De Langendijker Groenfenveilingen. Radioprogramma Helder tegen Düsseldorf Uit A.D.O. steeds sterker en heeft na 10 minuten spelen met een mooi schot van Bakke succes, 10. Weer trekt A.D.O. ten aanval en na een kwartier spelen is het 20. B.K.C. ziet dat het zoo niet gaat en weet door mooi samenspel een tegcnpunt te maken, 21. Er wort thans aan beide kanten zeer goed gespeeld. A.D.O. brengt nog voor de rust den stand op 31. Na de rust trekt A.D.O. weer het eerst ten aanval maar B.K.C. verdedigt goed en verkleint zelfs den achterstand (3—2). Het gelukt A.D.O. nog eenmaal te doelpunten, maar dan geeft zij teekenen van ver moeidheid en door drie goals, waarvan de laatste een halve minuut voor het einde gemaakt werd, weet B.K.C. den 4—2 achterstand om te zetten in een 54 overwinning. H.R.C. wint met 42. H.R.C. heeft den eersten „internationalen" wedstrijd in Den Helder georganiseerd. Men had niets nagela ten de match tegen de Düsseldorfers zooveel moge lijk het. aanzien te doen geven van een echten inter landwedstrijd. Een zeer groot aantal autoriteiten (o.m. de vice- admiraal en de burgemeester) vereerden dezen wed strijd met hun tegenwoordigheid. Na eenige welkomstwoorden liet de arbiter, de heer Jannes, beginnen. Al direct bleek dat H.R.C. best tegen haar Duitsche gasten opgewassen was. Er lag af en toe iets mats over het spel der Düsseldorfers en opvallend was dat zoo dikwijls de bal slechts half geraakt werd. Kort na het begin moest de Duitsche keeper reeds handelend optreden, mar hij slaagde er in het felle schot van Hoogendijk te keeren. Daarop benutte dezelfde speler een pass van Geer vliet en gaf met een hoog schot zijn club de leiding (1—0). H.R.C. was thans sterker en het spel was vaak van goed gehalte, terwijl de Düsseldorfers dikwijls slecht plaatsten. Dan een goed opgezette aanval van D., waarbij de bal mooi over de backs en langs den uitloopenden Prins werd gespeeld. We noteerden reeds een doel punt, toen Stoüf nog net bijtijds op de lijn opdook en redding bracht. Als de D. linksback, die overigens niet slecht speel de, een bal totaal verkeerd beoordeeld, kreeg W. Be- neker een prachtige kans, waaruit hij met een laag, onhoudbaar schot H.R.C.'s tweede doelpunt scoorde (20). Eenige oogcnblikken later profiteerde H.R.C. van een misverstand in de D. verdediging en bracht den stand op 3—0, waarmee de rust kwam. In de tweede helft was het. weer eerst H.R.C. dat er in slaagde te doelpunten. Kaptein was het, die den Duitschen keeper geen schijn van kans gaf. Eindelijk wist de D. midvoor dan ook het net te vinden, door langs Prins, die verkeerd uitgeloopen was, te scoren. Dit doelpunt ontlokte bij het zeer tal rijke publiek een hartelijk applaus. Hiermee scheen Düsseldorf er beter in te komen, met het gevolg, dat zij even daarna nog eenmaal scoorde. Daarna zijn geen doelpunten meer gemaakt, zoodat het einde kwam met een 42 zege voor H.R.C. Over het algemeen heeft H.R.C. een heel goeden wedstrijd gespeeid tegen dezen West-Duitschen Eer ste klasser, die al met al wel een goede, maar geen buitengewone ploeg was. WOENSDAG 19 APRIL. HILVERSUM (290 M.) AVRO.