Maakt sport de vrouw gelukkig? Donderdag 20 April 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9265 Sparta-nieuws. EERSTE BOOMPLANTDAG IN DE WIERINGERMEER OP 22 APRIL A.S. Collectief Arbeidscontract FRAGMENTEN uit het dagboek van meneertje. Een zeldzame opname van een auto-ongeluk, dat zich op de race-baan te Los Angelos in Californië afspeelde. De race -wagen gleed bij het nemen van een bocht met een groote snelheid letterlijk door de lucht. De bestuurder vloog er met een wijde boog uit en kreeg wonder boven wonder slechts enkele onbeteekenende huidwonden aan hoofd en knie. Het gevaar der „vermannelijking". Juiste en onjuiste sport* beoefening. IEDEREEN doet tegenwoordig aan sport. Van daar dat een prestatie die vandaag nog een re cord beteekent, morgen door een ander wordt verbeterd. En er zijn nog maar weinig takken van sport, waarin de vrouw niet met den man strijd om het record. Ie dit door eerzucht gevoede streven naar re cords echter wenschelijk? Men begrijpe ons goed. De beoefening van sport als middel om de gezondheid te bevorderen of te behouden Is natuurlijk toe te juichen schrijft Dr. R. Koch. Zoo lang dat het doel is, zal zij vanzelf binnen de juiste grenzen blijven. Maar als wij eens toezien op een sport terrein waar vrouwen deelnemen aan belangrijke wed strijden, dan zien wij dat er op geheel verkeerde ma nier te werk wordt gegaan. Door wilskracht wordt het ■uiterste van de lichaamskrachten gevergd, het organis me tot het uiterste gespannen. Aan één kant spreekt dat vanzelf. Ook de mannelijke deelnemers doen dat immers en zonder dat zouden de vrouwen zich niet met hen kunnen meten. Doch over het algemeen is het vrouwelijk organisme niet opgewassen tegen een der- gelijke overmatige inspanning en de prestatie, waartoe het schijnbaar in staat was. wordt meermalen betaald met ernstige storingen der gezondheid. EEN OVERWINNING, DIE VEEL TE DUUR GEKOCHT W ORDT. In tegenstelling met den man gaat de vrouw, die op deze wijze aan sport doet, geheel op in deze nieuwe activiteit. Hierdoor ontstaan naast de lichamelijke ook vaak zielkundige storingen. Hoe vreeselijk een vrouw zich een nederlaag aantrekt blijkt uit de manier, waar op zij haar doel nastreeft. AUe zenuwen zijn gespannen. Haar gezicht is soms zoo vertrokken, dat het onher kenbaar is. Haar fantasie kan slechts door onoverko melijke belemmeringen worden gestuit, Doodelijk uit geput zakt de winnares van den wedstrijd in elkaar, niet in staat om zich nog langer te beheerschen, on geschikt om zich te verheugen over de overwinning die veel te duur gekocht is. De spanning, waarmee de pres taties der mededingsters worden gevolgd, de gedwongen eelfbeheersching, waarmee de start begonnen wordt, het krampachtig letten op de moreele ineenstorting der overwonnen deelneemsters, dat alles maakt de vrouw, die evenals een man aan sportwedstrijden wil meedoen, a. h. w. reeds bij voorbaat tot een toekomstig slacht offer van de meest verschillende zenuwcrisis, zooals ik In mijn praktijk herhaaldelijk heb kunnen waarnemen. DE GEVOLGEN VAN ABNORMALE IN SPANNINGEN. Zulke wedstrijden eindigen bij de vrouwen dikwijls met krampachtig huilen. De uit ziekelijke eerzucht voortgevloeide verbittering heeft vaak een moreele in eenstorting ten gevolge, en hieruit kunnen weer vaak onherstelbare lichamelijke afwijkingen voortkomen. Dat zulke abnormale spanningen, die dikwijls allerlei gri massen op het gezicht veroorzaken, geen