Brutale afpersing te Rotterdam. £i B38 ir Kantongerecht schagen DENKSPORT Oplossingen Kruiswoordraadsel. Zitting van Donderdag 20 April. fiet schijnt meer en meer tot de echte vaderlanders door te dringen, dat de Nederlandsche Staat geldge brek heeft. Er waren dezen morgen weer aardig wat heeren die wilden vernemen hoeveel ze aan 't lieve vaderland mochten offeren! Het was fijn druk in de Bijenkorf. De kelners kwamen handen le kort om de koffie met slagroom rond te dienen, maar we kregen tenslotte allemaal wat. DE ZALIGE WINKELSLUITINGSWET. Allereerst werd om voor de balie te verschijnen, afgeroepen mejuffrouw M. S., wonende te 't Zand. Verdachte was niet verschenen, maar ze vond in een zwager, den heer A. Slijkerman, een vurig verdedi ger en waar plaatsvervanger. Mej. S. was een plaatsje aangeboden op de zon- daarsbank terzake dat zij op Zondag 9 April jJ. haar sigarenwinkel had geopend en klanten binnen liet. De brigadier der Rijksveldwacht, de heer Ens had een en ander geconstateerd, en bleef het bekende bon netje niet achterwege. In deze plaffertjes historie wa ren 3 getuigen gedagvaard. Als no. 1 trad voor het groene laken de 50-jarige veehouder A. Slijkerman, zooals reeds gezegd, familie van do niet verschenen mejuffrouw S. Zoodra getuige de kans kreeg stak hij een speech af, die ons direct in hem een nieuw Ka merlid deed zien en wel voor lijst 100 van de anti- winkelsluitingsverordeningstrijders in Nederland. Ge tuige zeide o.m., dat de winkel wordt gedreven door twee gezusters, die beiden ziekelijk zijn en op advies van doktoren geen zwaar werk mogen doen. Ze drij ven nu een winkeltje in sigaren en andere rookver- wekkende apparaten. De dames kregen vele klanten, zoodat een boterhametje werd verdiend tot de zalige winkelsluitingswet kwam. De Zondag was voor haar dè dag. Kerkgangers haalden smokertjes of kwamen beta len wat in de week was besteld. Op Zondag de deur dicht beteekent voor de dames zonder broodje. Op den bewusten dag kwamen twee klanten binnen en vroegen om sigaren. Maar ook de politie bleef niet buiten en deze vroeg om den naam. Zwagerlief pleitte als een advocaat, maar wet is wet! Nadat nog als getuigen waren gehoord den verbali sant, brigadier Ens en den klant, den veehouder W.. Strooper, kreeg de Kantonrechter weer voor de zoo- veelste maal gelegenheid om zijn meening te zeggen over de Winkelsluitingswet. Zijn Edelachtbare raad de aan om andere vertegenwoordigers in de Kamer te zoeken, want zooals 't nu Is lijkt 't wel snert (als 't groen was). Het O. M. was het daar roerend mee eens en eischte f 1 of 4 dagen. De Kantonrechter maakte er f2.of 2 dagen van (omdat 't moet!) HETZELFDE LAKEN EEN PAK. De niet verschenen manufacturier uit Anna Pau lowna, de heer A. K. had op een zekoren Vrijdag avond na 8 uur manufacturen verkocht Deze ijverige knoopsgaten artist werd bedacht met f 4 boete of 4 maal 24 uur. De eisch luidde f6.— of 6 dagen uit logeeren op Rijkskosten. AUF WIEDERSEHN! Gelijk een dartel veulen in de wei, huppelt dan de 21-jerige vrachtrijder A. B., wonende te Haringhui- zen; voorstad van Barsingerhorn, naar voren om te hooren waarvoor hij werd uitgenoodigd aanwezig te zijn. Volgens de dagvaarding, waarvan naar de mee ning van onzen vriend B. niets deugt, heeft verdach te op 1 Februari een aanrijding veroorzaakt met een H.A.B.O.