Monument onthuld voor Troelstra. TWEE ERNSTIGE VERKEERSONGELUKKEN P. DE BOER Zaterdag 22 April 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9266 no. 5 op LIJST 3. DE DIENSTWEIGERAARSAFFAIRE. Wederom Rugpijn! De Friesche dichter Piter JeDes gehuldigd OOK IN DENEMARKEN Recht voor de Mobilisatie-slachtoffers. Stemt bij voorkeur onzen Protest-candidaat BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTORRIJWIELEN. Beide motorrijders en een dame ernstig gewond. Donderdagmiddag te 3 uur heeft op den Rijksstraat weg UtrechtDe Bilt een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een motorrijwiel met zijspan, uit de richting De Bilt komende, kwam in aanraking met een motorrij der, komende uit de richting Utrecht. De slag was zoo hevig, dat een Duitsche dame, die in de zijspan zat, haar linker been zoodanig versplinterde, dat on middellijk ingrijpen noodzakelijk was. De bestuurder van het motorrijwiel lag langs den weg met ernstige wonden en een beenbreuk. De mo torrijder uit Utrecht bleef eveneens bwusteloos liggen. Onmiddellijk waren Dr. Bos uit Utrecht en Dr. Lette uit de Bilt aanwezig. Drie auto's van de G.G. en G.G. en een ziekenauto uit De Bilt waren spoedig ter plaatse. De gewonden konden niet worden gehoord en zijn naar de Rijkskli nieken te Utrecht overgebracht. De politie van Maar tensdijk heeft photo's van het ongeval genomen en zal een nader onderzoek naar de oorzaak instellen. Omtrent het ongeluk vernemen wij nader, dat de slachtoffers zijn de heer Joh. Elzendoorn uit Utrecht en de heer en mevrouw La Fleur uit Den Haag. De toestand van den heer Elzendoorn is vrij goed. Mevr. La Fleur heeft beide bcenen gebroken, haar toestand is hoogst ernstig. De heer La Fleur heeft een ernstige wonde aan een der beenen en een der handen. Een der wagens over den kop geslagen. Drie gewonden, waaronder een zwaar, naar het ziekenhuis. Op het kruispunt Schelmschenweg en Apeldoorn schenweg te Arnhem, vond Donderdagmiddag een bot sing plaats tusschen een auto. komende uit Apeldoorn en een komende uit de richting Rozendaal. De be stuurder van laatstgenoemde auto, die bij het kruis punt de auto uit de richting Apeldoorn voorrang had moeten verleenen, reed pardoes op deze auto in. waardoor zijn auto over den kop sloeg en op de berm van den weg terecht kwam. In deze auto, die be» stuurd werd door een inwoner van Ellecom, zaten be halve de bestuurder, zijn 38-jarige echt.genoote, en zijn 31-jarige schoonzuster, wonende te Utrecht met haar 3%-jarig dochtertje. De bestuurder kwam met den schrik vrij, doch zijn vrouw kreeg een vleesch- wonde aan het rechterbeen en het kind brak een ho venarmpje. Het ergste was echter de dame uit Ut: echt er aan toe. Zij was bewusteloos en bleek, na aankomst in het gemeenteziekenhuis te Arnhem, waarheen ook de andere verwonden werden vervoerd, een ernstige hersenschim' ing te hebben opgeloopen. Haar toestand baart veel zorg. D: inzittenden van den anderen vagen, die uit De venter afk*vnstie was. kwamen er beter af. Een kind liep slechts licht© verwondingen op. Beide auto's moesten worden wegg leept. Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe ste ken als gij u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des te meor, als gij tevens blazen onder de oogen duizeligheid, hoofdpijn of urinestoornissen kunt opmerken Verwaarlooring dezer, verschijnselen kan aanlei ding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pijn of werkeloosheid door rheu- matiek, ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht, enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed ge filtreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun gezondheid en kracht te her geven. Bij alle drogisten enz. k tl.—f 1.75 en f3.