gunstige uil- werking hebben op dat vrouwelijk schoon en op dat gene, wat men als charme of ^aantrekkelijkheid pleegt aan te duiden, behoeven wij wel niet nader uit te leg gen. Ze zijn dikwijls oorzaak van plooien en rimpels in een overigens jong gezicht, zooals anders slechts ontstaan door een ernstige ziekte of door ouderdom. De meening, dat alle sport de vrouw „vermannelijkt" is echter onjuist. De belangstelling voor de sport is zoo algemeen, dat ook de vrouw zich daaraan niet kan oh'ttrekken. Doch zij moet zooveel juist begrip hebben, dat zij niet de grenzen overschrijdt van wat voor een vrouw passend is. De sport geeft de vrouw een gevoel van zelfbewustzijn, een besef van haar kracht en ener gie; zij maakt haar tot een persoonlijkheid. Reeds bij de Een voorloopster van de moderne sportieve vrouw: foto van een discus werpster uit het jaar 1903. oude Grieken deden de vrouwen aan sport in den Vorm van dansen en balspelen ten einde de schoon heid en lenigheid van het lichaam te behouden. Doch die sport bleef binnen zeer nauwe grenzen; alles wat „mannelijk of onaantrekkelijk aandeed, werd vermeden. Toch hadden de Grieksche vrouwen een gracieuzen gang, een mooie houding, benevens zelfvertrouwen, dat haar die voorbeeldige kalmte gaf, welke haar met een verstandige schoonheidsverzorging maakte tot een voor" •werp van bewondering voor de geheele wereld. ONGUNSTIGEN INVLOED VAN HET JA GEN NAAR RECORDS. Sportwedstrijden hebben ook bij de mannen soms sohadelijke gevolgen door de overmatige inspanning, maar de man kan dit beter doorstaan door zijn groo- tere physieke kracht en vooral: htf' blijft er kalmer bij. ook wanneer hij teleurstellingen moet verdragen. Al zouden wij het niet aanbevelen, hij kan desnoods de sport beoefenen alleen om de sport. De vrouw, die aan sport doet, moet daarbij echter een ander doel voor oogen houden. Na haar dagelijkscb werk verlangt zij van nature naar beweging in de frissche lucht en de oudere vrouw wil haar lichaam jeugdig en gezond hou den door de sport. Het is niets verkeerds, moeder en kleindochter gezamenlijk tennissen, skiën, schaatsenrij den of zwemmen. Elke vrouw heeft namelijk de plicht om haar lichaam gezond te houden en met name geldt dit voor de jongere vrouwen, van wie de geboorte van een gezond geslacht afhangt. Hiervoor is verstandige sportbeoefening van groot belang; daardoor blijft het Overdreven sportbeoefening maakt leelijk door het krampachtig vertrekken van het gezicht. lichaam lenig en wordt het weerstandsvermogen ver groot. Het jagen naar records, dat slechts een uitvloei sel is van ongedwongen ijdelheid, heeft daarentegen een ongunstigen invloed. Wanneer een vrouw aan sport doet onverschillig aan welke, moet haar doel zijn: genoegen en ontspanning, schoonheid en jeugdigheid. Een vrouw moet er in dezen tijd beslist verzorgd en sportief uitzien, zoowel met het oog op haar beroep als terwille van den indruk, dien zij in den kring van haar gezin en haar kennissen maakt Gezondheid is altijd aantrekkelijk; instinctief voelt men in de gezonde vrouw het beter opgewassen zijn tegen het leven, de meerdere geschiktheid als vrouw en moeder. Hoeveel sport kunnen trouwens de ouders met de kinderen samen beoefenen! Men kan ze springen en andere gymnastische oefeningen leeren, men kan gezamenlijk wandelen en zwemmen. Hoeveel vreug de geeft dit niet; hoe wordt het gezinsleven er door verbeterd en hoeveel beter zijn de