OI\]ZE©-f H\>l» S SCHAGER COURANT MODE-DWAASHEDEN Praatje over monogrammen. Versiering voor kinderjurken. Iets over haardracht. In alle werelddeelen biedt het haar aan de mode een onuitputtelijke bron van rijkdom en machtsvertoon, beschaafde of onbeschaafde mannen of vrouwen doen of deden aan de wisseling der mode mee. De tijd die de hovelingen, gedurende de re geering van Lodewijk XIV, aan het kap sel besteedde, was nog niets in vergelijking met die van een opperhoofd der Fidji eilan den, hij werd namelijk dagelijks eenige uren door zijn eigen kapper bewerkt. Er wordt zelfs beweerd dat de Papoea's al leen van hun hoofdhaar meer werk ma ken dan de Europeesche dames van hun heele toilet Ook de overige primitieven volken ma ken zeer veel werk van hun haar. Sommigen laten gedeelten van hun haar wegscheren, zoodat er alleen pluimpjes blijven staan. Weer anderen verven hun haar in allerlei kleuren, ook wel geheel rood, blauw of gele. Wanneer er dan nog odeurs en versierselen bij komen, is het een rijke bron voor machtsvertoon. Er zijn zelfs volksstammen die van hun haar een lange vlecht maken, b.v. de Chi- neezen, met hun kaal geschoren kchedel Deze laatsten waren kostbare onderschei dingsteekenen. Zoodra een Chinees ver oordeeld is tot een onteerende straf, werd b.v. zijn staart afgesneden. Deze soort van dwaasheden komen in de Westersche beschaving evengoed voor, b.v. bij de jonge vrouwen in de 12e eeuw. Zij droegen lange vlechten vaak met lint door gevlochten en een chapel (kroontje) op het hoofd. De gehuwde vrouwen droegen des tijds altijd een doekje over het opgestoken haar. Zoo zien wij in de 14e en 15e eeuw, den tijd waarin het Bourgondische hof de mo de aangeeft., het haar door de mannen en vrouwen halflang, natuurlijk neerhangend tot op de schouders, gedragen. Hetgeen de vrouwen in den loop van de 15e eeuw bo ven op het hoofd op gingen steken, omdat er een soort kegelvormige muts, (hennin versierd met een zeer lange sluier (flocard' en gecombineerd met een tulband, kroon of capuchon op kwam. Die sluier werd spoedig zoo lang, dat de regeering zich met de lengte er van ging bemoeien. Zoo be paalde een verordening te Spiers in 't jaar 1356, dat de lengte niet boven de anderhalf cl lang mochten zijn. Opkomst, bloei en verval. Het haar van den man was in den loop van de 15e eeuw nog een tijdje kort afge sneden geweest, en in de 16e eeuw, den tijd waarin Spanje de mode aangeeft, droeg hij het niet veel anders dan de tegenwoor dige mannen dit plegen te doen. Waarna zij het in 't begin van de 17e eeuw weer lie ten groeien. Zoo ziet U weer heel duidelijk de drie trappen die steeds weer in de mo de naar boven komen, nl. de tijden op komst, bloei en verval. De mannen gingen hun haar nu krullen wat de vrouwen eveneens deden, met dit verschil, dat zij het haar van achteren te gen het hoofd staken, dus alleen krullen langs do slapen droegen. Dit kapsel werd versierd met juweelen of een zwart kapje. Tegen 1680 spanden de mannen de kroon in het slaafs navolgen van de mode, want grooter dwaasheid dan die waartoe de mannen zich leenden, was niet denkbaar Zij lieten hun eigen haar afscheren om er valsche pruiken voor in de plaats te nemen Dit duurde ongeveer 140 jaar lang, een ge woonte die overal inburgerde. Het kostbaarste waren de pruiken van hlond vrouwenhaar, die na 1700 bovendien nog gepoederd werden. Gedurende de regeering van Lodewijk XIV. Met de vrouwenmode was het gedurende de regeering van Lodewijk XIV nog al eenvoudig gesteld. Maar, daar zij niet on der wildon doen voor de mannen, zette zij er een zeer groote hoofdbedekking op (fontagne). De fontagne hield niet zoo heel lang stand, zij moest spoedig plaats maken voor de mooie kleine kapseltjes van den Rococo-tijd. Deze mode geleek veel op de tegenwoordige heerendracht. Er werden n.1. eveneens page-kopjes gedragen, of één, of een paar pijpenkrullen op de ooren, ook wel één lange krul. Maar niettegenstaande dit laatste zag 't er met de mode-dwaasheden tijdens de re geering van Lodewijk XVI er niet veel beter uit. De dames, voorafgegaan door Marie An toinette, met den alom bekenden kapper Lèonard, welke door den broer van Lode wijk XVI tot markies was verheven, zijn het die van zich doen spreken. Het kapsel werd vanaf 1760 steeds hooger en bereikte in 1774 een waanzinnige hoogte. Wanneer een edeldame zich destijds ter ruste wilde begeven, werd heur haar eerst door 2 of 3 meisjes een soort pyramide-vorin van hout opgezet. Om dit te kunnen doen wa* ren