Bob en Elly BEPERKING KAASPRODUCTIE Loonen der Groninger landarbeiders De landbouw in Amerika Prins Wilhelm ran Pruisen verloofd Van een ontvoering. Een reuzentaarL Staatsloterij. Kort verhaal BOCRDCR IJ.. Weer nieuwe bepalingen; aangifte-termijn verlengd. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt het volgende on der de aandacht van belanghebbenden: Gebleken is, dat de regeling met betrekking tot be perking van de kaasproductie, zooals deze d.d. 31 Maart en 7 April 1933 werd gepubliceerd, ten aan zien van bepaalde zuivelfabrieken bezwaren oplevert ten gevolge van het feit, dat in bedoelde regeling werd bepaald, dat de ondermelk, welke tengevolge van de beperking vrijkomt., tegen den vasten prijs van een kwart cent per KG. aan de veehouders zou moeten worden teruggeleverd. Gebleken is, dat dit voorschrift niet steeds aansluit op de in de praktijk bestaande verhoudingen, doordat b.v. verscheidene fabrieken: le. de ondermelk gratis aan de veehouders plegen terug te leveren. 2e. de ondermelk, voor zoover benoodigd voor de kaasbereiding, van de melkleveranciers terug te koo- pen. 3e. gewoon zijn, de ondermelk aan de melkleve ranciers terug te leveren tegen prijzen, hooger dan een kwart cent, b.v. drie kwart of 1 cent per K.G. In verband hiermede is thans bepaald: ad le. Het gratis terugleveren van ondermelk wordt toegestaan, mits de betrokken fabrieken ge woon waren zulks te doen en bereid en in staat zijn, om op eenigerlei wijze het daardoor optredende gemis aan overtuigingsmateriaal aan te vullen. ad 2e en 3e. Dat voor teruggeleverde ondermelk een prijs van tenminste f0.25 per 100 KG. in rekening zal worden gebracht. Voorts: le. dat de gelegenheid voor de beperking zal wor- den gegeven niet bepaaldelijk voor de bekende pe riode van drie maanden maar zoo noodig ook voor bepaalde maanden van deze periode, zulks opdat de regeling zich zoo goed mogelijk aanpast aan de in de praktijk voorkomende verhoudingen. 2e. dat aan alle ondermelk, welke door de deel nemende bedrijven aan de melkleveranciers wordt teruggeleverd (dus niet slechts het gedeelte, dat als gevolg van de productiebeperking vrijkomt), zal moe ten worden toegevoegd de voorgeschreven hoeveel heid phenolphtaleïne-oplossing. De termijn voor aangifte, tot deelneming aan deze regeling is in verband met een en ander verlengd tot 26 April a.s. De boeren honden aan hun voorstel vast. Voortgaande loonsverlaging. Naar wij vernemen hebben de besturen der samen werkende werkgeversbonden In het Groninger en Drentsch landbouwbedrijf aan de landarbeidersbonden bericht, dat zij nog de absolute overtuiging hebben, dat de aangeboden loonsverlaging met het oog op den toe stand der bedrijven, beslist noodzakelijk is. Om tot over eenstemming te kunnen komen, zullen de landarbeiders- organisaties hun standpunt dienen te herzien. We kunnen nog vermelden dat de arbeidersorganisa ties de voorgaande week aan de werkgeversbonden liebben medegedeeld, dat haar leden tegenover loonsver laging een afwijzend standpunt innemen. Streven naar onafhankelijkheid. Volgens een mededeeling van het departement van landbouw in de V. S. treffen de Amerikaansche boeren maatregelen om zich zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van de handelaren. De boeren zullen zelf hun koren malen, eieren en melk achterhouden voor eigen gebruik, grootere tuinen aanleggen, meer dieren slachten voor voedsel, fruit en groenten zelf in blik conserveeren en zelf kaas maken. De boeren zijn er toe overgegaan meer op moeder na tuur en minder op de plaatselijke