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Orgelconcert; 11.00 Kook- en bakpraatje; 11.30 Orgelconcert; 12.00 Lunchconcert; 2.00 Omroeporkest; 3.00 Pianorecital; 3.30, Voor de kin deren; 5.00 Nationale liederen door kinderkoor; V.P.R.O* 6.30 Jeugdhalfuur; AVRO.: 6.00 Concert door de Kon. Militaire Kapel; 7.30 J. Pelser Jr.: „Omzetbelasting"; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Concert door het Omroeporkest; 9.00 Felix Timmermans draagt voor; 9.20 Kovacs Lajos en zijn orkest; 10.15 Gramofoonmuziek; 10,30 Kovacs Lajos; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.00 Zang door dameskoor; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Populaire orgelbespeling; 12.00 Politiebe- dichten; 12.15 Middagconcert; 2.00 Landbouwuurtje; 2.45 Verzorging zender; 3.00 Lezen van Ohr. Lectuur; 3.30 Het Delftsche Trio; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Friesche le zing; 7.00 Onderwijsfonds voor de binnenvaart; 7.30 Po litieberichten; 7.45 Persberichten Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Zangavond door Volkszangkoor; 8.45 Lezing; 9.15 Klein-orkest; 9.30 Lezing; 10.00 Vervolg concert; 10.30 Vazb Dias; 11.15 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 11.20 Concert: 12.30 Concert; 4.20 Idem; 5.35 Gramo foonmuziek; 7.20 Gramofoonmuziek; 9.30 Concert. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.50 Orkest; 7.20 Omroeporkest; 8.40 •Pianorecital; 9.30 Kamermuziek; 10.10 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 8.50 Concert; 7.20 Concert; 11.20 Dansmuziek. HAMBURG (872 M.) 10.20 Gramofoonmuziek; 10.50 Populair concert; 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 3.50 Concert; 10.05 Con cert. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.» 11.20 Gramofoonmuziek; 1.20 Idem; 3.50 Concert; 10.20 Concert. LANGENBERG (472 M.ï 10.40 Gramofoonmuziek; 11.20 Populair concert; 12.20 Concert; 3.50 Vesperconcert; 9.50 Gramofoonmuziek; 10.05 Concert. DAVENTRT (1554 M.) 11.20 Orgelconcert; 12.Ö5 Concert; 1.20 Nieuwe gramo foonmuziek; 2.20 Pianorecital; 2.35 Concert; 4.05 Orgel concert; 8.55 Symphonie-concert; 10.15 Dansmuziek. PARIJS EEFFEL (1446 M.) 7.50 Concert o.l.v. Ed. Flament. PARIJS-RADIO (1725 M.) 7.05 Gramofoonmuziek; 11.35 Concert; 6.00 Gramofoon muziek; 6.40 Concert. ROME (441 M.) 4.50 Orkestmuziek; 8.05 Uitzending uit een theater. MILAAN (331 M.) 4.20 Vocaal en instrumentaal ensemble; 7.05 Gramo foonmuziek; 10.15 Dansmuziek. WE EN EN (517 M.) 4.25 Populair concert; 7.20 Concert; 10.00 Dansmuziek. WARSCHAU (1412 M.) 5.45 Populair concert; 7.20 Jazzmuziek; 9.35 Gramofoon muziek; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Proefuitzcnding uit de nieuwe studio te Zurich; 9.00 Balalaika-orkest Hoop op betere prijzen voor dit seizoen is vervlogen. De voorra den niet zoo groot meer. De ver zoeken om steun bij de gemeenten. Verschillend oordeel. Nood zakelijkheid van bemesting Roode kool lager in prijs Ook gele kool loopt in prijs achteruit. Deensche witte kool is weer zoo goed als onverkoopbaar. Veel naar het In- en Verkoopbureau. Uien slecht. - Eveneens bleten. - Taaie gele alles misère. De roep om den sterken man. De hoop, dat het laatste gedeelte van het wintersei zoen nog iets zou goed maken van wat het eerste gedeelte aan verlies had te boeken, is ook dez6 week niet in vervulling gegaan. Mochten de prijzen al iets beter zijn dan ze gedurende de eerste drie maanden van het jaar zijn geweest, het gewichtsverlies en het noodzakelijk te besteden arbeidsloon voor het schoon houden hebben tot eindresultaat, dat de financicele opbrengst er nog heel weinig beter op is geworden. Alle hoop is nu vervlogen. Wat er nog aan stapel