De ijzeren deur Raad Barsingerhorn. Het middel van vervoer te Schoort. Vergadering van den Raad op Dinsdag 18 April 1933, des middags half 3 uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester; secretaris de heer G. G. Loggers. Aanwezig zijn alle leden. Na opening worden de notulen van de twee laat ste vergaderingen zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd, onder dankzegging aan den secretaris. Ingekomen stukken. Door den Secretaris wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: a. Schrijven van Ged. Staten van Noordholland, houdende mededeeling, dat de sluiting van de aan slagen in de personeele belasting is opgeheven. b. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring gemeente- en bedrijfsbegrooting 1933; c. Jaarverslag van den Agent der Arbeidsbemidde ling over 1932. d. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de le suppletoire begrooting 1933. e. proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger op 13 Maart 1933. Uit het proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger blijkt dat het saldo bedraagt f7923.32. f. Besluit van Ged. Staten, houdende toezending van een afschrift van een uittreksel uit het Kon. Be sluit, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot heffing van 150 opcenten op de personeele belasting. g. Schrijven van Z.Exc. den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende mededee ling, dat de tijdelijke waarneming van de betrekking van Hoofd der O. L. School te Kolhorn aan een niet- wachtgelder kan worden opgedragen. Uit het jaarverslag van den Agent der Arbeidshe middeling blijkt dat in 1932 werden ingeschreven 695 werkzoekenden, dat er 196 werden geplaatst, dat uit anderen hoofde werden afgevoerd 418, en dat er per 1 Januari 1933 nog S overbleven. In de 5 voorafgaan de jaren bedroeg het aantal werkzoekenden: 1927: 97: 1928 90; 1929: 112: 1930: 108; 1931: 327. De circulaire aan alle werkgevers in het landbouw bedrijf gericht, om gebruik te maken van de arbeids bemiddeling, had tot resultaat dat 43 landarbeiders werden gebruikt. Voorheen werd nagenoeg geen ge bruik van het Agentschap gemaakt. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. h. Schrijven van A. J. Lutterot te Kolhorn, houden 'de verzoek aan den Westfriesrhen dijk in het belang van het verkeer, een keerplaats te willen doen aan brengen. Deze zaak is bij B. en W. in onderzoek, weshalve zij voorstellen hen te machtigen, aan den ongewensch- ten toestand ter plaatse, indien mogelijk, een einde te maken. 4 De Voorzittèr zegt, dat het met zeer veel kosten zou gepaard gaan, indien een keerplaats moest wor den gemaakt boven op den dijk. Het Hoogheemraad schap zou daar dan ook zeker niet vóór wezen. Hier is echter een andere mogelijkheid. Er kan een keer- plaast worden gemaakt onder aan de kluft en de kosten zullen gering zijn. De heer Burger zegt, dat een beharde keerplaats waarlijk in een behoefte zal voorzien. Niet alleen per sonen die daar dichtbij wonen zullen er gebruik van maken, maar ook vreemden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. i. Schrijven van P. Koster, arbeider te Barsinger hom, houdende verzoek, hem de reiskosten van zijn zoon, voor het bezoeken der Ambachtsschool te Alk maar, te willen vergoeden. B. en W. stellen voor 50 der reiskosten te ver goeden. De Voorzitter deelt mede, dat een gelijkluidend ver zoek is ingekomen van A. Breed. De tijdsomstandig heden zijn van dien aard, dat het verzoek van beiden ten volle is te billijken. Adressanten waren te laat met het indienen van een verzoek aan 't Rijk. Dit is niet aan nalatigheid te wijten, maar de personen wa ren daarmee niet bekend. Zoo geldt dus het verzoek van beiden voor één jaar. Met algemeene simmen wordt besloten aan beide adressanten 50 vergoeding te geven op de reis kosten. Aankoop van den Gouwweg. Van het Bestuur van den Kaagpoldcr is het verzoek ingekomen den eigendom van den Gouwweg te willen overnemen voor de som van f 1.omdat het beheer en onderhoud van dien weg toch bij de gemeente be rust, B. en W. stellen voor hierop, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten, in te gaan. Aldus wordt met algemeene steramen besloten. Parkeerv oorschriften. Bij rondschrijven wijst de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten op de wenschlijkheid van het verkrijgen van meer eenheid in de verkeersvoorschrif- FEUILLETON Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. 