kinderen opgewassen tegen de schooljaren en later tegen het werkelijke le ven. Maar ook hier moet voor overdrijving gewaar schuwd worden; oververmoeienis en uitputting zijn voor kinderen buitengewoon schadelijk en het is weer de taak van de moeder, om de juiste grens te bepalen. OOGONDERZOEK INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL.26. SCHAGEN OOGONDFPTOEK GEHEEL* QQ ATI S PROGRAMMA ZONDAG A.S. Schagen 1E.V.C. I, 2 uur. H.R.C. IVSchagen II, 12 uur. H.R.C. cSchagen b, 11 uur. Vertrek per bus 10.15 uur hotel RooboL D.E.S. ISchagen 3. 2 uur. L. Tichelaar. Vertrek per rijwiel 1 uur hotel RooboL VRIENDSCHAPPELIJK. Schagen a—N.V.V. a, 12 uur. Zoo deze wedstrijd geen doorgang vindt, dan kan men dit op het bord hotel Roobol zien. RAUCHBEKER. Voor dezen beker hebben we ingeschreven met ons eerste elftal. GOUDENKRUIS. Hiervoor is ingeschreven voor ons tweede en derde elftaL REIS NAAR HARLINGEN. Allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van de reis etc. onzen hartelijken dank. Ook den chauffeurs der Habo komt een woord van lof toe voor hun beste rijden langs de zeer smalle wegen in Friesland. DE ELFTALLEN VOOR ZONDAG. Schagen I: C. Prins, H. Middelbeek, V. Vlottes, Plakman, R. Rus, Lutjeharms, Rus, de Moor, G. J. Boontjes, J. Molenaar, J. Kossen. Reserve P. Boon. Schagen II: D. Amoldus K Rempt J. Koomen J. Weeland S. Breebaart J. Broer 53. Paulusma P. Blaauboer H. Veenstra W. v. Geslen G. Paulusma. Res.: J. E. L. v. Ketel. Schagen 3: C. Bakker. M. Slikker, C. Beers, A. Ooster- baan, A. Slikker, C. Tump, H. Uitterdijk, C. Kossen, G. Lem, C. Tjalkens, P. Ruig. Res.: J. Franzen. VRIENDSCHAPPELIJK. 12 uur: Sparta A—N.V.V. A: T. Bijpost; P. Bruin, J. Peet oom; A. Uitterdijk, W. Moransart; J. Boontjes; S. Grootes, C. van Haren, A. Schoorl, D. Ruig, L. Strij der. Reserve: K. Roggeveen. 11 uur. Vertrek bus 10 uur. HR.C. CSchagen B: R Prins; F Koning. Alb de Wit;; S Visser, T Moransart, Alb Molenaar; W Quax, P Schoorl, J Gelder, G Rempt, Jb. Schram; Reserve: N. Blaauboer, J. Klant. DE TRAINTNGSVERLOTING. Wij hoorden zoo terloops, dat er winkeliers, Scha- gen-aanhangers of personen, die zich er voor interes seeren, nog wel een prijsje voor onze verloting zouden willen geven. Dit zou het Bestuur op zeer hoogen prijs stellen. Daarom verzoeken wij degenen, die nog iets voor het mooie doel willen schenken, dit even bij den heer K. S. Leguit of een ander bestuurslid mede te willen deelen. Een onzer zal dan zeer gaarne even komen om het af te halen. Bij voorbaat onzen har telijken dank. DE FEESTAVOND. Zaterdagavond 8 uur zal onze jaarlïjksehe feest avond gehouden worden. Dit jaar belooft het iets aparts le worden. Het Haarlemsch Klein Cabaret is geëngageerd, zoodat het zeer zeker een avond van pret en jool zal worden. Komt heeren en dames, allen op naar het Noordholl. Koffiehuis Zaterdagavond. In den Wieringermeerpolder zal op Zaterdag 22 de zer een boomplantdag gehouden worden voor de schoolgaande kinderen te Slootdorp en Middenmeer; uitgaande van de Directie van de Wieringerméer. De Minister van Waterstaat Mr. P. J. Reymer zal de plechtigheid bijwonen en dien dag den eersten boom planten. Om half drie wordt de Minister verwelkomd aan de brug te Slootdorp (bij regenweer in het gym nastieklokaal). In optocht voorafgegaan door mu ziek gaat het dan door het dorp naar de Brink. In de stoet wordt meegevoerd de versierde boom, die door den Minister wordt geplant