-bus, bestuurd door den chauffeur P. Boon, wonende te Schagen, door de rogcis van het vorkeer te beschouwen als een warme sneeuwbal. Verdachte kwam met zijn vrachtauto achterwaarts van zijn erf af rijden en verpofto het den bus fatsoen lijk te laten passeeren. Zijn Rolls Royce stond half op den openbaren wag toen dc bus er tegenaan zeul de. Dank zij de routine van Boon, bleef do schade tot een lekken band beperkt Verdachte is het met deze lezing lang niet eens. Hij kwam zijn erf afrijden en half op den weg staande, omarmde het voorwiel van zijn wagen eon boom. Hij kon zoodoende niet voor of achteruit en zoo botste Boon tegen zijn vehikel. Getuige K. Swiers, wonende naast verdachte, ver klaart precies contra verdachte en kan niet an ders vinden dan dat buurman de sigaar is. Het O. M. weet er nu genoeg van en wil f25 op ta fel zien en anders 25 dagen naar pension „Kribben- stein". Verdachte snapt maar niet hoe verbalisant, de po litiedienaar Kaper in het proces verbaal kan zetten, dat verdachte hem een en ander bekend heeft. Ik heb. aldus de achteruitkrabber, agent Kaper niet eens ge sproken. Dat doet de deur dicht! De verbalisant zal gehoord worden, waarom deze zaak wordt aangehouden tot 18 Mei. Tot ziens, bij leven en welzijn! Tractatic op Lekka, pinda! NOG EEN AUTOBESTIJGING. Voor het front der troepen verschijnt de 35-jarige Schagenees P. K., chauffeur van beroep. Genoemd heer staat terecht terzake dat hij op 28 Februari op den Schagerweg. vóór 't pakhuis van den heer P. Dek ker, een aanrijding heeft veroorzaakt door de regels van het verkeer niet na te komen. Verdachte geeft toe tegen de luxe auto van den koopman Louwe, wonende te Bergen te zijn gereden, met als gevolg dat beide wagens werden beschadigd. Een links van den weg staande auto noodzaakte hem om links te passeeren. Hij had de tegenligger niet gezien en zoo kwam de omhelzing tot stand. Alle schade is betaald. De heer Louwe, als getuige gehoord, beaamt dit, maar meent den voorrang te hebben moeten genieten. Brigadier Ens, gostationneerd te 't Zand, maakte 't bonnetje op on gaf ter terechtzitting van een en ander nog ©en explicatie. Het O. M. oordeelt K. schuldig en eischt f20.— boete of 20 dagen vrij van steenen rijden. De uitspraak luidde f 12.of 12 dagen. Verdachte vraagt nieuwe kaarten cn zoo zullen we ijs en weder dienende, dit liedje nog eens meencuriën. DE VISCH WORDT DUUR BETAALD. Den 25-jarigen chauffeur M. K., wonende te Bobel- dijk, gekleed in motorjas en kijkend als een haring in tomatensaus, wordt dan 't welkom toegeroepen. Deze vereerder van 't rappe wiel heeft op 29 Febr. j.1. op den Westfrieschendijk in de gemeente Barsin- kerhorn zich de luxe gepermiteerd om met zijn met stroo beladen wagen de dricwielde visch-fiets van den heer Serée uit Hoorn van don dijk te vegen. Ver dachte vond 't niet de moeite te wachten tot de fiets veilig aan den kant was geplaatst. Zoo gezegd, de fiets tuimelde met gang van den dijk en de inhoud, een heerlijke hoeveelheid visch, ging in de grasberm zwemmen. De heer Serée, die trachtte te redden wat te redden viel, greep de fiets maar verdween mee naar lager oorden. Deze getuige, die vóór do malaise een bioscoop piano kietelde, leed 16 gulden en 10 spie schade. De 62-jaricre visscher C. Portegijs, wonende te Ivol- horn, had de heele santepetikraam van den dijk zien koekelen en vond 't optreden van verdachte bij de krabben af (om in vischtrant to blijven). Zoo dacht ook de Kantonrechter er over, die vriend K. op knapte met f40.— schokken of 40 dagen hokken, con form den cisch. En bovendien f 16.10 schade betalen De visch wordt duur betaald! EEN VLIEGER DIE NIET OPGING. De 78-jarige veehouder W. K., wonende te Scha gen, was gesnord toen hij melk zou afleveren waar in water werd aangetroffen, 't Is een oud liedje, maai deze baas had er een nieuw refreintje aan gefabri ceerd. Hedenmorgen kwam hij het volgende verkla ren: „Ik ben, aldus K., van kindsbeen af gewoon onder in de melkemmers een beetje water te doen Want, riet U, dan wordt de kaas van deze melk niet blauw.'' 