28. De Indiaan antwoordde niet dadelijk, maar zat eenige minuten in gedachten. Toen zelde hij, als iemand die een ernstig besluit neemt: „Luister ik zal je precies vertellen wat ik verno men heb. Het is van groot belang voor ons belden. Die Sonora Jack en een Mexicaan, dien ik zek«.r voo* een lid van zijn oude bende houd, zijn eenige dagen geleden voor het eerst in de Canada del Oro versche nen. Zij kwamen langs den weg van Oracle, en hebben dr. Burton en zijn moeder bezocht en daar verteld goudzoekers te zijn. Ik heb de Burtons gesproken; zij hebben niet het flauwste vermoeden wie die twee vreemdelingen, die te Juniper Spring hebben gekam peerd, eigenlijk zijn of wat zij komen doen. Blijkbaar hebben Sonora Jack en zijn kameraad den Sallemander ontmoet, want zij zijn verder den canon afgegaan en wonen nu bij zijn ouders. De Sallemander echijnt hen te moeten helpen met zijn ondersteld* kennis van de streek. Sonora Jack heeft een ruw ge- teeker.de kaart, blijkbaar heel oud. Onder de teekening staat ln den eenen hoek: La mina con la puerta de fierro en la Canada del Oro De mijn met de deur van ijzer in de Goudkloof." Hugh Edwards gaf opnieuw een uitroep van verba zing. „Hoe ter wereld ben je dit alles te weten gekomen?" vroeg hij. De Indiaan legde uit: „In het huis van den Sallemander staat de tafel vlak onder het eene venster. Toen Sonora Jack met den Mexicaan en den Sallemander de kaart bekeek en de juiste plaats trachtte te bepalen van een kloof, die al vele Jaren geleden door een grondverschuiving is opge vuld, heb ik gekeken." ten, in het bijzonder ten aanzien van het parkeeren en zijn verschillende ter zake kundige parkeervoor- schriften opgesteld, welke zouden kunnen dienen als norm bij de vaststelling der betreffende voorschriften in de verschillende gemeenten. Aangezien ook in onze gemeente, in het bijzonder ten behoeve van het verkeer te Kolhorn, parkeen-oor schriften gewenscht zijn, stellen B. en W. voor over te gaan tot wijziging der Algemeene Politieverordening. De voorschriften houden b.'v, de mogelijkheid in om bij openbare kennisgeving, de wegen en wegge deelten aan te wijzen, waar „het parkeeren in den zin van stilstaan langer dan strikt noodig", is verbo den. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. Vastgesteld wordt een 3e suppletoire begrooting 1932. Het betreft hier eenige wijzigingen van meer admi nistratieven aard, wat blijkt uit de toelichting van den secretaris. Wijziging Winkelsluitingsverordening. Bij bes'uit van 19 Augustus 1932 werd besloten door wijziging van de winkelsluitingsverordening ex art. 9 der wet verkoop op Zondag van 114 uur toe t« staan. Koninklijke goedkeuring op d6ze afwijking werd zooals B. en W. trouwens verwachtten, niet verkre «en. Over deze zaak Is intusschen nog nader overleg ge pleegd met het Departement. Het resultaat is dat do Minister mededeelt van de noodzakelijkheid van d<- openstelling der winkels te Kolhorn gedurende enkelp uren op Zondag niet te zijn overtuigd. Nu er een maal een Winkelsluitingswet is. dient men zich daar aan aan te passen: alleen weg'ns bijzondere plaat selijke omstandigheden in den zin der wet kunnen afwijkingen worden toegestaan. Deze omstandigheden acht Z.Exc. te Kolhorn niet aanwezig. Z Exc. is even wel bereid ons alsnog in zooverre tegemoet te