SPORT van de PAASCHDAGEN. DE IJZEREN DEUR Schagen zegeviert op Frieschen bodem. Woensdag 19 April 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9264 FOSTER'SMAAGPILLEH Anna Paulowna. Sparta wint op het tonrnooi te Harlingen den grooten Sportbeker na spannenden strijd. Een groo- te aanhang jubelt. Op den tweeden Paaschdag heeft er op 't Gemeente- teljjk Sportpark te Harlingen een voetbaltournooi plaats gevonden, welke nog lang zal blijven voortleven in de harten van vele Schagenaars. Zooals we reeds in den kop memoreerden, heeft Scha gen kans gezien, beslag te leggen op den eersten prijs, zijnde een grooten, mooien Sportbeker, welke voortaan de toch al rijk voorziene tropheën-kas zal sieren. Aan dit groote sportgebeuren namen vier elftallen deel, allen van vrijwel gelijkwaardige kiacht en dat Schagen ten slotte beslag heeft weten te leggen op den zoo begeer den beker, is alle hulde waard. De deelnemende elftallen- waren H.Z.C. 1 (Harlingen), gastvrouwe van dezen dag, Rood Geel 1 (Leeuwarden). West Frisia 2 (Enkhuizen) en Schagen 1. OP REIS. Om even 8 uur in den morgen was 't voor Hotel Roo- bol een ongekende drukte. Tientallen liepen met kof fertjes en pakjes beladen naar de plaats, vanwaar een 4-tal bussen benevens enkele lufce auto's zouden ver trekken over den nieuwen afsluitdijk naar 't oude stadje Harlingen. Toen het sein tot vertrek werd gegeven, vingen ruim 80 aanhangers der Geel-Zwarten, beneyens het vereeni- gingsbestuur met hunne dames en de spelers den tocht van ruim 70 K.M. aan. Zonder ongevallen werd na een prettige rit het doel van den reis bereikt. Nadat men zich aan koffie en andere warme dranken had tegoed gedaan, werd het sportterrein opgezocht. Om half twaalf stelden H.Z.C. 1 en Schagen 1 zich onder leiding van scheidsrechter H. Schaafsma uit Leeuwarden op voor de eerste ronde. EEN HULDE VAN SCHAGEN. Voordat echter de bal aan 't rollen werd gebracht, trad de voorzitter van Schagen naar voren, die dank bracht voor de vriendelijke uitnoodiging aan Schagen gericht, om dezen dag tegenwoordig te willen wezen. Deze uitnoodiging stellen we. aldus den heer K. S. Lcguit. op hoogen prijs. Het is de eerste maal dat wij op Frieschen bodem in 't strijdperk treden en zoo zal dit wezen een historisch moment in de Schager voet balwereld. Laten we hopen, dat dit niet de laatste maal zal zijn zijn dat Harlingen en Schagen elkaar ontmoe ten. Wij noodigen U op deze plaats uit, om spoedig naar Schagen te komen, ten einde de vriendschapsban den nog meer te versterken tusschen onze clubs. Onder applaus van spelers en Schager aanhang over handigde de heer Leguit den voorzitter een mooi bou- quet bloamen. De belofde werd gedaan, dat H.Z.C. een return-match zal komen spelen en uiting werd gegeven aan den dank voor de bloemenhulde. DE STRIJD VANGT AAN. Als dan het beginsignaal klinkt, zien we bij Schagen de volgende ploeg opgesteld: Prins Vlottes Middelbeek A. Plakman R. Rus Lutjeharms W. Rus C. de Moor G. J. Boontjes J. Molenaar J. Kossen. Harlingen speelt met één invaller voor den rechtsback. H.Z.C. wint den toss en zoo brengt Boontjes den ba aan 't rollen voor Schagen. In de eerste oogenblikken gaan de ploegen beurtelings op verkenning uit. De uit vallen aan weerszijden zijn gevaarloos Al spoedig komt Harlingen er wat meer in en komt er teekening in het spel. Schagen past zich daar direct bij aan en zoo ont wikkelt zich een uiterst vlugge en mooie strijd. Vlottes en Middelbeek vertolken een