— per doos. Zittingen van den zeekrijgsraad. „De hoofddaders gaan vrij uit met gratificatie ten koste van de beklaagden." Aneta seint uit Soer&baja: De officier van administratie der tweede klasse H. O. van 't Hoff, die optrad als verdediger in de zaak van de dienstweigeraars te Soerabaja, heeft in de zitting van den Zeekrijgsraad van 18 April jj. een opmerkelijk pleidooi gehouden, waarin hij betoogde dat de dienst weigering het resultaat was van factoren, die ontbin dend werkten op de militaire waarde van den schepe ling, hetgeen te beschouwen is als een symptoom van de verwording van het gezagsorgaan. De eerste dezer fac toren was de vorming van Marinebonden met toestem ming der autoriteiten, hetgeen spr, een zeer groote fout van de Regeering noemde, daar vakorganisaties in een militair gezagsapparaat een onding zijn. De kracht van een vakvereeniging is haar getals sterkte, waardoor zij in staat wordt gesteld aan haar optreden een afdwingend krakter te geven, hetgeen on- vereenigbaar is met de militaire plichten. De tweede fout van de Regeering was het toelaten van bezoldigde burgerbestuurders in dienst der Marine bonden. Dit had tengevolge dat militaire bondsbestuur- ders een agressieve roode houding aannamen teneinde na afloop van hun militairen diensttijd hun benoeming tot burgerbestuurder te verkrijgen. De positieverbetering van het Malnepersoneel welke onder aandrang van so- cia&l-dembcatische Kamerleden tot stand kwam, gaf de S.D.A.P. een grooten invloed op het Marinepersoneel. De uiterst verdraagzame houding van de Regeering Jegens modern georganiseerde werknemers werd ook weerkaatst in de houding, welke jegens het Marlneper- soneel werd aangenomen. De verdediger haalde vervol gens een aantal volgens hem ergerlijke voorbeelden aan van het geschrijf van het orgaan van het C.A.M. B.O. Hierbij bevonden zich voorbeelden van militair- ontoelaatbaar geachte critiek op beslissingen van com- mand-erende officieren, waarmede spreker aantoont, hoe sterk het militair ondergeschiktheidsbesef is aange tast. De actie van de burgerbestuurders in de Marinebon den was duidelijk gericht op belemmering van het con tact tusschen officier en schepeling. Hun houding bracht de schepelingen in den waan dat de bestuurders der bonden in staat zouden zijn de salariskorting teniet te doen. Aan het slot van zijn pleidooi zeide de verdediger: „Het doel van mijn algemeene beschouwing is Uwen raad zoo duidelijk mogelijk voor oogen te stellen hoe funest het roode gestook, begunstigd door de uiterst verdraagzame houding van de Regeering, is geweest voor het militaire besef der schepelingen. Daarom gaat het thans niet aan hen thans volledig militair toereken baar te achten en op grond daarvan zwaar te straffen. De hoofddaders gaan vrijuit met gratificaties, ten koste van deze beklaagden en hunne gezinnen. Deze beklaag den zijn ook als slachtoffers te beschouwen. De brandstichting in het marine-vliegkamp Morokrembangan. Het doel was het vliegkamp in de lucht te laten vliegen. Bij het onderzoek naar de brandstichtingsaffaire in het marinevliegkamp Morokrembangan, dato 29 Maart j.1. is gebleken, dat de dader een Abonnees was, die in samenwerking met enkele landslieden alsmede eenige Menadoneezen. Allen waren werkzaam in het vliegkamp De verdachten bekenden het doel te hebben gehad het geheele vliegkamp ln de lucht te laten vliegen, daar zij ontevreden waren over eenige opgelegde straffen, de salariskwestie enz. Nlenwe burgemeester van Batavia. Tot burgemeester van Batavia is benoemd Ir. E. A. Voorneman, thans burgemeester van Malang. We hebben, kunnen lezen hoe in Duitschland de dag van 1 Mei tot een „Dag van Nationalen Ar beid" is gemaakt. Verwacht wordt, dat door hon derdduizenden deze dag zal worden gevierd en reeds eenigen tijd is men bezig den dag voor te bereiden. Hierboven zien we hoe ze op het vlieg veld „Tempelhof" te Berlijn bezig zijn de „bevlag- ging" te probeeren. Natuurlijk zal men wel het meest de Hakenkreuz-vlag die der nationaal- socialisten te zien krijgen. Poging om het Rijksdag gebouw in brand te steken. De brand echter onmiddellijk