komen, dat. indien daaraan behoefte •beslaat, de winkels, in afwijking van het bepaalde in art. 4. lid 3 en 4 der wet .gedurende den wettelijken zomertijd op Zater dag tot 11 uur nam. voor het publiek geopend mogen zijn. B. en W. stellen voor de winkelsluitingsverorde ning in dien zin te wijzigen en over te gaan tot in trekking van het besluit van 19 Augustus 1932. De heer Kater vindt de toestand wel wat eigenaar dig, Voor korten tijd kon men op Zondag de Pinda mannetjes zien venten, maar de plaatselijke nering doenden kunnen niets verkoopen. De Secretaris licht toe, dat 't bij de Pinda-manne tjes betreft^ verkoop van geringe eetwaren, evenals dit met ijs 't geval,is. De winkeliers mogen ook gaan venten, zoo ze dit willen, mits met geringe eetwaren. De heer Engel merkt op, dat de badplaatsen in 't badseizoen geopend zijn bij speciale vergunning. Waar de gemeente zoo'n voorrecht niet kan laten gelden, zal er niets aan e doen zijn. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Benoemingen. Tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur wordt herkozen de heer P. Kater, tot lid van het Wee zen-Armbestuur de heer J. Smit Gz., beiden met groo- te meerderheid van stemmen. De heer P. Kater neemt zijn benoeming aan en dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. De Voorzitter wenscht iet Algemeen Burgerlijk Armbestuur geluk .net dezen uitslag. De heer Kater is g< leken Jjn de rechte man op de rechte plaats. Den heer Smit zal bericht van zijn herbenoeming worden ge- nden. Voor de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, vacature C- Warde naar, luidt de voordracht: 1. L. J. van der Kuijl, 2 C. J. Nonnekes: voor de vacature W. Beers-Portegijs: no. 1 A. Burger Halfweeg: no. 2 W. van der Kloos te —Liefhebher; voor de vacature Jb. Waiboer, die be dankte: 1. W. Kooijn—n Jr., 2. J. Blom. Resp. /or,'. .ekozen: de heer L. J. van der Kuijl, mevr. A. Burger—Halfweeg en de heer W. Kooijman Jr., n met algemeen stemmen. Voor lid van de Commissie van Toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling, vacature Jb Waiboer. worden voorgedragen: 1. W. Kooijman Jr., 2. J. Blom. eer W. Kooijman Jr. wordt met algemeene stem. m benoemd. Subsidieerlng van het Plaatselijk Natio naal Crisis-comité. Bij Raadsbesluit van 13 December 1932 werd beslo ten een bijdrage uit de gemeentekas te verstrekken ren behoeve van het Plaatselijk Nationaal Crisis Comité voor extra-hulp aan steuntrekkende werltloo- zen, met het doel ook een bijdrage te kunnen verkrij gen van het Nationaal Crisis Comité. Thans is door het Nationaal Crisis Comité bij schrij ven van 16 Februari 1933 de definitieve bijdrage be paald op f 120—, indien de gemeente ook een gelijk bedrag verstrekt In verband hiermede stellen B. en W voor het Raadsbesluit van 13 December 1932 in dien zin te wijzigen, dat de gemeenteiijke bijdrage voor 1933 wordt gesteld op f 120.—. De heer Engel vraagt waardoor men tot deze rege „Maar die honden," riep de blank uit. „Toen ik daar op een avond zijn moest, hadden ze me wel willen op vreten," „Jij bent geen Indiaan", antwoordde Natachee kalm. „Een pijl maakt geen gerucht. De Sallemander zal het zonder honden moeten stellen totdat hij er weer eens een paar heeft kunnen stelen." „Mooi zoo!" zelde Hugh. Natachee ging voort. „Ik heb niet alleen hun kaart gezien, maar toevallig ls de adobe muur onder het kozijn van dat venster op een plek weggebrokkeld, zoodat ik ook al wat zij zelden even duidelijk kon hooren alsof ik er bij zat. De Sallemander vertelde hun over den Indiaan, dien men onderstelt ln 't bezit te zijn van het geheim var. de verloren mijn. Met sommige dingen die hij zeide zou je het vermoedelijk wel eens geweest zijn. Hij vertelde hun ook heel wat over jou. Hij kent je alleen als Hugh Edwards. maar Ik moet zeggen, dat hij niet bepaald vleiend over je sprak." „Dat zal wel", antwoordde