SlgjllJ jg Vrijzinnig-Democraten, lijst 19, t. Plaatselijk Nieuws. De Vrijzinnig- Democratische Partij» Angstige Tijden! V.A.R.A.-Propaganda-bijeenkomst. Coöp. Boerenleenbank te Schagen. Theater Royal Steunmaatregelen voor land- en tuin bouw. Staatspensioen. Nationale ontwapening. In het lokaal „Cérès" van den heer J. Schenk werd Donderdag 13 April, des voormiddags 11 uur een open hare vergadering gehouden, waarin de Vrijzinnig-De mocratische Kamerleden Mr. P. J. Oud en F. H. Ebels als sprekers optraden. De belangstelling was vrij groot. De vergadering werd geleid dcor de A. de Heer, voorzitter van de afdeeling Schagen, die in zijn ope ningsvvoord in het bijzonder de beide sprekers wel kom heette. Allereerst sprak de heer Ebels, die begon met er op te wijzen, dat er geen tak van bedrijf zoo ernstig is ontwricht aJs land- en tuinbouw. Land- en tuin bouw hebben voor onzen Staat zeer groote beteeke- nis; het bestaan moet voor de landbouwende bevol king verzekerd zijn en daarom kan de regeering niet afzijdig blijven bij het verleenen van steun. Dezt steun heeft het karakter van steun aan het bedrijf en niet van steun aan den individu. Bijzondere aan dacht verdient de vraag in welken vorm de steun verleend dient te worden, onmidedliijk uit de Staats kas of van den kant van de consumenten. Le Vrijzinnig-Democraten staan op het standpunt dat de hulp direct uit de Staatskas dient te komen, doch zij heoben ook begrepen dat de groote bedragen dit onmogelijk maken, reeds nu zijn 200 millioen noo dig en het is dan ook niet anders mogelijk dan dat ook de gebruikers in den steun bijdragen. Hiertoe is te meer aanleiding, omdat de producten den kos- tenden prijs niet opbrengen. Een andere vraag is, of bij dezen steun aan land en tuinnouw ook de export van land- en tuinbouw producten dient te worden gesteund. In den Neder- landschen landbouw is omtrent deze vraag verschil van meening, omdat er oordeelen dat de export toen verloren is en men daarom dient te gaan in de rich ting van autarchie, spr. noemt dit een zeer eenzijdige reueneenng. Wel zijn de maatregelen die het buiten land tegen ons neemt, zeer ernstig, maar de tegen woordige toestand is ook toe te senrijven aan de ge slonken koopkracht van onze vroegere afnemers. Als meer normale vernoudingen in het buitenland optreden, zal de kans voor afzet van de veredelde producten dus gunstiger worden, zuodat alle moeite dient te worden gedaan om de exportmogelijkheid te duen bestaan. Irekt Nederland zich eenmaal vrij willig van de wereldmarkt terug, dan zal het nouit meer tegen de felle concurrentie van andere landen weerstand kunnen bieden. Voor zoover de omstan digheden het toelaten, is daarin in beperkten zin steun noodig om den export staande te houden. 6pr. gaat. verder -de bezwaren na veroonden aan de autarchie, op den cinkelgaug die ontstaat, hoogere prijzen, afname van genruik en weer hoogere prijzen. Steun dient dus gegeven ie worden, maar men is daarbij aan grenzen gebonden. Men moet zich reken schap geven van oorzaak en gevolgen en streven naar het bereikbare. Spr. zal niet alie steunmaatregelen, die zijn geno men bespreken, maar wijst wat de crisiszuiveiwet betreft op hot feit, dat deze niet geheel aan haar doel heeft beantwoord. Tweeërlei oorzaken zijn daarvan het gevolg; één van voorbijgaanden aara, dat de vee stapel een abnormaal grooten omvang heeft gekre gen, en we zullen dan ook van het overtollige vee, een 250 303.000 stuks melkkoeien af moeten. Pro ductie en afzet moeten worden geregeld, zoo spoedig mogelijk moet het tot nadere ordening daarvan ko men. Wat andere steunmaatregelen betreft, aan de me dewerking van de Vrijz.