ontdekt en in de kiem gesmoord. Dader gegrepen. Uit KOPENHAGEN, 20 April (V.D.): Een 50-jarig Kopenhagenaar, Staehr genaamd, lid van de communistische partij, heeft bekend ©en po ging te hebben gedaan om het Deensche rijksdagge bouw (slot Christiansborg) in brand te steken. De man zou in benevelden toestand met behulp van een flesch petroleum en een bundel stroo een der bij gebouwen in brand hebben gestoken. De brand werd echter onmiddellijk ontdekt en in den kiem gesmoord. Daar de gearresteerde reeds eerder eenige malen gestraft is wegens brandstichting, zal een onderzoek worden ingesteld naar zijn geestvermogens. Toestel aan do Engel sche kust ln ze© go- stort V.D. vernoemt uit Dublin, 20 April. Gisteravond schijnt zich bij het eiland Anglesey een geheimzinnig vliegongeval te hebben voorgedaan, dat tot nog toe niet is opgehelderd. Negen personen hebben gezien dat een uit de richting van Ierland komend© groote eendekker, die door twee andere machines voor af werd gegaan, ln zee stortte. Een reddingboot voer uit en zooht gerulmen tijd de zee af. echter zonder het minste spoor van een vliegtuig te vinden. Na informatie te Dublin gelooft men, dat het verdwe nen vliegtuig een toestel was, dat met bruiloftsgasten van een bruiloft t© Dublin naar Engeland terugkeerde. „Opruiende taal voor de radio." Het Tweede Kamerlid de heer Boon stelde den mi nister van Waterstaat de volgende vragen: 1. Hoe is het te verklaren, dat de minister de rede van den heer L. H. de Visser op jl. Donderdagavond voor de microfoon uitgezonden met machtiging van Zijne Excellentie en onder goedkeuring van de Radlo- Oontrole Commissie, waarin o.m. voorkwam: „dat de communisten de eenigen zijn, die zich naast de Indische muiters hadden geschaard; „dat de regeering-Ruys is de uitvoerende macht van het. wanbeheer der kapitalisten; „dat er hier en in Indië verzet dient te komen tegen dat alles; „dat de oommunistisohe partij de arbeiders en andere maatschappelijk geknechten oproept tot het eenheids front van blanke en bruine werkers; „dat tegenover de dictatuur van het kapitalisme ge steld moet worden de dictatuur van arbeiders en boe ren; „dat de communisten de meest bekende revolution- naire strijders op hun lijst hebben geplaatst; „weshalve op grond van dit alles het volk van Ne derland wordt uitgenoodigd vooral te stemmen op com munisten." (Medegedeeld in „De Avondpost" van 14 April.) a. in overeenstemming acht met twee der normen genoemd in art. 9 van het Radioreglement, te weten de veiligheid van den Staat en de openbare orde; b. in overeenstemming acht met Zijn Excellenties ver klaring in de Eerste Kamer van 24 Maart j.1., dat aan alles wat opruit, onbetamelijk is en het gezag onder mijnt een einde moet komen? 2. Indien de minister de zienswijze van de Radio Con trole Commissie deelt en haar voor zijn verantwoorde lijkheid neemt, is hij dan, teneinde een conflict met de gevoelens van het overgroot deel van het Nederlandsche volk te voorkomen, bereid een beslissing over de poliHek in den aether niet meer zelf te nemen, maar aan rijn ambtsopvolger over te laten? Donderdag is in het oude, schilderachtige Friesche dorpje Stiens, op plechtige wijze de gedenksteen voor wijlen mr. P. J. Troelstra onthuld door den heer W. Dijkstra. Na de onthulling werd het Friesche Volks lied aangeheven, waarna de heer Winkelman uit Am sterdam memoreerde welk een groot deel wijlen mr. Troelstra in de Friesche beweging als dichter gehad heeft. Vervolgens verwijderde een oud vriend van mr. Troelstra, de heer B. Algra, het kleed van den steen, waarop de burgemeester dezer gemeente den steen na- meng het bestuur overnam. Een medewerkers van de N.R.Ct., die eens een voor drachtavond van den Frieschen dichter en politicus bc-eft bijgewoond, schrijft ter gelegenheid van bovenge noemde onthulling o.m. het volgende: want Indien ooit is duidelijk geworden, welk een kracht en teederheld belde de Friesche