Hugh. Weer scheen Natachëee gedurende eenige oogenbiik- ken Iets te overwegen van meer belang dan wat hij zoo even verteld had. en de blanke wachtte zwijgend. „Er was Iets anders, waarover Sonora Jack met zijn kameraad sprak", zeide Natachee eindelijk, „iets dat ik niet kan begrijpen." Hij zag den blanke recht ln de oogen, en vroeg lang zaam: „Wil Je mij vertellen wst je weet over juffrouw Hill- grove en haar beide pleegvaders?" Hugh Edwards deed een stap achteruit en zijn gelaat werd donke.De Indiaan zag de uitdrukking zijner woorden en hief de hand op om een toornig antwoord te bezweren. *„Ik begrijp wa.t je denkt", zeide hij rustig. „Maar ik verzeker je. dat ik niet vraag om mij op jouw kosten te vermaken. Ik doe die vraag in je eigen belang zoo wel als in het mijne.' Onder den indruk, dat de Indiaan oprecht sprak, om welke geheime reden dan ook. en gedreven door on gerustheid ten opzichte van Marta, vroeg Hugh: .Moet ik daaruit begrijpen, dat Juffrouw Hillgrove door dien boef en zijn makkers besproken werd?" „Ja," zeide Natachee. „De Sallemander vertelde Sono ra Jack al wat hij er van wist, en misschien meer. Man schrijft ons: In 1913 kreeg Schoorl een tram. Of Schoorl eigenlijk niet. Want als Schoorl een tram gekregen zou hebben, zou deze moeten gaan van Alk maar langs Oostdorp naar Aagtdorp, van Aagtdorp naar Schoorl, van Schoorl naar Groet en van Groet naar Camperduin. Zoo gaat de tram echter niet Heel bescheiden, alsof het isolement van Schoorl volstrekt niet mocht wor den in gevaar gebracht, tipt de tram heel even aan de Oostkant Schoorl aan, om. dan dadelijk met een sierlijke zwaai naar Schoorldam te hollen, als ware zij beschaamd toch even ons dorp met haar lawaai en haar rook te beroeren. Eigenlijk kreeg dus de gemeente Schoorl geen tram. Maar toch, het klinkt ongelooflijk, gaf voor het even tjes aansnijden van ons dorp, daar waar geen mensch woonde, de gemeente Schoorl aan de N.V. die deze tram exploiteert, een renteloos voorschot van f 8000, en een storting als aandeelen kapitaal van een gelijk bedrag. De Vereeniging van Polders en onlngepolderde landen onder Schoorl en Petten gaf f 6000. renteloos voorschot en f 6000 aan aandeelen. De Groeterpolder. de Groot- dammerpolder en de Aagtdorpperpolder gaven leder f 2000. renteloos voorschot en f 2000 aan aandeelen. De rente der aandeelen bedraagt 2Vs De N.V. ontving alzoo uit de lang niet flnantleel krachtige gemeente totaal f 40.000. Precies een jaar later dan was overeengekomen, be gon zij dan te rijden. Al zeer spoedig bleek, dat het tracé niet bepaald gelukkig was gekozen, want de tram kwam niet waar de te vervoeren goederen lagen en de tram kwam ook niet daar waar de passagiers moes ten zijn of vanwaar zij wilden vertrekken. Het nuttig effect van de tram bleef dan ook voor onze gemeente beneden nul. Toen kwamen de vrachtauto's. Deze halen de melk, de groenten, het fruit van de plaats waar het ligt en brengen dit alles precies waar het wezen moet De stee- nen. de kalk, het hout alles wordt per auto tot op het werk gebracht Het nuttig effect is 100 procent Voor het vervoer van menschen ontstond er een autobusonderneming. Deze rijdt van Camperduin door de geheele gemeente naar Bergen en Alkmaar. Visa-versa Deze autobusdienst werd onmiddellijk goed ondernomen. Sierlijke, goed zittende bussen, materiaal van le kwali teit zoodat stagnatie of te laat aan den trein komen, ling kwam. Oorspronkelijk zou het Crisicomité de beschikking hebben over f 420, terwijl dat nu 2 maal f 120 wordt. Of zal de gemeente meer bij mogen dra gen? De Voorzitter antwoordt, dat gehoopt wordt, dat het Crisiscomité voorloopig nipt meer zal nood'g hebben. Men kan den komenden herfst, zoo noodig immers altijd nog een raadsbesluit uitlokken, waar door het treffen van andere maatregelen mogelijk wordt. De heer Engel meent, dat waar men niet aan hen die hulp behoefden, voldoende