brillante backpartij en vormen 't struikelblok van de Friesche voorhoede. Fa natiek wordt er gestreden. Aanvoerder Rus houdt 't spel flink open en zoo komt beurtelings van links- en rechtsbuiten een goede voorzet Eenige malen ontkomt dan 't Harlingen-doel aan een doorboring. Boontjes geeft menig staaltje van prima voetbal te zien en de kleine midvoor bezorgt H.Z.C.'s achterhoede handen vol werk. Met Schagen sterk in de meerderheid is 't dan» rusten. DE TWEEDE HELFT. Het tweede half uur krijgt Schagen den wind in den rug en loopt al direct hard van stapel. We zien Lutje harms zeer veel goede dingen doen. Hij trekt geregeld mee ten aanval, iets wat den voorhoede zeer van pas komt. Boontjes vliegt er plotseling in z'n eentje van door, passeert 34 spelers. Zijn hard schot wordt met moeite gekeerd. Dan valt W. Rus uit en komt Rree- banrt voor hem in de plaats. Grooter en grooter wordt de druk op het H.Z.C.-doel, terwijl juist Prins weinig of niets te verwerken krijgt: Succes voor Schagen kan dan ook niet lang meer uitblijven. Een uitval van Lut jeharms sticht, verwarring in de Friesche achterhoed'* en ten koste van een corner wordt gered. Deze wordt door de Moor magnifiek genomen. Boontjes, vangt de" hal op. spoelt listig op Rer.s Rus terug, die zich niet bedenkt. Onder oorverdoovend geloei dor Schager aan hang jaagt de aanvoerder het leer hoog en hard in de touwen. 1—0 voor Schagen. Hoe zeer ook Harlingen zich inspant, succes blijft uit. Prins redt eenige malen op sublieme wijze. Nog eenmaal scoort Boontjes, maar de scheidsrechter annuleert deze goal wegens ver meend buitenspel. In den stand komt verder geen verandering meer en als ook het tweede halfuur is verstreken, heeft Schagen zich in de laatste ronde geplaatst met een zege op H. Z.C. 1. ROOD GEEL I—WEST FRISIA II. Bovengenoemde ploegen komen direci in 't veld voor de tweede partij van 2 x Vv uur. Het zijn twee gelijkwaardige ploegen, die elkaar be kampen. West Frisia II beschikt over uiterst snelle vleu gelspelers en dank zij hun gevaarlijke uitvallen geluk te het den Enkhuizenaars met 2—0 te zegevieren over de bewoners der Friesche hoofdstad. Het was een bon- kigen wedstrijd, waaraan de scheidsrechter geen perken stelde Zoo brak de groote rust aan en kon een ieder den in- wendigen mensch versterken. Het is begrijpelijk, dat de kansen der Schagenaars druk werden besproken. Zouden de Geel-Zwarten kunnen zegevieren over West Frisia? Menig hart klopte angstig! DE VERLIEZERS KAMPEN. Om half drie 's middags traden de verliezers der morgenpartijen binnen de krijtlijnen, alzoo H.Z.C. I en Rood Geel I. Het gelukte de gastheeren met 31 te zegevieren over de Leeuwarders, waardoor ze beslag legden op den der den prijs, zijnde een verguld zilveren plaquette. Rood Geel moest zich met een verguld zilveren medaille te vreden stellen. DE FINALE. Zoo kwamen om .half 4 wederom de Schagenaars op 't groene veld, ditmaal om te kampen met West Frisia II, welke volledig was, om den eersten prijs. W. Rus is weer present en neemt zijn oude plaats weer in. Te gen wind in brengt „Gert" den bal aan het rollen. Eerst een zenuwachtig heen en weergetrap met beurtelings de partijen in den aanval. Dan krijgt 't eerbt Schagen het eigen vertrouwen weer, wanneer Vlottes zich de meer dere toont van Enkhuizen's aanval. Zijn spel is magni fiek en vriend en vijand brengt hem warme hulde, 't Is dan of een nieuwe en betere geest is gevaren in de mannen van de Loet. Razend snel