Na een welkomswoord van den voorzitter der Dorpscommissie, den heer P. C. J. Peters, burgemees ter van Medemblik, volgt een toespraak van Minister Reymer en het planten van den boom. Daarna wor den de boomen door de kinderen geplant Het doel van de boomplantdagen is om de kinderen in nauwe aanraking te brengen met de natuur en bij hen de liefde voor de natuur, vooral voor het bosch aan te kweeken. Voor de Wieringermeer-jeugd is deze dag van bijzondere beteekenis, omdat zij hun boom plan- .ten in een tot nog toe bopmloos gebied. Ongeveer 250 schoolkinderen, verdeeld in plant- groepen van vijf, zullen hun boom planten aan de Brink en andere wegen te Slootdorp, terwijl voorts aan eiken boom een herkenningsteeken wordt beves tigd door het kind dat hem plantte. De langzamer hand populair geworden boomplantliederen zullen ook dien dag worden gezongen; een tractatie is het slot van de feestelijkheid. Des avonds worden in het gymnastieklokaal te Slootdorp om 7 uur en half 9 de Wieringermeerfilms afgedraaid voor volwassenen, deel uitmakende van de Wieringermeerhevolking. L A NOEH DIJ K Van de zijde der tuinbouwarbeiders-organisaties werden hier herhaaldelijk pogingen aangewend tot het afsluiten van een collectief arbeidscontract. Tot nu toe zijn die pogingen steeds mislukt en thans is er weer een sterke drang uit de organisaties van werknemers gekomen, om een dergelijk contract tot stand te brengen. Deze organisaties hebben zich nl. tot de tuinbouwvereenigingen gericht, om hun doel te bereiken en het mag gezegd, dat velen onder hare leden niet afkeerig zijn van een dergelijke arbeids overeenkomst. Dit is te begrijpen, als men in aanmer king neemt den nood, waarin de tuinders zelf ver- keeren: zij weten, wat het zeggen wil, niet van een bepaald, zij het karig inkomen, verzekerd te zijn, zoo dat hun sympathieën als van zelf uitgaan naar hen, die voor betere levensvoorwaarden strijden. Toch zijn hier factoren, die de totstandkoming van C.A. over eenkomst tegenwerken en die ongetwijfeld, wordt niet een andere weg ingeslagen, een defintieve beslis sing in den weg zullen blijven staan. Een van deze factoren is gelegen in de omstandig heid, dat een der partijen niet voldoet, aan den eisch, die men aan de onderhandelaars mag stellen, Immers, als van een collectieve arbeidsovereenkomst, ook in den zin der wet, sprake kan zijn, dan moet die geslo ten worden tusschen een vereen ging van werkgevers en van werknemers De tuinbouwvereenigingen vol doen niet aan die vorwaarde. Er zijn nl. heel wat tuinders in georganiseerd, dio geen werkgever zijn, sterker, er zijn er, die tot de werknemers behooren. Kleine bouwertjes b v., die niet voldoende werk heb ben op eigen bedrijf, en daarom ook nog bij anderen in loondienst zijn, zijn lid van de tuinbouworganisa ties. Bij een eventueele stemming over dit onderwerp zouden ongetwijfeld de helft en soms wel meer mee beslissen over de arbeidsvoorwaarden, waaraan zij zelf niet hebben te voldoen. De groote fout in de her haaldelijk gevoerde onderhandelingen is dus deze, dat de tuinbouwers-werkgevers verzuimen een patroons- vereeniging te stichten. Dan eerst kan een zuivere beslissing worden genomen, die ongetwijfeld zou wor den verhaast, als tot het stichten van een werkgevers- vei ceniging werd besloten. To<-.i vormen de tegenwoordige tijdsomstandighe den ook een rem tegen de collectieve arbeidsovereen komst. De eischen, die de arbeiders stellen