't Ia jammer voor dezen tegenstander van do blauwe kaas, maar er werd niets van geloofd. De kantonrechter noemde het een „truk" en raadde aan 't niet meer te doen. Verdachte beloofde dat, want...... hij had geen vee meer. Niettemin moet vader K 30 pop neer lellen en anders maar 30 dagen uit te gast. De eisch luidde een tientje meer of 10 dagen. BELOONDE IJVER. Slager C. K. uit Anna Paulowna Het op 17 Febr. een knechtje buiten de wettelijk vastgestelde uren werken. Een rare wereld! De een wil werken en dat mag niet, eon ander mag werken, maar kan niet. K. moet 3 guldentjes betalen of 3 dagen brommen. Het O.M. vroeg f 4 voor den Staat of 4 dagen naar „De lachende cipier". ZONDER PAPIEREN OP DE TUF. De 19-jarige boerenarbeider A. K. uit de ZlJpe reed op 12 Februari aldaar zonder wegenkaart rond. 12 pop dokken vriend, anders een dozijn dagen achter de tralies. (De kachel staat nog!) EEN VERBODEN MANOEUVRE. J. W. J., een 30-jarige bewoner van Petten, werd in den nacht van 21 Februari betrapt, toen hij met geweer en lamp aan de kuier wos. De kantonrechter noemt zulks een groot schandal, temeer daar ver dachte jaren jachtopziener is geweest Zijn Edelacht bare zal hem dan ook niet vergeten en veroordeelt verdachte tot betaling van 2 maal f30 of 2 maal 30 dagen, èn verbeurdverklaring van geweer en lampie. Verdachte gaat er niet mee accoord, daar hij, naar hij zegt, niet stroopte, maar geweer en lamp even vast hield voor een kameraad. Beroerd, maar de kan tonrechter gelooft er geen duvel van. NOG ZOON NIMROD. De 37-jarige C. J. S., wonende te 't Zand, stond voor hetzelfde feit terecht. Verdachte werd op 9 Maart door brigadier Ens aan getroffen in gezelschap van een hond en een gela den jachtgeweer. Aan de fiets zwieberdon een haas en een eend. Verdachte zegt, niet buiten den open baren weg te zijn geweest, wat 't O.M. bestrijdt. Waar vriend S. reeds vaker op receptie is geweest werd hem f50 of 50 dagen toebedeeld, terwijl het geweer foetsie is. Toen werd om 2 uur de soep opgediend, welke we ons best lieten smaken. De volgende maand groote Yo-Yo-wedstrijd om ge stroopte hazen. Bespreekt vroegtijdig Uw plaatsen! :nde, die tallooze slachtoffers heelt ge maakt. Een hunner voor duizenden benadeeld. Hoe zij te werk gaan. Zwaar betaalde zwijgzaamheid. Het schijnt, dat het vroeger vrij lucratieve beroep van landhaai niet meer die beten opbrengt, welke de oornaamste leden uit de Rotterdamsche onderwereld sl wenschen en daarom heeft een aantal hunner naar n andere bestaansmogelijkheid omgezien, een be- aansmogelijkheid die natuurlijk aan den eenen kant zeer winstgevend moest zijn, maar die aan den anderen kant toch vooral niet te veel inspanning van de „hee ren" moest vergen. De oplossing voor deze moeilijkheid hebben zq gevonden ln het plegen van een van de meest ergerlijke misdrijven die ons Wetboek van Straf recht kent: chantage. Onder bedreiging van openbaar making van discrete aangelegenheden tracht een com plot van een man of acht, allen zeer goede bekenden van de politie en allen afkomstig uit het korps van de z.g.n. landhaaien, hun slachtoffers steeds weer opnieuw en steeds weer meer geld af te persen. Als iemand een maal in hun handen ls gevallen, laten zij hem vrijwel nooit meer los. Een paar gevallen van recenten datum zijn ter ken nis van de Centr. Rech. te Rotterdam gekomen en uit die gevallen is weer eens duidelijk gebleken, op welke een uiterst onbeschaamde wijze de bende optreedt Zij werkt volgens een bepaald systeem en speculeert op de stilzwijgendheid van haar slachtoffers, die, beangst voor schandaal, niet den moed hebben zich tot de po litie te wenden. Slechts nu en dan komt er een geval aan het licht maar de leden van de bende leven op zulk een royalen voet hun leefwijze is niet met f 10.000 per persoon per jaar te betalen! dat de politie met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag aan nemen, dat er op veel meer menschen chantage