volgen de aanvallen elkaar op. De halflinie verricht wonderen en vooral 't wèldoordachte spel van aanvoerder Rus valt op. Luide worden ze aangemoedigd door de Schager supporters. Schagen neemt de leiding. Kort achtereen verkeert 't doel der West Frisiaman- nen eenige malen in gevaar, maar succes blijft in eerste instantie uit. Toch kan 't eerste doelpunt niet lang meer op zich laten waohten. Een heftige strubbeling ontstaat vlak voor 't West Frisia-doel, als W. Rus hoog en goed voor doel plaatst Van alle zijden stormen spelers toe. Plotseling maakt Boontjes den bal wat vrij en voor men 't weet knalt hij 't leer hoog in de touwen. Schagen leidt, 10! Met dezen stand wordt gedraaid. Na 't wisselen van doel komt West Frisia opzetten en Schagen verslapt wat. 't Tempo is moordend. Groo ter en grooter wordt de druk op 't S.-doel. Toch blijft de stand tot even voor 't einde ongewijzigd. Maar dan raakt de Schager achterhoede danig in 't nauw. De bal is niet weg te werken, en! geen raad meer wetend wordt 't bruine monster over eigen doellijn gewerkt. 11. Kort daarop is 't eindigen. Er wordt nu 2 x 7M minuut verlengd. De eerste 7% minuut is reeds verstre ken. maar den scheidsrechter ontgaat dit. De Schage naars zijn schoon op, uitgespeeld en 't ergste wordt ge vreesd. Dan waagt West Frisia noge en poging. Met alle man trekt men ten aanval, Prins loopt uit en wordt gepasseerd. Een schot... maar Middelbeek slaat den bal uit 't S.-heiligdom. Penalty. Zal nog de zege Schagen ontgsar? Ondanks de protesten, dat de speeltijd reeds lang i3 verstreken, wordt de strafschop genomen. Onder doodsche stilte plaatst de W.-midvoor zich achter het leer, maar schiet hard over. Moet ik U 't gejoel besehrij ven der vele Schagenaars? Direct daarop wordt van doel gewisseld. Ook deze 71& minuut verstrijken, zon der dat in den stand verandering komt. Het lot beslist. Nu zal er worden geloot. De West Frisia aanvoerder mag raden en... raadt verkeerd. Zoo werd Schagen winnaar van den grooten zilveren sportbeker uit dit tournooi. Aanvoerder Rus werd op de schouders rondgedragen, een hulde, welke zijn makkers hem brachten. Schagen heeft in beide wedstrijder, goed, neen, best gespeeld. Hulde mannen! Geen wonder dat de terugreis werd gemaakt in de allerbeste stemming, waarbij me nigmaal 't Spartalied klonk over den nieuwen dijk, die Noord Holland en Friesland heeft verbonden. Voor de beste voorhoede waren 5 medailles beschik baar gesteld. Deze werden gewonnen door West Frisia II met 20 punten. Schagen verkreeg 19 punten. Uit een en ander blijkt wel duidelijk, dat Schagen op een zeer goeden dag mag terugzien. CALLANTSOOG ISchagen 2 en 8 comb. Den eersten Paaschdag toog een combinatie van spe lers van Schagen 2 en 3 naar Callantsoog om een vriendscha.ppelijke pva.rt.ij t.e spelen tegen Callantsoog I. In de Spartagelederen zagen we Lutjeharms, die, wat zich hooren laat, een strenge bewaking genoot. Bij Cal lantsoog viel 't spel van den midvoor te roemen. We zullen van deze onder beste verstandhouding ge speelden strijd geen uitvoerig verslag geven. Met de rust stonden de partijen op gelijken voet 11. nadat C. de score had geopend. Na rust begon Schagen uit een ander vaatje te tappen en nam 't spel geheel in han den. Met 82 wist Schagen's comb. de meerdere te blijven van de kustbewoners. SCHOOLVOETBAL Zaterdagmiddag vingen op 't Sp>arta-terrein de school- voetbalwedstrijden aan. De voorronde werd dien dag gespeeld. Elke wedstrijd duurde 2 