handelaren te ver trouwen in verband met het groote verschil dat er be staat tussohen de kleinhandelsprijzen voor levensmid delen en de prijzen, die zij zelf voor hun landbouwpro ducten krijgen. Het departement van landbouw voegt hieraan toe. dat de kleinhandelsprijzen voor levensmiddelen sedert 1929 met 38 pet zijn achteruitgeloopen, doch de prijzen van landbouwproducten zijn veel meer gedaald. Rechter van Sacco en Vanzetti overleden. Tot zijn dood bewaakt. Uit Boston wordt aan de Tel. gemeld: Rechter Webster Thayer, die het doodvonnis heeft uitgesproken tegen de Italianen Sacco en Vanzetti, is in den ouderdom van 75 jaar overleden. Tot het laatste oogenblik werd zijn huis door de tectives bewaakt, die achter niet konden beletten, dat verleden jaar September een aanslag op Thayer's huis in Worcester (Massachusetto) werd gepleegd, waarbij zijn vrouw en dienstmeisje werden gewond. Na een jarenlang onderzoek werden Sacco en Van zetti, die wegens roofmoord ter dood veroordeeld wa ren, in Augustus 1927 terechtgesteld. Thayer weiger de, ondanks de internationale pressie, die op hem werd uitgeoefend, een gratieverzoek te ondersteunen. Zijn zenuwen hadden echter zeer te lijden gehad en in September 1927 moest Thayer eenigen tijd rust nemen. Merkwaardig sterfgeval. Het breken van een neusbeen veroorzaakt den dood. Te Londen heeft zich een merkwaardig sterfgeval voorgedaan. Een vrouw viel in haar slaap uit bed. Haar man hoorde den slag, sprong uit bed en vond zijn vrouw bewusteloos liggen. Hij haalde dadelijk een dokter, doch toen deze kwam was de vrouw al overleden. Bij het onderzoek voor den lijkschouwer bleek, dat de vrouw bij den val haar neusbeen had ge broken en tengevolge van de bekomen verwonding was gestikt. Vier woonhuizen afgebrand. Van de Inboedels niets gered. Uit Woudrichem: Donderdagmiddag zijn aan den Ouden Dijk onder de gemeente Woudrichem vier woonhuizen, die tezamen één nand vormden, en be woond waren door vier gezinnen, tot den grond loe afgebrand. Eigenaar van dit pand was de heer M. B van Andel. De inboedel der vier gezinnen kon nie.' worden gered. Toen de motorspuit van de gemeente Woudrichem kwam, was het pand reeds geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. De oudste zoon van den Kroonprins breekt met de hulswet der Hohenzollerns, Dezer dagen heeft prins Wilhelm van Pruisen, de oudste zoon van den vroegeren Kroonprins, zich aldaar verloofd .met mejuffrouw Dorothea von Sal- viati. Prins Wilhelm, die in 1906 geboren is, staat sinds 1926 in dienst van de nationale weerbaarheid. Hij is op het oogenblik bataljonscommandant van de Sta len Helm. '■4 Mejuffrouw von Salviati stamt af van een adelijk geslacht uit Opper-Italië, waarvan één lid in den tijd van Frederik den Groote om geloofsredenen naar Pruisen is gevlucht. Sedertdien stonden de Salviati's steeds in Pruisischen staats- en legerdienst. Ten aanzien van de gelijkheid in stand verneemt Wolff van ingewijde zijde, dat volgens de bepalingen van de huiswet van Hohenzollern de prins zijn keus slechts in den kring van zijn verwanten en uit buiten- landsche princessen had mogen doen. Het laatste heeft hij echtqr om principieele redenen afgewezen en daarom besloot hij met de bepalingen van de huis- wet te breken. Aan de generale vertegenwoordiging van het vroe gere Pruisische koninklijk huis is officieel van deze verloving niets bekend. B ECHTSW EZ E N Poging tot diefstal van een brandkast uit bet station te Purmerend. De zaak voor de Haarlemsche Rechtbank. In den nacht van 29 op 30 November