kon bieden, het beter is om het bedrag erooter te nemen. Wat niet noodig is, kan toch in kas blijven? De Voorzitter zegt, dat alleen hat hoogst noodige wordt verstrekt. De gemeente moet ook zuinig doen. De heer Schenk wil, hoe ongaarne ook. mededeelcn in het openhaar, dat de openbare meening vaak is. dat het C.risiscomité weinig of niets doet. Maar niets is minder waar. Hetgeen wordt gedaan hangt men kieschheidshalve niet aan de groote klok; er wordt in stilte veel geholpen en reeds is zeer veel goeds gedaan. Het Crisiscomité verdient van de burgerij alle steun. De Voorzitter onderschrijft deze woorden. Maar al te veel denkt men. dat het geld naar Den Haag gaat, maar niets is minder waar Slechts 10 moet men doorzenden, maar er wordt ook veel terug ontvangen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt dan besloten. Verstrekking van crediet ten behoeve van de werkverschaffing in den Wlerln- germeerpolder. (Zie Raadsvoorstel no. 3). Oe Minister van Binnenlandsche Zaken deelde me de. dat bij de werkverschaffing in den Wieringer- meerpolder nog een groot aantal werkloozen kan wor den geplaatst en ook onze gemeente voor die plaatsing in aanmerking komt In verhand hiermede zou de steunregeling 27 Februari 1933 worden stopgezet. Met ingang van 30 Maart jl. zouden pl m 45 werk loozen in den Wieringermeerpolder kunnen worden te werk gesteld. De steunregeling zou tot dien datum bliiven gehandhaafd. De gemeente zal in de kosten d'er werkverschaffing een nader door den Minister te bepalen gedeelte moe ten bijdragen. Zonder voorafgaande machtiging van den Raad zijn B. en W. overgegaan tot vorengenoemde tewerkstel ling en zij stellen nu voor: a. de wijze, waarop zij uitvoering hebben gegeven aan bovengenoemd Ministerieel schrijven, alsnog met 'sRaads goedkeuring te willen dekken; b. het voor de bestrijding van de kosten dezer werkverschaffing benoodigd crediet blanco te willen /erleenen; Ik vraag het Jou om te weten, hoeveel er van rijn ver haal waar is." In korte woorden verhaalde Hugh. hoe de compag nons Marta hadden gevonden, toen zij nog maar een klein kind was. Toen hij zweeg, zelde de Indiaan: „Ik kende dat verhaal In groote trekken, en de Sal lemander vertelde het in hoofdzaak zooals jU nu gedaan hebt. Maar het zonderlinge van het geval ls dit: Sono ra Jack weet meer van die twee oude goudzoekers en hun pleegdochter af dan jij." Hugh Edwards was stom van verbaring, en de an der vervolgde: „De Sallemander noemde juffrouw Hillgrove eerst in verband met jou. en Sonora Jack lachte alleen maar en zei een ruwe grap. Maar toen de Sallemander verder over haar betrekking tot Bob en Thad kwam te spre ken. geraakte de roover zoo opgewonden, dat hij het bijna uitschreeuwde. Hij deed verscheidene vragen over haar leeftijd hoe lang zij en de compagnons In de Canada del Oro gewoond hadden waar zij van daan waren gekomen en nog allerlei meer. en naar mate de Sallemander daaron antwoordde, vertaalde de roover het voor den Mexicaan, die bij hem was. en die er even opgewonden over raakte als Sonora Jack zelf. En toen de Sallemander alles verteld had wat hij vertellen kon. spraken die twee geruimen tijd met el kaar in 't Mexlcaansch. Ik kan niet alles herhalen wat er gezegd werd. maar Sonora Jack riep meer dan eens- „Het is hetzelfde meisje, Chico, zonder twijfel hetzelfde Jesu Crlsto! wat een merkwaardig geluk!" Een ding is zeker: op de een of andere manier hoopt de roover fortuin te maken door middel van die oude compagnons en hun pleegdochter. Hoe. weet ik nie., maar Sonora Jack zeide <x>t dien Mexicaan, dat, of zij die verloren mijn vonden of niet. hun tocht naar de Canada del Oro hen nu in ieder geval beiden rijk zcu maken." „Zou het mogelijk zijn", vroeg Hugh, „dat Thad en Bob te eeniger tijd op eenigerlei wijze met dien Sono -a in betrekking hebben gestaan?" ..Daar daoht Ik ook aan." antwoordde