producten aanwezig is, is niet van zoodanigen aard. dat, zelfs bij een beduidende prijsverhooging, nog van eenige bevredigende uitkomst sprake zou kun nen zijn. De tuinders gaan het leven clus nu weer maar in op hoop van zegen, doch zij hebben dat al zoo veel en zoo lang gedaan, dat die hoop zoo lang zamerhand wanhoop begint te worden. En dit wordt ze te meer, nu de steun zoo tergend lang uitblijft, want wat de tuinders tot nu toe hebben gekregen, is zoo bitter weinig, dat zij, h.»c geringe eiscbcn zij ook aan het leven stellen, niet in staat zijn, althans het grootste gedeelte onder hen, om hun land die be werking en bemesting te geven, welke noodzakelijk zijn, om van een goeden oogst verzekerd te zijn. Het vorige jaar was dit trouwens bij een deel der tuinders reeds het geval: hun boeten waren maar half gevuld en wat er dan nog was, bestond niet uit superieure producten. Mochten dus de prijzen al goed zijn, dan zijn de ontvangsten van zulke menschen nog gering, en zijn de prijzen slecht, dan vangen ze zoo goed als niets. Het is dan ook niet te verwonderen dat ver schillende tuinbouw-organisaties zich met een ver zoek tot de diverse gemeentebesturen richten om steun in een of anderen vorm, doch veel bewondering behoeft het niet te wekken, als die gemeentebesturen afwijzend beschikken op die verzoeken. Ook zij mis sen eigenlijk de noodige financiën om aan die adres sen tc voldoen en in gemeenteraden, waar de meer derheid uit conservatieven bestaat, is het aan doo- veraans deur geklopt. Men moet eigenlijk bij de be antwoording der vraag, of al of niet steun zal worden verleend, uitgaan van de overweging, dat het on maatschappelijk en onchristelijk is. die menschen aan hun lot over te laten en al moge het waar zijn, dat de noodtoestand, waarin zij zijn geraakt, is te wij ten aan te geringen regeeringssteun, dit helpt die menschen niet uit hun ellende Men bedenke ook, dat, wie in dezen tijd niet de noodige meststoffen kan aanschaffen, straks in nog moeilijker omstandigheden zal verkeeren en er nog meer gesteund zal moeten worden, willen ze niet geheel en al ten onder gaan. De aanvoeren in de afgeloopen week waren voor DE OMGEVING A N N A P ,1 V LOW N A Een aanrijding. Maandagavond werd op de Molenvaart ter hoogte van de woning van den heer Jonker, de wed. Borst aange reden door een motorfiets. We konden de juiste toe dracht van het ongeval niet aan de weet komen, maar vernamen, dat de aangeredene wel gewond was, doch naar haar woning kon worden vervoerd, terwijl de be rijder van de motorfiets, de heer J. de H. zoo ongeluk kig kwam te vallen, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. V.AJt.A-avond. „U zult zich, missöhien afvragen" zei de heer Hof. spreker op den Vara-propaganda-avond, die Zaterdag bij den heer Kossen werd gehouden, toen hij het geruimen tijd over de a.s. verkiezingen had gehad; „wannaar hooren we nu wat van de Vara?" En spr. vervolgde: „Daar heb ik het reeds al dien tijd over gehad, want het lot van de Vara wordt beslist door den stembusuit slag." De politiek moet uit» den aether, is een der leuzen, die gevoerd wordt, maar, zei spr., zoo bedoelt men het niet. Niet de politiek, maar de arbeiders-politiek moet er uit. En degenen, die dat willen halen de aether in de politiek, d.w.z. zij willen de arbeiders slapende houden. (Aether wordt immers gebruikt om iemand te bedwel men). Toen 15 Mei 1930 het zendtljdbesluit