zij verplicht er met een trapleer bij te klimmen. Door zoo'n stellage konden de dames 's nachts haar hoofd niet meer neerleggen, waarvoor zij dan noodgedwongen een bankje in hun hals zetten ten einde de nacht zittend door te kunnen brengen. Hoe ze zoo'n kapsel zoo hoog kregen? Wel, daar wisten zij wel raad op. De kap sels werden namelijk opgevuld met lucht kussens, gaas, ijzerdraad met lint, bloe men, juweelen, kanten, ja zelfs schepen- en menschelijke figuurtjes. Het geheel werd gepoederd b.v. kapsel „a la bonne maman". Speciaal werden de kapsels opklapbaar gemaakt, om de dames in de gelegenheid te stellen in een rijtuig te stappen of door een deur te gaan. De geheele vrouwelijke omgeving van Marie Antoinette wilde door markies Léonard gekapt worden. Hij toch vond die buitensporige kapsels uit. Alle openbare voorvallen en anecdotes werden door de kapsels der dames aanschouwelijk ge maakt. Zoo had men om maar eenige van de voornaamste te noemen, b.v. Pouffe de Duchesse de Chartres, deze was een ware le vensoeschrij ving. Na de vacciueering van Lodewijk en Ma rie Antoinette kwam het kapsel a 1'inoeu lation (inenting) in de mode. 1775 kwam na den broodopstand de kapsels „a la ré volte" te voorschijn. Daarna ontwierp Markies Léonard een pruik geheel van na gebootste bloemen en zag men een ieder met een bloemperk op het hoofd. Na de geboorte van den kroonprins 1778 viel het haar van Marie Antoinette uit en was Markies Léonard verplicht, een laag kapsel te ontwerpen, wat hij nu versier de met de groote mutsen b.v. „a la Mar motte", „a la Daphne", „a la victoire', enz. HETTY V. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van t 0.58 in postzegels voor japonnen en f 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendienst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden! MANTELPAK VOOR JONGE MEISJES. (768) Dit eenvoudige model mantel en rok, die tezamen een vlot geheel vormen, is heel aardig van ge werkte stof of wat eveneens zeer mo dern is, van een miniatuur zwart wit of bruin-beige ruitje; voor de koude voorjaars dagen met een das in passende tint er bij. De mantel heeft vrij breede revers, terwijl om den hals een rechte reep wordt gezet van dubbele stof, eindigende in punten, waarop als garneering 'n knoop, inplaats van de traditio- neele kraag, die tevens veel bewer kelijker is. Om het middel komt een ceintuur met knoopsluiting, ter wijl de mantel met een paar drukknoopen sluit. Het rokje heeft een rechte achterbaan en een voorbaan, met gedeeltelijk opge stikte plooi. Patronen kan men aanvragen onder no 768, tot en met maat 42. De prijs bedraagt 10.58. i 5 f/? 6 /v-o/w/i /faroi/re/i Wanneer onze moderne vrouw haar uit zet met een monogram gaat versieren ge bruikt zij daar een letter voor, waarvan de geest den tijd uitspreekt. Vooral niet het oude en afgezaagde mo tief van fijne slingers en krulletjes, die zoo veel opgang vonden tijdens de Renaissan ce, omstreeks 1600 en vooral gedurende de 19e eeuw. De handwerk technieken van de hier onder afgebeelde monogrammen worden in plat borduren, Duitsch en Fransch bordu ren uitgevoerd. De handwerk-technieken zijn zeer zeker niet verouderd. Zij werden reeds bij de Egyptenaren gebruikt. Men ziet in Egypti sche reliefs en op aarden vaatwerk ook monogrammen. Het volk dat in de oudheid uitblonk in de borduurkunst, was wel het rijke Babylonische volk. Zij toch droegen immers die rijk geborduurde kleedingstuk ken? Die geborduurde banden met aange zette handgeknoopte franje? Neen, de Babyloniërs behoefden werke lijk niet onder te doen voor onze tegen woordige künstenaressen op dit gebied, als hijvoorbeeld Christiene van Zeegen uit Am sterdam en Nelly Bodenheim, eveneens uit Amsterdam. Mevr. Sieuwerts van Reesema en Ida Nieuwenhuis. Christiene van Zeegen borduurt b.v. prachtige panelen met aquarium voorstel lingen en prachtig geborduurde vogels in fraaie kleuren en in de fijnste steekjes. Hierna volgt een beschrijving van Fransch en Duitsch borduren. Bij Fransen borduren, wat meestal enkel voor letters wordt gebruikt, rijgt U eerst de letter om met een klein steekje, daaroverheen nog eens, maar zoo dat de steekjes om en om komen te liggen. Daarna de letter opvullen met kettingsteekjes. Vervolgens spant l' er draadjes overheen, waarna U het met een platte steek borduurt. Het monogram moet er van boven net zoo netjes uitzien als aan den onderkant. De richting van de steekjes staat steeds loodrecht op het te borduren vlak, zie fig. 3, 5, 6. Dit werk wordt meestal wit op wit uit gevoerd in D.M.C. zijde. Dit is ook ver krijgbaar in rood en blauw. Duitsch borduren wordt daartegenover met gekleurd mouline of coton-perle op grijs linnen gewerkt. De voornaamste ste ken welke daarbij gebruikt worden, zijn de platsteek ((zie fig. 1 en 2), vedersteek en verschillende vuisteken. Voor de plat- en vedersteek gebruikt men niet te groote patroonvlakken, de steel- steek, dient om te omranden. Zie fig. 4, de richting van de steek staat hier met een hoek van 40 gr. op de rich tingslijn. JURK VOOR KLEINE MEISJES. 