-Democraten zal het niet ontbreken. Uitvoerig behandelt spr. dan de crisispachtwet, daarbij wijzende op het feit, dat de bezwaren aan deze wet verhonden nogal eens aan de Vrijz.Demo- eraten worden verweten, doch waarvan de schuld schuilt bij de meerderheid van de Tweede Kamer. Dat onvoldoende rekening is gehouden met det fi- nanlieele draagkracht van pachters, zoowel als van verpachters, heeft thans de regeering blijkens haar voorstel ingezien. Spr. noemt dan verder de afschaffing van de cri- sisopcenten op de grondbelasting, speciaal te danken aan den heer Mr. Oud, aan het aandringen door de V.-D. Kamerleden tot afschaffing van geslachtsac cijns, dat zij herhaaldelijk aangedrongen hebben op verbetering van de wegen ten platte lande, met steun uit het wegenfonds. Uit al deze zaken blijkt, dat de Vrijz.-Democraten steeds open oog hebben genad voor de belangen van land- en tuinbouw, voor de belangen van het platte land. En het wekt dan ook verwondering dat de boeren bonden een afwijzende houding aannamen jegens de Vrijz.-Dem. en niet jegens Vrijheidsbond, Antirevo- lutionnairen en Christelijk-Historischen. En die par tijen staan toch tegenover het standpunt dat de boerenbonden innemen, om het beginsel van vrijhan del los te laten. Spr. weerspreekt dat de Vrijz.-Demo craten aansprakelijk zijn voor de sociale wetgeving. a.1 zijn ze cr trotsch op aan deze dingen te hebben meegewerkt. Alle sociale wetten echter zijn ondertee kend door rechtsche ministers. Het heet nu, dat de andere partijen de leiding van de Vrijz.Democraten in dezen hebben gevolgd om niet ondemocratisch te schijnen, en de crisispachtwet zou door ons aanhan gig zijn gemaakt, om de stemmen van de boeren te krijgen. Onze goede trouw wordt dus nadrukkelijk in twijfel getrokken en spr. noemt dat een minder waardige bestrijding. Het is den Vrijz.-Democraten ernst met de behartiging van de belangen van land en tuinbouw, zij hebben steeds meegewerkt tot de steunmaatregelen en zulllen dat ook blijven doen. Spr. gelooft dan ook niet, dat al staat men aan de zijde van de boerenbonden, men zich toch niet zal kunnen vereenigen met de hierboven geschetste be strijding. Spr. hoopt, dal. dit zal blijken als men op 23 April a.s. zijn stembiljet heeft in te vullen. Ap plaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt gebruik gemaakt door den heer G. Kuiken, Breezand, die wijst op de onmogelijkheid voor vele bedrijven om de kosten te dragen verbondon aan ze geitjes plakken. Men betaalt voor ouderdomsverzeke- ring en ziektewet ten bate van anderen, terwijl men zelf niet in staat is voor zijn ouden dag te zorgen. De tweede opmerking, die spr. maakt, betreft de sa larissen der ambtenaren. Spr vraagt wat er op tegen is die salarissen tegenwoordig te verlagen, nu de kos ten van de dagelijksche 'evensbehoeften veel minder zijn. En spr. oordeelt, dat met die verlaging van bo venaf dient te worden begonnen, doch ministers en Kamerleden hebben daar zeer weinig aan gedaan. Door den heer Ebels wordt geantwoord, dat de Vrijz.-Democraten voorstaan premievrij staatspen sioen en spr. wijst er op In verband met de houding van de Boerenbonden, dat in dit opzicht de boeren bonden meer steun vinden bij Vvijz-Democraten dan bij de rechtsche partijen Als we thans staatspensioen hadden, zou dat van grooie betekenis zijn t.a.v. de werkloosheid, want de 65-jarigen zouden zich dan kunnen terugtrekken en meer wtrkkans was er voor de jongeren. Wat de ambtenaren betreft, de Vrijzin nig-Democratische Bond heeft zich vereenigt met het rapport der ingestelde crisiscommissie dat waar bij het duurder worden van den