kwam en de Vara ook een halve week zendtijd kreeg, had de ver eeniging 90.000 leden. Met dat aantal moest men reke ning houden, men kon den zendtijd niet weigeren. Mis schien heeft men ook wel gedacht: als we de Vara haar zin geven zit ze er mee verlegen, want uitzenden is duur, ze kan het nooit betalen. Of wel men heeft er op gerekend, dat niets dan politiek zou uitgezonden wor den, zoodat de aanhangers er spoedig beu van zouden worden. Beide speculatites waren mis, zei spr. De ar beiders hebben gezorgd, dat het niet werd: Van Ar moede Rammelt Alles, en de programma's bestaan niet enkel uit politiek, ma.ar brengen ook muziek en too- neel. waarnaar gaarne geluisterd wordt. 1 Jan. 1933 was het ledental 142.000, ondanks de slechte tijden, zei spr., en hij wekte allen, die tot de arbeidersklasse behooren, op niet alleen voor het behoud van de Vara te stem men op lijst 11, maar ook de vereeniging zelf te ver sterken, daar hij haar ziet als het mooiste en scherp ste wapen, waarover de arbeidersklasse beschikt. De Stem des Volks verleende haar medewerking, door het zingen van eenige strijdliederen en een paar gewone koorliederen. Adolf Bouwmeester droeg fragmenten uit Allerzielen en Eindelijk Vrij voor, die met gespannen aandacht gevolgd werden. In de pauze kwam de voorzitter, de heer J. Geense, als de Varakok Kers ten tooneele, en verkocht ter versterking van de kas een paar taarten op z'n Ame- rikaansch. Ze brachten heel wat op! Het was ongeveer half een. toen de voorzitter, al was het programma nog niet geheel beëindigd, sloot. ORMENIO. Ormenio, altijd gewend voor een volle zaal te spelen, moest zich den tweeden Paaschdag met minder belang stelling tevreden stellen De uitvoering van D.O.K.E.V. en het bal bij den heer Slikker waren daar zeker oor zaak van, misschien echter ook wel het feit, dat opge voerd werd een reeds eerder gespeeld stuk: Bergop waarts. We misten immers niet alleen de jongelui, die voor het bal komen en dan wel een uitvoering op den koop toe willen bijwonen, ook van de oude getrouwen mankeerden ditmaal velen. Wij, voor ons, hebben geen bezwaar een mooi stuk, goed gespeeld, een paar maal te zien en daar stuk en den tijd van het jaar nog groot. Telkens weer hoopte men, dat het met de prijzen wel eens beter zou wor den, doch telkens ook was die hoop ijdel. Al werkte het weer me, toch waren de prijzen nog lager dan de vorige week. Do stemming was weer vrij lusteloos en de vraag naar onze stapelproducten liet weer voel te wenschen over. Zoo liepen de prijzen der roede kool weer achteruit, vergeleken bij de vorige weck. Aan vankelijk kon nog voor het mooiste kleingoed f5 en soms nog iets meer worden gemaakt, doch nl spoc dig kon deze prijs niet meer worden bedongen. Het kwam maar relden voor, dat voor de 2- en 3-ponds kool, die toch het meest gewild is, f 4.50 werd betaald, terwijl de groote, die aanvankelijk nog meer dan f2.50 opbracht, daalde tot f 1.70 a f2. Dit betrof dan nog eerste kwaliteit Het mooie kleingoed van de tweede kwaliteit of doorschot werd met prijzen lig gende tusschen f 2.80 en f 3.30, betaald, terwijl voor groote f 0.90—f 1.60 werd besteed, liet kwam zelfs voor, dat partijtjes voor 60 cent werden verkocht en helaas bleven nog een paar aanvoeren onverkocht. Deze zwakkere stemming vond weer haar grond in de mindere vraag, die uit het buitenland al heel wei nig beteekende en ook zal daaraan wel hebben mee gewerkt