x 20 minuten. Telken jare is 't een genoegen de kleine kereltjes te zien spe len. Ook nu hebben we ons weer best geamuseerd. Vele waren getuige va.n deze jeugdwedstrijden, die 't volgen de verloop hadden. Kolhorn 1Burgerbrug 00. Elk der elftallen mocht 3 penalty's nemen. Burgerbrug benutte er 2 van, Kol horn 1, zoodat Burgerbrug zich plaatste in de volgende ronde. WieringerwaardDirkshorn 10. Wieringerwaard komt in de volgende ronde. Schagerbrug—Schagen 2, 01. Schagen 2 plaatste zich in de volgende ronde. Woensdagmiddag a.s. worden de wedstrijden voortge zet en alle spijsverterings- stoornissen verdwijnen onmiddellijk bi) het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom ottkriigbaat a f 0.65 pet flacon. FEUILLETON. Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. 27. Natachee wierp het brok kwarts met een gebaar van weerzin weg en bleef een oogertblik met smartelijk ge bogen hoofd staan. En weer doortrilde Hugh Edwards in weerwil van de wreede foltering die de Indiaan hem aandeed, een diep medelijden met zijn pijniger. Maar vóór hij woorden had kunnen vinden voor zijn gevoel, hief Natachee plotseling het hoofd op met oogeu waarin een wreede triomf fonkelde, en deed een stap naar zijn verrasten metgezel toe. „Begrijp je nu waarom ik je hierheen gebracht heb? Begrijp je met welke bedoeling ik je met eigen oogen de mijn met de iizeren deur heb laten zien? Je eenige hoop op vrijheid, op redding uit de hel, ■waartoe je blanke wetten, door het bedrog van een blanke, je hebben veroordeeld, ligt in goud. Alleen door het bezit van goud kun je hopen de vrouw te winnen die je liefhebt en die jou liefheeft. Je zegt, dat je je ziel zoudt willen verkoopen voor dat goud, dat zooveel voor je beteekent. Goed! Dat ge loof ik, en ik ben er blij om. Hier Is dat goud be kijk het betast het droom van al wat het je zou kunnen geven. Hier is redding uit je hel hier is lief de en geluk hier is de vrouw die je liefhebt Alles hier, binnen bereik van je hand en je zult er nooit een korrel van bezitten. Al had je er honderd zielen voor in ruil te geven, dan nog zou je er geen korrel van be zitten. Omdat je een blanke bent, en Ik een Indiaan. Natachee heeft gesproken." Langzaam en verschroeiend drong de beteekenis van de woorden van den Indiaan tot den blanke door. Lang zaam zag hij om zich rond in die schatkamer, alsof zijn geest nog eens alles samenvatte wat dit voor hem kon beteekenen. Zijn zenuwen en spieren spanden zich in zielsangst. Zweetdruppels parelden op zijn voorhoofd, zijn gezicht vertrok zich als in pijn. En in zijn gekwel- den geest kwam een wilde gedachte op. Het waakzame oog van den Indiaan zag het, en zijn gespierde hand speelde met het mes in zijn gordel, ter- wijl zijn diepe stem de stilte in de oude mijn verbrak. „Neen, dat zul je niet beproeven. Je bent ongewa pend, en ik zou je dooden, vóór je een slag had kun nen toebrengen. In die riohting is geen hoop voor je. Je eenige kans ligt in het graven naar het goud, dat je noodig hebt. Je zoudt Immers iets dergelijks kunnen vinden. Wie kan 't zeggen morgen misschien bij den volgenden slag van je houweel. De hoop, die den eersten blanke naar de Canada del Oro voerde, is ook jouw eenige hoop. Als zoovelen van je ras vóór je. zul je werken in de Goudkloof zul je goud vinden indien je kunt" De blanke boog het hoofd. Natachee kwam met den doek om voor zijn oogen te binden, en Hugh Edwards liet het gelaten toe. De Indiaan doofde de kaars en duwde