van het vorige jaar Is gepoogd de brandkast te stelen uit het station der Nederlandsche Spoorwegen te Purmerend. De dieven die met een auto het perron opgereden waren. braken de deur van het kantoor van den chef open, doch werden toen gestoord door een surveillee- renden politieagent en vluchtten. Donderdag stonden voor de Haarlemsche Rechtbank een pensionhouder, een koopman en een musicus, allen uit Amsterdam terecht, die verdacht werden van deze poging tot diefstal. Ben vierde persoon, die als mede verdachte was aangehouden en bekend had, werd als getuige gehoord. Bovendien waren nog zeventien andere getuigen gedagvaard, o.a. een stueadoor en een visch- venter, die twee der verdachten des nachts op een dijk bij Purmerend waren tegengekomen en een garage houder uit Amsterdam, die aan een der verdachten een. auto had verhuurd. Niettegenstaande de getuige, die eerst verdachte was geweest, verklaarde dat alle drie bij de poging tot inbraak betrokken waren geweest, bleef het drietal hardnekkig ontkennen. Het O.M. eischte tegen den pensionhouder 3 jaar ge vangenisstraf en tegen den musicus twee Jaar gevan genisstraf en tegen den koopman drie jaar gevangenis straf. De Rechtbank zal op 4 Mei uitspraak doen. Abusievelijk doodgeschoten. Uit Potsdam: De bestuurder van een districts spaarbank Fritz Leyhe is in de omstreken van Pots- damm door politiebeambten doodgeschoten, daar hij zijn auto ondanks een sommatie niet liet stoppen. De overige inzittenden van den wagen verklaren, dat zij het stopteeken der politiebeambten niet hebben opge merkt. door HENRICA. Tezelfder tijd hadden er twee gesprekken plaats die wel wat met elkaar te maken hadden. Het eerste tusschen Bob en Elly, na een partijtje ten nis. De kin op de vlakke handpalmen gesteund, sfinx achtig voor zich uitstarend lag Elly op de tuinbank; ze kauwde op een grashalm. Bob zat op den grond de armen gevouwen om de opgetrokken In het flanel ge hulde beenen. Hij keek ongelukkig en woelde met de punt van zijn witte schoen de zwarte aarde om. diep en keek toen vra- Elly's donkere oogen dwaalden naar beneden en hun ondoorgrondelijke blik bleef rusten In de trouwhartige, grijze „spie gels zijner ziel". „Heusch boy, het kan niet, vraag het niet lan ger, laten we de beste vrienden blijven het andere la heusch onmo gelijk." „Waarom, waarom?" „Moet ik het je hon derdmaal herhalen? Je weet, dat die ouwe paps niet buiten mij kan. Sinds moe der er niet meer is ben ik alles voor hem. 't Mag niet erg bescheiden klinken, maar... je weet het trouwens zelf. vader zou radeloos zijn. als ik trouwen ging. En wie zou er zijn hulshouding besturen, zijn personeel dril len, zijn bezoek ontvangen, zijn solreetjes arrangeeren, zijn..." „Ja, ja, Elly, ik weet het lk kan je niet alles ver goeden, je mooie wagentje, je dure kleeren, Je prach tige huis, je onbezorgde leventje..." Elly keek pijnlijk verrast op. Zei de ouwe trouwe Bob deze hatelijkheid? Maar neen, zijn gezicht bleef teleurgesteld, zijn oogen keken droevig en hij zuchtte nogmaals in de onschuld zijns harten. Elly sprong luchtig op den grond, greep haar racket en vroeg: ..Gaan we nog even naar het veld?" ..Ja Elly. maar eerst... hoor nu eens..., neen loop nu niet weg... Elly... Elly..." LANGS DEN WEG- ANNA PAULOWNA, 19 - 4 '38. Dat was me van morgen een heel relletje in de buurt, alle buurvrouwen kwamen er bij te pas en het eene verhaal nog fantastischer dan het andere, werd opgedlscht Ik stond er ook bij en begreep van de situatie geen sikkepit. Wat er dan wel aan de hand was, niets meer of