de omstandigheid, dat alweer groote hoe veelheden verschc groenten aan andere veilingen worden aangevoerd Aan de beide Langendijker vei lingen werden deze week nog 30 spoorwagons roode kool verhandeld. Wat den aanvoer van gele kool betreft, deze werd nog het meest aangeboden aan de Brookcr veiling, nl. rond 20 spoorwagons, terwijl te Noordscharwoude 16 spoorwagons werden verhandeld. Ook dc prijzen van deze koolsoort liepen achteruit, terwijl de erva ring meermalen heeft geleerd, dat bij schraal voor jaarsweer de prijzen soms met sprongen omhoog lie pen. Het buitenland komt ook voor deze koolsoort niet aan de markt, zoodat de hoogste noteering f2.90 was, maar welke prijs slechts zelden werd gemaakt Gemiddeld bracht de kool van 2 tot 3 pond, het meest gevraagde goed dus, niet meer dan f2.50 op. Voor groote kool, eerste» soort, werd f 1 tot f 1.40 betaald. De belangstelling voor tweede soort was al heel ge ring, weshalve veeu voor f 0.90—f 1.20 van het mooie goed en voor 60 tot 80 cent van de groote kool werd verkocht. Het is zelfs voorgekomen, dat er geen koo- per voor te vinden was en dus doordraaide. Groot was nog de aanvoer van Deensche witte kool. Dit vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat de aanvankelijke voorraden zeer groot waren en de prijzen gedurende het geheele seizoen zeer laag zijn geweest. Maar van de verwachting, dat het met de prijzen nog eens beter mocht worden, is ook deze week niets gekomen; ongeveer 80 van het aange voerde draaide door, het overige vond koopers voor 60 cent per 100 Kg. Het In- en Verkoopbureau werd alzoo weer met groote hoeveelheden belast, waardoor het beschikbare bedrag een danigen knauw kreeg. Aangevoerd werden 86 spoorwagens. Voor de overhouders van uien wordt het al slech ter. Voor een deel onverkoopbaar, brengt het ver kochte quantum prijzen op, dis ver beneden den pro ductieprijs blijven; 80 cent voor drielingen, 80 a 90 cent voor gele uien en f 0.80 tot f 1.30 voor grove uien. Aanvoer 6 spoorwagens. Met bieten is het nog slechter! Een groot gedeelte is onverkoopbaar, terwijl het verkochte 60 cent op levert. Voor taaie gele werd f 1.70f3.20 betaald. Alles misère dus, wat de klok slaat. En nog blijft men in Den Haag doof voor den roep om meer steun. In veie kringen roept men om den sterken man; de Langen dijken tuinders, ook. maar dan een, die hun be- staansmogelijk zal verschaffen! spel voldeden aan de voorwaarden, die we voor een herhaalde opvoering stelden, vonden we de betrekkelijk kleine opkomst van het publiek te betreuren. Het stuk geeft een zeer mooie, rake karakterteekenlng van menschen met veel verschil in temperament, ver schil in opvatting van plicht, verschil In levenshouding, al zou men een enkele uiting misschien wat anders wenschen. (We denken b.v. aan de houding van den losbol-luitenant tegover z'n pachters, die wel theoretisch uit z»jn verkondigde meening over het egoïsme van el- ken mensch Is te verklaren, maar voor ons in tegen spraak is met de praktijk, die uitwijst, dat zulke ka rakters in dergelijke gevallen juist heelemaal niet ego- isti&ch zijn). Geweldige conflicten komen uit al die verschillen voort en het was de groote verdienste van Ormenio. dat de meeste rollen zoo voortreffelijk werden uitge beeld, dat men het onvermijdelijke van de botsingen moest aanvoelen. „Wat de mensch overheerschend denkt, schrijft God op z'n aangezicht," voegde de dominee