levensstandaard ver hooging van salarissen gewencht was, evengoed die salarissen thans verlaagd mogen werden. De bond staat daarbij voor verlaging ais tijdelijke maatregel, niet omdat verwacht wordt dat over een paar jaar de verlaging ongegrond zal zijn, doch alleen omdai thans geen blijvenden toestand bestaat. T.a.v. de vergoeding die ministers en Kamerleden genieten, wijst spr. er op. dat tal van Kamerleden vrijwillig op deze vergoeding hebben laten vallen een percentage, gelijk aan dat waarmede de salaris sen der. ambtenaren zijn verlaagd. Slechts enkele Kamerleden doen aan dien vrijwilligen afstand niet mee en merkwaardig noemt spr. dat onder die Ka merleden ook de heer Braat is. De Vrijzinnig-Demo cratische Kamerleden hebben zonder eenige uitzonde ring dezelfde korting op. hun vergoeding doen toe passen. De heer Kuiken noemt die 3 of 5 nog onvol doende. De heer Ebels wijst er echter op, dat van 1922 al die korting minstens 20 bedraagt. De heer Mr. Oud verkrijgt nu het woord en wil t.a.v. den land- en tuinbouw nog op enkele zeer belangrijke punten wij zen. Van zeer groot belang voor Gen ixederiandsCiieii tuinbouw en voor het zuivelbedrijf is dat het vrije internationaal ruilverkeer worde hersteld. Dat heo ben wij echter niet in onze hand, maar gewezen dient te worden op het gevaar de structuur radicaal te veranderen Ais de internationale toestand zou olijven als hij thans is, de uitvoer voor lange jaren zou zijn afgeioupen, dan zuiien wij wel geuwongen worden grooie veranderingen aan te brengen. Maar ue gevolgen voor ons land zouuen geweldig zijn, eei. groot deel van het tuinoouwoedriji en ook van het zuiveloedrijf zou verdwijnen, nen geweldige verau dering van bedrijven zou ontstaan, met uaarmee ge paard gaande verarming van de bevolsing, groote werKemosneid, immers net tuinoouwoedriji vraagt zooveel meer aroeiuers dan nM akkeroouwbcdriji We zullen onze alleruiterste best doen, het huidige bedrijrswezeu in stand te houden, bpr. wijst er op, dat ue tuestund in landen, waar het si uiten van grun zen wordt toegepast, niet beter is dan bij ons. net is te wensehen uat straas op de internationale conté rentie ue menscaen hun verstand zuilen georuiaen en wanneer dan de kans dat de haiideisocietnine ringen miuder worden ontstaat, dan zal Nederland zijn taak moeten kunnen vervuilen. De groote politieke partijen denaen over deze kwes tie geiukkig hetzehde, maar onjuist acut s^r. het. dat landoouwcaudiuaten van de lioerale staatspartij en uit dien hooide uus ket beginsel van den -vrij hun - uel aanuaugen, tevens zich aausiuiteu bij de oewe ging van de boerenoonuen en dus recüisu'eeks, den vrijnaudei aan kant wiuen zetten. £»pr. noemt hier den heer Louwes, die no. 1 slaat op ue lijst van den vrijheidsbond, die uus niet bij deze partij thuisoe- hoort. Een dergelijke houuing zal in Noordkoliand geen waardeering ondervinden en spr. twij.elt niet of dit zal bij de verkiezing ook wel blijken. Uok de heer Mr. Uud verklaart, dat wat de steum maatregelen betreft, de V -D. Kamerleden bereid zijn tut meuewerking. Spr. geeft toe dat de maatregelen dikwijls onvoidoende zijn gewesst en evenredigheid hierbij zoek is geweest, maar in een tijd van zinken de inkomsten is het onmogelijk aan alle wensehen te voldoen. Spr. geeft ook loe, dat speciaal de tuin bouw onvoldoende is gesteund en spr. heeft dan ook in de Kamer meer evenredigheid bepleit. Uitvoerig staat spr dan stil bij de kwestie staats pensioen, een zaak die hem steeds zeer ter hart» gaat en waarin spr een der vurigste voorstanders is Spr. wijst op de groote beteekenis van premievrij staatspensioen, wat vooral in dezen tijd blijkt, nu vele kleine tuin en landbouwers, of middenstanders, die aanvankelijk meenden zich zelf te kunnen red clen, daartoe niet in de gelegenheid blijken te zijn. Spr. ontkent, dat er geen geld voor zou wezen, als maar gebroken wordt met het systeem van verzeke ringswezen. Het tweede vraagstuk dat niet rechtstreeks den landbouw aanbelangt, is het militaire vraagstuk. In 1924 heeft de V.