zijn slachtoffer het touw in de geen weerstand biedende hand. „De blanke is wijs, dat hij de eenige kans aangrijpt, die h\j heeft," zeide de roodhuid. „Kom. Missdhien .zul je morgen goud vinden." Gedurende de laatste weken van dien winter zwoegde Hugh Edwards uit alle macht om de enkele goudkorrels die de Indiaan hem heimelijk deed vinden. Dag en nacht werd hij vervolgd door het beeld van de mijn met de ijzeren deur. Vaak kwam hij in de verzoeking alle hoop te laten varen, zich bij het gerecht aan te geven en zoodoende tenminste aan de foltering van zijn zon derlingen toestand te ontsnappen. Maar altijd weer hield die eene mogelijkheid hem daarvan terug: mis schien zou hij morgen het goud vinden, dat vrijheid en Marta en liefde voor hem beteekende. Tot ten laatste op een voorjaarsdag, toen de berg hellingen weer schitterden in bloemenpracht, toen het goud van de waterklaver in de dellen blonk en de klok jes bengelden in de sohaduw van de canonwanden toen de gloed van den acatillo. het „vlammend zwaard" de heuvelen bedekte, en de „christuskaarsen" de mesa's verlichtten met hun hooge witte toortsen Hugh eens van zijn werk in de kloof opziende een vreemdeling ge waar werd. HOOFDSTUK XXIIL Sonora Jack. Toen hij zich ontdekt zag, kwam de man, die Hugh Edwards had gadegeslagen, rustig naar hem toe. Tege lijkertijd scheen het Hugh, dat hij nog een andere fi guur verder op tegen de berghelling zag verdwijnen. De vreemdeling verklaarde zijn aanwezigheid door te vertellen, dat hij op jacht was en verder van zijn kamp was afgedwaald dan hij bedoeld had. Hij hield Edwards bijna een uur lang gezelschap, zooals man nen, die elkaar bij toeval in de wildernis ontmoeten, plegen te doen, en vervolgde toen met een achteloos adios zyn weg naar beneden. Toen Hugh aan het einde van dien dag naar de hut opklom, was Natachee niet thuis, maar toen de blanke zijn maal beëindigd had, verscheen de Indiaan op zijn gewone stille manier. Terwijl hij zijn eigen avondmaal bereidde, zeide Natachee: „Je hebt vandaag bezoekers gehad." Hugh was te zeer gewend aan de geheimzinnige be kendheid van den roodhuid met alle mogelijke dingen, om zich over die opmerking te verbazen, en antwoord de op onverschilligen toon: „Ik heb een bezoeker gehad." „Maar er waren er twee in de buurt," hernam Nata chee. ,Ik vond hun sporen juist vóór het donker werd." Hugh vertelde hem. dat slechts één man met hem had zitten praten, maar dat hij geloofde een tweede op eenigen afstan i gezien te hebben. „Dat was de Sallemander." zeide Natachee. ,,Ik zou zijn spoor overal herkennen. Ik heb het vaak genoeg gezien. Hij draait zijn rechtervoet op een eigenaardige manier en zijn hakken zijn altijd aan den binnenkant afgeloopen." Hugh Edwads hield zijn adem in. „Geloof je, dat ze „Om jou kwamen?" voltooide Natachee. „Dat. kan ik nog niet zeggen. Het is mogelijk. Hoe zag die man er uit?" Hugh beschreef. „Middelbare lengte, tamelijk forsch gebouwd, zwart haar, donkere oogen; een Mexicaan of ten minste van Mexicaansch bloed, zou ik denken." „Deed hij veel vragen?" „Niet meer dan natuurlijk was." „Vroeg hij ook naar mij?" ..Neen, jij bent niet genoemd. Hij zeide dat hij op jacht was, maar hij scheen nogal belang te stellen in goudzoeken en mijnwerk ook. Hij deed eer. aantal vra gen over deze streek, alsof hij wel een algemeen denk beeld er van had, maar niet heel precies." Natachee zeide niets meer, totdat hij gegeten had. Toen ging hij naar een der hoeken van de