vol Idealen z'n strakken, stuggen ouderling toe en wij gaven ln ge dachten den grimeur een pluimpje voor het maken van zijn „kop". Van de tooneelaankleeding was, zooals trouwens van de geheele opvoering, extra werk gemaakt, daar Orme nio, ter eigen leering, een jury gevraagd had, haar spel te beoordeelen. Gaarne laten we haar de beoordeeling in finesses over en willen dus met de enkele opmerkingen, die we over de opvoering in haar geheel maakten, volstaan. BREEZAND. Uitvoering D.O.K.E.V. D.O.K.E.V. mocht zich. al was er dan zooveel tegelijk in ons poldertje te doen, in een flinke belangstelling verheugen, toen zij Maandagavond een uitvoering gaf in de zaal van den heer Borst Op eigenaardige wijze werd het programma geopend In een groep opgesteld op het tooneel, zongen een zestal leden een lied, waarvan het refrein door allen werd meegezongen. Toen volgden dan een lange reeks van vrije-, knots en toesteloefenir.gen, voor meisjes, dames 'en heeren, al of niet met begeleiding van muziek uitgevoerd. Stug en veel had D.O.K.E.V. den laatsten tijd ge oefend, maar directeur en leden smaakten dan ook nu de voldoening, dat de oefeningen zoo goed als zonder haperen keurig konden worden uitgevoerd en de volle aandacht van het publiek hadden. Enkele oefeningen kregen een speciale belichting. Zoo ook het laatste num mer van het programma, aangekondigd als Fantasie, waarin voor de dames van alles was verwerkt: danspas sen, standen enz. Een aardig orkestje zorgde voor de muzikale begelei ding en afwisseling op dezen avond, waarop, zooals we reeds opmerkten, D.O.K.E.V. met genoegen kan terug zien. OFFICIEELE OPENING A.D.O.-TERREIN. De spelende elftallen in hun costumes. de clubvlaggen meegedragen en met de muziek van Soli Deo Gloria voorop, marcheerde men op den middag van den 2den Paaschdag van café Borst naar het A.D.O.-terrein. waar niet alleen de omliggende bollenvelden, maar ook ver schillende vlaggen voor fleur en kleur zorgden bij de feestelijke opening van het A.D.O.-terrein. Nadat men door een haag van jonge A.D.O.-spelers het terrein was opgemarcheerd, werden de spelers en de talrijke aanwezigen toegesproken door den voorzit ter van A.D.O., den heer P. Molenaar. Na z'n welkom bracht hij in het bijzonder burgemees ter Lovink dank voor z'n aanwezig zijn en z'n bereid willigheid het terrein officieel te willen openen, richtte zich tot de elftallen der plaatselijke vereenigingen en haar besturen en dankte S.D.G. voor haar medewerking. In September 1932, door 8 leden opgericht, telt A.D.O. nu 30 leden en is zoo gelukkig over een eigen terrein te kunnen beschikken. Spr. wekte ieder die Instemt met het doel der vereeniging op, lid te worden. Om ver schillende redenen had men dezen dag georganiseerd, Het doel was niet alleen aan het bestaan der vereen, meer bekendheid te geven, maar ook de onderlinge band tusschen de plaatselijke clubs, waarvan men tot nu reeds veel medewerking mocht ondervinden, te ver sterken. Na den wensch dat de spelende vereenigingen zich zouden wachten voor ruw spel en voetbal zouden laten zien, dat zou bijdragen om dezen middag tot een succes voor A.D.O. en voor de sport in het algemeen te maken, verzocht spr. burgemeester Lovink het woord te nemen, Met genoegen had deze, zoo zei hij, aan het tot hem gerichte verzoek, het terrein officieel open te stellen, voldaan. In het algemeen geen voorstander zijnde van splitsing Sn