Volkenbondscommissie voor de bestrijding van den handel in blanke slavinnen heeft besloten aan te dringen op afschaffing van de bepaling, volgens wel ke handelaars in meisjes niet kunnen worden ge straft, indien hun slachtoffers een bepaalde leeftijds grens hebben bereikt. Naar de ontknooping? Volgens een Engelsch blad, aldus de Brusselsche corr. van de „\lsb.", zou meri te Zurich aanwijzingen hebben gevonden, waaruit men de conclusie zou mo gen trekken, dat de „mysterieuse" tandarts Voss uit Manchester, wel degelijk een cocaine-smokkelaar zou geweest zijn, tusschen Engeland en Duitschland. Hij zou den handel in cocaine reeds sedert Juli 1931 ge dreven hebben, in samenwerking met een te Zurich gevestigden tandarts. Een zoon van dezen laatsten, zou Voss eens in een hospitaal hebben bezocht, waar heen deze getransporteerd was na een poging tot zelfmoord. Voss zou hem dan gezegd nebben, dat hij zich in een moeilijke financiecle positie vond en dat hij zich van een vliegtuig uit zou zelfmoorden. Het onderzoek wordt intusschen nog steeds voort gezet. Gasverglftigingsgeval in Dnitschland. Moeder en drie kinderen dood gevonden. Zondagnacht hebben te Plauen (Duitschland) bu- Zondagnacht hebben te Plauen (Duitschland) bu- van 8, 7 en 1 jaar door gas vergiftigd, dood gaxori' den Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat de vrouw Zondagavond melk op het gascomfoor had gewarmd. Vermoedelijk heeft zij de gaskraau niet goed gesloten, zoodat het gas kon wegstroomen. De man, die in een zijkamer geslapen had, vond zijn vrouw dood in bed. Hij sleepte haar naar buiten en riep om hulp. Daarna viel hij bewusteloos neer. Een groote dorpsbrand in Zevenbergen. Half dorp vernield. In het dorp Turda bij Chy (Kletsenburg) is Maan. dagnacht een brand uilgebroken,, welke zich door gebrek aan water snel uitbreidde en meer dan de helft van het dorp vernielde. Een vrouw werd van schrik waanzinnig, een an dere vrouw viel door een beroerte getroffen doo-1 neer. Tengevolge van het breken van een rail. 11 gewonden. Uit Dresden, IS April. V.D. Heden ontspoorden tengevolge van het breken van een rail tusschen Crottendorf en Walthersdorf de locomotief en de ba gagewagen van een gemengden trein. De locomotief viel om. De machinist en 10 reizigers werden licht ge wond. ENGELSCH SCHIP IN BRAND. Op weg naar Gibraltar. Gibraltar, 18 April. Het Engelsche stoomschip ,3enholm" is ter hoogte van AJmërla !n brand ge raakt. Het 9chip heeft noodseinen uitgezonden en be geeft zich thans met groote snelheid naar Gibraltan Er bevinden zich 36 personen aan boord. De Engelsche kruiser „Leander" is uit Gibraltar vertrokken om as sistentie te verleenen, terwijl ook eenige and era vaar- tüigen van Gibraltar en Ceuta zijn uitgevaren. De „Benholm" is op weg van Barcelona naar Londen en meet 5000 ton. Het 9chip behoort aan de firma J. Edgar en Co., te Liverpool. 16 gewonden. Rome, 18 April, (V.D.). Bij Radicofani op den straatweg tusschen Florence en Rome is een autobus, waarin 33 toeristen waren gezeten, over den kop ge slagen. 16 personen werden, ten deele ernstig, ge wond. Heete koffie gedronken. Vijfjarig knaapje overleden. Gisteren heeft het vijfjarig zoontje van den land bouwer Vereyken aan den Koudenhovenschen weg te Eindhoven in een onbewaakt oogenblik de tuit van den koffiepot aan den mond gezet. De heete kof fie verbrandde het kind inwendig en hedennacht is het kind aan de gevolgen overleden. Zelfmoord op de Berengaiia. Aan boord van de Berengaria, het schip, waarmee MacDonald op weg is naar Amerika, heeft zich een geval van zelfmoord voorgedaan. Toen een der be dienden aanklopte aan de hut van een der passa giers, kreeg hij geen gehor. Men brak de deur open en vond de hut ledig, mee geopend patrijspoortje. De passagier, die in zee gesprongen moet zijn was sub deken Monroe van Southwark De geestelijke, wiens vrouw in December was overleden, verkeerde sinds dien in een neerslachtige stemming en had de zeereis ondernomen op advies van zijn eeneesheeren. Hij zou familie op Newfoudnland gaan bezoeken. Een incident te Ostende. Uit Brussel wordt aan 't Alg. Hdbld. gemeld, dat zich in een speelzaal te Oostende een kenschetsend incident heeft voorgedaan. Den laatsten tijd hebben talrijke Joden, die uit Duitschland waren gevlucht, zich in Oostende en om geving gevestigd. Zondagmiddag betrad een dame een speelzaal en trok haar bontmantel uit, waardoor een hakenkruis, dat zij op de mouw droeg, zichtbaar werd. Verscheidene Duitsche Joden die in de speel zaal aanwezig waren, gingen onmiddellijk naar het bestuur van de zaal en dreigden met een demonstra tie van al de Joden in Oostende, indien de dame niet aanstonds óf de zaal verliet, óf het hakenkruis ver borg. De directeur zag zich genoodzaakt de dame te ver zoeken het hakenkruis te verwijderen, waarop deze haar mantel aantrok en onder protest de zaal ver liet»

Schager Courant | 1933 | | pagina 27