Ontzettend auto-ongeluk op Voorne. Maatregelen van Engeland tegen Sovjet-Rusland. Op voor do Vrijheid. Stemt Woensdag do S.D.A.P. I. E. W. DUIJS, oo. I lijst II. Weg met dictatuur. Vóór geestelijke vrijheid Tegen dictatuur en onderdrukking Aliticci Kims- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Grootmoeder en vier kinderen verdronken Dan stemt gij op de S.D.A.P. Wij willen geen sterke man Wij willen geen dictatuur! Wat doet b.v. de Radio-Contrdle- Commissie? Wat doet de Nederlandsche Minister van Oorlog 11 Veroordeelt deze domperspolitiek door de S.D.A.P. te stemmen. Donderdag 20 April 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9265 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Auto met zeven personen rijdt ln het Voornsche Kanaal. Uit HELLEVOETSLUIS. Gistermiddag tegen vier uur heeft onder de gemeente Nieuwenhoorn een ern stig ongeluk plaats gehad. Nabij de IJzeren Brug is een auto, op weg van Rockanje naar Rotterdam, te water geraakt. Van de zeven inzittenden wisten twee tijdig uit de auto te springen; de vijf andere passa giers zijn verdronken. De auto was afkomstig uit Rotterdam en was gis teren naar Rockanje gegaan om vandaar een dame en vier meisjes, welke laatstgenoemden eenige dagen met vacantie in Rockanje hadden doorgebracht, te halen. De chauffeur, die den weg waarschijnlijk niet te goed kende, kwam uit een zijweg van Oudenhoorn naar het Voornsche Kanaal. Vermoedelijk reed hij voor het nemen van de bocht te snel en is bij hel remmen in de bocht het achterste gedeelte van den wagen doorgeschoven. Hierdoor kwam de auto, een groote wagen, op den zes- a zeven meter breeden berm en reed achteruit het Voornsche Kanaal in. De chauffeur en zijn broertje, dat naast hem zat, konden uit den wagen springen en kwamen met een nat pak vrij. De auto verdween nagenoeg geheel onder water. De chauffeur ging onmiddellijk hulp halen en spoe dig waren tal van helpers ter plaatse. Intusschen was bode Huisman, die den dienst tus- zchen Hellevoetsluis en Rotterdam onderhoudt, met zijn vrachtauto, ook op de plaats van het ongeluk aangekomen. Men slaagde erin een staaldraad aan de in het water liggende auto te bevestigen. Deze draad werd aan den vrachtauto vastgemaakt, waarna men trachtte, de verongelukte wagen omhoog te trek ken. De staaldraad brak echter af. Intusschen was men met een roeibootje bij den wa gen gekomen, doch men kon de vijf personen, die in de auto zaten, nog niet bereiken. Met touwen slaagde men erin den wagen zoover op te trekken, dat de voorwielen op den berm stonden. Toen de wagen zoover was opgehaald, heeft men met haken de inzittenden uit den auto gehaald. On middellijk werd bij de slachtoffers, die een vrouw, vermoedelijk de grootmoeder van de kinderen, en vier meisjes van omstreeks tien tot veertien jaar bleken te zijn, kunstmatige ademhaling toegepast. Dr. W. J. Slis uit Nieuwenhoorn verleende genees kundige assistentie. Het mocht echter niet gelukken bij een der vijf drenkelingen de levensgeesten weer op te wkken. De vijf lijken werden voorloopig naar het lijken huisje te Nieuwenhoorn overgebracht. Kort na het ongeval verscheen het parket uit Rot terdam, dat door de plaatselijke politie was gewaar schuwd, ter plaatse. Nadere bijzonderheden. De eenige ge* tuige van het ongeluk. Het ernstige auto-ongeluk, dut Woensdagmiddag onder de gemeente Nieuwenhoorn heeft plaats gehad, heeft op het eiland Voorne groote consternatie ver wekt. De echtgenoote van den brugwachter Sjouw, die nabij de IJzeren Brug over het Voornsche Kanaal woont, schijnt de eenige te zijn geweest, die het on geval heeft gezien. Plotseling zag zij een auto, op den dijk verschijnen en een zwaai over. de berm ma ken. Voordat zij goed begreep wat er gebeurde, reed het voertuig het Voornsche Kanaal in. De chauffeur wist vlug uit den wagen te komen, evenals zijn broertje Het zijn de twintigjarige H. Saly en de 14-jarige P. J. Saly, beiden uit Rotterdam. De chauffeur begon, toen hij buiten gevaar was, hard om hulp te roepen, waaróp als eersten de brugwach ter Sjouw, de machinist