taal kac uit drukken, is het wel geweest dien avond, dat Piter Jelles voordroeg uit eigen dichtwerk. De man was ver moeid. Het voordragen greep hem toen reeds zichtbaar aan. De stem had rwaar geleden. Maar hoe lééfde de Friesche dichter in en met zijn werk! Hoe werd elk woord, gefluisterd, gezongen of uitgekreten, elke nuan ce of Intonatie gedragen door heel die bewegelijk ner- WUIen Mr. P. J. Troetotra. veuze, hoekige gestalte, door het gebaar dat altijd van binnen uit kwam. door dien markanten kop, welks ex pressie elk oogenblik wisselde. Welk een muziek klonk er toen uit die taal en welk een temperament laaide er uit dien toch lang niet meer jongen man. Toen werd duidelijk dat Troelstra, wat hij zelf en kend heeft, eigenlijk altüd Fries gebleven is. Geen taal, waarin hij zóó de volheid van dat brandende temperament kon uitleven als het Friesch. Geen taal waarin hij zóó levend, frlBch en In nig de poëzie vermocht te zingen van den gouden zon neschijn over de wijde welden waaruit de leeuwerik in den ochtendstond jubelend oprijst de wielende wolken in, van de verspreide hofsteden droomend daar liggend in de avondnevelen van het rustende land, van de gie rende herfststormen over de meren, van de warme ver trouwelijkheid van dat Friesche volksleven, zoo een voudig, zoo alledaagsch en toch dikwijls zoo zuiver en zoo diep. van die stille arbeidzame menschen die niet veel vragen maar peinzend hun weg gaan, van de smarten en geneugten dier kleine luiden, die zooveel adel kunnen toonen in hun zorgend bestaan, van de blonde kinderen, die spelen om den ouden toren en de blozende meisjes die droomen van hun geluk. Met heel de stille pracht en glorie van het Friesche landschap, met heel dat simpele leven van arbeiders, boeren, schippers en visschers, dat nog zoo zuiver, rijk en karakteristiek kon zijn. was Piter Jelles' ziel samen gegroeid, van kindsbeen af, tot een onverbrekelijke een heid. Als hij daaraan dacht of daarvan sprak dan ging het verborgenste in zijn viel open als een gesloten bloemkerk voor het Licht en, of hij wilde of niet, zijn spreken werd zingen. Fries onder Friezen is hij ge weest en gebleven tot zijn dood. Elke Fries voelt dat. De politicus mr. P. J. Troelstra mag voor hem zijn wie hij wil, den dichter erkent hij in Piter Jelles, den kunstenaar met de friesche taal, den zanger met de gevoelige verbeelding en met den klank der waarheid in zijn lied. Daarom ls het zoo be grijpelijk dat Friezen van allerlei stand en richting, uit alle hoeken van ons land en zelfs uit Amerika, zich heb ben opgemaakt om hun dichter, die Donderdag 73 jaar zou zijn geworden, te huldigen, o.m. door onthulling van een gedenksteen ln het Friesche dorp Stiens. Want daar ln Stiens was het, dat de jonge Piter Jel les de vruchtbaarste en voor indrukken meest vatbare jaren van zijn jeugd heeft doorgebracht. Daar speelde hij op de oude terp of deed een Patertje-langs-den-kant op het plein voor de dorpsherberg. Daar kende hij el- ken steen van de pastorie en de dokterswoning, daar was hij dikke vrinden met „haas Douwe", den wagen maker. Daar zat hij avonden stil-gelukkig op zijn vast plaatsje op de voddenbank in het „mllhus" op de boe- replaats van ..alde Maertsje". en ging met de arbeiders mee het land in; daar hervond hij, na 19 jaar te hebben gezwegen, zijn inspiratie tot nieuwe verzen; daar blm- ba.mden onverbiddelijk over zijn arm verbijsterd jon genshoofd de klokken van den ouden dorpstoren, toen hij, al te jong vereenzaamd, den laatsten gang met zijn nooit vergeten moeder ging. De oude dorpstoren, waar van hij tientallen jaren later weer zou zingen: Der stekt üt griene beamen d'Aldé toer De skiere holle oerein yn 't blauwe swlrk Dér triljend slnneljocht syn goud yn weeft... Een zeilwedstrijd in de Biscaya-baai bij Miami (Florida), waar een blauwe hemel over het paradijs-achtige palmenlandschap straalt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13