26 Jaar. 767. Bedrukt katoen is een zeer ge schikte stof voor dit lieve meisjes iurkje met smalle •uches aan hals nouwen en rokje, hoewel voor de warme dagen ook voile hiervoor in aanmerking komi Het gladde lijf je sluit aan a*? rugzijde en heeft twee smalle ru ches of strookjes, die aan den hals vlak onder elkan der zijn aange bracht. evenals aan de kleine pofmouwtjes Naar verkiezing kan men de strookjes aan het voorpand laten vervallen. Het ruime rokje wordt ingehaald en aan het lijfje gezet, terwijl de onderkant met een flinken zoom wordt afgewerat en hierop de strookjes worden aangebracht. Patronen kan men aanvragen onder no 767 met vermelding juisten leeftijd. De prijs bedraagt f 0.58. Dit bijzonder aardige figuurtje met stijl jurkje en een bouquet bloemen in den arm staat zeer apart als garneering op kinder jurken, b.v. op zij van een klokrokjc of op MANTEL VOOR MEISJES. Van 610 Jaar. 771. Het practische model, dat bijgaande meisjes mantel aangeeft is te vens gemakkelijk zelf te maken. De sluiting vindt plaats met 2 knoopen cn knoopsgaten, terwijl de kraag in shawlvorm is gemaakt. Om het middel een ceintuur met gallalith gesp, mouw met opslag Naar verkiezing kan men de mantel al dan niet voeren of slechts het bovendeel. Een flin ke groote zoom moet aan den onderkant m«t onzichtbare steekjes worden opgenaaid, op dat de mantel gemakke lijk langer gemaakt kan worden. Patronen kan men aanvragen onder no. 771 met vermelding iuisten leeftijd. De prijs bedraagt f0.58. de bovenpas. Met carbonpapier is het heel gemakkelijk op de stof over te brengen. De aangegeven dunne lijnen worden met 2 ge splitste moulinédraden in den steelsteek gewerkt; de dikke lijnen met vier draden, (mouline is zesdraads en kan zeer gemak kelijk gesplitst worden). De tint, die men uitkiest, moet in over eenstemming zijn met de jurk, terwijl de bloemen eveneens met twee draden worden geborduurd in den steelsteek en wel in ver schillende tinten. Desverkiezendc maakt men de dunne en dikke lijnen van twee nuances. De krullen, die uit het mutsje komen, worden in bruine Fransche knoopjes gebor duurd. Men slaat hiertoe de draad eenige malen om de naald en brengt deze van bo ven naar beneden door de stof, op kleinen afstand van de bcgindraad. De harten der bloemen zijn zwart en de blaadjes groen. Heel aardig is dit figuurtje ook op een klein zijden taschje. HANSOP VOOR KLEINE JONGENS 1—4 jaar. 774. Geruit katoen e.d. stoffen zijn uitste kend geschikt voor deze jongens hansop, die afge werkt wordt met vierkant halsje en mid-door vóór met knoopen en knoopsgaten sluit. De pijpjes wor den 5 c.M. van den onderkant van een smal be- legje voorzien, waardoor 'n band je gehaald wordt, zoodat zij aanslui ten. Patronen kan men aanvragen onder no. 774, met vermelding van juisten leeftijd. De prijs bedraagt f0.40. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. 770. Dit japonnetje kan van effen crêpe de chine of kunstzijde, alsmede van soupele wollen zomerstof gemaakt worden, b.v. crêpe, craquelé, enz. Om den halsuit snijding kan een kraag gemaakt worden van de zelfde zijde, die over elkander ge slagen wordt en met twee puntjes, waarop knoopjes gezet worden op het voorpand ge hecht Gekleeder is dit garnituur echter nog van or- gandië of crêpe georgette. De mouwen zijn aangesloten tot aan den elleboog en worden van daar af wat wij der en afgewerkt met een kleine manchet, die in een puntje (met een knoop er op) eindigt. De rok heeft twee banen, die glad om de heupen zijn en naar onder toe wijder uitloopen, terwijl twee smalle nervures (voor zoowel als achter, die op het patroon aangegeven worden) in de stof ge stikt worden in den vorm .an een heup stuk, waardoor de rechte lijn eenigszins verbroken wordt. Om het middel een smalle ceintuur, even eens met knoopgarneering. Patronen kan men in alle maten aanvra gen onder no. 770. De prijs bedraagt f 0.58.

Schager Courant | 1933 | | pagina 20