-D. partij zich op het standpunt ge plaatst. dat de nationale ontwapening een punt zo j zijn van het programma. Wel zou internationale ont wapening mooier zijn, maar de vraag rijst of daar naast niet tot nationale ontwapening dient te wor den overgegaan. Spr.'s partij oordeelt van wel en wijst er op, dat men dit vraagstuk niet alleen finan- tieel moet zien, hoewei bet finantieel niet onbelang rijk zou zijn, als van de 90 millioen voor leger en vloot een stuk afging, doch in de eerste plaats zit aan dit vraagstuk een groote zedelijke kant. Spr- wijst op het verschil tusscben een modernen oorlog en een oorlog van vroeger, hoe het in den modernen oorlog zal zijn de vernietiging van de burgerbevol king en dat een ontwapend land veel minder heeft te vreezen, dan een bewapend land. Juist in verband met het Volkenbondsverdrag is de kans voor een ontwapend land veel geringer ora in een strijd be trokken te worden. De Vrijzinnig-Democraten blijven dan ook de nationale ontwapening eischen, ook al be weert men in dezen verkiezingsstrijd, dat wij de na tionale ontwapening in jlen steek hebben gelaten. Dit zegt men, omdat de Vrijz.-Dem. zich bereid heb ben verklaard, eventueel medewerking te verleenen om tot een democratisch bewind te komen. In hei eventueel daartoe samengaan met rechtsche partijen ziet men het prijsgeven van de nationale ontwape- Zwakte van de organen ïn den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral in den middelbaren leeftijd en daarna. De verschijuselen zijn gemakke lijk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijn: als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voelt: als gij last hebt van urinestoormssen, waterzuchtig* zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urinezuur en andere schadelijke onzuiver heden zich in het bloed meer en meer ophoopen door verwaarloozing der eerste waarschuwende verschijn selen, wordt herstel moeilijker. Er bestaat govaai voor rheumatiek, ischias, spit, waterzucht en blaas zwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een speciaal middel, dat rechtstreeks op de bedoelde organen werkt ei> geen nevenwerking heeft op de ingewanden. Bij allu drogisten a f 1.—, f 1.75 en f 3.— per doos. ning, maar met nadruk verklaart spr., dat hier geen woord van waar is. Als men voor een democratisch* regeering onze medewerking vraagt, blijkt daaruit dat men ons noodig heeft en dan zullen wij onze voorwaarden kunnen stellen. En daarbij zullen wij wellicht een belangrijke stap naar de door ons ge- wenschte richting kunnen doen, al zullen de andere partijen niet voor 100 de nationale ontwapening willen aanvaarden. Spr wijst er meer uitvoerig op. dat in Nov. 1925 ook de S.D A.P. evenals de V.-D. zich uitsprak voor het gaan in de r c h t i n g van na tionale ontwapening. De verkiezingstijd is een tijd waarin de rijkste be loften worden gedaan, vooral door de nieuwe partijen Er is geen tijd rijker aan beloften dan de tijd viór de verkiezing, maar er is ook geen tijd rijker aan het breken van beloften, dan de tijd na de verkiezing. Onze tijd van beloften ligt iü het verleden. Duizenden kiezers in den kieskring Den Helder hebben ver trouwen gesteld in de Vrijz.