hut, trok bij het hoofdeinde van zijn bed een losse plank uit den vloer op, en bracht uit die bergplaats een revolver in holster en een patroongordel te voorschijn. Hij bood het wapen aan den verbaasden blanke aan, met een veelbeteekenenden glimlach zeggende: „Ik had dit van 't najaar al uit Tuscon voor je mee gebracht, maar dacht dat het, alles wel beschouwd, toch maar beter was het je niet te geven vóór er een aan leiding toe bestond. Ik moet nu een poosje weg. Tot ik terug ben moet je dit pistool aldoor bij je dragendag en nacht." Hugh nam het wapen onhandig aan. Paaschvoetbal. Op den eersten Paaschdag speelde B.K.C. 1 tegen J.V.C. I van Julianadorp. De Julianadorpers hadden een paar invallers, maar de geschorste speler Tigchelaar daarentegen speelde mee. hetgeen nu direct geen ver zwakking was. De Julianadorpers waren voor de rust over het geheel genomen sterker en lang niet al hun aanvallen waren van gevaar ontbloot: de Schipper heeft menige harde pil moeten stoppen. Even voor de rust verdween de bal bij een geweldige doelworsteling in de goal van Zeeman. Na halftime was het met het overwicht van J.V.C. goeddeels gedaan en geleidelijk aan heeft B.K.C. de overwinning vastgelegd. Huisman scoorde no. 2 na een half uur (2—0). Nauwe lijks was men weer goed en wel aan den gang of Jac. Wigges maakte het drietal vol. Het is daarbij gebléven. De Julianadorpers waren zooals uit het voorafgaande kan worden opgemaakt, de mindere in de uitvoering van de aanvallen tegenover een achterhoede, die solide en trapvast is. Het overdonderende van Petten hebben we in het spel van J.V.C. gemist. En we vreezen dat dat toch noodza kelijk zal blijken om zich in de eerste klasse te doen gelden. Op den tweeden Paaschdag heeft het B.K.C.-bestuur ons een buitengewoon aardige attractie bereid in den vorm van een wedstrijd tusschen Beverwijk en Helder. 'n Ontmoeting tusschen deze beiden was in zooverre al zeer interessant dat we een sterke 4e klasse-kampi oen tegen een geroutineerde 3e klasser aan het werk zouden zien. Na welkomstwoorden en wederzijdsehe aanbieding van bloemen, nam onder leiding van scheidsrechter C. D. Swari van Den Helder de strijd een aanvang. De blauwroode ploeg Beverwijk trapte voor den wind af. De eerste helft zette in met een zeer levendig terreinverkennen. Hierbij wist Beverwijk al direct dui delijk te maken dat zij in geen enkel opzicht de min dere was. Langzamerhand kwam er zicht in en Bever wijk toonde een technische en vooral ta.ktische meer derheid. Helder had haar dag niet en vooral de voor hoede van de „onoverwinnelijke" ploeg" die sinds het nieuwe jaar niet meer had verloren, verviel weer in haar oude fout van pingelen en slecht afgeven dat het waarlijk verdiend was toen de Beverwijk-invaller links binnen een bres schoot na enkele mislukte stormloopen (1—0). Voor rust voegde dezelfde speler een tweede goal aan de score toe (20). Nadat Helder een vrije schop zóó uitstekend plaatste dat de B.