verschillende vereenigingen, die zich op het zelfde gebied bewegen, voelde spr., dat de principieele bezwaren, die de leden van A.D.O. hebben, hen zouden uitsluiten van de beoefening van het voetbalspel. Zij toch beschouwen den Zondag als rustdag, waardoor oefenen, en spelen van wedstrijden op dien dag voor hen niet mogelijk is. Met den wensch. dat men. vooral in deze moeilijke tijden altijd na een wedstrijd lichame lijk versterkt en geestelijk verfrischt het veld mocht ver laten en dat A.D.O. door eerlijk spel hier en in andere plaatsen de eer van de vereeniging en van Anna Pau- lowna hoog zal houden, verklaarde spr. het terrein voor geopend. R.C.B. en Z.A.P. en later A.D.O. en B.K.C. bonden hierop den strijd aan. Voor het verloop van deze wed strijden verwijzen we naar de sportrubrlek. A.D.O. had voor den eersten wedstrijd een zilveren lauwertak beschikbaar gesteld. Met eenige toepasselijke woorden reikte de heer Moolenaar deze na afloop der wedstrijden aan de winnende ploeg. R.C.B. uit. Z.A.P. kreeg een herlnnerlngsmedaille en de medaille, die eenige inwoners voor den tweeden wedstrijd beschikbaar stelden, werd aan B.K.C. overhandigd. Het bezoek aan de bollenvelden. Veel auto's, minder fietsers dan we verwachtten en maar weinig wandelaars bevolkten den eersten en twee den Paasohdag de wegen, die door onze bollenvelden leiden. Wie wandelt er tegenwoordig ook nog, nietwaar? De groote toerwagens van de firma Moorman die eeni ge malen per dag tot de laatste plaats gevuld, uit Den Helder kwamen hadden allen die op den beenenwagen waren aangewezen of tegen een fietsrit opzagen, opge slokt. Gezellig druk, zooals het anders kon zijn. was het nu niet. Het weer werkte daar trouwens weinig toe mee. Den eersten dag was het ongunstig te noemen, den twee den dag wel helder, maar vrij frisch. Auto's, we zeiden het reeds, waren er vrij veel. We zagen er, niet alleen uit onze eigen provincie, maar ook gemerkt met H.. A., B.. D. E. en L.. dat wil dus zeg gen, uit Zuid-Holland, Groningen. Friesland. Drente, Overijsel en Utrecht Het viel ons op. dat men over 't algeimeen te veel den hoofdweg bleef volgen. Een mooie weg is wel verleidelijk, maar de meeste bloemen staan langs minder gebaande wegen! Er blijft nog wel eenigen tijd van de bollen te genieten. De autorijders vooral, zouden bij een herhaald of eerste bezoek aan voren staande opmerking aandacht kunnen schenken. WINKEL Het nieuw gebouwde perceel te Lutjewinkel, van H. Fijnheer en P. Krapman, is bij onderhandsche verkoop overgegaan op den heer H. dc Vries te Winkel. Op de algemeene vergadering van de vereeniging tot Bevordering van het Vakonderwijs in West Friesland, die 2Jaterdag 15 April te Wognum werd gehouden, deelde de directeur, de heer Saai te Alkmaar, mede, dat, met het oog op het feit, dat bovengenoemde vereeniging 25 jaar bestaat, vanwege het ln Drente bestaande Mr. Harm Smeenge-fonds twee diploma's beschikbaar zijn gesteld voor de twae leerlingen, die bij het ln Maart J.l. afgelegde eindexamen van de 14 teekenscholen in West Friesland het hoogst aantal punten behaalden. Deze belangrijke onderscheiding viel ten deel aan Ni co Wijn te Winkel en Arie Beers te Kolhorn. belden ieerllngen van de vakteekenschool alhier. Straks zul len de jongelui naar Assen worden uitgenoodigd. om op de feestelijke algemeene vergadering van de alsdan 40 jaar bestaande Vereeniging tot Bevordering van het Ambacht