wordt gepleegd, zonder dat zq achter de feiten kan komen. Heeft de bende eenmaal een nieuwe prooi door een van haar vrouwelijke leden in verleiding gebracht voor dit doel heeft zq de medewerking van een paar et zeer onschuldig uitziende vrouwen dan is dat slacht offer voor zijn verdere leven vaak met handen en voe ten gebonden. Na eenmaal een losprijs te hebben be taald. om van alles af te zijn, wordt hij steeds opnieuw lastig gevallen; steeds worden grootere bedragen ge- ëisoht en steeds valt de bedreiging met kennisgeving van het verboden avontuur aan huisgenooten of familie leden als een donkere schaduw over zijn leven. Eersrt wanneer het slachtoffer groote bedragen is kwijt geraakt en hij desondanks wederom wordt lastig gevallen, wend hij zich wel eens ten einde raad tot de politie. Er is dan echter veelal niets meer te redden. Zooals wij reeds schreven blijkt uit hun weelderige leefwijze voldoende, dat het den misdadigers niet om kleine bedragen is te doen. Twee van hen wonen te de zer stede op een deftigen stand in royale heerenhuizen Men rijdt ln prachtige auto's en brengt den dag door in goede café's-restaurants. Een van de leden van de bende heeft zelfs een buitenhuis in het Gooi. Uit een van de laatste gevallen, die ter kennis van de Centrale Recherche zijn gekomen, is nog eens duidelijk gebleken, welke praktijken deze misdadigers toepassen Het beloop van de gebeurtenissen van dit geval komt op het volgende neer: De „particuliere detective". Een Rotterdamsch zakenman maakte het vorige jaar kennis met een dame. handlangster der bende), die van haar kant de relatie bleef aanhouden en hem na korten tijd wist te bewegen haar op een middag te bezoeken. Enkele dagen later vervoegde zich op zijn kantoor ze kere K., die zich ..particulier detective" noemde en zei- de te weten dat de zakenman op bezoek was geweest bij mevrouw X. De echtgenoot van deze mevrouw X. was hier achter gekomen en was zeer verontwaardigd en teleurgesteld Hij wilde nu van zijn vrouw scheiden en naar Amerika vertrekken, doch eischte f 15.000 scha deloosstelling, omdat hq verplicht was zijn zaken in den steek te laten. Het slachtoffer maakte bedenkin gen, doch de „detective", natuurlijk een der bendeleden, verlangde dat de geëischte som binnen tweemaal 24 uur te zijnen huize zou worden gedeponeerd ten behoe ve van zijn principaal. De zakenman wist den eisch tot f 10.000.— terug te brengen en betaalde enkel uit angst voor openhaar- making en de funeste gevolgen die dit voor zijn gezin zou meebrengen. Hij dacht nu verder van alles af te zijn maar zou spoedig anders bemerken. Steeds meer gevraagd. Reeds een week later vroeg de „detective" hem dringend te spreken. Hij zeide dat de beleedigde echt genoot ln het bezit van zijn vrouw een zakdoekje had gevonden en zij hem had bekend dit van den zaken man te hebben gekregen. Men eischte voor de terug gave f 2500.of men zou met het zakdoekje anders naar de vrouw van het slachtoffer gaan. Hij weigerde te betalen doch werd nog dienzelfden dag opgebeld door mevrouw X., die zich nu ontpopte als een ware hyena en die onder grove bedreigingen het verlangde bedrag opeischte. Hiervoor zwichtte de man en be- tealde wederom. In den loop der volgende maanden werd hem bij gedeelten nog f 5000 afgeperst. Toen de bende het hem een dezer dagen weer lastig maakte en een bedrag van f 10.000 in eens vroeg, trok hij eindelijk de stoute schoenen aan en ging naar de Centrale Re cherche, die aan dit ergerlijke gedoe een einde maakte. Had deze man zich bij de eerste poging tot afpersing zonder een cent te betalen onmiddellijk tot de politie gewend, hem zou veel leed bespaard zijn gebleven en duizenden guldens waren niet in handen gevallen van deze obscure misdadigers. Politie moet onmiddellijk worden