Natachee, „en den volgenden dag lette ik op. of de roovers naar de compagnons zouden toegaan Dat deden zij zij ble ven bijna "wee uur met juffrouw Hillgrove en haar pleegvaders praten. Toen gingen zij met Thad en Eob naar hun mijn. terwijl het meisje In huis bleef, en zij waren daar nog meer dan een uur met de compagnons samen." vrijwel is uitgesloten, ©ecure en daarbij hulpvaardige chauffeurs, en de prijzen, vooral niet hooger dan in an dere plaatsen. En zoo Is dan de stoomtram voor de gemeente Schoorl. die wij eigenlijk nooit hebben gehad, geheel overbodig geworden. En nu zou men zoo zeggen, dat hiermede het vraagstuk van het vervoer en het verkeer ln de gemeente Schoorl was opgelost. Tusschen een tram, die er niet is. en een autobus, die de gansche ge meente bestrijkt, is de keuze niet moeilijk. En toch zijn er nog enkelen, die de tram ln bescherming nemen. In de eerste plaats is het de burgemeester van Schoorl, die al het mogelijke doet om ten koste van het autobus- bedrijf, de tram in 't leven te houden. Zou het waar zijn wat men mij vertelde, dat d~ burgemeester ln zijn vorige incarnatie zeer nauw aan een trambedrijf ver bonden is geweest? Hieruit zou dan kunnen voortvloeien het oer conservatieve vasthouden van dezen dorps va der aan het bestaan van de geheel overbodig geworden tram. Passeeren wij de haltechef, die nog geen zin schijnt te hebben om met pensioen den dienst te verla ten. dan rest ons nog het bestuur van de V.V.V. te Groet die in zün niet edelen strijd tegen de V.V.V. van Schoorl meent belang te hebben bij het bevoordeelen van de tram. Dit Is verkeerd gezien, want de gemeente Schoorl kan slechts aanspraak maken op een vervoer middel voor menschen. en wel omdat slechts één ver voermiddel dcor ons kan worden betaald. Komen er twee. dan kan geen van beiden bestaan. En zoo er wordt getornd aan de bestaansmogelijkheid van een bedrijf, in casu het autobusbedrijf van Schoorl, dan zal de ondernemer noodgedwongen ons geen auto busdienst ln den welgeslaagden vorm van thans kun nen blijven verzekeren. Geheel uit eigenbelang heeft het geheele dorp Schoorl rich daarom als een man te scha ren aohter het autobusbedrijf, omdat dit bedrijf ten gerieve van het geheele dorp rijdt, omdat wij dan ver zekerd zita van het beste materiaal en omdat wanneer dit autofoustoedrijf door ons allen wordt benut, de prij zen naar gelang van het gebruik, zullen dalen. Men verlieze hierbij niet uit het oog. dat. al zal nu de tram meerdere diensten inleggen, dan blijft zij toch altjtd daar in het Oosten en zal voor ons dorp nooit kunnen zijn. wat de bus voor ons dorp is geworden.' Wij hebben er ook voor te waken dat de autobuson derneming in den zomer geen concurrentie wordt san- -edaan. want alleen de ontvangsten in 't seizoen ma ken het mogelijk, dat wij ln den winter over een zoo goed geregelden dienst kunnen beschikken. Een belangrijke vraag in dit verband is voor de ge meente Schoorl de volgende: heeft de gemeente Schoor! uit een oogpunt van het vreemdelingenverkeer wel be lang bij een druk dagbezoek? Hierover een volgende keer. C. KRILLER. c. Heeren Ged. Staten te verzoeken, goedkeuring in uitzicht te stellen van een te zijner tijd aan te brengen wijziging in de begrooting voor 1933. waar hij het sub b bedoelde bedrng der kosten wordt uitge trokken en gedekt door afschrijving van den post ..onvoorziene uitgaven". Voorzitter deelt mede. zich persoonlijk op de hoogte te hebben gesteld met de te verrichten werkzaamhe den in de Wieringermeer. Wat daar wordt gedaan is noodzakelijk werk en kan men geen werkverschaf fing dus noemen. Spr. hoopt, dnt spoedig andere werkobiecten zich zullen voordoen. De tewerkge- stelden kunnen er maximum 30 cents per uur ontvan gen, bij een werkweek van 48 uur. Voor dit loon moe ten de menschen dagelijks 28 K M. fietsen, indien ze in Barsingerhorn wonen en 20 K.M., als men in