min der dan er was plotseling een man verdwenen, zonder ook maar een enkel spoor achter te laten, wat eenlge opheldering aan het bitter-vreemde geval kon geven. Het zit zoo In mekaar. De hoofdpersoon, een klein eigen baasje, was gister avond naar een vergadering geweest en was volgens de vrouw, zoo tegen een uur of 12 thuis gekomen en ge woon naar bed gegaan. Vanmorgen tegen 6 uur was de vrouw oudergewoonte wakker geworden, wilde haar echtgenoot met een deken nog eens extra toedekken, vóór zij op ging staan, maar, o schrik, de baas lag niet op zijn oude plaats tegen het scnot, lag zelfs nergens, kousen, broek, overhemd en vest. waren eveneens foet sie; dat was wat; de vrouw vloog het bed uit, het heel* huis door en riep al: Man, waar ben Je, doch er kwam geen antwoord. Haastig, zenuwachtig, trok ons vrouwtje haar klee ren aan, in de hoop, dat manlief aanstonds wel op zou komen dagen, maar niks hoor, het bleef stil. Na een uur werd het haar te machtig en ging ze bij buren op onderzoek uit. Niemand had iets gehoord of gezien, tot dat er één meende een auto gehoord te hebben van morgen in de vroegte. Daar werd het geval nog hopeloozer door en het duurde maar kort of er werd reeds van een ontvoering gesproken; de man was stikum van zijn bed gelicht, In een auto weggevoerd en dit was zoo geheimzinnig en snel in zijn werk gegaan, dat noch vrouwlief, noch de buren iets hadden gemerkt, behalve dan de ééne, die een auto meende gehoord te hebben Het werd ten slotte zoo erg gemaakt, dat het een oomplete Amerikaansche ontvoering was, waarvan de beruchte Al Capone. het hoofd van de Chicagosche on derwereld. perso.onlijk zijne instructies had gegeven; al leen de bergen ontbraken maar ook daar was raad voor, want. veronderstelde een der buurvrouwen, mis schien hebben de onverlaten hem wel gebracht in de Schoorlsche duinen en aanstonds komt er wel een spoedtelegram, dat je hem voor bijvoorbeeld duizend gulden weer terug kan krijgen. Ter gelegenheid van Hitlers 44-sten verjaardag op den 20sten April, had een bakker te Marien- dorf bepaald een groote bewonderaar van den „meester" een ongeveer 125 pond zware taart gebakken met het symbool der nazi's er op. Hel recept luidde als volgt: 13 pond meel, 23 pond boter, 32 pond suiker, 245 eieren, 8 pond mar sepein, aardbeien en chocolade en tenslotte nog 6 pond fondant. „Wat dan?" vroeg ze ongeduldig, „Ik kan je toch wel wat in ruil geven voor allee wat je missen zal... iets. je weet wel. alles wat lk voor iemand voelen kan is voor jou... alles..." „Leelyke egoist". zei ze plagerig en kneep hem half ongeduldig in den arm. En toen opeens ernstig: „Neen, heusch en heusch niet. lieve Bob; ik kin en mag vader niet verlaten. Ik zou rust noch duur hebben bedenk eens hoeveel verdriet de arme man gehad heeft" „Ik wil met Je trouwen dit is alles wat ik beden ken kan.Elly... Elly..." Het tweede gesprek had plaats in den tuin, waar EI- ly's vader stekjes uitzette, terwijl de logé, mevrouw To- nia Donald de aarde vaststampte. Elly's vader, ln wollen pullover gehuld en wat be smeurde broek, heft een hulpeloozen blik op naar de resolute, toch beminnelijke vrouw naast hem. Zij kykt met haar diep-blauwe oogen neer op zijn donker, warrig hoofd en knap echt mannelyk gezicht. „Nu?" vraagt ze ongeduldig. „Lieve hemel Tony. kind. je weet hoe dol ik op je ben maar hoe moet lk Elly wegkrijgen? Heb Jij niet wat Invloed op haar? Het kind maakt al mijn geld op en vult mijn huis met alle mogeiyke sportbladen en on- verdraagiyke moderniteiten. Nooit kan ik mijn eigen wagen