Hijmans van het stoomge maal en een caféhouder, die aan de overzijde van het kanaal woont, toesnelden Met haken trachtten zij de kap van de auto, een groote Opel wagen, open te halen, om de overige passagiers te redden. De wagen lag echter te diep er staat hier in het Kanaal ruim drie meter water zoodat de auto eerst opgetrok ken moest worden, voordat men na een half uur on geveer de vrouw en vier kinderen, die in den wagen zaten, kon bevrijden. Het waren de 58-jarige me vrouw Kuipers uit Rotterdam en haar drie klein dochtertjes. de negenjarige Doortje Bekker, de elf jarige Alida Bekker en de tienjarige Johanna Duyn- rtee, en het vriendinnetje de 10-jarige Maria Hengst. De kinderen hadden met de Paaschdagen bij de fa milie Kuipers te Rockanje gelogeerd en waren er ook met den wagen van Saly heen gebracht. Mevr. Kui pers was met de kinderen op weg naar Rotterdam, om later weer naar Rockanje terug te gaan. De gemeente-veldwachter van Nieuwenhoorn, de heer H. Helmstrijd, was de eerste politie-beambte, die op de plaats van het ongeval verscheen. Hij waar schuwde onmiddellijk de Rijksveldwacht en de in de nabijheid wonende dokters. Vljt kwartier lang werd bij de slachtoffers kunstmatige ademhaling toege past, doch, zooals gemeld, zonder resultaat. Behalve dokter Slis uit Nieuwenhoorn, waren ook H. Ker- bert uit Hellevoetsluis en dokter A. Touw uit Nieuw- Helvoet hierbij behulpzaam. De Officier van Justitie uit Rotterdam Mr. Hoef- felman, die toevallig te Oudenhoorn vertoefde, kwam onmiddelijk, toen hij door de Rijkspolitie van het ge beurde op de hoogte was gesteld, naar Nieuwenhoorn. De auto is, nadat deze op het droge was gebracht, door de politie in beslag genomen en voorloopig in een schuur opgeborgen. Donderdagochtend wordt in specteur Moerman van de Verkeerspolitie te Rotter dam te Nieuwenhoorn verwacht om het voertuig te onderzoeken. De chauffeur en zijn broertje, werden in een in de nabijheid gelegen café voor zoover noodig van droge kleeren voorzien. De chauffeur was door het ge beurde erg van streek en kon ternauwernood een verklaring afleggen, Beiden zijn in den loop van den avond per auto haar Rotterdam overgebracht. Uit de omgeving van de plaats van hét gebeurde die op ongeveer een half uur afstand van Nieuwen hoorn is gelegen, kwamen hondeiden personen, om het reddingswerk, dat helaas zoo weinig resultaat mocht opleveren, gade te slaan. Velen waren zoo on der den indruk, dat zij tijdens het opu het droge brengen der slachtoffers moesten vertrekken. Verklaring van den chauffeur. De chauffeur heeft later verklaard, dat hem hei uitzicht op den dijk werd belemmerd door het brug wachtershuisje, weshalve hij het noodig oordeelde de l>ocht zoo wijd mogelijk te nemen. Hij en zijn naast hem gezeten broertje konden zich gemakkelijk uit den wagen werken en in een naast de plaats van het ongeluk gemeerd roeibootje stappen. De chauffeur, H. Saly, was tevens eigenaar van de auto, welke hij twee weken geleden van zijn familie had gekregen, om er in den a.s. zomer emplooi mee te zoeken. De man was reeds twee jaar werkloos. Als een gevolg van de veroordeeling der Engelsche ingenieurs te Moskou. Het invoerverbod van Russische goederen reeds door den koning onderteekend. De Engelsche regeering heeft niet lang gewacht met haar repliek op het te Moskou gevelde vonnis, waar bij twee ingenieurs van Vickers tot gevangenisstraf en drie anderen tot deportatie werden veroordeeld. De boycotwet onderteekend en reeds vol gende week ln werking. Na de gisternacht op Windsor Castle gehouden vergadering van den geheimen raad, heeft de koning het wetsontwerp inzake het invoerverbod van Rus sische goederen onderteekend. De wet is gisteravond in een bijvoegsel van de staatscourant gepubliceerd. Ongeveer 80 procent van den Russischen invoer wordt verboden o.a. boter, graan, ruwe katoen, pe troleum en timmerhout. De keus is op deze artikelen gevallen, aangezien het verbod voor deze artikelen het gemakkelijkst kan worden gehandhaafd. Het verbod treedt 26 April in werking, aangezien de goederen welke