zijn wel niet hoog, doch onder de tegenwoordige crisis in den tuinbouw is het eigenlijk niet wel mogelijk een loon uit te betalen, waarop de arbei "Iers redelijkerwijze recht hebben. In ieder geval laten de financieele uit komsten van het bedrijf dit niet toe. Het gevolg hier van is, dat er bijzonder weinig vaste arbeiders wor den aangenomen; veel vaker relt men zich door en kele dagen of weken een werkman in dienst te ne men. Onder die omstandigheden is het duidelijk, dat er bijzonder weinig interesse bestaat voor het stichten van een patroonsvereeniging Een van de motieven, die worden aangevoerd om tot een C.A.0. te komen, is gelegen in de overweging dat bij de bepaling der richtprijzen voor de steunwet 1933 rekening zal worden gehouden met het stan- daardloon, dat in een bepaalde streek aan arbeiders wordt uitgekeerd. Toch lijkt ons dit argument wel wat overdreven, omdat de Minister, zoowel als zijn advi seurs, voldoende op de hoogte zijn met den economi- schen toestand in den groven tuinbouw, zoodat, ook al bestaat geen C.A.O., toch wel een arbeidsloon in rekening zal worden gebracht, dat de grens van het billijke nadert. Intusschen heeft de afd. Zuidschar- woude van den N.B., van Boeren-, Land- en Tuinbou wers zich uitgesproken tegen genoemde overeen komst, omdat de leden oordeelden, dat bij de tegen woordige uitkomsten van den tuinbouw en den meel dan onvoldoenden steun, eenvoudig geen loon kan betaald worden. ALKMAAR De welopgevoede Alkmaarsche jeugd! Gedurende de Paaschdagen -ijn van het gebouw der R.K. school aan de Molenbuurt alhier een 10-tal glas in lood ruiten ingegooid. De daders, een vijftal jongens, zijn door de politie opgespoord. Eveneens zijn baldadigheden gepleegd door de jeugd aan het gebouw van den Keuringsdienst en het Gymnasium, waarvan de jeugdige bedrijvers zijn aangehouden. Deze baldadigheden komen in den vacantietijd ge regeld voor en veroorzaken veel schade. Het lijkt ons zeer gewenscht, dat ouders en opvoeders aan dit eu vel eens hun bijzondere aandacht wijden en hierover met hun kinderen een ernstig woord spreken. Alleen door de medewerking van de ouderen kan aan de steeds grooter wordende bandeloosheid paal en perk worden gesteld. Ook voor andere gemeenten om nota van te ne men. Laag bij de grondsch gijntje. Dinsdagavond ruim 9 uur, werd de politie opgebeldt dat er in het caf „De Rustende Jager" te Heiloo brand was uitgebroken. De brandweer werd onmid dellijk gealarmeerd Later bleek echter dat het een loos alarm was geweest en zijn de daders hiervan, zekere P. H., A. P. en M. H., allen alhier woonach tig, door de politie opgespoord. Tegen hen zal pro ces-verbaal worden opgemaakt O, zoo K.! HARENKARSPEL DIRKSHORI*. Din dag j.1. had alhier in het lokaal van den heer Pijper een verkooping plaats van een burgerwoonhuis met koolschuur en erf, benevens eenige perceelen bouwland, eigendom van de wed. Jb. PaLr, ten over staan van notaris Hilbrand te Obdam. Huis, erf en boet kon opbrengen de som van f 1500.—. Het geheel, n.1. 2.92.23 H.A., werd gekocht door den hypotheekhouder voor de som van f4050. Jong China. Miss Jem Hoahing is met haar 12 jaren de jongste deelneemster aan het tennis-tournooi om het meesterschap te Roehampton in Lon den. Het karakteristieke beeld hierboven toont de jonge sportbeoefenaarster in een wedstrijd tegen Miss Hewitt, tegen wie ze het onderspit moest delven.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5