gebruiken en Ik ben thuis niet meer veilig sinds de radio uit alle werelddeelen de jazz-programma's na elkaar aftrommelt. Zou je heusch niet kunnen beslui ten met Elly..." „Nooit", zegt ze beslist. „Ik houd van je dochter, maar niet als van miin eigen dochter... als ik er had. Zoo lang zli thuis is. kunnen wy het samen niet wagen. Waarom trouwt Elly niet? Ze heeft er den leeftyd voor en ze heeft zooveel aanbidders." „Er is maar één aan wlen ik haar zou willen geven namelijk aan Bob Winter. Hy ziet er kinderachtig uit, maar hy heeft een vast karakter en een trouw hart." „Welnu?" „Elly denkt, dat lk niet buiten haar kan. Ze behan delt me of ik negentig ben inplaats van de helft ervan Ik kan niet tegen Elly op. Stil Tony. daar komt Bob." Tony keek peinzend naar het ongelukkige gezicht van den jongen minnaar dan doet ze haar tuinschort af en loopt hem na Een half uurtje wandalen ze samen In een stil tuin- i laantje, zy overredend, hij eerst hoofdschuddend, dan eindelyk blykbaar toegevend aan wat zy hem vraagt, Tony keert naar Elly's vader terug en ze zegt op geruimd: Spot er maar niet me, zei een andere, meer ernstig aangelegde buurvrouw, het is erg genoeg, hy kan wel een ongeluk gehad hebben. Nee. dat kan niet, opperde weer een ander, hy le goed thuis gekomen, zooals buurvrouw zelt. hy heb toch vanmorgen zyn kleeren meegenomen: een ongeluk kan niet, maar als hy maar niet op stap gegaan Is met een ander, er gebeuren tegenwoordig zulke rare dingen. Weer een ander was van dezelfde meening en ten slotte was het algemene idéé, dat de man de huwe lijkstrouw al heel slecht was nagekomen en leder was het er over eens, dat die man een brave Hendrik leek, maar in werkeiykheld een gemeene bedrieger was, en dat niemand zoo iets achter hem gezocht had. Er was echter een buurvrouw by die ronduit ver klaarde, dat zy de gedeserteerde nooit heb vertrouwd, zelfs zyn oogen wezen dat uit De gedupeerde vrouw begon door dat gepraat ook al to twyfelen en meende tenslotte, dat haar man den laataten tyd al minder royaal werd met zyn liefdes betuigingen. U begrijpt, de atmosfeer werd steeds meer geladen en ten slotte werd het zoo erg, dat als de liefdelooze echtbreker het bart had. weer na verloop van eenlge dagen terug te komen, hij aan de algemeen© verachting prijsgegeven zou worden. Zoo werden de vrouwen steeds opgewondener, de de batten werden al heftiger, het begon waarachtig te ge lijken op een formeele verkiezingsstrijd, totdat plots als by tooverslag alle monden waren gestopt, want daar kwam de hoofdpersoon van al de beroering doodkalm cm den hoek aanstappen, alsof er niets was gebeurd. Toen de man al die buurvrouwen zag, begreep h'ij wel, dat die ongewone belangstelling hem gold. doch hij gaf geen draad en liep de woning ln. schieiyk gevolgd door zyn vrouw, die blij was haar man weer goed en wel by zich te hebben. De oorzaak van het vroege opstaan was niet anders, clan dat de man een paar gelagjes had gedronken, wat hy niet gewoon was, had daardoor zeven kwartier in een uur geslapen, was met dorst wakker geworden, kon de slaap niet meer te pakken krijgen, was opgestaan, had zich aangekleed en was aan den wandel gegaan. Dat was het heele relletje en zoo gij leest, had het niets op het lijf. Orkaan boven de Nienwe Hebriden. Groote schade aan den oogst. Het ministerie van koloniën deelt mede, dat op 8. en 9 April een hevige orkaan gewoed heeft boven het Noordelijke gedeelte van de centrale eilanden der Nieuwe Hebriden (Melanosië), welke ernstige schado aanrichtte aan de eigendommen en den te