Kol horn woonachtig is. Al met al is er voor hen hoog stens f 15 te verdienen 't Is jammer dat de kanaal- werken stagnatie ondervinden De heer Biaauboer vindt het zeer stootend, dat de loonen verschillen. Al naar de minister voor de ge meente van inwoning heeft vastgesteld, verdienen werklieden bij hetzelfde werk 36 cent. 30 cent of 25 cent. Dit houdt verband met de bijdrage, welke de minister voor de gemeente vaststelde De Voorzitter noemt een en ander ook zeer onbil lijk, maar daar zal niets aan te veranderen zijn. Voor Barsingerhorn werd de bijdrage gesteld op 25 cent. Opvallend is daarnevens nog, dat de vakmenschen het minste verdienen! De heer Schenk noemt een en ander ook ver van in orde, maar ..de baas is boven" en de gemeenteraad doet er niets tegen. De Raad hecht dan zijn goedkeuring aan de han delwijze van het college van B. en W. Aanbrengen van een slijtlaag op Hemmer weg en Mieldljk. B. en W. stellen voor op genoemde wegen een nieu we slijtlaag aan te brengen en de kosten pl.m. f1600 bedragende, te dekken door afschrijving van den post „Onvoorziene uitgaven". De Secretaris licht toe, dat deze kosten zijn geba seerd op een slijtlaag van grintzand. De Voorzitter zegt, dat het aanbrengen van een nieuwe laag gewenscht is voor de wegen geheel ka pot gereden worden. Wethouder Smit zegt, dat het wel een heele uitgave is, maar het is noodzaak. Op verzoek van den heer Schenk tal nu ook tegelijkertijd op den toestand der duikers gelet worden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten een nieuwe slijtlaag te doen aanbrengen op bedoelde wegen. De heer Kater vraagt wat B. en W. denken te Het gehoorde verontrustte Hugh Edwards in hooge mate. Zijn eerste vrees, dat de vreemde, die met hem gesproken had, een gerechtsdienaar kon zijn, verzonk in het niet bij den augst, dien hij nu over Marta ge voelde. Dien geheelen naoht lag hij den toestand te overwegen, en des morgens zeide bij tot den Indiaan, dat hij naar zijn hut terug ging om in de nabijheid van het meisje te rijn gevangen of niet" „Maar zie je niet welk een dwaze zet dat zou we zen?" vroeg Natachee. „De compagnons weten wie Je bent Indien zij vroeger met Sonora Jack in verbin ding hebben gestaan, wat zeer goed mogelijk is. daa zullen zij je binnenkort aan den sheriff uitleveren om zoowel den roover als zlchzelven te beschermen. Als dat gebeurde, hetzij door hun toedoen of door dat van an deren. zou je zekor niet in staat zijn juffrouw Hillgrove te helpen. Tot dusverre weet je nog niet eens, of zij wel in gevaar verkeert Sonora Jack zal r;tclllg niets doen voordat hij zekerheid heeft omtrent diO verloren mijn, die hem hierheen gelokt heeft, met geva. r voor zijn leven. Daar kun je van op aan. Terwijl hij naar die mijn zoekt kan ik misschien wat meer te weten komen omtrent de reden van zijn belar gstelling in de com pagnons en hun dochter. Heb geduld, of je zult alles bederven." En Hugh, gevoelende dat Natachee voor het oogen- blik zijn bondgenoot was. volgde zijn raad op. Hij maak te rich geen illusies omtrent de werkelijke reden van de belangstelling van den Indiaan; er de roodhuid zelf wendde ook niets voor. Maar Hugh begreep, dat hij tenslotte beter in staat ~ou zijn Marta te beschermen, als hij voor het oogen- blik samenging met het plan van den roodhuid om te ontdekken van welken aard precies Sonora Jacks be langstelling in het meisje was. Dien geheelen morgen verliet Natachee zijn hut niet, naar na hun middagmaal volgde hij Hugh naar de kleine kloof, waar hij geruimen tijd op een ro'sblok den arbeid van den blanke zat gade te slaan. Daarna keer de hij naar de hut ~p de berghelling.terug. Toen Edwards kort voor zonsondergang het stelle pad weer opklom, was de Indiaan veg; en de blanke zag Ir één oogopslag, dat de hut het tooneel was ge weest van een geweldige worsteling. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6