-keeper slechts tot corner kon werken, scoor de Waasdorp uit Bijl's corner (21). Dit verlevendigde het aanzien van den wedstrijd. Een bijzonder vlotte aanval, weer over links volgde en linksbuiten Teeling legde den bal zoo fraai voor de vceten van zijn binnenman, dat deze niet kon missen (3—1). De linksbinnen van Beverwijk heeft tenslotte een streep onder de rekening gezet met een goal die er zijn mocht (41). Aldus zij we getuige geweest van een faire, flinke partij voetbal, die absoluut door de sterkste is gewon nen. BREEZAND. R.C.B. I—Z.A.P. I. Beide elftallen tellen eenige invallers. In het begin van den wedstrijd werd niet veel goeds vertoond. Het was een zenuwachtig heen en weer getrap en wel was R.C.B. meestentijds in den aanval, maar voor doel raakte zij de kluts kwijt. Na 20 minuten spelen komt. Z.A.P. aan een geluk kig doelpunt, doordat de keeper van R.C.B. tegen een speler aanschopt en de terugspringende bal in het doel komt. Ruststand 1—0 voor Z.A.P. Na de rust pakt R.C.B. flink aan en na enkele mi nuten weet de rechtsbuiten met een goed schot gelijk te maken. Z.A.P. was het niet met de beslissing van den scheidsrechter eens, maar moe«t zich daarbij toch neerleggen. Er komt geen verandering moer in den stand, zoodat er 2 maal iVo minuut verlengd moet worden. R.C.B. wist in het eerste deel door haar linksbuiten op keurige wijze de leiding te nemen en behield die definitief. Het einde kwam dus met een *21 overwinning voor R.C.B. A.D.O.—B.K.C. Nadat de hal is uitgetrapt gaat het spel oenigen tijd in het middenveld op en neer. Dan gaat A.D.O. over tot een aanval, doch B.K.C. weet. te redden. Toch is „Weet je, hoe je er mee om moet gaan?" vroeg Na tachee op scherpen toon. De ander lachte. „O. ja, dat weet ik wel; maar ik zou geen schuurdeur kunnen raken." „Toch moet je het bij je dragen," hervatte de Indi aan. „Maar ga niet oefenen. Let goed op, of er iemand in de buurt rondsluipt, en zorg dat je zelf niet gezien wordt als je het kunt vermijden. Die vreemdeling kan een jager of goudzoeker zyn hij kan ook een ge rechtsdienaar zijn of iets anders. Vóór we elkaar weerzien, zal ik het weten." De Indiaan greep zijn boog en pijlkoker en verdween in de duisternis. Gedurende twee dagen en nachten was Hugh Ed wards alleen. Toen kwam Natachee terug. Toen de Indiaan gegeten had met den eetlust van een man. die vele uren zonder voedsel geweest is, zeide hij: „Die man, die met je gesproken heeft, wordt Sanora Jack genoemd. Hij is half Mexicaan; zijn eigenlijke naam is John Richards. Hij heeft jaren lang met een bende Mexicanen ea blanke hoeven uit de Staten hier in 't zuidwesten ge huisd. Zij dreven vee weg, beroofden treinen, plunder den banken en winkels, en hielden iedereen aan, dien ze tegenkwamen. Ze hadden hun hoofdkwartier ergen» ten zuiden van de grens, zoodat het voor de overheid niet gemakkelijk was ze in handen te krijgen, maar na een bijzonder laaghartigen moord op een paar arme oude menschen, die met een woonwagen door het land trokken, waren de politie en de bevolking zoo fel tegen hem geworden, dat Sonora Jack, toen er een grooten prys op zijn hoofd gesteld was, het geraden oordeelde naar veiliger jachtgronden te verdwijnen. Men gelooft algemeen, dat hij ergens zuidelijk in Mexico zit. „En ben je er zeker van. dat diezelfde Sonora Jack de man is, die met mij gepraat heeft?" De Indiaan glimlachte. „Even zeker als ik weet, dat jij Donald Payne bent." Met een verhoogde kleur antwoordde Hugh Edwards op koelen toon: „Denk er alsjeblieft aan, dat Donald Payne dood is." „Dat hangt er van af," kwam Natachee droog. De bianke begreep zijn bedoeling volkomen. Hij zweeg eendgen tijd voor hij verder vroeg; „Maar wat heeft dien boef nu hier naar de Canada del Oro gebracht?" Natachee's gelaat stond ernstig, toen hij antwoordde: ,De mijn met de ijzeren deur." Hugh Edwards gaf een uitroep. „Meen je, dat hij naar die verloren mijn komt zoeken?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 31