velde staanden oogst der bewoners. De schade aan den oogst wordt in sommige geval len geschat op vijftig procent Uit het zuidelyke deel der Nieuwe Hebriden zijn geen mededeelingen ontvangen. Rumoer ln den Jordaan. Politie met flesschen bekogeld. Uit Amsterdam: De S.D.A.P. hield Donderdagavond door de Jordaan een verkiezingsoptocht met luidspre kers. Op den hoek van Anjeliersstraat en Violetta- straat werd deze optocht lastig gevallen door com munisten. De politie die ingreep," werd bedreigd en heeft toen met gummistok en sabel den troep uit el kaar gejaagd. Later heeft zich in do Tuinstraat nogmaals een in cident voorgedaan. Toen ook hier de politie ingreep, werd uit de ramen der huizen naar de agenten met flesschen en steenen geworpen. Daarop werd order ge geven de vensters te sluiten. Een waarschuwingsschot zette kracht bij dit bevel. Den geheelen avond bleef het roezig in de Jordaan. Trekking van Donderdag 20 April. 3e klasse 3a lijst Prijzen van f 45. 253 275 320 876 931 997 1002 1043 1194 1654 1942 1972 2040 2505 2544 3067 3198 3247 3605 3805 4056 4491 4949 5185 5432 5539 5549 5582 5779 5951 6003 6004 6070 6082 6124 6142 6680 7078 7155 7557 7641 7894 8525 8870 10156 10481 11001 11026 11173 11296 12067 12184 12403 12692 13016 13433 13519 14057 14257 1426B 14659 14752 14920 15157 15232 15362 15593 15684 15731 15810 15853 16467 16494 16635 16688 17263 17345 17694 18032 18398 18524 18525 18624 18673 18708 18917 18924 19263 19498 19652 19729 19912 19931 20215 20225 20397 20661 20668 20694 20868 „Een experiment beste Jongen, ik verzoek je beleefd Je niet erin te mengen." „En als het goed afloopt?", „Dan ben jy gauw je sportbladen en Je jazz-nacht- merries kwyt en je mag weer met je eigen wagen rij den." Elly's vader kykt verwachtend. „En Is dat alles wat „ouwe paps" terug krygt?" „Misschien dan ook een nieuwe hulstiran, die..." „Lieveling," fluistert paps en drukt Tony aan zyn verschoten wollen borst. Bob ls op reis. Elly Is onvedurlg ze zet twintig radiostations aan in een kwartier tijd, ze trommelt op den vleugel dat ..er eens een musicus was" dan holt ze opeens uit, rijdt zoo onvoorzichtig dat ze drie bekeuringen krygt in twee dagen. Ze snauwt zelfs tegen paps en zegt dat ze „geen leven" heeft Tony heeft nonchalant over Bob's nieuwe verovering gesproken en sindsdien is er geen huis meer met Elly te houden. Tienmaal daags kykt ze In de brievenbus telkens teleurgesteld. Eindelyk acht Tony het genoeg. Den zevenden dag seint ze aan Bob Winter: „Kom! Tony." 's Avonds verschijnt een geheel nieuwe Bob voor Elly's blij verwonderde oogen. die echter al spoedig be trekken als ze bemerkt hoe yzig gereserveerd hy is. Met veel moeite verkrijgt ze het over zich als ze sa men op de tuinbank zitten hem naar zyn „nieuwe ver overing" te vragen. Hij antwoordt stijfjes: ..Als haar vader die weduwnaar is. getrouwd is met de vriendin des huizee, dan worden wy... ahem... ook een... een paar." „Bob", barst Elly uit, „doe niet zoo onmogelijk. Hoe heet die dame...?" „Die met haar vader gaat trouwen? Mevr. Tonia Donald." „Ja, kijk maar niet zoo ontdaan Elly. Ik ga een glas bowl voor je halen, als lk terug kom moet je het be grepen hebben." Een minuut nadat hij teruggekomen ls en de bowl In het gras heeft gezet, omdat Elly huilde, ligt haar hoofd aan zijn borst „Die leelyke, ouwe paps, we kijken hem nooit meer aan. hè Bob. als we getrouwd zyn?" „Nooit meer!" belooft Bob overgelukkig en kust haar oogen droog. Tweemaal zuchtte hy heel gend op.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16