-Democraten, op grond van hetgeen de Kamerleden dier partij jaar in jaar uit hebben gedaan. Welnu, beoordeelt ons met het oog op dat verleden en dan is spr. overtuigd dat ver trouwen in den kieskring Den Heider op 28 April bevestigd te zien. niet alleen, maar nog versterkt. Geeft van uw vertrouwen in de V.-D. blijk door uw stem uit te brengen op den eersten candidaat van lijst 19, onzen leider Marchant. Applaus. Nadat de Voorzitter dank had gebracht aan de beide sprekers, en aan de aanwezigen voor hun aan dachtig gehoor, volgde sluiting, met een opwekking om tegenwoordig te ?ijn als Mevr. Bakker-Nort Vrij dag a.s. komt spreken. Donderdagavond hield de afd. Schagen van de V.A.R.A. een propaganda-bijeenkomst in de zaal van den heer Igesz. De voorzitter der afdeeling, de heer K. v. d. Ben, riep de aanwezigen een welkom toe, waarna met de uitvoering van het programma werd begonnen. Dit programma vermeldt een aantal muzieknum mers van het Heldersche Fanfarecorps en optreden van den bekenden V.A.R.A.-medewerker den heer W. van Capellen. We kunnen niet anders zeggen, dan dat het bestuur een zeer gelukkige keuze heeft gedaan, door de me dewerking van dit Fanfarecorps te verzoeken. Het ge presteerde was zeer zuiver, klankvol en werd mooi uitgevoerd. Door den heer W. van Capellen werden eenige stukken voorgedragen op de van hem bekende wijze en waarhij soms kostelijk is gelachen. Als spreker trad op de heer H. Hof. die begon met er op te wijzen, dat de politiek vroeger een voorrecht der bezittende klasse was. De groei der arbeidersbe weging echter is oorzaak dat na langen strijd einde lijk het algemeen kiesrecht werd verkregen. Niet zon der bijbedoelingen werd dit levens verleend aan de vrouwen, omdat men hoopte dat deze nog wel op de burgerlijke partijen zouden stemmen. Dit is ech ter falikant uitgekomen. Evenzoo is het gegaan met den radio-omroep. Had de V.A.R.A. eerst slechts eenige uren zendtijd, later door den groei van het ledental, voelde men wel dat dit zoo niet kon blijven, en dat er iets gedaan moest worden. Daarom werd de zendtijd gelijk verdeeld en nu hoonte men dat door het aanhoudend uitzenden van politiek, de luisteraars zich wel van de V.A.R.A. zouden afwenden. Ook dit is echter niet uitgekomen De leiding van de V.A.R.A. is wel zoo wijs geweest de uitzendingen zoo te verzorgen, dat naast de po litiek 'n programma wordt gegeven, dat er zijn mag. En uit den gestadigen groei blijkt de groote propa gandistische waarde van de radio. Dit nu is de bezittende klasse ccn doorn in het oog. Daarom wordt nu op alle mogelijke manieren gepro beerd de V.A.R.A. het werken onmogelijk te maken. De muiterij op de Zeven Provinciën wordt nu aan- gegrenen als een gelegenheid om aan te toonen hoe door de arbeidersbeweging de menschen worden opge zet, Eén van de leuzen is thans ook: „De politiek uit den aether". Spreker wekt daarom de aanwezigen op hij de a.s. verkiezingen hun stem uit te brengen op de lijst van de S.D.A.P. Slechts indien de arbeiders beweging haar macht behoudt, is het voortbestaan en de groei van de V.A.R.A. verzekerd. Hierna nog eenige muzieknummers en optreden van den heer Van Capellen, waarna de voorzitter met een dankwoord sloot. Op Donderdagavond werd in het Noordhollandsch Koffiehuis van mevr. de »ved. L. Zwaag een alge- meene vergadering gehouden van de Coop. Boeren- leenhank te Schagen. De belangstelling was zeer be vredigend te noemen, 79 leden waren aanwezig. Om ruim half acht wordt de vergadering geopend door den heer Joh. de Veer, waarnemend voorzitter. Spreker heette allen welkom en hoopte op aange name besprekingen. De Bank ondervond niettegenstaande de tijdsom standigheden, nog geen