ingelicht Dit is één geval, maar er zijn er veel meer. De slacht offer® moeten inzien, dat zij door te betalen steeds vas ter in de strikken van de bende verward raken en dat zq niet alleen zich zelf, maar ook de gemeenschap een dienst bewijzen, als zij terstond de politie in den arm nemen. Voor openbaarmaking behoeven de gedupeer den niet te vreezen. Zij hebben dit immers zelf in de hand, want alleen op hun uitdrokkelijk verlangen kan tot een strafvervolging worden overgegaan. Chantage is een z.g. klacht-delict, dat niet ambtshalve vervolgd kan worden Krijgt de recherche echter kennis van een ge val. dan kan zij wel ambtshalve een einde aan de prak tijken van de bende maken. Men kan er van overtuigd zijn. dat alle gevallen met groote discretie zullen worden behandeld, en dat met de persoonlijke belangen van de slachtoffers terdege reke ning gehouden zal worden. Alleen met de medewerking van de slachtoffers zal het mogelijk rijn deze misdadi- gersbende met wortel en tak uit te roeien. van de vorige week Kruiswoordraadsel. 1—2 1—8 2—4 3—4 5—7 5—6 6—8 7—8 9—10 9—11 10—12 11—12 13—14 13—15 14—16 15—16 17—18 17—19 18—20 1920 21—22 21—23 2224 23—24 2528 25—27 26—28 27—28 29—30 29—31 30—32 31—32 Automobiel Aardigheid Levenslust Doelbewust Mokerslag Martelaar Regendrop Grensdorp Voorvlak Voordeel Kookboek Leerboek Naasten Netelig Noorden Geweten Denken Danken Nadoen Nieten Slank Sloot Krats Truus Naam Nood Maas Does Ham Hek Mak Kok Het telegram. DIK GAS VAST INDIE MAAS WIGWAM REGEN LOT STOP Dus: Ik ga vandaag weg. Otto. Een alleraardigst combinatie raadsel. OKER KILO ELFT ROTS Neem dus het woord; „ROTS" abod efghl jkl mnopqrstuvwxljz ROTSabcdefghljklmnpquvwxljz RSKHBDEQHAN wordt nu; ADOLF HITLER. De woorden van het letterraadsel zijn; voRSt boeKHouder aBDicatie EQuator natHAls Regen Eerste letters rijn: VBAENR. Hieruit vormt men de woorden: ~W Horizontaal: 1. Het volkslied 8. Stopplaats. 9. Fruit 10. Uitstekende punt in zee 11. Groentesoort 13. Klein soort hert 16. Lok voedsel 17. Spoeden (vervoeging) 18. Aanschouwen 19. Letters waarmede een anoniem pei soon zich pleegt aan te duiden 20. Verhard gedeelte van de huid 21. Bij U aan huis 22. De hoofdstad 24. Het oprijden 26. Papiermaat 27. Voegwoord 28. Akelig, treurig 29. Club, troep 30. Voorzetsel, ook landmaat in Ierland 31. Onder (Latijn) 32. Twijg 33. Goed (Latijn) 34. Gonlometrische uitdrukking 35. Groot hertensoort 38. Larve van een meikever V erticaal: L Nevel 2. Water, waaraan Ilpendam zijn naam te danken heeft 3. Afkorting voor luitenant 4. Het bewerken van vla^ (vervoeging) 5. Boomscheut 6. Dier, dat onder den grond vertoeft 7. Slag van een zweep 8. Gevleugeld mannetjes dier 10. Districten 14. Het eerste cijfer 15. De vijanden van Dultscliland in den wereldoorlog 17. Wat overblijft 18. Woekerplant 20. Arabisch hoofd, bevelhebber Bekende Duitsche sport- en film- vliegenier Schiereiland tusschen Roode Zee en Perzische Golf Hoofd der R.K. Kerk Zwemvogel Groep van scheikundige elementen, thans gebruikelijk bij de voedingsleer Dooreendoen (vervoeging) Achterste gedeelte van den mensch Kerkelijke vloek Lengtemaat VerschnifraadseL Verschuif onderstaande woorden hori zontaal zoodanig ten opzichte van elkaar, dat er verticaal twee namen ontstaan van bloemsoorten, die tegèn dezen tijd be gin van de lente beginnen te bloeien! DANCING KWARTAAL BOORTOREN CACAOBOON RUDIMENTAIR KUSTSTROOK Aardrijkskundig raadsel. Onderstreep in ieder der onderstaande woorden drie opeenvolgende letters. Van links naar rechts en van boven naar be neden gelezen, vormen deze de naam van een plaatsje in het Noord-Oosten van Drente van maar liefst 8 lettergrepen! GASSTEL OKSELHOLTE STERFGEVAL LEKKERNIJEN ONGEVEER ONSCHULD OVERHEMD WONDERDOKTER

Schager Courant | 1933 | | pagina 19