in Drente, de diploma's ln ontvangst te komen nemen. Bij de op 15 April j.l. gehouden jaarvergadering, annex tentoonstellng van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland, werd door leerlin- lingen van de teekenschool der afd. Winkel, het vol gende resultaat bereikt. Einddiploma timmeren: Abr. van der Welle, id. sme den A. Beers; ld. wagenmakers N. Wijn. Handteekenen le kl 4e prijs R van Raalte Vakteekenen smeden 4e kl. 3de prijs J. Koster; Hand- en vormteekenen smeden 4e klas eervolle vermelding C. de Geus. Ljjnteekenen schil ders 3e kl. lste prijs A. Langereis. Projectie alle vak ken; 3e kl. eervolle vermelding A. Langereis en A. Wie- dijk; idem 5de kl. eervolle vermelding N. Wijn, A. Beers en B. van der Welle. LANGEND IJ K Wat we ónlangs als onze verwachting hebben uit gesproken, is gebeurd: de gemeente St. Pancras is in beroep gegaan bij Ged. Staten van Noordholland inzake hot besluit van den gemeenteraad van Zuid- scharwoude, die weigert mee te werken aan een of ander voorstel, om den Twuijverweg in eigendom over te dragen aan het Geestmer Ambacht- Dat St. Pancras tot dezen stap is overgegaan, is zeer natuur lijk en begrijpelijk. De 4-Langendijker gemeentebe sturen hebben met St. Pancras, die eigenaresse van den Twuijverweg is, de kosten van onderhoud op zich genomen. Een en ander is bij gemeenschappelijke regeling voorgeschreven, doch vergeten Is een artikel op te nemen, waarin omschreven is, op welke wijze eventueele voorstellen moeten worden behandeld, zoodat het mogelijk is, dat een van de 5 gemeentebe sturen een voorgestelden maatregel tegenhoudt te gen den wensch van een grootst mogelijke meerder heid In dit geval zou de mogelijkheid kunnen be staan, dat Zuidscharwoude zijn medewerking ont hield. omdat het oordeelde, dat onder de kosten van onderhoud niet die van vernieuwing begrepen zijn, zoodat het voor het betalen van lasten werd aange sproken, waartoe het volgens de gemeenschappelijke regeling niet verplicht is, doch bij de gehouden be sprekingen in de raadsvergadering dier gemeente is slechts van één zijde op deze omstandigheid gewe zen, welk inzicht echter geen weerklank bij anderen heeft gevonden. Men mag dus aannemen, dat er geen conflict is, dat voortspruit uit den inhoud van de ge meenschappelijke regeling, doch alleen ten opzichte van een onderwerp, dat als zoodanig niet aanvecht baar is. De gemeente St. Pancras staat dus ontegen zeggelijk sterk in zijn beroep en kan ongetwijfeld an tecedenten laten gelden in de wijze waarop door het Hoogheemraadschap de Bovenwcg in die gemeente is aangelegd. Mochten Ged. Staten St. Pancras in het gelijk stel len, dan bestaat er voor Zuidscharwoude slechts één mogelijkheid, daartegen op te komen door er zich op te beroepen, dat de gemeenschappelijke regeling geen der gemeenten, buiten de c-igenaresse, kan ver plichten, een nieuwen weg te laten aanleggen, waar aan zij het omschreven gedeelte zou moeten betalen. ZUIDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, S. de Ruiter Jr., is geslaagd voor het eerste gedeelte examen analist. We vernemen dat de afd. van den Neutralen Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers een conferentie bij B. en W. heeft aangevraagd n. a. v de by het be stuur dier afd. Ingekomen opgaven van tuinders, die niet ln staat zijn ploegloon te betalen en kunstmest te koopen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 32