hinder. Spreker hoopte en rekent op aller medewerking en vertrouwt er op, dat wederzijds de belangen zullen worden voor oogen ge houden. Met den wensch dat aan de droeve tijdsomstandig heden een spoedig einde zal komen, verklaart de heer De Veer de vergadering voor geopend. De notulen der laatst gehouden vergadering (7 April 1932) worden gelezen door den kassier den heer K. Nottelman en onveranderd onder dankzegging aan den samensteller vastgesteld. Mededeelingen. Medegedeeld werd dat de rentevoet onveranderd bleef gesteld. Wegens vertrek werden 6 leden van de lijst afge voerd. Jaarverslag 1932. De resultaten in het land- en tuinbouwbedrijf wa ren in 1932 weer bedroevend slecht Dit in oogen- schouw genomen, kan men over de werking van de Bank nog tevreden zijn. Wel ziet men en dat kan na tuurlijk niet anders, dat de omzet in geld tamelijk is gedaald en dat de spaargelden belangrijk zijn terug- geloopen. Niettegenstaande dat zien we het saldo merkelijk grooter dan verleden jaar. Het geheele jaar door heeft het belegde geld een mooi evenwicht ge vormd met hetgeen men aan voorschotten en credie- ten had uitstaan en dat geeft natuurlijk de voordee- Iigste uitkomsten. Een bedrag van f50.000.dat de Bank in Utrecht voor een jaar vast had staan, is op de gewone reke ning geschreven en voor zes uitgelote Deposito-Obli gaties van f 1000.— elk, zijn geen nieuwe genomen, zoodat het tegoed daarvan is teruggegaan van 52 op 46.000 gulden. De werkzaamheden aan de Bank breiden zich nog steeds uit, het aantal Dagboekposten neemt nog be duidend toe en was 2597. De uitbetalingen voor de Crisis-Wetten als Crisis- Zuivelccntrale, Yarwe-Organisatie en Varkenscentrale nemen geregeld toe. ELKE WASGHDAG zie je het wapperen, in iedere stad, in ieder dorp van Holland. Steeds meer huizen waar het wascligoed zoo helder wit aan de liin hangt en het gekleurde goed zoo echt frisch en kleurig, als ware het nieuw, opbolt in den wind. Weest er zeker van; in die huizen wordt -1. gebruikt. En er komen er steeds meer bij, want hoe langer hoe meer zien alle huis vrouwen in, dat „1. 2. 3", Hollandsch Zelf werkend Waschmiddel niet overtreffen kan werden dcor buitenlandsche producten, en dat het met prijs van 17cent per pak zelfs neg 5 cent goedkooper is. De eindcijfers van de rekening zijn f 1037119.31. Van de Balans f510817.54 en van de Balans van de Spaarbank f 455477.27. Terwijl het winstcijfer voor dit jaar f 4050.44 bedraagt. In 1932 teekenden vijf nieuwe leden het register; wegens overlijden en vertrek werden zes afgeschre ven. Eind December was het aantal leden 199. Vanwege de Centrale Bank werd behalve de ge wone jaarlijksche Inspectie een onverwachte Kasop name gehouden, waarbij boeken en bescheiden in orde bleken te zijn. De voorzitter dankt den kassier voor het keurig jaarverslag en brengt een woord van hulde voor diens onvermoeid werken. Van den Raad van Toezicht Vervolgens wordt verslag uitgebracht van de be vindingen van den Raad van Toezicht. De secretaris van den Raad, de heer P. Eenhoorn, kon mededeelen, dat viermaal gecontroleerd werd. Éénmaal vond eon onverwachte controle plaats. Steeds werden kas en bescheiden in volmaakte orde bevonden. Het v&ralag eindigt met een warm woord van hulde aan den kas sier voor diens juiste bestiering. Bij monde van den waarn. voorzitter werd den Raad van Toezicht dank gebracht De rekening 1932. Uit de rekening 1932, zijnde het 23e boekjaar, no- teeren we het volaenrte:. Op 31 Dec. 1931 was in kas een bedrag van f 17328.17. De ontvangsten van de Spaarbank bedroegen f388852.01. Aan voorschotten werd terugbetaald f-10331.30. Dc ontvangsten in loo- nende rekening bedroegen in totaal f 568755.01. Aan rente werd ontvangen totaal f468363.27. OnfvangsteD totaal-generaal bedroegen alzoo f 1037119 31. De uitgaven aan de snaarhank bedroeden f 458165 85 Aan voorschotten werd gegeven f 28* 18 76. Uitgaven in loonende rekening bedroegen f518903.75. De balans der Snaarbank per 31 December 1932 sloot in vorderingen en schulden tot een bedrag van i 455477.27. De balans der Boerenleenbank gaf in bezittingen en schulden als eindcijfer een totaal van f510817 51. 