onderweg zijn het eigendom zijn van de Britsche koopers. Diplomatieke immuniteit van Russische handelsdelegatie opgehouden. Reuter verneemt uit Londen, dat de diplomatieke immuniteit, die toegestaan is aan de drie voornaam ste leden van de Sovjet handelsdelegatie te Londen, thans definitief is geëindigd. Deze leden en het bu reau waar zij werken zullen dus niet meer deze be scherming genieten. De Sovjet-ambassadeur heeft een bezoek gebracht op het departement van buitenlandsche zaken. Verklaring van de directie der Vickers. De directie van de „Metropolitan Vickers Ltd." deelt na het bekend worden van het vonnis te Moskou aan zes harer employé's mede, dat zij noch aan de z.g.n. schuldbewijzen, noch aan de z.g.n. bekentenissen der veroordeelden gelooft. Zoodra de juridische vertegenwoordigers der firma uit Moskou zijn teruggekeerd, zal de maatschappij een uitvoerige verklaring afleggen, waardoor de Mos- kousche beschuldigingen weerlegd zullen worden. De maatschappij zal echter in ieder geval voort gaan met de uitvoering der loopende contracten met Rusland. Verder bevestigt de maatschappij, dat alle bedra gen, die de Russische regeering verschuldigd was, tot dusver betaald zijn. Zullen de vonnissen worden gewij zigd? Waarschijnlijk ook le venslange verbanning van Mac- Donald en Thorton uit Rusland. Het Centraal Uitvoerend Comité zal volgens Reu ter hedenochtend het verzoek inwilligen tot wijziging van de vonnissen, uitgesproken over MacDonald en Thornton. Men is te Moskou van meening dat het vonnis waarschijnlijk zal veranderd worden in le venslange verbanning uit Rusland. MacDonald en Thornton behoeven hun straf voorloopig niet te ondergaan. V.D. verneemt nog uit Moskou: De vrijgelaten Engelschen Monkhouse, Cushny en Gregory hebben na op vrije voeten te zijn gesteld hun passen gekregen van de Gpoe. Zij zullen uit de Sowjet-Unie vertrekken. Op voorstel van den Engelschen zaakgelastigde hebben de autoriteiten besloten, dat de beide veroor< deelde Engelschen, MacDonald en Thornton voorloo pig hun straf nog niet behoeven te ondergaan. De partijen van het uiterste, de extre misten, eenerzijds fas cisme,, anderzijds commu nisme vormen een bedreiging voor eiken burger en streven er naar de de mocratie en de vrijheid te vernietigen Terwijl de geweldige economische crisis de menschheld teistert wordt in Nederland het volk geroepen, om zich, door middel van de stembus, uit te spreken over het crisis beleid van de regeering. Het gaat daar echter niet alleen om. Deze crisis is een bewijs van de onhoudbaarheid van het kapitalistische stelsel. Gij stemt WOENSDAG 26 APRIL over het voortbestaan van dit kapitalistische stelsel Wilt gij het handhaven, stemt dan wien gij wilt. Wilt gij het veroordeelen en veranderen: Het gaat om meer dan om materieels dingen. Het gaat om de hoogste goede ren der menschheld, om vrijheid van spreken, schrijven, denken. .Wij hebben genoeg aan wat in het buitenland thans gebeurt. i Eet Duitsche voorbeeld staat ons als een waarschuwing voor oogen. Weest op Uw hoede! Ook in Nederland dreigt gevaar voor de vrijheid en werpt men kleine of grootere knipoogjes naar de dictatuur. De Radio- controlecommis sie wenschte den na volgenden zin uit een rede van Kleerekoper ge schrapt te zien: DUIJS, J. E. W. CRAMER, Ch. G. THIJSSEN, Th. THOMASSEN, C. VAN DER VALL, W. VAN DE KIEFT, J. SWIERSTRA, N. LOFES DIAS, D. KliS, P. „En op den voorgrond slaat en blijft staan onzei strijd tegen de wapenen der barbaren, om het -even of zij gekeerd worden tegen de kinderen van een ander volk, ol dat de zonen van één volk ze richten tegen elkander, wat zoo mo gelijk nog afschuwelijker is." Dit mocht niet gezegd worden. De volkomen wettige strijd voor ontwapening wordt door een offi- ciëel regeeringsllchaam aldus verhinderd. De Nederlandsche minister van Oorlog (Defensie) verbiedt aan amb. tenaren en matrozen: Het lezen van een der Soc.-Democratische dagbladen. Het lidmaatschap van de S.D.A.P., enz. DAT STINKT NAAR DICTATUUR EN FASCISME! Weg met deze politiek!

Schager Courant | 1933 | | pagina 1