9/10 der winst zal worden gebracht in het reserve fonds en 1/10 in het pensioenfonds. De totale rekening werd door de vergadering goed gekeurd. Bestuursverkiezing. Aan de orde komt thans de verkiezing van een be stuurslid. wegens periodieke aftreding van den heer A. Brak te Sint Maarten. Voorgedragen waren de hee- ren: 1. A. Brak. 2. M. Louw, 3. P. Jonker, allen te Sint Maarten. Met groote meerderheid van stemmen werd herkozen de heer A. Brak, die zich deze herbe noeming liet welgevallen. Verkiezing lid Raad van Toezioht. Herkozen werd als lid van den Raad van Toezicht de heer P. S. Eenhoorn, welke periodiek aftrad. Voorgedragen werden: 1. P. S. Eenhoorn, 2. W Bij- post Jz., 3. C. Lakeman, allen te St. Maarten. De heer Eenhoorn verklaart zich gaarne bereid de herbenoe ming te accepteeren. Voorzitter wenscht de herbenoemden eeluk met den uitslag der stemming en de vergadering met deze herbenoemingen. De rondvraag levert niets op. De heer De Veer kan tot sluiting overgaan en brengt dank voor de trouwe opkoms* en hoopt dat de goede geest welke heerscht. zal blijven bewaard. OOGONDERZOEK INRICHTING, GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EH GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELCM GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFP ACTIONIST LAGEZIJDE B 40 TEL. 26. SCHAGEN'. 00G0NDFH70CK GEHEEL* GOATIS. Heden en de beide Paaschdagen wordt er in Theater Royal een programma gedraaid dat er wezen kan. Als hoofdnummer wordt geannonceerd het meester werk van den grooten Ernst Lubitsch: „De firma Adam en Eva." Deze Paramount-film berust op een aaneenschake ling van verrassingen en zeer „wereldwijze" ervarin gen, waarvan men het geheim niet mag verraden zon der komende bezoekers, die zich waarlijk wel op een verfijnd genot mogen voorbereiden, het plezier ten dcele te ontnemen. Het gaat laat ons vaag mo-:en blijven over dieven, die nog niet op hun gevaar lijkst zijn, wanneer zij de sleuteds van een brandkast of zelfs „ready cash" in hun hand hebben, het geldt een flitsende satyre van menschen van hoogere en lagere orde, welke satyre zoo ervaren in elkaar ge zet is, dat een op zichzelf niet zeer waarschijnlijk ge val zich afspeelt met een gemakkelijkheid en een na tuurlijkheid, als gebeurde het overal en allen dag. Het draait alles zoo om geestigheden en wendingen in eon taal, waarvoor men het oor moet hebben. Maar wie deze taal heeft leeren verstaan, zal in Lubitsch' jongste werk een volledige openharing vin den van den rappen, fonkelenden, onzwaren geest der film. Hij zal in de beide hoofdfiguren van Herhert Marshall en Miriam Hopkins, dat verrukkelijke ko mische element vinden, hetwelk altijd pakt om dat het nimmer opzettelijk komisch wil zijn. Hij zal van bijfiguren als Ruggles' „Major" en Norton's „mil- llonair" de fijne, argelooze natuurlijkheid bewonde ren, die nimmer chargeert en de gevoelige resonans der film nergens overschreeuwt. Maar boven alles zal hij genieten van het elegc te, lichte en geestige filmproza, waarin de film' stenaar Lubitsch zichzelf heeft overtroffen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2